AOW te weinig 1 rel B til M" iom even naar DE WASC0MAATI! Venrays arbeidsmarkt Politierechter GOMMA TRUCK-SERVICE Dodelijk ongeval VRIJDAG 14 MAART 1969 No. 11 NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS GROTEITRA/JT^B^postbus^ ■SSF SM5S WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN RIJKSGROEPSREGELING VOOR BEJAARDEN IN TEHUIZEN? Op 1 januari 1957 werd de algemene ouderdomswet van kracht. Krachtens deze wet zou ieder bejaard echtpaar een uitkering van 1428,per jaar ontvangen en iedere alleenstaande bejaarde een uitkering van 858,per jaar. In totaal werd in 1957 een bedrag van 856 miljoen gulden aan de bejaarden uitgekeerd. Dit bedrag steekt wel heel schril af bij de circa 4,5 miljard gulden, die dit jaar in het kader van de a.o.w. aan de ongeveer 985.000 Neder landse bejaarden zal worden uitgekeerd. En nog elk jaar groeit het percentage bejaarden van onze bevolking en daarom is een verlichting van de premiedruk de komende jaren niet te verwach ten. Ondanks de voortdurende stijging van de uitkering, gekoppeld als ze is aan het stijgende loonpeil, kunnen veel bejaarden niet rondkomen van hun uitkering. 1919 EERSTE WETTELIJKE VOORZIENING Elen echtpaar ontvangt nu 269 pet. meer a.o.w. dan in 1957. De uitke ring voor ongehuwden steeg in het tijdvak 19571969 nog sterker, t.w. met 332 pet. Natuurlijk is de Neder landse gulden in deze periode min der waard geworden (ongeveer 27 procent) maar dan nog mag er voor de bejaarden gesproken worden van een reëele inkomstenvermeerdering. Deze spectaculaire verhoging van de ouderdomsuitkeringen kon tot stand komen dank zij de sterk ge stegen premies, die door de werken de bevolking moeten worden opge bracht. In 1957 bedroeg de ouder- domspremie 6,75 pet. van het inko men tot een maximum van 6900,-, het maximaal premieplichtig loon opliep tot 16.200,Ondanks de thans bedraagt ze 9,1 pet., terwijl regelmatige stijging van de uitkering geeft de a.o.w. echter nog steeds niet meer dan den minimum levensbasis. SOCIAAL MINIMUM Vroeger maakte de overheid zich niet druk over de financiële positie van de bejaarden, die toen trouwens een veel geringer percentage van de SAM-SAM PRESENTEERT Kant en Klaar kursussen Naar aanleiding van het bericht in dit blad van vorige week onder de kop „Sam-Sam presenteert" wil len wij nog gaarne enige informatie geven over de „Kant en Klaar-kur- sussen", waarmee Sam-Sam deze maand van start wil gaan. Sam-Sam presenteert 2 kursussen, getiteld „De praktische mens kent zijn grens" en „De versierde mens". De kursus „De praktische mens kient zijn grens" vindt plaats gedu rende 5 maandagen in maart en april, te starten op 17 maart. De kursus is bedoeld om praktische in formatie en tips te geven zowel ten aanzien van werk, beroep, oplei dingsmogelijkheden alsook vrije tijd, kleding en verzorging. De kursus „De versierde mens" vindt plaats op 5 woensdagen in maart en april, te beginnen op 19 maart. Deze kursus heeft tot doel informatie en voorlichting te geven over de vrije tijd kreatieve tijd. In deze kursus zal ook sterk de zelf- aktiviteit en het zelf-doen van de jongeren aan bod komen. Bovendien is er ook een bezoek aan het Mikros- koop-theater in Broekhuizen in op genomen. Deze cursussen vinden plaats in de avonduren van 20.00 tot 22.00 uur en zullen door terzake deskundigen worden gegeven dn het Sam-Sam- klubhuis Maasheseweg 10, Venray. Meisjes vanaf 17 jaar en jongens vanaf 18 jaar kunnen zich voor deze kursussen opgeven op bovengenoemd adres. Per kursus zullen maximaal 20 leden worden toegelaten. Bij gro tere inschrijving zullen de kursussen in mei en juni worden herhaald. Aanmelding is mogelijk tot 15 maart. De kosten bedragen per kursus en per deelnemer: bij 20 deelnemers 12.50; bij 15 deelnemers 15, De betaling van kursusgeld is mo gelijk per avond. Degenen, die ge ïnteresseerd zijn in deze kursussen, kunnen telefonisch of mondeling na dere inlichtingen verkrijgen in het Sam-Sam-klubhuis, Maasheseweg 10 tel. 04780-1987. Op verzoek worden bovendien informatie-folders toege stuurd. bevolking vormden. In de destijds in hoofdzaak agrarische samenleving werden de bejaarden verzorgd door hun kinderen en kleinkinderen. Vaak woonden drie generaties onder één dak. De ouders verdienden de kost, terwijl de grootouders de kinderen opvoedden. Maar naarmate het in dustrialisatieproces voortschreed, werd het driegfeneratie gezin steeds meer afgebroken. In 1919 kwam de eerste wettelij ke uitkering voor bejaarden tot stand, zij het alleen voor degenen, die in loondienst werkzaam waren geweest. Krachtens de in dat jaar ingevoerde invaliditeits- en ouder domswet hadden zij op 65-jarige leeftijd recht op een ouderdoms rente. Grote groepen bejaarden vie len buiten deze voorziening. In de twintiger «en dertiger jaren veranderde er niets. Pas op 1 okto ber 1947 trad de noodwet-Drees in werking en bijna tien jaar later werd onder minister Suurhof dan eindelijk de Algemene Ouderdoms wet ingevoerd. Aanvankelijk als niet meer dan een bodempensioen, maar per 1 januari 1965 is de uitkering opgetrokken tot een sociaal-mini- mum. Dit houdt nog allerminst in, dat de gemiddelde bejaarde nu on bezorgd van zijn oude dag kan ge nieten. Zelfs verre van dat. BIJSTANDSWET Wanneer een geschoold vakman 65 jaar wordt, daalt zijn inkomen met ongeveer 50 procent, wanneer hij alleen moet leven van zijn a.o.w. Dat is een enorme achteruitgang, die natuurlijk gemakkelijk frustraties kan oproepen bij de betrokkene. Circa 25 procent van alle Neder landse bejaarden moet in principe zien rond te komen van de a.o.w. Vele bejaarden krijgen een uitkering uit het bedrijfspensioenfonds, maar erg hoog ligt die vaak niet. Bovendien zijn deze lage pensioenen niet waar devast. De konsekwentie hiervan is, dat de bejaarde van zijn pjensioen steeds minder kan kopen. Feitelijk zouden de uitkeringen moe ten worden opgetrokken tot het ni veau van het minimum-loon, maar daarmee zou een aanzienlijke pre miestijging zijn gemoeid terwijl het bezwaar hiervan is dat ook rente niers die het financieel niet nodig hebben, zulk een uitkering zouden ontvangen. Gelukkig biedt de alge mene bijstandswet mogelijkheden voor die bejaarden, die met hun ouderdomspensioen alleen niet in de noodzakelijkste kosten van hun be staan kunnen voorzien. Voor thuis wonende bejaarden is het mogelijk via deze wet bepaalde noodzakelijke voorzieningen gerealiseerd te krij gen. Zo zal dé gemeentelijke dienst voor sociale zaken bijstand kunnen verlenen ingeval een bejaarde een nieuwe gashaard nodig mocht heb ben, om slechts één voorbeeld te noemen. Bejaarden die in een verzorgings tehuis worden opgenomen, kunnen de hoge pensionprijs vaak niet beta len. In dat geval kan een beroep worden gedaan op de bijstandswet. Helaas worden in de ene gemeente heel andere normen gehanteerd dan in de andere. Daarom is het verheu gend dat er nu rijksgroepsregeling voor bejaarden in tehuizen in voor bereiding is. Het concept van deze regeling is praktisch gereed en wordt nu ter beoordeling voorgelegd aan het particulier initiatief, o.a. aan de Nederlandse Federatie voor Bejaardenzorg. Door deze regeling zal meer uniformiteit in de toepas sing van de bijstandswet worden verkregen en dat betekent een stuk meer sociale zekerheid voor de be jaarde. De cijfers over februari geven ook voor het gewestelijk arbeidsbureau Venray een iets gunstiger beeld. Was het percentage werklozen in januari nog 3,3 pet. einde februari kon de 3 procent bereikt worden. Zo vroeg in het jaar mag dat rustig een uni cum genoemd worden. Het landelijk gemiddelde bleef op 2,2 pet. staan. Daar zitten we dus nog ver boven. Het Limburgs ge middelde daalde van 4 op 3,9 pet. en tegen dit cijfer mag dat van het Venrayse arbeidsbureau gunstig ge noemd worden. GENNEP ZIT GOED Bekijken we nu de twee rayons van het Venrayse arbeidsbureau dan bliikt wederom dat het rayon Gen nep nog altijd het minste werklo zen kent. In januari telde dat nog 199 werkloze mannen (2,3 pet.), in februari waren dat er 117. Het rayon Venray daalde van 302 werklozen,, ofwel 3,9 pet. naar 279 ofwel 3,6 pet. Enerzijds een gunstig cijfer voor de februari-maand. an derzijds gezifen het landelijk gemid delde toch nog altijd vrij hoog Van de 27-9 in februari ingeschre venen waren er 211 geheel werkloos, 18 werken od aanvullende werken als bijv. het vliegveld de Peel, ter wijl 50 in de G.S.W. regeling bezig zijn. Van deze 279 waren er 17 jonger dan 19 jaren en 34 tussen de 19 en 22 jaar. Van deze 279 zijn er nog altijd 97 bouwvakkers. In januari waren het er nog 125, zodat dus ook hier be paald van een gunstige ontwikkeling gesproken kan worden. Moet men uit het feit dat er nog 26 werkloze landbouwers ingeschreven staan, concluderen dat de afvloeiing uit de landbouw blijft doorgaan? Het is misschien te gewaagd, maar feit i: dat dit aantal werklozen vrijwel konstant blijft. Hoewel er nog 20 werkloze me taalbewerkers staan ingeschreven, moeten Venrayse metaalbedrijven wederom een beroep doen op Span jaarden, die men thans aan het wer ven is. Einde maart hoopt men een twintigtal van deze mensen naar Venray over te brengen. De vele vreemde gezichten, die men thans soms ziet, zijn van gast-arbeiders, die in Venray in de kost zijn doch o.m. in Boxmeer werken INTERESSANTE CIJFERS Het gewestelijk arbeidsbureau heeft ook de raam-cijfers bekend gemaakt over de laatste 3 jaren. Daar kan men voor wat betreft het rayon Venray het volgende uit le zen: 1965 1968 Totale bevolking 23525 25.000 Totale dames-beroeps bevolking 480 17.45z 4125 16.50 Hieruit is dus duidelijk leesbaar, dat het aantal dames dat aan het produktieproces deelneemt in het rayon Venray in tegenstelling tot el ders dalende is. Dalende in die zin, dat het aandeel zakt. Maar kijken we hoe groot hun aandeel zakt. Maar kijken we hoe groot hun aan deel is bij de loontrekkenden ofwel de afhankklijke beroepsbevolking, dan zien we de volgende cijfers: 2950 72,15 3000 73,00 Hier ligt dus een kleine stijging. De dames bezetten de volgende ar beidsplaatsen: 4065 4165 daarvan in de landbouw 1235 30,40 1175 28,20 nijverheid 715 17,60 780 18,80 diensten 2115 52,DO 2210 53,00 O het l-a-n-g-s-t-e laken van Nederland voor de laagste prijs! verkrijgbaar by: Langstraat 61 Venray Telefoon 1281 GRASLINNEN- EN FLANELLEN LAKENS, GLAD EN GEBORDUURD, ook in sets TREFFER PYAMA'S OVERHEMDEN WEEKENDERS DUSTERS Ook dames pendelen. Zo was de inkomende pendel: 170 4,20 210 5,00 Uitgaande pendel: 180 4,40 155 3.80 Gemiddeld waren werkloos: 0 0,02 15 0,50 Hieruit blijkt duidelijk dat het aandeel van de dames in de arbeids markt in deze contreien te laag ligt. M!en zal meer industrie-minded ge maakt moeten worden. Mannen MANNELIJKE CIJFERS 1965 °/o 1968 °/o Totale bevolking 25050 26050 Totale beroeps bevolking 12110 48,44 12625 48,50 Hiervan is in loondienst 7150 59,04 7575 60,00 Deze cijfers spreken voor zich. Bezette arbeidsplaatsen 11850 12435 Hiervan zijn werkzaam in de lanndbouw 3400 28,70 3335 26,80 nijverheid 4400 37,10 4950 39,80 diensten 4050 34,20 4150 33,40 De inkomende pendel bedraagt 800 6,80 1150 9,20 de uitgaande pendel 1000 8,30 1050 8,30 gemiddelde arbeidsreserve 60 0,76 290 3,80 VERDELING Bekijken we in welke sectoren de 4950 mannen en de 780 vrouwen van de nijverheid bezig zijn dan komt men tot het volgende overzicht: mannen vrouwen aardewerk 275 10 bouw 1580 95 chemie 490 55 hout 95 5 kleding/reiniging 100 210 Ieder 30 10 mijnen 15 metaal 1730 155 textiel 10 5 voeding en genots 500 210 overige 125 25 AUTOMOBIELBEDRIJF ROM STATIONSWEG 183 TELEFOON 2325 OOSTRUM VENRAY Zondagmorgen omstreeks half drie is door onverklaarbare oorzaak de 25-jarige ongehuwde Jan de Wildt uit Boxmeer op de Overloonseweg met zijn volkswagen tegen een links vna de weg staande boom gebotst. De verwondingen waren van dien aard dat, voordat hulp kwam opda gen, het slachtoffer aan de bekomen verwondingen was overleden. Het stoffelijk overschot moest met snij branders uit de totaal vernielde auto werden gehaald. TWEE GEWONDEN Zaterdagmiddag raakte mevr. Weymans-v.d. Berg uit Leiden op de Beekweg nabij Dalland de macht over het stuur van haar auto kwijt, raakte daardoor links van de weg in de berm en sloeg met de auto over de kop. Haar echtgenoot en haar 3- jarig zoontje moesten met hersen schudding en andere verwondingen in het Venrayse ziekenhuis worden opgenomten. De bestuurster en een dochtertje bekwamen geen noemens waardig letsel. De auto werd totaal vernield. De erg oude heer met de weinige witte haren als een armetierig kransje om het hoogrood aangelopen aangelaat, stapte naar het hekje als een ter dood veroordeelde op weg naar het schavot „Het is verschrik kelijk, op mijn leeftijdnog te recht te moeten staan „Kom, kom", zei de politierechter, ,u hebt het er zelf wel naar ge maakt'. „Nog nóóit van m'n leven heb ik ook maar iets met de politie van doen gehad!" „Dan hebt u nu die schade zeker willen inhalfen". „U bent wel scherp, meneer de rechteru bent te scherpIk heb m'n hele leven niets misdaan en ik zal de paar laatste jaren óók niets verkeerds doen. Daar ben ik te fatsoenlijk voor." De officier van justitie las een dagvaarding voor die er niet om loog. Opzettelijke mishandeling van een kind door dit met kracht tegen een betonnen muur te werpen, weg gewandeld zonder verder naar het slachtoffer om te zien en belediging van eten ambtenaar in funktie. „Daar is allemaal geen wóórd van waar, meneer de scherprechter." „En u hebt het erkend!" „Dat is gelogen!" „U zegt? „Dat is niet waar, dat zeg ik en als iemand iets verkeerd verklaart, willens en wetens, wat niet waar is, dan liegt die kerel met opzet.' „Het proces-verbaal is opgemaakt door een ambtsedig ambtenaar." „Dan is dat een meinedig ambte naar, maar hij liegt het, zo waar als ik hier voor u sta!" En de oude heer kreeg gelegen heid te vertellen wat er werkelijk gebeurd was. Hij had zitten domme len in zijn stoel. Er werd gebeld en hij ging kijken. Er stond een jonge tje voor de deur dat om geld vroeg, maar hij had nee gezegd en deed de deur dicht. Toen spoog dat jongetje door de brievenbus. De heer vertel de, dat hij de deur weer opendeed en het jongetje de les ging lezen. De knaap stapte van schrik achteruit en viel met zijn hoofd tegen een stenen paaltje van de tuinafscheiding. De heer zei: Dat komt er van. En ging weer zitten dommelen. Een uur later kwam de politie. Hij zou die jongen tegen de muur ge gooid hebben. De heer had veront waardigd uitgeroepen: welja, ik heb het natuurlijk gedaan. Ik zal daar een kleine jongen met zijn hoofd te gen een muur slaan. En hij had ge weigerd er verder nog één woord aan vuil te maken. Toen schreef de politieman een proces-verbaal en daarin stonden de woorden van de verdachte aldus opgetekend: „Ja, ik heb het gedaan. Ik heb die kleine jongen met zijn hoofd tegen de muur geslagen." Maar nu werden de getuigen ge hoord. De politieman bleef er bij, dat de oude man wel degelijk be kend had. Het motief voor zijn daad zou hij ook nog hebben opgegeven: de jongen had zijn brievenbus be vuild en hem uitgescholden, toen hij daar iets van zei. Een buurvrouw had gezien, dat de knaap achteruit tuimelde en met het hoofd tegen de stenen kolom sloeg en had de politie verteld, dat de jongen geduwd of gegooid was. Nu stond ze, in het ge- zich van de grijze boze buurman, wel wat te weifelen. Precies gezien had ze het niet, maar dat jong zou toch uit zichzelf niet zo'n plek uit zoeken om te gaan liggen „Truida, wéét goed wat je zegt, meid", dreigde de bejaarde. „Je kwam pas tevoorschijn toen de po litie aanbelde. Je hebt er geen fluit van gezien." ,U hebt deze politieman ook bele digd", overwoog de rechter. „Kan het anders?" Die vent die liegt en hij wil het nog volhouden ook. Ik heb nog nóóit iemand anders iets gedaan. Nog geen grote vent iets, laat staan een kind. En ik kan dus nooit bekend hebben. Die hele bekentenis heeft ie uit z'n duim ge.- zogen. Ik wil m'n recht. Ik ga hier niet voor het oog van de hele wereld als een misdadiger terecht staan om dat een ander me verkeerde woor den in de mond legt!" De politieman werd nogmaals on dervraagd, maar hij twijfelde niet. De officier twijfelde al evenmin. Hij noemde de verdachte niet alleen een gevaarlijk recalcitrant heerschap, maar ook bijzonder eigenwijs en laf hartig door op den eenmaal afgeleg de bekentenis terug te komen. De mishandeling wenste hij gestraft te zien met een week gevangenisstraf voorwaardeslijk en een proeftijd van twee jaar en wegens belediging van de ambtenaar in functie eiste hij nog eens honderd gulden boete of tien dagen onvoorwaardelijk. En hij waarschuwde de gedaagde, dat hij verplicht kon worden tot betaling van de rekening van dokterskosten enz. „U hebt het laatste woord", zei de politierechter, „maar dan wel graag zonder verdere beledigingen." JDan kan ik me niet verweren ooksprak de zichtbaar aange dane heer van stand. „Alles berust op een onware zin in een verdraaid proces-verbaal, dat opgemaakt is door een oneerlijke politieman. Als ik de man beledig door dat te zeg gen, dan blijf ik aan het beledigen, want die kerel wil zijn leugens niet goedmaken en ik hang als ik slik wat hij beweerd heeft. Maar ik zeg u, meneer de scherprechter, dat ik onschuldig ben. En dat ik ook nooit een woord gelogen heb. En dat ik dus ook niets bekend kan hebben wat ik niet gedaan zou hebben, an ders stond ik nou te liegen. En ik lieg niet. U kunt het iedereen vra gen, ik ben een doodgemoedereerd mens, ik ben altijd kalm geweest en ik ben m'n hele leven lang goudeer lijk geweest. Die meinedige schurk daar staat te liegen en ik eis dat u die vent veroordeelt inplaats van mij De hamer tikte heftig op het groe ne laken. „Zo gaat het niet" kapte de rechter af. „Ik veroordeel u tot één week voorwaardelijk met één jaar proeftijd en vijftig gulden boe te, maar u kunt in hoger beroep gaan. Dan schakelt u maar een ad vocaat in om voor u te pleiten. Denk erom, u hebt er maar veertien dagen tijd voor." En de hamer viel. Er werd druk gemompeld en ver ontwaardigd geroezemoesd op de pu blieke tribune. Vrouwe Justitia is nog niet volmaakt. De oude heer was een hartverlamming nabij en moest voorzichtig naar een taxi worden geholpen. De getuigende politieman keurde zijn slachtoffer geen blik meer waardig en knetter de huiswaarts op een rijksbromfiets. Tijdens de maaltijd zou hij zijn vrouw wel een ambtsedig juist ver slag uitbrengen van alles wat deze verdachte ter zitting gezegd had VERKEERSONGELUKKEN Op de gevaarlijke kruising HenseniuspleinSchoolstraat reed de Venrayer v. A. met zijn brom fiets tegen de afslaande personen- atuo bestuurd door zijn plaatsgenoot v. O. Het bleef bij lichte materiële schade. Op de kruising KempwegLan- geweg werden twee personenauto's beschadigd doordat de wagen, be stuurd door de 20-jarige mej. J. G. uit Rips in aanraking kwam met de wagen bestuurd door de Venrayer F. Z. Op de kruising Paterslaan Langstraat gebeurde een inhaalma noeuvre niet volgens de regels. De auto van L. C. uit Venray botste te gen de achterzijde van de voor hem rijdende personenauto bestuurd door de 39-jarige Griekse gastarbeider A. Het bleef bij materiële schade. Op de Maasheseweg wilde de bestuurder A. P. uit Venray linksaf slaan, juist op het moment dat zijn wagen door G. W. werd inge haald. Ook hier bleef het bij ma teriële schade. Is uw hulp niet gekomen Heeft moeder het druk of is ze ziek Schrikt u van hoge stroomrekeningen Hebt u moeite met het wasdrogen Is het thuis ongezellig vanwege de was? .<3 Geopend van 's morgens 7 uur lot 's avonds 9 uur, op zaterdag geopend tot 5 uur n.m.

Peel en Maas | 1969 | | pagina 9