Kerkelijke Diensten van 6 april tot en met 12 april Vredeskerk Venray Zaterdag krijgt u bij aankoop van een ventilatorkachel PREMIE Belasting door de eeuwen heen PAROCHIEKERK VENRAY Priester van de week: Kapl. J. Driessen Dr. Poelsstraat 2 - Tel. 2385 Zondag: Hoogfeest van Pasen. 8 uur Antoon van Osch; 9.30 plech tige hoogmis voor de parochie; 11 u. Petronella van Rijswijck-Stiphout; 18 uur ouders Bertrams-Hendriks. Maandag: Tweede Paasdag. 8 uur Amoldina Aben-van de Mond; 9.30 hoogmis voor Leo Royen vwg. D.L. 11 uur ouders Huybers-Janssen. Vandaag geen avondmis. Dinsdag: 7.30 Jacob Goumans en echtgenote als stichting; 8.15 ouders van den Munckhof-Goumans; 9 uur Martin Wismans en echtgenote; 19 u. Martin Custers. Woensdag: 7.30 Petronella Jacobs- Poels; 8.15 fam. Royen vwg. fam. P; 9 uur ouders Coenen-Houtackers; 19 uur Martin Thuyls en Hendrika Muysers. Donderdag: 7.30 Theodoor Cremers en Helena Poels als stichting; 8.15 Mevr. Faesen Bouwman vwg. de buurt ;9 uur G. H. A. Pouwels. Vrijdag: 7.30 Chris Janssen en dochter; 8.15 José Kremer-Vullinghs; 9 uur geen H. Mis; 10 uur plechtige huwelijksmis voor het bruidspaar Kusters-van Cuyck; 11 uur plechtige H. Mis uit dankbaarheid t.g.v. een zilveren huw. R. C.; 19 uur Wilhel mus van Hoof. Zaterdag: 7.30 Pastoor Schmeitz en overl. ouders als stichting; 8.15 Si mon Claessens; 9 uur W. Peters, kerkmeester; 15 uur plechtige H. Mis uit dankbaarheid t.g.v. zilveren huwelijk Voesten-Pelzer. AkolietenUjst Zondag 6 april: 8 uur H. Manders en J. Laurensse; 9.30 H. Ebberink en G. Cox; 11 uur P. Hanssen en P. v.d. Heuvel; 18 uur W. Janssen en T. Janssen. Maandag 7 april: 8 uur J. Bollen en J- van Ham; 9.30 A. Stevens en G. Cox; 11 uur M. Cuppen en J. Thielen. Misdienaarslijst Dinsdag, woensdag: 7.30 Gerard van Veghel en Leon Oudenhoven; 8.15 Hub Gooren en Boudewijn van Grinsven; 19 uur Huub Janssen en Jos Swaghoven. Donderdag, vrijdag, zaterdag: 7.30 Caspar Michels en René Clevers; 8.15 Bart van Bolhuis en André Goo ren; 19 uur Pi eter Janssen en Hub Thuyls (alleen vrijdag). Vrijdag: 10 uur huwelijksmis Pie- ter Janssen en Hub Thuyls. Vrijdag 11 uur Lambert Janssen en Wim Kremer. Zaterdag 15 uur Martin Spee en Adje Verbeek. PAROCHIE PATERSKERK Priester v. d. week: P. Kohier Zondag: Hoogfeest van Pasen. H. Missen: 7.30, 9.00, 11.45; pl. hoog' mis 10.15; avondmis 18.00 uur. Maandag: 2e Paasdag. H. Missen als op zondag, maar geen avondmis. Vrijdag: om 19.00 avondmis voor de gezinnen van onze parochie. Zaterdag: om 5 uur en 6 uur en na de avondmis tot 8 uur gelegen heid om het sacrament der biecht te ontvangen. Om 18.30 avondmis als zondagsviering. Mededelingen I. In de hoogmis van de eerste Paasdag zingen de Zangertjes van St. Frans een geheel nieuwe, prachtige meerstemmige mis, die ze ook in Loreto gaan zingen. Bovendien zingen ze nog enige meerstemmige nummers, die ook op het Congres van de Pueri Can- tores zullen worden uitgevoerd. We hopen, dat u kunt komen luis teren. 2. Op eerste Paasdag is de laatste, maar ook de grootste inzameling van de Bolivia-aktie. Komt u nog eens heel royaal over de brug. Die arme drommels daar moeten ook aan de gang kunnen komen. Ver geet niet uw zakje mee te bren gen en laat het een Paasgift zijn. 3. Dinsdag na Pasen kunt u in het kerkportaal wijwater halen. Misintenties Paaswake: 19.30 Aloys Treelen. Zondag: 7.30 Hubertus Jacobs en Maria Jacobs-Duyf; 9.00 A. Coenen- Houtackers (v.w. vriendin); 10.15 An- Hoeymakers-Claessen; 11.45 overl. ouders Janssen-Maurus; 18.00 Jan Clephas. Maandag: 7.30 Pater Hagens en Truus Arts-Hagens; 9.00 A. Coenen- Houtackers; 10.15 Johannes Lenssen; 11.45 A. Coopmans-Custers. Dinsdag: 7.45 Constant Royer; 8.30 Peter Joh. Swinkels en overl. fam.; 19.00 Wilhelm Lit j ens. Woensdag: 7.45 Antoinette Ram- melman-Elsevier; 8.30 Hendrikus Janssen; 19.00 Martinus Lenssen en zoons Mathieu en Jan. Donderdag: 7.45 Eva Wilhelmina Royer; 8.30 tot zekere inüentiej 19.00 gel. zielen. Vrijdag: 7.45 Moeder Nieuwstad; 8.30 Geza Budai; 19.00 Gezinsmis fam. van Soest-Bollig en lev. en overl. fam. Zaterdag: 7.45 A. Coenen-Hout ackers; 8.30 Hubertina Creemers- Eydems; 18.30 Harry Lenssen. Dienbeurten Akolieten Zaterdag Paaswake: 19.30 Ant. Claessens, P. Philipsen, Jac. Claes sens en Jos Jeuken. Zondag: 7.30 Luc Pop en Bert Janssen; 9.00 Paul en Victor Pop; 10.15 Jos Hendricx en Jan Schelle- kens; 11.45 Carlo Feller en Huub Arts. Maandag: 7.30 Frans Bonants en Jos Hendricx; 9.00 Luc Pop en Bert Janssen; 10.15 Paul Pop en Ant. Claessens; 11.45 Victor Pop en Jan Sdhellekens. Dienbeurten Misdienaars Paaszondag: 18.00 Marco Pop en Hub. v. d. Putten. Dinsdag, donderdag en zaterdag: 7.45 Geert Hendricx en Simon Claes sens; 19.00 E. Cornelissen en M. Fleurkens. Woensdag en vrijdag: 7.45 Marco Pop en Hub. v. d. Putten; 19.00 Henk Hendrix en Frans Jeuken. Hoogfeest van Pasen. Zaterdag: 19.00 plechtige eucharis tieviering (paaswake), waaronder de hernieuwing van de doopbeloften van de kinderen van de zesde klas (kinderkoor), int. voor overl. ouders Hoevenaars-Weijs. Zondag: eerste paasdag. 7.30 lees- mis voor overl. ouders Huijbers- Janssen; 9.00 leesmis voor overl. Ma ria Evers-Clevers; 10 uur hoogmis voor alle parochianen. Het gemengd koor (dames en heren) zal een meer stemmige mis zingen met de wisse lende gezangen in het latijn; 11.30 leesmis voor overl. Johan Jansen en Catharina Arts; 18.30 avondmis voor overl. Theodoras Stevens. Maandag: tweede paasdag. De tij den van de diensten zijn als op zon dag, maar er is geen avondmis. 7.30 leesmis voor overl. Sjaak Mommen; 9.00 leesmis voor overl. fam. Wil- lems-Tijssen: 10 uur hoogmis voor overl. Theo Vollenberg (kaartclub); 11.30 leesmis voor overl. Francina Clephas-Spreeuwenberg. Dinsdag: 8.00 leesmis tot voorspoe dige beterschap (S.)19.00 avondmis voor de overl. leden van de postdui venvereniging „De Zwaluw". Woensdag: 8.00 leesmis voor overl. Theo Vollenberg; 19.00 avondmis v. overl. Jacques Versteegen. Donderdag: 8.00 leesmis voor overl. Leonardus Michels en Hendricus Versleijen; 19.00 avondmis voor overl. Hubertus Peeters (buurt). Vrijdag: 8.00 leesmis voor overl. Elisabeth Geurts; 19.00 avondmis v. overl. Theodoras Pouwels. Zaterdag: 8.00 leesmis voor overl. Wim Oudenhoven; 19.00 avondmis voor overl. Gertruida van Hoof- Hoex. Biechtgelegenheid van 5 tot 7 uur. Mededelingen 1. De laatste boeteviering vóór pa sen: goede vrijdag avond om 8 u. en biechtgelegenheid: paaszater dagmiddag van 3 tot 6 uur. 2. De eerste en tweede paasdag kunt u de zakjes met het vasten- offer voor Bolivia nog inleveren in een van de kisten in de kerk. 3. Denk de eerste zondag van de maand paasdag weer aan uw gezinsbijdrage! Misdienaarslijst 512 april Paaszaterdag: 19.00 uur: M. Eibers, T. van Toor, R. Jans. Paaszondag: 7.30 H. Kusters en H. Linders; 9.00 N. de Rijk. L. Arts; 10 u. P. Peeters, N. v. d. Bekerom, J. van Meyel; 11.30 L. Simons, W. Tijssen; 18.30 M. Dicker, Bert Pelzer. Paasmaandag: 7.30 J. van Meyel, P. Peeters; 9.00 N. de Rijk, L. Arts; 10 u. M. Eibers, T. van Toor, R. Jans 11.30 M. v. d. Bekerom, G. Willem- sen; 12.00 Boekjes: S. Claessen, B. Francken, J. Schattorie, W. Her mans, N. de Rijk, L. Arts, H. Pee ters. Week I: 8.00 H. Kusters, H. Lin ders; 19.00 H. Peeters, P. Peeters. Week II: 8.00 J. Schattorie, W. Hermans; 19.00 L. van Els, G. Wil- lemsen. HERVORMDE GEMEENTE Op Goede Vrijdag begint de dienst voor de Protestanten in de kapel van Mariannhill aan de Westsingel des avonds om half acht. Predikant is Ds. Sprey uit Nijme gen die het H. Avondmaal zal be dienen. Op de Eerste Paasdag vangt de dienst aan om tien uur, waarin de Weleerw. Heer Keers voorgaat. Mevr. van der Giessen zal enige paasliederen zingen. Aan de uitgang de jaarlijkse extra-kollekte voor het algemeen kerkewerk. PAROCHIEKERK OOSTRUM Zondag: Hoogfeest van Pasen. Vandaag laatste inzameling van de Vastenspaarzakjes. 8.30 Johan Camps; 10 uur hoogmis, gest. jrd. overl. fam. Raedts-Verhees; 3 u. lof. Maandag: 8.30 gest. Ism. Gerard Camps, Jacoba en Rosalia Hillen; 10 uur Hoogmis, jrd. Piet Op 't Veld. Dinsdag: 8 uur Pierre Jacobs. Woensdag: 8.45 Leonard Maas. Donderdag: 8 uur Hubert Lins- kens. Vrijdag: 8 uur overl. fam. v. Heijs- ter. Zaterdag: 8 uur overl. fam. Hen drix-Janssen; 19 uur overl. ouders Jenneskens-Gielens. Dinsdagmorgen kan men wijwater halen in het portaal van de kerk. parochiekerk oirlo Zondag: Hoogfeest van Pasen 7.00 leesmis: 8 20 uit dankbaarheid ft. Hl: 10 uur Hoogmis voor de pa- 'Oohio. Paasmaandag: 7.00 leesmis: 8.30 Wilehlmus Janssen en Paulina Ties- sen: 10 uur hoogmis voor Maria de Ponti-Pïlmeiier v.w. de buurt. Dinsdag: 7.30 jaardienst Louis Maessen en overl. ouders. Woensdag- 7.30 jaardienst Joh. v.d. Sternen en Petronella Muiisers: 15.00 H. Mis dankbaarh. 40-jarig huwe lijksfeest. Donderdag: 7.30 leesmis voor over ledenen. Vrijdag: 7.30 geen H. Mis; 11.30 u. huwelijksmis voor het bruidspaar Hoeijmakers-Zanders. Zaterdag: 7.30 H. Mis voor pries terroepingen; 19.00 avondmis v. Jo hanna Claessens-Verstappen en voor Gerrit en Louis Claessens. Deze week worden de zakjes voor de gezinsbijdrage opgehaald. •PAROCHIE CASTENRAY Zaterdag 5 april: Paaszaterdag. 20 uur Paaswake (Gertr. Tielen- Thielen). N.B. Vandaag en morgen: laatste inlevering van zakjes van bisschop pelijke vastenaktie Bolovia. Zondag: Hoogfeest van Pasen. (Eerste zondag in de Paastijd). 8 uur leesmis, le zeswekendienst Hendr. Camps; 10 uur hoogmis v. d. paro chie. Maandag: Paasmaandag. 8 uur lsm. overl. fam. Lemrrien-Litjens; 10 urn- hoogmis Piet Philipsen. Dinsdag: 8 uur gez. maandd. Mart. Versteegen. Woensdag: 8 uur Gezinsmis tot int. van hen die offeren. Donderdag: 8 uur gez. maandd. Drika Dinghs-Arts. Vrijdag: 8 uur st. t.e.v. H. Hart; 15.00 huwelijk bruidspaar Jennis- kens-Jacobs. Zaterdag: 8 uur geen H. Mis; 11 u. hoogmis v. dankz. bij 25-jarig hu welijksfeest Classens-Vissers. Kerkpoetsen: Miep Emonts en Tr. Kuypers. MisdienaarsW. Kunen-W. Clas sens; J. Peeters-G. Vullings. Akolieten: L. Heidens, Jan Kunen, H. Rambags, L. Rambags. (ALLEEN GELDIG OP ONZE KOOPJESDAG) 10. RADIO - T.V. - WASAUTO MATEN - CENTRIFUGES EN ALLE ANDERE ELECTRISCHE HUISHOUDELIJKE APPARA TEN ROERMOND: LAURENTIUS- PLEIN 9 TEL. 5154- HELDEN- PANNINGEN: MARKT 39 TEL. 1300 -VENRAY: LANGSTR.1 TELEFOON 3030 Zondag: Hoogfeest van Pasen. Om 7.30 leesmis voor Jean Loenen: om 9 uur hoogmis voor de parochie; om 10.30 leesmis voor Jeannette Loonen-Verheijlen. Paasmaandag: 7.30 leesmis voor de overleden familie Geurts-Wismans 9.00 hoogmis voor Harry Martens en dochter Petronella Janssen-Martens; 10.30 leesmis voor Piet Emons. Dinsdag: 7.30 gezongen dienst voor Wilhelmina Baltussen en W. Bal- tussen en echtgenote; 's avonds 7 u. leesmis voor Jan van Cuijck v.w. de buurt Brienshoek. Woensdag: 7.30 leesmis voor Mar tinus Direks en echtgenote; 's avonds 7 uur leesmis voor Gerrit Janssen. Donderdag: 7.30 gezonden jaarget. voor Jacob Koenen en echtgenote; 's avonds 7 uur leesmis voor Chris Gooren en echtgenote. Vrijdag: 7.30 leesmis voor Peter Willemse en Catharina Geeraets; om 7 uur 's avonds leesmis voor Johan nes Janssen, echtgenote en overleden kinderen. Zaterdag: om 8 uur geen H. Mis; 11 uur gezongen dienst van dank baarheid bij 't zilveren huwelijks jubileum Willems-van de Munckhof; 's avonds 7 uur leesmis voor Gerard Hendrickx. Akolieten in de week: 7.30 Theo Stevens en Geert Reintjes; 's avonds 7 uur Th. en Peter Voermans. Zondags en Paasmaandag: 7.30 B. van Hees en Jac. Heidens; 9 u. Fr. Voermans, Jan Voermans en M. Janssen; 10.30 H. Baltussen en W. Cornelissen. Zondag: Hoogfeest van Pasen. Zaterdag, le en 2e Paasdag inza meling laatste Vastenaktie; Bolivia- project. Zondag: 8 uur leesmis voor zal. Rector J. Geurts; 10 uur Hoogmis voor de parochie; 2.30 Paaslof. Maandag: 2e Paasdag. 8 uur lees mis ter ere van O.L. Vrouw en H. Gerardus zegening huisgezin; 10 u. Hoogmis overl. fam. van Aerts-Ja cobs. Dinsdag: 8 uur leesmis uit dank baarheid (Gr.); na de H. Mis wij water. Woensdag: 8 uur leesmis voor zal. Maria Kunen-van Rens; om 3 uur Hoogmis uit dankbaarheid fam. van de Goor-Baltussen bij 40-jarig hu welijk. Donderdag: 8 uur leesmis voor zal. Anna van Rijswijck-Verheyen. Vrijdag: 8 uur leesmis voor zal. Klenricus Vollenberg. Zaterdagavond om 6 uur Hoogmis uit dankbaarheid fam. Geerets-Smits bij 25-jarig huwelijk; om 8 uur lsm. gest. zal. Maria Drabbels-van Meyel. Akolieten voor le en 2e Paasdag: Gerardus van Staveren, Harry Drab- bels en Cor Janssen. PAROCHIE YSSELSTEYN Zondag: Hoogfeest van Pasen. 7.30 leesmis voor de fam. Janssen- Koppens; 8.45 leesmis v. Leonard Maesen best. door de boerenbond; 10 uur Hoogmis voor de parochie; 11.30 jongerenmis. Maandag: 2e Paasdag, feestdag van devotie. 7.30 leesmis v. Maria van Soest-Swinkels; 8.45 leesmis v. Gerardina Menting-Arts; 10 uur Hoogmis, gesticht jaarg. v. Mathias van Asten en Petronella Pouwels. Dinsdag: 8.00 leesmis v. d. overl. fam. Claessiens-Poels.- Woensdag: 8.00 leesmis v. d. fam. Willemsen-Verheyen. Donderdag: 19.00 leesmis uit dank baarheid v. d. fam. van Osch-Ver- haag. Vrijdag: 8.00 leesmis v. d. overl. fam. Jenniskens-Arts. Zaterdag: 19.30 leesmis v. Piet Verheyen en echtgenote best. d.d. tuinbouwvereniging. RECTORAAT HEIDE Zondag: Hoogfeest van Pasen. 7.30 leesmis voor het rectoraat; 10 u. jaargetijde voor de overl. ouders Engelbertus en Helena Rutten. Mis dienaars: René en Rikie Gielens, Naud en Jan Gielens, Jan en Jan Janssen. Lof te 3 uur. Derde inzame ling van de vastenaktie t.b.v. Boli via. Misdienaars van de week: Harrie Maas en Martien Poels. Paasmaandag: 7.30 leesmis tot int. van de familie Janssen-Thielen; 10 u. jaargetijde voor de overl. ouders Lambertus Pouwels en Anna Derks. Misdienaars: Jeu en Peter Spee, Karei Arts, Martien Peeters, Jan Nabben en Peter Muijsers. Dinsdag: 7.30 leesmis voor Wilhel mus van Heijster. Woensdag: 7.30 leesmis voor Jo hanna Gerrits. Donderdag: 7.30 leesmis tot int. v. de familie JanssenDoumen. Vrijdag: 7.30 leesmis voor Peter Paul Janssen. Zaterdag: 7.30 uur leesmis voor de overl. familieleden Peeters-Gerrits. Biechtgelegenheid: van 67 uur. Te 7 uur avondmis tot int. van de fam. Jakobs-Droesen. Kerkpoetsen: Toos Janssen en Ti ny Michels. PAROCHIEKERK MERSELO Zondag: Hoogfeest van Pasen. Gelegenheid om de zakjes met het Vastenoffer in te leveren. „Moge ons offer voor de mensen in Bolivia een klein lichtpuntje zijn". 7.30 leesmis voor Wilhelm Gellings; 10 uur Hoog mis voor de parochie. Zangkoor en kinderkoor verzorgen een meerstem mige mis met begeleiding van orgel, kopersinstrument en slagwerk; 11.30 H. Mis voor Martinus Poels met de gezangen uit de Emmaus-mis. Tweede Paasdag: 7.30 leesmis voor overl. fam. van Dijck-Hoedemakers en To van Dijck; 10 uur Hoogmis tot int. van fam. Janssen-Arts; 11:30 leesmis voor Antoon Verhaag. Dinsdag: 8.00 gez. H. Mis voor overl. ouders Cornelissen-Basten. Woensdag: 8 uur gest. jgt. voor Mathijs Arts en Cath. van Osch. Donderdag: 8.00 gez. H. Mis voor Johannes Lemmens. Vrijdag: 8.00 gest. jgt. voor Leo nardus Verhaag en Linderdina Hey- nen. Zaterdag: 19.30 uur avondmis tot dankzegging. De kinderen, die op zondag 13 april de Doopbeloften hernieuwen, gelieven vanaf woensdag in de paas week 's morgens de H. Mis bij te wonen, waarna voorbereiding en oefenen. RECTORAAT SMAKT Zondag: Hoogfeest van Pasen. 7.30 H. Mis; 10 uur pl. Eucharistie viering int. fam. Wijnhoven-Braun. Maandag: 2e Paasdag. 7.30 H. Mis; 10 uur hoogmis int. zegen in gezin. Dinsdag en woensdag: 7.30 H. Mis. Donderdag: 7.30 H. Mis voor overl. ouders. Vrijdag: 7.30 H. Mis int. welslagen van examen. Zaterdag: 7.30 H. Mis voor Petro nella Kersten-Asselberghs; 's avonds om 7 uur H. Mis voor overl. moe der. RECTORAAT VREDEPEEL Zondag: Hoogfeest van Pasen. 7.45 vroegmis tot int. van fam. Huijs-van Enckevort; 10 uur hoog mis v.h. geestelijk en tijdelijk wel zijn van de parochianen. Vandaag maandel. bijzondere kollekte; 19 uur lof. Vandaag en morgen laatste in breng van het Vastenoffer. 2e Paasdag: 7.45 vroegmis t.i.v. fam. Hertsig; 10 uur hoogmis t.b.i. Dinsdag: t.b.i. (St. Anthonis). Woensdag: t.b.i. (Horst). Donderdag: v. d. zielerust van een overledene (D. v. B.). Vrijdag: v. d. zielerust van over ledenen. Zaterdag: 19.00 avndmis uit dank baarheid n. fam. Bloemen-Seijkens. Belasting is een bijzonder impopu laire zaak. Het lijkt wel of de mens daar van nature iets op tegen heeft. Door de eeuwen heen heeft men er zich tegen verzet en ook nu wordt er dikwijls danig op de fiscus gemop perd ook al is men tegenwoordig in een democratische staat als Neder land er van overtuigd, dat onze ge zamenlijke bijdragen een besliste noodzakelijkheid zijn, omdat Vader tje Staat nu eenmaal over wat zak geld dient te beschikken om bepaal de dingen te verzorgen, waartoe wij als eenlingen nooit zouden komen en die voor ons allen nu eenmaal van het grootste belang zijn. Dit laatste is overigens een prin cipieel verschil met het verre ver leden. waarin de burger onder zwa re belastingdruk stond, terwijl hij nooit enige rekening en verantwoor ding zag van de betaalde bedragen en er nawelijks iets ten algemene nutte werd gedaan, terwijl de be lastingbetaler wel mocht aanschou wen hoe de hoge heren goede sier maakiien van zijn geld. Dat men in die tiiden een verschrikkelijke hekel aan de belastingen had en zelfs tot oostand geneigd was. is een alles zins begrijpelijke zaak. Wanneer nu de belasting op de benzine weer omhoog gaat en we binnenkort in EEG-verband te ma ken krijgen met een optrekken van dé omzetbelasting, waardoor een en ander ongetwijfeld weer duurder zal worden, dan mopperen we en dat is natuurlijk begrijpelijk, want iedere dat hij heel weinig of geen belasting dat hij heel weini gof geen belasting behoefde te betalen, terwiil er van de kant van de overheid van alles voor hem werd gedaan. Maar dat gaat nu eenmaal niet en ieder zin nig mens begrijpt dat. Ook al is de belasting hoog, toch verkeren wij nog in een zeer gun stige positie vergeleken bij onze ver re voorouders, die het genoegen mochten smaken in de middeleeu wen te leven. Zoals reeds hierboven gesteld, werden zij via de belastingen uitge perst, terwijl daar vrijwel niets te genover stond. Wanneer we het een ander hierover weten, dan staan we verbaasd over de ongelooflijke belastingdruk die deze arme mensen in die tijd werd opgelegd. Alleen het ademhalen en de zon neschijn was niet belast, maar ver der was er vrijwel niets te bedenken dat niet belast was. Zelfs de wind, die de wieken van de molen in be weging moest brengen, kostte geld en de molenaar moest hiervoor aan de heer betalen. Het gebruik van ,weg>en", dikwijls niet meer dan modderige paden met karresporen, was belast, het oversteken en beva ren van rivieren was belast. Voor het meevoeren van een dier moest men betalen, ook het betreden of verlaten van een stad kostte geld. Het bezoeken van de markt, het bij wonen van kerkdiensten, dopen, trouwen, begraven waren belast, handel drijven, het uitoefenen van een beroep, voor alles betaalde men belasting. Zo sterk als de belastingdruk in die duisterse middeleeuwen was, is zij nu gelukkig niet. Er is overigens weinig nieuws on der de zon, wanneer we ons belas- tngsysteem eens bekijken. De omzet belasting bijvoorbeeld, waarvan ve len menen dat dit een twintigste eeuwse nieuwigheid is, bestond al in het Romeinse Rijk onder keizer Ca ligula. Accijnzen, zoals wij die kennen op diverse artikelen, zoals benzine, si garetten, suiker, alcoholische dran ken enz., bestonden al lang. We be hoeven hierbij maar even te denken aan het pachtersoproer in 1747, toen de bevolking in opstand kwam tegen deze indirecte belastingen en de huizen van de pachters (de lieden die deze heffingen op diverse zaken, zoals zout, meel, turf, hout en wat al niet meer, moesten innen) aanvie len en plunderden. Dan kennen we de hondenbelas ting. Gelukkig behoeven onze hon den tegenwoordig niet meer met een penning aan de halsband te lopen, zoals dat voor 1940 het geval was. Maar ook dit soort belasting op huisdieren is al zeer oud. Reeds zo'n tweeduizend jaar voor onze jaartel ling, dus ruw vierduizend jaar ge leden werd er al belasting betaald voor honden, geiten en ander vee, dat daartoe met een zegel van ge bakken klei aan een touwtje om de nek liep. Reeds de Romeinen kenden een vorm van vermogensbelasting. Om de vijf jaar moest iedere burger zijn totale bezit opgeven. Zijn gezins grootte speelde een rol, het aantal slaven dat hij had, zijn vee, zijn grond, zijn huizen, kortom alles. Naar aanleiding van dit bezit werd hij aangeslagen voor de belasting. Men kende daartoe vijf klassen en natuurlijk wilde toen ook graag ie dereen tot de laagste klasse behoren. Maar de overheid was uiterst streng. Wie probeerde de fiscus een rad voor ogen te draaien kwam prompt voor de beul. In de loop der eeuwen heeft de overheid vrijwel alle middelen aan gegrepen om aan geld te komen en er zijn wat dat betreft dan ook de meest dwaze voorbeelden. Zo kien den we in ons land een periode dat de ramen van een huis waren be last. Met als gevolg dat men huizen bouwde met blinde ramen er in. Ook heeft de fiscus indertijd het aantal schoorstenen belast dat op een huis stond. Wie netjes gekleed wilde gaan, moest ook extra betalen. Handschoenen, kousen, pantalons, pruiken, hodeen en reukwerk waren allemaal zwaar belast. Ongetwijfeld betalen we nu fors belastingen dat staat wel vast, maar daarvoor ontvangen we toch ook weer veel dingen, die ons in staat stellen om op een moderne majiier te leven. We behoeven hierbij alleen maar te denken aan de Deltawerken om maar wegen dat ons land rijk is en waarvan we allen gebruik kun nen maken. Dan de verlichting van deze wegen, de verzorging van ri vieren, kanalen, de bouw van diver se prachtige kunstwerken, zoals bruggen etc. De bescherming van ons land met dijken, waarbij we maar even behoeven te denken aan het dichte netwerk van een voor beeld te noemen. De inpolderingen, zoals in het IJsselmeer en zo zijn er uiteraard vele uiterst belangrijke zaken te noemen. In een modern de mocratisch land krijgt men wel waar voor zijn geld, ook al kan men van mening verschillen over de manier waarop het geld zou moeten worden besteed.

Peel en Maas | 1969 | | pagina 12