n 3 blikjes gram 3 GROTE FLESSEN aze use leverpastei komkommers*.». 1 AARDBEIEN- 1 op sap LITERBLIK 1 £19 WASKNIJPERS ROOK 1 WORST M jOÖ Hoogbouw in discusiie... Uit Peel en Maas Kursussen middelfijn grote pot ifaQi prachtige BIOEMAAQDE 3 gwte zakken Jeder van Q1/z liter* inhoud mz.. j VU mm PULS SiiVS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Pi J LS Kankerbestrijding Dameskoor „Venrode" Werkgroep Veltum De Huisvriend INVALIDEN- BOND IPA ltr.BLIK GESNEDEN 50 stuks Heerlijke sappige Huvac vacuum SAMEN jÊ flfï VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1969 No. 34 NEGENTIGSTE JAARGANG IS GOEDKOPER DAN U DENKT PEEL EN MAAS ADVERTENTIEPtUS lid» PUIS PU KWARTAAL L IS GOEDKOPER DAN U DENKT AiONNEMÉNTS- V-r-T 1») Terwijl V.Y.V. de flat van de Hoge Beek in zijn dia-serie aan Venrays gasten toont als een monument in het schone Venray, wordt in Venrays gemeenteraad gedebatteerd over hoog- en laag bouw. En dat naar aanleiding van de bouw van de Neduco-flats, die in plan Veltum, in de tweede fase, gebouwd zullen gaan wor den Als we het allemaal goed begre pen hebben, vindt dat debat feite lijk zijn oorzaak in twee feiten. Het eerste is dat een deel van de raad hoogbouw voor Venray onno dig vindt omdat hier de nodige ruimte nog altijd beschikbaar is voor laagbouw en dat liefst in een gezinswoningen. De andere oorzaak is dat men intussen meent ontdekt te hebben dat de feitelijke reden, waarom in dertijd tot hoogbouw in Venray is overgegaan: namelijk om de huur van de daarin opgenomen flat-wo ningen, zo laag mogelijk te houden, thans niet meer geldt. Hoogbouw blijkt even duur als laagbouw, zo zeggen deskundigen OPMERKINGEN Er zijn tegen beide stellingen als we die zo mogen noemen en kele opmerkingen te makenHet is inderdaad zo dat Venray nog ruimte heeft. De bevolkingsdichtheid is in onze uitgebreide en voor een deel agrarische gemeente niet zoals bijv. in de randstad Holland, waar men alleen al om de ruimtelijke or dening wel de lucht in moet, of men wil of niet. Maar dat wil natuurlijk niet zeggen, dat men hier maar on beperkt laagbouw kan blijven ple gen. Het snelgroeiende Venray moet ook ruimte overhouden voor de toe komst, voor wegen en voor recreatie en kan niet onbeperkt, al is het al leen maar om financiële redenen, aanslagen doen op agrarische gron den Terecht is dan ook in verschillen de bestemmingsplannen hoogbouw opgenomen. Zo o.m. in Veltum, waar Neduco thans zijn flats gaat bouwen in een heel complex, waar in ook laagbouw zijn kansen behoor lijk krijgtIn dat verband doet het dan vreemd aan dat dezelfde raad die indertijd het plan Veltum met die hoogbouw goedkeurde, nu, op het moment, dat de flats ge bouwd gaan worden, hiertegen be zwaren heeft Maar die bezwaren worden door een andere oorzaak ingegeven. In dertijd meende men dat men het duurder worden van de bouwgron den in de verschillende bestem mingsplannen zou kunnen opvangen door hoog te gaan bouwen. Men veronderstelde dan dat hierdoor een gomdbesparing zou worden verkre gen, die het mogelijk maakte de hu- en zo laag mogelijk te houden Om die redenen heeft men de eer ste flats gebouwd. Flats, zoals aan de Zuidsingel en de Westsingel. Vijf bouwlagen, zonder liften, met wo ningwetwoningen, dus tegen een re latief lage huurprijs en daardoor be paalbaar voor jonge gezinnen BEZWAREN Nu deze er intussen al wat jaren staan komen van verschillende be woners klachten naar voren. Men voelt zich wat „ingepakt" tussen al die mensen; de gehorigheid is van dien aard, dat ze soms stoort; men heeft geen mogelijkheid een eigen gezicht aan z.n woning te geven; men mist zijn eigen tuin, die slechts gedeeltelijk gecompense,rd wordt door het openbare groen rondom, zo dit al aanwezig is; men heeft nogal eens last in de hal en op de trappen- gang van anderen (en wat die weg- van 26 augustus 1919 Laag water. Het water op de Maas is thans zoo laag, dat ze op verschillende plaatsen zelfs door waadbaar is. Tengevolge van dezen abnormalen waterstand ligt de scheepvaart, welke overigens toch niet veel te beteekenen had, volko men stil. Een bewijs te meer, dat de kanalisatie voor Limburg van on schatbare beteekeniis is. Wat ons de ex-keizer kost. Hoeveel de bewaking van de ex-kei zer Rijk kost, kan men uit het vol gende staatje zien. De bewaking be staat uit 16 rijksveldwachters, drie marechaussees en een rechercheur. Een rijksveldwachter krijgt per dag 4,toelage, wat in het geheel een bedrag maakt van 64,per dag, daarbij komt nog 8,plm. 3,menagegeld voor de mare chaussees, alzoo 75,per dag. Wanneer men deze berekening maakt vanaf half november dan komt men tot een totaal bedrag van 20.000,—. wierpen); men wordt eindeloos moe van het eindeloze trappengesjouw en de ruimte, die men anders heeft in berghok of achterkeuken, ligt te ver af, is te moeilijk bereikbaar of te weinig aanwezig. Een scala van min of meer ernsti ge klachten, die men voor de ge noemde flats hoort weerklinken. De eerlijkheid gebiedt, te schrijven dat verschillende bewoners van diezelf de flats schijnbaar deze bezwaren niet delen en best tevreden zijn met wat hun voor die huurprijs geboden wordt Een bezwaar echter is evident. De jonge gezinnen die daar zijn „inge- trouwd" komen voor duidelijke pro blemen staan ,als er kinderen wor den geboren. Kinderen, die na een paar jaar speelruimte nodig hebben. En die is er niet of in zeer onvol doende mate en zeker niet zo, dat een moeder haar kinderen steeds in de gaten kan hebben. Waar zouden we in ons dierbaar vaderland blij ven, als er geen commissie laag- en hoogbouw in het leven zou zijn ge roepen, die in 1961 reeds een rap port uitbracht, waarin stond dat hoogbouw a priori ongeschikt is voor gezinnen met kinderen Desondanks hebben we in Venray jammer genoeg dikwijls niet anders te bieden. HOGERE HUREN Een deel van genoemde klachten zijn al of niet erkend en derhalve is de Hoge Beek gekomen, met rian tere voorzieningen, met liften, vuil nisstart, een portier en wat dies meer zij, maar ook met hogere hu ren Datzelfde geldt voor de hoogbouw in Veltum, waar men in, wat nog altijd woningwetwoningen zijn, hu ren van om en nabij de 180,gaat betalen. Daar wringt zich nu ergens de schoen, want in Venray zijn ver schillende eengezins- en laagbouw- woningen aan te wijzen, met dezelf de inhoud, maar met tuin, met berg hok enz. enz. die precies hetzelfde kosten Het sprookje dat hoogbouw goed koper is dan laagbouw schijnt daarmede uit de wereld. De betere voorzieningen in diezelfde hoog bouw aangebracht, hebben schijn baar de huurprijs zo opgedreven dat men nu net zo goed in laag bouw als in hoogbouw kan gaan wonen. Daaruit de konklusie te trekken dat men daarom dus geen hoog bouw meer hoeft te plegen en al die plannen in de hoek moet schuiven, is natuurlijk niet juist. Wel moet het o.i. mogelijk zijn nu we zoetjes aan op de 2000ste woningwetwoning in Venray aan gaan de exploita tiekosten van al de verschillende typen te vergelijken. Daaruit zal duidelijk worden of inderdaad het sprookje uit is van goedkopere hoog bouw en duurdere laagbouw. Eerst dan zal men bepaalde konklusies kunnen trekken. Wie geen vreemdeling in Jerusa lem is, weet dat de voorkeur voor laagbouw bij het grootste gedeelte van de bevolking groter is dan voor flats. Men weet dan, na dat onder zoek, ook beslist wel welke kant men op moet bij andere bestem mingsplannen als in Zuid en op de Landweert ONJUIST Men krijgt nu zo nu en dan wel het gevoel dat de hoogbouw in onze plaats meer te doen heeft met een soort stedebouwkundig effect, dan met het verschaffen van het grootst mogelijke woongenot voor zo wei nig mogelijk geld. Het doet natuur lijk zeer fraai aan langs singels en openbaar groen grote gebouwen te plaatsen, die zo een riante afslui ting of omlijsting vormen, maar hoeft op zich nog weinig te doen te hebben met woongenot en leefbaar heid, waarvoor ook andere mogelijk heden liggen, die dan misschien meer denkwerk en fantasie vragen en meer tijd bij opzet en uitvoering, maar daarom niet altijd duurder hoeven te worden Dat is dachten we een kon klusie, die men uit het debat van de jongste raadsvergadering kan trek ken. Een ander is ook duidelijk naar voren gekomlen. TE WEINIG GOEDKOPE WONINGEN In het steeds groeiende Venray, waar men binnenkort weer nieuwe industriële impulsen hoopt te krij gen, is een tekort aan goedkope wo ningen. Een deel van deze woningen men- dit wordt in beslag genomen door i sen, die que inkomen daar op moment niet in thuis horen. Een ander deel moet nog gebouwd worden. Maar de gestegen bouw- en grondprijzen schijnen het onmogelijk te maken dat deel gereed te krijgen, zowel in hoogbouw als in laagbouw, zo goedkoop klaar te krijgen. Dat lijkt een vreemde zaak in een land, waarin zelfs in grotere plaat sen dan Venray schijnbaar zoiets wel kan. Ook die mogelijkheden moeten onderzocht en bekeken wor den. Cijfers en omstandigheden van die plaatsen, waar men zulks wel kan, zullen ongetwijfeld beschikbaar zijn. En dan zal het zaak zijn die methoden ook in Venray toe te pas sen. Met daarnaast de uitbreiding van het pakket eigen woningen en premie-huurwoningen om zo door stroming mogelijk te blijven houden. Een andere mogelijkheid is er niet, zolang niet de bewoner, maar de woning wordt gesubsidieerd. „EEN KEER PER JAAR" Zoals immer in deze tijd van het jaar zal het Koningin Wilhelmina Fonds weer een beroep doen op de offervaardigheid van het publiek. Met andere woorden, de kankerbe strijding zal dan het doel zijn waar voor uw geldelijke bijdrage wordt gevraagd. De strijd tégen kanker is een kost bare zaak, maar tevens een nood zaak. Daar het hier een kwestie betreft die ons allen aangaat, is een beroep op uw financiële steun gerechtvaar digd. Weet u, dat een bedrag van vier en een half miljoen gulden nauwe lijks voldoende is om de wetenschap in staat te stellen door te gaan op de weg naar een uiteindelijke over winning? Een indrukwekkend be drag, te meer, daar deze gelden voor het overgrote deel door particulier initiatief bijeen gebracht moeten worden. Wij vragen ons af of het nog no dig is u op de belangrijkheid van de ze inzameling te wijzen. Iedereen weet immers, dat hiervoor geld no dig is, veel geld. Dat dit geld tot nut van ons allen wordt besteed. Geef daarom met milde hand als men uw bijdrage vraagt. En als men er per ongeluk niet om vraagt, het giro-nummer van het Koningin Wil helmina Fonds is 26.000 Amsterdam. I2V2-JARIG JUBILEUM Op 26 augustus 1969 viert het da meskoor Venrode ol.v. de directeur de heer J. v. d. Tillaart haar 12Va- jarig bestaan. Dit feest zal door de leden en overkoepelend bestuur worden gevierd d.m.v. een dagtrip op zaterdag 23 augustus a.s. Met grote moeite is destijds dit koor financieel van de grond geko men. Tot de stuwkrachten van dit eerste uur behoorden o.a. mevr. Lau- rensse, mevr. Zanders en de heer v. d. Tillaart. die allen nog deel uit maken van dit koor. Dat Venrode haar bestaansrecht heeft bewezen blijkt uit het feit dat he koor thans 30 werkende leden telt. In het verleden heeft zij bij ver schillende festiviteiten haar mede werking verleend o.a. op koningin nedag en de opening van de schouw burg, terwijl ook vaak medewerking wordt verleend bij kerkelijke fees ten. Grote behoefte bestaat aan nieu we en vooral jonge leden. Zijn er nog dames die van zingen houden? Elke woensdagavond is er repetitie van 8 10 uur in „D'n Engel". Komt u eens vrijblijvend een repe titie bijwonen; u bent van harte welkom! De werkgroep Veltum is zo goed als gereed met de samenstelling van een enquêteformulier betreffende de eventuele oprichting van een wijk raad voor Veltum. Binnen enkele weken zal dit en quête-formulier bij enkele Veltum- bewoners op zijn kwaliteit getoetst worden. Deze bewoners worden persoon lijk door een van de werkgroep- leden bezocht. Eind september hoopt men met de enquête te starten in samenwerking met het Samenlevings Opbouw- orgaan Noord-Limburg. Het Regionaal Jeugdcentrum Noor delijk Limburg wil belangstellenden attent maken op de mogelijkheid tot deelname aan de volgende kursus sen, weke in Venray worden geor ganiseerd door het Centrum voor Jeugd- en Jongerenwerk te Sittard. Handenarbeid: 5 avonden. Da ta: donderdagavonden 2 9 16 23 en 30 oktober. Kursuskosten 20, Volksdansen voor beginners: 5 avonden. Data: donderdagavonden 2 9 16 23 en 30 oktober. Kursuskosten 20,—. Werken met waardeloos mate riaal: 1 avond. Maandagavond 22 september. Kosten: 3.50. Ge-inkt papierrelief. Maandag avond 29 september. Kosten 3.50. Voor deelname kan men zich tot 14 dagen vóór de aanvang van de kursus opgeven bij: Centrum voor Jeugd- en Jongeren werk, Engelenkampstraat 57, Sittard, tel. 04490-6262. KANARIEVERENIGING Algemene ledenvergadering op maandag 25 aug. om 20.00 uur in café „In den Engel". Behalve de gebruikelijke agenda punten en het verslag van de T.T.- commissie staat het verslag van de enting der vogels op het programma. Nu de vakanties weer tot set ver leden behoren hoopt het bestuur dat weer alle leden aanwezig zijn. NEDERLANDSE KATHOLIEKE DEKENALE AFDELING VENRAY^ A.s. zondag 24 augustus zal de ai- deling Venray en Horst een uitstap je organiseren voor hun leden naar Zuid-Limburg. In Maastricht hoopt men 's avonds gezellig samen te zijn. Het vertrekuur is gesteld op 's morgens 8.00 uur bij het bus station Zuid-Ooster te Venray voor d e leden van de afd. Venray. Het vertrek te Horst is bepaald om 8.30 uur. Enkele leden van het Roode Kruis zullen hun onmisbare hulp geven aan de zwaardere gehandicapten. Wit09 WA OV d

Peel en Maas | 1969 | | pagina 9