Wie bezochlen ons? (04780)-3838 Tweede Wereldoorlog Politierechter PULS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN tSfigTBS&'ï E PULS Minisier zat met f 20.- te veel Vijf jaar Venlose Vrije Academie NIEUW TELEFOONNUMMER Gemeente Venray Venray in het weekend VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1969 No. 34 NEGENTIGSTE JAARGANG IS GOEDKOPER DAN U DENKT PEEL EN MAAS IS GOEDKOPER DAN U DENKT AIONNEMENTS- V««» t US) Uit een door het recreatieschap Peel en Maas gehouden enquête on der 113 gezinshoofden op vakantie in enkele hotels in Noord-Limburg (o.m. Hotel De Zwaan) en enkele campings (o.m. Vlakwater en de Oude Barrier) bleek dat 31 procent van hen uit Limburg en 30 procent uit Brabant afkomstig was. Uit Noord- en Zuid-Holland kwam 17% der gasten, uit de overige provincies 10 procent; uit het buitenland kwam tenslotte 3 procent. Van de geënquêteerden bleek 32% hoofdarbeider en 32% handarbei der te zijn, 23 procent was zelfstan dig, 10% oefende een vrij beroep uit en 3% was gepensioneerd. Een opmerkelijk feit noemde het rapport dat van de kinderen, die bij deze enquête betrokken waren en die ouder dan 12 jaar waren, het merendeel voortgezet onderwijs volgde. Op de vraag hoe men er toe kwam naar Noord-Limburg te gaan, bleek 34 procent op aanbeveling door kennissen en familie te komen; 9 procent was hierheen gekomen op reclame en publicaties; 46 procent op eigen initiatief en 11 procent uit andere motieven. De vraag waarom men hier kwam werd als volgt beantwoord: 30 pro cent speciaal voor de betrokken camping, hotel of pension. 27 pro cent kwam hierheen omdat ze dan niet ver van huis was. 26 procent voor het natuurschoon, 10 procent voor de rust en 7 procent om ande re motieven. Ruim 40 procent kwam hier voor het eerst. Het merendeel kwam per auto. Over de hotels was men over het algemeen tevreden, maar t.a.v. de campings hadden de geënquê teerden toch wel kritische bemer kingen, die gingen van te weinig sa nitair tot gebrek aan openbaar ver- Eind maart van dit jaar hebben de leerlingen van de L.T.S. zoals velen ongetwij feld zich nog herinneren zich bezig gehouden met de hulp aan de ontwikkelingslan den. Daarbij kwamen ze tot de ontdekking dat de indus trielanden bijna alle grond stoffen uit de ontwikkelings landen tegen onrechtvaardige lage prijzen inkopen. Een 15- tal leerlingen besloten toen, een klein teken van protest hiertegen te laten horen aan de heren in Den Haag. Drie weken lang hebben zij bij elk pakje sigaretten dat zij koch ten een kwartje extra „be taald". Een 'kwartje, dat be doeld was als bijbetaling, om dat wij de tabaksbladeren on derbetaalden. De opbrengst was 20,Geen groot be drag, maar dat hoefde ook niet want het geheel had een sym bolische waarde. Deze 20,hebben hun doel bereikt, want in Den Haag heeft men er mee in zijn maag gezeten. Minister Luns, aan wie het geld gestuurd was, stuurde het door naar minister Üdink, de minister zonder portefeuille, belast met de aangelegenheden betreffende de hulp aan ontwikkelings landen. Maar minister Udink mag geen cent meer uitgeven, dan in de rijksbegroting is vastgesteld. Wat moest hij dan met deze extra gift doen? Als hij iets extra's accepteert, moet hij het toch weer aan de minister van Financiën afge ven! En dat was de bedoeïhig niet. Ten einde raad heeft hij het maar aan een particuliere organisatie gegeven, de Novib, de Nederlandse Organisatie voor Internationale Bijstand. Die zal zorgen dat het geld tenminste terecht komt waar het wezen moet volgens de be stemming van de gevers. voer. Campinggasten vonden met name in Venray de entree voor het zwembad vrij duur. Ondanks deze kritiek antwoordde 80 procent met ja op de vraag of men van plan is terug te komen, 9 procent wist het nog niet en 11 pro cent zei: neen De Venlose Vrije Academie start 8 september met een nieuw cursus jaar. In november 1965 werd de Academie opgericht en begonn 18 cursussen, die gevolgd werden door 215 deelnemers. In de daarop vol gende jaren groeide zowel het aantal cursussen als het aantal deelnemers snel: het afgelopen jaar werden 28 avondcursussen gegeven voor 410 deelnemers. Deelnemers, die uiter aard kwamen uit Venlo, maar ook uit de wijde omgeving: Tegelen, Arcen, Horst, Venray, Maasbree, Se- venum, Maastricht, Helden-Pannin- gen Duitsland, Bergen, Roermond, Haelen, Baarlo, Reuver en Deume. WAT WIL DE VRIJE ACADEMIE NIET EN WAT WIL ZIJ WEL Hoewel de naam Academie dat zou doen vermoeden wil de Vrije Academie géén opleiding zijn. Men kan er geen papiertje halen, hoe klein dan ook. De Vrije Academie wil wel in een samenspel tussen do centen, kunstenaars uit Venlo en omgeving, en cursisten ernaar stre ven de creatieve mogelijkheden, die ieder mens in zich bergt tot ont plooiing te brengen. Daartoe worden cursussen gegeven op alle gebieden van kunstzinnige vorming. MOGELIJKHEDEN Cursussen worden gegeven in: beeldhouwen, bloemSierkunst, crea tieve handvaardigheid, edelsmeden, expressie in woord en gebaar, film, fotografie, glasbewerking en moza- iek grafische vormgeving, interieur kunst, keramiek, kunstgeschiedenis, vrij schilderen, portretschilderen, stofversiering applicatie en stofdruk, vrij tekenen, portrettekenen, vrije grafiek en weven. Met deze serie cursussen biedt de Venlose Vrije Academie een voor ons land uniek programma. KINDER- EN MIDDAGCURSUSSEN Naast de avondcursussen worden ook middagcursussen gegeven voor boven 15 jarigen in schilderen, we ven, stofversiering, handenarbeid, bloemsierkunst, edelsmeden en ke ramiek. Voor 4 t.m. 10-jarigen zijn er vrije expressiecursussen op woensdag middag en zaterdagmorgen en voor 11 t.m. 14-jarigen op dinsdag- en vrijdagmiddag cursussen op velerlei gebied. GESLAAGD Te Sittard slaagde voor het se cretaressediploma mej. A. Linssen, Stationsweg. Voro het in Den Haag gehou den examen slaagde voor de akte L.O. Handelskennis, de heer F. W. M. Janssen, onderwijzer te Leunen. (alle gemeentelijke dientien) De grote dame' bleef op enige af- .istand voor het hekje staan, omdat zijl die plaats! er vlak voor blijkbaar beneden haar stand achtte. „Komt u maar gerust wat meer naar voren", nodigde de politierechter haar vriendelijk uit, „ik wil een verdach te graag goed in de ogen kijken." Ze kromp zichtbaar ineen bij het woord verdachte, kleurde wat ster ker onder haar rouge en deed één 9tapje in de richting van de tafel. De woordenstroom van de officier deed haar al spoedig weer verble ken en achteruit wijken. „U hebt zich dus schuldig gemaakt aan flessentrekkerij", begon de poli tierechter. „Ik wilde al die flessen betalen", wierp ze tegen. ,.Er is nog geen énkele fles be taald. En ook al die andere zaken niet, zoals de kleren, die u kocht. Dat heet hier flessentrekkerij: van alles kopen zonder betalen." ,.Maar ik betaalde immers wél! Ik heb echte giro-cheques afgegeven en geen valse. Dus ik trók die fles sen niet, ik kócht ze!" „Maar die cheques waren dan toch maar ongedekt." „Dat wist ik niet." „U weet toch wel of u geld op uw girorekening hebt of niet? Als u gaat winkelen met een portemonnee bij u, kijkt u toch ook eerst of er geld in zit. Of kunt u dan een lege porte monnee laten zien en toch de ge kochte spullen meenemen?' „Mijn man had geld op mijn giro cheques gestort. Die gaf me een gi rosalvo, of hoe heet zoiets, en zei dat ik er gebruik van kon maken." „Van zijn girorekening?" „Nee, we gingen scheiden. Ik kreeg tienduizend gulden van hem als ali- me-u-weet-wel. En dat geld gaf hij me per giroboek." „Om flessen drank van te kopen?" „O nee, voor de kleren van de kinderen zou ik zorgen. Ik heb er ook in hoofdazak kleren van ge kocht. „Jawel, de rekeningen heb ik hier: dragen uw kinderen soms zo duur damesondergoed? Nee mevrouwtje, daar vliegen wij niet in!" Maar de grande dame ontkende bij hoog en bij laag, dat zij geweten zou hebben dat de girocheques on gedekt waren. „M'n man zou tien duizend gulden geven en die heb ik willen gebruiken", snikte zij. „Dat was mijn salvo." Haar cehtgenoot werd naar voren geroepen. Het bleek een 42-jarige handelaar te zijn, die bekende over een girorekening gesproken te heb ben. Hij zei ook beloofd te hebben tienduizend gulden te zullen storten op die rekening. „Maar dat kon na tuurlijk niet direct", zei hij nu, „want ik had helemaal geen tien duizend gulden." „Volgens de recherche hebt u ze nu nóg niet", merkte de rechter droog op. „Ja, maar ik wou het wel geven. Daar is zij op afgegaan. Maar toen ik haar eens vertelde, dat ik het geld nog niet had, had zij die che ques al gebruikt." De officier van justtie van het „een standaardvoorbeeld van oplichterij. U hebt trouwens meer duistere praktijken op uw geweten. U gaf zich, graag uit voor pedicure, maar daarbij zijn ook dingen gebeurd die niet helemaal straffeloos zijn gepas seerd. Ik vind, dat u zich op erg grove wijze hebt bevoordeeld ten nadele van uw medemensen. En dat echt niet ten bate van uw kinderen, zoals u het nu wel erg naief voor stelt, maar puur voor uw eigen ple zier." En hij vorderde een gevange nisstraf van vier maanden, waarvan twee maanden voorwaardelijk. En een proeftijd van drie jaar. Minder durfde hij niet aan. Er kwam een advocaat pleiten voor verdachtes onschuld. Zij zou echt wel van plan geweest zijn te betalen, maar ze had geen flauw be nul hoe een giro werkte en had dus helemaal niet begrepen, dat het geld er nog niet was. „Zij had werkelijk geen tiendui zend gulden verwacht", wist de of ficier, „want ze ging scheiden om dat haar man financieel aan de grond zat." En de politierechter vonniste con form. DERTIG JAAR GELEDEN BEGON DE 1 SEPTEMBER 1939 AANVAL OP POLEN Eén september 1939 rukten de Duitse troepen Polen binnen en deze daad van agressie vormde de ouverture van de tweede we reldoorlog, de meest verwoestende en demoraliserende oorlog die de mensheid ooit heeft geteisterd. Enkele weken later bezette het Russische leger het oostelijk deel van Polen, want op dat moment waren nazi-Duitsland en de sovjet-unie als gevolg van het niet- aanvalsverdrag van 23 augustus 1939 nog „vrienden". De Duitse agressie breidde zich daarna over een groot deel van het Europese continent uit en toen in december 1941 de Japanners de Ameri kaanse basis op Pearl Harbour aanvielen, werden ook de Ver. Sta ten in de oorlog betrokken. De tweede wereldoorlog heeft miljoe nen slachtoffers geëist, culminerend in de moord op de miljoenen Joden, die in de gaskamers van de Duitse concentratiekampen om het leven werden gebracht. Deze oorlog heeft bovendien grote politieke gevolgen gehad, die tot in onze dagen doorwerken. Zjj vormde de definitieve afsluiting van een tijdperk, waarin Europa de toon in het wereldpolitieke gebeuren voor een groot deel had bepaald en ze leidde indirect tot de verdeling van de wereld in twee machtsblokken. DUITSLAND EN RUSLAND^ VERMORZELDEN POLEN Duitsland, Italië en Japan, sinds mei 1939 verbonden in het „stalen pact", hadden gemeen, dat zij zich iaat in de koloniale politiek hadden bei?even en daarom als ..have not's" •5tuitten op Franse, Engelse en Ne derlandse verworvenheden. Daarbii waren Italië en vooral Janan over bevolkt. zodat zii evenals Duitsland .Lebensraum" zochten. De nederlaag in de eerste wereld oorlog en de bepalingen van de vre de te Versailles (1919) hadden in Duitsland veel nationalistisch res sentiment gewekt, een dankbare voedinsgbodem voor Hitier en zijn trawanten. Duitsland had na de eer ste wereldoorlog verschillende ge biedsdelen moeten afstaan, o.a. aan Frankriik en vooral aan Polen. Toen Hitler in Duitsland aan de macht kwam, was het voor Polen nauwe lijks meer mogelijk een dam op te weroen tegen het Duitse streven naar wederinbezitneming van de ge bieden die na de vrede te Versail les waren afgestaan. Met zijn na tionalistisch nathos wakkerde Hitier in eigen land de sentimenten aan en verkondigde hij ziin droom over het grote Germaanse Rijk, dat uiteraard vanuit Berlijn bestuurd zou moeten worden. OOSTENRIJK Reeds op 25 juli 1934 probeerden de nationaal-socialisten zich meester te maken van de macht in Oosten rijk. Bondskanselier Dollfuss werd doodgeschoten in zijn kanselarij Maar Mussolini concentreerde een aantal divisies aan de Brenner en voorkwam een Duitse bezetting. Mussolini liet de „Anschluss" echter toe na de Duitse hulp tijdens de sancties van de Volkenbond wegens zijn inval in Abessinië. En op 13 maart 19387 annexeerde Hitier Oos tenrijk. De later in ons land zo ge hate Rijkscommissaris dr. Seyss-In- quart deed in het bezette land zijn ervaring op als rijksstadhouder. Daarna volgden Hitiers eisen voor autonomie van de Sudetenduitse minderheid in de Tsjechische grens gebieden en voor een terugkeer van Danzig. Op de beruchte conferentie van München op 29 september 1938. ontving Adolf Hitler zijn bondgenoot Mussolini, de bezorgde Britse pre mier Chamberlain en de Franse mi nister-president Daladier. Frankrijk en Engeland legden zich machteloos neer bij de Duitse bedreiging en le verden Tsjecho-Slowakij e uit. Hitier kreeg het gevoed, dat hij nu kon doen wat hij wilde. Hij wenste een Grootduits Rijk. Op 28 april 1939 zegde hij het Duits-Poolse non-agressie pact van 1934 op. Inmiddels hadden Frankrijk en Engeland zich solidair verklaard met Polen, zodat Duitse agressie on vermijdelijk zou leiden tot een oor log met deze twee landen. Op voor stel van een van zijn voornaamste paladijnen, de beruchte Heydrich, probeerde Hitier een voorwendsel te zoeken om de agressie op Polen te rechtvaardigen. Er werd een Poolse aanval op de zender Gleiwitz gefin geerd en dat zou de Duitsers ge noopt hebben toe te slaan. LEBENSRAUM Aan de inval in Polen ging geen oorlogsverklaring vooraf. Dat paste niet in het systeem van de nazi's. Veelal trachtten de Duitsers door middel van een „Blitzkrieg" een be slissing te forceren en door terreur op de burgebevolking hun doel te bereiken. Een hevig luchtborbarde- ment op Warschau maakte dra een einde aan het Poolse verweer, zoals later Nederland zou capituleren na de luchtaanval op Rotterdam. Op 17 september waren de Pool se legers verslagen. Twee dagen la ter vluchtte de Poolse regering. Op 28 september capituleerden de laat ste Poolse strijdkrachten. Nu konden de nazi's hun drang naar „Lebens raum" uitleven. De Poolse corridor, de provincie Posen en Opper-Silezië werden bij Duitsland ingelijfd. De rest van de Duitse bezettingszone werd als goevernement-generaal on der bestuur van de Duitsers ge plaatst. TERREUR Het nazisme toonde vervolgens di rect zijn misdadig karakter. Eerst werd de Poolse intellectuele elite uitgeroeid, daarna kwamen de 3 miljoen Poose Joden aan de beurt. Van iedere Pool werd onderzocht, of hij „Duitse voorouders" had. in welk geval hij of zii een bevoorrech te positie kreeg. Ruim 2 miljoen Polen werden uit geheel steden en 1 andstreken gedeporteerd, die daar door vrijkwamen voor Duitsers en Balten. die immers tot het „goede ras" behoorden. Inmiddels had zich in Frankrijk een Poolse regering in ballingschap gevormd onder leiding van Sikorski, die in juni 1940 naar Londen moest uitwijken. Sikorski was tevens chef van een Pools leger, dat in de loop van de oorlog tot een kwart miljoen man aangroeide en op alle Europese fronten met vaak grote heldenmoed heeft gestreden. Dertig jaar geleden begon dus de tweede wereldoorlog, maar op dat moment waren de Duitsers en de Russen nog min of meer eikaars bondgenoten. Dit monsterverband tussen de nazi's en bolsjewieken, dat overigens niet lang zou duren, kan men al evenmin los zien van de ge bied s verdeling, die na de eerste we reldoorlog tot stand kwam. Rusland verloor toen Polen, Estland, Letland, Litauwen, Finland en een deel van Kaukasië. Dit verlies wekte onbeha gen bij de nieuwe, communistische heersers, die zich onmiddellijk in 'n oorlog met Polen stortten, die uit liep op een nederlaag en de vrede van Riga (1921). WOLF EN BEER Het verlies van Polen zat de sov jets hoog. Die grief had men met de Duitsers gemeen, die immers ook gebieden aan Polen hadden moeten afstaan. Op 23 augustus 1939 sloten Duitsland en de sovjet-unie een niet aanvalsverdrag. Dwars door Polen werd een demarcatielijn getrokken. Tot daar mochten de Duitse troepen oprukken, de rest van Polen was voor het rode leger, dat op 17 sep tember Polen binnenviel en het oos telijk deel van het land bezette. Voor de vuist weg werden ook Li tauwen, Estland en Letland nog even geannexeerd. De daar aanwe zige Duitsers moesten naar hun va derland vertrekken. Zo werd Polen in enkele weken tijds vermorzeld do:r de Duitse wolf en de Russische beer. Ook de sovjets oefenden in Polen een ware terreur uit. Er vonden massale deportaties naar Siberië plaats en later werden by Katyn de lijken van 15.000 Poolse officieren gevonden, die door de Russen waren vermoord. Niettemin sloot de Poolse regering in balling schap in juni 1941 vrede met de sov jet-unie, want in diezelfde maand waren de Duitse troepen Rusland binnengerukt, hetgeen uiteindelijk tot hun ondergang zou ledden. VERNIETIGING De tweede wereldoorlog werd met andere krijgskundige beginselen ge voerd dan ooit eerder waren toege past. Men was op weg naar vormen van vernietiging zonder precedent, zoals in september 1939 reeds bleek met de luchtaanvallen op Warschau. Luchtaanvallen op steden met bri sant- en brandbommen met de be doeling de grootst mogelijke ver woesting aan te richten en de bur gerbevolking te demoraliseren wer den in de daaropvolgende jaren een „normaal" verschijnsel. Miljoenen Joodse burgers werden uitgeroeid in huiveringwekkend snel tempo door technische middelen (gaska mers etc.) in te schakelen. Tenslot te kwam men tot vervaardiging van raketten en van atoomwapens, die alle andere vernietigingswapens weer in de schaduw zouden stellen. Europa, dat binnen zijn oude orde niet kon leven, was de grootste ver liezer. Na de oorlog zou de ontko- loniaiisering beginnen, terwijl de sovjet-unie en de Ver. Staten mach tige Europese landen als Duitsland en Engeland naar het tweede plan verwezen. In het verre Azië is niet meer Japan, maar rood-China de sterkste politieke en militaire macht geworden. Ook na 1945 brak er geen periode van vrede aan, toen de we reld verdeeld werd in twee machts blokken. In politiek opzicht is de tweede wereldoorlog daarom geen afgesloten periode. Oorzaken en ge volgen werken door in onze tijd. AANRIJDING Op het gevaarlijke kruispunt MartkstraatHoenderstraat werden de voorrangsregels overschreden. Hierdoor ontstond een botsing tus sen het vol les wagenbus je bestuurd door P. H. uit München-Gladbach en de personenauto bestuurd door J. K. uit Overloon. Het bleef bij be hoorlijke materiële schade. OLIE MAAKTE WEGDEK GLAD Op de kruising LangewegHoen derstraat kwam de echtgenote van H. V. met haar fiets te slippen over gemorste olie uit een tankauto. Zij kwam te vallen en bekwam diverse verwondingen. Medische hulp moest worden verleend. De dokter liet de vrouw naar huis vervoeren. De ge meentepolitie tracht de tankauto op te sporen. DADER DIEFSTAL JACK OPGESPOORD De gemeentepolitie wist de dief stal van een jack, weggenomen van de kapstok van een Venrays bedrijf waar een feestavond werd gehou den van het bedrijfsvoetbal, op te lossen. Een inwoner van Overloon was zo onsportief geweest deze mee te nemen, maar nu zal de politie rechter de rekening wel presenteren. MINDERJARIGEN PLEEGDEN WINKELDIEFSTALLEN De gemeentepolitie wist enkele winkeldiefstallen in Venray-kom ge pleegd, op te lossen. Het onderzoek in deze zaak is nog niet afgesloten. Een zestal minderjarigen hebben een bekentenis afgelegd dat zij zich meerdere malen aan diefstal hebben schuldig gemaakt. BESPARINGEN BIJ DE BOERENLEENBANK Bij de gezamenlijke Boerenleen banken in de gemeente Venray werd in de maand juli een spaaroverschot geboekt van 516.000,Ingelegd werd 3.060.000,en terugbetaald 2.544.000,—. Vorig jaar bedroegen deze bedra gen in de maand juli resp. 2.897.000 en 2.049.000,—. Het totale spaartegoed bedroeg per 31 juli 1969 46.544.000, RECHTDOOR E OP DEZELFDE WEG GAAT VOOR g Het afbuigende verkeer mag het recht, doorgaande verkeer op dezelfde weg niet ninderen. Ook de voetganger ruet

Peel en Maas | 1969 | | pagina 5