Venrays bevrijding Herdenking yïóCfiamma 'n korte samenvatting van feiten WEET U HET NOG ZONDAG 3 SEPTEMBER 1944 Deken W. Berden kondigt van de preekstoel in de Grote Kerk aan dat de bevrijding aanstaande is. Hij wil op korte termijn een dank-bedevaart houden naar Oostrum. Intussen trekken buiten Duitsers terug uit Frankrijk en België, soms met de meest vreemde ver voermiddelen. De Blitzmadel, die in het Patersklooster gelegerd zijn krijgen ook bevel tot terugtrekking In Venray zijn verschillende kamers gevorderd voor terugkerende officieren, die gewond zijn en moeilijk meer verder kunnen. Deze terugtocht vindt zijn hoogtepunt op DINSDAG 5 SEPTEMBER 1944 DOLLE DINSDAG. Het schijnt dat het gehele Duit se leger ineen gestort is en iedereen verheugt zich op de nu zeker snel komende bevrijding Venrayers beginnen in dat vooruitzicht vast de Ur- sulaschool leeg te halen, die als opslagplaats is ge bruikt door de mannen van „Fuchs". Een enorm tex- tiellager zgn. voor uitgebombardeerden in het Roerge bied. De Duitsers laten dit onbeschermd achter en de Venrayers maken daar gebruik van. In de jongens school is zo'n zelfde magazijn, maar dan met genees kundige artikelen. Hier blijven echter Russen in Duit se krijgsdienst als bewaker achter DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1944 De Duitsers komen terug, terwijl de NSB-ers ver trekken. Enkelen daarvan onder bescherming van de Griine Polizei. Een doorgeknipte kabel was oorzaak dat 300 mannen op kabelwacht moesten. Een groot deel van de mannelijke bevolking van Venray dook onder, inclusief burgemeester en politie. Beide laatsten lieten zich voortaan niet meer zien. De Ortscommandant aan het Veulen trekt later het bevel tot kabelwacht in. De eerste koeien worden ge vorderd door Landwachters ZONDAG 17 SEPTEMBER 1944 I Een trein wordt nabij Oostrum door Engelse vlieg tuigen aangevallen. Dan trekken door de lucht de ar madas van vliegtuigen met parachutisten en zweef vliegtuigen, die de grote aanval gaan beginnen op Nijmegen en Arnhem. WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1944 Enkele Venrayers gaan naar Grave, waar o.m. de Prinses Irene-brigade is aangekomen. Van een front lijn is niets te bespeuren en men kan vrij eenvoudig al in bevrijde plaatsen komen. De eerste Engelse siga retten worden meegebracht. Een Venrays lid van de Irene-brigade komt in burger zijn familie opzoeken in het nog bezette Venray. Als hij 's anderdaags terug wil, is echter de poort gesloten en begint een frontlijn zich af te tekenen. Vee wordt nog altijd gevorderd. ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1944 I Na een week van vrij veel Duits verkeer door Ven rays straten is wel duidelijk dat de vijand zich in deze streek versterkt. Zo is ook een groep Duitsers gesta tioneerd in de boerderij van St. Anna. Ze bedienen de kanonnen, die in het St. Anna-bos zijn opgesteld. Deze 'geschutsopstellingen zijn het doelwit van een Engels, bombardement in de namiddag, waqrbij niet alleen verschillende Duitsers vallen, doch ook een van de paviljoens van St. Anna zelf getroffen wordt, waardoor doden vallen onder verpleegden en verplegend perso neel. 's Avonds vallen de eerste granaten in de kom van het dorp. Een groot deel van de Venray se mensen begint nu hun kelderleven ZONDAG 1 OKTOBER 1944 komen steeds meer vluchtelingen uit het Brabantse naar Venray. Hun aantal loopt in de duizenden. Ze worden opgenomen bij Venrayse mensen en in Ven- rayse kloosters. Een gaarkeuken wordt ingericht en een evacuatie-comité probeert hen te helpen. Met de dag wordt het zgn. storingsvuur erger. Het aantal do den en gewonden ten gevolge van het telkens onver wachte granaatvuur wordt ook met de dag groter. De strijd rond Overloon is hier te volgen door het doffe gerommel van het kanon-vuur en de steeds opnieuw duikende Typhoons en andere vliegtuigen boven het strijdtoneel, 's Avonds wordt de hemel verlicht door schijnwerpers, die boven het slagveld schijnen. Het steeds sterker wordende granaatvuur maakt het ook moeilijker voldoende levensmiddelen te krijgen. Enke le bakkerijen zijn uitgevallen. DONDERDAG 12 OKTOBER 1944 Kort nadat in de Petrus Bandenkerk de zoveelste lijkdienst is gehouden voor mensen, die omgekomen zijn door granaatvuur, begint de grote beschieting van Venray. Het dreef de mensen in de kelders en ver dreef de Grüne Polizei, die klaar stond' de Venrayse mannen tussen 16 en 20 jaren op te halen om gedepor teerd te worden Dan komen vliegtuigen, die hun dodelijke last af werpen boven Venray-centrum en een brede strook verwoesting trekken midden door het dorp tot aan Servatius. Huizen worden vernield, klooster gehavend, mensen gedood. Enorme puinhopen markeren de bom- bardements richting in de Schoolstraat, Hensenius- plein, Patersstraat, Grotestraat en Hofstraat,, terwijl in Huize Servatius de wasserij en enkele paviljoens ge troffen en beschadigd zijn. De reddingswerkzaamheden lopen snel aan, doch het ziekenhuis raakt overvol en mensen liggen in gangen en kelders. VRIJDAG 13 OKTOBER 1944 Terwijl de reddingswerkzaamheden doorgaan wordt het granaatvuur intensiever. Weer moeten de mensen in dekking in kelders, die overvol worden doordat an dere zijn verwoest of ingestort. In de psychiatrische centra schijnt de toestand on houdbaar te worden door opeenhoping van zieken, verpleegde evacué's, gebrek aan water en levensmid delen. In de straten loeit vee, dat in blinde angst los ge komen is uit weiden en stallen. Steeds duidelijker worden de geluiden, die komen vanaf de westkant, waar een harde strijd schijnt te woeden. Over het puin van de Grotestraat schommelen Duitse Tigertanks in de richting van het westen. ZATERDAG 14 OKTOBER 1944 In de nacht was het weer druk in Venrays straten. Duitsers rijden af en aan, naar het front dat dichter naar Venray schijnt te komen. Weer komt al vroeg een machtig spervuur en als dan vliegtuigen hoorbaar worden, vreest men een tweede borbardement. Het blijken Typhoons, die een aanval inzetten op Venrays Grote Kerk. De Eindstraat wordt in brand geschoten, de pastorie aan de rand van het kerkhof verwoest. De toren blijft staan, doch in het middenschip exploderen de raketten. Verschillende aanvalsgolven brengen grote verwoestingen aan rond en in de kerk. De toren wordt verschillende malen geraakt doch blijft staan, afge zien van een verwoeste zijtoren en losgerukte wijzer platen. De Duitse bezetting van de toren, die tevens vuurleiding was voor de kanonnen, neemt de vlucht. De Typhoons blijven terugkomen en vuren onophou delijk. Dan begint Jerusalem te branden, waar in de kelders honderden vluchtelingen zijn en o.m. ook de stoffelijke resten zijn geborgen van vele slachtoffers. Jerusalem brandt en de Hofstraat. En ver over het Limburgse land neemt men de rode gloed waar, ter wijl de vluchtelingen weer vluchten en de doden prijs gegeven worden aan het vuur. Het gerucht dat Engelsen Venray naderen wordt sterker naarmate het geluid van de oorlog, een nooit aflaten donker rollen, sterker wordt. ZONDAG 15 OKTOBER 1944 Dag van betrekkelijke rust, al gieren de granaten weer over de intussen praktisch geheel verwoeste kom. De Typhoons komen terug, maar schieten geen granaten meer af. Op het kerkhof worden de stoffe lijke resten weer begraven van steeds nieuwe slacht offers, die men nog altijd onder de puinhopen uithaalt. Geruchten, geruchten MAANDAG 16 OKTOBER 1944 Al vroeg in de ochtend rolt de oorlogsmachine weer door. St. Anna komt nu onder geweldig vuur te liggen en de situatie wordt in dit zwaar getroffen zieken- Een rookgordtyn of brandbom op de Maasheseweg. huis onbeschrijfelijk. De Duitsers trekken kennelijk terug uit Venray. Een aparte ploeg is gekomen om de machtige kolos van de Venrayse toren op te blazen. Midden in de Grotestraat voltrekken zij het oordeel over deze oude toren. In de avonduren bereiken de eerste Engelse troepen Huize St. Anna. Merselo wordt bevrijd. DINSDAG 17 OKTOBER 1944 Geruchten, geruchten Onder het granaatvuur door dat 's morgens onop houdelijk blijft vallen, weet de een te vertellen dat St. Anna al ingenomen is door de Engelsen, heeft een ander ze al gezien op de Merseloseweg en nr. drie weet te vertellen dat ze op de Overloonseweg zijn. Men kan inderdaad mitrailleursvuur horen en het kanon gebulder van vorige dagen zwakt af. Er zijn nog maar weinig Duitsers te zien. Ysselsteyn en Leunen wor den bevrijd WOENSDAG 18 OKTOBER 1944 Na een rumoerige nacht begint in de vroege morgen weer een ontzaggelijk granaatvuur los te barsten. Het is inderdaad een vuurwals, die over het dorp rolt van west naar oost, of men de laatste Duitser onder het puin wil persen. Het blijft aan de gang en in de kel ders wachten doodvermoeide mensen voor de zoveelste maal of zij nu het slachtoffer zullen wordenDan valt er een stilte. Het lijkt of het hele front ineens niet meer bestaat Dan hoort men mensen op straat; de wielen ratelen van gevechtswagens en daar stond hij dan: de eenvou- ZATERDAG 11 OKTOBER 1969: Om half 5 zal in de Schouwburg De Beejekurf de officiële opening plaats vinden van de oorlogs- en verzetstentoonstelling, die aldaar is ingericht. In deze tentoonstelling poogt men in samenwerking met de Nederlandse verzetsorganisaties een beeld te geven van het verzet in de voorbije oorlog. In een ander deel van deze tentoonstelling gaat men dan speciaal in op het verzet en de oorlogsgeschiedenis van het Bruggehoofd Blerick, waarvan de strijd om Over loon en Venray het startpunt en het hoogtepunt was. Dank zij de medewerking van velen uit deze streek zijn op dit onderdeel van de tentoonstelling vele documenten en foto's te zien, die een duidelijk beeld geven van het oorlogsgebeuren in het laatste kwar taal van 1944. Deze tentoonstelling blijft de gehele week in Venray en is toegankelijk voor het publiek vanaf zondag. Ze is dagelijks geopend van 912 uur en van 2 tot 10 uur. Men hoopt dat de verschillen de scholen in groepsverband een bezoek aan deze tentoonstelling komen brengen om zo iets beter ge ïnformeerd te worden over het jongste verleden, ter wijl de ouderen ongetwijfeld een kijkje gaan nemen om herinneringen op te halen of een beter inzicht te krijgen in dat wat zich vijf en twintig jaren geleden in Venray en omgeving afspeelde. Bij deze opening zijn uitgenodigd o.m. de gemeente besturen van alle in het bruggehoofd Blerick lig gende gemeenten, vele gasten uit verzetskringen, ter wijl van het Engelse personeel van Rank Xerox een zevental personen zijn uitgenodigd, die in de strijd om het bruggenhoofd indertijd hier gewond werden. Om kwart voor 6 arriveren bij de Vredeskerk een twaalftal Venrayse en Overloonse jongeren, die fak kels ontstoken hebben bij het eeuwig vuur dat brandt in de gedachteniskapel van het Nationaal Oorlogsmuseum in Overloon. Zij brengen dat vuur al lopende naar'Venray, waar de fakkel overhan digd wordt aan de Voorzitter van dat Oorlogs museum, de heer Jans, die het op zijn beurt door geeft aan burgemeester drs. Schols, welke het her- denkingsvuur bij de Vredeskerk zal ontsteken Om 6 uur begint dan in de Vredeskerk alhier de her denking van de oorlogsslachtoffers. Aan deze herdenking werken mede de gemengde zangkoren van Groeningen, Vierlingsbeek en Over loon o.l.v. de heer Lamee. Mevr. A. Kuyper-Friedberg uit Diemen, een jodin, die hier onder de oorlog is ondergedoken geweest, zal een gedicht declameren, evenals de stoottroeper J. Feyen uit Tegelen. De herdenkingsrede zal gehou den worden door Burgemeester drs. F. Schols. Een programma zal voor alle bezoekers beschikbaar dige Engelse soldaat, het teken van nieuwe vrijheid. Terwijl snipers hier en daar nog pogen de Engelsen tegen te houden, rolt de Engelse oorlogsmachine Ven ray binnen. In kelders wordt gehuild, gelachen, ge rookt. Venray is bevrijd Vanaf DONDERDAG 19 OKTOBER 1944 komt Venray te liggen onder het vuur van het Duitse geschut, dat thans bij tijd en wijle zijn spervuur over Venray legt. Het kelderleven is nog niet ten einde. De Engelsen beginnen met de evacuatie van Huize St. An na, waar de toestand zeer droevig is. Het blijft zeker met de Winter in het vooruitzicht steeds moeilijker de nog steeds in kelders levende en bivakkerende bevolking aan eten en drinken te helpen, ondanks het feit dat een gaarkeuken weer open gaat en een of twee bakkers weer durven wer ken De situatie blijkt onhoudbaar, temeer waar het front vlakbij blijft en de St. Servatiusweg nog lang de grens is tussen twee fronten. Dan valt op WOENSDAG 25 OKTOBER 1944 het besluit dat Venray-kom moet evacuerenTot 'in België toe worden Venrayse mensen weggebracht. De overwintering in den vreemde gaat beginnen Een leeg verwoest dorp blijft achter, waarin looting a serious crime is! Het zal tot mei - juni 1945 duren voordat men ein delijk weer thuis met de opbouw kan beginnen. zijn. Men wordt wel verzocht zich aan de aanwijzin gen van de orde-mensen in de kerk te houden. ZONDAG 12 OKTOBER 1969 Om 4 uur zal op het Hensenliusplein de Band van 1429th King Hussars van het Britse Rijnleger een show weggeven. Om 8 uur concerteert diezelfde Britse militaire band in het Psychiatrisch Centrum St. Servatius, daarbij benadrukkend datgene, wat de beide Psychiatrische Inrichtingen in de oorlogs- en bevrijdingsdagen van 1944 voor de bevolking van plaats en streek gedaan hebben. Publicaties als zou die band concerteren in de schouwburg zijn onjiust. MAANDAG 13 OKTOBER 1969 Om 4 uur concerteren de Kings Hussars in de schouw-* burg van het Psychiatrisch Ziekenhuis St. Anna, waarna om 7 uur een show volgt, wederom op het Henseniusplein. Om 8 uur is er in de schouwburg een toneelvoorstel ling van de Gijzelaar. WOENSDAG 15 OKTOBER 1969 Om 8 uur is er in de schouwburg een forum-avond, waaraan bekende Nederlanders deelnemen. Zo heb ben thans hun medewerking aan deze forum-avond reeds toegezegd Dominee v. d. Acker, de vriend van wijlen Mgr. Bekkers, de heren v. d. Heuvel en Holla en Prof Sanders uit Roermond. Enkele andere uit nodigingen zijn nog onderweg. De antecendenten van deze forumleden vindt U elders in dit blad. Verwacht worden hier behalve de ouderen ook de jongere generaties om met het forum van gedachten te wisselen over de tijd, waarin we leven, gezien tegen de achtergrond van de voorbije oorlog. In het weekend is nog een sportdag gepland, waar bij o.m. een Brits militair elftal meewerkt en de Ned. Militaire Oorlogsslachtoffers zich onderling meten met volleyen en handboogschieten. Daarover volgende week meer. Vanaf donderdag 9 t.m. woensdag 15 oktober elke avond voorstelling in het Luxor Theater van de meest monumentale oorlogsfilm „De Langste Dag". Zie hiervoor advertentie en bericht in dit blad. De „bevrijding" van het kasteel Geysteren dat geheel verwoest werd.

Peel en Maas | 1969 | | pagina 12