™"w,ïCkom even naar Dc WA5LUMAAT Uitstekende uitvoering door het L.S.O. PEEL EN MAAS Veikiezingen op komst Uil Peel en Maas Filmnieuws Politierechter PULS SKTS Tl™ WEEKBLAD VOOR VtINRAY EN OMSTREKEN PULS Wim Claessens VRIJDAG 19 DECEMBER 1969 No. 51 NEGENTIGSTE JAARGANG IS GOEDKOPER DAN U DENKT PEEL EN MAAS ADVERTENTIEPRIJS 12 et rtut PER KWARTAAL IS GOEDKOPER i DAN U DENKT ABONNEMiNTS- Vtsray t »JS) Na alle kritiek die er in het ver leden op het Limburgs Symphonie Orkest is geweest, is het des te eer lijker om nu te vertellen, dat ze in derdaad kunnen spelen. Dat bewezen ze op donderdag jl toen in de Ven- rayse schouwburg goed gemusiceerd werd, waardoor dit orkest zich vol ledig revancheerde. Jammer dat de „muziekliefheb bers" versték lieten gaan en even eens was het jam er, dat er geen mensen te bespeuren waren van de vele muziekverenigingen die Venray kent, want het programma bestond uit twee numers die harmoniemen sen bijzonder moeten aanspreken, terwijl ze nu de kans kregen om eens te horen hoe beroepsmuzikan ten zo'n werk brengen. De bekende ouverture La gaza werd onberispelijk gebracht, terwijl Jacques Ubaghs met het tweede kla rinetconcert van Von Weber de zaal in zijn ban wist te krijgen. De zaal was er inderdaad stil van en het applaus bewees hoezeer dit werk gewaardeerd werd. Na de pauze weer een gave uit voering van de tweede symfonie van Brahms. Het L.S.O. mag met zulk soort uitvoeringen nog vaker in Ven ray komen en dan maar hopen, dat de muziekliefhebbers wel aanwezig zullen zijn. Na afloop van het concert was er een discussie tussen de heren Rieu en Bronkers van het L.S.O. en de directeur van het cultureel centrum enerzijds, met schoolhoofden, mu ziekdocenten en leerlingen van di verse scholen anderzijds. Reeds eerder werden er teaoh-inm gesprekken in het cultureel centrum gehouden, maar die liepen op niets uit, omdat daar vooral mensen op kwamen dagen, die heel weinig om kuituur gaven en dus toen het hoog ste negatieve woord hadden. Nu wa ren er echter geïnteresseerden en. ei- kwamen heel wat bruikbare sug gesties los, vooral van de jeugd. Uit alles bleek, dat zelfs nu nog voldoende belangstelling bestaat bij de jeugd voor klassieke muziek, maar dat de moeilijkheden vooral bij het onderwijs lagen. Onvoldoen de docenten, te weinig of geen les uren in muziek en uiteraard weer de financiën om concerten te bezoeken en het vervoer daarheen. Voor zover de schouwburg daar iets aan kan doen zal dat niet nagelaten worden. Grote wrevel bleek er te bestaan over het uitblijven van de reeds lang beloofde muziekschool. Voor uw rijbewijs naar Autorijschool Q~p Aanmelden Kennedyplein 10 tel. 2471 Poststraat 8 tel. 1429 Erkend A.N.W.B., Bovag, Vamor gediplomeerd van 20 december 1919 Groote Toneeluitvoering, te ge ven door de Venraysche Toneelver- eeniging, onderafd. R.K. Werklie- denvereeniging. Zaterdag 27 December en Donder - dae 1 Januari a.s. in het Patronaat. Aanvang beide avonden om half zes. Zaterdag uitsluitend voor leden en honoraire leden. Programma: 1. Hannes Pimpelmeijer op audiën tie, door A. V. 2. Twee moderne vrienden, door A. v. B. en Ed. A. De onschuldig veroordeelde, dra ma in 6 bedrijven. Prijzen der plaatsen: le rang 1.- 2e rang 50 cent. Plaatsbespreken op den dag der uitvoering van 12 tot 2 in hét Patronaat a 15 ets. Buffet: Wijn, bier, koffie en thee. Te koop een partij appelen 4 en 7 cent per pond bij K. Thomas sen, Grootestraat. Het eerste resultata van dit ge sprek was, dat op 1 mei twee spe ciale schoolconcerten gegeven zul len worden, waarbij de leerlingen van de diverse scholen alsmede de docenten het programma kunnen sa menstellen. De jeugd bleek de mees te inteersse te hebben voor de mo dernere klassieke muziek zoals Stra- winski e.a. Het is nu maar'te hopen, dat vele andere scholen het voorbeeld gaan volgen, want van de 70 uitgenodigde scholen, waren er slechts 10 op de uitnodiging ingegaan. Dat geeft te denken. Dergelijke gesprekken zullen meer gehouden gaan worden, omdat in spraak van geïntereseerden de grootst mogelijke zekerheden voor de toekomst geeft. FILMS VAN DE WEEK Deze week is er een boeiend'; kleurenfilm te zien over een nieuw verschijnsel, n.l. de Amerikaans^ Hippie-wereld. DUIVELS VAN HET GEWELD is de alleszeggende titel van deze film, die juist nu zovee! aandacht verdient, omdat de kran ten vol staan over de losgeslagó:'- Hippies die Amerika onveilig ma ken. De moord op de filmster Sha ron Tate en de vele andere moorde.. en gewelddaden worden veroor zaakt door langharige, verwilderd mensen, die teruggetroken uit d maatschappij, werkschuw en losge slagen een leven leiden, dat wel to. misdaad moet voeren. Over derge lijke groepen gaat deze opzienba rende film. Niet omdat wij het zo'n goeie film vinden, maar om het feit dat hier een hedendaags probleem op ongenadige manier aan de orde ge steld wordt, vonden wij het nuttig er enige woorden over te schrijven. Dat het publiek zich al druk maakt over de verkiezingen, die het volgend jaar zullen plaatsvinden zowel voor de provinciale sta ten als voor de gemeenteraad, daarvan is nog weinig te merken. Hoogstens binnenskamers, waar al stevige robbertjes uitgevochten worden, speciaal voor de provinciale staten verkiezignen. Maar de buitenwacht kijkt schijnbaar ongeïnteresseerd toe. Toch zijn er al twee opmerkelijke dingen gebeurd. SAMENGAAN Van het eerste heeft men iets kun nen merken door een artikel in het Dagblad voor Noord-Limburg, waar in o.m. de Venlose KVP-jongeren nog al hoog van de toren bliezen, omdat h.i. de Statenkring Horst van de KVP, waaronder dan ook Venray hoort, niet samen deed met de Sta tenkring Venlo. In deze tijd van concenti-aties, zo stelden deze jon geren, was en is feitelijk een open baar schandaal. - Nu komt het in deze tijd wel meer voor dat jongeren hoog van de toren blazen, maar dan moeten ze toch ook de spelregels volgen. Inderdaad is er gesproken over een samengaan van beide Statenkringen. De nood zaak daarvan ziet wel niet iedereen in, zoals ook wel blijkt in Midden- en Zuid-Limburg, waar men heus zo'n grote vaart niet zet achter dit soort concentraties, maar goed, hier in Noord-Limburg was men wel be reid tot een gesprek. Dat gesprek nu, is vrij eenzijdig gevoerd, met name door de jongeren van Venlo, want die stelden rustig: zo moet de nieuwe lijst van beide Statenkringen uitzien als we samen gaan doen en daarmede is de kous af. Als men bedenkt dat de Staten kring Venlo in de laatste verkiezin gen 6 KVP zetels opleverde en de Statenkring Horst 4 (waarbij deze laatste Venlo mede de deputé be zorgde) dan zag. hun lijst er als volgt uit: 1. Horst 2. Venlo 3. Venlo 4. Horst 5. Venlo 6. Venlo 7. Horst 8. Venlo 9. Venlo 10. Horst Men zegende zichzelf dus wel rij kelijk, afgezien van het feit dat ze ook nog aangaven of een bepaalde zetel nu wel voor de agrariërs, werknemers of werkgevers zou zijn. Ook dat wilde men vooraf uitge maakt hebben. Het risico liet men duidelijk aan de Statenkring Horst. Dat deze kring dit niet nam, te meer waar in Venlo D 66, de VVD en de Boerenpartij, om van de PvdA niet te praten, ook nog zieltes trach ten winnen en het mogelijkje stem menverlies daardoor dus voor reke ning van Horst kwam, is wel begrij pelijk. Onbegrijpelijk is voor ons dat de KVP afd. Venlo achter deze strenge eisen van de jongeren is gaan staan, waarvan de voorzitter reeds nu al dreigt de partij te verlaten, als hij z'n zin niet krijgt. Wat ook niet be paald een democratische gang van zaken is. KANDIDAATSTELLING KVP Een ander opmerkelijk feit is dat kandidaatstelling van de KVP zich reeds voltrekt, zonder dat men precies het programma van die KVP voor de staten kentDat is schijnbaar heel gewoon, maar des-, ondanks blijven we het toch een vreemde zaak vinden. Men ver trouwt er blijkbaar op dat alle ge stelde kandidaten zich achter da! nog op te stellen programma zullen scharen. Maar dat zal de toekomsi leren. Het verleden heeft intussen- Statenkring wel een les geleerd. Bij1 de laatste verkiezingen werden im mers gekozen de heren Achten, Emonts, van den Broek en Loonen. De heer Laurensse haalde als vijfde mede door 't opereren van de Boe renpartij in deze contreien de eind streep niet. De deputé-verkiezing die dan volgde, leverde voor deze staten kring het verlies op van een deputé- zetel, die naar Venlo ging met name naar Drs. v. d. Voort. Afgezien daar van was de gang van zaken rond deze deputé-verkiezing voor de heer Achten aanleiding om geen verga deringen meer te bezoeken, totdat hij uiteindelijk dit jaar zijn zetel ruimde voor de heer Laurensse. Dat betekende dus dat in feite de „Hors ter-equipe" niet alleen de deputé- zetel miste, maar ook het grootste gedeelte met slechts drie mensen „opereerde". Voor de buitenwacht in deze Sta tenkring is dit een bittere pil ge weest en er zijn links en rechts nog al eens harde verwijten gevallen, temeer waar nu nog eens duidelijk werd, dat met de deputé-verkiezing het gewone kiezersvolk in feite niets te doen heeft. Inspraak, dat veel ge bruikte begrip, blijkt hier niet bij te bestaan. Met deze achtergrond moet de Statenkring thans nieuwe kandida ten stellen. Vroeger was het zo, dat bij de KVP gestelde kandidaten on derworpen werden aan een groslijst verkiezing. Dat betekende dat de KVP-leden de uiteindelijke volgor de uitmaakten, hoe en op welke plaats de gestelde kandidaten op de defintieve lijst kwamen staan. Dit was nog wel eens aanleiding tot kritiek. Want het grootste ge deelte van de KVP leden in Noord Limburg zijn agrariërs. Het is daarom ook begrijpelijk dat agra rische kandidaten hun voorkeur kregen. Anderen, die hoewel ze geen lid waren van de KVP, toch KVP stemden, vonden dit niet juist omdat hun inziens hiermede het agrarische „element" een te groot accent kreeg en de KVP voorbij ging aan de belangen van alle groeperingen in Noord Lim burg Kon de KVP vroeger misschien aan deze klachten voorbij gaan on- Met ingang van 1 januari a.s. zijn wij verplicht het sinds 1 juli 1967 bestaande abonnementsgeld te verhogen. Dit vindt o.m. zijn oorzaak in de verhoogde papierkosten, B.T.W., porto- en bezorgingskosten e.d. Uit de aard der zaak hebben wij deze verhoging zo miniem mogelijk gehou den en wij vertrouwen dat onze abonné's hiervoor begrip kunnen opbrengen. NIEUWE TARIEVEN GEMEENTE VENRAY: perkwartaal per halfjaar per jaar BUITEN GEMEENTE VENRAY: per kwartaal j per halfjaar per jaar BUITENLAND: België, Luxemburg en Ned. Antillen per kwartaal j per halfjaar per jaar - Alle andere landen: per kwartaal per halfjaar per jaar 2.25 4.50 9.00 2.50 5.00 10.00 2.75 5.50 11.00 4.00 8.00 16.00 Vriendelijk verzoeken wij onze abonné's, die gewend zijn hun abonementsgeld per bank of giro over te schrijven, met deze nieuwe bedragen rekening te willen houden. der het motto: „eigen schuld, had je maar KVP-lid moeten worden", thans wordt wel duidelijk dat deze mensen dan voor een groot deel hun heil elders zoeken en zo KVP stem men verloren gaan. Dit is waarschijnlijk de reden ge- weerst, waarom thans een wat an dere werkwijze bij de definitieve kandidaatstelling wordt gevolgd. Nu kan namelijk het statenkringbestuur /het een beperkt aantal leden de helft van de zetels, dus bij de Sta tenkring Horst 2, reeds vooraf „ver geven", terwijl ook het kringbest uur in deze nog een dikke vinger in. de pap houdt. De overige plaatsen op de definitieve lijst worden dan door de oude en vertrouwde groslijst stemmingen weer vastgesteld. Zijn we goed ingelicht dan is in middels het kiescollege van de Sta tenkring Horst reeds bijeen geweest en heeft men de twee „baste zetels" aangewezen voor de heren van den Broek uit Gennep en Emonts uit Horst. De overige kandidaten, waaronder de Venra.yers, t.w. de heren Lau rensse, Schols, v. d. Sterren en J. Janssen, zullen via de groslijststem ming geplaceerd worden, waarbij de heer Laurensse als „lijsttrekker" zal fungeren. Hoe een en ander er uiteindelijk uit gaat zien, zal de tijd leren. De KVP leden krijgen hun groslijst stembiljet per post thuis en kunnen via twee stemmen hierop hun idee naar voren brengen hoe uiteindelijk de definitieve lijst er uit zal moeten zien. Dat schijnt ook al weer niet mee te vallen, want het aantal agrarische kandidaten is groter dan ooit en men is druk aan het dokteren om hier wat meer eenheid te brengen en stemmenversnippering tegen te gaan. Wat er van zij, men kan slechts hopen dat de KVP'ers in de Sta tenkring Horst een dusdanige lijst zullen gaan formeren, dat alle ge ledingen uit het Noord-Limburgse land aan hun trekken komen. Ge beurt dit niet, dan geloven wij, dat dit stemmenverlies en versnippe ring zal opleveren. En daarmede is zeker niet Noord-Limburg ge diend GESLAAGD Op het te Haarlem gehouden exa men slaagden voor het diploma cos- tumière, de dames: Wies Willems, Oirlo; Jo Stevens, Oirlo; Truus Lem- men, Ysselsteyn en Mary Kuypers, Venray. „Weer zo'n ruzie tussen buren die elkaar het licht in de ramen niet gunnen", mopperde de politierech ter. „Wat hebt u er in hemelsnaam tegen, dat er gebruik wordt gemaakt van de garage naast u. Waarom zet u elke keer weer uw auto dwars voor die inrit?" „Omdat het geen normaal gebruik Is, edelachtbare. Die garage wordt gebruikt als veestal. Het is een kip- pehok en een paardestal tegelijk. En ik zet m'n auto daar niet dwars voor de inrit. Ik parkeer precies voor mijn eigen huis, maar d'r hoeft nog geen bumpe of achterlichtje over de denkbeeldige scheidslijn te steken of dat kreng hangt aan d'r telefoon en belt de pelisie." „Gezien de processen-verbaal hebt u in drie maanden tijds achttien maal uw auto zodanig voor die uit rit geparkeerd, dat er geen kip meer in of uit kon." „Nou, da's dan maar goed ook, want ik wil die kippen niet in mijn tuin en de paarden helemaal niet." De kroongetuige kwam als tweede kemphaan in deze strijd verklaren, dat het niet om een veestal ging, maar om een doodgewone garage, waar toevallig één nacht door een zestienjarige dochter één paard in was geparkeerd omdat dit de vol gende ochtend schoon gewassen en fraai opgetuigd zou dienstdoen voor het sinterklaasfeest op de school van het meisje. Diezelfde dag ging het geleende paard terug naar de boer. En de kippen hokten in een afzon derlijk kippenhok aihter de omstre den garage in de tuin van de getui ge. ,Dus daar kan dat mens geen draad last van hebben." „O nee, en de stand dan?" inter rumpeerde de verdachte, „de paarde mest ligt nu nog te stinken en de kippen vliegen herhaaldelijk over de heg en bevuilen mijn voetpad." „Mijn kippen kunnen geeneens vliegen, je pikt ze zélf voor de soep, mens!" riep de ander terug en de rechter moest verwoed op de tafel hameren om de gemoederen weer te doen bedaren. Ieder op zijn beurt. De getuige heeft het woord. Wilt u zich aan de feiten houden? De tenlastelegging vermeldt belediging en geen soep kippen." „Ze pikt anders elke kip in, die een beetje in de buurt van mijn heg komt", begon de getuige weer „en die gaat geheid haar soep in." „Moet je haar horen, z'is zélf een soepkip!" kraaide de Öwarsparkeer- ster. „Dat is een nieuwe belediging", konstateerde de politierechter. De tweede getuige kon nog geen woord uitbrengen, of de verdachte riep luidkeels, dat het hier om per soneel van de tegenpartij ging. Maar het werd even luidruchtig ontkend. De werkman had wel eens iets in de tuin opgeknapt van de kroongetuige, „maar dat was liefdewerk, oud pa pier, meheer van 't Recht, ik kreeg d'r allenig een sigaar voor en tege- swoordig heb ik wat anders omhan den." „Ja, zo krenterig is ze wel. Ande ren laten werken en ze afschepen zonder behoorlijke beloning!" klonk het alweer uit de verkeerde mond. „Ze heeft mij We zouden het niet horen, want nu dreigde de rechter met verwijdering als zeë d'r kiezen niet stijf op elkaar hield. En toen pas kon de tuinvrij- williger verhalen van de tuinkabou ter, die was omgegooid door een woedende buurvrouw toen ze na de achttiende bekeuring als een woes teling de inrit van de eerste getuige gebruikte voor het keren, de tuin heer amper het vege lijf in veilig heid kon brengen en zijn. opdracht geefster naar buiten stormde om de indringster te waarschuwen voor het overrijden van haar pas geplante nieuwe rozen. „En toen stingen ze als bokken tegenover mekaar, me heer van 't Recht, de één gewapend met mijn tuingereedschap en de an der met d'r krik. Als ik ze niet ge- scheje had, lagen ze nou nog in 't ziekenhuis." „En hoe luide nu de belediging?" „Belediging? 't Was een stortregen wat zeg ik, een zondvloed van be ledigingenHark was d'r bij. Ja, en wat nog meer?" „Ze had een hark in d'r klauwen. Mag ik dan hark zeggen?" vroeg de verdachte. Zij moest eigen terecht staan wegens poging tot doodslag." „Daar hebt u zelf niet van gerept, het gaat om de belediging. Herinnert u zich, getuige, of er woorden ais tuig, lichtekooi, adder gevallen zijn?" „Ja precies, tuig van de richel zei ze, en addergebroed en ouwe h De officier vond het wel genoeg na de derde getuige. De beledigin gen waren geuit en wettelijk bewe zen. Gezien het strafblad van dc be klaagde en ook om herhaling van dergelijke ordinaire scheldpartijen nu voorgoed te voorkomen, achtte hij een strenge bestraffing op haar plaats en eiste hij honderd gulden boete of tien dagen onvoorwaarde lijk. „Zo zo", bitste de boze buurvrouw „en wat zij daar allemaal uitge kraamd heb, doet dat allemaal niet terzake? Zij heb mij voor dievegge uitgem.aakt hier, midden in de rechtszaal, onder het portret van hare majesteit. Maar dat mag hier zeker zomaar. En zij mag d'r mest een uur in de wind laten stinken". Tot haar verbazing werd er niet ge hamerd, maar dat kwam omdat de verdachte altijd het laatste woord krijgt. In d'r verbouwereerdheid maakte ze daar geen gebruik van voor een praktisch verweer, maar begon ze alleen haar ontelbare grie ven op te sommen en de objectivi teit van de rechter in twijfel te trekken. Maar dat is het laatste wat men in een rechtszaal mag doen. Toen ze tenslotte zelf ook naar adem snakte, vroeg de politierechter: „Bent u uitgesproken? Dan rest mij alleen nog vonnis te wijzen. De aan klacht luidde belediging, en die is bewezen. U hebt de belediging niet ontkend. U hebt zélf geen aanklacht ingediend tegen een der getuigen, dus mag worden gekonstateerd dat de tegenpartij u niets heeft misdaan. Daarom veroordeel ik u tot de ge- eiste honderd gulden boete subsi diair tien dagen onvoorwaardelijk." En de hamer viel. „En dat van die kippen die ik ge stolen zou hebben!" riep haar stem weer. Maar de parketwacht leidde haar naar buiten. Op de gang nog probeerde ze haar recht te vinden, maar de mensen liepen haar stil zwijgend voorbij. Is uw hulp niet gekomen? Geopend van 'smorgens 7 uur tel 'savonds 9 uur, op zaterdag geopend tot 5 ur n.m. Heeft moeder het druk of is ze ziek fa Schrikt u van hoge stroomrekeningen Hebt u moeite met het wasdrogen ga. BH kt k ff* iff* k A A k F I I

Peel en Maas | 1969 | | pagina 5