50 procent meer waard samenlevingsopbouw GELDZEGEL- WAARDECHEQUE profiteert er nog van! PootpeÜ DEELNEMERS Arbeidsongechiktheid remmen GELDZEGELACTIE [3WmCS EEMBBiÜ EE8HIISI£] rs^ïüllis^ Stichting noordelijk limburg GELDZEGEL Tot en met 21 april a.s. is uw INHALEN - START TIJDIG! Peel Periodiek UITGAVE VAN DE GELDZEGELACÏIE VENRAY EN OMSTREKEN - OPLAGE 10.000 - VERSCHIJNT 2 x PER MAAND - 4 APRIL 1969 nr. 13 PEEL PERIODIEK. Uitgegeven door de gezamenlijke Geldzegelwinkeliers voor Venray en omgeving. Ver schijnt 2 x per maand in een oplage van 10.000 ex. en wordt gratis huis aan huis bezorgd. Redactie en administratie: Paterslaan 7, Venray, telefoon 04780- 1578, postbus 59. Bank: Algemene Bank Nederland. Giro van de Bank 1232695 ta.v. de Geldzegelactie. ^HUTISSg GPIIÏISZZ p L... A - .o liiXCENlSyr ï-thJaCENT.-p geldzegel gelÖzegel geldzégel geldzegel geldzegel geldzégel geldzégel geldzegel geldzegel geldzegel geldzégel geldzegel geldzegel geldzegel geldzegel geldzegel geldzegel RAYONCOMMISSIE Voor de Maasdorpen funktio- neert sinds juni 1968 een rayon commissie van de samenlevings opbouw. Voorzitter is Dhr. L. W. A. A. van den Boom uit Lottum. Aan de orde zijn: vraagstukken rond busverbindingen, onder- wijscentralisatie, gemeentelijke herindeling, het Rode Kruis, pro grammering van gemeenschaps huizen, vakantiewerk en jeugd beleid in gemeente Meerlo. Bejaardenwelzijnsbeleid Momenteel is de dienstverlening aan thuis-wonende bejaarden in uitbouw. In samenwerking met het Regionaal Instituut voor Maatschappelijk Werk Noord- Limburg worden initiatieven op dit gebied begeleid in Horst, Se- venum, Gennep, Venray, Meer- lo-Wanssum. Het R.I.M. draagt bij in de beleidsvorming, de sa menlevingsopbouw betrekt de bevolking daarbij. Vormingswerk Op verzoek van de Levensscho len Venray-Horst en Cuyk-Ber- gen, de Regionale Jongerencur sus en Samsam is door samen levingsopbouw een overleg-or- gaan gevormd. De bedoeling is te komen tot een bundeling van krachten op dit gebied, in sa menwerking met de organisaties welke specifiek voor volwasse nen werken. Een inventarisatie is gemaakt. Ven-Zelderheide Op verzoek van B. en W. van Ottersum is in Ven-Zelderheide peiling gemaakt van de menin gen en opvattingen van de be volking voor de toekomst. Bin nenkort zal ten behoeve van de bewoners van dit dorp een dis cussienota verschijnen. Venray Noord West Op verzoek van een initiatief comité is in de noord westelijke wijken van Venray een onder zoek gehouden naar de vragen: moet er een wijkraad komen?, zo ja, wat zou die wijkraad moe ten doen. 78 procent ziet graag een wijkraad komen, maar het moet vooral een overieg-orgaan worden tussen wijk en gemeente bestuur, woningvereniging e.d. MEDEDELINGEN - Dhr. A. Felling, bestuurslid van het R.J.C. is aangewezen door het bestuur om als afgevaar digde van het R.J.C. in het be stuur van de Provinciale Jeugdraad Limburg zitting te gaan nemen. Mej. R. van de Kerkhof, jeugd- konsulente bij het R.J.C. heeft per ingang van 1 febr. j.l. haar kantoor betrokken in Gennep, adres: Davidstraat 1 (bij de Gezinszorg). De jeugdraad in Velden is ge formeerd; sekretariaat berust bij Dhr. Dhr. van Elk, adres: Oude Venloseweg 78, Velden. Aktiviteiten In de periode vinden bestuurs- kader kursussen plaats in Ven ray, Horst en Gennep. Deze worden georganiseerd door de KNVB kring Horst-Venray, in samenwerking met het R.J.C. De kursus bestaat uit een serie van vier avonden t.b.v. bestu ren van diverse verenigingen. Deelgenomen wordt er door globaal 90 personen waarvan de helft uit de sportwereld en de helft uit jeugd- en jonge ren verenigingen. - Subsidie reglementen gemeen ten: Er is een informatie set uitgegaan over de subsidie regelingen die door de ge meenten gehanteerd kunnen worden t.a.v. jeugdwerk en jeugdsport. Deze informatie is gestuurd naar gemeentebesturen en naar de gemeentelijke en plaatselijke jeugdraden. Dit informatie set heeft niet tot doel 'n model te zijn wat men zonder meer kan overnemen, het probeert eerder een hand zame informatie te geven; zo dat belanghebbenden zich in deze materie gezamenlijk gaan verdiepen. Enkele punten van bijzondere aandacht - Samenstelling van een brochu re over jeugdvakantiewerk. - Opzetten van een jeugdlei- derskursus in samenwerking met de provinciale organisa ties. - Jaarverslag over de jaren 1967-1968. ROYALE BEOORDELING VAN UITKERING KAN MEER DAN 80% BEDRAGEN Op 1 juli 1967 werd de wet op de arbeidsongeschiktheids verzekering van kracht. De w.a.o. geeft uitkering, nadat iemand een jaar lang ziek is geweest. De hoogte van de ze uitkering is afhankelijk van het loon dat de werknemer heeft verdiend alsook van de mate van arbeidsonge schiktheid. Als de arbeidsongeschiktheid 80% of meer be draagt, wordt 80% van het dagloon betaalt. Maar in bij zondere gevallen gaat de w.a.o. boven die 80% uit en geeft deze een aanvulling tot 100% van het dagloon. BEGRIP „HULPBEHOEVENDHEID" IS RUIM In bepaalde gevallen kan w.a.o. méér dan 80 pet. van het dag loon betalen. Dat kan gebeuren wanneer de patiënt hulpbehoe vend is en daardoor geregeld oppassing en verzorging nodig heeft. Voorwaarde is dan wel, dat die hulpbehoevendheid lan ger dan zes maanden zal duren. Het begrip hulpbehoevendheid is als zovele begrippen natuur lijk heel betrekkelijk. Stel, dat iemand als gevolg van ernstige rugklachten voor 80 of meer procent arbeidsongeschikt is verklaard. Deze patiënt heeft 's ochtends nogal moeite om zijn sokken aan te trekken. Hij moet daarbij dikwijls worden gehol pen. Toch kan men niet zeggen dat hij zó hulpbehoevend i$, dat geregelde oppassing en verzor ging noodzakelijk is. Daarom zal zijn uitkering niet meer dan 80 pet. van zijn dagloon kunnen bedragen. Voor optrekking tot 100 pet. is geen klemmende re den. Maar gesteld dat een volgens de w.a.o. verzekerde geheel of ge deeltelijk verlamd is en dat hij voor het verrichten van talrijke, noodzakelijke handelingen als wassen, kleden, eten en lopen hulp van een derde nodig heeft. Zo'n patiënt heeft vanzelfspre kend geregelde oppassing en verzorging nodig. In dat geval kan de uitkering tot boven 80 pet. van het dagloon worden verhoogd. Hierbij doet het er niets toe of de hulp wordt ver leend door een der gezinsleden of door een betaalde hulp. INLICHTEN Iemand die arbeidsongeschikt is verklaard en dientengevolge 'n uitkering geniet, moet zich hou den aan bepaalde regels. Vol gens de wet op de arbeidsonge schiktheidsverzekering moet iemand die een uitkering ont vangt, de bedrijfsvereniging in lichten wanneer zich omstandig heden voordoen, die kunnen lei den tot verlaging of intrekking van de uitkering. Stel ,dat iemand de volledige uit kering volgens de genoemde wet ontvangt. Na verloop van een half jaar gaat hij echter weer halve dagen kan werken, is het verplicht om de bedrijfsvereni ging hierover te informeren. Dat is ook heel begrijpelijk. Immers, wanneer de verzekerde weer halve dagen kan werwen, is het vermoeden gewettigd dat hij toch niet voor 80 pet. of meer arbeidsongeschikt is. Een nieuwe medische keuring kan dan even tueel zijn arbeidsongeschiktheid op een lager percentage stellen. De uitkering wordt dan vermin derd. Wat gebeurt er wanneer de ver zekerde de bedrijfsvereniging niet inlicht? In dat geval kan de bedrijfsvereniging het ten on rechte betaalde bedrag terug vorderen. En meestal komt de bedrijfsvereniging er toch wel achter, wanneer een verzekerde weer gaat werken. Daar zorgt doorgaans de belastingdienst wel voor GEEN ZELFSTANDIGEN Degenen die een uitkering krachtens de w.a.o. ontvangen, hebben recht op vakantietoe slag. Deze toeslag wordt een maal per jaar (in mei) betaald. De verzekerde ontvangt 6 pet. vakantietoeslag over de maan den, waarover men een uitkering heeft ontvangen. De w.a.o. voorziet overigens niet alleen in het opvangen van geldelijke gevolgen van langdu rige arbeidsongeschiktheid. De bedrijfsverenigingen die de wet uitvoeren, hebben ook de be voegdheid om voorzieningen te treffen, die de revalidatie ten goede komen. De wet op de arbeidsongeschikt heidsverzekering geldt alleen voor loontrekkenden. Zelfstandi gen, die arbeidsongeschikt wor den, kunnen aan deze wet geen enkel recht ontlenen. Toch ligt het in de lijn der verwachting, dat er in de naaste toekomst ook een regeling komt voor zelfstan digen, die tengevolge van gehe le of gedeeltelijke arbeidsonge schiktheid hun inkomsten moeten derven. Maar het staat wel vast dat een dergelijke uitbreiding van de wet de premie aanzienlijk zou opdrijven. Nu kunnen zelf standigen zich wel vrijwillig te gen arbeidsongeschiktheid ver zekeren. „Inhalen is altijd een manoeuvre met een latent gevaar". Dat staat in een door niemand minder dan de befaamde rally-cracks Erik Carlsson en Pat Moss ge schreven boek. Zij verklaren in datzelfde boek hun inhaalmethode, die de tijd gedurende welke de inhalende wagen zich op de rijstrook voor het tegemoetkomende verkeer bevindt, tot het minimum be perkt. In het kort komt die vei lige inhaalmethode hierop neer: Men ziet in de verte een auto voor zich, die men zou kunnen inhalen, omdat hij langzamer rijdt. Dat inhalen is echter on mogelijk, omdat er enkele tegen liggers aankomen. Rijdt dan niet door tot vlak achter de lang zaam rijdende wagen. Men zou dan vrij sterk moeten afremmen, wachten tot de tegenliggers voorbij zijn en dan vanaf een betrekkelijk lage snelheid moe- ten accelereren om de inhaal manoeuvre uit te voeren. Dat accelereren zal zelfs voor een deel moeten plaats vinden tij dens het inhalen. Wat doen nu onze uitgekookt rijdende rally-rijders? Zij nemen al véél eerder iets gas terug en houden een vrij grote afstand tot de in te halen wagen. Zij re gelen hun snelheid zo, dat ze het vrij lange stuk weg tot de in te halen wagen als aanloopstrook gebruikend, juist weer op kruis snelheid rijden, als de laatste te genligger passeert. Ze sturen dan tijdig naar links en halen zó snel in, dat de tijd, die ze op de voor de tegenliggers bestemde rijstrook doorbrengen zo kort mogelijk wordt gehouden. Ze beginnen dus al véél eerder in te halen, dan de man, die ge wend is door te galopperen tot vlak achter z'n voorliggers om daar met veel vertoon van te rugschakelen en optrekken het bekende kiekeboe-spelletje te gaan spelen. Ook hoeven ze minder gas terug te nemen en minder fel op te trekken. Vooral voor wagens met beperkt motor vermogen is deze wijze van in halen ten zeerste aan te bevelen. Met andere woorden: de „lan ge" inhaalmanoeuvre, tijdig in gezet en zo snel mogelijk vol trokken, verdient beslist de voor keur boven de véél te veel voor komende „opportunistische" procedure van: „Ik rij door tot ik niet verder kan en zie dan wel verder". En: „Inhalen? - alleen, als het kan"; dus: „Voor vrij, achter vrij? dan pas inhalen!" M. Schim van der Loeff, Kempweg 6 P. J. H. Mooren, Grotestraat 10 G. M. Bakens, Grotestraat 8b Schoenhandel Janssen-Clevers, Henseniusstraat 8 Foto Studio Kruysen, Grotestraat 3 Het Witte Huis, Langstraat 13 Fa. J. Thomassen, Grotestraat 27 Bambino, Grotestraat 30 A. W. Rooyakkers, Patersstraat 10 H. Hendrix, Patersstraat 9 V. Goumans, Stationsweg 5 Peter Hendrix Bazar, Grotestraat 13 Gommans, Langstraat 61 Gebr. van Mil, Maasheseweg 2 H. Laurensse-Vaske, Langstraat 10 Automobielbedrijf J. Derksen, Patersstraat 29a Firma J. Thomassen, Wilhelminastraat 6 J. van Rhee, Paterstraat 24a De Nieuwe Schilder, Paterslaan 7 J. Hermans Brillen, Grotestraat 8 Creemers, IJs, bier en limonades Past van der Gaetstraat 75 Clephas, Oude Oostrumseweg 26 Nelissen, Overloonseweg J. Michiels, Patersstraat 22 MERSELO: Janssen, Grootdorp 35 Lankveld, Grootdorp 31 Bonants, Schoenmagazijn OOSTRUM: Derks-Camps, Mgr. Hanssenstraat 17-19 B. Valckx, Mgr. Hanssenstraat 1 J. J. Verheyen-Kessels, Mgr. Hanssenstraat CASTEN RAY: Heidens, Horsterweg 58 OIRLO: Linskens, Hoofdstraat 20 A. Nelissen-Verheyen, Hoofdstraat 26 G. Gommans, Hoofdstraat 37 YSSELSTEYN: Baltissen, Lovinckplein 4 Wed. Custers, Lovinckplein 10 Bos-Janssen, Lovinckplein 1 F. van Dierendonck, Jan Poelsweg 13 Gebr. Keysers, Lovinckplein 3 WANSSUM: Poels, levensmiddelen Jenniskens, Huishoudelijke artikelen, sanitair J. Peters, Meerloseweg 2

Peel en Maas | 1969 | | pagina 19