Bijstand niet duidelijk 69 69 69 69 forumavond eenheidsprijzen aktie VAN GEND LOOS VENLO a) 4 declaranten b) 4 aankomende declaranten c) 1 steno-typiste d) 2 typistes ZWEMMEN guldens zijn harde guldens Venray-Overloon met een omweg INGEZONDEN NA VIJF JAAR BIJSTANDSWET VALT ER NOG VEEL TE VERBETEREN Op 1 januari 1965 werd de al gemene bijstandswet van kracht, die de uit 1912 daterende Armenw et zou vervangen. De nieuwe wet geeft ieder Nederlands burger, die niet in de noodzakelijke kosten van het bestaan kan voorzien, het recht op bijstand van de over heid. In de afgelopen vijf jaar heeft een toenemend aantal Neder landers een beroep op de bijstandswet gedaan en de uitgaven voor bijstand vertonen daarom een sterke toeneming. Helaas is deze wet het laatste half jaar verschillende keren in het nieuws geweest, enerzijds doordat gebleken is dat een aantal bijstandsgerechtigden in feite alleen maar op de bij standswet parasiteerde (de z.g. pro fiteurs) en anderszüds, doorda t de discussie over de hoogte van de uitkeringen is opgelaaid door een nogal ongelukkige circulaire van de regering. UITGAVEN: VAN 550 NAAR 870 MILJOEN GULDEN! De uitgaven voor bijstand verto nen inderdaad een sterke toeneming en wekken de indruk, dat de wel vaart die er in Nederland heet te zijn, nog tamelijk illusoir is en in ellk geval grote bevolkingsgroepen niet deelachtig is geworden. In 1965 be droegen de uitgaven voor bijstand 550 miljoen gulden. Het aantal bij stand ontvangenden was toen 215.000 waaronder 42.000 in tehuizen verblij vende bejaarden. In 1969 bedragen de uitgaven voor bijstand naar ruwe schatting 870 miljoen gulden, het aantal bij stand ontvangenden is gestegen tot 290.000, waaronder liefst 67.000 in te huizen verblijvende bejaar den. Maar in feite is de stijging van de bijstandsuitgaven nog veel groter. Doordat de kosten voor verpleegden in inrichtingen door de algemene wet bijzondere ziek tekosten »s overgenomen, konden de gemeentelijke uitgaven voor bijstand zo'n 300 miljoen terug lopen. Maar deze wet was er in 1965 nog niet, toen vormde de post kosten voor verpleegden in inrich tingen een onderdeel van de bij standsuitgaven, nu echter niet meer. Deze indrukwekkende uitgaven stijging is aan een aantal faktoren toe te schrijven. In het bijzonder moeten worden genoemd het voor alsnog ontbreken van toereikende ondernemings- en bed rij fspensioen- voorzieningen voor een stijgend aan tal bejaarden en het toenemend be roep op bijstand door hoofden van onvolledige gezinnen (weduwen, verlaiten en gescheiden vrouwen). Ook de snel stijgende verzorgings- prijzen in bejaardentehuizen hebben natuurlijk een sterke invloed gehad op de stijging van de bijstandsuitga- EENZIJDIGE NADRUK De bijstandswet is het afgelopen jaar dikwijls in het nieuws geweest, doordat men tot de ontdekking kwam dat sommige bijstandtrekkers een uitkering kregen zonder dat ze die werkelijk nodig hadden. In dit verband dacht men dan meestal aan „werkschuwe elementen", maar de ze vormen in feite slechts een heel kleine groep. Bovendien werd in vele kranten een uitkering van de bijstadswet voortdurend verward met een uit kering krachtens de west werkloos heidsvoorziening, die eveneens door de gemeentebesturen wordt uitge voerd. Nee, véél meer werd er door oudere mensen gezwendeld, die bij stand aanvroegen na eerst hun spaarcenten aan hun kinderen ge schonken te hebben. Terecht is daar om nu een wetsontwerp ingediend, dat de overheid het recht moet ge ven om verhaal te doen op de kin deren, die deze schenkingen ontvin gen. Hoewel de verontwaardiging over de profiteurs niet onoprecht behoeft te zijn, kan men zich afvragen waar om zo eenzijdig het accent op het misbruik van de sociale voorzienin gen. Men kan nu wel mopperen over de stijging van de bijstandsuitgaven en suggereren dat men de profiteurs bij de kladden moet pakken. Maar met deze redenering zou men wel eens de aanklacht kunnen afleiden van het feit, dat de stijging van de bijstandsuitkeringen ook iets te ma ken hebben met nogal onredelijke inkomensverhoudingen (25 procent van alle bejaarden heeft niet meer dan A.O.W.!) en met onvoldoende voorzieningen voor bejaarden, die daarom bij gebrek aan beter in een tehuis moeten worden gestopt. VERBORGEN ARMOEDE Juist door de praktijk van de bij standswet krijgt men meer oog voor de verborgen armoede, die er nog heerst in een welvarend land als Ne derland. Velen hebben kennelijk moeite met deze confrontatie en suggereren daarom maar dat al die bij stand trekkers maar profiteurs zijn. Maar dit soort struisvogelpoli tiek lijkt nogal doorzichtig. De normbedragen voor de prema- nente uitkeringen zijn het afgelopen jaar onderwerp van uitvoerige dis cussie geweest. Staatssecretaris Van der Poel publiceerde een circulaire over deze materie, die mede door de ministers Beemink en Roolvink was ondertekend. In deze circulaire werden 343 ge- meenten op de vingers getikt, die naar de mening van de bewindslie den een te hoge uitkering verstrek- Het zal de postkantoorbezoeker opgevallen zijn, dat naast de be staande en ingebouwde brievenbus een andere, rood-metalen, is komen hangen. Daarin verwacht men dan de post, die voor de gemeente Ven- ray zelf bestemd is. De post uit deze rode bus wordt nog in Venray afgestempeld, gesor teerd en bezorgd. De overige post gaat in grote zakken en wordt ter verdere afwerking naar Venlo ge transporteerd. Dat houdt in dat als men in een van de overige brieven bussen van onze gemeente bijv. een brief gooit, bestemd voor Oostrum, deze eerst naar Venlo gaat, daar wordt afgestempeld, terugkomt naar Venray en dan wordt gesorteerd en bezorgd. Raar, maar waar Een brief naar Overloon, onze Brabantse nabuurplaats, moet nog veel bontere escapades maken. Als men die in Venray op de bus gooit, gaat ie prompt naar Venlo ter af stempeling. Venlo gooit de betrokken brief dan op de trein naar Eindho ven, waar hij over wordt geladen op de trein naar Nijmegen. Gaat dan verder alles goed, dan gaat hij van daaruit met de trein naar Vierlings beek, waar de post van Overloon dan op wacht staat om de betrok ken brief, die dan alles bij elkaar een halve dag reizen er op heeft zit ten, op te vangen en naar Overloon te brengen. Het zal bedrijfs-economisch en zo wel allemaal verantwoord zijn en kloppen, maar de doodgewone bur ger vraagt zich toch wel af of dat nu wel allemaal moet.Want het is zonder meer duidelijk dat bijv. de brief naar Overloon nog al wat ver tragingen kan ondervinden. Het is dan ook beslist geen zeldzaamheid dat een voor Overloon bestemd poststuk dat-donderdagasmiddags in Venray gepost wordt, al maandag middag ter bestemder plaatse is Kijk, dat vindt de gewone burger niet bedrijfs-economisch, want in tussen was hij zelf al dertig keer te voet heen en terug naar Overloon kunnen gaan om zijn boodschap over te brengen. Dat Tante Pos van haar kant alles doet om de zaak zo gunstig moge lijk gereed te krijgen is haar goed recht, maar als dat gebeurt ten kos te van de snelheid van overbrenging, dan mag terecht gevraagd worden niet dergelijke omwegen te kiezen, hoe bedrijfs-economisch misschien dan ook. Zo wordt die snelheid een farce ADVERTEER IN PEEL EN MAAS ten aan de bij standtrekkenden. ONGELUKKIG De uitkering zou naar hun mening gekoppeld moeten worden aan de normen van de rijksgroepsregelin gen. Dat zou inhouden, dat een uit kering niet méér zou mogen bedra gen dan 95 procent van het mini mumloon. Maar vele gemeenten hebben die raad in de wind gesla gen. Deze circulaire achten wij een hoogst ongelukkige publicatie. Immers, ook de bijstandstrekkers moeten regelmatig duurzame ge bruiksgoederen aanschaffen en die kan men van een schamele uit kering van 95 procent van het mi nimumloon onmogelijk betalen. Het is onbegrijpelijk dat de be windslieden in hun streven naar bezuiniging geen andere bronnen hebben kunnen vinden dan juist het armste deel van onze bevol king. Helaas is hierdoor veel verwarring ontstaan over de toepassing van de algemene bii standswet en in deze verwarde situatie is er weinig reden om de vlag uit te steken ter viering van bet eerste lustrum van deze wet. heit sluitstuk van onze sociale voor zieningen. OPEN DEUR 2 JANUARI 1970 Evenals de twee open deur-akties op eerste en tweede Kerstdag, wel ke georganiseerd werden door de Gemeenschapsviering Venray en de Limburgse emigratiestichting, werd op 2 januari eveneens een open deur-aktie georganiseerd door laatst genoemde stichting. De aktie werd speciaal gehouden voor de gastarbeiders, doch ook de Venrayse bevolking was van harte welkom. Tijdens de Kerstdagen zijn echter bijzonder weinig Venrayers een kijk je komen nemen en terecht werd dan ook door de gastarbeiders de vraag gesteld, waar de Venrayse mensen bleven. Zij willen graag kontakten leggen met de bevolking, omdat zij zich eenzaam voleen, zo ver van huis. Maar er schijnt onder de meeste Venrayse mensen een min of meer ongemotiveerde antipathie te be staan ten aanzien van de buiten landse arbeiders. We zijn er trots op, dat ons eigen Venray, dat zich na de tweede we reldoorlog zo snel ontwikkeld heeft, binnen afzienbare tijd een bevol kingsaantal van 26.000 zal hebben. Een gedeelte van deze 26.000 mensen wordt gevormd door de gastarbei ders, die in feite onze medemensen en dorps-, (of, zo U wilt, stads-) ge noten zijn. En dit nemen we dan maar voor lief. Het is ongetwijfeld waar, dat deze mensen anders zijn dan wij; zij heb ben een andere huidskleur, spreken een andere taal en hebben een an dere leefwijze dan wij, omdat zij te gen een geheel andere sociale en kulturele achtergrond opgegroeid zijn, maar dat neemt toch niet weg, dat mensen zijn zoals wij? Zeker tijdens de dagen rond het Kerstfeest, het feest van vrede eji medemenselijkheid, moeten wij iets voor deze mensen doen. Maar wat doen wij werkelijk? We gaan alle maal als brave katholieken naar de nachtmis, nemen kennis van de kerstboodschap en dangaan we allemaal naar huis om onder de kerstboom kerstliedjes te zingen en ons te goed te doen aan kalkoen en koffie met kerstkrans. Reuze gezel lig die kerstdagen. Nee, mensen, wordt nu niet kwaad of ga uzelf niet als egoilst bestem pelen. Het is niet mijn bedoeling u een beschuldiging of een aanklacht in de schoenen te schuiven; mijn ge dachten en gevoelens, die ik hier in enkele regels op papier gezet heb, houden veeleer een aansporing in. Beschuw deze mensen als uw mede-, mens en accepteer ze ook als zoda nig. Door velen is zulks reeds gedaan; het was zeer verheugend te konsta teren dat tijdens de open deur-aktie op 2 januari veel Venrayers even binnen kwamen lopen en genoten hebben van muziek, zang en dans. Deze aktie is dan ook een groot sukses geweest. En zijn kontakten gelegd, er is gedanst en gezongen, kortom, het was een groots feest. Daarom wil ik u vragen, mede- Venrayers, wip eens even binnen; laat u even zien als er weer een feest wordt georganiseerd voor onze gastarbeiders; zij zullen u er erg dankbaar voor zijn. En u zult er op zijn minst een pretige herinnering aan over houden! subucibh ine<3 heeft in verband met nieuwe vestigingen te Venlo plaatsingsmogelijkheden voor Geboden wordt zelfstandig en afwisselend werk. Laat U zonder verdere verplichting nader inlichten. Schriftelijke sollicitaties kunt U richten aan ons kantoor. SLOTERBEEKSTRAAT - VENLO Goede salariëring even tueel vergoeding van reis kosten 5-daagse werk week prettige vakantie regeling met vakantiegeld •jaarlijks enige aantrekke lijke mogelijkheden voor binnenlandse reizen. STATENKRING HORST K.V.P. TE VENRAY Op initiatief van het bestuur van de Statenkring Horst van de Kath. Volkspartij wordt in het kader van de samenwerking van de drie chris telijke partijen een forumavonl ge houden, waaraan afgevaardigden van de A.R., C.H.U. en K.V.P. zullen deenemen. Deze forumavond wordt gehouden in de schouwburg te Venray op maandag 12 januari 1970. Aanvang 20 uur. Het programma van deze avond is als volgt: a. Inleiding over enkele aktuele on derwerpen en het gezamenlijk program van de drie christelijke partijen door de heer C. Kleister- lee, lid van de 2e Kamer voor de KVP; drs. A. de Boo, lid van de 2e Kamer voor de A.R.; mr. W. C. D. Hoogendijk, lid van de le Kamer voor de C.H.U. b. Vervolgens wordt onder leiding van de heer M. Mastenbroek, vice-voorziter van de KVP kring Limburg een forum gehouden, waarin zitting hebben: de drie inleiders en mej. Tr. Kokj lid van de 2e Kamer voor de KVP uit Hoensbroek. Het bestuur van de Statenkring Horst nodigt iedereen uit om aan deze forumavond deel te nemen. Vooral in dit verkiezingsjaar 1970 neemt de politieke belangstelling weer toe en deze avond is een goede gelegenheid om kennis te nemen van de laatste ontwikkelingen op het ge bied van samenwerking tussen de drie christelijke partijen. Tijdens de forumzitting kan men vragen stellen en met de inleiders van gedachten wisselen over bepaal de punten, die men in dit samenwer kingsverband van belang acht. De toegang is vrij. SPIO NIEUWS Met ingang van zaterdag 10 janu ari beginnen officieel de zwemlessen voor onze jeugdige leden om 15.00 uur in plaats van 15.30 uur. Dit in verband met de lessen voor de kunstzwemploeg, welke hierop aan sluiten. Kunstzwemmen 20 december j.l. hield de KNZB een kontaktdag in Venray. De theo rielessen werden ingeleid door de heer de Ras, secretaris van de kunst - zwemcommissie KNZB. De praktijk les werd verzorgd door de voorzitter de heer Strubbe. Een leerzame mid dag, zowel voor de trainsters uit Roosendaal, Weert en Venray, als wel voor onze kunstzwemsters. Veel en hard zal er gewerkt 'moeten wor den voor de a.s. wedstrijd welke in Weert zal worden gehouden op zon dag 25 januari. Dus alle hands aan dek voor deze afdeling in de zwem- wereld. Limburg heeft momenteel maar twee verenigingen die aktief in 't kunstzwemmen zijn geïnteres seerd. We zullen dus samen trach ten succes te boeken in de komende wedstrijd. Diploma-zwemmen Woensdag 28 januari is vanaf 18.00 uur diploma-zwemmen. We ver wachten die avond alleen diegenen, welke zich hiervoor hebben opge geven. Om 18.00 uur starten de ju nioren en om 19.00 uur de senioren. Even nog uw aandacht voor het volgende: er is alleen diplomazwem- men voor de diploma's a en b. De daarop volgende diploma's kunnen n.l. alleen in 't buitenbad verzwom- men worden. De eisen hiervoor zijn zodanig, dat hiervoor springplanken etc. nodig zijn. Dus nog geduld svp. De a en b zwemmers denken voor al aan de eisen voor het gekleed zwemmen. Hieronder volgende pun ten: Diploma A: Gekleed zwemmen: Meisjes: zwempak, broekje, onder jurk of hemd met onderrok, jurk of blouse met rok of lange broek, kou sen of sokjes, schoenen. Jongens: zwembroek, hemd, on derbroek, blouse, bovenbroek, sok ken, schoenen. a. Gekleed te water gaan van de bassinrand met sprong naar keu ze en aansluitend daarop 25 meter zwemmen met zwemslag(en) naar keuze. b. Te water gaan van de bassin- rand met sprong naar keuze en aan sluitend daarop 75 meter borst- zwemmen met zwemslag(en) naar keuze en 50 meter rugzwemmen met zwemslag(en) naar keuze. Bij het zwemmen van de enkelvoudige rug slag is het gebruik van de handen toegestaan. c. Te water gaan van de bassin- rand met sprong naar keuze en aan sluitend daarop 1 min. watertrappen De in de proeven a en b vermelde afstanden van resp. 25 meter en 125 meter moeten zonder onderbreking en zonder dat de kandidaat(ate) aan bodem, zijwand of enig voorwerp steun zoekt, worden afgelegd. Diploma B: a. Gekleed te water gaan van de bassinrand met sprong naar keuze en aansluitend daarop 75 meter borstzwemmen met zwemslag(en) naar keuze en 25 meter rugzwem men met zwemslag(en) naar keuze. b. Te water gaan van de bassin rand met sprong naar keuze en aan sluitend daarop 125 meter bórst- zwemmen met zwemslag(en) naar keuze, met dien verstande, dat de eerste 7 meter aansluitend aan de sprong geheel onder water moet worden gezwommen en 75 meter rugzwemmen met zwemslag(en) naar keuze. Bij het zwemmen van de enkel voudige rugslag is het gebruik van de handen toegestaan. c. Sprong naar keuze en 1 min. watertrappen. Wedstrij dzwemmen Al enkele maanden traint de wedstrij dploeg met succes in het zwembad „De Meerpaal". De op komst is goed te noemen. Toch zijn er nog jongens en meisjes, die zich laten afschrikken door deze koude wintermaanden en zonder af te mel den nog wel eens verstek laten gaan. De abcentie-lijst toont enkele steeds terugkerende abcenties van dezelfde jongens en meisjes. Indien dit niet verandert moeten we .enkele slecht opkomenden schrabben van de trai- ningsploeg. Tijdig afmelden geschiedt alleen nog bij: Dhr. G. Plugge sr., Helfrichstraat 68 of Dhr. L. Bertrands, Helfrichstr. 74. A.s. zondag 11 januari gaat de ploeg naar Weert. Vertrek 16.15 uur vanaf Hensenausplein. De ploeg is als volgt samengesteld: 1. 100 m. vrije slag o. 12 meisjes: W. Thielen 58-033 D. Oudenhoven aangevr. 2. 100 m. vrije slag o. 12 jongens: W. Cremers aangevr. C. v. d. Vlasakker 3. 100 m. vlinder o. 14 meisjes: M. van Zwamen 56-014 I. Pingen 56-016 4. 100 m vlinder o. 14 jongens: Sr. Berkens 56-023 P. Borghs 56-022 5. 100 m. school o. 16 jr. meisjes: Tr. Bouwmans 56-021 Jeanne Philipsen 57-026 6. 100 m. school jongens o. 16: G. Plugge 54-011 P. Hanen 54-012 7. 100 m. rug dames: A. Hanen 56-020 K. van Loo 56-018 8. 100 m. rug heren: Jef Wester 53-006 Peter Scholten 53-007 9. 50 m. school o. 10 jr. meisjes: R. Philipsen aangevr. 10. 50 m. school o. 10 jr. jongens: M. Cremers a aangevr. 11. 100 m. vrije sl. o. 14 jr. mesijes: M. Roos 56-015 I. Buys 57-031 12. 100 m. vrije sl. jongens o. 14 jr.: Ad Coenen 57-030 Paul Janssen 57-028 13. 100 m. vlinder o. 16 jr., meisjes: M. v. Zwamen 56-014 D. Oudenhoven 56-017 14. 100 m. vlinder o. 16 jongens: 15. 100 m. school dames: K. van Loo 56-018 A. Arts 57-024 16. 100 m. school heren: T. Gieling 53-009 Sr. Berkens 56-023 17. 100 m. rug o. 16 jr. meisjes: Jeanne Wismans 57-025 Lianne Peters 57-027 18. 100 m. rugsl. o. 16 jr. jongens: G. Plugge 54-011 P. Hanen 54-012 19. 50 m. vrije sl. o. 10 jr., meisjes: Riny Philipsen (20-2-60) aangevr. 20. 50 m. vrije sl. o. 16 jr. jongens: Marco Cremers 21. 200 m. wissel pers. dames: W. Thielen 58.033 I. Buys 57-031 22. 200 m. wissel pers. heren: Jef Wester 53-006 Peter Scholten 53-007 13 GULDEN GESPAARD-15 GULDEN WAARD 69 69 69 69. Eén week lang éénsgezinde prijzen in IFA'S éénheidsprijzenaktie. Gemak- keiijker kan het niet. Voordeliger ook niet. Rekent U maar uit. IFA ERWTENSOEP voor vier overvolle borden per blik van 89 ct voor GELDIG T/M 10 JANUARI IFA CHOCOLADEMELK per literfles van 89 ct voor IFA DOPERWTEN middelfijn per literblik van 85 ct voor IFA AFWASMIDDEL handzacht per literflacon van 89 ct voor

Peel en Maas | 1970 | | pagina 8