VENRAY-LENINGRAD ViNDf U WEIK-iN WSSK-UiT JUNBifDlNGEM Sfor geniet meer van uw koffie met VenkcJe biscuits, wafels en koekjes! tortsiijL é^Aomf VENRAY GROTESTRAAT 29 - VIERLINGSREEK GROTESTRAAT 86 Verkoopsiers en hulpverkoopsters Tapijtenfabriek in Venray onderhouds- c.q. elektromonteurs VENRAYS AANNEMER ZOEKT ALTAAR Wat doet een Venrays aannemer in een goede maand tyd twee maal in Moskou en tweemaal in Leningrad„Studiereis", was kort en bondig het antwoord van de heer J. Janssen, die inder daad in betrekkelijk korte tijd tweemaal de verre luchtreis naar Rusland gemaakt heeft en daar behalve aan de bouwerij met al les er om en er aan nog zijn aandacht heeft besteed aan een an der ding, waarover dadelijk meer. VOORBEREIDING In het directiekantoor van Gebr. Janssen N.V. wil de heer J. Janssen wel precies vertellen wat er aan de hand was in de voorbije weken. „De hoofdafdeling Middlenbedrijf van de Ned. Kat'h. Aannemers- en Patroonsbond ds onlangs officieel opgegaan in het Algemeen Verbond Ondernemers Bouwbedrijf (AVOB). Als voorzitter van die hoofdafde ling heb ik in de voorbije jaren ieder jaar een studiereis georganiseerd voor de leden. Nu dan deze hoofd afdeling zou gaan verdwijnen, wil den we voor de laatste studiereis oude-stijl iets goed organiseren en we besloten naar Rusland te gaan. Er meldden zich toen liefst 163 lief hebbers en dat maakte het noodza kelijk dat ik met collega Kan uit Maastricht een voor-reis maakte naar Moskou en Leningrad om dat alles te organiseren. We hebben daarbij alle hulp gehad van de Rus sische autoriteiten en van het Rus sische reisbureau Intourist, dat ge wend is voor iedere buitenlander klaar te staan en zo is de 6 daagse reis van de 165 mensen inderdaad een succes geworden Als bewijs daarvan toont hij fo to's van de ontvangst der 165 reizi gers bij de burgemeester van Mos kou, van bezoeken aan betonfabrie- ken in Leningrad en van het Hotel Ukraina, een in suikerbakkerstij 1 opgetrokken gebouw van 25 verdie pingen en 1000 bedden, waarin de groep was ondergebracht. Hij toont programma's van balletuitvoeringen in beroemde Moskouse theaters en Russische kranten, waarin hun be zoek staat aangekondigd MOEILIJK TE ZEGGEN Gevraagd naar zijn indrukken, zegt de heer Janssen, dat Rusland voorlopig nog geen land is om op vakantie naar toe te gaan, hoewel Moskou met zijn 6 miljoen inwoners een onvergetelijke indruk achterlaat. Een zelfde onvergetelijke indruk maakt de hulpvaardigheid en de vriendelijkheid van de mensen. Maar het was op de eerste plaats een studiereis en hoewel alle in drukken nog verwerkt moeten wor den, mag toch rustig gezegd worden, dat de Russen ons niets nieuws kun nen leren. De architectuur doet vrij ouderwets aan, zelfs in nieuwe ge bouwen. Er worden enorme flatge bouwen neergezet, praktisch alles pre-fabricated, maar niet alleen zijn de daarin gelegen woningen erg klein, doch ook de afwerking is dus danig dat er hier beslist niemand mee akkoord zou gaan. En dat geldt niet alleen voor de afwerking van de beton, maar ook voor het hout, voor het stukadoorwerk en van de andere materialen. In het nieuwe Moskouse Kremlintheater, dat ook bezocht werd, zagen we prachtige toiletten, maar de vloer van dit theater, waarin de Opperste Sovjet pleegt te vergaderen, kon niet slech terHet Sovjet-systeem, waarbij de architect ook uitvoerder is en de totale leiding heeft van het bouw project, blijkt zeker niet goedkoper dan de in de Nederland gevolgde wijze van ontwerpen en aanbesteden en men kan zien in de kostprijzen dat de concurrentie, die we hier in het westen kennen, de prijzen meer drukt dan het machtige systeem, dat de sovjets hebben opgebouwd. De bouw van de prefabflats is een machtig gebeuren, maar ze zullen nog een lange weg hebben af te leg gen voor ze naar Nederlandse be grippen daar iets ruims en goeds van maken. Maar nogmaals, al deze indrukken moeten nog verwerkt worden en de rapporten die hierover zullen ko men, geven een meer gedetailleerd beeld, van wat we daar gezien en gehoord hebben LENINGRAD—VENRAY Het bezoek dat de heer J. Janssen aan Leningrad, bracht, heeft hem oök detektive doen spelen. Het waar om vraagt enige uitleg vooraf. Zoals bekend telde Venrays Grote Kerk aan het einde van de 15e eeuw een 15-tal altaren, waarvan thans jam mer genoeg praktisch alleen de beel den nog zijn overgebleven, die men in de zijbeuken van deze kerk ziet staan. De drie voomaamsten van deze altaren waren het hoogaltaar, toegewijd aan de Salvator, wiens beeld tot op hedien behouden bleef. Het bekende Maria-altaar, dat vroe ger links van het koor stond en in 1844 naar Brussel werd verkocht en sinds 1862 de grootste kunstschat is van de kerk in Tongeren. Het derde altaar rechts van het koor, was het Petrus altaar. Dit Petrus altaar is in 1835 uit de Grote Kerk verdwe nen. Dit altaar was eigendom. Dit Petrus-altaar schijnt ongeveer hétzelfde beeld gegeven te hebben als het nu in Tongeren staande. Ma ria-altaar, namelijk dat hierop aan gebracht waren zgn. historie-reta bels, waarvan de verschillende af delingen taferelen uit het leven van de H. Petrus weergaven. De bekro ning van dit altaar schijnt de enor me Petrus figuur geweest te zijn, die thans nog nog in de Grote Kerk aanwezig is. Deze Petrus figuur is later overgebracht naar het hoofd altaar, waarop het beeld van de Salr vator verdween en dat is de reden, waarom het waarschijnlijk voor Venrays kerk gespaard is gebleven toen het'originele Petrus altaar ver kocht en verkwanseld is geworden. WAAR GEBLEVEN Heeft men het Maria-altaar terug gevonden in Tongeren en weet men ongeveer wat er uiteindelijk met 't oude hoofdaltaar gebeurd is, (ge sloopt) van het Petrus-altaar ont brak tot voor kort ieder spoor. De bekende Kleefse stadsarchivaris Dr. Gorissen, die zich in de laatste jaren geweldig voor Venrays kerk is gaan interesseren, niet het minst om de machtige Gelderse beeldenschat, meent dat dit altaar thans terug te vinden is in het Suermondt-museum Aken. Maar een én ander is nog onvoldoende onderzocht om als de finitief beschouwd te kunnen wor den. Er is ook nog een andere zij het gesproken overlevering. De mensen van de Venrayse Schaaps compagnie hebben in de vorige eeuw zaken gedaan in Rusland. Op een van die zakenreizen schijnt een van de betrokken mensen in het toenma lige Petrusburg, thans Leningrad, geweest te zijn en in een van de meer dan 300 kerken zo'n zelfde al taar gezien te hebben als vroeger in de Grote Kerk stondWas het mogelijk dat het Venrayse altaar daar terecht was gekomen OP ZOEK Die vraag stond nog altijd open, toen de heer Janssen het oude Pe tersburg en het huidige Leningrad ging bezoeken. Van de 300 kerken zijn er door de revolutie nog 7 over gebleven. *De rest is of verwoest, of zijn pakhuizen of musea geworden. „Het was voor mij natuurlijk een ondoenlijke zaak om naast de stu die-bezoeken zelfs de 7 nog bestaan de kerken te gaan bekijken", aldus de heer J. Janssen, „maar van de andere kant was ik chauven'istisoh genoeg om althans een poging te doen te achterhalen of de oude over levering waarheid was ja, dan neen. Persoonlijk heb ik de Hermitage, dat prachtige^, museum in Leningrad tweemaal van top tot teen bekeken, omdat daarin veel kunstschatten, ook uit de verdwenen kerken zijn ondergebracht. Maar geen spoor V4M Doch we hadden een prima tolk (dde knaap vertelde je in Moskou ijskoud dat Venray tussen Nijmegen en Eindhoven lag in het Noorden van de provincie Limburgen deze heer heb ik precies verteld hoe de vork aan de steel zitHij heeft me beloofd alles in het werk te stel len om mijn nasporingen af te ma ken en eventueel de hulp in te roe pen van professor Koeznetsow, een van de grote deskundigen uit Rus land betreffende Nederlandse kui tuurzaken. Ze zullen, daar twijfel ik niet aan, alles in het werk stellen om te achterhalen of de mensen van de Venrayse schaapscompagnie in derdaad de waarheid verteld heb ben en of inderdaad een Venrays al taar naar Rusland is gekomen. Wat er uit de bus gaat komen, weet na tuurlijk nog geen mens, maar ik ben blij dat ik op deze bescheiden wijze misschien iets bij kan dragen dat weer iets opgelicht wordt van de sluier die nog altijd over Venrays geschiedenis hangt. En juist dat on derdeel van deze reis heeft mij bij zonder veel plezier gedaan en ik hoop op een goede uitslag. Zo ziet men dat zelfs studiereizen van aannemers ook nog dienstig kun nen zijn voor Venray geschiedschrij ving en we kunnen ook alleen maar hopen dat er inderdaad ook bij dit onderdeel meer klaarheid zal komen. ENORME RAVAGE BIJ BOTSING TIJDENS ZWARE MIST Zaterdagmorgen omstreeks kwart voor negen ontstond tijdens zware rhist op de Beekweg een botsing welke enorme ravage en ongemak veroorzaakte. De 54-jarige bestuurder van een tractor met aanhangwagen, V. A. uit Venray, stond rechts van de weg ge vulde melkbussen te laden, toen de bestelauto van de Coöp. Zuivelfa briek Venray, geladen met flessen pap en melk, tegen de achterzijde van de tractor bótste. De bestelauto werd bestuurd door de Venray er J. J. Onmiddellijk daarop botste tegen de bestelwagen een personenauto bestuurd lïoor de 34-jarige L. W. uit Venray. Het gehele wegdek was bezaaid met flessen en glasscherven terwijl de melk en melkprodukten rijkelijk stroomden. Venrays brand weer was lang in de weer om het wegdek weer schoon te spuiten. De mist was zo zwaar, dat be stuurders van auto's op deze weg eerst op het laatste, moment de stoptekens zagen van de politie. Gelukkig was het dat de snelheid van de wagens van dien aard was dat de botsingen niet zo hevig wa ren. Geen der bestuurders bekwam ernstige verwondingen. f1,74 AIIEEN^H EDAfl CftSH&GARRin GEVRAAGD Prima sociale voorzieningen 5-Daagse werkweek Hoge verdiensten Minimum leeftyd 18 jaar Aanmelden dagelyks aan de zaak. Voor onze zich in ontwikkeling bevindende zoeken wij met enige jaren ervaring. Leeftijd 25 tot 35 jaar. Kandidaten dienen bereid te zijn om ge durende enige weken een, op ons bedrijf afgestemde bijscholing in Duitsland te volgen. De funktie wordt overeenkomstig haar belangrijkheid gehonoreerd. Sollicitaties in te zenden onder no. 433 van dit blad.

Peel en Maas | 1969 | | pagina 6