UND H. NAGELHOUT Wel gemeentepolitie geen gemeentepolitie Kom kijken bij HNAGELHOUT Dank zij miniatuurtechniek nog grotere luidsprekers, nog 'n beter, rijker geluid. Kom luisteren naar Philips portables met INGEZONDEN PULS PULS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Arbeidsmarkt over april SrVinLïet all6Sn Duitse Jongeren Politierechter Uit Peel en Maas Postzegelshow te Overloon VRIJDAG 16 MEI 1969 No. 20 NEGENTIGSTE JAARGANG IS GOEDKOPER DAN U DENKT PEEL EN MAAS IS GOEDKOPER DAN U DENKT DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 12 ct per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL Z— (buiten Venray Z25) De regering wil niet overgaan tot het instellen van één nationaal poli tiekorps. Wel wil zij voor diverse groepen van gemeenten gemeente politie instellen. Dit blijkt uit het voorontwerp van wet tot herziening van de Politie wet, dat het parlement vorige week is toegezonden door de ministers van Justitie prof. mr. C. H. F. Polak en van Binnenlandse Zaken mr. H. K. J. Beernink. Hoofdpunten van dit voorontwerp zijn o.m. vermindering van het aan tal beheerseenheden, door vorming van korpsen van gemeentepolitie in stedelijke gebieden van meer ge meenten. De rijkspolitie blijft dienst doen in gemeenten met een landelijk karakter. Wel komt er een landelijke in structie voor de gehele politie ten aanzien van de beginselen voor het gebruiken van geweld en meer co ördinatie en samenwerking in re cherche-aangelegenheden. Volgens het voorstel der beide be windslieden zullen er 45 korpsen van gemeentepolitie komen voor 126 ge meenten met in totaal 7.492.000 in woners. Thans zijn er 127 afzonder lijke korpsen in 127 gemeenten. Het koips rijkspolitie zal dan dienst doen in de overige gemeenten met een totaal inwonertal van 5.169.000. De burgemeester behoudt volgens het voorontwerp zijn bevoegdheden met betrekking tot het handhaven van de openbare orde. Hij blijft evenwel niet langer opsporingsamb tenaar en hulpofficier van justitie. Wat deze voorgenomen wijziging nu inhoudt voor onze gemeente, is thans nog niet bekend. Terwijl men volop bezig is met de overgang van rijkspolitie op gemeentepolitie een operatie die m.i.v. 1 juli a.s. voltrok ken moet zijn kwam dit bericht als een donderslag bij heldere he- De arbeidscijfers over de voorbije maand april zijn voor het rayon Venray van het gewestelijk arbeids bureau weer gezakt. Stonden in maart nog 216 mannelijke werkzoe kenden ingeschreven, in april liep dat cijfer terug tot 198. Dat betekent dat het werkloosheidspercentage zakte van 2,8 procent in maart naar 2,6 procent. Tegenover het Limburg se gemiddelde van 2,8 procent geen slechte beurt dus. Maar daarnaast mag toch weer eens gezegd worden dat rayons als Weert met 1,7 pet., Venlo 1,9 pet. en Brunssum met 2,4 procent nog altijd gunstiger uit de bus komen dan Venray. We blij ven zelfs maar 0,1 procent onder Sit- tard. Van de 198 ingeschreven werk zoekenden zijn er 61 uit Horst af komstig, 9 uit Meerlo, 17 uit Seve- num, 107 uit Venray zelf en 4 uit Wanssum. Van deze 198 zijn 39 mannen in de G.S.W. regeling te werk gesteld, terwijl er daarnaast o.m. aan drai nage werkzaamheden op het vlieg veld ook nog eens 16 man aan werk geholpen zijn. Bedenkelijk is en blijft dat van deze 198 er nog altijd 7 jonger zijn dan 19 jaren en 24 in de leeftijdsklasse zijn van 1922 ja ren. Ook het getal werklozen dat ouder is dan 50 jaren t.w. 48 is vrij hoog Bij datzelfde arbeidsbureau liggen verder voor het rayon Venray 292 aanvragen voor werklieden, een aan tal dat gezien de voorbije maanden ook weer gestegen is. Zo is de vraag naar bouwvakkers intussen belang rijk gegroeid. mei. Van gemeentewege was er nie mand, die over de konsekwenties van deze nieuwe wet t.a.v. de voor genomen reorganisatie een zinnig woord kon zeggen. En zo blijft het raden: wel gemeentepolitie, geen gemeentepolitie? DUITSE JONGEREN GAAN MET OOSTENRIJKSE EN ITALIAANSE JONGEREN OP SOLDATENKERKHOF WERKEN In het kader van de aktie „vriend- schap over de graven heen" zullen fcertrh J °P het Duite soldaten- kerkhof in de Peel, maar zullen ook een aantal jongeren uit Oosten rijk en Italië op dit kerkhof gaan werken. De eerste groep zal op 25 juli arriveren en bestaan uit katho lieke jongeren uit Duitsland, tesa- men met sportjeugd uit Wurtenberg. De tweede groep is de internatio nale groep en bestaat uit Duitse, Oostenrijkse en Italiaanse jongeren en deze arriveert op 7 augustus. De derde groep komt op 21 aug. en bestaat uit katholieke jongeren uit nd' De groepen blijven elk 14 dagen in Ysselsteyn, waar men zal trachten door een nieuwere vorm van verbroedering met elkaar m kontakt te komen. Naast bezoe ken aan het Engels kerkhof in Ven ray en het Oorlogsmuseum te Over loon, zal ook een tweedaagse trip door Nederland worden gemaakt. De totale leiding is dit jaar in handen van de heer Erich Friesch van de Wurterrburgse sportjeugd. Dit jaar zal ook de staatssecretaris van het ministerie van Familie en Jeugd, dr. Heinrich Barth, een be zoek brengen aan Venray. Zowel de jongeren als de Staats secretaris zullen door burgemeester Schols officieel worden ontvangen. BEJAARDEN WANDELCLUB De Venrayse bejaardenvereniging heeft een bejaarden wandelclub op gericht, welke reeds met de training is begonnen. Belangstellenden kun nen zich nog opgeven bij de voorzit ter, de heer J. van Eijk en mevr. Tonen, die secretaresse van de nieu we club is. Deze bejaarden wandelclub zal zich aansluiten bij de federatie van gezamenlijke wandelsportverenigin gen in Venray en zal ook in groeps verband deelnemen aan wandeltoch ten. BESPARINGEN BIJ DE BOERENLEENBANKEN Bij de Boerenleenbanken in de gemeente Venray werd in de maand april een spaaroverschot geboekt van 283.000,Ingelegd werd 2.005.000,en terugbetaald de somma van 1.722.000, Vorig jaar bedroegen de inlagen en terugbetalingen in april respec tievelijk 1.632.000,- en 1.613.000,-. Het totale spaartegoed bedroeg per 30 april 1969 45.101.000,—. Op dezelfde dag dat U vorige week bekend maakte dat de verwe zenlij king van het sociaal medisch centrum nabij het Venrayse bejaar dentehuis binnenkort te verwachten is, publiceerde De Telegraaf een ar tikel over de groepspraktijk van huisartsen. Daaruit bleek dat in Ne derland, in navolging van Engeland en Frankrijk de groepspraktijk van huisartsen eindelijk ook begint door te dringen. Die biedt de artsen mo gelijkheden tot betere en intensieve re onderlinge communicatie, schenkt voorwaarden tot efficiëntere hulp verlening, maar daarnaast ook eco nomischer gebruik van hulpkrach ten en kan tenslotte leiden tot een nauwere samenwerking met de spe cialisten. Blijkens de ervaring elders zijn deze voordelen groter dan het verlies aan eigen vrijheid .en de mogelijkheid van conflicten, die een dergelijke samenwerking ook met zich brengt. Voor de patiënten voorkomt de groepspraktijk eindeloos wachten en overbezette spreekuren, terwijl hij er van verzekerd is, dat naast zijn huisarts, immer iemand klaar staat in plotselinge gevallen Ik vraag me af of het sociaal-me disch centrum dat komen gaat ii Venray, niet de mogelijkheid biedt om ook in onze plaats te komen tot een dergelijke groepspraktijk, waar door het nieuw te stichten gebouw nog beter aan zijn doel zal beant woorden. V. H. ,Ik as moeder sijnde, heb de sorg voor me dochter", riep de bezorgde, maar ook bejaarde a.o.w.-trekster uit voor het bijna even oude hekje. De politierechter knikte bedacht zaam, bladerde in het dossier voor hem op de tafel en ontdekte: „Maar uw dochter is al zes en veertig!" „Zou U willen dat uwes dochter een kind kreeg?" „O ja, mijn oudste dochter heeft al vijf kinderen en m'n jongste drie. Maar als u een voorstandster bent van geboortebeperking „Mehéér, hoe kunt u, in bijsijn van dat schaap!" Het schaap zat zedig, met neerge slagen ogen, in de getuigenbank. Niet opgemaakt, geen couture en geen coiffure, maar sprankelend van nature, zij het dan een natuur op middelbare leeftijd. „Nou, 't is in elk geval geen lam metje meer", overwoog de rechter keurend, „en mag een schaap niets van geboortebeperking weten?" De oude moeder hapte naar adem. „U zult uw dochters toch ook niet toestaan om na elven thuis te ko men." „Jawel, één komt er vaak 's mor gens vroeg thuis. Die is nachtver pleegster. Maar daar gaat het niet over. Het gaat om die mishandeling van de jongeman daar. Die hebt u lelijk toegetakeld." „Jongeman, jongeman? Dat is een getrouwde kerel die een slippertje wou maken met mijn Elisabeth. Maar dat neem ik niet van die vie- serd." „Ik vroeg u niet om nog meer be ledigingen uit te kramen. U staat hier terecht omdat u moedwillig een bloempot met een geranium hebt stuk geslagen op het hoofd van deze meneer, die met goede bedoelingen naar uw huis kwam „Goeje bedoelingen? La-me nie lachen! Hij wou d'r slaapkamer in." „Jawel, om de maat te nemen voor een boekenkast. En hij vroeg u heel beleefd bij de voordeur of hij daar een minuutje binnen mocht." „En dacht-u dattik daar met open ogen in tuimelde? Ja ja, een getrouw de kerel in d'r slaapkamer laten. Ik kén dat slag." „En uw dochter was op dat mo ment niet eens thuis. Bovendien is zij meerderjarig en had deze meu belmaker u geen toestemming hoe ven te vragen, als zij hem binnen had gelaten." „Geen toestemming? Wie is d'r hier de baas in huis, sij of ik?" „Hier ben ik de baas en nu houd u uw mond maar dicht. Ik weet al genoeg." De getuigen werden naar voren gehaald en de kastenmaker bevestigde, dat hij ernstig op het hoofd was geraakt en daar een lich te hersenschudding van had over ge houden, waardoor hij ook een maand niet had kunnen werken. „En u gebruikte geen woorden waaraan zij een andere uitleg kon geven?" informeerde de politie rechter voor alle zekerheid. „Neenee, ik kénde d'r. Bij dat mens kun je je geen grapjes veroor loven. Anders zeg je nog wel 's te gen een moeder: uw dochter heeft een tweepersoons bed bij me besteld, mag ik effe d'r slaapkamer opmeten? Maar ik heb 't hier allenig maar over boeken en een boekenkast ge had." De 46-jarige jongedochter dorst niet veel te zeggen. Ze keek eerst schichtig achterom of haar moeder soms meeluisterde en toen ze haar stekelige ogen zag, kromp ze nog iets verder in elkaar en fluisterde: „Als u haar straft, krijg ik 't op me brood." „Moet u dan soms de boete be talen?" „Ze zal t wel afhouden van m'n zakgeld." „Maar u verdient toch een eigen salaris als verkoopster?" „Dat moet ik afgeven. Ik krijg zakgeld van ma." De officier sprak schande van de antieke en matriarchale toestand in deze huishouding en raadde deze „rijpe vrouw" aan het ouderlijk huis zo spoedig mogelijk te verlaten en op kamers te gaan wonen, zodat ze ook de volle beschikking over haar loon zou hebben. Voor de achterdochtige moeder had hij geen goed woord over. „Als het geen zielige bejaar de betrof, zou ik gevangenisstraf eisen" sprak hij. Het werd tenslotte een boete van 200,- maar dan voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. „Om u te dwingen rustig te blijven", zei de politierech ter. „En wee uw gebeente, als u nog één cent van uw dochter inhoudt.' „Zó helpen ze je kinders nou op 't slechte pad", mokte het oudje en ze ging mompelend heen, d'r jongste dochter voor zich uit jagend van 17 mei 1919 - De vrouw naar de stembus. Vlugger dan verwacht werd, heeft de Tweede Kamer het vrouwen kiesrecht aangenomen. Aan dezen vliereersten eisch' van democratie wordt hier bijgevolg voldaan. R.K. Werkliedenvereeniging Venray. Openluchtmeeting op Zondag 25 Mei a.s. waaraan deelne men alle vereenigingen van den kring Venray. Programma: om half 2 bijeenkomst in het Patronaat; om 2 uur tocht naar de Groote Kerk, alwaar om half drie Lof. Daarna optocht naar het Henseniusplein. Als sprekers zijn uitgenoodigd: Drubbers, R.K. Vakbureau; Dr. Derks, Kring Aalmoezenier; Pater Cassianus en Dr. Poels. Alle leden en donateurs, maar ook alle ingeze tenen van Venray worden beleefd uitgenoodigd. - Het Bestuur. Het feest zal worden opgeluisterd door muziek. Prima droog gerookt paarden- vleesch 1.25 per pond bij G. W. Sijbers. Leonidas Rijwileen gemonteerd met Dunlop banden in prijzen vanaf 65 gulden. Dunlop draad-buitenbanden 13.50 gulden, franco per post onder rem bours. - N.V. Karei Lengs en Zonen, Tegelen. Mooie huwelijksgedichten met bijpassende lijsten naar keuze ver krijgbaar bij Firma van den Munck- hof. Op 2e Pinksterdag, 26 mei, wordt een postzelj^show gehouden, waar aan tevens'verbonden is het uitrei ken der diploma's Jeugdphilatelist A van 2 tot 6 uur in het Jeugdhuis, Kerkpad 2, Overloon. Deze jonge Postzegelclub onder voorzitterschap van de heer G. Kool, secretaresse mevr. Hendriks en de heer Fr. Boetskes, jeugdleider. Deze show zal geopend worden door de heer C. van Beers. Toelichting zal gegeven worden door bovengenoemde personen. Op deze show zal te zien zijn Lan den en Thematische Verzamelingen, instructiebladen, het clubblad der jeugd en materiaal van de Stichting voor het Philatelistisch Jeugdwerk in Nederland. Hoofdzaak op deze show is niet de kwantiteit, maar de kwaliteit. „Laat zien en maak vrienden", is het motto. Er is gelegenheid voor het ruilen van postzegels. Nieuwe leden kunnen zich tevens opgeven. jfe Portable met lange- en middengolf. Grote gevoeligheid en selectiviteit. Aansluiting voor oortelefoon. Miniatuurtechniek. Rood, zwart en groen. 67.50 Portable met lange- en middengolf. Prima geluid. Met Ferroceptor. Miniatuurtechniek. Opvallend fraaie uitvoering. 99.- Pracht portable met FM, lange- en middengolf. Automatische FM-fijnafstemming. Miniatuurtechniek. Laag batterijverbruik. 199.- yV FM» lange- en middengolf. Variabele FM-zenderindicatle. Aansluiting oortelefoon. Miniatuurtechniek. Uitvoering: zwart en donkergroen met FM, lange- en middengolf. Luidspreker met extra hoog rendement Klankkleurregeling. Autom. FM-fijnafstemming. Miniatuur techniek. Aansluiting voor netvoedingsapparaat, oortelefoon en buitenantenne. ITaef mal uaarlrrarhlln yuiarl Lnnclbar ft Bankzegel Algeheel Erkende Philips Service" Radio - Grammofoonplaten - Televisie Grotestraat 5a, Venray. Tel 04780-1251 Bankzegel Algeheel Erkende Philips Service"

Peel en Maas | 1969 | | pagina 9