Jaar vergadering Spio 'elf' benzine Venrays arbeidsmarkt in maart Twee jubilarissen Ophokplicht van duiven Politierechter Uit Peel en Maas Zaterdag krijgt U bij aankoop van een strijkijzer PREMIE VRIJDAG 18 APRIL 1969 No. 16 NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS ^uoKTE^TGrPOSnTB5In, Siïb'S WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN PtUS PEI KWARTAAL (buiten Von ray US) De cüfers van de werkgelegenheid hebben nog zelden zo gunstig ge legen bij het gewestelijk arbeids bureau Venray als over de voor bije maand. Waren voor het rayon Venray ein de februari nog 279 werkzoekenden ingeschreven, ofwel 3,6°/o van de mannelijke beroepsbevolking, einde maart was dat percentage terugge zakt tot 2.8%. Want toen waren er nog maar 216 werkzoekenden inge schreven. Dit gunstige cijfer werd door het rayon Gennep nog overtrokken. Daar kwam men in maart tot een percentage van 1,4% en had men slechts 70 mensen als werzoekende ingeschreven, tegen 117 in februari (2.3%). Vergeleken bij de cijfers van maart 1968 kan ook al niet anders gezegd worden, dan dat we in dit jaar een stuk gunstiger liggen. Toen had het rayon Venray 363 werklozen ofwel 4.8% en Gennep 187 ofwel 3.7%. OVERSPANNEN Waaraan zijn deze in zich gun stige cijfers te danken? De heer Suy- ker, directeur van het gewestelijk arbeidsbureau wees er op dat de grotere bouwaktiviteit niet alleen veel vorst-verletters weer aan het werk gezet heezft, maar ook andere werkloze bouwvakkers. De aanvra gen voor bouwvakkers belopen nog altijd meer dan 50. Daarnaast vraagt de metaalnijverheid ook nog altijd een kleine honderd mensen. Zonder nu bepaald te willen spreken over een gespannen arbeidsmarkt, moet, volgens deze deskundige, wel opge merkt worden, dat een gunstiger cij fer voor Venray moeilijk haalbaar zal zijn. Het aantrekken van de bouw-ak- tiviteit brengt op zijn beurt weer mee, dat onder-aannemers meer mensen nodig hebben en dat bijv. werkloze chauffeurs weer aan de slag konden. Wat de metaalnijver heid betreft blijft de vraag of plaats en streek voldoende arbeidskrachten kan leveren. Het feit dat Inalfa de ze maand de eerste nieuwe Span jaarden verwacht, toont al aan dat ook deze industrie er rekening mee houdt dat haar vraag naar mensen voorlopig nog niet uit deze regio kan worden aangevuld. Al met al een zeer goed begin van het nieuwe jaar, waarbij nog mag worden aangetekend dat tegenover de 2,8 pet. van Venray, Venlo staat met 2,2% en Weert met 2,4%. Donderdagavond had in restaurant Kemps een zeer karig bezochte jaar vergadering plaats van de Venray- se zwemvereniging Spio. Het was, zoals een der aanwezigen opmerkte: in het bad verdringen ze je, maar hier is plaats genoeg. Deze 7e jaarvergadering stond voornamelijk in het teken van het aftreden van de heer J. Janssen als voorzitter en de benoeming van de heer C. van der Meulen als zijn op volger. De heer J. Janssen heeft se dert de oprichting van Spio deze funktie waargenomen doch kon door •drukke werkzaamheden hieraan niet meer voldoende aandacht schenken. De heer C. van der Meulen, de nieuwe voorzitter, heeft hiermede „als erfenis" een bloeiende vereni ging onder zijn beheer gekregen, met een 262 junioren- en 77 senio ren-leden, een aktieve wedstrijd- ploeg en een zich ontplooiende kunstzwemploeg. Het ledental is iets teruggelopen tegenover voorgaande jaren, doch dit moet gezocht worden in de openstel ling van het binnenbad, dat zwem men in clubverband niet meer ur gent maakt. Ondanks het geringere aantal leden en de hoge kosten van badhuur en wat dies meer zij, kon de penningmeester in zijn jaarver slag mededelen dat er het afgelopen jaar een batig saldo was van 490,- dat is dus ongeveer 1,per lid. De kontributie kon dus ongewijzigd blijven, omdat men dank zij een streng financieel beleid zou pogen niet in te teren op het in de loop der jaren verkregen kapitaaltje. De sekretaris memoreerde in zijn jaarverslag de diverse aktiviteiten van Spio. O.m. had men deelgeno men aan 15 wedstrijden, een Lim burgse kampioensdag georganiseerd en luister bijgezet aan de opening van het overdekte zwembad van Venray, zowel aan dat van huize St. Servatius. Hij bracht ook dank aan de verschillende leiders en leidsters, die onverdroten en belangeloos hun beste krachten geven aan de zwem vereniging. De bestuursverkiezing bracht geen problemen met zich. De reglemen tair aftredende leden, de heren Mo- bers en Philipsen, werden bij accla matie herkozen en zullen nu weer enkele jaren hun funktie uitoefenen. Na deze vergadering had een ge animeerde kienavond plaats, die door de vele beschikbaar gestelde prijzen geen enkele teleurstelling opleverde. Iedereen kon met tenmin ste één prijs huiswaarts keren. BIJ HET KERKKOOR VAN ST. PETRUS-BANDEN Zondagmorgen droeg de H.E.H. Deken A. Loonen in de St. Petrus- Bandënkerk te Venray een plechti ge H. Mis op ter intentie van twee jubilarissen van het kerkelijk zang koor. De heer M. van Opbergen her dacht namelijk dat hij 50 jaren lang lid was van dit kerkkoor, terwijl de heer G. Poels dit 25 jaren was. In een speciale bijeenkomst in ho tel De Zwaan na deze Eucharistie viering, waarin het koor zich van zijn beste kanten liet horen, ging de H.E.H. Deken dieper in op de vele en grote verdiensten van beide kerk zangers, die beiden een grote liefde hebben voor de kerkzang, speciaal voor het gregoriaans. Aan de heer G. Poels, die sinds 8 jaar ook vice-voorzitter is van het kerkelijk zangkoor, kon de H.E.H. Deken namens de Gregoriusvereni- ging de zilveren medaille met oor konde uitreiken. Hij wilde daarmede tot uitdrukking brengen de dank van deze organisatie voor de betoon de trouw. De heer van Opbergen werd ge prezen om zijn 50 jaar lang trouw volhouden. De Deken noemde dat een buitengewone prestatie, te meer waar hij maar een keer de repetities niet bij had gewoond. Deze trouw was aanleiding geweest voor Z.H. de Paus deze Venrayse kerkzanger de onderscheiding Bene Merentie te verlenen. Mevr. van Opbergen viel de eer te beurt haar man de onder scheiding op te spelden. Burgemeester drs. Schols vertelde gaarne naar deze gelegenheid ge komen te zijn om beide jubilarissen te danken voor hun trouw aan de Kerk betoond. Juist in deze tijd, al dus burgemeester Schols, met ziin vele vernieuwingen, zegeviert de schoonheid van de Gregoriaanse zang. Dit verworven goed moet be houden blijven. Hij prees de jubila- rsisen voor hun trouw aan de tradi tie en om het genoegen dat zij velen geven door hun goede kerkzang. Vice-voorzitter Poels ging nog eens dieper in op de tijd die de heer van Opbergen voor de eredienst ter beschikking heeft gesteld. Drie uur per week repetities of opluistering maakt per jaar 150 uur -en dat 50 jaar lang betekent 940 werkdagen van 8 uur aan een stuk zingen tot meerdere eer en glorie van de Heer. Namens het kerkbestuur werd'en bloemen aan de echtgenotes van bei de jubilarissen aangeboden waarna het gezamenlijk dames- en heren koor een verdiend „zij leven lang" zongen. Inmiddels was de Kon. Harmonie Euterpe ter receptie verschenen. Na de aubade sprak de heer Laurensse in 'het Venrays dialect de beide ju bilarissen toe, waarbij hij er op wees dat het steeds zelzamer wordt in het dialect te kunnen spreken, door de veranderingen die zich in Venray voltrekken. Ook de president van Euterpe prees de verdiensten van beiden op het gebied van zang en muziek, ter wijl de heer Poels nog eens dank te incasseren kreeg voor zijn inzet voor de sport. De heer Laurensse wees op het moeizame werk van beide jubi larissen in een moeilijke tijd, welke de kerk beleeft en stelde hun on baatzuchtig werken tot voorbeeld van velen. Velen maakten van de gelegenheid gebruik beide jubilarissen te felici teren. De kontrakteelt van landbouw- en grove tuinbouwprodukten heeft in Limburg sterk opgang gemaakt. Werd 5 jaren geleden nog maar bij wijze van uitzondering gekontrak- teerd, in 1969 zal de kontrakteelt in Limburg naar verwachting een areaal van 700 ha omvatten. Het is vanzelfsprekend dat de belangen van de kontrakttelers juist nu spe ciale aandacht gaan vragen. Reeds verleden jaar werden vele kontrakttelers van conservenerwten geconfronteerd met duivenschade. In Midden-Limburg werden in 1968 192 hectare conservenerwten gekontrak- teerd. Hiervan bleek ruim twintig ha. door duivenschade min of meer ernstig aangetast, d.w.z. 10 ha (5 te lers) met volledige duivenschade en 10% ha (5 telers) met zeer zware schade. De financiële klappen ble ken hard aan te komen. De Nederlandse Kontrakttelers- vereniging en dë LLTB hebben naar aanleiding daarvan een gesprek ge had met vertegenwoordigers van postduivenihouders. Niet alleen de telers van erwten maar ook de dui venhouders zijn gebaat bij een juis te regeling die duivenschade zoveel mogelijk voorkomt. Het gewas on dervindt schade maar de bestrijding van duiven kan soms evenzoveel schade berokkenen aan de eigenaren van de vaak kostbare dieren. Vooral de echte duivenliefhebber kan hier door gedupeerd worden. OPHOKPLICHT Alle in Limburg werkzaam zijnde erkende bonden van postduivenihou ders hebben gunstig gereageerd op een verzoek om een vrijwillige op hokplicht in te voeren gedurende de maand april. Het ophokken geldt van 's morgens 2 uur na zonsopgang tot 's avonds 2 uur voor zonsonder gang; op zaterdagmiddagen en zon dagen vervalt de ophokplicht echter. De ophokplicht is in overleg met de rijkslandbouwvoorlichtingsdienst vastgesteld. De meeste schade aan landbouwgewassen komt voor in de periode tussen zaai en opkomst van erwten, zomergranen en eventueel mais en bonen. Het oppikken van gekiemde zaden geschiedt tussen maart en half mei, In dit opzicht blijkt de maand april de meest kri tieke periode. Teneinde het probleem van de duivenschade zo goed mogelijk op te lossen is het wenselijk dat én de postduivenhouders én de kontrakt telers van landbouwgewassen de „regels" volledig naleven. De navolgende erkende bonden van duivenhouders hebben hun le den officieel verzocht een vrijwilli ge ophokplicht na te komen: de Zuid-Nederlandse Bond van Post duivenhouders, afd. Oost-Brabant. de Postduivenbond „Phoenix", de Postduivenverzendingsbond „De Zwaluw" en de Centrale Limburgse Bond van Postduivenhouders. Ook de houders van sierduiven worden vriendelijk maar dringend verzocht om de dieren eveneens in april op te hokken. Gebleken is dat ook sierduiven schade kunnen toe brengen aan landbouwgewassen. Spelregels gelden echter ook voor de kontrakttelers van landbouwge wassen. Een vrijwillige ophokplicht van duiven voorkomt duivenschade. Het gebruik van bestrijdingsmidde len, vaak zwaar landbouwvergif, valt niet goed te keuren. Ook de kon trakttelers dienen begrip te hebben voor de belangen van de ware dui- venliefhebbers. Hun dieren zijn veel al een waardevol kleinood. De vrijwillige ophokplicht welke per 1 april ingaat zal de gevreesde duivenschade aan landbouwgewas sen tot een minimum beperken. Alle duivenhouders, zowel van postdui ven alsook van sierduiven, en telers van landbouwgewassen worden ver zocht hun volledige medewerking te geven door de gemaakte afspraken na te leven. De twee autobezitters die ditmaal voor de balie moesten aantreden, waren op merkwaardige wijze met elkaar in botsing geraakt. De auto's bleven daarbij volkomen onbescha digd, maar de eigenaren hadden el kaar bont en blauw geslagen omdat hun auto's zo ver van elkaar ston den „Ik had pas een nieuwe" verklaar de de schriele van het ambtenaren- type, „maar ja, d'r zijn er zoveel van dat merk op de weg. 't Is besmette lijk zeker." Waar had u hem neergezet?" wil de de politierechter weten. „Gewoon, op het parkeerterrein van 't flatgebouw. D'r was nog net één vakkie vrij." ,Jaja, en toen ging het sneeuwen die nacht en de volgende ochtend ging u uw auto uitgraven." „Tja, ik moest even kijken waar die stond. Toen heb ik wat sneeuw van de daken afgeveegd en derde was met 't rode dak." van 19 april 1919 Venray, 19 April 1919. - Zon dagavond werd door de Fokver- eenigng „Eensgezindheid", waaron der Venray, Leunen en Heide be hoort, eene Veeverzekering opge richt. Verschillende veehouders ga ven zich als lid op. Maandagavond vergaderden in het Patronaat de leden der Veever zekering Venray-dorp. Wegens split sing zou beslist worden over het al of niet verder voortbestaan dezer verzekering. Nadat de heer Th. Mi- chels voorzitter, de aanwezigen op duidelijke wijze de zaak had toege licht, spoorde Pater Amantius aan tot samenwerking op christelijken grondslag. De uitslag der stemming bewees dat 96 leden besloten tot handhaving der verzekering. Oprichting eener Vee verzeke ring te Oostrum. Maandag 2e Paaschdag om half 6 n.m. bij G. Geubels, Oostrumscheweg vergade ring ter oprichting eener Vee verze kering. Het voorlopig Bestuur. Veehouders die lid wenschen te worden van de Veeverzekering der Fokver. Eensgezindheid, gelieve zich aan te melden Maandag van 11-12 uur bij Frits Martens of van 23 u. bij Seb. Rutten aan de Heide. Het Bestuur. Waarschuwing. Hiermede waarschuwen wij alle leveranciers van eieren, aangesloten bij een der ondergeteekende eierbonden, tegen het verkopen van eieren aan opkoo- pers en brengen in herinnering art. 21 van het huishoudelijk reglement, waarin dat verkoopen strafbaar gesteld met 2.50 en bij herhaling met verlies van het lidmaatschap. De Besturen van de Eierverzendin- gen te Venray - Leunen Heide - Oirlo - Castenray - Merselo - Oos trum. ,,'t Was een flink pak sneeuw, zo'n twaalf centimeter hoog", las de rech ter in het dossier, „niet zo best voor uw auto." „Nee, edelachtbare, en die portier- sloten vriezen dan ook dicht. Ik stond af te morrelen dat de sleutel niet om wou draaien." .Sleutel warm maken met uw aan stekervlammetje". „Dat heb ik gedaan, edelachtbare. Maar het vroor flink, die sneeuw zat aardig aangekoekt. De ruiten waren dik bevroren en ik kon het slot ook met een hete sleutel niet open krij gen. Ik brandde alleen m'n fikken." „En wat grafiet of spiritus?" „Heb ik gehaald, edelachtbare, maar dat hielp ook niet." „Maar toen kwam deze meneer d'r aan. Die zou wel effen helpen. Maar die kreeg 't ook niet voor elkaar. Toen wou die naar z'n eigen auto, maar die kon ie niet vinden. Hij had 'm ergens neergezet. Ik vroeg nog: wat voor kleur had u gehad willen hebben? Ook rood, zeit ie. Ik zei: daar staat een rode, haal de sneeuw d'r maar af. dan kun je het duide lijk zien. Nou, hij schuift de sneeuw er af en hij zegt: nee, die heeft een ander nummer. Ik kijk naar dat nummer, laat 't nou mijn nummer wezen „Nou, dan was u klaar, dan paste uw sleutel daar zeker wel op!" „Nee, meneer hardstikke bevroren dat slot. Maar nou was m'n aanste ker ondertussen ook leeggebrand, dus ik vroeg die medeflatbewoner om een vlammetje. Krijg ik me daar een watjekauw. „Waarom?" „Omdat ik aan zijn auto gemor reld had. Ken ik dat weten dat ie ook zo'n zelfde merk heeft en ken ik het helpen dat 't zo sneeuwde?" „Hij heb met z'n blote pote van mijn wagen af te blijven!" verkon digde desgevraagd de wat gezette vertegenwoordiger die de eerste klap uitdeelde. „U vond uw auto netjes van sneeuw ontdaan en u had zo weg kunnen rijden als u maar even naar 't nummer gekeken had", zei de rechter. „De nummerplaten zaten nog dik onder de koek, enne dit heerschap stond 'm vol te smeren met allerlei smurrie uit een flesje. Wat heb ik aan de rotzooi?" „Wat hebt u aan een blauw oog en aan kapotte schoenen?" Want die had de minder behouwen verte genwoordiger er nog aan over ge houden. „De heren hadden elkaar beter met sneeuwballen kunnen bekoge len", merkte de officier op in zijn requisitoir. „Nu konden ze beiden een dag niet werken en mag het fonds de rekeningen betalen, 't Is te gek om los te lopen, dat de recht bank in aktie moet komen omdat twee auto's van hetzelfde merk zo op elkaar lijken.... en dat de ge meenschap voor die kosten moet op draaien." En hij requireerde een boete van veertig gulden per per soon, zijnde net het bedrag van de schade voor de ziekenfondsen, oof 8 dagen. ,,'t Is eigenlijk de schuld van de sneeuw!" vond de schriele. „Dan verhaalt u de boete maar op de sneeuw", antwoordde de politie rechter en hij vonniste conform. PERSONEELSVERENIGING RANK XEROX VENRAY De personeelsvereniging van Rank Xerox organiseert op vrijdag 18 april a.s. een besloten kienavond voor de leden van de Personeels vereniging. Aan deze avond zijn prachtige prijzen verbonden, waar onder als extra hoofdprijs: „een re tourvlucht EindhovenBrussel". Voorts een uitgebreide serie cam pingartikelen zoals: ligstoelen, tuin stoelen, parasols, een opblaasbare boot, camera's etc. Deze avond zal opgeluisterd wor den door het huisorkest „Rank Xe rox All Stars". FANCY-FAIR TE MAASHEES Zaterdag 19 en zondag 20 april organiseren de Maashese welpen en verkenners weer hun traditionele jaarlijkse fancy-fair in het gemeen schapshuis. Ook dit jaar zijn er weer vele mooie prijzen te winnen. Zondagavond trekking loterij met als hoofdprijs een vijfdaagse reis naar Parijs. De loten daarvoor zijn ook verkrijgbaar tijdens beide fan cy-fair avonden. Aanvang beide avonden 6.00 uur. AUTOMOBIELBEDRIJF BOM STATIONSWEG 183 TELEFOON 2325 OOSTRUM VENRAY (ALLEEN GELDIG OP ONZE KOOPJESDAG) 5.- RADIO - T.V. - WASAUTO MATEN - CENTRIFUGES EN ALLE ANDERE ELECTRISCHE HUISHOUDELIJKE APPARA TEN ROERMOND: LAURENTIUS- PLEIN 9 TEL 5351 - HELDEN- PANNINGEN: MARKT39 TEL 1300-VENRAY: LANGSTR.1 TELEFOON 3030

Peel en Maas | 1969 | | pagina 9