De plannen van het Gemeentebestuur allemaal onmisbaar in de kerstkeuken COENERf Ü1 uerhuur wintersport artikelen uuoltersuandijk PIJLS VRIJDAG 19 DECEMBER 1969 No. 51 NEGENTIGSTE JAARGANG IS GOEDKOPER DAM U DENKT PEEL EN MAAS GR^KTKAATGaVE POCTiuFl MTELZm 1F Giïó>Ms5ia WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN ADVMTENTlEmiS li d. p« PUS PU KW ASTAAL t— B. en W. hebben in de woensdagavond in Den Kerkdijk van Hui ze Servatius gehouden raadsvergadering (waar belandt deze raad nog voordat het nieuwe raadhuis klaar is) hun antwoord gege ven op de op- en aanmerkingen van de raadsleden over de ge meentebegroting 1970. Zeventien dicht betypte vellen gaven een nadere verduidelijking van de plannen van Venrays gemeentebe stuur voor het komende jaar. We zullen hieronder pogen dit werk stuk samen te vatten. FINANCIëN Met de raad is het College het eens dat de financiële positie van onze gemeente niet rooskleurig is. De financiële positie en de daarme de samenhangende financiële mo gelijkheden zullen in 1970 de nodi ge zorgen op gaan leveren. Zeker als daar nieuwe investeringen bij ko men, zoals de zuiveringsinstallatie, de brandweerkazerne, het nieuwe gemeentehuis, de sportvelden en de riolering. Hiervan drukken immers rente en afschrijving op de gewone dienst en wordt de lastenpost steeds groter. Hoe groot, zoals een der sprekers vroeg, was thans nog niet te bepalen, omdat men nog niets kan zeggen over rentestand en bij dragen van het rijk. Maar men zal niet ontkomen aan verhoging van eigen gemeentelijke inkomstenbron nen. Zo is een verdubbeling van de rioolbelasting te verwachten, zodra de rioolzuiveringsinstallatie in ge bruik komt. Trouwens men zal ook op andere terreinen daartoe wel ver plicht worden door het rijk. dat an ders geen aanvullende uitkeringen zal geven. De mogelijkheid tot nieuwe inves teringen en tot het sluiten van geldleningen door verkoop van gemeente-eigendommen (land bouw- en bosgronden) zit er niet in. Deze mogen niet verkocht wor den om daarmede schulden af te lossen en eventuele tekorten te dekken. Dat wil niet zeggen dat J5. cn W. tegen verkoop van kuituur - grcnd is of tegen de verkoop van de bossen (mits die open blijven voor de recreatie), maar dan is het uitsluitend om kapitaal vrij te maken De straataanlegbelasting, thans nog altijd niet ingevoerd, moet aan gepast worden aan nieuwe regels, die hiervoor gesteld zijn, maar komt dan beslist. De gemeente blijft vechten, samen met anderen, voor de uitkering ver fijning kleine stedelijke gemeenten. Voor wat betreft de uitkeringen ingevolge de Wet Uitkeringen We gen mag gesteld worden, dat die wel mee zijn gevallen, doch ongunstig is te noemen t.a.v. andere gemeenten, met niet zo'n lang wegennet en zon der 10 kerkdorpen, die geen wegen voorzieningen vragen. Dus om ook hierin verbetering te brengen blijft men met andere soort gelijke gemeenten vechten. DE RUIMTELIJKE ORDENING heeft ook nog al enige vragen opge worpen in de raad. B. en W. zijn hier wat dieper op ingegaan. Zo wil ook zij de leefbaarheid in de nieuwe bestemmingsplannen zo groot moge lijk maken. Dat is de reden waarom het sociologisch-sociografisch rap port van het ETIL gevraagd is, als mede het verkeersrapport. Beide rapporten hoopt men komend .iaar in de raad te brengen. Daarnaast ligt er al een rapport over het land- schapsschoon en over groenvoorzie ningen eveneens van deskundigen voeg daarbij dat ook in de Prov. Planologische commissies deskundi gen op dit terrein zitting hebben, die zich ook weer buigen over voor gestelde bestemmingsplannen, dan dacht het college dat een verant woorde opzet van die plannen ge waarborgd is. Daarnaast wordt in spraak van de burgerij via hearings op prijs gesteld. De vraag van de raad of ze niet vast kennis kan ne men van de zgn. deel-rapporten, die het ETIL en het verkeersbureau uit brengen, om zodoende al een vinger in de pap te hebben bij de eind- redaktie, beantwoordt het college negatief. Eerst het hele rapport op tafel en dan kan de raad discus siëren. VENRAY-BRUKSKE De vraag waarop in Venray-kom nu allereerst aan Zuid wordt ge dacht waar een soort bestemmings plan aangebreid wordt in de rich ting Brukske i.p.v. op de Landweert, zoals de originele gedachte toch was, wordt in feite beantwoord door de praktijk. Men blijkt namelijk daar sneller de grond in bezit te kunnen hebben dan op de Landweert, reden waarom men nu eerst een deel van het Brukske vol gaat bouwen. Daar bij wordt dan wel de opmerking ge maakt dat reeds eerder in die zin gedacht is. Over een vliegveld nabij Venray kan B. en W. weinig meer zeggen, alsdat er over gepraat wordt. Over de kcnsekwenties is dus nog moei lijker wat te zeggen. Alleen zou een dergelijk vliegveld uit econo misch oogpunt bekeken, natuurlijk van groot belang zijn, zo merken B. en W. vrij droog op. BEVRIEZING Er zijn door enkele raadsleden opmerkingen gemaakt over de be vriezing van delen van onze gemeen te door bestemmings- en andere plannen. B. en W. menen dat het nogal meevalt. In het buitengebied waar het meeste landbouw gevon den wordt, zijn de beperkingen praktisch geheel vervallen. Op de kerkdorpen behoeft verant woorde woningbouw niet achterwe ge te blijven. Trouwens de deelplan- nen van Leunen en Oostrum gaan naar de Planologische Commissie. In de kom bewijzen nieuwe winkelpan den en uitbreidingen daarvan dat die vriezerij ook meevalt. Daarnaast hoopt het college in 1970 al het cen trumplan op tafel te brengen, dus dan heeft een en ander al zijn lang ste tijd geduurd. Met het behoud van het „typische Venrayse gezicht", wat door een der raadsleden ge vraagd werd. zit het wat moeilijker omdat Venray nu eenmaal uitgroeit stadse panden gaat krijgen. Van het van dorp naar stad en dus ook typische dorpskarakter gaan natuur lijk bepaalde dingen verloren HOGE BEEK De situering van de Hoge Beek zonder voldoende speel- en parkeer plaatsen heeft ook nog al enige kri tiek gekregen. B. en W. wijzen er op dat men indertijd wat blij was, dat men deze hoogbouw kon plegen. Het was een aanvulling van het wo- ningbezit. Intussen is de woningvereniging bezig een oplossing te zoeken voor de gerezen problemen. Ter zijner tijd hoort men hier meer over. ZOMERHUISJES Voor de bouw van zomerhuisjes zullen nu eenmaal voorschriften ge geven moeten worden. Men zal ech ter de nodige soepelheid betrachten. Wel meent het college dat de plan nen, die hiervoor op tafel zullen ko men bij de raad, ook de personen met de smallere beurs alle kansen zullen geven. NIEUWE BEGRAAFPLAATS In de komende raadsvergadering zal voor de nieuwe begraafplaats 'n voorbereidingskrediet gevraagd wor den. De nieuwe begraafplaats is thans gesitueerd op gronden, die he lemaal eigendom zijn van de ge meente. Op het kerkhof van St. Pe trus-Banden kan men voor een jaar nog terecht. In die tijd hoopt men het andere zover te hebben, dat er geen moeilijkheden ontstaan. DOORSTROMINGSREGELING De vraag wat de gemeente gaat doen nu de oude doorstromingsrege ling is afgedankt, is niet te beant woorden. Er komt een nieuwe, die gekoppeld wordt aan de krotoprui ming en huisvestingsbeleid. Zo lang daar niets over bekend is, moeten ook B. en W. hun kruit droog hou den. SOCIALE WONINGBOUW Venray zal als streekcentrum en als ontwikkelingskern zeker aan so ciale woningbouw moeten blijven doen. Maar hoeveel en wat, daar is men gebonden aan het provinciaal en landelijk beleid in deze. Financieringsmaatschappijen aan trekken, die hier uit belegging wo ningen gaan bouwen wordt gepro beerd. Er zijn enkele kontakten, maar over de resultaten daarvan kan nog niets gezegd worden. WELSTANDSCOMMISSIE De klacht dat de welstandscom missie vergadert zonder voorzitter wordt onderzocht en er zal ook ge probeerd worden een regeling vast te stellen hoe gehandeld moet wor den bij zgn. „kleine" gevallen. OPENBARE WERKEN De plannen voor riolering in Mer- selo hoopt men dit komend jaar op tafel te krijgen. Het schoonmaken van sloten langs openbare wegen, waarvoor een coör dinatieplan is aangegeven door de kerkdorpen-fractie zal nader worden bekeken. De reconstructie van de Veulense- grcndweg, de Paardenkopweg en de Timmermannsweg in het kader van de ruilverkaveling gaat niet dcor. Daar is geen geld voor. Men probeert nu subsidies los te peu teren bij de Cultuur Technische Dienst, die wel gelden ter be schikking hebben gesteld voer verbetcring van de Twistweg. De weg VeulenLeunen, vooral bij avond gevaarlijk, is begrepen in het ruilverkavelingsplan. Dus men moet wachten tot men zover is dat vandaaruit deze weg onder handen kan worden genomen. Of men op een groter gedeelte van de Overloonseweg trottoirs of althans een looppad zal aanbrengen, wordt bekeken wanneer het nieuwe kruispunt B eekwegOverloonseweg aan de orde komt, bij de doortrek king van die Beekweg. SPEELTERREINTJES Behalve bij de Hoge Beek wordt ook in verschillende wijken gekeken of daar nog speelterreintjes te ma ken zijn voor de jeugd. In overleg met de wijkraden daar ter plaatse wil men een oplossing zien te zoe ken. De doorbraak van Grotestraat naar Schoolstraat via het pand Han- raets wordt op korte termijn ver wezenlijkt. Deze straat wordt voet gangerspassage met siertegels. Het nieuwe arbeidsbureau wordt medio januari 1970 aanbesteed. ONDERWIJS Eventuele uitbreiding van scholen, nodig om de kleinere klassen op te kunnen vangen zal in onderling overleg met de schoolbesturen ge beuren. B. en W. verwacht van die kant alle medewerking indien het noodzakelijk zou blijken dat hierbij parochiegrenzen overschreden zul len worden. Wat de Petrus Bandenschool be treft neemt B. en W. het een tries te zaak dat zo kort al na de op richting voorzieningen moeten worden getroffen vcor de veilig heid van kinderen en onderwijzend personeel. De zuinigheid, afge dwongen indertijd door de over heid. moet thans betaald worden. Ook met een langer onderkomen bij het Lyceum, cok met minder veiligheid voor de betrokken kin deren De uitgangen van de school aan de Maasheseweg noemt ook het col lege zeer gevaarlijk. Het steeds drukker wordende verkeer op de Maasheseweg dwingt tot maatrege len. De aankoop van twee belenden de panden, waarvoor intussen al aanbiedingen zijn gedaan, kan wel licht een oplossing brengen op zeer korte termijn. L.O.M. ONDERWIJS kan starten, als er ruimte voor is. Men zoekt een voorlopige oplossing in het nieuwe gebouw van het so ciaal medisch centrum. Hoeveel leer lingen op dit moment voor dit on derwijs in aanmerking komen is thans nog niet zeker bekend. Wel is bekend dat de kinderen minstens een I.Q. dienen te hebben van 90 a 95 en heeft als algemene norm dat 1,2% van het aantal leerlingen van de lagere scholen potentiële leerlin gen voor dit onderwijs zijn. B. en W. dachten dat het wettelijk minimum van 44 leerlingen direct bereikbaar is en denkt aan een school van 90 tot 120 leerlingen, als daarvoor ruimte beschikbaar is en denkt aan een school van 90 tot 120 leerlingen, als daarvoor ruimte aanwezig is. I.T.O. Over het Individueel Technisch Onderwijs gaven B. en W. de ge vraagde inlichtingen. Men is daar mede in augustus j.l. gestart met 2 klassen van elk 18 leerlingen. Het is een 3-jarige cursus, waarin het ac cent gelegd wordt op handvaardig heid zeker in de eerste twee klassen waarna in de 3e klas een keuze ge maakt kan worden voor schilderen, metselen, timmeren of metaalbewer king. DIENSTENCENTRUM BEJAARDEN Sprekend over het open bejaar- denwerk, wijzen B. en W. er op dat men hiermede wil starten als het sociaal medisch centrum gereed is, waarin dan ook het dienstencentrum voor bejaarden kan worden onder gebracht. Men verwacht en met het open bejaardenwerk en met het dienstencentrum aan de behoeften der bejaarden te kunnen voldoen. In dit verband bracht de raad ook de bijstandsnormen ter sprake, die men voor iedere bejaarde afzonderlijk dient vast te stellen. Daar zijn B. en W. het wel mee eens, al is aan een zekere vorm van nivellering niet te ontkomen. EELNEMER ./IANk\ \ZEGBLj VENRAY - HOFSTRAAT - TEL. 2828-04780 Roomspuit, met linnen zak en verschillende spuitmondjes<g (55 Cakeblikken, uitstekend vertind in de maten 20, 25, 30 en 35 cm, al vanaf J m Vlavormen, voor alle smaken vlataart en zandgebak, in allerlei maten, ft 20 al vanaf Springvormen, met gewafelde bodem en prima sluiting, m 35 allerlei maten, vanaf Beslagkom met een anti-slip-bodem, goed sterk en leuk er% 25 gedekoreerd Jmm Wandweegschaal met inklapbare schaal, weegt tot op de gram nauwkeurig tot 2 kilo<|jj 75 Wildpan van t echte staalemaille, ovaal model «g| 73 in grote maat (38 cm) (u weet: ook in de deksel kunt u braden en bakken!) Frituurpan van emaille met vertinde draa^6.9522cm7.95 Roomklopper, de originele Maineck, voor het snel en 95 stevig kloppen Kookwekker die staat of ligt maar altijd attent is 95 Weegschaal met die preciese schuifgewicht-afstelling; weegt tot 5/2 kilo 5Q Snijmachine, de meest praktische(l) met een bewegende brug en houder voor de laatste stukjes gelakt 32»*^ gepolijst 45.- Diepvriesmes, roestvrij, met fijne en grove kartel voor het handige snijwerk g -|Q Lepelrek met 5 ahornhouten lepels en een deegrolly5Q m Pr Deegrol van glad beuken J** onder etage KLOOSTERSTR. 28 VENLÖ/BLERICK

Peel en Maas | 1969 | | pagina 9