Boerenleenbank Forumavond 10 {aai %anqeit{eé> u. St^ians Als U mét sparen begint... de Boerenleenbank is 4}eictenkinq iesloten De Zwaluw Tijdens de Boerenleenbankspaaraktie van 24 tot en met 31 oktober 1969 Schouwburg (Vervolg van voorpagina). HUWELIJK CLAUS-BEATRIX Even fel was het forum toen uit de zaal gesuggereerd werd dat in dertijd juist uit het verzet geageerd werd tegen het huwelijk van Bea trix en Claus. Omstandig deed men uit de doeken dat hier o.m. door kranten als De Tijd en Parool poli tiek misbruik gemaakt is van het verzet. Want wie vertegenwoordigt in deze het verzet, dat zovele vogels van diverse pluimage telt. Daar is dan ook uit deze kringen heftig ge protesteerd tegen deze beweringen, maar het kwade gerucht was er een maal. Bij de meeste verzetsmensen heeft men geredeneerd dat dit hu welijk door Beatrix zelf, door haar ouders, door het kabinet en het par lement is goedgekeurd en daardoor de toestemming kreeg van het Ne derlandse volk. Een volk, dat overi gens ook in verschillende geledin gen deze gang van zaken betreurde, maar dat mag gelukkig nog altijd in een democratie. ZUIVERING Ter sprake kwam ook het zuive- ringsbeleid, waarbij t.a.v. de politie uit de vergadering nog al enige kri tiek kwam. Het forum en met name Mr. Holla, gaf volmondig toe dat er bij de zuivering nogal eens fouten gemaakt zijn. Fouten echter aan bei de zijden. Hemzelf was als rechter bij de bij zondere rechtspleging openlijk ver weten dat hij bepaalde brood-NSB- ers vrijgesproken had. Die mensen hadden, aldus de kranten, minstens 10 jaren moeten hebben Ook de zuivering bij de politie is dikwijls een farce geweest, maar men zal ook daar ieder geval voor zich moeten bekijken. Was een bur gemeester een goed Nederlander als hij ging toen de eerste moeilijkheden kwamen? Was de burgemeester die bleef, automatisch fout, of misschien nog een beter Nederlander? Dat zijn allemaal vragen, die de rechter toen bij honderden had te beantwoorden. IDEALEN i Het forum liet er geen twijfel over bestaan dat veel van de idealen, die in het verzet leefden over de na oorlogse tijd, vrome idealen zijn ge bleven. De eensgezindheid van toen is weer uiteengevallen in de beroer de hokjes geest op vele terreinen van het menselijk leven. Wie is er nog tevreden, bij alle materiële wel vaart, wie nog dankbaar? In die zin is er nogal wat teleur stelling. Maar toch blijft er de dank baarheid dat we bevrijd zijn, dat we weer mens kunnen zijn en ons als mens kunnen ontplooien. Domi nee van den Akker had als zijn per soonlijke mening, dat vele van de idealen van toen, nu feitelijk zijn en worden overgenomen door de jeugd, die ze dan misschien wat ongenuan ceerd, wild en ruw te berde bracht, maar waarvan de ondertoon hetzelf de is, als direkt na de oorlog bij het verzet. En dat zou na 25 jaren wel- licht toch de oogst kunnen worden van wat toen geplant is. OORLOGSMISDADIGERS IN BREDA Natuurlijk kwam ook de al of niet gratieverlening voor de 3 Duitse oorlogsmisdadigers in Breda ter sprake. Duidelijk stelde het forum dat in de praktijk levenslang altijd v/erd omgezet in 20 jaren gevange nisstraf (hoewel de wet zelf hierover niets zegt). Blijkt men in de gevan genis zich goed te gedragen, dan wordt nog 1/3 van die 20 jaren kwijtgescholden, zodat men na 12-13 jaren vrij komt. Bij deze misdadi gers pa9t men deze praktijk niet toe, o.m. omdat men zegt dat ze reeds gratie gekregen hebben toen ze ter dood waren veroordeeld. De opge legde straf staat in geen verband met de gepleegde misdrijven in die zin, dat ze daarvoor nooit een com pensatie kan bieden. Heeft het dan zin van deze gevangenisstraf alleen maar een uitgesteld doodvonnis te maken? Dominee van den Acker meende dat Nederland, dat zich toch altijd een christelijk land noemt, in deze kwestie een stuk medemense lijkheid kan bewijzen in extreme omstandigheden 1 KNOKPLOEGEN EN VERZET Onder de indruk van de onlangs vertoonde Putten-reportage op de televisie, waarbij een half dorp uit gemoord werd als wraak van de Duitsers voor een aanslag door de een of andere knokploeg, werd het forum gevraagd, hoe nu de verbin ding was tussen het verzet en de knokploegen. Het bleek dat het ver zet o.m. om aan bonkaarten te ko men en om de deportaties te vermij den gebruik moest maken van kraak-ploegen. Mensen dus die in braak pleegden. Later kwam daar sabotage bijDit uiterst gevaar lijke werk trok natuurlijk ook avon turiers aan, mensen, die er een soort sport van maakten. Tegen deze zgn. wilde ploegen had het verzet inder tijd al grote bezwaren, omdat ze le vensgevaarlijk werden, maar men had geen mogelijkheden dit doel treffend te kunnen onderdrukken. Er is verder in dit forum gespro ken over het begrip collaboratie, over de zaak van de Müchense bis schop, die als Duits officier hand- langersdiensten bewezen heeft en in een Italiaans dorp burgers heeft la ten doodschieten. Men noemde dit een enorme politieke bok van de Kardinaal Döpfner, die zelf wel op de hoogte, hiervan tegen het Vati- oaan niets gezegd heeft. Men sprak verder over de zin van het herdenken en waarom Vietnam en Biafra dan ook niet herdacht worden. Daartegen had het forum geen bezwaar mits men dan ook de doden in Eestland, Litauen en ande re Baltische Staten, die van Hon garije en Tsjechoslowakije er ook bij haalde en er geen eenzijdige be lichting van maakte. Er werd ge sproken over het verraad bij de brug in Gennep en hoe voor de oor log er aanwijzingen waren dat (bui ten medeweten van de firma) de Persilplaten gebruikt werden als merkpunten voor de Duitse legers. Kortom een veelheid van vragen en problemen, die èn door het forum èn door de zaal uitvoerig en diep gaand besproken werden. Een avond, De leden van het Venrayse koor de „Zangertjes van St. Frans" en hun ouders hebben het 10-jarig bestaan van hun vereniging afgelopen week end op feestelijke wijze herdacht. Voor de jongelui begon dat vrij dagavond in „Den Kerkdijk" van huize Servatius, waar een vrolijke conferencier de zaak aan het lachen en brullen hield. Ook was er een onderlinge wedstrijd met werkstuk jes van de leden, die allen betrek king moesten hebben op het koor of de muziek. Ze hebben er zich best geamuseerd en ze zullen met plezier aan deze jubileumavond terugden ken. Voor de ouders was er dan zater dag een feestavond georganiseerd die begon met een dropping ergens in de binnenlanden tussen Geyste- ren, Oostrum en Wanssum. Beladen met prei en champignons en na nog enkele andere opdrachten te hebben uitgevoerd, kwamen de deelnemers uiteindelijk terecht in de feestelijk versierde zaal van café Halfweg, waar een orkestje voor een goede muzikale ontvangst zorg droeg. 1 HULDIGING Tijdens deze avond werden diri gent, organist en bestuursleden van de Zangertjes van St. Frans, bij monde van de heer Bos, gehuldigd voor het vele werk dat zij voor de jongens hebben gedaan en nog da gelijks doen. Dat de heer Buys daar bij het welgemeende verwijt te ho ren kreeg dat hij ,,'n keiharde" was, die ondanks alle kritiek toch zijn eigen weg ging, was eens te meer 'n bewijs van vertrouwen dat in hem gesteld werd. De heer Stef Peeters (onze Stef) kreeg eveneens een extra woord van dank voor het vele werk als pen ningmeester en organisator van di verse aktiviteiten om de kas van de vereniging op peil te houden. Dat hij en het bestuur daarbij worste len met een 100 jaar oude schrijfma chine, was een stille wenk aan de ouders om daar ook „eens iets aan te doen." Bij deze huldiging werden cadeaux uitgereikt en bloemen aan de dames aangeboden. In zijn dankwoord meende de heer Buys dat „het keihard" wel mee viel. Het feit dat er leden zijn die reeds 10 jaar meezingen in het koor, zonder dat ze er „tabak" xan krij gen, mag toch wel gezien worden als een bewijs van goede samenwerking en prettige verstandhouding. Hij wist zich daarbij gesteund door de sym pathie van de ouders, zonder wier medewerking hij beslist nooit zo ver met z'n koor gekomen was. Hij wil de hier niét onvermeld laten de steun die het koor de laatste maan den ontvangt van de heren De Graaf de we niet graag gemist hadden, al hebben we de jeugd er wel op ge mist Met vele spaarvormen, ruime openstellingsuren en alle diensten waar tegenwoordig een bank voor nodig hebt tot Uw beschikking. En de eerste kennismaking brengt U bovendien een extra voordeel. wordt op het boekje van iedere nieuwe spaarder, die minstens 5,inlegt, een premie van 2,50 'i_\^ bijgeschreven. jf de bank voor iederéén Julianasingel 33, Venray - Kennedyplein 8, Venray en Staal, die mede het theoretische gedeelte van het koor bijwerken on der het motto „noten en tonen". Later op de avond werden de prij zen uitgereikt aan de winnaars van de dropping en werd er een vlotte loterij gehouden, zodat menig ouder paar in de kleine uurtjes met een prijs naar huis ging. DIT WEEKEND I Dit weekend heeft dan de meer officiële feestviering plaats, waarbij Venray en omgeving in zijn geheel bij betrokken zal worden. Het be gint zaterdagmiddag om 1 uur bij de Franciscusschool waar de Ven rayse jeugd gelegenheid krijgt bal lonnen af te halen voor de ballon nenwedstrijd die om half drie van start gaat. Hieraan verleent het Jachthoorn- en Trompéttenkorps St. Petrus-Banden zijn muzikale mede werking. Intussen zullen omstreeks twee uur de gastkoren uit België en Den Haag op het Henseniusplein arrive ren. Om 4 uur volgt de receptie van het bestuur in hotel De Keizer, Pa- tersstraat, waar zeer zeker velen hun erkentelijkheid aan het bestuur van de Zangertjes zullen willen be tuigen. Om half zeven zingen „De hartjes op maat" uit België in de Paterskerk, terwijl om 7 uur „Het Haags Matrozenkoor" zingt tijdens de avondmis in de Vredeskerk. Tenslotte heeft dan op deze zater dagavond om 8 uur het Gala-concert plaats in de schouwburg. Behalve de Zangertjes van St. Frans werken aan dit gala-concert mede Venrays Kon. Harmonie Euterpe, het Ven rays Mannenkoor, het Haags Matro zenkoor en de Hartjes op Maat uit België. Gezien het programma mag men op een prachtige muzikale avond rekenen. Geïnteresseerden raden wij dan ook aan zich tijdig van entreekaartjes te voorzien aan de kassa van de schouwburg. Als feestelijke sluiting van dit 10- jarig jubileum volgt dan zondagmor gen om kwart over tien in de Pa terskerk een plechtige eucharistie viering. Hieraan werken mee het Venlo's Symphonieorkest, de Hart jes op Maat, het Haags Matrozen- koor, Venrays Mannenkoor en na tuurlijk de Zangertjes van St. Frans. Het is een bekend feit dat de Pa terskerk in de zondagse hoogmis goed bezet is, wanneer de Zanger tjes van St. Frans op volle sterkte de H. Mis verzorgen. Men mag dan ook zonder meer aannemen dat a.s. zondag de hoogmis weer „ouder wets" vol zal zijn. Op slot van re kening is een dergelijke muzikale omlijsting geen dagelijks voorko mende gebeurtenis. Met een sportmiddag waarbij Engelse, Nederlandse en Duitse mi litairen betrokken waren, heeft Venray een herdenkingsweek af gesloten, die in meer dan een opzicht aandacht heeft getrokken. Zo zijn reeds dank schrijvens ontvangen van verschillende Engel se gasten, de Engelse Ambassade, van deelnemers aan de forum avond en van particulieren, die blijkbaar onder de indruk geko men zijn van een van de plechtigheden. Wij voor ons vinden het een belangrijk iets dat de oorlogs- en verzetstentoonstelling in Venrays schouwburg meer dan 5.000 bezoekers heeft getrokken, waarbij de jeugd een groot aandeel had en op zo'n indringende manier misschien iets heeft leren begrijpen, wat 25 jaren geleden zich in deze plaats heeft afgespeeld. VOETBALLEN Zaterdagmiddag arriveerden dan in Venray het elftal van de King Own Scottish Borders, die liefst he lemaal uit Osnabrück naar Venray waren gekomen om de kleuren van het 3e Britse Leger, eens de verove raars van Venray, nu in een voet balmatch te komen verdedigen. Ze stelden deze uitnodiging kennelijk zeer op prijs en van het feit dat juist 25 jaren na de bevrijding weer man schappen van een bataljon, dat hier gevochten heeft, in Venray was, werd o.m. dankbaar gebruik ge maakt van enkele radioverslaggevers van het Britse Rijnleger, die de manschappen waren gevollgd. Tegen hen traden in het veld. een team van Nederlandse militairen uit de garnizoenen Maastricht, Roer mond en Venlo. De beide teams wisselden voor het begin der wed strijd vaantjes Uit .terwijl ze daar na werden toegesproken door bur gemeester Schols, die hen nog eens wees op de merkwaardige datum en hoopte op een sportieve match. Die is het wel geworden, al was er niet veel spanning. De Britten wisten vrij snel een twee-nul voor sprong op te bouwen in een wed strijd, die overigens vrij tam verliep. Na de rust wisten de Nederlanders de achterstand te verkleinen tot 2-1, maar de Britten bleven heer en meester toen zij de stand op 31 brachten. Ondanks het prachtige zomerweer was de belangstelling niet groot. HANDBOOGSPORT Reeds eerder had burgemeester Schols in de zaal van d'n Engel zes handboogschutters van de Militaire Oorlogsslachtoffers uit Doom mogen begroeten, die hier hun krachten kwamen meten tegen een zestal Venrayse schutters, waaronder de Nederlandse kampioen Th. Bonants en de reserve-kampioen Jac. Sie- bers, terwijl ook de heren Wijn (ex- nationaal kampioen), van Ooi en W. Smits een partij weggaven, die er zijn mocht. Doch de Militaire Oorlogsslacht offers, veelal in hun invalide-wa gens, gaven goed partij. Na de eer ste 25 pijlen hadden zij 1058 punten bijeen geschoten, terwijl in de twee de serie ze iets afzakten tot 1018. In totaal dus 2076 pnt., waarbij de heer Blankers met in totaal van 437 punt. in 50 pijlen zich de beste schutter toonde. De Venrayse ploeg schoot in de eerste 25 pijlen 1299 punten bijeen, in de 2e serie 1301. In totaal dus 2600, waarbij een van de Gebr. van Ooi de hoogste ogen gooide met 439. Een sportief gevecht, waarbij de militaire oorlogsslachtoffers duide lijk toonden hun handicap overwon nen te hebben. ZIT-VOLLEYBAL In de gymzaal van de Min. Ch. Ruysstraat vonden volleybalwed strijden plaats tussen teams van oor logsgewonden van de afdelingen Maastricht, Hoensbroek, Venlo en een team van de Duitse oorlogsver minkten uit Geldern Did. De uitsla gen waren als volgt: Maastricht Geldern 20; HoensbroekVenlo 20; VenloMaastricht 02, Gel dernHoensbroek 02. Ook hier konden de weinige be zoekers zien op welke wijze deze mensen hun soms grote handicap hebben weten te overwinnen en met welk elan er voor een oyerwinning wel gevochten werd. De weinigen waar waren Ven rays volleyers? die de wedstrij den zagen, kwamen hiervan diep onder de indruk. SCHOUWBURG DRAAIT WEER OP VOLLE TOEREN Er gaat bijna geen dag voorbij of er is wat te doen in de schouwburg of foyer. De loop zit er nu goed in. Afgelopen week werd de bevrij dingstentoonstelling door naar sohat- ting 7.000 mensen bezocht. Tot op heden waren ook dit sei zoen weer alle voorstellingen (be halve het L.S.O. concert) uitver kocht en ook voor de komende week is het weer raak. Vanavond kan men Seth Gaaike- ma zien die ook voor een uitver kochte zaal zal optreden. Zaterdag is het de beurt van de „Zangertjes van St. Frans" en zondagmiddag komt de jeugd aan bod. Om 2 uur zullen zij kunnen genieten van PRINS EN BEDELKNAAP door het Limburgs Jeugdtoneel. Ook deze voorstelling zal wel weer stampvol lopen, want dat is altijd al zo geweest. Indien mogelijk om 4 uur een extra voor stelling. Daarom is er ook een spe ciale verkoopregel'ing getroffen om de kaarten zo democratisch mogelijk weg te doen. De kassa gaat namelijk om precies 11 uur open en sluit de deuren als het uitverkocht is (dat is gezien de ervaring om ongeveer voor twaalf). Telefonisch wordt niet aangenomen, omdat mensen die een telefoon bezitten op die manier voorrang zouden krijgen, terwijl an deren in de rij moeten staan. Een uitzondering wordt gemaakt voor inwoners van buiten de kom, dus voor bewoners van de kerkdorpen. Men loopt echter kans dat de tele foon geblokkeerd zal zijn. Inwoners van de kom die toch bellen zullen teleurgesteld worden, want daar wordt niet voor gereserveerd. Op maandag komen Monika Dahl- berg en Anton de Ridder in FRIE- DERIKE van Franz Léhar. Melo dieën als „sah ein Knab ein Röslein stehn" en „Oh Madchen, mein Mad- chen" zullen ook dan het publiek weeh veroveren. Friederike wordt als een der klassieke Operettes be schouwd en de ook al weer uitver kochte zaal zal dus een uitstekende avond tegemoet kunnen rien. >f n.v. DIAMANTEN FEEST VAN In het toch al drukke Venray trok zaterdagmiddag de duivensport de nodige belangstelling. De Postdui venvereniging de Zwaluw herdacht namelijk haar 60-jarig bestaan. Met een plechtige Eucharistieviering in de Petrus-Bandenkerk werden de feestelijkheden geopend, waarbij al le leden van de diamanten vereni ging acte de presence gaven ën zelfs de predikatie aangepast was aan dit feest. Kapelaan Driessen wist met de duif van Noah de aanwezige dui- venliefhebbers een geestelijk opkik kert je voor de komende tijd mee te geven. Spektakulair voor de buitenwacht was de lossing van een 500-tal dui ven vanaf het plein voor Venrays schouwburg, een schouwspel dat door honderden werd gadegeslagen. Een prachtig gezicht toen uit de gro te duiven-transporteur ineens al die vogels werden losgelaten. De daar op volgende receptie in café Michels gaf een komen en gaan van velen. Duivenliefhebbers uit Venray en omgeving waren daarbij aanwezig, maar ook de vertegenwoordigers van vele Limburgse en Brabantse vereni gingen, waarmede de Zwaluw in een of ander verband samenwerkt. Dat die samenwerking uitstekend is, bleek wel uit de vele cadeaux die werden aangeboden en de autoritei ten die kwamen feliciteren. Burgemeester Schols, die met de wethouders van Dijck en Schols al lerminst een vrije zaterdag had, kwam ook een handje geven en kreeg aanschouwelijk les in de wer king van de moederklok, het cadeau dat namens de leden, door het jong ste lid, Tonny Broeren, als feestge schenk aan het bestuur werd aange boden. Ook Deken Loonen en Kapelaan Driessen kwamen gelukwensen aan bieden. Na de receptie verenigden zich de „duivenmelkers" met echtgenotes en verloofden in zaal In d'n Engel voor een feestelijk diner. Tijdens dat diner werd de heer M. Roncken uit Geleen gehuldigd die men met zijn echtgenote naar Ven ray gehaald had. Hij was met de heer Jos. Vermeulen, thans nog ak- tief lia, een der oprichters van de Zwaluw en beide heren werden feestelijke cadeaux aangeboden. Voorzitter A. van den Munckhof kon verder de heren H. Arts, P. Kersten, Jos. Vermeulen, E. Ver meulen, P. Manders, A. Loonen, W. Lormans, J. Boom, Jan Gommans, Broeder Staps en L. Coopmans de gouden ere-speld uitreiken, wegens hun 40-jarig lidmaatschap van de Zwaluw. We hebben het idee dat dit dia manten feest nog lang stof tot pra ten zal geven voor onze Venrayse duiven-mensen, die hieraan een prettige herinnering zullen bewaren. UITSLAGEN GECOMBINEERDE PAARDENFOKDAG ST. ANTHONIS Fjordenpaarden - merrieveulens. 1. Noria, P. Michels, Ysselsteyn. Fjordenpaarden - merries: 1. Honvia, P. Michels, Ysselsteyn. Welsh Pony's: Jeugdkampioen sectie: Rouwkui- lens Christel, L. Klomp, Ysselsteyn. Jeugdkampioen sectie B: Anusoh- ka, J. Peters, Ysselsteyn. Merries 2e Cantret Vanessa en Rouwkuilens Betty. Ie Rouwkuilens Carolientje; le Rouwkuilens Christel, Rouwkuilens Brigitte en Cui Tinsel, allen van L- Klomp, Ysselsteyn. Hengstveulens: 2e Rouwkuilens Va- mos, L. Klomp, Ysselsteyn. le en 2e jarige reserve kampioen Shetland Pony's: Cathy, C. v. Bree, Kalverstr. 23, Maashees. Shetland Pony's: Merries: 3e Ursula, J. Jonkers, Smakt; 2e Zierekit, A. Verstraaten, Overloon. Sportregister: Merries: le Ierijke, H. Litjens, Geysteren; 2e Ingrid, P. Weyers, Geysteren; le Jatharin, A. de Hoog, Holthees; 3e Iroza, M. Couwenberg, Ysselsteyn; 3e Isline, Th. Janssen, Ysselsteyn; le Julia en 3e Alexan dra, H. van Lipzig, Venray. Veulens: le Karouna, H. v. Litzig, Venray. Gelders Type: Merries: 1. Itharijn, A. de Hoog, Holthees. Veulens: 1. Kamiralda, G. Derikx, Heide; 1. Carla, Verhoeven, Yssel steyn. Gronings Type: Stermerries: 2e Fadora, J. Jonkers, Smakt; le Helma, W. Jenniskens, Ysselsteyn. Trekpaarden: Merries: le Ronnie, J. Peeters, Ys selsteyn; le Els v. d. Kamp, P. Er- mers, Holthees; le Carla, G. v. Kem pen, Veulen; le Macela, P. Ram- baghs, Castenray (kampioen). Haf lingers: Merries: le An ja en 2e Gerda, J. Peters, Overloon. le Ludolfa en Graf in, W. Denis- sen, Overloon.

Peel en Maas | 1969 | | pagina 10