dutebpe rob van haaren OPENING EDAH-KOOPPARK de muziekschool COLLECTE voor het RHEUMAFONDS Venrays arbeidsmarkt in februari de koffie is bruin op onze grote tapijtenshow heden vrijdag en zaterdag en zondag wij heten u welkom PULS PULS Voorjaars schoonmaak Ombudsman naar Venray en verkiezingen VRIJDAG 13 MAART 1970 No. 11 EEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG IS I GOEDKOPER I DAN U DENKT PEEL EN MAAS IS GOEDKOPER DAN U DENKT DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN SEYFÏÏ2TJSÏÏS.1.3. ct p:: r": ABpNNEMENTS- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 W CCr\DLMU VVJV/n V LIYnM T EJYI L/IVIOI ntrVLIM PRUS PER KWARTAAL 125 (buitao V«nray LSOi IN HET KADER VAN DE ONTWIKKELINGSHULP Het is toe te juichen, dat de huis houdschool „Marianum" te Venray het initiatief heeft opgenomen om op hun wijze een steentje bij te dragen aan de ontwikkelingshulp. Zij hebben het groots aangepakt. Op 18 en 20 maart a.s. starten zij op school meit het draaien van een film, die door twee vrijwilligsters vorig jaar in het ontwikkelingsge bied Malawi in Centraal Afrika is opgenomen. Het ligt in de bedoeling om daar na op maandag 16 maart huis aan huis een folder uit te reiken, waar mede de inwoners van Venray de gelegenheid krijgen hun bijdragen tot deze ontwikkelingshulp te geven en het enthousiasme van de jeugd te stimuleren. Op deze folder, die 18 maart weer wordt opgehaald, kan men dan eieren en kleine cakes voor de Paasdagen bestellen. Deze cakes worden door de leerlingen zelf op school gebakken en wanneer U dus bestelt en voor dit werk doet U dit zonder twijfel worden op don derdag en vrijdag voor Pasen Uw bestelde eieren en vers gebak aan huis bezorgd. Maar dat is nog niet alles. De derdejaars en oudere leerlingen van deze school trekken er op 25 en 26 maart op uit om de huisvrouwen twee dagen te helpen bij hun jaar lijkse voorjaarsschoonmaak. Zij vra gen voor deze hulp minimaal vijf gulden per dag. De leerlingen zoeken zelf hun adressen, doch mocht U ook een hulp nodig hebben, belt U even tueel de huishoudschool overdag en U komt in volgorde van binnen komst misschien nog wel aan Uw voorj aarshulp j e". Hun programma is nog verder uit gebreid. Op school worden op hun verzoek platen gedraaid, na Pasen beginnen ze met een tijdelijke baby sitcentrale en verder gan ze nog in hun vrije tijd een werkje of klusje verrichtten. U ziet, het wordt een Paasfeest voor U en voor hen, zon der meer! Op vrijdag 20 maart a.s. kan Ven ray kennis maken met Marinus Her mes uit Hoensbroek, een man, die dertien jaren gevochten heeft voor de legalisering van zijn Garitas- lotto. Een man, die sinds hij als ge volg van een ernstige ziekte invali de is, is sinds jaar en dag mensen- in-nood aan het helpen. Via de Na tionale Vereniging Caritas is hij uit geroeid tot een soort particuliere ombudsman, die veelvuldige kontak ten heeft met allerlei mensen, waar van een hele hoop de weg niet wis ten naar de verschillende instanties en dus onnodig blijven tobben met problemen. Dat is er mede aanlei ding toe dat hij van plan is om als radio- en televisie ombudsman nog meer mensen te gaan helpen. De daartoe benodigde zendvergunning is o.m. ofhankelijk van het feit of je tienduizend leden krijgt. Voor die stichting van zijn eigen omroep RTO Televisie Ombudsman is hij thans 'n kruistocht begonnen. Een aparte stichting, waarvan de heer Hermes voorzitter is, is daartoe al opgericht en heet N '68. Daarnaast wil hij mid dels een eigen Lotto, niet alleen de mensen een gokje laten wagen, doch ook financiële middelen vinden voor memsen-in-nood. De heer Hermes komt spreken in de Burggraaf om 8.30 uur 's avonds. Zie verder advertentie elders in dit blad. OPENSTELLING GEMEENTEBUREAUX OP WOENSDAG 18 MAART 1970 Burgemeester en wethouders van Venray brengen ter algemene ken nis, dat de gemeentesecretarie in verband met de verkiezingen op woensdag 18 maart 1970, op die dag uitsluitend geopend is voor de afde ling Burgerlijke Stand van 9 tot 10 uur. De kantoren van de gemeente-ont vanger en gemeentewerken zullen de gehele dag gesloten zijn. Venray, 9 maart 1970. Burgemeester en wethouders voor noemd, Drs. F. G. L. L. Schols, burgemeester H. P. L. Vorst, secretaris. Donderdag heeft de Kon. Harmo nie Euterpe voor de muzikale om lijsting gezorgd van de tweede ver kiezingsbijeenkomst van de christe lijke partijen, die gehouden werd in de kantine van de veilinggebouwen in Grubbenvorst. Sprekers van die avond voor de 400 aanwezigen wa ren de minister van Landbouw ir. P. Lardinois en de Tweede Kamerleden mr. W. Scholten CHU en drs. R. Zijlstra AR. In deze bijeenkomst re kende de heer Zijlstra, broer van de bekende Jelle, af met de houding van D'66, waarbij hij hun stunt be trok, waarin men een buitenlandse reis kan winnen, als men het juiste aantal stemmen raadt, dat de demo- oraten zullen krijgen. „Als je op de goede partij stemt, hoef je geen bui tenlandse reis te beloven, maar ga randeer je een permanent goed ver blijf in het binnenland", aldus deze A.R. spreker, die de lachers op zijn hand wist te krijgen. De Minister van Landbouw bleek best tevreden met Limburg. Op de BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Venray brengen ter openbare ken nis, dat door hen bij besluit van 16 februari 1970 is besloten, door plaat sing van borden 49 van bijlage II van het Reglement verkeersregels en verkeerstekens het parkeren te verbieden voor beide zijden van het gedeelte van de Prins Bernhard- straat, gelegen tussen de Julianasin- gel en Prins Hendrikstraat/Pr. Bea- trixstraat, voor voor de oostzijde van het gedeelte van de Julianasingel tussen de Prins Bemhardstraat en de Oude Oostrumseweg. De aandacht wordt erop gevestigd, dat van dat besluit voor iedere be langhebbende beroepen open staat binnen 30 dagen na dagtekening van deze bekendmaking en dat het adres van beroep aan H.M. de Koningin gericht, doch bij de Comissaris der Koningin in de Provincie Limburg ingediend moet worden. Afschrift van dat besluit is ver zonden aan: 1. Het College van Gedeputeerde Staten in de Provincie Limburg; 2. de Heer Hoofdingenieur-Direk- teur van de Rijkswaterstaat in de Direktie Limburg te Maastricht; 3. de Koninklijke Nederlandse Toe ristenbond A.N.W.B., Wassenaar- seweg 220 te 's-Gravenhage; 4. de Koninklijke Nederlandse Au- tomobolielclub, Sophialaan 4 te 's-GraVenhage; 5. de Kon. Ned. Motorrijders vereni ging .BezuidenhO'Utseweg 185 te 's-Gravenhage. Venray, 13 maart 1970 Burgemeester en wethouders voor noemd, Drs. F. G. L. L. SCHOLS, burgemeester H. P. L. VORST, secretaris HINDERWET Openbare kennisgeving verzoek om vergunning Op de secretarie van de gemeente Venray ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van P. G. Janssen, Veu- lenseweg 2, Leunen, om vergunning tot uitbreiding van de smederij en de inrichting voor het opslaan en afleveren van motorbrandstoffen, in te richten op voornoemd adres, ka dastraal gemeente Venray sectie D nr. 2904. Gebr. Keijzers, Lovinckplein 3, Ys- selsteyn vragen vergunning tot het opslaan van een aantal Shell Buta- gas en Shell Propagas flessen tot 'n gezamenlijke waterinhoud van 1500 liter. In te richten op voornoemd adres, kadastraal gemeente Venray, sectie H, nr. 1835. Schriftelijke bezwaren tegen het verlenen van de vergunning kan een ieder gedurende tien dagen na dag tekening van deze bekendmaking in brengen bij het gemeentebestuur, waar dit verzoek ter inzage ligt. De ingekomen bezwaarschriften worden mede ter inzage gelegd. Mondelinge bezwaren kan een ieder persoonlijk of bij gemachtigde inbrengen op een openbare zitting te houden op 23 maart 1970 om 15.00 uur in het gemeentehuis. Venray, 13 maart 1970. Burgemeester en wethouders van de gemeente Venray, Drs. F. G. L. L. SCHOLS, burgemeester H. P. L. VORST, selretaris. eerste plaats was er al een stijlvolle verkiezingsbijeenkomst in Roer mond, waar dan misschien wel uit een soort jaloezie een verspreking: van een minisiter-president zo nodig breed moest worden uitgemeten. Op de tweede plaats moest hij als vakman erkennen, dat men het in de Limburgse land- en tuinbouw prima deed. Dat bleek wel uit de entourage, van waar hij sprak, dat bleek b.v. ook uit de champignon teelt, die vooral in deze provincie haar kansen gekregen heeft en daar mede Nederland naaa: de 5e plaats bij de champignon-telende landen heeft gebracht. Verder blijkt de ver- nieuwings- en verbeteringsdrang van de Limburgers volgens Z. Exc. uit de ruim 40.000 ha landbouw grond die in deze provincie in de ruilverkaveling zijn gekomen. Een tevreden excellentie dus, maar of Limburg over hem zo tevreden was, kwam ook in het dan volgende fo rum niet tevoorschijn. In een gesprek met het Limburgs Dagblad werd zijn mening die avond gevraagd over de noodkreten van de Friese boeren t.a.v. de melkprijzen. De minister gaf toe dat in Friesland altijd de hoogste melkprijs is be taald, die echter deze winter is te gengevallen, terwijl men bovendien in Brussel dacht over nog een ver laging. Hij meende echter dat men moeilijk van een noodtoestand kon spreken. Dat ligt anders bij de fruit telers, die met name met een appe lencrisis zitten, die over het hele EEG-gebied zich uitstrekt. Daarom wordt het rooien van oude boom gaarden gepremieerd en zal een der de deel van het fruitteeltbestand moeten verdwijnen. Aan rooipremies wordt 20 miljoen uitgegeven. Op de vraag of men de vrijko mende grond niet moest laten scheu ren om daarop akkerbouw te plegen zodat minder winter- en krachtvoer behoeft te worden geïmporteerd, verklaarde de Minister dat dit ter eigen competentie van de betrokken fruitbomen-rooier is. Wel ging hij in op het feit dat men landbouwpoli tiek nog te eng en te weinig Euro pees bekijkt. In Europa is geen graantekort, evenmin als een melk overschot. In Nederland zou de bo- terprijs omlaag moeten en de pro- duktie van rundvlees omhoog, de prijzen van broodgranen moeten worden verlaagd, doch het klimaat voor voedergranen aantrekkelijker worden gemaakt. Er moeten dus prijsverschui vingen komen aan twee kanten. Maar dat zijn beslissingen, die in Brussel moeten vallen. En met de voorzitter van het Landbouwschap is de miinster van mening dat de besluitvaardigheid van datzelfde Brussel zodanig is, dat ze inderdaad de boeren de nek uit gaat hangen. De regeling dat een meerderheids beslissing voldoende is, in plaats van unanimiteit, moet zeker in Brus sel in ere hersteld worden en daar dienen o.m. de christelijke partijen voor te vechten Als m,en nieuwbouw had moeten plegen voor een junior-waren huis, zoals de directeur van Edah, de heer Hettema het kooppark van deze combinatie noemde, dan had men waarschijnlijk hetzelf de gebouwd als thans reeds kant en klaar stond bij het vertrek van de N.V. Beeren. Want dit gebouw aan de MerselosewegLan- geweg blijkt uitstekend te vel doen voor de opgave, waarvoor de N.V. Edah het thans gereed gemaakt heeft. Wat die opgave is, hebben o.m. de 3500 kijklusitigen al gezien, die dins dagavond aan de uitnodiging van de N.V. Edah gehoor gegeven hadden om eens kenns te komen maken met het eerste junior-warenhuis, dat de ze Helmondse combinatie heeft op gericht en waarin men alles voor de dagelijkse levensbehoeften overzich telijk en direct bij de hand vindt. Het was zo druJk, dat men de deu ren moest sluiten en dat het verkeer er prompt bij in de knoop raakte. OPENING Toen burgemeester Schols en echt genote woensdagmorgen voor de opening arriveerden, stonden al vele huismoeders te wachten tot die plechtigheid voorbij zou zijn, om hun inkopen te doen. Maar eerst werden de dames van de Limburg se vrouwenbeweging, van het Vrou wengilde en NKV nog verwelkomd en sprak de heer Hettema een kort woord. VOOR 55 JAREN Hij herinnerde er aan dat de hu 60-jarige Edah een van zijn eerste winkels voor 55 jaren terug in Ven ray opende op het Henseniusplein, waar de famiile Verriet haar mede werking verleende. Daar is men fei telijk te lang blijven zitten, want eerst in de zestiger jaren is de zaak verplaatst naar de Grotestraat, waar men intussen dusdanig heeft moeten uitbreiden, dat men nu krap kwam te zitten. Bij het zoeken naar een tweede vestigingsplaats in het dynamisch groeiende Venray kreeg men de ver laten gebouwen van de N.V. Beeren aangeboden en Edah heeft deze unieke kans aangegrepen om hier Programma voor de komende week: Vrijdag: 7 uur repetitie hele koor. Zaterdag: half 4 gymnastiek in zaal Langeweg. De reis naar Den Haag en Leidschendam gaat niet door. Zondag: Hoogmis voor hele koor. Maandag: half 1 noten en tonen. Dinsdag: 7 uur recreatie. Woensdag: half 7 repetitie le stem. Donderdag: half 5 repetitie aspi ranten; half 7 repetitie 2e stem; 7 u. repetitie tenoren en bassen. De uitvoering in Horst van don derdag 5 maart j.l. is buitengewoon goed geslaagd. Ook de Hoogmis van afgelopen zondag was goed, al waren enkele stukken soms nog iets te ruw. Maar we zijn op de goede weg. Houden zo! een junior warenhuis van te maken en daarmede de eerste stap te zetten voor weer een vlogende ontwikke ling van de detailhandel. In samenwerking met de N.V. Ewa die de non-foods verzorgt, krijgt hier de klant een assortiment voorgezet dat voldoet voor de levensbehoeften van elke dag. Men heeft hieraan de naam kooppark gegeven, om nog eens te benadrukken dat het hier geen luxe warenhuis is, maar een gelegenheid waar men een juist aan gepast assortiment vindt tegen prij zen, die men uiterst scherp gecalcu leerd heeft omdat nu eenmaal be wezen is, dat menige huisvrouw juist op haar dagelijkse boodschappen zo veel mogelijk wil bezuinigen De heer Hetema dacht dat die huisvrouwen in dit kooppark aan hun trekken zouden komen en ver trouwde dat deze vestiging in het hard groeiende Venray in een be hoefte zal voorzien. Met een aanspo ring aan het talrijke personeel om de Manten zoveel mogelijk terwille te zijn, besloot hij zijn rede. Hij bood Mevr. Schols-van Els als eer ste huisvrouwe van Venray een rui ker bloemen aan en verzocht de bur gemeester met een druk op een knop het nieuwe kooppark te wil len openen. En toen die druk op de knop dan ook officieel gebeurde, klonk een daverende fanfare en gingen de deuren open voor de ve len, die reeds stonden te wachten om iets van hun gading te vinden in dit eerste kooppark, dat Edah opende. Het heeft weinig zin om hier alle maal op te sommen, wat men daar allemaal vinden kan. We hebben het idee, dat intussen de meeste van on ze lezers reeds een kijkje hebben genomen en met ons revan overtuigd zijn dat Venrays winkelstand met dit kooppark een grote uitbreiding heeft gekregen. Daar kan men alleen maar gelukkig mee zijn, waar we immers propageren, dat Venray het winkelcentrum is voor een grote re gio. Door deze opening komt dat ideaal weer een stuk van de grond. WEER EEN STAP VERDER NAAR Vorige week is de stichtingsakitie van de Stichting Bevordering Mu- zekonderwijs Venray bij notaris Re- ceveur verleden. Dat betekent dus dat de stichting thans zijn officiële status heeft. Als Ged. Staten de ge meentelijke subsidie voor deze stich ting op korte termijn goed wil keu ren, zijn we weer een stap verder op de lange weg naar een Venrayse muziekschool. Een grote groep Nederlanders lijdt aan een der ernstigste volksziekten. Een volksziekte, omdat niet minder dan 4 van elke honderd landgenoten voor een of andere vorm van reu matiek onder doktersbehandeling is en ruim honderdduizend van hen lijden aan de ernstigste vorm van rheumatiek, het chronisch gewrichts- rheuma, dat tot gehele of gedeelte lijke invaliditeit kan leiden. Een lichtpunt voor de door reuma getroffen bevolkingsgroep is het Nationaal Rheumafonds, dat zich ten doel stelt het leven van rheuma- patiënten zo draaglijk mogelijk te maken. In de loop der jaren heeft het Na tionaal Rheumafonds enorme bedra gen uitgekeerd door de verstrekking van hulpmiddelen van de meest uit eenlopende aard; de bouw en in richting van rheumaklinieken en verpleeghuizen waar rheumapatiën- ten behandeld en gerevalideerd kun nen worden; voor het stimuleren van het wetenschappelijk onderzoek naar de oorzaken van rheuma, waar van helaas nog zo weinig bekend is, enz. Maar ook wordt jaarlijks vele rheumapatiënten een onbezorgde vakantie aangeboden in een speciaal aan hun handicap aangepast vakan tiehotel. Hoewel het Nationaal Rheuma fonds voor zijn werk geen over heidssubsidie geniet, heeft het dank zij de financiële steun van het gehele Nederlandse volk in de af gelopen jaren miljoenen guldens ter bevordering van de rheumabestrij- ding in ons land beschikbaar kunnen stellen. Wil het zijn werk op doel matige wijze blijven voortzetten, dan moet het op deze hulp kunnen blijven rekenen. In de komende week van 1622 maart a.s. zijn duizenden kollektan- ten op pad om van iedere Neder lander, dus ook van U, een bijdrage te vragen. Zij doen dit belangeuoos, overtuigd van het belang van hun werk ten behoeve van taloze rheu mapatiënten. Laat hen niet tevergeefs bij U aanMoppen, maar steun met een ro yale gift het werk van Uw rheuma fonds. Bij het gewestelijk arbeidsbureau Venray stonden einde februari 347 werMoze mannen ingeschreven. Hiervan waren er 31 beneden 19 ja ren. Daarvan zijn er 27 in sociale werkvoorzieningsobjecten aan het werk gesteld, zodat in feite 320 man nen echt werkloos waren. Onder verdeeld in de rayons komt men dan tot de volgende cijfers voor Gennep 108 ingeschreven, waarvan 8 beneden 19 jaren. Hiervan wer ken 12 op sociale werkobjecten, zo dat er 96 geheel werMoos zijn. Voor Venray luidden die cijfers: 239 inge schrevenen, waarvan 23 beneden 19 jaar. Hierxan zijn 15 op sociale ob jecten te werk gesteld, zodat 224 mannenecht werMoos zijn. In percentages uitgedrukt, bete kent zulks dat in Gennep 2,1 pro cent van de mannelijke beroepsbe- volMng werkloos is. In januari 1970 was dat cijfer 2,3 pet., terwijl dat vorig jaar om deze tijd ook 2,3 pet. was. Voor het rayon Venray komt het er op neer dat 3,1 pet. van de man nelijke beroepsbevolMng werMoos is. Dat betekent een Meine stijging t.o.v. de maand januari toen voor dit rayon 2,8 pet. genoteerd werd. Vorig jaar februari was het percen tage 3,6 pet. Vergeleken met de andere percen tages is het werkloosheidspercenta ge van het rayon Venray hoger dan het gemiddelde Limburgse dat 2,8 pet. bedraagt. Het is ook hoger dan alle andere plaatsen in Limburg, met uitzondering van Heerlen, Maastricht (ieder 3,3 pet.), en Val kenburg (6.2 pet.). Het zit dus niet helemaal snor in ons dierbare Venray. Van de andere kant liggen er in Gennep 130 open aanvragen en in Venray 424. Men kan dus nog even vooruit.

Peel en Maas | 1970 | | pagina 5