Diploma's Levensschool Je moet de wasserij erbij hebben Zes weken vakantie in Frankrijk Filmnieuws Uit Peel en Maas Politierechter Schouwburg PULS PULS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Wim Claetsens oVo TRICOTS RODIERS TRICOTS V DE REVE Venray in het weekend Je merkt het elke week VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1969 No. 37 NEGENTIGSTE JAARGANG IS GOEDKOPER DAN U DENKT PEEL EN MAAS IS GOEDKOPER DAN U DENKT DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 12 cl per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 2.- (buiten Venray Z25) Zoals we vorige week reeds meldden heeft de Levensschool vorige week 45 leerlingen het diploma kunnen geven, dat bewees dat ze trouw, gedurende 2 of 3 jaren aan het vormingswerk van deze school hebben deelgenomen. Het was de voorzitter van het school bestuur drs. van Noorden, die deze diploma-uitreiking verrichtte in de nieuwe school, die bij die gelegenheid vele gasten telde. Zo waren alle ouders van de be trokken leerlingen uitgenodigd, hun verloofden en een van de jongelui bleek intussen zelfs getrouwd te zijn. Zijn jonge vrouw was natuurlijk ook bij de diploma-uitreiking tegen woordig. Daarnaast was er een delegatie van werkgevers en natuurlijk het college van docenten. De directeur van de Levensschool R. van Batenburg heette alle gasten hartelijk welkom en besprak de waarde van het getuigschrift, dat de jongelui zouden gaan krijgen. „Als een rekensom de graadmeter van de waarde der diploma's moet zijn", al dus de heer van Batenburg, dan blijkt dat aan deze getuigschriften 19.000 man-uren besteed zijn." Be steed konden worden, zo consta teerde hij dankbaar, mede dank zij de steun van de werknemers. Maar meer dan de materiële waarde, geldt het feit dat de jongelui geleerd heb ben in teamverband bepaalde taken tot een goed einde te brengen. Team verband dat bijv. door de Kon. Ma rine al aanleiding is kontakt te zoe ken met leerlingen van een Levens school, omdat zij de waarde kent van een goede onderlinge samen werking. GESCHIEDVORSING Iets van dat teamverband konden ook de bezoekers ervaren, toen on der de pauze de werkstukken van de jongelui bekeken konden worden. Zo had een groep tot taak gekregen het leven en werken in het Venray van vroeger onder de loupe te ne men. De jongelui bleken een enorme macht materiaal bij elkaar gehaald te hebben via krantenknipsels en intervieuws. terwijl een kollektie oude foto's het een en ander nog eens duchtig aanvulden. Voor insi ders was het zelfs de moeite waard te zien wat men op dit terrein bij elkaar had gekregen en men slechts Voor uw rijbewijs naar Autorijschool Aanmelden Kennedyplein 10 tel. 2471 Poststraat 8 tel. 1429 Erkend A.N.W.B., Bovag, Vamor gediplomeerd van 14 september 1919 Gevraagd tegen flinke huur een voetbalterrein, ongeveer 100 bij 50 m. Aanbiedingen bij A. Vermeulen, Kruisstraat. R.K. Heer van goede familie zoekt kamers met eenvoudig, doch goed pension voor 60,a 65, per maand. Paardenmarkt te Venray op Maandag 29 September. Vliegdemonstraties te Helmond. Door de ondernemers van het lust oord „Molenheide" zijn aangekocht twee Duitsche vliegtuigen, welke hedenmiddag op het keurig inge richte vliegterrein komen landen. Vanaf dien datum zullen geregeld demonstraties worden gegeven, ter wijl mede de gelegenheid is geopend tot het maken van passagiersvluch- ten. Vliegen te Venray? Door eenige ingezetenen alhier is het plan gevormd op zondag 21 September a.s. een vliegdemonstratie te doen houden. Een hiervoor geschikt wei land in den Brabander is reeds aan gewezen. Daar de onderhandelingen met verschillende aviateurs nog niet geëindigd zijn, kunnen wij hierom- treent nog geen bijzonderheden mel den. Te koop: Saangeit met ringen bij P. Tonen, Vlakwater. Staat ter dekking een geiten- bok bij G. van Lierop, Heuvel. hopen dat dit materiaal nog verder komt dan de Levensschool. Een andere groep had de historie van het Kasteel van Horst eens be keken en via dia's en geluidsbanden kregen de bezoekers een goed beeld van de historie van dit kasteel, die nauw verweven is met de geschie denis van plaats en streek. Ook voor dit onder deel zal ongetwijfeld bre dere aandacht bestaan. DIPLOMA-UITREIKING Voorziter van Noorden gewaagde in zijn toespraak van de grote voor sprong, die de Venrayse Levens school op het landellijke gemiddelde te zien geeft. Bezoeken landelijk slechts gemiddeldl 10 procent van de werkende jeugd de Levensscho len en het vormingswerk, in Ven ray ligt dat percentage op 24. Toch is men daar niet tevreden mee, om dat vormingswerk voor jeugdige werkgevers nog in grotere mate mo gelijk moet zijn en gemaakt moet worden. In dat verband hoopte hij dat de Minister spoedig art. 12 van de Arbeidswet verbindend zal ver klaren, waarin grotere en meer mo gelijkheden vastliggen juist t.a.v. dit vormingswerk. Samenwerking met het vormings werk voor meisjes is een ander ideaal dat de school nastreeft en drs. van Noorden hoopte van harte dat Venray ook in dit opzicht de spits mee zal afbijten. Met de wens dat het speelse sa menspel, wat op de Levensschool geleerd en beleefd wordt een goede inleiding zal zijn op het ernstige spel van het leven, besloot Drs. van Noorden zijn toespraak, waarin hij ook dank bracht aan docenten, die voor deze jongelui hun beste krach ten gegeven hadden. Dan konden 45 gelukkigen hun ge tuigschrift komen halen. 45, die dit getuigschrift meteen als een soqrt afscheidsbrief van de Levensschool beschouwden. Dat ze dit deden allen, stuk voor stuk met een beetje weemoed, getuigt van de goe de verstandhouding op deze school. Terwijl ouders, famiile, kennissen, politie en buurtschappen zich be zorgd maakten over Dienie Verstee- gen uit Smakt en Joke Mulder uit Wageningen, bleken beide jonge dames rustig vakantie te houden in het Franse vissersdorp Le Crotoy, een kleine 100 km van Rijssel Dienie, die in Venlo werkte, ken de Joke Mulder van bezoeken aan haar grootmoeder uit Holthees. Ze besloten dit jaar samen op vakantie te gaan en daarbij gebruik te ma ken van de mogelijkheid die de Ne- derlandsche Spoorwegen biedt aan teeners om goedkoop in Nederland te kunnen reizen. In plaats van ech ter in Nederland te blijven, gingen beide jongedames op zondag 20 juli naar Brussel. Dienie Versteegen, die naar men meende geen pas had, had echter wel een bewijs van Neder landschap. In Brussel maakte men kennis met verschillende andere va kantiegangers, maar de gedachten van Joke Mulder bleven gaan naar een Franse familie in het Franse dorpje Le Crotoy, waarmede zij reeds eerder kontakten had. De bei de reislustigen besloten derhalve verder te gaan, deden him geld bij elkaar en vertrokken naar dit vis sersplaatsje. Moeilijkheden aan de grens waren er niet. Na eerst enkele dagen op een camping aldaar te hebben verble ven, werden ze de gast van de arge loze Franse familie, die hen graag uitnodigde in hun huis. Daar vier den beide meisjes hun verjaardag. Op 10 augustus werd Dienie Ver steegen 18 jaar, op 14 augustus Joke 17 jaar. De Franse familie sprak er haar verwondering wel over uit dat de beide meisjes geen post kregen van thuis en dat zij zolang vakantie hadden, maar mogelijk argwaan wist men met smoesjes weg te praten. Hoewel hier in Nederland aan de politie doorgegeven was dat Joke kennissen had in dit Franse vissers dorp, vroeg geen enkele politie agent, die ze daar tegen kwamen hen ooit iets. Het einde van de lan ge vakantie kwam, toen de centen op begonnen te raken. Terugliften wilden de meisjes niet omdat ze dat te gevaarlijk achtten en daarom werd besloten dat Joke een brief zou sturen aan haar werkgever, een arts in Arnhem. Ze wisten namelijk niet dat ze ook bij de Nederlandse consul voor de terugreis hadden kunnen aankloppen. Deze arts stelde zich in verbinding met de ouders van beide meisjes, waarna de werk gever van Dienie, een Venlose taxi-, ondernemer met moeder Versteegen1 woensdagmiddag naar Crotoy reisde om de twee vermisten daar op te gaan halen. Donderdag waren dan de beide verloren schapen weer op hun bestemming en ervoeren ze voor het eerst welk een consternatie hun spoorloze verdwijning wel veroor zaakt heeft, zowel hier als in Wage ningen. Ze werden er wel een beetje stil van dat behalve de Nederlandse po litie, ook Interpol naar hen zocht en gezocht had en dat zelfs de bekende helderziende Croiset in Utrecht was ingeschakeld om hen terug te vin den. Deze laatste had enkel ver klaard dat beide mesijes nog in le ven waren. Ze bleken zich weinig gerealiseerd te hebben in hun vakantie-vreugde Modehuis Thomassen dat er hier de nodige onrust was en dat vooral ouders en familie een zware tijd hebben doorgemaakt. Maar donderdag was er wel vreug de op de Smakt om terugkeer van de verloren gewaande, want deze kleine gemeenschap heeft intens meegeleefd in de hoop en de angst van de familie. De beide meisjes, die overigens niet verlegen zijn, waren weinig bereid meer over hun avonturen te vertellen, dan we hierboven meld den. Volgens hen, had er al genoeg over hen in de kranten gestaan. Maar dat is dan ook geen wonder. De beide zwerflustigen zijn thans weer gewoon aan het werk. De rijzige figuur voor het hekje maakte aanvankelijk de indruk, een zeer ontwikkeld mens te zijn. Zo had hij zich ook voorgedaan. „Direc teur ener N.V." noemde hij zich graag en dan besprak hij de letter tjes n en v uit met hoorbare hoofd letters alsof ze hoorden bij een wel bekend gerenommeerd wereldcon cern. In werkelijkheid beheerde deze heer een éénmanszaakje. De officier van justitie noemde het kort en bon dig: een oplichtersbedrijf uit niets anders bestaande dan een kostbare auto en wat indrukwekkende visite kaartjes. „De directeur van een werkelijk bestaande n.v. geeft altijd een visi tekaartje af", mompelde deze pseu- do-directeur van een niet bestaande n.v. „Dat is mogelijk, maar op die vi sitekaartjes staat dan altijd dezèlfde naam. En u strooit kaartjes uit met allemaal verschillende namen. Uw eigen naam heb ik er helemaal niet bij gevonden", antwoordde de poli tierechter. „Het gaat niet om de naam van een enkeling, het gaat om de waarde van de transactie." „Voor u, ja, maar als al die trans acties van u waardeloos blijken te zijn voor anderen, en die er geld mee inschieten, dan willen ze wel graag weten bij wie ze verhaal kun nen zoeken. Dan moeten uw naam en adres bekend zijn, zodat ieder zijn geld kan terugkrijgen." „Als iemand zo gek is om mij geld te geven, moet hij dat zélf weten." Maar die rekenering kon de poli tierechter niet waarderen. Hij som de even een aantal wetsartikelen op, waaraan een eerlijk zakenman zich heeft te houden. Hij herinnerde de ze verdachte er aan, dat hij al veer tien maal eerder veroordeeld was wegens oplichting en flessetrekkerij en dat hem elke keer al verteld was, dat hij verkeerd handel en wandel de. Bovendien maakte deze onver beterlijke fantast er een gewoonte van 's avonds nog een aantal pasto rieën langs te lopen en bij elke zie- Teherder het verhaaltje op te hangen dat hij als gelovig lid van juist die kerk in die gemeente belangrijke zaken had gedaan, maar helaas geen geld meer had voor de trein terug naar zijn woonplaats. En dan wist hij menig kerkedienaar een flink bedrag af te troggelen dat hij „be slist morgen" terug zou sturen, maar nog nooit gestuurd had. Verschillende getuigen kwamen achtereenvolgens vertellen van zijn fraaie verzinsels. Allen spraken over hem als „op het oog heel betrouw baar" en „erg innemende figuur". Maar ze kenden hem allemaal on der een andere naam. Eén getuige zei letterlijk: „Ik had hem een keer geld gegeven omdat ik zijn verhaal geloofde over dat gezin dat hij hel pen wou. Maar drie weken later kwam hij terug met een ander smoesje en toen stelde hij zich voor onder een heel andere naam. Toen begreep ik dat ik beetgenomen was. En dat gezin van de eerste keer bleek toen helemaal niet te bestaan." Een ander leerde hem kennen on der de naam „Ir. de Vries". De in genieur bestelde de beste micros coop die er was voor zijn laborato rium, maar toen hij afscheid nam, vroeg hij terloops een filmcamera ter leen voor één bepaalde weten schappelijke opname. Die filmcame ra zou de volgende dag worden te rugbezorgd. De handelaar wachtte tevergeefs. En zo ging het voort. De officier sprak in zijn requisi toir van een o verbeterlij ke natuur, een geboren oplichter die mogelijk in de wieg al andere namen verzon om zijn eigen moeder meer zakgeld af te bedelen. De mensheid moest maar voor lange tijd beschermd worden tegen die aartsleugenaar en flessetrekker en daarom eiste hij 10 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. „Wat hebt u daar nog op te zeg gen?" vroeg de politierechter. „Dat die mensen me allemaal ge loven kan ik niet helpen. En zijn andere, verstandiger mensen die me direct door hebben. Die belazer ik niet. Maar ik ben nu onder dokters behandeling. Ik zal voortaan wel op 't rechte pad blijven. Als u er nou voorwaardelijk van maakt, zult u zien dat ik voortaan niet meer hier kom. Vraagt u het maar aan dok teren hij diepte een nieuw vi sitekaartje op uit zijn borstzakje. „Laat maar zitten", zei de politie rechter, „die visitekaartjes van u kén ik al. Tien maanden met aftrek en drie maanden voorwaardelijk er bij." FILMS IN VENRAY Het belangrijleste filmnieuws van deze week is, dat de werkgroep Filmvorming haar C serie start met Ingmar Bergman's „Het uur van de Wolf". Het is een van zijn aller nieuwste films en zeker ook niet een van de gemakkelijkste. Bergman is echter een kunstenaar van de eerste orde en een film van hem is dan ook altijd een bijzondere ervaring. Graag aanbevolen. Ook de jeugd kan deze week weer terecht, want wegens grote belang stelling wordt DIK TROM zondag middag nogmaals vertoond. Deze Nederlandse film gaat er bij de jeugd in als koek. Het is verruk king om te zien hoe de jeugd bij deze film meeleeft en geniet. Even eens aanbevolen. In het normale weekprogramma staat als eerste film SEXY BARBA- RELLA met Jane Fonda en Marcel Marceau. Science fiction gecombi neerd met erotiek. Een wereld zon der sex schijnt tegenwoordig uitge sloten te zijn, want de filmwereld produceert sex aan de lopende band. Dit is echter een beter exemplaar van de grote filmer Roger Vadim. Barbarella is een stripverhaal dat verscheen in het blad „V". Zelfs tot op de dag van vandaag mag Barba rella in Frankrijk niet in het open baar verschijnen. Barbarella werd echt een Qiiljoenenfilm met enorme cast waarin enorm veel talent is sa mengebracht. Het zwarte schaap van de filmcensors Roger Vadim doet zijn reputatie als sexspecialist weer alle eer aan. Wat wil je ook als Ja ne Fonda de hoofdrol heeft. Barba rella is een ruimtefantasie dat zich afspeelt in het jaar 40.000. Anders dan anders en daarom al de moei te waard de film te gaan zien. DE 12 VEROORDEELDEN is een van de beste oorlogsverhalen van de laatste jaren. Deze film werd vorig jaar reeds met enorm succes ver toond, maar de grote kwaliteit rechtvaardigt ccn hervertcning ten volle. Het gaat om 12 tuchthuisboe ven die hun vrijheid kunnen her krijgen, indien ze bereid zijn een sa- botage-opdracht uit te voeren. De kans er levend vanaf te komen moet nihil geschat worden. Toch doen de ze 12 individualisten het en gedu rende de opleiding leren zij toch wat discipline en saarhorigheid kunnen betekenen. Een spannende film die tot het betere avonturenwerk gere kend moet worden. DE ZIGEUNERS KOMEN NAAR VENRAY Op donderdag 18 september krijgt men in Venrays schouwburg als eer ste voorstelling in de cocktailserie het Hongaars Staats Zigeunerorkest te zien. Primas Gyula Farkas is een van de bekendste Hongaarse Zigeu nerorkesten. Ze komen met SPEEL ZIGEUNER SPEEL. Veel romantiek van de puzta, prachtige zigeuner klanken en opzwepende Hongarase dansen. Alle vijftien musici hebben de hoogste conservatofiumopleiding en zijn, stuk voor stuk, ware virtuozen op hnu instrument. In Budapest is Gulya Farkas het vaste orkest van de Hongaarse radio en televisie en wanneer zij, zoals nu, voor drie maanden op een tournee gaan, wor den de voor die tijd benodigde pro gramma's op en geluid en beeldband vastgelegd voor latere uitzending. Het beroemde orkest maakte rei zen door Amerika, Japan, Rusland en Frankrijk en verzorgde een con cert in het paleis van prins Reinier van Monaco. Het is de eerste keer, dat dit or kest met het erbij optredende ballet Nederland bezoekt. Musici, zangeres, zanger en leden van het ballet zijn allen Hongaarse zigeuners iets, dat in hun optreden duidelijk tot uiting komt. Liefhebbers van gepas sioneerde zigeunermuziek wacht dus een avond vol wervelende bonte kleuren, muziek die beurtelings op zwepend en uitgelaten zwaarmoedig en melancholiek is kortom, een geheel, dat voor enkele uren de sfeer van de puzta binnen de schouwburg zal brengen. De vrije verkoop is begonnen. Wij bevelen deze voorstelling aan iedere muziekliefhebber van harte aan. DADERS VAN DIEFSTALLEN AANGEHOUDEN De gemeentepolitie hield twee 19- jarige Venrayers aan die bekenden een tiental inbraken te hebben ge pleegd in Venray en omgeving. Zo hebben zij o.m. tweemaal ingebro ken in het gemeenschapshuis, het hulppostkantoor en de Mariaschool te Oostrum, de kleuterschool te Oir- lo en de werkplaats voor aangepas te arbeid aan de Maasheseweg. De buit van de gepleegde inbraken be droeg ongevear 2000 gulden, maar de aangerichte vernielingen een veelvoud van dit bedrag. Of zij nog schuldig zijn andere inbraken wordt nog onderzocht. Beide aangehoudenen zijn al meer dere malen met de politie in aan raking geweest. Zij zijn voorgeleid aan de officier van justitie te Roer mond. AAN BEKOMEN VERWONDINGEN OVERLEDEN In het ziekenhuis alhier overleed de 60-jarige S. van B ommel, leder- warenfabrikant uit Tegelden. Hij overleed aan de verwondingen op gelopen bij een verkeersongeval vo rige week woensdagavond op de kruising Deurneseweg Midden- Peelweg te Ysselsteyn. Door het niet verlenen van voorrang kwam de personenauto bestuurd door het slachtoffer in botsing met de perso nenauto bestuurd door de 49-jarige A. uit Oostrum. Deze moest met di verse verwondingen naar het zie kenhuis te Venray worden overge bracht, evenals zijn 16-jarige zoon en 18-jarige dochter. Een andere dochter bekwam verwondingen van minder ernstige aard. Beide auto's werden totaal vernield. Vorige week vermeldden wij dat de Venrayse auto geen voorrang verleende, maar de feiten tonen aan dat de Tegelse wagen de oorzaak van dit tragisch ongeval was. WORDT HET WEER LENTE: Achter de woning van de familie Tijssen-Kleine Staarman, Maashese weg 65 te Venray is de natuur waar schijnlijk in de war. Een merel paar heeft voor de derde maal dit jaar gebroed. Het laatste broedsel be stond uit vier jongen. Twee zijn, voordat ze konden uitvliegen, door het merelpaar uit het nest gegooid. De andere twee zijn inmiddels uit gevlogen. In de tuin van de familie Piet Janssen, Kruisstraat 6 te Venray, staat een appelboom voor de twee de maal in bloei. Zelfs is er al bloe sem bevrucht, maar of er geoogst zal kunnen worden hangt van de herfst af. AUGURKENOOGST VOOR DE FANFARE Omdat de teler J. te Wanssum niet aan voldoende hulp kon komen voor zijn augurkenoogst deed hij 'n beroep op de leden van fanfare Con cordia te Wanssum. Zij konden de augurken oogsten en de opbrengst was voor de kas bestemd. Tweeduizend gulden kon de pen ningmeester afhalen, als de oogst van de inzet van zijn leden. VENRAYSE MOORDZAAK VOOR DE RECHTER Op dinsdag 16 september zal voor de meervoudige strafkamer van de Roermondse rechtbank de zaak die nen tegen de 15-jarige Venrayse scholier wegens doodslag op de 26- jarige verpleegster Hermine van der Vorst. Op 14 januari van dit jaar bracht de scholier de verpleegster om het leven, door haar te wurgen met een riempje van de tas van zijn verre kijker. Aanvankelijk werd geen aandacht geschonken aan de getuigenverkla ringen welke in de richting van de ze verdachte leiden, omdat men meende dat deze doodslag onmoge lijk door een scholier kon zijn ge pleegd. Dertien dagen na de moord werd de 15-jarige echter aangehou den en bekende. De zaak zal door de Roermondse rechtbank met gesloten deuren wor den behandeld. De verdachte zal worden bijgestaan door mr. Luyckx van de rijkspsychiatrische inrichting te Eindhoven. WASSERIJ DE PEELPAREL - VENRAY TELEFOON 1586-2300 KEMPWEG 23a - 24

Peel en Maas | 1969 | | pagina 5