Venrays nieuwe begraafplaats Huldiging2L.gJ/0udenhoven r- Uit Peel en Maas Filmnieuws Politierechter Gouden bruidspaar PULS PULS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN 1 Brandstofpompenmonteur 1 Auto-Elektriciën of Elektromonteur t Automonteur N.v. RIMIJ Henschel-Import Venray in het weekend VRIJDAG 30 JANUARI 1970 No. 5 EEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG IS GOEDKOPER DAN U DENKT PEEL EN MAAS IS GOEDKOPER I DAN U DENKT GROTESTRAATG28VE POSTBUsl "tÉl.6®» F GIRÖ^05M52 ADVERTENTIEPRIJS 13 ct. per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL f 2.25 (buiten Venray f 2.50) In de foyer van de schouwburg waren vrijdag Venrays gemeente bestuur bijeen, alsmede vele amb tenaren, leden van de raad en be langstellenden bij de huldiging van de heer Oudenhoven, die toen het feat herdacht dat hij 25 jaren in dienst was van de gemeente. Burgemeester Schols karakteri seerde de jubilaris als een snelle denker, met een grote voorraad pa rate kennis; als een mens met een soort achteloos gevoel voor humor en met een attente zorg voor de mensen, die aan hem zijn toever trouwd. Bij de gemeente gekomen, na de oorlog, was zijn eerste zorg de geëvacueerde mensen naar Ven ray terug te krijgen en die zo goed en zo kwaad als het kon een onder dak te bezorgen. Dan is een snelle oarrliëre begonen, die hem via so ciale zaken naar de afdeling finan ciën bracht en hem uiteindelijk chef maakte van de tweede afdeling. Dat heeft veel studie gekost, waarvoor de jubilaris noodt is terug geschrok ken. Integendeel, want naast dit toch overladen programma heeft hij zich ingezet voor Mannenkoor, Arka, Leeszaal e.d. en is hij thans nog vol op bezig met de L.O.M.-school er is penningmeester van het recreatie schap. Burgemeester Schols had de in druk dat de heer Oudenhoven het beleven zal als een boeiende bezig heid en vertrouwde dat hij die inslag zal blijven houden. De gebruikelijke enveloppe was het feestcadeau van het gemeente bestuur, terwijl de burgemeester te vens bloemen aanbood aan mevrouw Oudenhoven. Secretaris Vorst belichtte zijn loopbaan als ambtenaar, die bepaald niet over rozen is gegaan, maar vele opofferingen van de jubilaris ge vraagd heeft. Hij prees hem om zijn van 31 januari 1920 De maatschappelijke ontredde ring. - De voortdurende daling van de koopkracht van het geld geeft in tal van landen tot een ware prijs- revolutie aanleiding. Vooral in Duitschland. Een paar voorbeelden uit d'e laatste dagen: Een brood steeg van 1.94 mark tot 2.86; een pond visch van 6 op 7 M.; een pond boo- nen van 3.50 op 5 M.; een pond thee van 17 op 22 M.; het zolen van schoenen van 15 op 30 M.; een worst van 19 op 22 M. En dit is nog slechts een kleine bloemlezing. Welnu, de bovenstaande prijsstijgingen speel den zich af binnen 10 tot 14 dagen. Loop der bevolking over 1919 in de gemeente Venray. Bevolking op 31 December 1918 Tot. 4776 m 4885 v 9661 Vermeerdering door geboorte 124 m 123 v 247 vestiging 504 m 475 v 979 vermeerdering 628 m 598 v 1226 Vermindering door overlijden 116 m 107 v 223 vertrek 476 m 441 v 917 Tot. vermindering 522 m 548 v 1140 Bevolking op 1 Jan. 1919: 4812 m 4935 v 9747 Er overleden 3 personen, wier wer kelijke woonplaats elders was, ter wijl 4 kinderen levenloos werden aangegeven. Het aantal huwelijken bedroeg 44 tegen 54 in 1919. Treinverkeer VenloNijmegen: De treinen uit Nijmegen en Venlo rijden nu geregeld tot aan den door braak te Cuyk, waar de reizigers met een pont worden overgezet. Uit beide richtignen komen thans per dag 3 .treinen, welke van het Station Venray vertrekken: naar Nijmegen 6.11 10.23 6.23 aan'k. Nijmegen 8.12 12.09 8-15 naar Venlo 8.19 12.40 9.01 aank. Venlo 9.06 1.25 9.45 Tot Directeur van het Gemengd Koor „Polyhymnia" alhier is be noemd de heer C. Dietz te Tienray. Door het personeel der Firma Baars alhier is afgedragen de som van 87.02 ten bate der Weensche kinderen, zijnde deze som de op brengst van 2 Zaterdagmiddagen gratis arbeid. Versche volle melk aan 17 cenit per Liter is eiken dag te bekomen bij Jac. Gitsels. Spek 80 cent. Coöperatieve Win kel. De Bakkersvereeniging heeft in haar laatste vergadering besloten om met ingang van 3 Febr. a.s. het bakloon te brengen op 8 cent. Het Bestuur. inbreng in de teambesprekingen, die het werk tegenwoordig coördineren en het beleid in deze geest zou blij ven doorwerken. De heer Op 't Veld sprak namens de ambtenaren van zijn afdeling en prees hem als een plichtsgetrouw en hardwerkend ambtenaar, die echter ook altijd een prettige collega was. Terwijl secretaris Vorst hem en zijn echtgenote namens het gemeen- tepersoneel een tafelkleedje had aangeboden, boden zijn collega's hem een vulpen aan. In zijn dankwoord mem-oreerde de heer Oudenhoven dat zijn aanvamg- saliaris 50,geweest was en dat de „hoogte" van dit salaris voor hem toen wel aanleiding is geweest om uit te kijken naar een andere en beter betaalde betrekking. Deson danks is hij de gemeente trouw ge bleven en heeft daar nu achteraf bezien geen spijt van gehad. De prijzende woorden liet hij rustig langs zich heen gaan: „ze horen er nu eenmaal bijaldus de jubi laris. Hij hoopte alleen met alle an dere ambtenaren zijin taak te kun nen blijven volbrengen in het snel groeiende Venray, dat steeds grotere eisen gaat stellen. Dan volgde een receptie, waaruit duidelijk bleek dat de heer Ouden hoven niet alleen onder zijn collega's een geziene figuur is, maar ook in Venray en de regio in de loop der jaren vele vrienden heeft gemaakt. Vele bloemen en cadeaux onder streepten dat nog eens extra. Dat zijn eerste „baas" oud-'burgemeester Mr. Janssen bij deze huldiging aan wezig was, was een van de vele pretige momenten van deze feeste lijke dag. NED. KATH. INVALIDENBOND DEKENALE AFD. VENRAY Vrijdag 30 januari 's avonds om half acht zal in de zaal van Café „In den Engel" te Venray een car navalsavond georganiseerd worden voor de leden van de afdelingen Venray en Horst. Ook de leden van het welfare werk van het Roode Kruis, de thuis verpleegd wordende zieken, zullen aan deze avond kun nen deelnemen. De vastelaovesvereniigingen van Venray en Horst zullen deze avond verzorgen, de Vemrayse Hofkapel o.l.v. de heer J. Verstegen zal de muzikale verzorging voor haar reke ning nemen. De vorsten van Horst en Venray met raden van elf, cere moniemeesters staan er borg voor, dat het eventls verleden jaar in Horst, een knal-avond zal worden. Tevens staat er nog een optreden te wachten van enkele bekende buutreedners o.a. Matthies uit Ven ray, Buddiger uit Oirlo, Stenzei uit Sanderbout-Sittard, Godfried en Friederich uit Venray. De Hofzangers uit Horst en de Dansmarietjes uit het Dreumelrijk zullen ongetwijfeld deze avond luis ter bijzetten. Het bestuur verwacht, dat alle le den met huisgenoot aan deze avond zullen deelnemen. De prachtige nieuwe zaal van café „In den En gel" kan vele mensen herbergen en als de voortekenen niet bedriegen zal het ook in Venray een pracht avond worden. BAMBI FEEST VOOR DE JEUGD A.s. zondag worden er in het Lu xor Theater twee jeugdvoorstellin gen gegeven van de beroemde kleu renfilm van Walt Disney „BAMBI". Deze Nederland gesproken kleuren film is naast „Sneeuwwitje en de 7 dwergen" de meest succesvolle film van Walt Disney. De jeugd zal1 zich kostelijk amu seren om deze uitstekende dieren film waarin een onhandig hertje de hoofdrol vervult. Wij bevelen deze film van harte aan. Tussen de tergend' trage tegas, die op vlakke toon een reeksje overjari ge overtredingen afstraften, ontloken onverwachts enkele exotische bloe men. Twee kordate dametjes in schril gekleurde mini-jurkjes bega ven zich gezamenlijk naar de balie. Eén bevallige, in blauwe druifjes, de ander wat bouwvalliger, in hel oran je orchideemotief. Afgaande op de namen: moeder en dochter. En de aanklacht luidde: winkeldiefstal. „Als ik de officier goed begrepen heb, wijdde u uw dochter in in de geheimien van het vak", begon de politierechter misprijzend tegen de moeder. „Jawel meheer, ze wil ook pedi cure worden. Ze het er goeje kijk op". „Het gaat mij om die winkeldief stal!" „Meheer, da's bijzaak, dat was „O, een bijverdienste bedoelt u? Maakt u diaar geregeld werk van?" „Nee meheer, begrijp me nou goed asteblief, dat was een onbegrijpelij ke ontspoordiinges. We kenne dat nog niet verklaren." „Ontspoorrail, mamma", zei de dochter in de druifjes. „Ontsporing, jawel, gaat u verder" vroeg de rechter. „O, mogen we daar mee vérder gaan. Ik dach dat 't niet moch „Nee, 't mag niet, maar vertélt u verder. Hoe zat dat met die ontspo ring? Dat was zeker niet de eerste keer dat u iets wegnam?" En de oranje orchidee kreeg ge legenheid zich te ontpoppen als een liefhebbende moeder, een bekwaam opvoedkundige en een goudeerlijk mens die nog nooit van haar leven een vlieg of een nijvere middenstan der kwaad gedaan had. Ze sprak zo geroerd over haar reine geweten, dat het de blauwe druifjes te ver ging en haar bloemrijke bloedeigen dochter interumpeerde: „Mens over drijf niet zo, daar geloven ze toch geen barst van." En dat klopte. De getuigen vertelden een heel ander verhaaltje, volgens een zeer zakelijk ingestelde chef-verkoopster was ma op drie vrijdagen achteréén op dezelfde tijd in de afdeling con serven gesignaleerd terwijl ze daar met blikjes stond te manipuleren. Daarom had men haar in het oog gehouden, maar pas de vierde vrij dag was een diefstal geconstateerd. Ze werd aangehouden, maar toen had ze haar tas al doorgegeven. Die tas werd' terug gevonden bij haar dochter, die er juist de winkel mee wilde verlaten nadat ze zelf enkele andere boodschapjes aan de kassa had afgerekend. De oassière kwam dat relaas bevestigen. „Dat is minder mooi, hè? Dat wordt verkenning van het terrein vooraf, dus voorbedachte rade en dan nog diefstal in vereniging ge pleegdbegon de politierechter weer tegen de bloementuin voor het hekje. „Helemaal niks geen vereniging!" riep de jongste. „We zijn daar stapel om een gapvereniging op te richten met statuten en een huishoudelijk reglement." „Diefstal in vereniging is een wet telijke term als u iets samen uit doktert en samen uitvoert", ver klaarde de rechter. „Meheer, de dokter is d'r niet aan te pas gekomen en een vereniging is d'r ook niet. En me dochter heb ook geen schuld, allenig dat ik haar die tas toewierp toen i'k merkte asdat er één een oogje op me had." De blauwe druifjes veerden op: „Wat zeg je me nou, had erhé, wie was dat die 'n oogje op je heb?" Maar de orchidee moest al haar hoop de bodem inslaan: „Suffert, ik be doel de griezel die me in de smiezen had." Daar het bonte tweetal zich niet over zijn motieven voor deze dief stal uitliet, verrees de officier van justitie plechtstatg van zijn zetel en vorderde hij voor beiden twee we ken gevangenisstraf of 150,boe te. „In vereniging?" vroeg de moeder. „Wat bedoelt u?" „Da's toch een wettelijke dinges? U bedoelt ieder een week en ieder vijfenzeventig gulden „Om de dooie dood niet" viel de officier uit. „Ieder twee weken, óf ieder honderdvijftig gulden." „Da's veel te veel. Voor de helft doen we het." „U staat hier niet op de markt" zei de politierechter. „Ik beslis hier en ik veroordeel u ieder tot honderd vijftig gulden boete, of anders tot 15 dagen gevangenisstraf. U hebt 14 da gen voor hoger beroep." En de ha mer viel. „Hoor dat", zeiden de zure druif jes, „da's nou hun vereniging!" NA 28 JAAR WEER TE HEIDE Na 28 jaar hebben de bewoners van het kerkdorp Heide weer een gouden bruidspaar in hun midden. Het is niet alleen de buurtschap van het gouden paar, maar de gehele Heidse gemeenschap welke zich in zet om op 13 februari a.s. het sym pathieke bruidspaar Nol Gielens (77) en Bet Gielens-Stax in de bloemen te zetten. De buurtbewoners boffen met de groen versiering omdat de kerkweg zeer kort is. Het bruidspaar behoeft maar de weg over te steken en zij zijn in de rectoraatskerk, waar rec tor Gox die dag de plechtige eucha ristieviering zal opdragen ter inten tie van dit gouden paar. Het bruidspaar is nog zeer. vitaal en de doktoren hebben zowel aan hun beiden, als aan hun 10 thans in leven zijaide kinderen, niet veel ver- dienid. Van de 10 kinderen, 4 jongens en 6 meisjes zijin er 8 getrouwd. Drie kinderen hebben een nieuwe toe komst opgebouwd in Nieuw-Zeeland en zullen met de 9 kleinkinderen alleen in gedachten het feest mee maken. De 5 in Blerick, Ysselsteyn en Heide getrouwde kinderen zullen met hun 27 kleinkinderen het fe« dat in zaal Martens te Leunen wordt gevierd, wel meemaken. De bruid Bet Stax, in Horst ge boortig, leerde toevallig 52 jaar ge leden in Horst haar toekomstig man kennen, toen deze op bezoek was bij zijn diemstkameraad. Ze was name lijk de zuster van die dienstkame- raad. Aan die diensttijd moet men overigens de gouden bruidegom niet herinneren, omdat hij daar niet brandschoon is uit gekomen. Hij werd namelijk als Nederlands sol daat betrapt bij een kleine smokkel- affaire en dat kostte hem 4 maanden Veenhuizen. Maar over dat verblijf doaar, kan hij nu. na meer dan 50 jaar. nog smakelijk vertellen. Terug uit dienst werd hij opperman. Voor zijn diensttijd was hij voor 7.50 een heel jaar scheper geweest. Na op perman, was hij nog werkzaam bij een wegenbouwmaatschappij totdat directeur Verkley van de Venrayse boterfabriek hem in dienst nam als botermaker. En botermaker is hij 38 jaren lang gebleven. Geen dag daar van heeft hij verzuimd en nooit is hij zelfs te laat gekomen. Het vak van botermaker, waar voor nu vakdiploma's vereist wor den, was toen gauw geleerd. Binnen een week moest hij het onder de knie hebben en dat lukte. Nu is het botermaken gemechaniseerd, maar vroeger was het allemaal handwerk, want de pakjes boter, nu keurig ver pakt. moesten toen met de hand worden gestampt. Duizenden tonnen boter heeft deze botermaker in de loop der jaren gefabriceerd, vooral in de tijd dat het werkdagen van 7 uur 's morgens tot 7 uur 's avonds. En dat hij goed werk leverde, daar van getuigen de vele medailles, die de zuivelfabriek voor haar kwaliteit boter in de jaren heeft gehaald. Daarnaast stonden hij en zijn vrouw voor de taak om de 10 kin deren goed op te voeden. Kinder bijslag bestond er toen niet en om het tekort aan te vullen in de huis- houdkas werd hij door een toeval ook maar kapper. Dit vak heeft hij beoefend totdat een zoon dit kon overnemen (die zoon deed dit al op 14-jarige leeftijd). Zo heeft hij heel de Heide geknipt en geschoren, waarbij hij ook ten huize van de klanten dit vak uitoefende als dit nodig was. Daarnaast had hij de zorg voor een grote tuin om het gezins inkomen op een hoger plan te bren gen. Maar zelfs bij al die drukte was nog tijd voor het verenigingsleven. Hij was aktief lid van de gemengde zangvereniging het Heidebloempje, terwijl de beugelsport \aan vader Gielens en zijn zoons deskundige beugelaars had, die een naam had den in de gehele regio. Nu is de tijd van rust aangebro ken. Maar van rusten willen beiden niets weten. De gouden bruid breit alles aan elkaar voor haar kleinkin deren. De gouden bruidegom doet veel aan houtsnijwerk. Eekhoorntjes of roerdompen, rozenkransen, wan delstokken of bloembakjes leggen getuigenis af van zijn kunnen. Maar ondanks het niet eenvoudige leven van hun bedden zijn ze dank baar en vol levenslust gebleven met een opmerkelijke vitaliteit. Een goed voorbeeld daarvan is de inzet van de gouden bruidegom van de Motor club Heide. Hij is het juist geweest, die in het zweet zijns aanschijns heeft gewerkt voor de verbreding Voor onze afdeling TECHNISCH SERVICE CENTRUM zoeken wij Wij bieden: een goed loon tegemoetkoming in de studiekosten aantrekkelijke spaarregeling reiskosenvergoeding een prettige en interessante werkkring Desgewenst kan voor een woning worden gezorgd. Mondelinge of schriftelijke sollicitaties te richten aan L. J. Costerstraat 53 - VENLO - Tel. 04700-20941 Na 19.00 uur telefoon 04704-1746 Dinsdag j.l. heeft de raad in zijn januari-vergadering een krediet beschikbaar gesteld voor de aam leg van een algemene begraaf plaats voor het centrum. Zoals bekend is op het kerkhof nabij de Grote Kerk niet veel plaats meer om te begraven. Een gedeelte van het bestaande kerkhof moet blijven ligg end.v.m. het nieuwe cen trumplan, waarbij gedacht wordt aan de doortrekking van de Juliana - singel naar de Eindstraat. Reeds meermalen is dan ook in de raad aangedrongen om een nieuwe be graafplaats voor de kom vast te stellen en aa te leggen. Aanvankelijk was het plan deze begraafplaats te situeren langs de Spurkterdijk, ten zuiden van het huidige PLEM station. Maar lang niet alle gronden waren daar eigen dom van de gemeente en men vrees de dat te veel tijd verloren zou gaan met de overdrachtsprocedure. Ande ren vonden deze situering onjuist in verband met de toekomstige uit breiding van Venray. NIEUWE SITUERING Toen is men gekomen tot een nieuwe situering, die op dit moment msschien zelfs wat „in de lucht hangt". De nieuwe begraafplaats (van kerkhof kan men hier moeilijk meer spreken) komt te liggen ten oosten van de Maasheseweg, iets verder dan de huidige Rank Xerox fabrieken. Deze begraafplaats wordt als het ware begrensd door in het westen de Maasheseweg, in het noor den de nieuwe rijksweg van Venlo en in het zuiden door de nieuwe pro- vinciiale weg VenloMaashees, die men thans aan het aanleggen is. Tenslotet wordt de begraafplaats in het oosten begrensd door een soort waterpartij, die daar gaat ont staan voor de aanleg van verschil lende viaducten (o.a. Rijksweg over het spoor UITVOERING Het Tuin- en Landschapsarchiitec- tenbureau De Ruyter en Droesen uit Tilburg heeft inmiddels de opdracht gehad van de gemeenteom een plan op te stellen voor deze begraaf plaats. Dat plan is inmiddels klaar gekomen en men stelt zich voor de PEZET CYCLOMAAIERS PEZET SNELHOOIERS GUSTIN TROMMELSCHUDDERS nu bestellen geeft winterkorting JOS. MARTENS Lieshout tel. 04992 - 251 van het prachtige Janslust cirquit. Maar nu krijgt de MSC Janslust de kans om Nol Gielens te bedanken voor zijn inzet, een dank waarvan hij eerder niet wilde weten. Het zal de fanfare St. Catharina van Leunen zijn, die dit gouden paar namens de gemeenschap de geluk wensen zal aanbieden tijdens de re ceptie van 3 tot 5 uur. nieuwe begraafplaats in drie fasen uit te voeren. Voor de uitvoering van de eerste fase had dit bureau een uitgaven-post berekend van 385.000,Maar B. en W. hebben al aan deze raming zitten „knabbe len" ook al omdat men op dit mo ment moeilijk aan geld kan komen. Zo hebben zij de bouw van een aula en een dienstwoning aan de rand van deze begraafplaats voorlopig geschrapt, ook al omdat ze eerst wel eens willen onderzoeken of een aula aldaar dringend nodig is. Desniettemin kwam men toch aan de volgende staat van uitvoering: grondwerk, grondverbetering, gazon- aanleg en beplantingen 56.000, verhardignen 67.000, terreinafscheiding 19.000, voorbereidingskosten 39.000, andere kosten 39.000, Totaal 220.000,— Wat de raad hierover te zeggen had, vindt U onder het raadsverslag. BROMFIETSER TEGEN AUTO Op de gevaarlijke kruising Markt- staat-Schoolstraat-Bindstraat werd onvoldoende opgelet. Zo ontstond er een botsing tussen de bromfietser v. d. B. uit Westerbeek en de per sonenauto bestuurd door B. uit Mill. Bromfiets en auto werden bescha diging, maar persoonlijk letsel deed zich niet voor. MATERIELE SCHADE Op de kruising Stationsweg-Maas- heseweg remde de bestuurder van de personenauto v. L. uit Herten plotseling gaf om de weg te vragen. De achter hem rijdende auto, be stuurd door de Venrayer H. be merkte de remmende auto te laat en botste er tegen op. Ook hier materië le schade. Od MarktstraatHofstraat werd geen voorrang verleend door een auto, die vanaf de Markt de Hof straat wilde inrijden, aan een auto die uit de Grotestraat kwam. Beide bestuurders waren uit Duitsland af komstig. Materiële schade. HOND VERMOORDDE KIPPEN Zondagmiddag ontdekte de kip- penfokker H. Classens aan de Cas- tenrayseweg te Oirlo dat 400 van zijn kippen óf doodgebeten óf door verstikking om het leven waren ge komen. Een ingesteld onderzoek bracht aan het licht dat hier een grote hond in de grote kippenkooi had huisgehouden. Hij had een aan tal kippen doodgebeten, terwijl an deren in angst op een hoop waren gejaagd en gestikt. Venray gemeentepolitie tracht nu de eigenaar van de hond op te spo ren om de eigenaar aansprakelijk te kunnen stellen. INBRAAK TE HEIDE Onbevoegden hebben zich door verbreking van een kelderraam toe gang verschaft tot de kelder van de landbouwer J. R. aan de Heidsepeel- weg te Heide. Wat de gading van de onbevoegden zal zijn geweest is nog niet bekend, wel dat niets noe menswaardig is vermist. Venrays gemeentepolitie tracht de daders op te sporen.

Peel en Maas | 1970 | | pagina 11