DE MULDER Beroepskeuze boerenzoons bij panne Er wordt misbruik gemaakt van sociale uitkeringen... TRICOTS i RODIER? TRICOTS DEREVE •^8 J Uit Peel en Maas Lourdes-aktie Verzorging van kamerplanten Politierechter Nuttige tips Tl^ SiKEn WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Venray in het weekend THOMASSEN verhuurt boilers (goedkoop heet water) 2325 bellen VRIJDAG 21 MAART 1969 No. 12 NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS ADVERTENTIEPRIJS 12 cl p«r mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL f 1— (buten V.nray 235) UITVOERINGSORGANEN KUNNEN OOK EFFICIËNT WERKEN Onze sociale uitkeringen zijn de laatste tijd herhaaldelijk in het nieuws geweest. De steeds stijgende premies roepen zowel bij de werkgevers als bij de werknemers allerlei onlustgevoelens wak ker. Wanneer dan nog blijkt, dat op vrij grote schaal misbruik van de sociale wetten wordt gemaakt, dan wordt dit ongenoegen alleen nog maar groter. Voorts staat het wel vast dat althans bij de uitvoering van de werknemersverzekeringen zoals de arbeidsonge schiktheidsverzekering, de werklcosheidswet, de ziektewet en de ziekenfondswet niet die optimale efficiëncy wcrdt betracht, die men redelijkerwijs zou mogen eisen. „SOCIALE RECHERCHE" INSTELLEN Bij de gemeentelijke dienst van sociale zaken te Amsterdam meldde zich vorig jaar een vrouw, die be weerde dat haar man was weggelo pen en haar met drie kindeben had laten zitten. Zij vroeg om een uit kering krachtens de algemene bij standswet en verkreeg deze grif. La ter bleek dat haar man, die een sa laris van circa 17.000,per jaar verdiende, helemaal niet was weg gelopen maar zich een nieuwe auto had aangeschaft van de uitkering die zijn vrouw ontving. Deze vrouw zit nu in de gevange nis, maar hoevelen die misbruik ma ken van een sociale uitkering zitten daar momenteel niet? Jaarlijks wordt er in Nederlnd 13 miljard aan sociale uitkeringten verstrekt Natuurlijk wordt het grootste deel van dit bedrag terecht uitgegeven, maar hoeveel verdwijnt er in ver keerde zakken? Bij de a.o.w. en a.w.w. doen zich geen fraudegevallen voor, evenmin als trouwens bij de wet bijzondere ziektekosten. Met de volksverzeke ringen zit het dus wel goed. Maar heel anders ligt dat bij de z.g. werk nemersverzekeringen, zoals de ziek tewet of de werklooheidswet. Alleen al het feit dat het ziekteverzuim daalt wanneer de conjunctuur ach teruitloopt en er dus moeilijker werk is te krijgen, duidt er reeds op dat er heel wat werknemers zijn, voor wie een lichte verkoudheid soms al een aanleiding is om maar bij de ka chel te blijven zitten. Natuurlijk is de werkloosheid een schrijnend probleem, maar helaas zijn er altijd werklozen, die elke week hun uitkering opstrijken maar overdag vrolijk allerlei goed betaal de karweitjes verrichten. De contro le van de bedrijfsverenigingen is uiterst gering, dus waarom zou men niet GEGOOCHEL In de kamer heeft men gepleit voor de instelling van een „sociale recherche" als een soort pendant van de reeds lang bestaande fiscale recherche. Dit voorstel werd door minister Roolvink van de hand ge wezen. Hij meende dat het over grote deel van de uitkeringsgerech tigden géén misbruik van hun rech ten maakt en dat de instelling van een sociale recherche dus ook deze grote groep in diskrediet zou bren gen. Dat is nog maar de vraag. Wij dachtten dat de bonafide uit keringstrekkers juist blij zouden moeten zijn met een instelling als de sociale recherche. Nu krijgt ieder een, die van de werkloosheidswet of de ziektewet trekt, al heel gauw de naam dat hij misbruik maakt van de sociale uitkeringen. Door de mis bruikers op te sporen, zouden de bo nafide trekkers niet langer in een verdacht daglicht komen te staan. Overigens wordt er, vooral bij de bijstandsuitkeringen, soms heel raar met uitkeringen gegoocheld, ook daar waar men van misbruik van de cliënt niet kan spreken. Een gehuw de vrouw die is opgenomen in een psychiatrische inrichting, mag vijf dagten per maand naar Frankrijk om haar familie te bezoeken. Maar de gemeente betaalt de verpleegprijs rustig door. Een opnieuw gehuwde geschei den vrouw die halve dagen werkte, verdiende 65,per week. Zij kreeg een ongeval met haar brom fiets. Zij werd arbeidsongeschikt verklaard en ontvangt nu 400,— de maand. Die vrouw staat natuur lijk niet te dringen om aan de slag te gaan HONDERD FONDSEN! Een heel ander chapiter is de uit voering van de verschillende socia le verzekeringswetten. Het is zeer twijfelachtig of hier wel de nodige efficiëncy wordt betracht en geen aanzienlijke kostenbesparingen mo gelijk zijn. Is het bijvoorbeeld no dig dat er in ons kleine landje liefst 26 bedrijfsverenigingen zijn en maar eventjes 100 ziekenfondsen! Weliswaar laat een groot deel van de bedrijfsverenigingen hun admini stratie verrichten door het gemeen schappelijk administratiekantoor dat 25 districtskantoren heeft, maar sommige bedrijfsverenigingen willen deze administratie met alle geweld zelf verrichten. Wanneer ze eens van dit principe zouden afstappen, zou dat zeker aanzienlijke besparingen kunnen opleveren, mede gelet op de automatisering van de administra tieve apparatuur, waarvan alle be drijfsverenigingen dan in dezelfde mate zouden kunnen profiteren. Bovendien wordt door dit grote aantal bedrijfsverenigingen de on overzichtelijkheid van ons sociale zekerheidsstelsel alleen maar bevor derd. Iedere bedrijfsvereniging heeft weer zijn eigen regeltjes. Het is toch ronduit belachelijk, dat er in ons land ruim 90 ziektewetpremies en 56 wachtgeldpremies zijn! Bij de ene bedrijfsvereniging wel wachtdagen, bij de andere weer niet, hier geen vakantiebonnen, daar weer wel enz. Minister Veldkamp, die zich mo menteel bezig houdt met een studie over de vereenvoudiging van onze sociale wetgeving, mag in de eerste plaats wel eens aandringen op een radicale wijziging van de Organisa tiewet Sociale Verzekeringen, waar door in deze branche eindelijk eens efficiënter gewerkt zou kunnen wor den. AUTOMOBIELBEDRIJF BOM STATIONSWEG 183 TELEFOON 2325 OOSTRUM'- VENRAY INBRAKEN TE VENRAY Door het inslaan van een ruit van een kantelraam van de Streekwerk plaats voor Minder Validen aan de Maasheseweg verschaften onbevoeg den zich toegang tot deze werk plaats. Uit de kantoren werd een geldkistje meegenomen wat in een bankschroef werd opengebroken. Het aanwezige geld bedroeg 470, Door vernieling van een ruit werd toegang verschaft tot de St. Francis- cusschool aan de Eikenlaan. Hier werd alles overhooop gehaald en kennelijk naar geld gezocht. Alleen wat spaargeld van de kinderen uit spaarvarkens, totaal 50,was de gehele buit, maar de schade door vernielingen was veel groter. In de kleuterschool St. Agnes een zelfde beeld, maar daar werd geen geld buit gemaakt en of dat oorzaak is dat maar de transistorradio ver nield werd is niet bekend. De rijkspolitie tracht in deze serie inbraken oplossing te brengen, maar heeft tot op heden nog geen spoor van de dader(s). TURKEN ALS ONGEWENSTE VREEMDELINGEN OVER DE GRENS GEZET Een routinecontrole van de rijks politie van de groep Venray had tot resultaat dat een auto werd aange houden waarin vier Turken gezeten waren. Een van de Turken was in het bezit van een verblijfsvergun ning uit Venlo een andere had een Benelux verblijfsvergunning, maar de twee anderen hadden maar een touristenpaspoort. Beiden resp. 40 en 43 jaar oud, verklaarden met een bus van Turkije via Italië naar Duitsland te zijn gebracht. Daar hadden zij bemiddeling gekregen van een landgenoot welke hun wel passend werk kon bezorgen in Ne derland. De desillusie was groot nu zij een gratis rit kregen naar Venlo om daar als ongewenste vreemde ling over de grens gezet te worden. ACHTERGRONDEN VAN DE van 22 maart 1919 Herstelling van den hoender stapel. - Teneinde den hoendersta pel weer op peil te brengen, werden voor rekening der V.P.N. te Bame- veld een 4.000 kippeneieren machi naal uitgebroed, om aan de leden de jonge dieren te kunnen verstrek ken. Schuiven gaan ze- De Mi nister van Landbouw heeft met in gang van 1 April opgehevèn het Rijkskantoor voor bouwmaterialen. Zomertijd. - Bij Kon. Besluit is bepaald, dat de vervroeging met één uur van den wettelijkien tijd, zal aanvangen den 7en April en eindi gen den 29e September. De adel in Beieren afgeschaft. - De Beierse Landdag heeft zon der stemming aangenomen het voor stel om den adel af te schaffen. Het gansche debat duurde 23 seconden. Distributie-regeling. 2329 Maart 1919: Koffiebon no. 48: 1 ons koffie, geldig tot en met 21 Maart. Vetbon no. 8: half pond margarine, geldig van 24 tot en met 31 Maart. Aard appelbon no. 3: 4 kilo aardappels. Vleeschbon no. 25: 1 pond Ameri- kaansch spek. Bon 21 en kinderbon 21: elk een half pond suiker. Natuurboter. - Van 24 Maart af is de natuurboter vrij. De maximum prijs blijft echter gehandhaafd. Aan al dieglenen, welke door hun grote of kleine gift het werk „Heil der Zieken" gesteund hebben, veel dank. De dames hebben bij him rondgang door Venray niet vergeefs aangeklopt. Er is zoveel* geld bijeen gebracht, dat dit jaar zelfs vijf zie ken gratis met de Nationale Bede vaart naar Lourdes kunnen. In de loop der jaren zijn door de ze aktie reeds vele zieken in de ge legenheid gesteld deze reis mee te maken. Namens hen heel hartelijk dank voor Uw gave, welke jaarlijks wordt ingezameld. 8 RECHTDOOR B OP DEZELFDE WEG GAAT VOOR p Hel afbuigende verkeer mag hel rechl. doorgaande verkeer op dezelfde weg metninderen.Ook de voetgangernïef! gaaTvoor» JfëëL m. de rram vorm een uitzondering.' Hij gaal als af - buigend verkeer vóór hef gaande verkeer op dezelfde weg, f rechtdoor Huurprijs per maand vanaf f 4.05 Aansluiting met 12 meter elektrische en 10 meter waterleiding gratis. Levering via PLEM. Vraag folders bij De Mulder, Albionstraat 43, Leunen, telefoon 1503. Tot voor kort werkten meer zoons in de landbouw dan er bedrijven voor opvolging beschikbaar kwa men; er was een teveel aan opvol gers. In de laatste jaren is hierin een verandering opgetreden, door dat steeds meer boerenzoons een niet-agrarisch beroep kozen. Dit be hoeft echter geenszins te betekenen dat de beroepskeuze in het agrarisch milieu bevredigend verloopt. Het is namelijk niet uitgesloten, dat een aantal boerenzoons in de landbouw is terecht gekomen zonder dat ze zich volledig hebben gerealiseerd, welke perspectieven het beroep van boer heeft. Meer uitzicht in de fac toren, welke het al-dan-niet-boer- worden bepalen, is daarom zowel voor de boerenzoons als voor de landbouw van grote betekenis. Een en ander was voor het Land bouw Economisch Instituut aanlei ding een onderzoek in te stellen naar de achtergronden van de beroeps keuze van boerenzoons. BOERENBEKWAAMHEDEN EN BEDRIJFSOMSTANDIGHEDEN Uit het onderzoek, dat betrekking heeft op de situatie in Friesland en Noord-Brabant, is naar voren geko men, dat bij het kiezen van het boe- r'enberoep door de zoon het bezitten van boerenbekwaamheden een niet onbelangrijke rol speelt, maar ook de bedrijfsomstandigheden hebben in vloed op zijn besluit om boer te worden. Hij zal hiertoe eerder be sluiten naarmate de bedrijf suitkom- sten, de bedrijfsvoering en de op volgingsmogelijkheden beter zijn en naarmate de bedrijfsomvang en de behoefte aan hulp op het bedrijf gro ter is. INVLOED VAN OUDERS EN MILIEU Van zeer grote betekenis bij het kiezen van het boerenberoep blijkt de invloed van ouders en milieu te zijn. De boerenzoon groeit op in een sfeer waar gezin en bedrijf sterk verweven zijn waar hij het beroep van zijn vader van jongsaf aan kent. De houding van de ouders tgeenover het boerenberoep, het eigen bedrijf en de boerenstand beïnvloedt de zoon bij zijn beroepskeuze, want de ze houding zal immers bewust of onbewust op hem worden overge dragen. Is de indirecte invloed van ouders en milieu op de beroepskeu ze dus groot, ouderlijke pressie op de zoon om boer te worden kwam vrijwel niet voor; slechts zelden ging een zoon in de landbouw, omdat de Ditmaal zullen wij het regelmatig verpotten eens behandelen. Kamer planten moeten minstens éénmaal per jaar verpot worden, dit om iede re kans van kwijnen uit te schake len. Het gaat n.l. niet uitsluitend om die verse potaarde, maar bovendien om een schone en iets grotere pot. Verpotten kan men het hele jaar doen, maar natuurlijk niet in of of vlak voor de bloeiperiode. Het suc ces van verpotten hangt niet af van het wanneer, maar van het hoe. Is verpotten dan zo moeilijk? Neen, helemaal niet, als men zich maar aan een paar nuttige aanwij zingen houdt. Vooral, omdat kamer planten al na een week zichtbaar nieuw leven tonen, is overpotten een leuk en dankbaar werk. Doe het zóó: Zet de kamerplant die verpot moet worden, in een bak met lauw water, zodat de kluit zich helemaal vol kan zuigen. Zet de nieuwe pot die iets groter moet zijn dan de oude, ook in de bak met wa ter en borstel alle witte en groene aanslag weg. Leg onder in de nieu we pot een flinke potscherf, zodat het gaatje niet kan dichtslibben. Strooi in de nieuwe pot een laag je potaarde. Niet aandrukken of pletten. De wortels vragen een zach te ondergrond, waarin deze gemak kelijk kunnen doordringen. Op de dag van verpotten weinig water geven. De potaarde heeft ge bonden vocht bij zich om uw kamer plant direkt behaaglijkheid te ver schaffen. Op tijd overpotten en vooral goede potaarde zijn belangrijke factoiien bij de verzorging van onze kamer planten. Bedenk dat kamerplanten levende wezens zijn, die iedere dag hun zorg vragen, zodat ook dage lijks gecontroleerd moet worden op water, licht enz. ouders beslist een opvolger wilden hebben. De indirecte invloed van ouders kan echter wel tot gevolg hebben, dat sommige zoons in de landbouw gaan werken, omdat ze zelf nog niet weten wat ze willen. Dit laatste is ook niet verwonderlijk: een boeren zoon moet veelal op 12 - 14 jarige leeftijd een beslissing over zijn be roep nemen. Op deze leeftijd mag een weloverwogen keuze echter niet worden verwacht. OPLEIDING VOOR HET BOERENBEROEP Uit het onderzoek bleek voorts, dat de helft van de ondervraagde ouders van mening is, dat zuiver agrarisch beroepsonderwijs L.L.S. eventueel gevolgd door M.L.S. de beste opleiding is voor een zoon die boer wordt, terwijl de andere helft de voorkeur geeft aan algemeen vormend onderwijs gevolgd door M.L.S. „Ik ben geheel onschuldig", sprak de verdachte in het groene pak en zijn stem klonk als die van een to neelspeler die na een lange oude jaarsavond met teveel oliebollen de Gij sbrecht gaat declameren. „Er zijn hier anders al heel wat schuldigen veroordeeld die óók be gonnen met het idee dat ze onschul dig warlen", antwoordde de politie rechter. „Maar ik had permissie". „U had permissie, zo, permissie om schuldig te zijn?" ,Néé!" kreet de groen uitgedoste man, „permissie om te jagen." „Dan moet u goed begrijpen dat u géén permissie hebt om hier een onwaarheid te vertellen. Is dat dui delijk?" „Ik vertel u geen onwaarheid. Als ik zeg dat ik permissie had, dan hód ik die permissie. Vraagt u dat maar na aan...." Maar de hamer roffel de. De verdachte had eerst nog te antwoorden op de gebruikelijke vra gen over zijn persoon en zo kwamen we aan de weet, dat hij Hein heette, 48 jaar oud was en het beroep uit oefende van aannemer. Maar het sprak meer aan, dat deze aannemer in zijn vrije tijd een hartstochtelijk jager was en zelfs nog tussen twee aanbestedingen in een dubbelloops jachtgeweer hanteerde om den haas of een konijn te verschalken. „En zo hebt u in november op die maandagochtend gedacht: kom ik ga 'ns even een paar eenden schieten voor ik aan het werk ga", veronder stelde de politierechter. „Ik liep met m'n spuit langs dat pad en toen zag ik dat koppel daar. Nou en toen ben ik nog naar de boer gelopen om permissie te vragen. En die heeft permissie gegeven. Zo waar als ik hier voor u sta." „En u kon zomaar voor niets die eenden schieten en meenemen?" „Nee, natuurlijk niet. Ik heb er voor betaald. Vijf gulden nog wel/* „Maar wist de boer op welke die ren u ging schieten?" „Nou ja, d'r waren maar twee een den „En hoeveel eenden bezit die boer?" „Die zal d'r wel meer gehad heb ben." „Had u er dan nooit eerder een den gezien?" Er werd achter het oor gekrabd en onder de groene das. „Daar niet." „Juist daar niet. Die boer had na melijk geen eenden." „En ik heb ze zelf geschoten!" „Ja, daarom staat u hier. Omdat u zo'n rare schutter bent." „En ik had permissie om ze te schieten en 't was op zijn land!" „Nee nee, nou moeten we de zaak goed stellen. U stond op zijn land. Maar die eenden zwommen in het water naast dat land, want ze waren van zijn buurman." „Maar hij gaf me permissie en dus mocht ik schieten!" „Die boer kon u wel permissie geven om bij zijn buurman brand te stichten, maar daarom mag u daar nog geen brand stichten. Voor vijf en twintig gulden had hij u mis schien de koeien van die buurman laten neerpaffen. Mag dat dan ook?" De getuigen kwamen naar voren om te bevestigen, dat Lange Hein de eenden van de buurman met veel moeite vleugellam had geschoten en ze toen had meegenomen in zijn wei tas. Maar de boer die volgens de verdachte vijf gulden had opgestre- niets herinneren. „En u gaf me nog permissie", zweette de nu helemaal groene aan- Permissie of niet', zei de officier, „er is een strafbaar feit begaan. Of een ander daarvoor toestemming geeft of niet is niet van belang. De verdachte alleen is verantwoordelijk voor zijn daden." En na een uitvoe rig requisitoir eiste hij tweehonderd gulden boete. f „Dat is honderd gulden per eend!" riep de amateur jager uit. „Dat had u van tevoren uit kun nen rekenen", antwoordde de rech ter. „Maar ja, gezien de omstandig heden zal ik er de helft afdoen. Honderd gulden dan." „Maar ik had permissie", zei het groentje. ken, kon zich van het hele voorval AUTOMOBIELBEDRIJF BOM STATIONSWEG 183 TELEFOON 2325 OOSTRUM VENRAY Knip met uw schaar in schuur- apier en hij is weer heel wat scher per. Slecht schuivende laden be strijkt u met talkpoeder. Bewaar uw stemplekussen on dersteboven, de inkt komt dan weer naar boven. Zet uw fresia's in een vaasje met warm water waarin een schepje suiker is opgelost. Als u suiker in koud water doet, gaat dit n.l. kris talliseren rond de stelen. Lekken in zink b.v. oo een balkon kunt u voorlopig waterdicht maken met nagellak. Dit houdt vrij lang, maar op den duur moet de loodgie ter er aan te pas komen. Oude munten kunt u weer schoonmaken door ze te wrijven met een mengsel van geest van salmiak en krijt. Vergulde randen van schilde rijen kunt u schoon met een ui. Na spoelen en goed droog maken. Liften op rijdende landbouw werktuigen is niet alleen gevaarlijk, maar ook verboden, tenzij er een af zonderlijke zit- of staanplaats op is ingericht.

Peel en Maas | 1969 | | pagina 9