VENRAY IN HET AFGELOPEN JAAR.... PiJLS PULS ZATERDAG 3 JANUARI 1970 No. 1 EEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG IS GOEDKOPER DAN U DENKT PEEL EN MAAS is GOEDKOPER DAN U DENKT DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY XA/FFKRI AD VOOR VFNRAY EN OMRTREKEN ADVERTENTIEPRIJS )3 cl. per mm. ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 VV CCr\DLrtL/ V WWn V CIMnM T CIH WIVIOI ncr\LIV PRIJS PER KWARTAAL 2.25 (builen Venray 2.50) JANUARI 1969 Met het besluit cm een deel van het gemeentehuis en gemeente werken te gaan verplaatsen naar het oude lyceum, zo gauw het Boschveldcollege gereed is, trok de gemeente het nieuwe jaar in. Ven ray telde cp dat mement 25.181 in woners, waarvan 455 woningzoe kenden. We telden toen 283 werklozen en een burgemeester, die nog steeds in Maasbree woonde. Zondag 5 januari hield de P.D.V. De Zwaluw haar lustrum-kampioe nendag in de kantine van Inalfa. Ze werd door honderden duivenmelkers bezocht. De Aid Prinse Kompaneej ver leende op de lie van de le, bij ge legenheid van haar eerste lustrum, de eerste Aid Prinse Plak mit Bul aan de oud-Vorst Karei Wijnen. Op woensdag 15 januari werd de nieuwe land- en tuinbouwschool, thans Venrays agrarische school, in plan Zuid geopend door Ir. P. van der Pans, directeur van het Land bouwonderwijs. Woensdag 15 januari werd in de bossen achter het zwembad het stof felijk overschot gevonden van de vermoorde verpleegster Hermine v. d. Vorst. Zij werd begraven op het kerkhof van St. Anna. Op het einde van de maand slaagde de in Venray opgerichte moordbrigade erin de 15- jarige dader te vinden. Woensdag 22 januari opende de commissaris der Koningin mr. dr. C. van Rooy het nieuwe zwembadge bouw van de bewegingstherapie in het Psychiatrisch Centrum St. Ser vatius. Van 20 t.m. 25 januari organiseer den de Zangertjes van St. Frans bij gelegenheid van hun 10-jarig be staan een wielerzesdaagse. Op 9 januari bezochten B. en W. Oosfcrum en op 23 januari Casten- ray. Zondag 19 januari werd na ruim 2 dagen zoeken, waaraan ook een 50-tal militairen deelnamen, aan de Beekweg het stoffelijk overschot ontdekt van mevr. van Bergen, die sinds vrijdag vermist was. De schouwburg bracht in januari: 13-1 Venus op Mars van Toneelgroep Theater; 16-1 Wiener Sangerknaben 21-1 Groot Limburgs Toneel met De Methode Ribad'ier; 25-1 Circus Mök. FEBRUARI 1969 Februari begon met duurdere briefporti. Donderdag 13 februari opende Het Schutterveld zijn poorten van het verzorgingscentrum. Op de offi ciële opening wachten we intus- ens nog braaf. De boerenleenbank in Ysselsteyn vierde haar zilveren bestaansfeest, waarbij de heren J. Jenniskens, F. Claessens en S. Lemmens onder scheiden werden. De definitieve monumentenlijst werd ter inzage gelegd. Men bleek nogal onattent dit belangrijke stuk opgesteld te hebben. De kritiek op deze samenstelling werd echter niet beantwoord. Vrijdag 7 februari overleed op 78- jarige leeftijd meester Joh. Wijnho ven, mede-oprichter en jarenlang directeur van de Landbouwschool. 16, 17 en 18 februari was het Vas- telaovend. Maar Prins Geert en zijn overige Venrayse prinsen had den de weergoden tegen. Sneeuw en nog eens sneeuw zorgden dat .de kinder- en grote optocht geen doorgang konden vinden. Alles werd toen maar een of twee weken uitgesteld. De schouwburg bracht in februari: 1-2 Die Zauberflöte van. de Mozart Oper in Saltzburg; 8-2 Hockeybal; 10-2 Herman van Veen met Harle kijn; 12-2 Oekranisch Ensemble; 15-2 Hofbal; 16, 17 en 18-2 carnavalsbals; 21-2 Toneelgroep Theater Venus op Mars; 24-2 En ik dan, Mary Dressel- huys en Joan Refeit. Op het einde van de maand maak te de heer Achten uit Horst bekend zijn zetel in de Prov. Staten weder om beschikbaar te zullen stellen. Hij had die niet ingenomen omdat hij niet tot deputé verkozen was door zoals het communiqué zei on begrijpelijke manipulaties van per sonen uit organisaties c.q. groeperin gen. De heer L. Laurensse werd zijn opvolger. MAART 1969 Van maandag 10 t.m. vrijdag 21 maart was in de schouwburg de gro te politietentoonstelling „Raad en Daad". De beerenleenbanken in onze ge meente maakten bekend dat aan hen in 1968 waren toevertrouwd bijna 55.5 miljeen gulden. Hiervan is bijna 36.5 miljoen als hypotheek of geldlening weer beschikbaar gekomen. Dinsdag 11 maart opende Berden- Trienekens haar nieuwe zaak in de Grotestraat. Op 28 maart volgde Bartels dat voorbeeld. Op 24 maart organiseerde de Rode Kruis afdeling Venray een plasma- afname-avond in het lyceum. De winst was 117 liter bloed. In de dekenaten Venray, Gennep en Hcrst werd in het kader van de Bisschoppelijke Vastenaktie een aktie gehouden voor twee ontwik kelingsprojecten in Bolivia. In het dekenaat Venray bracht deze ak tie ruim 26.000,op. Zendag 9 maart wijdde Mgr. Beel de nieuwe kerk in op de Smakt. Deze was reeds na een bouwtijd van nauwelijks een jaar in ge bruik sinds Kerstmis. De oude kerk werd gesloopt. Br. Bernullphus Coenders vierde woensdag 19 maart zijn diamanten kloosterfeest in Huize Servatius. 21 december stierf deze Venrayse broeder, die grote verdiensten had voor de sport. De tafeltennissers van Red Stars 1 werden kampioen in de 2e klasse, terwijl Lyceum 1 kampioen werd als volleyers in de eerste klas. Ook Red Stars 3 wist kampioen te worden in de 4e klasse, evenals Red Stars 2 promoveerde naar de 4e klasse. Het gemeentebestuur-bezocht Ys selsteyn, Merselo en Oirio en kreeg ook daar vele wensen en verlangens voorgeschoteld. 30 maart was er een grote natio nale motocroSs op de Heide, waar aan liefst 120 crossers deelnamen. De schouwburg bracht in maart: 2-3 Hans en Grietje v. Limburgs Jeugdtoneel; 6-3 Gert en Hermien; 7-3 Limburgs Symphonie Orkest; 12 en 13-3 Wim Sonneveld en Ina van Faassen; 21-3 Toneelgroep Pro loog de Wonderdokter; 25-3 Er zit 'n haar in. mijn soep, Ton van Duyn- hoven e.a. APRIL 1969 Van 5 tot 13 april zorgde Venrays fotoclub voor een goede tentoonstel ling van foto's in de foyer van de schouwburg. Zaterdag 12 en zondag 13 april werd'en in de gymzaal Beukenlaan de open Venrayse tafeltenniskam pioenschappen gehouden. Op zondag 13 april kreeg de heer M. van Opbergen de pauselijke on derscheiding Bene Merenti voor zijn gouden lidmaatschap van het kerk koor der Grote Kerk. De heer G. Poels kreeg de zilveren medaille van de zangersbond. Twee weken later werd, ook vanwege zijn gouden kerkkoor-lidmaatschap in Leunen, de heer J. Reintjes de gouden me daille overhandigd. De Zangertjes van St. Frans ver trokken Paasmaandag naar Lore- to. 50 jongens van dit koor hebben daar een week lang concerten ge geven en eucharistievieringen op geluisterd met 1.000 andere jonge zangers uit heel de wereld. Uit het jaarverslag van WV bleek dat men in 1968 ruim 2000 informa ties verstrekt heeft aan bezoekers, die om inlichtingen kwamen. Vrijdag 18 april stelde het Psy chiatrisch Centrum St. Servatius een computer in bedrijf. Op zaterdag 29 maart werd in Ys selsteyn de jaarlijkse wielerronde gehouden, waaraan 175 renners deel namen. De sloop van een kelder bij een toch al klandestien, maar later goed gekeurd, vakantiehuisje aan de Maasheseweg zorgde voor vuurwerk in de raad, dat echter uitging als 'n nachtkaars. Op zondag 30 maart herdacht Pa ter Otger Janssen de vijftigste ver jaardag van zijn priesterwijding. Op de jaarvergadering van de Werkgroep Filrpvorming werd be kend gemaakt dat ruim 10.000 men sen het programma 1968-1969 hebben bezocht. De aspiranten en pupillen van Ly ceum '64 werden kampioen in hun afdelingen. Een Duitse radio- en televisie ploeg kwam opnamen maken van het varkensfokcentrum Nieuw Da 11 and. Veulen en Leunen werden in deze maand door Venrays gemeentebe stuur bezocht. En ook daar wcrdiwi de nodige wenslijstjes aangeboden. Met de arrestatie van een Duitse zwerver kwam een einde aan een reeks diefstallen op de kerkdorpen. Een nieuwe subsidieregeling voor kulturele verenigingen werd door de raad goedgekeurd. Bij de lintjesregen op Koningins- verjaardag werd dr. L. Sala offi cier in de Orde van Oranje Nas sau. De heer J. Janssen ridder in diezelfde orde, terwijl burgemees ter Schols meester Wijnhoven van de Smakt de gouden en de heren G. Basten, P. Schoester en H. So bers de zilveren eremedailles ver benden aan de orde van Oranje Nassau kon uitreiken. In april bracht de schouwburg: 18-4 De avonturen van Bella en Ju lie, Nijmee.gs Studententoneel; 23-4 Gert en Hermien show; 29-4 Toneel groep Centrum, Centrum vermoordt pianiste. MEI 1969 Op 1 mei nam Dr. L. C. G. Sala ontslag als districts-inspecteur van de Veeartsenijkundige dienst en als veterinair inspecteur van de volks gezondheid. Als opvolger van Dr. Oosterbaan, geneesheer-directeur van de stich ting Maria Auxiliatrix te Venlo, werd met ingang van 1 mei benoemd de Venrayse huisarts dr. van den Hombergh. Op 4 mei herdacht de Venrayse Ursuline Henriette Wismans haar gouden professiefeest. Vrijdag 2 mei herdacht de heer L. Claessens, hoofd der school in Oirio zijn 40-jarig onderwijzerschap. In oktober is hij op 63-jarige leeftijd overleden. Op donderdag 8 mei werd de wijk raad Desselke geïnstalleerd, die zal proberen deze wijk meer leefbaar te maken. Op vrijdag 9 mei droeg ook Ven ray zijn steentje bij in de grote ma rathon-uitzending ten behoeve van het geestelijk gehandicapte kind. Op 7 mei verwoestte een specta culaire brand de werkplaatsen van Materia Nova aan de Stationsweg. De Kon. Harmonie Euterpe nam in Beek deel aan de 4e kulturele uitwisseling tussen Belgisch en Ne derlands Limburg. Aan 33 personen kon burgemees ter Schols op de jaarvergadering vaq het Rode Kruis de oorkonde uitrei ken wegens het 5x bloed afstaan; 19 personen kregen de Landstcrner pla quette (20 en meermalen). Merselo 2 werd kampioen in de 3e klasse DD. De schouwburg bracht in mei een Spaans stuk Juan Buen Alma'door een Spaanse toneelgroep „Los Go- liardos". Daarmede sloot de schouw burg het seizoen 1968-1969 af. Een voorzichtige schatting toont aan dat in die periode meer dan 30.000 men sen de schouwburg bezochten. Venray kreeg een voorproefje van het nieuwe vliegveld, toen op het vliegveld De Peel enkele vliegtuigen werden gestationeerd, die hier in af zondering kwamen oefenen voor een internationale AFCENT oefening. Op zondag 25 mei behaalden de Zangertjes van St. Frans de eerste prijs in de afdeling uitmuntendheid met lof der jury op een internatio naal concours in Vught. In de laatste week van mei werd begonnen met de bouw van het sociaal medisch centrum. Loco-burgemeester A. v. Dijck werd ernstig gewond toen zijn auto tegen een verkeerszuil botste. Engelse rotarians uit Mitcheldean waren in het laatste weekend van mei de gast van de Venrayse rotary- club. JUNI 1969 Zaterdag 7 en zondag 8 juni her dacht het jachthoorn- en trompet- tenkorps haar 10-jarig bestaan met een drumbanidshow en een tuinfeest in het St. Odapark. Een en ander moest worden uitgesteld i.v.m. regen. Begin juni startte de bouw van een 4-klassige kleuterschool in Vel- tum. Dit scholencomplex draagt dp naam Coninxshof. Dinsdag 4 juni werd een VARA- programma uit Venray's soos uitge zonden. Op vrijdag 13 juni nam de heer L. Koppers afscheid als hoofd van de Henseniusschool Op woensdag 18 juni en donder dag 19 juni spraken B. en W. met de bewoners van Veltum en Desselke. Dinsdag 10 juni was al een gesprek geweest met Zuid, dat weinig be langstelling trok, doch waarin met grote vinnigheid over de soos werd gedebatteerd. Op 24 juni was ten slotte Venray-centrum aan de beurt met haar verlanglijstje. In juni kwamen de eerste bejaar denflats vrij in het Schuttersveld voor bewoning. Zondag 15 juni bestond het re creatieoord Vlakwater 10 jaren. Traditiegetrouw ging op 19 juni de Jeugd vierdaagse van start. Een kleine 1500 wandelaars besloten op zondag 22 juni dit festijn met een groots défilé. De drumband van de Leunse fan fare haalde een le prijs in de afde ling uitmuntendheid. De drumband van Merselo werd le in de 2e afde ling. Zondag 29 juni werden in Yssel steyn de tweeling Wim en Piet Jen niskens door Mgr. Kramer tot pries ter gewijd onder grote belangstel ling van de gehele parochie. Het zwembad sloot het seizoen schoolzwemmen af met liefst 1500 gediplomeerde zwemsters en zwem mers onder de schooljeugd. De raad besloot tot doortrekking van de Dr. Poelsstraat van Hof straat naar Mgr. Nolensstraat. Te vens leverde zij belangrijke finan ciële hulp bij het tot stand komen van een Vredesmonument annex klokkentoren bij de Vredeskerk. JULI 1969 Op 1 juli kreeg Venray. dat hier overigens toen weinig van merkte, haar gemeentepolitie. De laatste gemeente van Nederland, waar zulks nog gebeuren kan. Op 1 juli beëindigde de huisarts A. Vercauteren zijn praktijk, die werd overgenomen door zijn zoon. Op diezelfde dag opende burge meester Schols in de schouwburg een tentoonstelling van grafisch werk, bijeengebracht door de Culturele Raad Limburg. Venrays brandweer opende ook de deuren van haar nog altijd proviso rische kazerne op de eerste nationale brandweerdag op zaterdag 5 juli. In het eerste weekend van juli herdacht heel Castenray feestelijk het 50-jarig bestaansfeest van de Ba^ tavieren, de Castenrayse handboog schutters. WV begon ten behoeve van de vakantiegasten met dia-avonden, waarin zij wegwijs gemaakt werden in hun nieuwe verblijfplaats. Op 15 juli begon de dienst ge meentewerken ook in Venray-cen trum, met wat op de kerkdorpen reeds langer gebeurde, namelijk het ophalen van huisvuil in plastic zak ken. Op diezelfde dag kreeg Pastoor Janssen van Ysselsteyn het Bundes- verdienstkreuz opgespeld door de Duitse consul. Maandag 21 juli landde de eerste mens op de maan. De minister van Landbouw Ir. P. Lardinois bracht samen met zijn collega uit Israel een bezoek aan een pluimveevermeerderingsbedrijf in de Vredepeel. Op zondag 20 juli nam Rector Biemans afscheid van de Smakt, waar hij 8 jaren de geestelijke lei der was. Van 21 t.m. 26 julii werd voor de 18e keer het kindervakantiewerk ge organiseerd voor de jongens, terwijl van 28 juli t.m. 2 augustus de meis jes werden bezig gehouden. In deze maand werd voor de Gro testraat en Poststraat het parkeer verbod ingesteld. Op 26 en 27 juli werden in Yssel steyn motorraces georganiseerd, die veel belangstelling trokken. Einde juli kreeg de Maas een op knapbeurt. Men kon de rivier toen in zijn oude bedding ruiken. Een wolkbreuk boven Venray be wees dat Venrays riolering het lang niet aan kan als het eens wat hard gaat. De heer Th. Bonants wist lands kampioen bij de handboogschutters te worden en bracht die voor 4e maal naar Venray. In zijn juli vergadering verkocht Venrays gemeenteraad 5.12 ha in dustrieterrein aan de Girmes Werke AG uit Oedt en gaf boven dien nog 3.19 ha aldaar in optie. Girmes vormt met Carl Freuden- berg uit Weinheim een nieuwe vennootschap Girvil N.V. die hier een tapijtfabriek gaat vestigen. De raad stelde verder een krediet beschikbaar voor het besteks- klaar maken van een ontwerp van de ricolzuiveringsinstallatie welke geacht wordt 5 miljoen guldens te kosten. In de Smakt blijken sirvds 20 juli twee meisjes vermist te zijn. Ze worden pas op 2 september opge spoord. AUGUSTUS 1969 Zaterdag 16 augustus opende bur gemeester Schols het nieuwe jeugd huis de Watermolen te Oostrum. Op 11 aug. werd het Ambonezen kamp ontruimd. Hiermede werd ein delijk uitvoering gegeven aan een reeds begin 1968 uitgesproken bevel tot ontruiming door de RoermoncLse rechtbank. Intussen staan de gebou wen er nog steedis. De met de kermisdagen door de soos georganiseerde Berlijn-reis trok slechts weinig belangstelling. En terwijl de zomer voortduurde, begon een klein soort volksverhui zing. Het lyceum verhuisde naar het Boschveldcollege, terwijl de Ge meen een groot deel van haar dien sten overbracht naar het lyceum. Zaterdag 30 augustus werd het nieuwe voetbalveld van Leunen of ficieel door burgemeester Schols ge opend. Op het einde van de maand wer den jongeren uit Italië, Oostenrijk en Duitsland officieel ontvangen door Venrays gemeentebestuur. Ze had den in het kader „verzoening over de graven heen" gewerkt op het kekrhof in Ysselsteyn. Op zondag 31 augustus daverden te Heide weer de motors voor de laatste ronde van het Ned. kam pioenschap. In Ysselsteyn ging de vlag uit voor het 40-jarig bestaan van de voetbalclub. Les Petits Chanteurs du Langue- doc waren de gast van de Zanger tjes van St. Frans, gaven een con cert in de Vredeskerk en werden of ficieel ontvangen door de gemeente. Dertig straaljagers, tijdelijk on dergebracht op het vliegveld De Peel gaven een voorproefje wat ons te wachten staat als In Oirio werd in de Hoofdstraat een parkeerverbod ingesteld. Waar dansen al niet toe leidt Een stuk neervallende gootlijst maakt nu iedereen duidelijk (insi ders wisten dat reeds lang) dat de St. Petrus Bandenschool dringende restauratie behoeft. Na ternauwer nood 20 jaren blijken vloeren te zweven, prafonds door te buigen. Kortom een gevaarlijke situatie te zijn ontstaan. Met het gevolg dat de daar „lerende" jeugd voorlopig wordt ondergebracht in de nood'liokalen bij het lyceum. SEPTEMBER 1969 In september startte Neduco uit Helden met de bouw van drie flat gebouwen. Iedere flat wordt 6 ver diepingen hoog, terwijl iedere ver dieping 8 woningen krijgt. Een rapport werd de gemeente aangeboden door de interparochiële jeugdcommissie over de verlangens van Venrays jeugd. Daaruit blijkt dat vooral gebrek aan huisvestings- mogelijkheden o.m. het open jeugd werk nogal wat remt. Ook een soos rapport kwam uit, waariji nogal wat gebreken in het huidige soosgebouw werden opgesomd. De foyer van Venrays schouwburg werd vergroot. Woensdag 10 sept. poogde Emiel het werelid-uur rekord platen draaien op zijn naam te brengen in de bar Pentagon. Hij haalde 100 uren. Venray kreeg op 13 september Kreatuur op bezoek met Ramses Shaffy. Dit gebeuren dat in daaraan voorafgaande weken nogal wat kri tiek te verduren had. verliep in Ven ray in alle pais en vree, al begrepen veel ouderen er weinig van. Voor de 3e maal in successie werd de achtjarige Mechelse Herder van de heer L. Janssen, Luciastraat, de nationaal kampioen bij de politie honden. Van 16 september tot 20 oktober was er in de aula van het „oude" lyceum een beroepententoonstelling. Zondag 28 september herdacht de Kath. Bond van Overheidspersoneel haar 60-jarig bestaan met een fees telijke zitting in de foyer. Op het moment dat Limburg de achtste universiteit kreeg toegewe zen, besteedds de N.V. Girvil voor ruim 3 miljoen de nieuwe tapüten- fabriek aan de Witte Vennenweg in Oostrum. Op dat moment maak te Rank Xerox plannen bekend tot uitbreiding van het bestaande bedrijf met een investering van 36 miljoen. Dat betekent alleen al dat bU dit bedrijf in de komende vier jaren het personeelsbestand moet worden uitgebreid tot 1600 men- Op woensdag 17 sept. werd de in specteur-korpschef van Oldenzaal, de heer G. H. de Bruyn, benoemd tot de nieuwe korpschef van Venrays gemeentepolitie. Een enquête onder de sportvereni gingen in Venray liet nog een groot tekort zien aan sportvelden en gym nastieklokalen. Een en ander wordt vastgelegd in het zoveelste rapport. Venray kreeg er weer een Lim burgs kampioen bij. Frans Janssen werd dat met de bromfiets. Op het einde van de maand be sloot de raad tot samenwerking met Broekhuizen, Meerlo-Wanssum en Horst inzake de regeling van de werkgelegenheid. De schouwburg bracht in septem ber: 18-9 Hongaars Staats Zigeuner orkest; 22-9 Tsjechisch Nationaal Ensemble; 23-9 Theater met het Ge heugensteuntje. Op zondag 28 september werden in Venray de Noord-Limburgse po- lLtiehondenkampioenschappen gehou den. En bij het zwembad ronkten weer de skelters ten bate van de Leunse voetbalclub. Inalfa kocht San Damiano om er een Turks tehuis van te maken. Zondag 28 september nam de Kon. Harmonie deel aan het concours te Mherum-Herten. Hoewel een eerste prijs gehaald werd in de afd. uit muntendheid, slaagde men er niet in te promoveren. Tot doortrekking van de Beekweg tot de Maasheseweg besloot de raad in zijn september vergade ring. De hiervoor benodigde grondtransacties trokken nogal enige aandacht. OKTOBER 1969 De schouwburg bracht op 1 okto ber het Limburgs Symphonie Orkest met de Japanse Nakojima als solis te. Op 13 oktober was Globe te gast met de musical De Gijzelaar. 23 okt. was Seth Gaikema te gast en 27 ok tober het Münchener Operetten Theater. Op zaterdag 4 oktober werd het nieuwe Boschveldcollege officieel geopend door Deputé Lebens. De mogelijkheid om op zondag 5 ok tober dit prachtige gebouw te be zichtigen werd door honderden aangegrepen. Een musical Tot kijk meester, een sportdag, met officiële in gebruikname van de nieuwe sportvelden, een fietsen- en auto rally en een reünie met 500 oud studenten en een tentoonstelling waren de feestelijke omlijsting van een en ander. Een nieuwe verschenen Peelomni- bus bracht oude werken van de Venrayer H. Maas weer onder de aandacht van velen. Op 5 oktober herdachten 3 Ven rayse wandelsportverenigingen hun 10-jarig bestaan. Zondag 18 oktober herdacht de postduivenvereniging De Zwaluw haar 60-jarig bestaan. (Vervolg z-o.z.)

Peel en Maas | 1970 | | pagina 1