25 jaat Boerenleenbank in Ysselsteyn v.d. Munckhof HANDBOOG Slatenlid Emonts sprak voor N.K.V. Boekenweek CS meisje BUREAU MAATSCHAPPELIJK WERK Jan Hensenstraat 6A - Tel. 1666 Spreekuren: maandag, woensdag en vrijdag van 910 uur; woensdag van 18.30—19.30 uur. Gemeenschapshuis Oirlo: woens dag van 9.3010.30 uur. Gemeenschapshuis Ysselsteyn: vrij dag van 9.3010.30 uur. VROUWEN WERELDGEBEDSDAG Vrijdag 7 maart zullen de christen vrouwen uit een 160 landen bijeen komen en tijdens een gebedsuur zich bezinnen op het „samen naar Chris tus toegroeien". De liturgie draagt dit jaar een uitgesproken Afrikaans karakter. In Venray worden alle vrouwen uitgenodigd samen te komlen in de kerk van Christus Koning (Vredes- kerk) op 7 maart 's middags van 34 uur. Liturgieën aan de kerk verkrijg baar ad 0.30. S.R.-65 ekspositie foto's Joop Wismans VOSSEN GESCHOTEN Jachtopziender van Beers lukte het deze week twee vossen te schie ten, terwijl er bovendien nog 3 uit gegraven konden worden. DIEFSTALLEN Door enkele wegenbouwmaat schappijen die bezig zijn met de re constructie van de Deumeseweg te Venray werd aangifte gedaan dat tijdens de vorstperiode werkketen waren opengebroken. Vermist wor den enkele accu's van graafmachi nes en draglines, alsmede een vet- pomp, bankschroef en kleiner ge reedschap. De rijkspolitie tracht hier ogheldering_ii^tejora S.R.-65 ekspositie foto's Joop Wismans GEZOCHTE AANGEHOUDEN De rijkspolitie te Venray wist de in 't opsporingsregister gesignaleer de 22-jarige P. v. H. aan te houden. Deze thans zonder vaste woon- of verblijfplaats, maar vroeger in Ven ray woonachtige, had zich schuldig gemaakt aan diverse diefstallen, joy riding etc. maar moest ook nog een week gevangenisstraf uitzitten. Hij is ingesloten in de rijkspolitiekazer ne te Venray en zal worden voor- geled aan de officier van justitie te Roermond. OUDERCOMITé YSSELSTEYN Op 24 februari werd op een ver gadering van het oudercomité van Ysselsteyn, het programma vastge steld voor de a.s. ouderavond op 10 maart te houden om 20.00 uur in het gemeenschapshuis. Dit programma ziet er als volgt uit: 1. Opening door de voorzitter. 2. Uiteenzetting door het Hoofd der school over nieuwe opzet'leerplan en leerprogramma, waarin de nieuwe inzichten op onderwijs gebied belicht worden. 3. Spreekbeurt door mevr. Remmen uit Venray over sexuele voor lichting van de kinderen. Na deze spreekbeurt wordt een pauze ingelast, waarin aan de aan wezigen briefjes worden verstrekt waarop eventuele vragen kunnen worden gesteld, die dan weer door mevrouw Remmen beantwoord zul len worden. Tenslotte zal dan door de aanwe zige ouders beslist dienen te wor den of er al of niet sexuele voor lichting op school gegeyen dient te worden. Het oudercomité attendeert hierbij reeds op de belangrijkheid van deze avond en verzoekt de ouders deze avond vrij te houden, erop vertrou wende dat van ieder gezin zo enigszins mogelijk zowel de vader als de moeder aanwezig zal kunnen zijn. S.R.-65 Vrijdag: TIMS KWARTET (blues jazz) PLASMA-AVOND ROODE KRUIS Eind maart wordt de plasma avond gehouden voor het Roode Kruis. Als U mee wilt doen en een halve liter bloed wilt afstaan om an deren te kunnen helpen, moet U nu de kaart inzenden. GESLAAGD Voor het doktoraal examien in de geneeskunde slaagde aan de Rijks universiteit te Utrecht, de heer Henk Min, Merseloseweg. S.R.-65 Vrijdag: TIMS KWARTET (blues jazz) SCHOLEN IN VELTUM Het schetsplan van Architecten bureau de Vries voor een 4-klassige kleuterscool en een 6 klassige lagere scohol in plan Veltum is door de be treffende inspecties goedgekeurd. Wind en weder dienende hoopt men de nieuwe kleuterschool nog gereed te hebben voor het' nieuwe schooljaar. Wat de lagere school be treft doet men pogingen om hier ook gemeenschapslokalen bij te krijgen. Dit kost nog wel enig onderhande len en zodoende zal deze school nog wel even moeten wachten. Voor de spreekbeurt van het Sta tenlid, de heer Emonts, voor de cul turele afdeling van het NKV be stond jammer genoeg weinig belang stelling. De spreker zelf weet dit aan de te geringe politieke belang stelling in deze contreien, die ook op politieke bijeenkomsten merkbaar is. Sprekend over de taak van een lid van Provinciale Staten wees de spreker er op dat vroeger als voor naamste taak het kiezen van depu- té's gezien is. Hoewel dat tegen woordig nog steeds zeer belangrijk is, heeft het statenlid door meer ver gadering (10 per jaar in plaats van 2 vroeger) en een groot aantal verga deringen van staatscommissies veel meer inbreng, ook op bestuurlijk vlak. Hij wees op de grote moeilijkheden die in Limburg liggen. De sluiting der mijnen is een enorm vraagstuk en het is goed en logisch dat hier een zwaar accent op valt. Men moet dan echter in het noorden van de provincie niet te gauw denken dat men dan daarom maar vergeten wordt. Venray zelf is een goed voor beeld hoe met steun van de over heid en de provinciale overheid speelt daarbij een grote rol veel bereikt is kunnen wordlen op alle terreinen van het maatschappelijk leven. Hij had wel eens de indruk dat de inwoners van Venray dat te weinig beseffen. Het feit dat Ven ray een te ontwikkelen kern blijft, toont aan dat men tot nog verdere uitbouw wil komen Sprekend over het politieke leven, moest hij erkennen dat doordat ver schillende leden van de KVP over zijn gegaan naar de Politieke Partij Radikalen, deze KVP Limburg ver schillende deskundigen heeft verlo ren. De vraag moet, aldus de heer Emonts, in alle eerlijkheid gesteld worden of men deze deskundigen vroeger in de KVP wel de nodige kansen heeft gegeven Ook de gemeentelijke herindeling, die op het programma staat, besprak hij even. Inkrimping van het aan tal gemeenten kan belangrijke fi nanciële voordelen brengen en een bestuursapparaat opleveren dat mo dem uitgerust en aangepast is. Maa,r dit mag nimmer alleenzaligmakend wordenHier zal duidelijk het belang van de bevolking gediend moeten worden, wat soms in een kleinere gemeente beter gebeurt dan in een grote. Na een korte pauze werd er druk gebruik gemaakt van de gelegenheid tot vragen stellen. Men kan het we derom politieke ongeïnteresseerdheid noemen, dat daarbij alleen maar heel algemene problemen aan de or de kwamen maar gelen specifieke Noord-Limburgse Al met al een avond, die meer mensen had mogen trekken. RONSELAARS Op de jongste vergadering van de kulturele afdeling van het NKV al hier, werd gewaarschuwd tegen ron selaars voor Duitsland, die werk te bieden hebben in de metaalindustrie aldaar. De sociale voorzieningen schijnen door deze ronselaars slechts ten dele ingelost te worden en later zit men met de stukken. ZANDZUIGER IN GEBRUIK GESTELD Hedenmiddag is door Gouverneur Mr. Dr. C. van Rooy nabij de kas- teelruine te Horst een zandzuig- installatie officieel in gebruik ge steld, die voor het benodigde zand moet zorgfen voor de aanleg van de ineuwe provinciale weg Venlo Maashees om de kom van Horst. Langzaam maar zeker komt een en ander dan naar Venray toe PARA LOS ESPANOLES Y PORTUGUESES DE VENRAY Y ALREDEDORES La misa del domingó próximo se celebrara por el descanso etemo de la alma de la cunada de Da. Nico- losa Lianes Robles de Frans Michels- straat 23, a que consolaremos todos con nuestro coompadecimiento: tenia 40 anos. Het gebouw van de N.V. Beeren wordt thans geheel ontruimd en in nerlijk hersteld. Het gebouw is ver huurd en zal een supermarkt-gros- sierderij gaan worden. Wie de huur der is, kon nog niet bekend worden gemaakt. 1 tot en met 8 maart HEEFT EEN UITGEBREIDE SORTERING Op zaterdag 22 febr. werd te Uden de returnwedstrijd gehouden tussen de districten 7 en 11- Dat ons in Uden een zware strijd stond te wachten wisten we reeds bij voor baat, want de wedstrijd in Venray werd door district 7 reeds gewon nen met 58 punten verschil. Ook in Uden wist ons district het niet tot een overwinning te brengen en ver loor deze wedstrijd met 62 punten. De uitslag was na 50 pijlen met 15 schutters: District 7 6384 punten; District 11 6322 punten. Door deze overwinning kwam District 7 defini tief in het bezit van de wisselbeker. Maar er werd toch besloten deze wedstrijden doorgang te laten vin den en dan zal voor een nieuwe wisselbeker gezorgd worden. Al met al was dit weer een gezellig en spor tieve wedstrijd waardoor de vriend schapsbanden tussen beide distric ten werd verstevigd. Zondag 23 februari togen een acht tal jeugdschutters uit ons district naar Liessel om daar de strijd aan te binden tegen de jeugd zeventallen van district 8, 10 en 17. Deze wed strijd werd voor de 10e maal ge schoten. Elk district schoot met ze ven schutters waarvan de zes hoog ste telden. Onze jeugdschutters stel den de supporters niet teleur, want met 109 punten verschil op hun naaste concurrent, wisten zij voor de vierde maal de uitgeloofde wissel- beker te winnen. Wij wensen deze jeugdschutters geluk met hun be haalde succes en hopen dat zij in 1970, wanneer deze wedstrijd in Venray gehouden wordt, weer de overwinning op hun naam zal ko men, want na 5 overwinningen wordt dan deze wisselbeker defini tief eigendom van District 11. De uitslag van deze sportieve wed strijd was: 1. District Venray 25, pijlen 1100 2. District Helmond 991 3. District Eindhoven 770 4. District Deurne 68: De persoonlijke prestaties van on ze schutters was als volgt: 1. C. Janssen, Ysselsteqn 195 2. J. Weys, St. Oda 194 3. H. Smits, St. Anna 189 4. H. Gerrats, Diana 188 5. Jos Jaspers, Ysselsteyn 168 6. G. Janssen, Ysselsteyn 166 7. Th. Janssen, Ysselsteyn 154 8. H. Hovens, St. Oda (res.) 172 S.R.-65 Vrüdag: TIMS KWARTET (blues jazz) „Laat Mansholt maar komenzou de slagzin bij het 25-jarig bestaansfeest van de Ysselsteynse boerenleenbank kunnen zijn. Want wat in die 25 jaren daar in dat kerkdorp allemaal klaar ge speeld is, met behulp van de boerenleenbank schijnt een voor beeld te zijn voor vele Nederlandse agrariërs, die om moeten schakelen, opnieuw moeten investeren erf veredelingsbedrijven moeten oprichten. WIJ ZIJN NIET BANG aldus voorzitter Jenniskens in zijn feestrede, voor de plannen die Mans- holt op tafel heeft gelegd. In feite zijn veel bedrijven in Ysselsteyn zelfs al verder. Hoe dat is kunnen gebeuren, ook daarvan gaf zijn feest rede blijk. Voor de oorlog is Yssel steyn nog bij de Venrayse bank aan gesloten. Men kon toen geen eigen bank oprichten, omdat er te weinig geld in Ysselsteyn gespaard kon worden. Eerst onder de oorlog, toen men geen kunstmest meer kon krij gen, geen machines kon kopen, toen kwam er wat geld en eerst toen durfde men de oprichting van een eigen bank aan. In 1944 werd gestart met 18 men sen. Nu zijn 269 van de 370 gezin nen lid. Het eerste jaar haalde men een totaal-omzet van 300.000, maar in 1968 was die opgelopen tot 160 miljoen. In dat laatste oorlogs jaar werden 130.000,aan spaar gelden ingelegd, terwijl men nu bij na 4,5 miljoen op de spaarboekjes heeft staan, dat met de 1,5 miljoen in rekening courant het lieve bedrag van 6 miljoen uitmaakt. Daar tegenover staat dat men aan voorschotten ruim 5 miljoen heeft opgenomen, met bijna 2 miljoen in de rode cijfertjes zit en ongeveer 8,5 miljoen aan hypotheken heeft op genomen. Al met al een schulden last van ruim 15 miljoenDeze geweldige ontwikkeling is voorna melijk gekomen omdat men na de oorlog ook de Centrale Bank heel wat soepeler is kunnen worden, ook al via het Borgstellingsfonds, om kredieten te verlenen. Daarvan heb ben de Ysselsteynse boeren duchtig geprofiteerd. Men is daar niet bang om iets groots op te zetten, om veel te investeren en te lenen, omdat men zich vakman weet, die met dat ander geld geld kan maken Maar juist de mogelijkheid voor kredieten, juist het feit dat Yssel steyn ook thans nog altijd meer bij de Centrale Bank kan krijgen dan het zelf kan opbrengen, is voor Ys selsteyn van levensbelang geweest. Zou een ander misschien wat huive rig zijn van dergelijke grote lasten, voorzitter Jenniskens kon glashard aantonen dat alleen al het vorig jaar 27°/o van de verleende voorschotten is afgelost, wel eten teken dat men goed draait, op moderne bedrijven, gespecialiseerd tot en met en van een grootte, die naar Mansholts hart is. Daarom was daar een tevreden bestuur dat van het zilveren jubi leum een feest maakt voor heel Ys selsteyn met koffietafels en cabaret, met een cheque van 1.000,voor Venrays gemeentebestuur (die dat prompt weer doorspeelde naar Pas toor Janssen voor de Ysselsteynse jeugd) en met een dankbaar herden ken wat menden als van Dijck en H. van Lipzig betekend hebben voor de Ysselsteynse afdeling, die zij hebben geleid door de eerste moeilijke ja ren. ONDERSCHEIDINGEN Maar ook de tegenwoordige be stuurders als voorzitter Jenniskens, oud-bestuurslid G. F. Claessens en president S. Lemmens ervaarden van die dank door de zilveren onder scheiding met oorkonde, die hen na mens de Centrale Bank werd aange boden. STORMACHTIG noemde Burgemeester Schols de ont wikkeling van dit jonge kerkdorp, dat groeit in kracht en energie. Doch hij wees behalve op de economische betekenis van een goede bank ook op de sociale betekenis. Doordat geld los kwam is men zelfstandiger kun nen worden, heeft men een groter gevoel van eigen waarde gekregen, dat ook weer op ander terrein door werkt. En ook dat is van enorm gro te betekenis. Hij kon alleen maar feliciteren met de behaalde resul taten en vertrouwen dat men zo door zou gaan, zodat ook de agrari sche aktiviteiten zouden uitgroeien tot een kapitaal-intensieve industrie. Op de sociale kant wees ook Pas toor Janssen in zijn felicitatie, waar bij hij nog eens naar voren bracht dat in een dorp als Ysselsteyn een dergelijke bank juist veel kan helpen en steunen. Daarvoor was hij zeer dankbaar en hij kon slechts hopen dat men die kant ook in de toekomst nimmer uit het oog zal verliezen. De heer Oosterwaal bood felicita ties aan namens de Centrale Bank en bracht behalve onderscheidingen voor genoemde bestuursleden, ook de verzekering mee dat Ysselsteyn nog wel even in de rode cijfertjes mocht blijven, omdat ook de bank zelf overtuigd is dat het in Yssel steyn wel los zal lopen. Van dat „loslopen" getuigde ook president Lemmens, die in de her innering riep hoe voor de oorlog het soms zeer moeilijk was aan kapitaal te komen, dat toen grotendeels uit de particuliere sector moest worden gehaald. Ook hij noemde het eien goed ding dat via borgstellingsfond sen en andere kredietmogelijkheden gekomen waren. Hij erkende dik wijls toch wel bij zichzelf gedacht te hebben: jonge, jonge wat halen zich sommige mensen toch een hoop lasten op hun nekmaar het is, mede dank zij de gunstige conjunc tuur, toch altijd meegevallen en men heeft van Ysselsteyn een dorp kun nen maken, dat aan de spits staat in de agrarische sector VOORBEELD De heer Houblen toonde dat ook nog eens aan de hand van spreken de voorbeelden aan, toen hij namens de boerenbond gelukwensen aan kwam biedenOok hij zag in het grote verschil tussen de toever trouwde gelden (6.5 miljoen) en ge leende (15 miljoen) geen reden tot paniek. Integendeel, hij stelde met voldoening vast dat hierdoor de boer inderdaad kansen krijgt een modem bedrijf op te bouwen. En dat mën zulks doet blijkt niet alleen dat men in Ysselsteyn soms al verder is dan Mansholt in 1980 als eis stelt, maar blijkt ook uit de omzetten van de boerenbond die dit jaar ruim de 11 miljoen zullen halen, waarbij boerderijen zijn met een gemiddelde afname van bijna f- 1200,per week Hij hoopte en vertrouwde dat de boerenleenbank de Ysselsteynse le den zou blijven helpen de voor sprong die zij in menig opzicht op vele Nederlandse bedrijven hebben, te behouden. BURGERLIJKE STAND van 20 t.m. 26 februari 1969 GEBOREN: Joosten, Rudolph, Molenweg 1 de Koster, Saskia Willemstraat 3b Blok, Hendrika, Blauwververstr. 23 De la Roij, Josephina, Helfrichstr. 18 Steemers, Chan tal Biezen venneke 11 v. Oort, Franciscus St. Jozef laan 34a Keijsers, Alexander, Gasstraat 4 Reijnders, Johanna, v. Broekhuizen- straat 5 Muijsers Petronella, Beek 1 Schoester, Vivianne v. Broekhuizen- straat 26 Boumans, Frank, Bevrijdingsweg 18 Oudenhoven, Birgitte, Maashesew. 29 OVERLEDEN: Hjendriks, Mathias weduwn. van Camps, Petronella 73 jr., Venray. Lenssen, Johannes, echtgenoot van Botden Maria, 45 jr. landbouwer, Venray. ONDERTROUWD: Schmeitz, Paul, Venray Pr. Bern- hardstraat 41 en Beerkens, Gerda Venray, Hoenderstraat 62. van Helden, Jan, Horst Americaan- seweg 41 en Verheijen, Gertruda, Venray Puttenweg 26. Tegels, Johannes, Nijmegen Berg en Dalseweg 320 en Bungalembun, Tharsilla, Venray Gerbrandystr. 2. Kousemaker, Dingenis Venray Lang straat 60a en Derksen, Jacqueline. Venray, Kempweg 28. GETROUWD: van Schijndel, Petrus Oirschot en Stevens, Catharina, Venray. Peeters Albertus en Slangen, Petro nella, Venray. PAROCHIEKERK MERSELO Zondag: 2e zondag van de "Vasten. 7.30 leesmis voor Leo Beerens; 10 u. Hoogmis voor de parochie; 11.30 u. leesmis voor Gerrit Borssen en Ryer van Valkengoed. Maandag: 8.00 gest. jgt. voor Her man Zegers, echtgenote en kinderen. Dinsdag: 8.00 gest. jgt. voor Ma ria L'Ortye-Lipperts14.30 pl. huwe lijksmis voor bruidspaar Hulleman- Jacobs. Woensdag: 8.00 gest. jgt. voor Jo hannes van Osch en Johanna Arts. Donderdag: 8.00 gest. jgt. voor Martinus Arts. Vrijdag:'eerste vrijdag van de maand. 8.30 Hoogmis t.e.v. H. Hart voor hen die geofferd hebben, te verzorgen door de schoolkindeben. Zaterdag: 19.00 avondmis tot int. van fam. van Dijck-van Rijswijck. S. R. 65 - VENRAY Na het bijzonder succesvolle optreden van „The C.C.C. Folk Blues Ine" afgelopen vrijdag, nu weer op vrijdag een bijzondere groep n.l. Tims Kwartet. Ondanks de karnaval was de soos vol en iedereen was tevreden. Bij „Tims Kwartet" garanderen wij hetzelfde. Op deze avond spelen zij blues en jazz. Momenteel treden zij nog maar sporadisch op voor danszalen e.d. en dan tegen zeer ho ge bedragen. Tijdens carnaval 1967 speelden zij elke dag in de schouw burg karnavals- en dansmuziek. Technisch en artistiek staan zijn op een voor Limburg bijzonder hoog peil. Entree is voor leden weer één gulden. Zaterdag en zondag is de soos nor maal geopend. Dinsdag om 6.45 uur: Jeugd- schaken. 7 maart: Optreden van „Father Charles" in de soos. 15 maart: Optreden Desolation. Tot 17 maart: Ekspositie foto's Joop Wismans. Geboren: BIRGITTE dochter van L. A. Oudenhoven M.P.M. Oudenhoven-Vervuurt zusje van Hans, Ine, Dorothé, Desirée Jeroen Venray, 24 februari 1969 Maasheseweg 29 Tijd.: St. Elisabeth-ziekenhuis leamer 41. ADVERTEER IN PEEL EN MAAS ALBERT HEIJN N.V. In ons filiaal Markt 4 te Ven ray hebben wij plaats voor een VERKOPER kruidenierswaren leeftijd tot 18 jaar die assis teert in winkel en magazijn. De bedrijfsleider, de heer J. A. v. d. Wiel vertelt u gaarne na dere bijzonderheden over de ze funktie. Langs deze weg betuigen wij onze hartelijke dank voor de deelneming die wij ondervon den tijdens de ziekte, het over lijden en de begrafenis van onze broer en oom THEODORUS VOLLENBERG Speciaal danken wij Moeder Overste, Zuster Hippolitte, dr. Termote ,dr. de Jong, Zusters en verplegend personeel van het St. Elisabeth-ziekenhuis, familie, vrienden en bekenden en de heer J. Nooijen voor de keurige verzorging van de be grafenis. Fam. Vollenberg Venray, februari 1969 Wie heeft carnavalsmaandag per abuis MONTY COAT meegenomlen uit Janny Bar. Verkeerde camel jas in mijn bezit. Mevr. Boonekamp, Westsingel 10, Venray. CORRY JACOBS en ALBERT HULLEMAN hebben de eer U kennis te geven van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de inze gening zal plaats vinden op dinsdag 4 maart a.s. om 14.30 uur tijdens een plech tige H. Mis, die tot hun in tentie wordt opgedragen in de parochiekerk van de H. Johannes de Doper te Mer- selo. Merselo, Grootdorp 34 Venray, Kolkweg 17 Dagadres: Café In d'n Engel Grotestraat, Venray Receptie van 18.30-20.00 uur Toek. adres: Kruitweg 51 Venray Voor het invullen van uw AANGIFTEBILJET INKOMSTEN Dr. G. M. Beterams, Hoge Beek 13, tel. 2873. Langs deze weg betuigen wij onze hartelijke dank voor de deelneming en gebeden, die wij ondervonden tijdens de ziekte, het overlijden en de begrafenis van mijn lieve echtgenoot, onze lieve vader en opa ANTOON PEETERS Speciaal danken wij pastoor Jonkers, dr. Bloemen en dr. van Lankveld, doktoiten en verplegend personeel van het St. Elisabeth-ziekenhuis, fami lie, vrienden bekenden, bewo ners van de Gussenstraat en de heer Goumans voor de keurige verzorging van de be grafenis. L. J. Peeters-Raymakers kinderen en kleinkinderen februari 1969 DIERENBESCHERMING Goed tehuis gezocht voor mooie zwarte poes. Te bez. bij M. Poels, Kruis straat 28, Venray, tel. 1602. CORSTENS- VERSCHUREN koopt ZONDAG 2 MAART MANNEN KANARIES 7.50 popjes 2.50, diepe kleurpop- jes 3.50, putter-bastaard mannen 12.p.st., zebra vinkjes 3.50, witte 4.50, diamant duifjes 7.50, parkie ten 3.50, deense bonten lu- tino's albino's 5.valk parkieten op kleur 17.50 p. paar. Vogels brengen: tussen 2.30-3.30 uur café Veerhuis, Henseniusstraat 13, Venray. HOGE BIJVERDIENSTEN voor iedereen, ook thuis werk. Inlichtingen: „Succes", post bus 21, Meerveldhoven. (Ant- woordzegels 2 x 12 ct. inslui ten). Juwelier- Horioger Opticien GEVRAAGD (16 jaar) voor hulp in de huishouding. TEXTIEL hoek Marktstraat-Schoolstraat

Peel en Maas | 1969 | | pagina 2