Kreatuur De ontwikkelingshulp voor bedrijfsverbetering aan kleine zelfstandigen voetbal scheidsrechters Politierechter PIJLS PIJLS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Boekennieuws TRICOTS RODIERS TRICOTS DE REVE Venray in het weekend drukwerk VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1969 No. 38 NEGENTIGSTE JAARGANG IS I GOEDKOPER I DAN U DENKT PEEL EN MAAS IS GOEDKOPER DAN U DENKT DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 12 ct per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL f Z— (buiten Venray 2.25) Middenstanders en kleine zelfstandigen kunnen sinds 1966 een verzoak om een uitkering indienen bij de Stichting Ontwikkeling en Sanering voor het Midden- en Kleinbedrijf te Amsterdam, wanneer zy hun bedrijf vrijwillig willen beëindigen. Aan het ver strekken van zulk een uitkering zijn uiteraard verschillende voor waarden verbonden, die o.a. betrekking hebben op het inkomen van de aanvrager, zijn leeftijd enz. Naast deze regeling houdt de genoemde stichting zich bezig met z.g. ontwikkelingshulp, die wordt gegeven aan middenstanders, die zonder deze hulp de struc tuur van hun bedrijf niet kunnen verbeteren. Welke zijn de voor waarden om op ontwikkelingshulp een beroep te kunnen doen? INKOMEN MINDER DAN 15.000,- Om voor ontwikkelingshulp in aanmerking te komen, moet men in de eerste plaats gedurende drie jaar onafgebroken een bedrijf hebben uitgeoefend. Het fiscale inkomen uit de onderneming moet over de laatste drie jaar gemiddeld minder hebben bedragen dan 14.000 (1964, 1965, 1966) of minder dan 15.000,(1965, 1966, 1967). Voorts dient het vooruitzicht te bestaan, dat de structuur van het midden- en kleinbedrijf in het be trokken verzorgingsgebied door de ontwikkelingshulp wordt verbeterd. Wanneer men geheel door eigen schuld of nalatigheid in moeilijk heden is geraakt of blijk heeft gege ven het zelfstandige ondernemer schap niet aan te kunnen, dan zal de aanvrage onherroepelijk worden afgewezen. Ontwikkelingshulp kan niet alleen worden aangevraagd ten behoeve van de groei van de onderneming. Ook by verplaatsing van de on derneming kan men een beroep doen op de Stichting Ontwikke ling en Sanering. Wie wil om schakelen naar een andere bran che ter plaatse of elders, kan in principe ook een beroep op het fonds doen. SUBSIDIE Ontwikkelingshulp kan onder meer bestaan uit een subsidie in de kosten van adviesverlening. Zo kan het gehele bedrijf worden doorge licht, waarbij alle aspecten van de bedrijfsvoering onder ogen worden gezien, zoals het assortiment, de in- en verkooppolitiek, de plaats van vestiging, de financiering etc. Soms kan echter worden volstaan met een beperkt bedrijfseconomisch advies. Zulk een advies heeft meestal be trekking op een onderdeel van de bedrij f svoering. Tenslotte bestaat de mogelijkheid van bedrij fs technisch advies. Dit beperkt zich tot detailhandel en ambacht. Hierbij gaat het om een advies terzake van winkelinrichting, indeling en opstelling assortiment e.d. Het dagtarief voor adviesver lening bedraagt normaal 300 per dag. In het kader van de ontwikke lingshulp is een subsidie mogelijk van 90 procent! De uitvoering van het advies is opgedragen aan het Centraal Instituut voor het midden- en kleinbedrijf. Mogelijk is ook een subsidie in de kosten van het volgen van cursus sen. De ontwikkelingshulp kan dan bestaan in een subsidie van maxi maal 80 procent. Wanneer verplaat sing en daartoe opheffing van het oude bedrijf zoveel kosten dat het eigen kapitaal beneden de voor kre dietverlening minstens nodige 5 pet. zou dalen, kan eventueel een tege moetkoming worden verstrekt tot een maximum van 5.000, KREDIET In het kader van de ontwikke lingshulp is door de overheid een aparte kredietvorm gecreëerd, het z.g. bedrijfsontwikkelingskrediet. Om* daarvoor in aanmerking te komen dient het eigen kapitaal ten minste 5 procent te bedragen van het balanstotaal na eventuele kre dietverlening. Hoe groot kan dit krediet zijn? Er is bepaald dat dit maximaal is het verschil tussen 30 procent van het balanstotaal na kre dietverlening èn het eigen kapitaal. De bedoeling van dit krediet is een basis te scheppen voor een normaal of voor een garantiekrediet. Ook is er nog de mogelijkheid van kollektieve ontwikkelingshulp in de vorm van het bevorderen van branche- en/of streekonderzoekin- gen ten behoeve van een groep on dernemers. De ontwikkelingshulp dient te worden aangevraagd bij de Stich ting Ontwikkeling en 'Sanering voor het Midden- en Kleinbedrijf, Burg. Hogguerstraat 1183, Amsterdam-Slo- termeer. Het verdient aanbeveling om de belastingaanslagen over de laatste drie jaar bij te voegen. Wan neer er sprake is van een firma, mag het inkomen van beide of meer firmanten niet meer bedragen dan in de voorwaarden gesteld. Duide lijke jaarcijfers vergemakkelijken 't onderzoek. „VOLLE MAAN" Ja, het blijft nog even „volle maan", want ook het eveneens prachtig uitgevoerde boek van Tj. de Vries „Geland op de Maan, 20 juli 1969", doet niet alleen het volle licht vallen op de gebeurtenissen tussen woensdag 16 juli 1969, 14 uur 32 en donderdag 24 juli, 17 uur 49, maar geeft ook, verlucht met 17 grote, gekleurde pagina's en enige tientallen prachtige scherpe foto's, die allen magnifiek zijn overgeko men, het enthousiaste verhaal van een schrijver, die de naam vaaf Ju les Vemes Reis naar de maan, ge durende zijn leven met grote belang stelling bestuurd en waargenomen heeft als een goed amateur. Zelfs met eigen gemaakte kijkers de maan en ook de feitelijke reis naar de maan, met intense belangstelling volgde. Zijn boek „Geland op de maan", is daarom dan ook geworden, als het ware een van dag-tot-dag-relaas van de geschiedenis van de vervol ging van de maan door de mens. U vindt er een pracht gravure van omstreeks 1700 met een voor stelling, hoe men zich omtrent die tijd, een maanreis heeft gedacht, de ruimtevaarder, staande in een open ruimteschip, dat werd voortbewogen door grote vuurpijlen. Deze plaat gaat vooraf aan het le hoofdstuk: Waarom willen wij naar de maan? Daarin komen duizelingwekkende getallen voor; snelheden van 300.000 km per seconde, niet per uur; kos- tenbedragen van de orde van groot te 17.000.000.000 (17 miljard dollars) en zelfs 30 miljard dollars. Snelhe den en bedragen waarvan wij, met onze aardse afmetingen en kosten, ons geen voorstelling meer van kun nen maken. Oude maanreizen, van omstreeks 3000 vóór Chr., althans de gedach ten daarover, met gravures uit be schrijvingen van 1670 na Chr. en verschillende uit Jules Verne's Reis naar de Maan (omstreeks 100 jaar geleden verschenen), geven U een behoorlijk beeld in hoofdstuk 2, van de voorgeschiedenis, waarna de eerste toestellen in de ruimte be sproken worden, gevolgd door res pectievelijk de eerste maancapsules, zachte landingen op de maan, kunst manen om de maan, de laatste voor bereidingen voor de bemande maan landingen, ten slotte nog de eerste mens op de maan. Met de schitte rende illustraties gekleurde en zwart-wit mede, krijgt U uit het boek van dhr. de Vries echt de in druk, dat U bij dit alles persoonlijk aanwezig waart. De laatste pagina van het boek bevat dan de vertaling in het Ne derlands van een Historisch Ge sprek, dat door 500 miljoen kijkers op maandag 21 juli 1969 en een even groot aantal radioluisteraars vol spanning werd gehoord, het gesprek van de op de maan staande mens, Neil Armstrong, met Houston. De afdaling op de maan zelf, hoort men Armstrong zelf zeggen, is een kleine stap voor een mens, maar een reuzensprong voor de mensheid. Op de achterzijde van de omslag nog een 25-tal data zoals: de opstij ging van Kaop Kennedy, de landing met de maansloep Eagle op de maan, de eerste mens zet voet op de maan, Armstrong en Aldrin stijgen op om zich bij het moederschip te voegen en de drie astronauten lan den in de Grote Oceaan. Een schat van een boek voor jong en oud, voor enkele pakjes sigaret ten die misschien schadelijk zijn voor uw gezondheid te koop. Ge niet ervan en neem het mee op uw verdere levensweg. L. E. TEKORT AAN NOG STEEDS NIET VOLLEDIG OPGELOST Zes jaar geleden maakte het be stuur van de afd. Limburg van de KNVB melding van een noodtoe stand in de kring HorstVenray ten aanzien van voetbalscheidsrechters. Nadien zij er heel wat sportbeoefe naars toe overgegaan zich als arbi ter te melden, om de jeugd in de gelegenheid te stellen hun wedstrij den te spelen. De scheidsrechtersgroepen breiden zich echter niet voldoende uit om de steeds meer elftallen die uit de ver enigingen komen van leiders te voorzien, met het gevolg dat men op het ogenblik in geheel Limburg van een tekort kan spreken. Begin oktober zullen diegenen die aan dit tekort een einde willen ma ken in dé gelegenheid worden ge steld een scheidsrechterscursus te volgen. Aanmelding voor deze cursus kan geschieden aan het bondsbureau van de afd. Limburg van de KNVB, Wil- helminastraat 51 te Sittard ofwel bij de heer H. Langenkamp, Oude Heer weg 13, Blitterswijck, maar opgave bij een scheidsrechter in uw omge ving is voldoende. Modehuis Thomassen VERKEERSONGEVALLEN Op de Zandhoek te Oirlo stak de 3-jarige Johnny van de fam. W. plotseling de weg over. De bestuur der van de auto P. P. uit Venray kon de kleine niet meer ontwijken. Het kind moest met diverse ver wondingen naar het ziekenhuis te Venray worden overgebracht. Op de Stationsweg werd de bromfietsberijder P. uit Leunen door de personenauto bestuurd door C. uit Leiden aangereden. Hij bekwam naast een schouderfractuur nog di verse verwondingen waardoor op name in het ziekenhuis noodzakelijk werd geacht. In de Mgr. Hanssenstraat te Oos trum kwam mevr. L.-C. uit Venray, toen zij met haar fiets over deze weg reed, te vallen. De oorzaak was een portier van een auto van H. uit Venray dat achteloos werd geopend. Mevr. L. kwam te vallen, maar werd ook door een achteropkomende auto, bestuurd door A. uit Venray, nog gegrepen. Met hoofdwonden en an dere kwetsuren moest zij naar het ziekenhuis worden vervoerd. Alleen materiële schade ont stond op de Beekweg toen een bot sing ontstond tussen de personen auto's bestuurd door D. uit Helmond en de echtgenote van een Venray se arts. Een verkeerszuil moest het eveneens ontgelden door deze bot sing. SCOOTER IN BRAND De scooter van B. uit Venray be gon, toen deze enkele uren langs de Wilhelminastraat geparkeerd had gestaan plotseling te branden. De gemeentepolitie vermoedt dat enkele kwajongens deze motor moedwillig hebben aangestoken. Met een schuimblusapparaat werd de zaak geklaard, maar straat en aanbelen- dende winkelpanden zaten wel be hoorlijk onder het blus-spul. INGEBROKEN Tijdens zijn afwezigheid werd bij dr. H. aan de Julianasingel inge broken. Een klein geldbedrag wordt vermist. De gemeentepolitie tracht ook deze diefstal op te lossen. Het gebeurt niet alle dagen dat een bruidspaar hand in hand op de politierechter toeschrijdt, de beide getuigen plaatsnemen voor de lesse naars op de publieke tribune. Maar dit bruidspaar kwam hier niet in het huwelijk treden. Het had alle formaliteiten al vervuld. Zelfs meer dan dat. Het had opzettelijk en in vereniging een aantal bruiloftsgas ten mishandeld en de officier van justitie noemde het pas gesloten huwelijk een misdadig complot van a-socialen die hardhandig eigen rechter willen spelen. „Het lijkt wel een vechtvereni- ging in plaats van een echtvereni ging,, begon ook de politierechter. De bruid protesteerde tegen de „intens gemene v aanklacht" en de „valse aantijgingen". „D'r is geen eens geen rekening gehouden met wat wij allemaal te verduren kre gen van dat gare stelletje." Uit de onsamenhangende zinnen van de stotterende bruidegom en de verbolgen bruid bleek tenslotte, dat een aantal bruiloftsgasten met sno de bedoelingen in de toekomstige woning van het jonge echtpaar was binnengedrongen en daar een aantal geheimzinnige voorzieningen had aangebracht, met het kennelijke doel de rust er gedurende alle wit tebroodsweken volkomen te versto ren. „En a-a-als het n-nou n-n-nog alleen de éé-éérste n-nacht was ge- gemeende de bruidegom. De getuigen bevestigden, dat de eerste en tweede nacht het gerom mel, geratel, geklater, geritsel, baby- gejammer en sirenegehuil elkaar beurtelings hadden afgewisseld, maar dat in de derde nacht de be drijvers van het lawijt steeds meer plezier in hun rumoerige bezigheden kregen en op het laatst alle geluiden ook door elkaar lieten klinken. En de vierde nacht ontploften boven dien nog enkele voetzoekers onder het ledikant en snerpten diverse „gillende keukenmeiden" door de schoorsteen de slaapkamer binnen. „Toen was het geduld schóón op, edelachtbare", bekende de blozende bruid van welgeteld 1286 weken. „We-we-wi-wilden wel 's zie-zien we-we-v.de 'm dat fl-fl-flikte!" vul de de bruidegom van 1301 weken aan. En de vijfde nacht stond de bruid met een paraplu en een rub ber hamer achter de struiken in de tuin en haar prille gemaal zat stot terend van de kille nachtwind op de nok van het dak naast de schoor steen, gewapend met een luchtbuks en een boksbeugel. Ze hadden suc ces. De rustverstoorders kwamen met drie man en probeerden het raam van de slaapkamer van buiten af open te schuiven. Toen ze daar mee bezig waren stiet de bruid de ladder om en terwijl zij twee neven met haar paraplu aan 't spit tracht te te rijgen, schoot het hoofd van de vechtvereniging enkele pluimpjes in de achterdelen van de derde. In het heetst van het gevecht kwam ook nog een lading vuurwerk in een ak tetas van één der neven tot ontplof fing, zodat de drager daarvan met verschroeid aangezicht het strijd perk moest verlaten. Nummer twee liep een ferme tik op van de rub berhamer en raakte buiten westen. De derde werd weggebokst. „En toen bent u rustig gaan sla pen", dacht de politierechter. „N-nee, we st-st-stonken de ka mer uit van de st-st-stinkbommen." „Het zijn in elk geval verzachten de omstandigheden", zei een getui- „Zeg maar stinkende omstandig heden" kweelde de bruid. ,,'t Is in elk geval wel een afdoen de methode voor geboortebeper king", meende de officier. „Denkt u dat maar niet, ik moest al trouwen", klonk het terug. „M-m-maar n-niet v-v-van m-m- m De politierechter hamerde zo luid, dat het gestotter onverstaanbaar werd en hij beduidde de griffier de laatste uitspraken niet te notuleren. De officier eiste wegens opzette lijke mishandeling, in vereniging ge pleegd, 300,boete of drie maan den voor ieder. Het bruidspaar kreeg het laatste woord. „Wat je samen doet, mag je ook samen betalen", meende de bruid. „M-m-man en v-v-vrouw zijn één a-als ze be-be-bedreigd worden", voerde de bruidegom aan. Daar kon de politierechter gevoel voor heb ben. Gezien de lawaaiige en stin kende omstandigheden werd het de helft voor ieder. EEN RAADSEL, DAT GEWOON GEZELLIG WAS Venray heeft z[jn Kreatuur gehad, wat dat dan ook betekent. Wrant ondanks uitgifte van een extra krant, waarin o.m. John v.d. Heyden zich uitsloofde nadrukkelijk eens uit de doeken te doen wat Kreatuur beoogde, bleef het de doodgewone sterveling toch wel een raadsel. Dat raadsel werd ook zaterdagavond niet opge lost Kreatuur had intussen zijn naam niet mee. Volgens de medewerkers zelf was de uitvoering in Heerlen een „plumpudding" geworden en de kritieken over bijv. een opvoering in Tegelen waren niet malsVoeg daarbij dat er verschrikkelijk veel herrie gemaakt werd over een stand van de Nederlandse vereniging voor Sexuele Hervorming, dat de voor stelling in Horst en Hoensbroek ver boden werd, en dat er thans al te korten waren van 13.000 gulden, dan was de roep, die Kreatuur vooraf ging bepaald niet gunstig. Als klap op de vuurpijl kwam daarbij in Venray zelf de plakkerij van zgn. reclame-sticks, die nog al wat kwaad bloed zette met daarbij weer een akte van berouw, die uit blonk door kinderachtigheid, dan is het begrijpelijk dat „men" zich af vroeg, wat Venray toch wel binnen zijn muren, i.e. de muren van het cultureel centrum, had gehaald. Sam-Sam, de nieuwe vorm van het cude Mater Amabilisschool- werk, voor wiens meerdere eer en glorie Kreatuur feitelijk in het le ven is geroepen, had het by die voorgeschiedenis ook niet bijzon der prettig. Niet alleen moest men de geplakte sticks weer opruimen, maar andere soorten vormings werk, als Jongerenkursus e.d. dis- taneïeerden zich hals-over-kop van Kreatuur. En zo was het aan de vooravond van Kreatuur in die kringen ook al alles behalve sam sam Met dat alles belast, arriveerden de mensen van Kreatuur in batman- achtige luxe sleeën, met lichtkoe pels en radio-apparatuur, met schijnwerpers en baarden en kon het spel dan eindelijk gaan begin nen. Beginnen in een foyer, die nog volop in de verbouwing zat, maar dat mocht de pret niet drukken AARZELEND BEGIN De bezoeker die om een uur of vier, toen Kreatuur dan open ging, een kijkje ging nemen a 3.75 kon zich vermaken met klei, met verf of papier, lijn en tekenstift. Er bleek weinig belangstelling te bestaan voor deze zelf-bezigheid. Slechts een enkeling was kreatief genoeg om in deze hoek wat leven te bren gen. De rest keek een beetje ver veeld rond naar de podiums die ge maakt waren, naar de vele schijn werpers, die links en rechts opge steld waren, of maakte een praatje met de mensen van Sjaloom, de Pax Christi beweging of met de NVSH- man, die een keurig nette heer bleek en helemaal geen handelaar in voor behoedsmiddelen, zoals hij door sommigen was uitgekreten. Men wachtte in alle rust op de dingen, die komen gingen RAMSES SHAFFY Maar toen was het al acht uur door en was de rust dan ook meteen wel verdwenen. Ramses Shaffy wist leven in de brouwerij te brengen met zijn ensemble en van samen- praten was toen geen sprake meer. Want Ramses Shaffy en zijn bege leiders produceerden een dergelijk klankvolume, dat men wel eens be zorgd keek naar de pas geplaatste facade van de schouwburg. Deze bleek echter opgewassen te zijn te gen dit geweld en later dat nog van de andere beat-band, die zo moge lijk nog harder van leer trok. Wie dit geweld te bar ging vinden kon nog op de binnenplaats terecht waar Sam-Sam poogde nadere toelichting te geven over het vormingswerk nieuwe stijl en men in een boutique eigen én andere schoonheid poogde te verhogen Maar Ramses trok nog altijd het grootste deel van de aanwezigen, niet in het minste, dachten we, om de prachtige kleur-effecten, die Bunk Ressels wist te produceren over zanger, band en omgeving. In derdaad het bekijken meer dan waard en beslist een der hoogtepun ten van deze avond. Een avond, die afgezien van het lawaai der bands rustig en kalm verliep en waarop men zich goed scheen te amuseren, als bestond het kreatief bezig zijn dan uit een goed glas bier drinken en een meisje om helzen Voor het overige was het slechts een eenling, die onverstoorbaar door al het bandgeruis met de eierver- pakking torens probeerde te bouwen of vierkantjes zat te tekenen op een vel papier Zelfs Gussen Wie, die zichzelf en anderen kleurrijk zou versieren, hield tijd genoeg over voor een bier tje en een gesprek, als de bands even rustig waren En wat hatelijke opmerkingen via de geluidsinstallatie t.a.v. Venrays Middenstand en andere standjes kregen de bezoekers niet in bewe ging. Hoogstens de aankondiging dat de MAAGDENHUIS-FILM vertoond zou gaan worden in de kelder. Daarmede had dan Venray een première, want bij vorige Kreatuurs was deze film nog altijd niet klaar. En het werd een tweede hoogtepunt van deze avond, want de film die gemaakt is door samenvoeging van wat amateurs en beroepsfilmers op genomen hebben tijdens de bezitting van het Maagdenhuis in Amster dam, was het aanzien beslist waard, ondanks de eenzijdigheid (alleen de bezetters komen in deze film aan het woord) en de soms slechte kwaliteit van de opnamen. Maar het geheel gaf desondanks een overzicht van de gebeurtenissen, die weer eens letter lijk en figuurlijk, een heel ander beeld gaven van wat toen in Am sterdam gebeurde. Men had zelfs twee voorstellingen nodig om alle belangstellenden die hiervoor overigens nog een apart formulier moesten ondertekenen tevreden te stellen Voor de rest ging het allemaal ge zellig en prettig toe. Men dronk een glas, men kletste wat en liet de ba- jerd van klanken rustig over zich heen vallen. Was men moe dan was er de frisse buitenlucht en de vijver, de theetuin of de foyer-vloer, waar men zich te rusten kon leggen. Zij die gekomen waren om een of andere zondenpoel van nabij te bekijken, kwamen bedrogen uit, evenals zij die herrie verwachtten. Ze hoorden hoogstens de herrie van de bands, die onvermoeibaar en kleurrijk hun best bleven doen. En de jeugd, waar het om begonnen was, amuseerde zich best, zonder zich nu bepaald kreatief in te spannen. Maar daar was het binnen te warm voor en buiten te mooi weer De jeugd was best tevreden, de mensen van Kreatuur waren tevre den, de mensen van sam-sam kon den eindelijk weer opgelucht adem halen en burgemeester Schols kon tevreden naar huis gaan om verder vakantie te houden. Kreatuur was over en het was een gezellige avond. Mijn liefje wat wil je nog meer voor al uw van den munckhof n.v. HINDERWET Openbare kennisgeving verzoek om vergunning Op de secretarie van de gemeen te Venray ligt ter inzage een ver zoek met bijlagen van J. Buijsen, Enge Steeg 3, Venray om vergun ning tot oprichting van een pluim veefokkerij met een huishoudaan- sluiting op een propaangastank. G. Verstappen, Gunhoek 8, Ven ray verzoekt om vergunning tot op richting van een inrichting (var kensfokkerij) waar propaan wordt gebezigd. Schriftelijke bezwaren tegen het verlenen van de vergunning kan een ieder gedurende tien dagen na dag tekening van deze bekendmaking inbrengen bij het gemeentebestuur, waar dit verzoek ter inzage ligt. De ingekomen bezwaarschriften worden mede ter inzage gelegd. Mondelinge bezwaren kan een ieder persoonlijk of bij gemachtigde inbrengen op een openbare zitting te houden op 22 september 1969 om 15 uur in het gemeentehuis. Venray, 8 september 1969 Burgemeester en wethouders van Venray, A. v. DIJCK, loco-burgemeester H. P. L. VORST, secretaris

Peel en Maas | 1969 | | pagina 9