Boerenleenbank Verhoging ziekenfonds premie niet onredelijk Kindervakantiewerk Molorraces in Ysselsteyn Filmnieuws Uit Peel en Maas Politierechter PLOT STEMPEL AKTIE PULS SJtTK T™ WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN PULS voor mensen die nooit geluk hebben VRIJDAG 25 JULI 1969 No. 30 NEGENTIGSTE JAARGANG IS GOEDKOPER DAN U DENKT PEEL EN MAAS ADVERTENTIEPRIJS 12 cl PUIS PER KWARTAAL IS GOEDKOPER DAN U DENKT ARONNEMENTS- V«nqr "SI Er wordt voortdurend geklaagd over de forse stijging van de zie kenfondspremie. In 1963 bedroeg de premie voor de verplichte ziekenfondsverzekering 4,6%, in 1965 was dat 5,4en nu bedraagt de premie al 7.5%. Deze cijfers verstrekte minister Roolvink kort geleden aan de Tweede Kamer en hij gaf toen uiting aan zijn ver ontrusting over deze ontwikkeling. Maar is de verontrusting van deze bewindsman wel zo reëel als ze op het eerste gezicht lijkt? In het bekende artsenblad „Medisch Contact" betoogt drs. P. Brandes dat de bezorgdheid van de minister helemaal niet zo ge grond is. MEER VERSTREKKINGEN DAN VROEGER Drs. Brades vindt dat alle bezwa ren wel wat eenzijdig op de kosten- stijgignen vallen. Er bestaat een sa menhang tussen de kostenstijging en de spectaculaire groei in het me disch kunnen, toegankelijk voor de gehele bevolking. Het is verheugend dat voor steeds meer patiënten mo derne, goed geoutilleerde ziekenhui zen klaar staan, waar zij de nodige hulp ontvangen. De research vindt steeds vernuf tiger, maar dan ook kostbare instru menten en medicamenten. Aan de eisen, welke de medische verzorging van het groeiend aantal bejaarden stelt, kan steeds beter worden vol daan. Tegenover de stijgende kos ten staan dus buitengewoon belang rijke baten. Minder bekend is ech ter dat deze baten verkregen zijn tegen een lagere stijging van de kosten staan dus buitengewoon be langrijke baten. Minder bekend is echter dat deze baten verkregen zijn tegen een lagere stijging van de kos ten dan veelal wordt aangenomen. Minister Roolvink kan nu wel wat goochelen met cijfers en zo aantonen Voor uw rijbewijs naar Autorijichool Wim Claessens Aanmelden Kennedy plein 10 tel. 2471 Poststraat 8 tel. 1429 Erkend A.N.W.B., Bovag, Vamor gediplomeerd van 26 juli 1919 Verkrijgbaar: Puik rookvleesch 1.25; Harde blokworst 80 ct.; Vet spek 1.20; Krenten 60 ct.; Rozijnen 85 ct.; Abrikozen 1.20; Koffie 1.10. Aanbevelend G. Sijbers. Voor de a.s. Kermis: Prima puike koffie 98 ct. p. pond Gouda en Edammer kaas v.a. 75 ct. Zout, grof en fijn 14 cent per pond Puike witte azijn 26 cent per liter Vele soorten pakjes pudding enz. Beleefd aanbevelend, Vincent Pij ls, Grootestraat 69 Kermis Venray. - Gedurende de kermisdagen alhier geplaatst de prachtig ingerichte Stoomcaroussel van L. van Bergen uit Roermond. Aan de „Groote Gezinnenbond" Onze tijd staat in het teeken En dit teèken is gezond Van een Roomsch-organiseeren Ieder heeft zijn eigen bond. Maar de mooiste Bond der Bonden met echte Roomschen ondergrond is, het valt niet te ontkennen, onze Groot-Gezinnenbond. „Ouderwetsch" zijn de begrippen En begrippen al zeer klein, Dat een aantal flinke spruiten Steeds nog Gods zegen zijn. Want men wordt toch op annonces Eiken dag bijna vergast, Echtpaar zoekt naar een betrekking Zonder kinderen tot zijn „last". Is een huisje los gekomen, 't Is niet noodig men zich rept Want het eerste wat ze vragen Hoeveel kinderen je wel hebt. Ga je eens solliciteeren Als concierge, heb je pech. Wil de moeite maar besparen, Heb je kinderen ben je weg. Krijgt men na verloop van jaren Een dozijn, 't trouwboekje vol, Dan schreeuwt de moderne wereld, Zeg, die lui zijn stapeldol. En de man van het loketje Van den Burgerlijken stand Twijfelt, als hij zeer „verlicht" is, Ook aan je goed verstand. Tegen zulk een dwaas gedoente Past 'n woord van Roomsch protest Meer respecten, minder lasten Groot gezin, vindt gij 't zoo best? Roomsche Bond van Groot gezinnen Kiest met Uw program maar zee Wellicht brengt dan ieder kind nog Eens de duizend gulden mee. dat de ziekenfondspremie in korte tijd aanzienlijk is verhoogd, maar 't gevaar van zulke cijferreeksen js dat zij een eigen leven gaan leidep, los van het vele dat men moet we ten om de gegevens naar waarde te kunnen schatten. WELVAARTSGROEI De ziekenfondspremie is in de pe riode van 1954 tot 1968, waarin de reële welvaart der werknemers met circa 70 pet. is toegenomen, gestegen van 4 tot 7,2 pet. Een belangrijker hoger percentage wordt dus thans geheven van een loon, dat zelf al reëel met 70 is gestegen. Het gevolg is dat een deel van de welvaarts vermeerdering wordt gebruikt om deze premiestijging te financieren. De gezondheidszorg heeft als het ware iets afgeknabbeld van de ove rige posten van het gezinsbudget. Men kan de verruimde welvaart voor slechtere doeleinden gebruiken dan de zorg voor de eigen gezond heid Maar de vraag is in welke mate de stijging der ziekenfondspremie in 19541968 beslag heeft gelegd op de welvaartsgroei bij de overige beste dingen. Ernstige gevolgen zou de premiestijging hebben gehad, indien daardoor de overige welvaartsgroei sterk zou zijn aangetast. Drs. Bran des komt evenwel tot de berekening dat ondanks de ziekenfondspremie verhogingen 96 pet. van de wel vaartsverhoging, in geld gemeten, beschikbaar is gebleven voor andere bestedingscategorieën. Kortom, de ziekenfondspremie heeft veel minder aan de toenemende welvaart ge knabbeld dan men veelal beweert. UITBREIDING DIENSTENPAKKET Drs. Brandes meent dat door de stijging van de premie ten onrechte de indruk wordt gewekt, dat voor een gelijkblijvend pakket van dien sten steeds meer moet worden be taald. Dat is onjuist. De verzekerde ontvangt thans aanzienlijk meer dan vroeger. Van grote betekenis is de uitbreiding van de medische con sumptie (sinds 1964 een consumptie stijging van 27,6 pet. per verzekerde) die ontstaat doordat binnen de be staande regelingen tengevolge van de medische ontwikkelingen meer hulp wordt geboden. Ook de verrui ming van de bestaande regelingen inzake de verstrekkingen is een weg, waarlangs het totale aan de verzekerde verstrekte dienstenpak ket toeneemt. De post ziekenhuisverpleging neemt een steeds grotere plaats in de algemene kostenstijging in, Vormde deze post in 1961 26,9% van de totale kosten, in 1966 was dat reeds 35.5 pet. Maar lieten we deze ontwikkeling per sé betreuren? Het moderne ziekenhuis geeft een uit stekende behandeling, waarbij ge bruik wordt gemaakt van de nieuw ste vindingen op medisch gebied. Die moeten betaald worden, maar wie zou durven beweren dat we uit gerekend op de kosten voor onze volksgezondheid moeten bezuinigen? Kortom, de stijging van de zieken fondspremie heeft veel minder aan de welvaartstoeneming geknabbeld als doorgaans wordt gesuggereerd en in de wteede plaats worden de ho gere premies aangewend om alle zieken een zo goed mogelijke behan deling te geven. En daar moeten we toch eigenlijk erg blij mee zijn. Nadat deze week de jongens hun programma htebben gehad, zijn ko mende week de meisjes aan de beurt. Ook voor hen geldt hetzelfde programma als de jongens. Maandag om 9.30 uur is het ver zamelen geblazen op het Kennedy- plein. Naar Vlakwater, waar de groepen worden ignedeeld. Daarna tot half één spelletjes. 12.30 u. eten, melk wordt verstrekt. Na het eten tot half twee voorlezen. 1.30 Klas 1 en 2 spelletjes met aansluitend kas- teelbouwen. Voor het mooiste kas teel heeft de jury mooie prijsjes. Klas 3 en 4 wandelen naar het Nassauplein voor een grote straat tekenwedstrijd. Voor de mooiste te keningen liggen mooie prijsjes klaar. Plm. 4.15 uur terug op het Kennedy- plein. ,,'t Komt allemaal door die vita minen, meneer de rechter", zei de verdachte zenuwachtig, „als ik niet zo'n boel vitaminen had gegeten, dan was er niets gebeurd." De rech ter knikte bedachtzaam, want hij is veel gewend. Ook dat vitamine uitvlucht je schokte hem niet. „Hebt u deze getuige uitgescholden voor koe?" vroeg hij streng, „en hem ge slagen met de woorden: „dit is sla saus"? Nu haalde de beklaagde diep adem en begon aan zijn verdediging. Deze debutant was niet op de hoogte dat het ongebruikelijk en zin loos is zich te verdedigen voordat er een straf geëist is, en daarom be steedt hij de tijd die de rechter nodig had om even in de stukken te kijken voor het verhaal van zijn misdrijf, dat werd veroorzaakt door een mislukte verjaardag. Buurman was jarig en hij had dit slachtoffer uitgenodigd. „We zullen eens gezónd feestvieren samen" had hij gezegd en in een stemming van blij afwach ten stapte de verdachte de huiska mer binnen. Meteen echter kwam de eerste strubbeling. Want de buurvrouw zette terstond alle ramen open en Gijs verzocht beleefd doch dringend het sigaretje uit te doen. Toen de damp was opgetrokken er was nog helemaal geen damp zei de hoofdpersoon in dit drama gin gen de ramen dicht en schaarde men zich rond de tafel. Daarop begaf buurvrouw zich naar de kelderkast en haalde voor elk een appel. En terwijl de verdachte met lange tan den aan een appel zat te knagen begon buurman citaten voor te le zen uit een boekje over moderne voedingsmethoden. 't Was allemaal nogal barbaars, wat daar in stond, maar wat nu op de verjaardagsviering volgde was nog veel barbaarser. Buurvrouw kwam met een mandje noten en een nijptang, die als notenkraker dienst moest doen. Het duurde maar even of het verhemelte van de bekla genswaardige beklaagde zag rauw van het noten kauwen en tussen zijn schaarse kiezen zaten allerlei stuk jes en velletjes hinderlijk bekneld. Op een verjaardag is men niet on beleefd. Daarom gaf hij de gastheer in alles gelijk en kwam tot de over tuiging dat hij al heel wat gezond heid had opgedaan door die appel en die paar noten. „En", sprak Gijs jo viaal, „wat zou je zeggen van iets in 't glas?" Nu, voor iets in 't glas bleek de getergde steeds te vinden en in zijn hart was hij blij dat buurman bij zijn bekering tot rauw- kosteter die goede gewoonte tenmin ste nog niet had laten varen. Er kwam een klein flesje op tafel, waarvan hij aanvankelijk meende dat elixer bevatte. Maar het bleek later Maggi te wezen. Daarop goot de gulle gastheer in de glazen een troebele substantie, die huisvrouwen spinaziewater noemen. De verdachte heeft er een klein slokje van genomen en toen heeft hij gezegd: „Hier heb je de sla-saus ook nog!" waarop hij de daad bij het woord voegde en al slaande de jari ge met groentensaus doopte tot hij groen zag. „Na zes borrels overkomt me niet wat me nou na één slok spinazie water is gebeurd!" zei de verdach te plechtig, daarmee aantonend dat de rauwkostvraag wat hem betreft zeer ten nadele van het gezonde voedsel is opgelost. Vijf gulden boete kreeg hij, on danks zijn gesputter. „Maar je moest zo'n vent, die je op z'n verjaardag spinaziewater te drinken geeft, eigenlijk levenslang kunnen geven", dacht de officier hardop, toen de verdachte al buiten stond. Dinsdag: 9.00 verzamelen op het Kennedyplein. Vandaag gaan we naar het oorlogsmuseum in Over- loon. Voor klas 1 en 2 staan bussen klaar. Na het bezoek is er een wan- del-oriëntatietocht met opdrachten in de buurt van Overloon. Om 4 u. brengen de bussen de deelnemers weer naar Venray terug. Klassen 3 en 4: Speurtocht op de fiets met opdrachten, waarbij o.m. het oorlogsmuseum wordt bekeken. Na het bezoek gaat de tocht verder. Plm. 4.15 uur is iedereen weer terug op het Kennedyplein. Woensdag: 9 uur verzamelen op het Kennedyplein. Met alle klassen wandeling naar de prachtige Geys- terse bossen. 12.30 uur eten bij het Willibrorduskapelletje. 1.30 uur voor iedereen grote sportwedstrijden (es tafette, zaklopen, eierlopen, bal gooien etc.). Bij mooi weer zwem spullen en handdoek meenemen, want er is pootje baden in de beek. Tussen half vier en half vijf worden de deelnemers met bussen opge haald. Donderdag: 9 uur bijeenkomen op het Kennedyplein. Dan gaan allen naar de Heidense bossen in Helden. Daar wordt de speeltuin bezocht en de zwemgelegenheid. Dit is een hele dagtocht. Vrijdag: 9 uur verzamelen op het Kennedyplein, waarna op het Vlak water bloemstukjes en kransen ge maakt worden voor de gesneuvelde Engelse soldaten. Na het eten wordt het kampvuur voorbereid dat om 2 uur verzorgd wordt door de leidsters en leiders. Hierbij zijn de ouders van harte welkom. Handwijzers leiden naar de plaats van bestemming. Bij slecht weer is er een feestmiddag in een zaal. Om 4.30 uur terug op het Ken nedyplein. Zaterdag: Om half tien verzame len op het Kennedyplein. Dan treedt voor de meisjes een gooche laar op. Om ongeveer 12 uur is de sluiting van de Kindervakantiewerkweek. De hele week wordt er tussen de middag bij het eten voor drinken gezorgd, behalve dinsdag. Wijzigingen in het programma zijn mogelijk. Bij slecht weer zullen er pro grammapunten worden omgewisseld of voor zover mogelijk, bezigheden zijn in een binnenruimte. Als er een film aanwezig is, zal die gedraaid worden. Elke keer ais u PLOT merkbenzine tankt, betaalt u een lagere literprijs en krijgt u één stempel op uw spaarkaart. Twee stempels zijn al voldoende om met een kleine bijbetaling een PLOT-artikel te verkrijgen. Koopkracht van PLOT-stempels is afhankelijk van besteding. Waarde kan oplopen tot ca vijf gulden per stukl De lijst artikelen is lang, de spaartijd kort en het voordeel groot. Het spel voor automobilisten die nooit geluk hebben. Stop voor PLOT. Tank voordeel I BRANDSTOFFENCENTRALE VENRAY Maasheseweg 20 - Venray de bank voor iederéén Zaterdag en zondag a.s. zal het in Ysselsteyn te doen zyn. Daar wordt namelijk onder auspiciën van de Koninklijke Nederlandse Motorrijders Vereniging Arnhem door de Stichting Limburgse Motorsport in samenwerking met het comité Ysselsteyn een mo torrace georganiseerd die klinkt als een klok. Men heeft voor de motorraces een circuit iutgezet dat een lengte heeft van 7,3 km. De startweg heeft een breedte van 6 meter en een lengte van 2,5 km. Deze circuitlengte is j gelijk aan het T.T. circuit te Assen en het enige stratencircuit in Neder land van deze lengte. Bij het nemen van proeven op dit nieuwe circuit zijn snelheden gemeten van ca 253 km/h op de grote weg voor de grote zittribune. 107 Renners zullen in de ze wedstrijd over de diverse klassen verdeeld starten. 50 cc Internationaal Ned. rijders Aan de start zullen verschijnen 20 motoren, waar bovenal de deel name van Kreïdler uitsteekt. Deze keline motor met 6 versnellingen, hun snerpend geluid en het enorme hoge toerental plus hun zeer grote wendbaarheid, doen bijzonder hoge snelheden in deze klasse verwach ten. De strijd zal geleverd moeten worden tussen Rob Bron, Teunis Ramakers, Jos Schurgers en Dolf Koekkoek. 125 ec Nationaal Hier zullen 16 motoren aan de start verschijnen. Grootste kansheb bers in deze klasse zijn Piet v. d. Goorbergh, houder van het 12 uur record Zandvoort, Leo Veroiitsoft en Wim Keers. 250 cc Nationaal 25 Rijders hebben in deze klasse ingeschreven. De internationale kamprechter, de heer B. J. Majoor, heeft na keuring van het circuit verklaard, dat gezien de toestand van het wegdek en zijn lengte op dit circuit in één wedstrijd tot ma ximum 30 renners tegelijkertijd mo gen starten. Met de 25 gecontracteerden zal vooral de start het meest spectacu laire deel van de wedstrijd worden. Vanzelfsprekend vindt de start voor de hoofdtribune plaats. Door het grote aantal deelnemers is het moei lijk om voorspellingen te doen in verband met de winnaar, toch gaan onze gedachten uit naar Theo Bult, Adri v. d. Broeke, gebroeders Kees en Piet v. d. Goorbergh. Met belangstelling zien we uit naar de prestaties van ozne Noord- Limburgse renner Leo Bovee uit Meerlo op z'n Aermacchi. 350 cc Internationale Ned. Rijders Gezien de namen van de deelne mers hebben de organisatoren de verwachting dat dit de snelste en spannendste race van de dag zal worden. Rob Bron, Wil Massop, Cas Swart meermalig Nederlands beste renner in de T.T. Assen, Leo Bovee (Meerlo), John Bestebreurtje en Rich Smeets uit Geleen zijn renners, die hiervoor ingeschreven hebben. 500 cc Nationaal In deze klasse noemen wij U geen namen, alleen al het feit dat 30 ren ners op deze zware motoren star ten, zal de motorsportliefhebber „het water in de mond doen lopen". Wij willen U echter in deze klasse de verschillende merken van de race motoren vermelden om U de grote mengeling van deze klasse duidelijk te maken o.a. Eagle Norton, Suzuki, Honda, BSA, Triton, Triumph, Ka wasaki, BMW en de bijzondere ma chine van Ton de Rover Honda CB450. U zult zich het geweldige geluid kunnen voorstellen welke al deze machines tegelijkertijd zullen ver oorzaken als zij starten. Wed strijd indeling De officiële opening van de weg races zal gebeuren door Burgemees ter Schols voor de 125 cc vindt de start plaats om 13.30 350 cc vindt de start plaats om 14.15 50 cc vindt de start plaats om 15.00 250 cc vindt de start plaats om 16.00 500 cc vindt de start plaats om 16.45. Trainingsritten Trainingsritten op zaterdag 26 juli voor de wedstrijd van zondag, zullen alle deelnemende coureurs moeten starten in: a. eerste training ter verkenning van de baan; b. tweede training voor de tijd waarneming, aangezien die rijder met de snelste tijd de beste start plaats krijgt. De eerste training duurt van 13.00 tot 15.00 uur en de snelheidstraining van 15.00 tot 17.00 uur, hierbij wordt gebruik gemaakt van het Omega electronïsche tijdsopname systeem. Alle liefhebbers die deze trainin gen willen bezoeken waarvoor de entreeprijs bijzonder laag gesteld is n.l. 1.50 mogen deze middag plaats nemen op de grote hoofdtribune, terwijl zij evenals op zondag via de geluidsinstallatie van de stand yan zaken op de hoogte zullen worden gehouden. Gedurende de vakantietijd kunt U in het Luxor Theater uw hart opha len aan een aantal vakantiefilnjs van formaat. Daarnaast komen er enkele opmerkelijke films voor die genen, die meer willen dan gewoon maar lachen. Voor de jeugd vestigen wij de aandacht op de bijzonder mooie kleurenfilm van Walt Disney NI FANTASIA. Met deze film is Walt Disney zijn tijd ver vooruit geweest. In twee uur tijd brengt hij de mooi ste muziek die door de grootste componisten geschreven werd tot le ven in een overvloed van humor, klank en kleur. Een dergelijke film mag U zichzelf noch uw kinderen onthouden omdat dit amusement is van uitzonderlijk gehalte, dat wij derhalve graag willen aanbevelen. Eveneens deze week een film die in het middelpunt der belangstelling staat. De Groene Baretten is een Vietnam oorlogsfilm die nogal wat protesten heeft uitgelokt. De film laat aan duidelijkheid niets te wen sen over en maakt de toeschouwer duidelijk, dat de oorlog die daar ge streden wordt, totaal anders is dan de oorlogen in het recente verleden. In cinemascope en kleuren wordt door bekende sterren als David Janssen en John. Wayne deze af schuwelijke oorlog in beeld ge bracht. Voor liefhebbers van een goed gemaakte harde oorlogsfilm is dit eten en drinken. Louis de Funes, het Franse lach- wonder, die bekendheid kreeg door zijn amusante films „samen uit sa men thuis" „de eend en de Cadil lac" etc. komt Venray nu op zijn kop zetten met een cinemascope kleurenfilm die zeker in deze vakan tietijd het grootste plezier zal bren gen. Vakantieperikelen met funes te gevolgen, is de naam die deze film gekregen heeft. We kunnen U anderhalf uur schaterlach garande ren en we bevelen deze film graag aan een lachgraag publiek aan. Oswalt Kolle is inmiddels reeds een begrip. Zijn tweede film, thans in kleuren is volgende week in het Luxor Theater te zien. Kollegaat gaat hier dieper in op de huwelijks problematiek. Waarom kan een hu welijk stranden, waarom wordt de huwelijksdaad door de partners zo verschillend ondergaan, waarom voelt een vrouw zich zo gauw ver laten. Dat zijn enkele vrageo waar velen mee tobben en die in deze openhartige film uitvoerig worden behandeld. Ieder huwelijk heeft zijn problemen. Kolle tracht hierop in zijn tweede film antwoorden te geven. James Bond is binnenkort ook weer te zien met zijn bekende Gold- finger.

Peel en Maas | 1969 | | pagina 5