Psychisch gestoorden AMRO Bank Venray zoekt medewerker met middelbare schoolopleiding fel AMRO BANK komt er een teveel aan bedden? Muziek in Peelland Lof voor Euterpe Waarom zou u geld laten liggen Wanneer gaat Nederland met vakantie VJÜ AMSTERDAM-RO ROTTERDAM BANK Nagekomen Kerkberichten Op het gebied van de gezondheids zorg speelt Venray zijn rol mee. Ze ker door zijn psychiatrische centra, die vooral na de oorlog een enorme uitbreiding ondergingen en dat niet alleen door het bouwen van moder ne paviljoens en andere instituten, maar ook door intensivering van be handeling en verpleging. Die rol is bij de voorbije jubilea en bij openin gen van steeds nieuwe onderdelen door gezaghebbende mensen als Gouverneurs en Hoofd-inspecteurs voor de geestelijke volksgezondheid meer dan voldoende onderstreept en naar buiten uitgedragen De buitenstaander, en dat is een groot deel van het Venrayse publiek, heeft daarvan met interesse kennis genomen en heeft met belangstel ling ervaren welk een grote beteke nis deze centra in de gezondheids zorg voor streek en provincie nu hebben. Had men eerst de indruk dat ze voor 50-60 jaren in Venray zijn gesticht, omdat men dat in een rustige en afgelegen hoek mensen kon verplegen, die in de maatschap pij niet meer konden blijven, nu er vaart men dat het ziekenhuizen ge worden zijn, waarvan een groot deel der patiënten net als in „gewone" ziekenhuizen gezond weer ontslagen worden. Een evolutie die in meer dan een opzicht belangrijk is. Deze na-oorlogse ontwikkeling is nog altijd niet ten einde. Bekend is dat St. Servaas met name in Oos trum nabij Pascalis nieuwbouw- plannen heeft, die men in septem ber a.s. hoopt te verwezenlijken. Daar worden paviljoens gebouwd, waarin na verloop van tijd de zwak zinnigen die thans nog aan de Sta tionsweg verpleegd worden, terecht zullen komen, waardoor in het hui dige Servaas meer ruimte komt voor andere psychiatrische hulp en de verpleging geïntensiveerd kan wor den Men heeft gehoord van bouwplan nen voor poliklinieken nabij Ser vaas zelf en in samenwerking met St. Anna staan nog vele plannen op stapel om de psychiatrische zorg te verbeteren, te intensiveren en groter te maken.De school voor ver pleegkundigen op het voormalige Mariannhill is daarvan een goed voorbeeld. Daarbij valt diezelfde buitenstaan der op hoe juist op het gebied van verpleging beide inrichtingen steeds arbeidsintensiever worden en een belangrijke rol spelen in de werkge legenheid voor plaats en streek De leek bekijkt dus deze instellin gen met andere ogen dan voor een 2030 jaren terug. Het smalende „naar Venray gaanheeft ge lukkig een heel andere betekenis gekregen In een steeds groeiend Nederland vragen steeds meer mensen om ge zondheidszorg. Nieuwe ziekenhuizen, nieuwe verzorgingshuizen, centra, instituten, faculteiten spuiten de grond uit. Ook voor de geestelijk gestoorde mens zijn er meer moge lijkheden voor verpleging gekomen. Venray met zijn beide instellingen St. Anna en St. Servaas waren in opzet bedoeld voor de psychisch ge stoorde mensen in de provincies Limburg en Gelderland. De komst van een nieuwe psychiatrisch cen trum op de Calvarieberg in Maas tricht toont al aan, dat ook op dit terrein veranderingen gaan komen. Venray verliest een deel van het „oude werkterrein" waaraan de groei van het aantal patiënten na tuurlijk debet is. Daarnaast beant woordt het ook aan een streven, waabij men wil komen tot een meer regionale aanpak van de gezond heidszorg. Voeg daarbij de mogelijk heden die thans in studie zijn om te komen tot speciale dagbehandeling bij de verpleging van geesteszieken, dan is het duidelijk dat een derge lijke afsplitsing van het „Venrayse werkterrein" begrijpelijk en ver staanbaar is, zelfs al kent men noch cijfers, noch de geplande behoeften. Dat zgn. regionaliseren, wat in de nog te behandelen nieuwe zieken- huiswet zo sterk naar voren komt, omdat men daar naar de behoeften per regio de bouw van ziekenhui zen e.d. in regelt, zal voor onze bei de Venrayse centra ook nog wel ge volgen hebben. Want zelfs de leek weet dat in beide inrichtingen men sen verpleegd worden uit andere provincies dan Gelderland en Lim burg. Zij zullen t.z.t. waarschijnlijk gaan naar de regionale inrichtingen, die ingevolge die nieuwe ziekenhuis- wet aangewezen worden of gesticht worden. Dat betekent ook weer een aanslag op de bezetting van beide inrichtingen Zoals gezegd is het voor de bui tenstaander moeilijk cijfers te ach terhalen op dit terrein en nog moei lijker wijs te worden uit dat wat men noodzakelijk acht voor de toe komst. Maar toen we naar aanlei ding van de stichting van het psy chiatrisch Centrum nabij Maastricht een groep deskundigen raadpleeg den, werd ons daar stellig verzekerd dat Venray weliswaar Zuid-Limburg kwijt raakte (als men dat zo mag noemen), maar dan ook volledig aan de geplande behoeften zou kunnen voldoen van Midden- en Noord-Lim burg en Gelderland. Intussen is echter in Echt een klooster vrij gekomen, zoals tegen woordig wel meer gebeurt, maar dat heeft men toen maar de bestemming gegeven als te dienen voor zwak- zinnigen-verpleging. Voorzitter van deze stichting werd niemand minder dan deputé Lebens. De staatssecreta ris werd op de hoogte gesteld van de nieuwe plannen, aan welker uit voering men maar vast begonn Nu heeft diezelfde staatssecretaris de betrokken stichting op de eerste plaats op de vingers getikt, dat men zonder vergunning maar begonnen is en op de tweede plaats de wel heel logische vraag gesteld of dat inderdaad nu wel nodig is naast Venray en Maastricht nog een derde centrum, al zou dit dan alleen voor zwakzinnigen gelden, in Limburg op te richten. Men zou hieruit kunnen conclu deren dat zelfs een staatssecretaris niet meer wijs wordt uit de progno ses op dit terrein. Voor Ged. Staten, die bij dit alles een rol spelen, ko men de kaarten moeilijk liggen, want ook een van hun leden zit in betrok ken stichting Merkwaardig is de reactie op dit vermaan van de staatssecretaris. De burgemeester van Echt vroeg zich, blijkens krantenberichten af, hoe zo iets mogelijk is, terwijl men in Zuid- Limburg in het kader van de her structurering zo dringend om werk gelegenheid verlegen zit. Het gaat deze heer dus niet om een juist aan tal bedden voor de verpleging van geesteszieken in onze provincie, het gaat hem alleen om de werkgele genheid. Waarmee men de kwestie wel in het politieke vlak poogt te trekken, maar waarmee niemand gediend is We benadrukken nogmaals leek te zijn op dit gebied van de gezond heidszorg. Een zorg die zich in de eerste plaats moet richten op de li chamelijk en geestelijk zieke mens. Dat leek-zijn is misschien de oor zaak dat we niet begrijpen dat Ven ray, dat sinds jaar en dag de zorg had voor de geestelijk gestoorde mens voor twee provincies, nu in eens alleen al voor Limburg, zo no dig bijstand moet gaan krijgen van Maastricht en Echt. Is Maastricht nog vrededigbaar in het kader van de regionale sprei ding, ze betekent in ied^r geval al een soort „aderlating" voor Venray. Zoveel te meer dan ook nog een nieuw centrum in EchtWat voor zin heeft het dan overheidsgelden te gaan investeren in de bouw van een dergelijk centrum als daardoor an dere reeds jaren bestaande centra met hun specialisten e.d. „uitgehold" worden. Met name wellicht de Ven rayse. Het wordt tijd en zelfs hoog tijd dat de verantwoordelijke men sen nu eens precies de cijfers op ta fel brengen van de bedden, die thans nodig zijn voor de verpleging van geesteszieken in de verschillen de regio's en welk de geplande be hoeften zijn voor de toekomst. Dan zal een heel eenvoudig rekensomme tje duidelijk uitslag geven of er nog meer geregionaliseerd moet worden, of dat men bestaande centra wellicht goedkoper en beter kan uitbreiden en hoever.... Die duidelijkheid wordt nu begraven onder het Zuid- Limburgse motto: er moet hier werkgelegenheid komen. Werkgele genheid, die overigens de DAF nog volop biedt, want daar zoekt men naar Belgen Dal; beoefening van amateurmu- ziek door harmonie- en fanfarege zelschappen fungeert als een onmis bare schakel in het aktieve en pas sieve optspanningspatroon, ook, ja vooral nog van onze hedendaagse gemeenschap, wordt in de eerste helft van de maand juni weer eens uitdrukkelijk onderschreven. Alsdan vindt namelijk het eerste bondsconcours in het seizoen 1969 plaats, waarvan de organisatie door de Limburgse Muziekbond is opge dragen aan Muziekvereniging „St. Caecilia" te America. Vorenbedoeld concours is gepland voor het weekend van 15 juni, ter wijl de inleidende evenementen, al reeds in het weekend van 7 op 8 ju ni zullen plaatsvinden, t.w. een con certavond van klasse op zaterdag 7 juni en een muziekfestival met ka pellen-avond op maandag op zondag 8 juni. Mede tot uniformering en perfec tionering van alle gewenste omstan digheden voor concoursdeelnemers is door de organiserende verenigin gen van dit jaar besloten om voor alle bondsconcoursen 1969 eenzelfde speciale concerttent te doen plaat sen, zodat men in America in meer dan een opzicht van een muzikale primeur mag spreken. Dat zulks vooral in kennerskringen hogelijk wordt gewaardeerd, wordt het best bewezen met de concertavond van zaterdag 7 juni, waarbij dan om 20.30 uur een gala-concert zal wor den verzorgd door de befaamde Harmonie „St. Michaël" uit het mu zikale mekka Thorn, welke harmo nie zich als enige in den lande meer voudig landsakmpioen èn wereld kampioen mag noemen. Men mag gerust stellen dat ama teur-liefhebbers uit America en naaste omgeving niet gauw, of nooit een dergelijke concert-avond per soonlijk zullen kunnen beleven. Als de concert-avond van zater dag 7 juni, alsook de festival-kapel- lenavond van zondag 8 juni, blijkt dat de concerttent van 46 x 25 mtr. tot de laatste plaats zal zijn bezet, zullen èn de organisatoren èn de muzikale medewerkers des te meer zijn overtuigd, dat hun talrijke of fers en inspanning allerwegen hoge lijk worden gewaardeerd. En ten aanzien van de concoursdag op zondag 15 juni vindt men zulks min of meer vanzelfsprekend, m.a.w. is men zelfs bang dat het terrein Op een AMRO-kantoor komt men met veel facetten van het bankbedrijf in aan raking. Afsluiten van effectenorders, kassiers- werkzaamheden, huurkoopfinanciering, om er maar enkele te noemen. Steeds meer mensen gaan ook gebruik maken van de moderne bankdiensten zoals persoonlijke leningen, betaalcheques etc. In nog sterkere mate dan vroeger vraagt dit om een „persoonlijke" dienstverlening. Werken op het AMRO-kantoor Venray betekent dan dan ook direct kontakt met een veelzijdig publiek en het „van alle markten thuis" zijn. De medewerker, tot ca. 23 jaar, die in het bezit is van een middelbare school-diploma, of die dit jaar examen doet bieden wij een interessante en afwisselende baan, waarbij de groeimogelijkheden afhankelijk zijn van eigen initiatief. Uw sollicitatie kunt u richten aan de directie van de AMRO Bank, Julianasingel 7a, Ven ray, (tel. 04780-2441). met concerttent toch nog te klein blijken te zijn. Het jury-rapport wat Venrays Kon. Harmonie Euterpe ontving over haar optreden bij de 4e Cul tuuruitwisseling van Belgisch en Nederlands Limburg op zondag 11 mei j.l. liegt er niet om. Het Belgische jurylid Ch. Torfs, ere-kapelmeester van de bekende Belgische militaire Gildenkapel schrijft in zijn rapport volzinnen als volgt: „Het geheel was een prima prestatie„Het was werkelijk zeer goed en niets dan lof voor de uitvoering„Dit was werk van de bovenste plank Het Nederlandse jurylid beoordeelt o.m. met zinnen als: „een verzorgde vertolking door een goed getraind orkest onder bekwame muzikale lei ding Even verder schrijft hij, na ge constateerd te hebben dat het orkestcoloriet weer in verrassend positieve zin opviel, dat dit orkest met professionele kritische maatsta ven te beoordelen zou zijn. Het en semble, aldus de heer Jacobs, be heerst de zaken vooral technisch zo goed, dat men de muzikale emoties de vrije loop kan laten. De slotconclusie is een dankwoord voor het voortreffelijk musiceren, waarbij de hoop wordt uitgesproken dat men zo kan doorgaan en zo mo gelijk in de allerkleinste details nog verbeteringen kan aanbrengen. De Kon. Harmonie Euterpe, zo is het slotwoord, is een geweldige propa gandist voor het amateur-muziek leven Het had wel slechter gekund, waar of niet TWEEDE NORBERTUSKERMIS TE HORST De Norbertusparochie van Horst houdt op 7, 8, 9 en 10 juni voor de tweede maal haar Norbertuskermis. De opbrengsten zijn bestemd voor eeno rgel in de Norbertuskerk en voor een jeugdhuis. De kermis .van 1968 was beperkt tot een uitgebrei de fancy-fair in een grote tent. Dit jaar zijn de festiviteiten wat groter opgezet. Zaterdagmiddag 7 juni heeft om 3 uur op het voetbalveld achter de Oude Lind een voetbalwedstrijd plaats tussen een elftal, samenge steld uit spelers uit de gehele ge meente Horst en S.V.V. 1 uit Ven ray. Om 4 uur beginnen voor de kinderen de caroussel en autoscoo ter op het terrein tegenover de Nor bertuskerk te draaien. Om plm. 8 u. opent ook de enorme feesttent haar deuren voor jong en oud. De tent biedt tal van attrakties en mogelijk heden om zijn geluk te beproeven. Vooral het lichtnamenspel, tot dan toe volkomen onbekend in Horst, en waarschijnlijk eveneens op vele an dere plaatsen, was verleden jaar ge weldig in trek, omdat het zulke fraaie prijzen opleverde. Dit jaar zullen er nog mooiere en ook heel originele prijzen te winnen zijn. Dorst zal men in de tent niet behoe ven te 1 ij den en zowel in als buiten de tent kan men zich te goed doen aan koude en warme spijzen. Zondagmorgen vanaf 11 uur zal er in de tent een mogelijkheid zijn tot kaarten voor wijn en plats. Na tuurlijk draait de kermis weer de hele middag en avond. Ook maan dagavond kan men vanf 7 uur weer terecht. Dinsdagavond 8 uur zal het Haag se orkest „Livin'Blues", steeds meer bekend in binnen- en buitenland, optreden in de feesttent. De jeugd zal dan vood het eerst in Horst met dit gerenommeerde beatorkest kun nen kennismaken. Op enkele plaat sen in Horst zullen kaarten in voor verkoop verkrijgbaar zijn. Kienen en kaarten op dinsdagmid dag 10 juni vanaf 2.30 uur in het dienstencentrum en filmvoorstelling voor kleuters en schooljeugd zullen het feest completeren. Voor ongeveer vier miljoen Ne derlanders liggen enkele honderden miljoenen gulden klaar. Dat geld is in vroeger jaren gestort door de werkgevers, daartoe verplicht inge volge de toen bestaande invalidi teitswet. Die wet wordt nu geleide lijk aan opgeruimd, want op 1 juli 1967 is er een nieuwe voor in de plaats gekomen. Die nieuwe wet heet de Wet op de arbeidsonge schiktheidsverzekering. Degenen voor wie vroeger door de werkgever rentezegels zijn geplakt, met andere woorden, degenen die vroeger verzekerd waren krachtens de Invaliditeitswet, kunnen nu aan spraak maken op terugbetaling van het toen voor hen gestorte geld. De Staat heeft dit overal bekend ge maakt, het heeft in alle kranten ge staan en wat zien we nu? Dat een groot aantal mensen, die geld kun nen krijgen, zich er niet voor aan melden. Komt U ervoor in aanmerking? Ja als: Eertijds door uw werkgever(s) rentezegels voor u zijn geplakt en u op 1 juli 1967 nog geen 36 jaar oud was. U komt er óók voor in aanmer king als: eertijds voor uw werk gever^) rentezegels zijn geplakt en u op 1 juli 1967 al 36 jaar maar nog 65 jaar oud was. In dit geval krijgt u echter alleen maar geld, als de op 65-jarige leeftijd toe te kennen ouderdomsrente minder dan 60, per jaar zal bedragen. Wat u moet doen? Ga na het post kantoor of de Raad van Arbeid en vraag een formulier voor het indie nen van een aanvraag voor afkoop som invaliditeitswet. Vul dat formulier thuis in. Weet u uw rentenummer niet meer (een van de vragen maak u daar dan geen zorgen over. De Raad van Arbeid zoekt dat voor u uit als u maar uw naam, voornaam, geboortedatum en geboorteplaats goed invult. Stuur het formulier vervolgens naar de Raad van Arbeid waar u eertijds stond ingeschreven. Wanneer moet u dit doen? U vindt het hier vermeld. Knip het uit! Geboren Inzenden 1 juli 1903 t.m. 31 dec. 1908 of in de jaren 1944 t.m. 1950 1 juli 1968 t.m. 30 juni 1969 1909-1912 1941-1943 1 juli 1969 t.m. 30 juni '70 1937-1940 1 juli 1970 t.m. 30 juni '71 1913 en 1914 - 1934 t.m. 1936 1 juli 1971 t.m. 30 juni '72 1915 t.m. 1918 - 1932 en 1933 1 juli 1972 t.m. 30 juni '73 1919 t.m, 1924 of in 1931 1 juli 1973 t.m. 30 juni '74 1925 t.m. 1930 1 juli 1974 t.m. 30 juni '75 Voor honderdduizenden Nederlan ders is de periode waarin zij met va kantie kunnen (moeten) gaan al vastgesteld. Dit ingevolge het door de Stich ting van de Arbeid gegeven advies, hetwelk er op neerkomt dat in 1969 de vakantiestop ligt tussen eind juli en half augustus. Dit zijn data waar u rekening mee moet houden: 30 JUNI T.M. 12 JULI De bedrijven in Noord-Holland, Zuid-Holland, Utrecht, ged. Gelder land, alsmede de gehele Nederlandse Metaalindustrie. Het overgrote deel van Nederland dus. 14 JULI T.M. 26 JULI De bedrijven in de provincies Nrd.- Brabant, Limburg en Zeeland. Dit is een minder groot aantal Nederlan ders dan in de le periode, maar de ze periode zal het toch drukker zijn aangezien de Duitsers uit het grote gebied Rijnland-Westfalen op 13 ju li vrijaf krijgen en een groot deel zoals gewoonlijk naar ons land zal trekken. 28 JULI TJH. 9 AUG. De bouwvakken met nevenbedrij- ven, de textielindustrie en alle be drijven Groningen, Friesland, Dren te, Overijssel en een gedeelte van Gelderland. PAROCHIEKERK MER3ELO Zondag: 2e zondag na Pinksteren. Sacramentszondag.- 7.30 leesmis voor Michel Jeurissen; 9.00 Hoogmis voor de parochie, waarna Sacramentspro cessie; 11.30 leesmis voor Gerrit Borssen en Ryer van Valkengoed. Maandag: 8.00 best. jgt.' v. Anto- nius van Vegchel. Dinsdag: 8.00 gest. jgt. v. Johannes Emonts en overl. ouders. Woensdag: 8.30 gest. jgt. voor Jo hannes Lemmens en Johanna Jen- niskens. Donderdag: 8.30 gest. jgt. voor Cornelis Ewals en Wilhelmina Pluk. Vrijdag: Feest van het H. Hart 8.00 gest. Hoogmis ter ere van H. Hart tot int van Eerw. Zrs. Wismans. Zaterdag: 19.30 Avondmis v. Wil helm Gellings. RECTORAAT HEIDE Zondag: 2e zondag na Pinksteren. Sacramentsdag. 7.30 leesmis voor Jo hannes en Hendrikus van Kempen; 9.30 Hoogmis voor het rectoraat. Misdienaars: Jan en Peter Michels, Jeu en Peter Spee, Martien Peeters en Jan Nabben. Na de Hoogmis Sa cramentsprocessie. De volgorde van de stoet: Misdienaars met kruis en kandelaars, schoolkinderen, vrou wen, mannen, leden van de L.V.B., zangkoor, bruidjes, misdienaars met wierook, Allerheiligste begeleid door de kerkmeesters. Dragers van de hemel in toog en superplie: Bennie van Lierop, Martien Derikx, Jos van Rens en Jan Gielens. Misdienaars van de week: Harrie Maas en Martien Poels. Kerkdeurkollekte t.b.v. Melania. Maandag: 7.30 leesmis t.b.i. Dinsdag: 7.30 leesmis voor Jose- phina Michels-Kersten. Woensdag: 7.30 leesmis voor Mar- tinus Peeters en Johanna Gerrits. Donderdag: 7.30 leesmis voor Pe trus Mathijs Janssen. Vrijdag: H. Hartfeest; te 7.30 lees mis voor Wilhelmus, Petrus, Antoon, Johannes en Bet je van Heijster. Zaterdag: 7.30 leesmis voor het rectoraat. Kerkpoetsen: Nellie en Jacqueline Michels. RECTORAAT VEULEN Zondag: 2e zondag na Pinksteren. Sacramentszondag. 8 uur leesmis voor de parochie; 10 uur Hoogmis jgt. zal vr. Hendriks-v. Dijk. Maandagmorgen begint de H. Mis kwart voor acht. Maandag: 7.45 Hoogmis jgt. zal. vr. Creemers-de Lauw. Dinsdag: 9e dinsdag ter ere van de H. Antonius van Padua. 8 uur lsm. voor de weldoeners der kerk. Woensdag: 8 uur leesmis voor zal. Piet Cleven. Donderdag: 8 uur leesmis voor zal. Theod. Jacobs en zoon Leo. Vrijdag: H. Hartfeest.' 8 uur Hgm. voor de parochie- ter ere van de H. Antonius van Padua (Patroon van de parochie). Zaterdagavond 8 uur leesmis overl. fam. Linders-van Opbergen. Akolieten voor 8 juni: Ger van Staveren, Harry Drabbels en Cor Janssen. PARA LOS ESPANOLES Y PORTUGUESES DE VENRAY Y ALREDEDORES El viemes proximo, fiesta del Sagr. Corazón, benedicción del ma- trimonio de Jesüs Lopez Perez de Param con Riki van de Laar, a las cinco en punto de la tarde en la iglesia de la Paz; por lo presente el matrimonio invita a todos los Es panoles en su boda. El domingo proximo, a las diez y media, Misa cantada con platica en Castellano en la Ermita de San José en Smakt-Venray. El padre Juan repite urgenta- mente su petición a todos los Espa noles de enviarle cuanto antes una tarj eta con su nombre, apellido, cal- le y numero para completar la lista de todos los espanoles. vivientes en Venray o alrededores. Digan Vds a los Espanoles recién venidos que hay cada domingo una Misa para los Espanoles en la Ermita de San José en Smakt-Venray y que el ser- visio de los coches es gratis. DERDE ORDE NIEUWS Mededelingen betreffende de reis van zondag 8 juni 1. Vertrek vanaf het busstation Zuid-Ooster om half acht. 2. Onderweg vieren we samen de Eucharistie; waar dat zal zijn wordt U in de bus meegedeeld. 3. Het diner zal zijn rond half twee; misschien is het goed wat brood mee te nemen; eventueel ook Duitse Marken. 4. We hopen om ongeveer 10 uur 's avonds weer in Venray terug te zijn. 5. Er zullen twee grote bussen rij den. Daardoor is er nog plaats voor een aantal personen. Maar dan graag per omgaande; uiter lijk vrijdagmiddag 12 uur bij: Mevr. Naus-van Gorp, tel. 1409 Mej. Greefkens, tel. 1018 Dhr. Jeuken, tel. 2046 Pastorie Leunseweg 5, tel. 2929

Peel en Maas | 1969 | | pagina 10