Pelrus Relingh kom even naar DE WASC0MAATI! Overpeinzingen Duilsers herdachten oorlogsslachtoffers Koor wordt uitgebreid Venray in het weekend VRIJDAG 21 NOVEMBER 1969 No. 47 NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS SRROT^TGrMS£F cib^ WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN ADVERTENTIEPRIJS 12 et p«r PRUS PER KWARTAAL ABONNEMENTS- Vaway f 125) Zondagmorgen werden bij het centrale kruis op het Duitse sol- datenkerkhof te Ysselsteyn de slachtoffers van de beide wereld oorlogen herdacht in een korte maar stijlvolle plechtigheid ter gelegen heid van Volkstrauertag. Bij deze plechtigheid was o.m. aanwezig generaal de Wilde namens generaal Bennecke van het Afcent uit Brunssum, Oberst Duhring na mens de legereenheden uit Budel, Ober Regéringsrat Dr. Griza uit Den Haag en dr. W. Viehmann consul der Duitse Republiek uit Maastricht na mens de Duitse regering, terwijl ook drs. F. Schols als burgemeester van Venray aanwezig was. De katholieke Aalmoezenier N. Oster, verbonden a an het Nato hoofdkwartier uit Brunssum ging in een herdenkingsrede dieper in op de betekenis van het herdenken. Hij stelde dat een dergelijke dag ge dachten oproept naar alle slacht offers van het geweld en het zinlo ze van de oorlogen. Miljoenen offers welke gebracht moesten worden in de voorbije oorlogen, mogen en moe ten niet tevergeefs zijn gebracht, al dus deze spreker. De kerkhoven moeten bruggehoofden zijn voor de bruggen welke geslagen moeten worden voor handhaving en behoud van de vrede. Met de wens dat de nabestaanden de moed kunnen op brengen aan het werk van de vrede te bouwen en het als onze plicht te zien de gebrachte offers niet ver geefs te doen zijn, besloot deze aal- miezenier zijn toespraak. De vertegenwoordiger van de am bassadeur, Oberregierungsrat dr. Giza herdacht namens de Duitse re gering alle slachtoffers van de oor logen, niet alleen de soldaten, maar ook de krijgsgevangenen, de slacht offers der bombardementen, de slachtoffers der concentratiekampen, de slachtoffers van het verzet, welke nationaliteit zij ook hadden. De kruisen der gevallenen moeten voor ons, de overlevenden, telkens op nieuw een waarschuwing inhouden om herhalingen te voorkomen, zo besloot hij. Terwijl het klokkenspel „Ich hatt ein Kamerade" speelde, werden kransen gelegd namens de Duitse Regering, namens het Afcent door generaal De Wilde, namens het Luchtmachtregiment uit Budel door Oberst Duhring en Regiefungsrat Nagel en een vertegenwoordiging van het Duits Materiaaldepot uit Lieshout. Als afsluiting sprak de vertegen woordiger van de Volksbund Deut- scher Kriegsgraberfürsorge dr. Carlo von Gesdorff 'n kort woord, daartoe ook gedwongen door 'n fikse regen bui. Dr. von Gersdorf sprak een dank woord, met name tot burgemeester Schols, aan het ministerie van De- BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Venray brengen ter openbare ken nis dat door Gedeputeerde Staten van Limburg bij hun besluit van 27 oktober 1969, 4e afdeling no. B. 21938 is goedgekeurd het raadsbesluit van 26 augustus 1969, no. 2154, tot ont trekking aan het openbaar verkeer van een gedeelte van de Kloekweg, gelegen te Venray, kadastraal be kend gemeente Venray sectie B no. 3955, lopende vanaf de Hoopweg in zuidwestelijke richting over een lengte van 100 m. Het goedgekeurde raadsbesluit ligt vanaf 17 november 1969 gedurende 14 dagen voor eenieder ter inzage op de gemeente-secretarie, afdeling IIID, Kamer 25, Leunseweg 2a. Ingevolge het bepaalde in artikel 11a van de Wegennet staat uiterlijk tot de dertigste dag na de datum van deze aankondiging voor ieder belanghebbende van de beslissing van Gedeputeerde Staten voornoemd beroepen open bij de kroon. Venray, 11 november 1969. Burgemeester en wethouders voor noemd, Drs. F. G. L. L. SCHOLS, burgemeester H. P. L. VORST, secretaris. fensie en de Gavendienst, dat op een onverbeterlijke wijze de graven van liun voormalige vijanden verzorgt. Vele nabestaanden woonden deze plechtigheid bij die werd omlijst door zang van het jongenskoor van het Duits gymnasium uit Vlodorp. Ook dit jaar waren detachementen van het Luchtmachtregiment uit Budel, van het Afcent uit Brunssum en uit Lieshout aanwezig. TELEVISIE Zondagavond toonde de- Duitse televisie beelden van het Duitse oor logskerkhof in Ysselsteyn in een programma, waarin men zich de vraag stelde of dodenherdenkingen en de aanleg van massale oorlogs kerkhoven in deze tijd nog wel zin heeft. Kapitein L. Timmermans kon in deze uitzending wijzen op het werk van de jongeren, die ieder jaar ook naar Ysselsteyn komen. Hij meende dat inderdaad over de gra ven heen van de gesneuvelden de jeugd elkaar beter leert kennen en begrijpen. BEZOEK DUITSE PRESIDENT Als dinsdag 25 november de pre sident van de Duitse Republiek dr. Heineman een officieel bezoek brengt aan Nederland, zal namens hem door de Duitse consul in Maas tricht Dr. W. Viehmann op die dag een krans gelegd worden op het Duitse kerkhof. Deze plechtigheid zal worden opgeluisterd door een deta chement van het Duitse Regiment uit Budel en een detachement van Afcent uit Brunssum. Bij de officiële gasten, die door de Duitse president die dag ontvangen worden in de sociëteit in Den Haag, zal ook behoren de beheerder van liet Duitse kerkhof in Ysselsteyn, kapitein L. Timmermans. een beroemd Spaans beeldhouwer Venrayer van geboorte In 1635 lag te Maastricht in gar nizoen Mr. Tobias Relingh, chirur gijn onder de Compagnie van kapi tein Lubert van Winssum. Een zoon van bovengenoemde Tobias, Mr. Si mon Relingh (eveneens chirurgijn) trouwt in 1659 met Maria (van) Vo- gelsanck, en beiden vestigen zich in Venray en betrekken een huis in de Hofstraat. (VAN) VOGELSANCK De familie (van) Vogelsanck was oorspronkelijk van adellijke stam en gesproten uit een zijtak van het voormalige dynastengeslacht van Kriekenbeek. Sibert van Kriekenbeek genaamd Vogelsanck en zijn zoon Johan wor den vermeld in een oorkonde van 22 februari 1381, berustende onder de archieven van het voormalige Cis- tercienserinnen klooster Grafenthal of Nieuwcloester te Asperden bij Goch. De naam Vogelsanck of van Vo gelsanck is vermoedelijk ontleend aan het goed Vogelsanck te Affer- den aan de Maas, hetwelk in het cijnsregister van bovengenoemd klooster, van het jaar 1381, wordt vermeld. Het wapen der familie, dat deze om streeks 1653 voerde was een zilve ren lelie in een rood veld. De vader van bovengenoemde Ma- rit (van) Vogelsanck was Derick van Vogelsanck t 1664 te Venray, ont vanger der Maaslicenten voor de koing van Spanje. Hij schonk in 1653 als zodanig een glasruiitje met zijn wapen en dat zijner vrouw aan het Minderbroederskerk te Venray. Dit ruitje is verloren gegaan bij de gro te brand ivan het Patersklooster in 1-926. De tekst van het ruitje luidde: Thepdorus Vogelsanck ontfanger van syne Oon. Mats. Licenten tot Venray en Aleidis Coninckx 1653. Ook de Coninx is een aloude Ven- rayse familie, wier naam nu voort leeft in de naamgeving van de scho len in Velitum t.w. Ooninxhof. PETRUS RELINGH Als vierde kind uit het huwelijk van Simon Relingh en Maria van Vogelsanck worlt vermeld: Petrus Relingh (1667). Doopgetuigen waren: Michaël Coninckx en Catharina Bis- tervelds. Wat heeft deze Petrus er toe ge bracht zich als beeldhouwer in Zuid- West Spanje te gaan vestigen? De reden hiertoe moet gezocht worden in het feit dat hem in of uit vanuit Londen de opdracht werd gegeven om in de St. Joriskerk te Sanlucar 'n retabel te maken. Sanlucar de Barremeda is een havenstad aan de monding van de Gualdalquivir, 50 km. benoorden Cadiz. De daar gebouwde kerk van St. Joris staat tot op heden onder ju risdictie van de Kath. Aartsbisschop van Westminster. De buitenlandse kooplieden, in het bijzonder de Bretons, Engelsen en Ieren, die de haven van Sanlucar bezochten, besloten tot de bouw de zer St. Joriskerk. Na de voltooiing der kerk werd er "een broederschap gesticht, gepresideerd door de Brit se consul. J. P. Velazquez Gratztelu, toege wijd bekwaam Spaans paleograaf, die toegang had tot praktisch alle archieven in het gebied van Sanhj-, car en wiens hadschriften de hoog ste graad van betrouwbaarheid ver wierven, schrijft rond 1760 zijn „His torische gedenkwaardigheden van Sanlucar de Barrameda". Deze geleerde die Petrus Relingh moet hebben gekend en omgang met hem heeft gehad is vol lof over deze uit Venray komende kunstenaar. Verder danken wij diverse gege vens omtrent deze persoon, (dankzij intensieve naspeuringen) aan Ale jandro Zambrano, van wiens hand in 1956 een artikel in Barrameda ver scheen n.l. „Albrieias en las fiestas de la virgen de la Caridad". DE TECHNIEK VAN RELINGH Uit de tot nu toe bekende gege vens kan men konkluderen dat men zijn kunstwerken duidelijk in twee perioden kan onderscheiden, dit zo wel in de techniek als in de barok ke conceptie. In de eerste periode werd hij wellicht onder inwer king van zijn temperament beïn vloed door een mildè evenwichtige barok. Een voorbeeld hiervan is het reeds genoemde retabel van St. Jo ris. In de tweede periode van 1710 tot aan zijn dood verkrijgt zijn werk een fel realistisch karakter. De evenwichtige en sombere vor men van de eerste periode hebben plaats gemaakt voor meer overdaad. Bekend van hem zijn: Retabels in. de Hoofdkapellen: a. der Kerken van St. Joris (San lucar de Barrameda); b. Kapellen der ongeschoeide Kar melieten (Sanlucar) (einde 17e en begin 18e eeuw); c. Kerk van het Hospitaal (Sanlu car). Beelden: a. Vereerd door een broederschap in parochie van H. Laurentius te Cadiz. b. In de parochiekerk van Rota (tussen Sanlucar en Cadiz). c. Verder in de havensteden van het omliggend gebied en in de streek van Andalucië. Petrus Relingh overleed op 10 sep tember 1728. De weduwe van de beeldhouwer overleefde haar echt genoot met vijf jaar. Zij overleed in haar geboorteplaats Sanlucar op 24 november 1723. Het VIER GEWONDEN BIJ FRONTALE BROMFIETSBOTSING Een fontale botsing tussen twee bromfietsers op het rijwielpad te Castenray leverde vier gewonden op. Vier jongemannen, allen afkom stig uit Horst, in de leeftijd van 17 tot 18 jaar, moesten met diverse verwondingen naar het ziekenhuis te Horst worden vervoerd, waarvan de 17-jarige W. V., duopassagier, er het ergste aan toe was. De drie anderen konden na verbonden te zijn in het ziekenhuis naar huis worden ver voerd. Omtrent de juiste toedracht van dit ongeluk, wat in de nacht van zaterdag op zondag plaatsvond, stelt de Venrayse gemeentepolitie een onderzoek in. LEVENSGEVAARLIJK GEWOND Op de kruising Midden Peelweg Deurneseweg verleende de 26-jarige bestuur A. Z. uit Boxmeer geen voorrang. Hij botste met zijn wagen tegen de vrachtauto op welke werd bestuurd door v. d. V. uit Venray. De Boxmeerse bestuurder werd uit de totaal vernielde auto geslingerd en bleef tien meter verder op het rijwielpad levensgevaarlijk gewond liggen. Zijn toestand is nog zeer ern stig. BALDADIGHEID Voor 850 gulden werd schade aan gericht in de houten bloemenstand nabij het ziekenhuis, waarin bloe men waren opgeborgen voor de ver koop voor patiënten van het zieken huis. Voor de Venrayer v. 't H. een behoorlijke schadepost en de ge meentepolitie tracht de daders op te sporen. DIEFSTAL VAN HOUTEN SCHOTTEN Venrays jeugd zal nog even moe ten wachten op hun semi-perma- nent jeugdgebouw wat door de GSW zou worden opgetrokken aan de Westsingel. Onbevoegden hebben zich meester gemaakt van tien hou ten schotten. De gemeentepolitie heeft de zaak in onderzoek. WATER KWAM ONDER VOORDEUR UIT Politie brak in In de nacht van zaterdag op zon dag hoorden bewoners van de Goud smidstraat bij hun thuiskomst ge luiden uit de woning van hun buur man C. Zij wisten dat die familie niet thuis was en het weekend el ders verbleef. Kijkende door de brie venbus zagen zij dat water via de trap naar beneden kwam en dat de gang al vol water stond. Zij konden niet binnen maar de gealarmeerde gemeentepolitie wist zich door ver breking van een slot toegang te ver schaffen. Het bleek dat de slang van de wasautomaat was los geschoten van de waterleiding. Door deze dicht te draaien werd de watervloed af gesneden. Het duurde tot zondag morgen voordat de politie het adres van de familie had weten op te spo ren. De schade bedraagt nog al wat, want de gehele vloerbedekking, zo wel boven als beneden was drijfnat. BLIKSCHADE Blikschade ontstond toen de wa gen bestuurd door de Venrayer W. bij de parkeerplaats van het Schut tersveld in botsing kwam met een andere auto. Voor uw rqbewqs naar Autorijschool Wim Claessen»-^""" Aanmelden Kennedyplein 10 tel. 2471 Postatraat 8 tel. 1429 Erkend A.N.W.B., Bovag, Vamor gediplomeerd staat vast dat het huwelijk kinder loos bleef. Het is onze vurige wens voorgaan de verhandeling nog verder uit brei den tot eer van de grote gunstenaar die naar Spanje ging om zich te ves tigen in het zonige, kunstrijke An- dulucië. Bernard Kruysen. OPENING Terwijl wij in Venray het nieuwe BosChveldcollege geopend hebben met louter plezierige zaken als ten toonstelling en opvoering van een musical, heeft Deurne eenzelfde ge legenheid, namelijk de opening van zijn nieuw college, aangegrepen een grote forumavond te organiseren, waarin problemen van plaats en streek uit de doeken zijn gedaan. We vonden dat een merkwaardige forumavond, want daar deed Dr. Hub. van Doorn eens netjes uit de doeken dat de Peelgemeenten in het Brabantse in vergelijking met de rest van Nederland een veel te laag inkomen hadden. En de reden daar van zou dan zijn, dat Deurne e.o. niet tot stimuleringsgebied is aan gewezen, derhalve geen industrieën op grote schaal kon aantrekken en bekonkurreerd wordt door ontwik kelingskernen als Venray, Helden en HelmondDat moest dan maar eens snel veranderen. Het klinkt allemaal een tikkeltje merkwaardig dit uit de mond van Dr. H. van Doorne te horen, die toen hij zelf een fabriek ging stichten naar Eindhoven trok en bij verdere uitbreidingen zijn heil in andere ge meenten zocht. Maar dat is die man z'n goed recht. Evenals het zijn goed recht is te stellen dat de Brabantse Peelge meenten er zo bekaaid afkomen wat hun inkomen betreft. Alleen dach ten we dat de cijfers nog al wat ver ouderd zijn, waarop hij die stelling poneerde. Er is intussen wel wat veranderd, ook in onze buurge meente Deurne. Dat Venray en Helden plotseling konkurrent geworden zijn van dat zelfde Deurne, wil er bij ons niet zo goed in. We hebben in het verleden al eens meer betoogd en bewezen, dat de provinciegrens in deze con treien soms meer weg heeft van het beroemde ijzeren gordijn, dat we el ders in Europa kennen. Dat blijkt o.m. uit de gemeentelijke kontakten, die praktisch niet eens bestaan, ter wijl er eerder van een uitgaande pendel naar Brabant gesproken kan worden wat Venray betreft, dan van een inkomende, als men Overloon uitzondert. Waar hem de schoen wringt en o..i had dat rustig wat duidelijker gesteld mogen worden is dat ter wijl Deurne en Helmond in gemeen schappelijke regelingen pogen voor deze hoek van Brabant iets te be reiken, het datzelfde Helmond is dat Deurne in de kou liet staan, toen er een stimuleringsregeling moest ko men. Deurne is niet door de Lim burgse gemeenten in de hoek ge drukt, maar door die gemeente, waarmede ze zo nauw samen dacht te werken en wil werken Als men dan een stok wil zoeken om een hond te slaan, moet men die zoeken, waar hij inderdaad ook ligt. En voor het overige menen we ook bij dit merkwaardig forum weer eens te weinig gehoord te hebben over een samenwerking tussen deze Brabantse en Limburgse hoek. Dat schijnt nu eenmaal tot de on mogelijkheden te behoren. Wij in on ze onnozelheid dachten dat men daar meer mee opschoot als met verwij ten. BLOKKENDOZEN Je wordt er wel even stil van als je daar in Veltum die machtige kraan van Neduco het ene beton element na het andere van de zware opleggers ziet halen en twee, drie man, dan die beton-elementen ziet stellen. Betonelementen, waarin ra men kant en klaar verwerkt zijn, waarin de buizen al liggen voor het elektrische licht van straks. De met selaar is vervangen door de fa- brieksman, die daar ergens in Hel- den-Beringe op een gegeven mo ment op zijn opdrachtbriefje gevon den heeft dat voor Venray-Veltum zoveel elementen van dit en zoveel elementen van dat klaar gemaakt moeten worden. En al die elementen samen vormen dat een flat van 6 verdiepingen en van 48 woningen. De enige die er nog aan te pas komt is de kraanmachinist, hoog boven Veltum en wat mensen, die de ele menten op him plaats duwen. Mechanische bouw noemen ze dat. Je hebt je levend tussen zo'n grote groep bouwvakkers als Venray van oudsher gekend heeft, feitelijk nooit gerealiseerd dat bouwen ook anders kan dan met tasjes stenen, met trof fel en kuip. a natuurlijk hebben we de bouwliften zien komen, die het „tasje-dragen" wat vergemakke lijkten. Je hebt de betonmolens op auto's zien verschijnen, maar er niet bij stil gestaan dat ook huizen een industrieel produkt kunnen worden, waar geen metselaar meer aan te pas komt en waar de aannemer fa brieksdirecteur is geworden „7 weken", zegt zo'n beton-element- zetter nuchter als je vraagt hoe lang het duurt voor zo'n flat klaar is. En meteen daarop even nuchter: „Buk ken meneer want er komt er weer eentjeEn boven je zweeft dan weer een enorm brok beton, dat een stuk gevel blijkt te zijn, als het een kwartier later gesteld en wel is. Een nieuwe tijd is komende zegt men Zo nu en dan zijn zulke wonderen inderdaad nodig om je diets te ma ken dat je al midden in de nieuwe tijd zit. Maar of je als metselaar daar gelukkig mee moet zijn, dat is is een andere vraag De Zangertjes van St. Frans, die zoals bekend met ruim 90 jongens een prachtig koor vormen, gaan noodgedwongen uitbreiden. Waren er bij de jongens nu reeds een 15- tal mannenstemmen, het is nodig gebleken van de derde stem ver schillende jongens over te hevelen naar de tenoren en bassen. Dat be tekende dat de mannen- en jon gensstemmen bijna in aantal gelijk kwamen te liggen en de jongens stemmen qua volume in de minder heid geraakten. Besloten werd om een 30-tal nieuwe zangertjes in het koor op te nemen. Hierbij zal keus worden gemaakt uit een wachtlijst van ruim 50 jongens. Na een oplei ding van enkele maanden mogen we dus komend jaar een koor tegemoet zien van ongeveer 120 jongens. ZANGUITVOERINGEN IN VENRAYS INSTELLINGEN Vorige week zaterdag brachten de Zangertjes van St. Frans een muzi kale uitvoering in de kapel van het Si. Jozefklooster aan de Overloonse- weg. De kapel die bekend staat om zijn prachtige acoustiek hielp er aan mee dat het programma feilloos ver liep. Zusters, verpleegden en andere toehoorders waren dan ook best te vreden over de prestaties van de Zangertjes. Morgen zaterdag wordt een con cert gegeven in het Revalidatiecen trum De Kruuze aan de Leunseweg, terwijl voor volgende weekenden nog bezoeken op het orogramma staan aan andere instellingen en kloosters. INHALEN NOODLOTTIG Een inhaalmanoeuvre, juist toen de bestuurder van een personenauto op de Deurneseweg de Rouwkuilen- weg wilde indraaien was oorzaak van een botsing tussen twle perso nenauto's bestuurd door de Ven- rayers Th. T. en Th. J. Het bleef ge lukkig bij materiële schade. TEGEN WAARSCHUWINGSHEK Op de grens van Venray en Horst op het rijwielpad van de Horsterweg botste de Venrayer S. met zijn bromfiets tegen een waarschuwings hek. De bromfietsbestuurder be kwam lichte verwondingen, terwijl de bromfiets en hek beschadigd werden. Is uw hulp niet gekomen Geopend van 's morgens 7 uur iot 's avonds 9 uur, op zaterdag geopend tot 5 uur n.m. Heeft moeder het druk of is ze ziek Schrikt u van hoge stroomrekeningen Hebt u moeite met het wasdrogen Is het thuis ongezellig vanwege de was?

Peel en Maas | 1969 | | pagina 5