MERSELO Houd uw snelheid 'el!' benzine natuuiü{k vóói Móï[aaut>ckóMM naai presenteert z'n wensen berden-trienekens I venray „De kom van de gemeente", aldus burgemeester Schols, „kan wel eens domineren. Dat houdt het risico in, dat kleinere kernen in de slagschaduw daarvan terecht komenMaar om te zorgen dat ze daarvan niet te veel hinder en last hebben, was donderdag j.l. het gemeentebestuur met drs. Schols aan het hoofd, de directeur van gemeentewerken en de adjudant der Rijkspolitie naar zaal Arts in Merselo getogen om daar in een openbare zitting speciaal kontakt te hebben met de bewoners van dit kerkdorp en hun no den en problemen eens gezamenlijk te bekijken. Een zitting, die was voorbereid onder leiding van de heer Hoense- laar, die behalve vorst van de Car navalsvereniging, ook hier zijn zeg je wist te zeggen TOEKOMSTIGE ONTWIKKELING Het rapport van de Planoloogische Dienst Limburg, waarin gesproken wordt over het bevriezen van klei nere kernen, heeft in meer dan een opzicht mensen bang gemaakt. Een van de eerste vragen, die het ge meentebestuur in Merselo dan ook weer voorgeschoteld kreeg, was hoe dat bestuur dacht over Merselo's toekomst. En het antwoord was kort en bon dig dat zolang het dorp uit zichzelf groeikracht vertoont, die groeikracht door dat bestuur bevorderd en ze ker niet bevroren zal worden. Als beste bewijs daarvan werd gewezen op het nieuwe bestemmingsplan, dat Merselo de mogelijkheid biedt uit te groeien tot 1200 inwoners. In dat nieuwe bestemmingsplan is plaats voor 130 woningen en bungalows. Thans heeft de gemeente reeds grond in voorraad voor 14 wonin gen. Iets anders is, dat Merselo de laat ste jaren wel een zeer kleine netto- groei te zien heeft gegeven. Het lijkt er op dat mensen die uit de agrari sche sector wegtrekken, ook weg trekken uit het dorp zelf. En dat ter wijl in Merselo al 20 woingwetwo- ningen zijn gebouwd. Een aantal dat bepaald groter is, dan in sommige veel grotere dorpen in andere ge meenten tot stand is gebracht Daar hoeft men dus niet om te gaan. Nu in de toekomst de bouw van woningen geen overheidstaak meer blijft, zal Merselo zelf het bewijs moeten leveren voldoende groei kracht te hebben. Van gemeente wege is het mogelijke gedaan voor een goede ontwikkeling. BOUWEN IN DE AGRARISCHE SECTOR Dat men ook niet helemaal tevre den is met de bouwvoorschriften, die gelden voor het agrarisch gebied, kwam ook hier weer naar voiien Men betreurde het dat bijv. oudere boeren, die met hun bedrijf ophou den, niet bij de door hen te verlaten boerderij een huisje kunnen bouwen of het moet zijn met grote bedrijfs ruimten. Had dat niet anders ge kund? Drs. Schols legde duidelijk uit, dat deze bouwvoorschriften op de eerste plaats gegeven zijn ter bescherming van de agrarische sector zelf Boerenland blijft daardoor boeren land. Daarnaast vragen dergelijke hui zen weer voorzieningen (riolering etc.) die gewoonlijk veel te duur ko men. Hij vroeg zich af of het wel verstandig is te bouwen. Men ver geet dat na verloop van tijd de men sen dood gaan en dat men dan vreemde i.e. pottenkijkers naast de deur krijgt, met huurkwesties krijgt te maken e.d. Kunnen die bejaarde mensen niet veel beter een huis in de kom betrekken, dicht bij de kerk, winkel en wat dies meer zij Men is dan betrekkelijk dicht bij de „oude" boerderij, maar die blijft dan in zijn „oude" vorm. Als er reële be hoefte aan bestaat en dat moet dan onderzocht worden is de bouw van dergelijke bejaardenwo ningen in de kom wellicht mogelijk vanuit de woningbouwvereniging. Zou dat niet kunnten dan prefereer de drs. Schols nog liever de verbou wing of de aanbouw van een stuk bedrijfsruimte, dat later dan ook weer als zodanig gebruikt kan wor den. RIOLERING EN TROTTOIRS zijn twee vurige wensen van Merse lo. En het gemeentebestuur staat daar volledig achter. Voordat men echter de trottoirs aan kan leggen, moet de riolering er komen. De plannen daartoe zijn klaar, maar men zoekt naar de 4ton, die daar voor op tafel moeten komen. Is de riolering er dan komen meteen de trottoirs. Een stem uit de zaal riep echter dat dan eerst de waterleiding in orde gebracht moest worden, want anders spoelde èn de riolering èn de nieuwe trottoirs weg Uit een nader gesprek bleek dat in Merselo de waterleiding dusda nig miserabel is aangelegd, dat die intussen al 53 x opnieuw gelast is moeten worden. Men sprak af, dat hierover met de Waterleidingmy een hartig woordje gesproken zou worden en dat men in afwachting van de komst van de riolering voor de ergste krepeerge- vallen een voorlopige oplossing zal proberen te vinden. AARDGAS EN STRAATVERLICHTNIG Of Merselo aangesloten kan wor den op het aardgas wordt nog be keken. Op de eerste plaats moet er een regelstation komen, maar op de tweede plaats rekent Limagas op iedere 7 m. een aansluiting. Op die norm heeft men de tarievlen bere kend. Natuurlijk haalt men dat in Merselo nooit en dus moet ook be keken worden, wat dan een gemeen telijke bijdrage zal gaan kosten. Straatverlichting wordt uitgebreid volgens het verlichtingsplan, terwijl men in de kom zelfs een onder gronds net krijgt, als men er trot toirs gaat leggen. Eerst dan zal nachtverlichting mogelijk zijn, die men thans ook al voor enkele pun ten wil hebben. Eerder kan dat ech ter niet. JEUGDHUIS Er levten in Merselo ook nog al wat wensen t.a.v. de sport. Zo ligt het voetbalveld vrij ongelukkig, waardoor weinig supporters komen. Het jeugdhuis is niet geschikt voor sportaccomodatie en dus valt men in Merselo tussen de wal en het schip. De burgemeester zou graag zien dat een deel van deze wensen opgelost konden worden via een gymnastiek zaal of een nieuw gemeenschaps huis. Maar beiden zijn niet haal baar. Dus moet het jeugdhuis als zo danig geschikt gemaakt worden, dat de accomodatie wel in orde komt. De daarvoor benodigde gelden zijn aan te trekken. Wat het sportveld betreft zal men wederzijds aan tafel moeten gaan zitten om een oplossing te vinden. In het gemeenteliik sport- plan staat Merselo voor 1970 op het lijstje en tegen die tijd moet men weten wat men wil. De Stichting die voor een nieuwe sportpark in Mer selo zorgt krijgt 80 procent subsidie in de aanleg en zal zelf 10 procent moeten doen MUZIEK vervult nog altijd een grote rol in het gemeenschapsleven. Men was nieuwsgierig naar de nieuwe sub sidie-regeling, die op stapel staat en wilde verder weten hoe het staat met de te stichten muziekschool. Een herziening van de subsidierege ling is in voorbereiding, maar hoe die wórdt bleef geheim. Drs. Schols meende zulks verplicht te zijn t.a.v. de raad, die deze herziening nog goed moet keuren en de voorstellen nog niiet gezien hebben. Voor wat de muziekschool betreft hoopte hij dat voor het komende schooljaar een oplossing gevonden wordt. Niet alleen qua huisvesting, maar ook t.a.v. de financiële bijdra ge van de gemeente, die men niet moet onderschatten. WEGEN Voor de gewenste witte markering van de Merseloseweg zal gezorgd worden. De gemeente heeft een lijn trekmachine aangeschaft en daar mede hoopt men de soms gebrekki ge wegmarkeringen nu definitief op te ruimen. In de scherpe bochten van deze weg zullen verder nog reflecterende palen worden aangebracht. Maar om van die weg tot in de kom van het dorp een voorrangsweg te maken, daarvan zal weinig terecht komen. Drs. Schols vertelde dat G.S. hier een grote rol in speelt en waar schijnlijk niet op dit voorstel in zal gaan. Wel kon hij er in komlen dat kruisingen met de Hoenderstraat, de weg naar het Kleindorp en bij de kerk voorrangskruisingen werden, maar verder wilde hij niet gaan ZANDWEGEN De Testrikweg, de weg van de Da- landseweg en Van Duuren, de weg vanaf de Merseloseweg bij Hoede- makers, richting Endepoel en de zandwegen tussen Pas en Weverslo verkeren in een meer dan beroerde staat. De vraag luidde of de gemeen te hier niets aan kan doen. De burgemeester had ook deze wegen eens bekeken ien moest toe geven dat ze er erbarmelijk bij lig gen. Een definitieve oplossing is al leen te halen door verharding. En verharding dat kan alleen in ruil- verkavelingsverband. De burgemeester hield tussen neus en lippen een vurig pleidooi voor de totstandkoming van een ruil verkaveling in Merselo, omdat de ervaring leert, dat ondanks de soms hoge bedragen, die de deel nemers moeten betalen, ze enorme verbetering geeft voor de structuur, de bedrijfsvoering en de wegen. Maar in afwachting van die ruil verkaveling zal op de Testrikweg een nieuwe paklaag komen. Op de Dalandseweg zal de wegschaaf bij droog weer worden ingezet, terwijl men de weg naar Endepoel nog eens bekijken zal. Wat de zandwegen tussen Pas en Weverslo betreft, die zijn er het ergst aan toe, omdat die op een on dergrond van veen liggen. De een zijn koe zakt er in de weg, de an der zijn auto en nummer drie zijn tractor. Daar helpt weinig aan, om dat de ondergrond rot is. Maar in droge tijd zal men de zaak eens be studeren of tenminste een nood oplossing te vinden. De weg van Kleindorp naar Beekweg en de Overloonsedijk zijn ook aan een op knappertje toe, maar die wil men liefst verbreed zien van 3 op 5 me ter en dat kan weer alleen in ruil- verkavelingsverband. De suggestie om in sommige zand wegen maar puin te storten kreeg geen genade bij gemeentewerken. Dan blijkt later de wegschaaf niet bruikbaar te zijn Even dreigde nog een onweer om dat er beweerd werd dat de weg van de Dalandseweg naar Van Duuren al jaren geleden verhard zou zijn geweest, als men toen het voorstel van de betrokken commissie maar niet onder tafel geschoven had. De burgemeester kon zich dat niet voorstellen, de directeur van ge meentewerken meende zelfs dat hij niet eens eigendom van de gemeente was, maar voordat de bui zou los barsten werd de zaak gesust met de medeleling dat een en ander zou gauw mogelijk bekeken zou worden. TE WEINIG SPANNING op het electriciteitsnet is ook een van de klachten van Merselo. De PLEM bouwt in de Straat een nieu we transformator en dan zal een groot deel der klachten wel over zijn. Zo niet, dan moet men dat de PLEM melden, maar dan moet men wel er aan denken dat men geen klandestiene aansluitingen heeft MONUMENTEN In Merselo liggen onbewoonde en vervallen gebouwen. Niet alleen ont sieren ze het dorpsbeeld, maar zijn efen soms gevaarlijk speelterrein voor de jeugd, broeinesten voor on gedierte en leveren brandgevaar op. Men zou graag hebben dat de eige naars verplicht werden tot slopen of minstens tot behoorlijke afrastering. Het blijkt dat op grond van de nieuwe bouwverordening de eige naar inderdaad gedwongen kan wor den tot verbetering of sloping. De burgemeester waarschuwde wel dat men tot dit laatste niet te vlug moet overgaan, omdat onder die gebou wen er beslist wel enkele zijn, die na gerestaureerd te zijn, prachtige woningen konden zijn voor mensen, die van zulke bouwsels houden. De betrokken eigenaar kan dan mis schien beter elders een nieuwe 'boer derij of schuur stichtenen de bouwval-van-nu verkopen. JACHT-KLACHTEN Wildschade komt in Merselo nogal eens voor. Wil men die echter ver goed krijgen dan blijkt met name de pachter van de jacht op gemeen tegronden die pacht soms weer door- verpacht te hebben. En de boer moet dan maar zien zijn schade verhaald te krijgen. De burgemeester meende dat op grond van de huidige kon trakten al de eerste pachter altijd aansprakelijk blijft, maar zal bij een volgende verpachting juist ten aan zien van dit punt nog voor extra waarborgen zorgen HUISVUIL De opmerking dat de plastic zak ken, waarin het huisvuil wordt op gehaald smelten als er gloeiende as in gedaan wordt of scheuren als er scherpe voorwerpen in komen, was voor Drs. Schols aanleiding om de weervraag te stellen, wat men nu feitelijk wilde. Wil men een vuilnis ophaaldienst, die vlot en efficiënt werkt en een heel groot gebied be strijkt, of wil men extra materiaal, extra handkrachtfen en dus extra kosten, omdat men persé de as gloeiend weg wil gooien. Dat met het risico dat ook nog een keer de vuilniswagen in de „fik" gaat. „Pak scherpe voorwerpen in en laat gloeiende as afkoelen", was des bur gervaders advies, „dan kunnen we met het bestaande materieel heel veel mensen helpen, zonder enorme kosten. BIBLIOBUS Ook Merselo zit het hoog dat de plaatselijke bibliotheek zal moeten verdwijnen én dat daarvoor in de plaats een bibliobus komt. En dan waarschijnlijk op tijden, dat de vol wassenen niet kunnen. Drs. Schols vertelde wat hij reeds eerder gezegd had, dat inderdaad veranderingen op til zijn, waar dat men nog steeds aan het onderzoeken is wat er nu feitelijk wel moet ge beurenZou de bus er moeten komen dan zal natuurlijk gezorgd moeten worden dat ze op tijden rijdt dat ook volwassenen er hun plezier aan kunnen hebben. KLEUTERSCHOOL Van de rondvraag werd voor het overige weinig gebruik gemaakt in deze vergadering. Enkele persoon lijke klachten zullen nader worden onderzocht. Gevraagd werd ook naar een nieuwe kleuterschool en het blijkt dat hierover reeds onderhan deld wordt en dat men spoedig daar voor met plannen hoopt te komen. De vraag hoe het bestemmings plan Merselo er uit zal zien, was reeds eerder beantwoord, maar waar de begrenzing ligt, blijft nog even geheim tot alles officieel is HOGE ONDERSCHEIDING Het Kon. Ned. Geologisch Mijn- bouwkundig Genootschap heeft tij dens de jaarvergadering te Utrecht Ir. C. Raedts (oud-Venrayer), oud directeur van de Oranje Nassau- mijnen in Heerlen, onderscheiden met de bronzen „Van Waterschooot van der Gracht-penning" voor diens grote aandeel in de ontwikkeling van de kolienmijnbouw in Zuid-Limburg. Hij verrichtte op nationaal en in ternationaal gebied belangrijk werk voor de mijnbouw, zowel in tech nisch als sociaal opzicht. Hij had een werkzaam aandeel in de geologische stichting en in haar groei naar een geologische dienst van Nederland, terwijl hij als lid van de Eerste Ka mer de totstandkoming van een mo derne mijnwetgeving bevorderde. Nadat ir. Raedts 47 jaar geleden het diploma van mijnbouwkundig ingenieur in Delft had behaald, werd hij op 30-jarige leeftijd belast met de leiding van de mijnzetel Oranje- Nassau 4. Op zeer jeugdige leeftijd ook leidde hij het aanleggen van de mijnzetel Oranje-Nassau 3, hetgeen het afdiepen van de schacht, de aan leg van de ondergrondse ontslui- tingswerken, de opzet van boven grondse installaties en de aanleg van een spoorwegverbinding inhield. Ir. Raedts, die in tal van West- europese landen zitting had in vele parlementaire en wetenschappelijke commissies, is lid van de Eerste Ka mer en lid van het Europees parle ment. HOOG BEZOEK KWAM NIET NAAR VENRAY Het was jamer en sneu voor de Venrayse Rowans dat het aangekon digde bezoek van de Stafveldmeester van de Duitse Padvindersbeweging en adjudant van Hertogin Victoria Louisa van Branuschweig Lippe, de heer Erich Schaeder, met zijn staf niet is doorgegaan. Dit bezoek is reeds driemaal vast gesteld, maar de twee andere keren werd het ter elfder ure afgezegd. Deze keer was het- wederom goed voorbereid. Erich Schaeder had zelf de datum vastgesteld. De Venrayse Rowans hadden een bevestiging ge zonden en alles leek erop dat het nu defintief zou doorgaan. Er was aan gekondigd dat Erich Schaeder in naam van Hertogin Victoria enkele onderscheidingen zou uitreiken aan verdienstelijke rowans voor hun persoonlijke inzet voor vriendschap en verzoening tussen beide volkeren. Wie er kwam, geen Duitse gasten, noch een verontschuldiging. Als men de woorden van verschil lende lieden van de Rowans uit Venray mag geloven dan stellen zij geen prijs meer op het bezoek van Erich Schaeder en op de onderschei dingen welke hij in naam van Her iedere koper onivangi een surprise ier gelegenheid van onze opening togin Victoria zou komen uitreiken. Jammer voor de Venrayse Rowans, die kosten noch moeite gespaard hadden om het Duitse bezoek zo waardig mogelijk te doien verlopen. AUTOMOBIELBEDRIJF BOM STATIONSWEG 183 TELEFOON 2325 OOST RUM VENRAY SIGARETTENDIEFSTAL De gemeentepolitie van Oss heeft de 43-jarige F. S. uit Lith aangehou den als verdacht van sigarettendief- stal in Oss. De gemeentepolitie was onder de aandacht gebracht dat in café's sigaretten werden aangeboden onder de prijs waarop de inwoner uit Lith werd aangehouden en inge sloten. In Venray werd verleden week een inbraak gepleegd in de grossier- derij van de heer O. aan de Hense- niusstraat, alwaar voor een bedrag van 12.000,aan sigaretten werd gestolen. Omdat er bepaalde aanwij zingen watfen dat deze verdachte mogelijk een van de daders van de Venrayse diefstal zou kunnen zijn, werd hij overgebracht naar de rijks politie te Venray en aldaar ingeslo ten. Tot nog toe ontkent deze verdach te iets met de Venrayse diefstal te maken te hebben, maar desondanks werd hij maandagmorgen voorgeleid aan de officier van justitie van Roermond. De rijkspolitie te Venray geeft om trent deze aanhouding geen kommen- taar. BOTSINGEN Op de kruising HeerwegBrug straat te Wanssum had een ver keersongeval plaats tussen den bus je bestuurd door J. K. uit Blitters- wijck en een personenauto bestuurd door G. V. uit Well. Alleen materiële schade. Eveneens materiële schade ont stond bij een botsing tussen twee personenauto's bestuurd door H. H. uit Den Bosch en J. C. uit Casten- ray. Deze botsing gebeurde bij de kruising HorsterwegKlein Oirlose- wegCastenraysestraat. INVALIDEN SPORTCLUB „VENRAY" Tafeltennis Zaterdag 15 maart bracht onze tafeltennisclub een bezoek aan Eindhoven, alwaar tegen de Eindho- vense Gehandicapte Sportvereniging zowel door de dames als de heren, tafeltennis wedstrijden werden ge speeld. Waren bij de dames in november verleden jaar onze Venrayse teams de sterkste, ditmaal bleef de over winning in Eindhoven en moesten onze Venrayse dames met een 8-2 nederlaag genoegen nemen. Ook de Venrayse heren verloren met 76, doch een aanmerkelijk beter resultaat dan destijds in Ven ray. Opmerkelijk was het dat de heren schijnbaar meer wedstrijdroutine hadden, want zelfs het dubbelspel, tot op heden nog niet door hen ge speeld, werd in 3 games een Venray se aangelegenheid en zodoende kon de Venrayse nederlaag tot een mi nimum worden beperkt. Het was een uiterst gezellige en sportieve middag, de nodige erva ring kon worden opgedaan en eën nieuw bezoek van de Eindhovense sportlieden aan Venray ligt weer in het verschiet. Voor de mooie tafeltennissport kunnen nieuwe leden zich steeds melden op de wekelijkse trainings avond dinsdagsavonds van 9.00-10.30 uur aan de gymzaal Beukenlaan 6a te Venray of bij het sekretariaat: Langstraat 33c, Venray. Z wemclub: Gelukkig ook hier behoorlijke ak- tiviteit. In mei a.s. hoopt men we derom te kunnen deelnemen aan zwemwedstrijden in Tilburg voor ge handicapte kinderen. Ook voor de zwemsport zijn nieu we leden, ook kinderen, steeds van harte welkom. Opgave hiervoor bij mej. van Dijck, Albionstraat 19, Leunen-Ven- ray ofwel zaterdagsmorgen van 10- 11 uur in het overdekte Venrayse zwembad. DEELNEMER ARIAENS H KOSMAN

Peel en Maas | 1969 | | pagina 10