H.HACHHOUT H. NAGELHOUT bij panne IM1 service Linljesregen is gedeeltelijk tweedehands Priesterfeest B.B. Nrd-Limburg Roepingen zondag WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN C U*i-T7ai 2325 bellen VRIJDAG 18 APRIL 1969 No. 16 NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS POSTBUS^! MTHLZW F G»b,TflsSra AtOfMEMENTS- 30 APRIL A.S.: RIJKSMUNT TE UTRECHT KNAPT GEBRUIKTE ONDER SCHEIDINGEN OP! Zesduizend onderscheidingen worden er ongeveer per jaar uitge reikt in ons land, maar zeker duizend van de eretekenen zijn tweede- of derdehands. In de Rijksmunt te Utrecht worden na melijk elk jaar de ingenomen medailles en ordetekens van dat jaar overleden geridderden schoongemaakt, bijgevijld, opgeknapt en opgepoetst en van een nieuw lintje voorzien. Wanneer de bur gemeesters dan op 30 april de kersvers onderscheiden burgers van hun gemeente de uit Den Haag ontvangen eretekenen op de borst spelden, ontvangt een zesde van de gelukkigen een al één of meer malen gedragen exemplaar. De Kanselarij der Nederlandse Orden bezuinigt daarmee flinke bedragen uit de schatkist. Dat blijkt uit haar begroting. Per jaar wordt tussen de 10 en 20.000,aan opknapwerk besteed en zo'n 335.000,aan nieuw materiaal, maar in het laatste bedrag zijn ook de kosten opgenomen van étui's, oorkonden en bijzondere medailles, zoals die voor brand weerkorpsen en B.B. ERETEKENEN VAN GESTORVENEN MOETEN TERUG De gedragen eretekenen komen van de overledenen. Wie een onder scheiding krijgt, ontvangt de daarbij behorende versierselen namelijk niet in eigendom, maar in bruikleen. Acht maanden na zijn dood krijgen zijn nabestaanden een keurige brief van de Kanselarij, waarin om terug zending van de onderscheiding wordt gevraagd. Bij een begrafenis moet op het aangiftebiljet ook altijd worden ver meld of de overledene drager was van een Nederlandse of buitenland- se onderscheiding. Maar dat is niet het enige houvast voor de opknap- dienst. Reeds bij verlening van een onderscheiding wordt er aanteke ning gehouden op de persoonskaart van de gelukkige. En die aanteke ning blijft de betrokkene dan verder achtervolgen, waar hij ook gaat of staat en in welke gemeente hij zich ook vestigt. Bovendien wordt de Kanselarij der Nederlandse Orden bij elke verhuizing verwittigd van het nieuwe adres. Het lintje krijgt geen kans te ontsnappen, zelfs niet in het buitenland. Toch is het achterhouden van de eretekenen niet strafbaar. En het ge beurt wel eens, dat iemand de ver sierselen meekrijgt in zijn graf, of dat een weduwe ze bij enkele dier bare herinneringen bewaart. In dat geval worden de nabestaanden niet verder lastig gevallen. 9 VAN DE 10 Orde-tekens die ernstig zijn be schadigd gaan rechtstreeks de smelt- balc in en komen dan later als nieuw gegoten materiaal weer ter beschik king van de kanselarij. Maar van de tien gebruikte en teruggestuurde kruisen en medailles kunnen er ze ker weer negen worden gefatsoe neerd. Butsjes en krassen worden snel weggewerkt. Een exemplaar dat op een stenen vloer viel, vertoont wel eens deuk. Maar ook in het uitdeu ken zijn de vaklui van 's Rijks Munt specialisten. De gouden medailles zijn niet te zacht om lang gebruikt te kunnen worden. In vertrouwen gezegd zijn het stevige zilveren exemplaren, die netjes verguld zijn. Is het goudlaag- je door veelvuldig gebruik een beet je afgesleten, dan wordt zo'n exem plaar opnieuw verguld en klaar is Kees. De lintjes worden snel vuil. Die worden dus allemaal vervangen door nieuwe. Als de opknapdienst klaar is met zijn werk, zijn de behandelde sterren, kruisen en plakken door de leek niet meer van de nieuwe te on derscheiden. DE BURGEMEESTER Het heeft géén zin nu een „ge bruikt lintje" aan te vragen, indien u ter gelegenheid van hare majes- teits verjaardag niet bedacht wordt met een nieuw. Zelfs de burgemees ters die de ordetekenen officieel moeten uitreiken, of doen uitreiken, weten niet wie zij een nieuw en wie zij een gedragen exemplaar op de trotse borst hangen. De „als nieuwe" exemplaren verkeren ogenschijnlijk in even goede staat als de werkelijke nieuwe en glanzen even mooi. Wie graag in het bezit wil komen van een onderscheiding zal dus toch de officiële weg moeten bewande len. Of liever: laten bewandelen. An deren kunnen hem voordragen voor een onderscheiding bij de burge meester van zijn woonplaats. Dat kan zijn werkgever zijn, of het be stuur van een vereniging, een fami lielid of een andere relatie. In eerste instantie bepaalt de bur gemeester of hij deze aanvrage al dan niet in behandeling zal nemen. Niemand kan deze autoriteit ver plichten op de aanvrage te reageren. De burgemeester zal, als hij er gun stig over denkt, toch wel even laten nakijken ten gemeentehuize en door de politie of de voorgedragene niets op zijn kerfstok heeft, want als de man toevallig vroeger eens failliet gegaan is, of een misdrijf beging, dan wel minder gunstig bekend staat of niet zo'n opvallende staat van dienst heeft dat een oderscheiding haalbaar is, heeft het niet veel zin er moeite voor te doen. GEHEIM Dat antecedentenonderzoek is uiteraard geheim. Er worden nooit mededelingen over gedaan, waarom iemand niet in aanmerking komt. Ook bestaat er nog een geheim boek je waarin staat aangegeven, welke onderscheidingen in bepaalde geval len en in de bestaande maatschap pelijke verhoudingen kunnen wor den verleend. De burgemeester kan daar een eerste keus uit maken en dan zijn voorstel richten tot de com missaris der koningin van zijn pro vincie. De commissaris laat de voorstellen stuk voor stuk door zijn kabinet be zien en dan vindt er nog wel eens een verschuiving plaats of valt er iemand af. Want per provincie mo gen er ook niet te veel aanvragen worden ignediend. Er wordt dus zorgvuldig overwogen, wie nog wel en wie niet meer „in de termen" valt. En dan gaan de voorstellen voor de overblij venden naar Den Haag. Daar bekijken de afdelingen Kabinet van elk minsterie de namen van de onder deze ministeries ressorteren de personen. De wethouder komt te recht bij binnenlandse zaken, de ju bilerende hoofdonderwijzer bij on derwijs en wetenschappen, de diri gent van de fanfare die het stokje neerlegt bij cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, en de tuin derknecht die veertig jaar bij één baas werkte, bij landbouw en visse rij. DE KNIPKAART Nadat de chefs-kabinet het rode potlood hebben gehanteerd om uit te komen met hun „potje" met deco- ratiepunten, stellen zij per ministerie een defintieve lijst op. Met de deco- coratiepunten moet zuinig wordien omgesprongen, warit er wordt nooit afgeweken van het aantal punten per ministerie per jaar. Dat potje is precies een knipkaart van de autobuspassagier. Voor elke onderscheiding wordt een aantal knippen gegeven, voor de hoge meer dan voor de lage. Ook is het aantal per orde nog verschillend. De Mili taire Willemsorde staat vele knippen hoger gewaardeerd dan de Neder landse Leeuw en de Leeuw weer een knipje hoger dan de Orde van Oranje Nassau. De Huisorde van Oranje Nassau vergt nog weer min der knipjes. Daaronder volgen dan nog allerlei mogelij kheden als Bron zen Leeuw, Kruis van Verdiensten, diverse herinneringskruisen, ere tekens, officierskruisen b.v. voor langdurige dienst of een bepaald do zijn jaren dienst, enzovoorts. Om toe te komen met de knipkaart, krijgt iemand wel eens een rang lager. Als de knipkaarten uiteindelijk 'n flink eind geknipt zijn, wordt er ge stopt en dan gaan de lijsten met het restant van de potjes naar de spe ciale commissie uit de ministerraad die de naam draagt van decoratie- commissie. DRIE MINISTERS Die decoratiecommissie gaat na tuurlijk niet meer al die namen con troleren die al op de lijsten staan. Zij stelt vast of voldaan is aan alle geheime regels. En dan gaan de drie ministers die de commissie vormen, de allerhoogste onderscheidingen vaststellen. Per traditie hebben zitting in de decoratiecommissie de ministers van buitenlandse zaken van economische zaken (vandaar het opknappen van de oude exemplaren) en van marine (althans het departement waar ma rine onder ressorteert). Zij bepalen samen wie de zes grootkruisen krij gen, wie de drie commandeurs wor den ,in de orde van de Nederlandse Leeuw en wie de 45 commandeurs, de 20 grootofficieren en de 20 groot kruisen zullen zijn in de orde van Oranje Nassau. 2200 Nederlanders met blanco strafblad kregen dan al eremedailles in brons, 2400 in zilver, 100 in goud, 600 werden ridder in de Orde vna Oranje Nassau. 400 konden ridder worden in de Orde van de Nederlandse Leeuw. En zeker duizend van hen moet het doen met een tweedehands ere teken AUTOMOBIELBEDRIJF BOM STATIONSWEG 183 TELEFOON 2325 OOSTRUM VENRAY Zaterdag herdacht Pater Dr. Ot- gerus Janssen op het R.K. Lyceum voor jongens zijn 50-jarig priester feest. Bij die gelegenheid werd hem door de communiteit een feestelijke receptie aangeboden in de aula van het Lyceum, waarbij nog eens dui delijk werd hoevele vrienden deze gouden jubilaris tijdens zijn lang verblijf in Venray heeft verworven. Behalve dat het docentencorps van het Lyceum acte de presence gaf, kwamen er vele oud-leerlingen de jubilaris gelukwensen, waaronder o.m. Ir. de Haen, directeur van Ge meentewerken te Venlo en Mgr. Sta- verman, bisschop van het oude Hol- landia in Nieuw Guinea. Het gemeentebestuur van Venray was vertegenwoordigd door burge meester drs. Schols en de heren wet houders van Dijck en Janssen, als mede de gemeente-secretaris de heer H. Vorst. Ook oud-burgemeester mr. Janssen en echtgenote kwam ter re ceptie. Vele schakers, aan welke sport de jubilaris zijn hart verpand heeft, (hij versloeg zelfs in een simultaan wed strijd de wereldkampioen Botwin- nik) kwamen deze grote stimulator van de schaakclub gelukwensen, zo dat al met al een druk bezochte re ceptie zijn deel was. In de namiddag was er een feest diner met zijn familie, waaronder ook nog een Franciscaan en een zus ter. Venrays Harmonie bood zondag morgen namens de Venrayse ge meenschap gelukwensen aan door een serenade en een gelukwens uit gesproken door de president, de heer L. Laurensse. ONDERZOEK NAAR STAFLEDEN VAN Het dagelijks bestuur van de BB- kring noord-Limburg heeft de jus titie verzocht om een onderzoek in te stellen naar de vraag of de klach ten van drie BB-ambtenaren over het gedrag van de stafleden al dan niet op waarheid berusten. Volgens de drie ambtenaren W. Houwen uit Helden, J. Rongen en W. Boekhold, beiden uit Venlo, zouden het hoofd van de kring noord-Lim burg van de Bescherming Bevolking en enkele andere staffunktionarissen zich hebben schuldig gemaakt aan diefstal, dagdieverij, verkwisting van overheidsgelden en discriminatie. Een aantal van deze klachten was bij de kringraad in onderzoek. Alle 18 personeelsleden van de BB waren reeds gehoord. Van hen hadden al leen de drie genoemde ambtenaren klachten over de gang van zakten. De resultaten van het interne onderzoek waren op korte termijn te verwach ten. In plaats van deze resultaten af te wachten, aldus dr. L. de Gou, burgemeester van Venlo en voorzit ter van de kringraad, heeft het drie tal nieuwe klachten aan de reeks toegevoegd en daaraan ruchtbaar heid gegeven in het Limburgs Dag blad. Voor het dagelijks bestuur van de kringraad is dit aanleiding ge worden om de justitie in te schake len. De drie klagende ambtenaren zijn al enige tijd ziek. Niettemin nemen zij, volgens dr. de Gou, toch aan het maatschappelijk leven deel. Een als gemeenteraadslid en een ander als exploitant van een saunabad. Per soonlijke tegenstellingen spelen vol gens dr. De Gou een belangrijke rol. De hem bekende klachten liggen sterk in het persoonlijk vlak en be treffen weinig schokkende feiten. In de afgelopen jaren werd er op roepingenzondag een kollekte gehou den voor het Groot Seminarie van het bisdom Roermond. Dit Groot Se minarie is nu echter opgeheven. Maar dit betekent niet dat de kerk van Limburg het in de toekomst zonder priesters zal moeten stellen. Op de Molenberg te Heerlen staat de Hogeschool voor Theologie en Pastoraat. Een instituut, waarin het bisdom, de paters Redemptoristen, de paters van de H.H. Harten en de missionarissen van de Afrikaanse Missiën samenwerken aan de vor ming en opleiding van priesters, die gaan werken in het bisdom en de wereldkerk. Deze samenwerking heeft geleid tot een effektievere en eigentijdse aanpak van de studie die vooral te gemoet treedt aan de problemen van een veranderende wereld. Naast de zuiver theologische vakken wordt er aandacht besteed aan mens- en maatschappij-wetenschappen. Dit om te voorkomen dat de priesters na hun studie wel theologisch onder legd zijn, maar hun boodschap niet op een geschikte wijze kunnen over brengen, omdat ze geen inzicht zou den hebben in de strukturen van de hedendaagse mataschappij. Naast de theoretische studie zijn er daarom een vijftiental werkgroepen in het leven geroepen, die de studenten reeds tijdens hun opleiding willen konfronteren met de mogelii kheden en moeilijkheden van het praktische werk. Al deze veranderignen ten goede hebben echter geen oplossing ge bracht voor het financiële probleem van de opleiding. In dat opzicht heeft men gelijke opgaande tred ge houden met de algemene financiële situatie van de kerk in Nederland. De Hogeschool werkt elk jaar met een groot tekort. Toch kan zij het zich niet veroorloven haar verant woordelijkheid ten aanzien van de kerk in Limburg prijs te geven. Wanneer de kerk U ter harte gaat, betekent dit ook dat U mede zorg draagt voor de opleiding en vorming van Uw toekomstige priesters. Even als U vroeger de katholieke studen ten ondersteund hebt, omdat het universitaire onderwijs niet gesub sidieerd was, zo wordt U gevraagd nu Uw toekomstige priesters finan ciële steun te verlenen, aangezien hun onderwijs nu niet gesubsidieerd wordt. AUTOMOBIELBEDRIJF BOM STATIONSWEG 183 TELEFOON 2325 OOSTRUM VENRAY p^i]„Geen risico", zeggen veei mensen die bij ons hun TV komen kopen. En zelfverzekerd kiezen ze 'n Philips. Zeker als ze zijn van de perfecte techniek, van 't heldere, haarscherpe beeld dat najaren nog even goed is. En ze weten ook dat daarom de inruilwaarde zo hoog ligt. Omdat ze zo zeker zijn van goede installatie en betrouwbare service komen ze naar onze zaak, de TV-speciaalzaak, waar vakmanschap en ervaring zoveel tevreden klanten maken. Bankzegel Algeheel Erkende Philips Service" Radio - Grammofoonplaten - Televisie Grotestraat 5a, Venray. Tel. 04780-1251 Bankzegel Algeheel Erkende Philips Service"

Peel en Maas | 1969 | | pagina 17