VASTEN AKTIE de fiscus geelt u geld Kerkelijke Diensten 'elf'benzine bi] panne van 23 febr. tot en met 1 maart Vredeskerk Venray «jiJ.IJJUIJJIIBM 2325 bellen PAROCHIEKERK VENRAY Priester van de week: Kapelaan J. Driessen Dr. Poelsstraat 2 telefoon 2385 Zondag: 8 u ouders Barents-Ver- haegen en zoon Martin; 9.30 u hoog mis voor de parochie; 11 u ouders Hendriks-Janssen; 18 u Willem van Heyster en overl. broers en zusters. Maandag: 7.30 u Gertruda en Ar- noldina Poels en ouders als sticht.; 8.15 u Willem Oudenhoven; 9 u Ma ria van Soest-Swinkels; 19 u ouders Gossens-Kessels. Dinsdag: 7.30 uur Willem Berden, oud-deken van Venray als stichting; 8.15 u Martin Thuyls; 9 u Wilhelm van Hoof vw. de buurt; 19 uur Piet Hanen. Woensdag: 7.30 u Johan Claessens en echtgenoten Johanna Fleurkens en Theodora Bistervelds (gest. jrg.); 8.15 u Petrus van Opbergen; 9 uur Willem Seuren; 19 u Tonny Kennis. Donderdag: 7.30 u ouders Martin Maes en Johanna Maria Janssen als stichting; 8.15 u mevr. van Bergen- van Gestel vw. de buurt; 9 u vader Bouten en zoon Gerrit. Vrijdag: 7.30 u Maria Bistervels- van Meijel en Jac. Bistervels als st.; 8.15 uur ouders van den Munckhof- Goumans; 9 u Willem Oudenhoven. 19 u Wilhelm van Hoof vw. N.K.B. B. Sint Jozef. Zaterdag: 7.30 u ouders Laurensse- Maessen; 8.15 u. gezongen H. Mis als jrd. Jan van de Bogaerd, echtgen. en kinderen; 9 uur Mevr. Janssen- Derkx; 19 u Comelis Akerboom. MEDEDELINGEN Hernieuwing Doopbeloften De kinderen die dit jaar de lagere school zullen verlaten, leggen hun plechtige hernieuwing der doopbe loften af op PAAS-ZATERDAG on der de dienst van 19.30 uur. De kin deren zullen plaats nemen tussen de ouders. Eerste II. Communie Evenals verleden jaar zullen de kinderen van de 2e klasse lagere school op twee achtereenvolgende zondagen toegelaten worden tot de eerste H. Communie, n.l. op zondag 11 mei voor de 2e klas van de Pe- trus-Bandenschool en Ursula-school A; op zondag 18 mei voor de 2e kl. van de dr. Poelsschool en Ursula- school B. De communiemis heeft op deze beide zondagen plaats om 9 u. De kinderen zullen plaats nemen tussen de ouders evenals verleden jaar. De ouderavond voor de ouders van deze eerste communicantjes zal pp maandag 17 maart a.s. plaats hebben om 8 uur 's avonds in zaal Wilhel- mina. Naast deze algemene ouderavond voor de ouders van deze 4 scholen, zal ook nog een speciale ouderavond belegd worden voor iedere klas apart, hierover krijgen de ouders nog nadere informaties op de alge mene ouderavond. Akolietenlijst Zaterdag: 19 u W. Janssen en T. Janssen; 8 u J. van. Ham en J. Bol len; 9.30 u J. Laurensse en A. Ste vens; 11 uur M. Cuppen en J. Bex- kens; 18 u P. van de Heuvel en P. Hanssen. Misdienaarslijst Maandag, dinsdag en woensdag: 7.30 u Pieter Janssen en Wim Kre- mer; 8.15 u Bert Verbruggen en P. Zwitserlood; 19 u Lambert Janssen en Bart van Bolhuis. Donderdag, vrijdag en zaterdag: 7.30 u Jos Swaghoven en Leon Ou denhoven; 8.15 u Jos Laurensse en René Clevers; 19 u Gerard v. Veg- hel en Caspar Michels (alleen vrijd.) PAROCHIE PATERSKERK Priester v.d. week: P. Kohier Zondag: le zondag van de Vasten. H. Missen: 7.30, 9.00, 11.45; hoogmis 10.15; avondmis 18.00 uur. Vrijdag: 19.00 avondmis voor de gezinnen van de parochie. Zaterdag: om 5 uur en 6 uur en na de avondmis tot 8 uur gelegen heid om het sacrament der biecht te ontvangen. Om 18.30 avondmis als zondagsviering. Mededeling Proberen we de oude vastentijd te beleven als tijd van bezinning en komen we, indien enigszins moge lijk, door de week een keer naar de Mis. Misintenties Zaterdag: 18.30 overl. ouders Jans- sen-Maurus. Zondag: 7.30 parochie; 9 uur Pa ter Casimirus en overl. ouders; 10.15 jgt. vo:r Martinus Lenssen en zoon Mathieu; 11.45 Lambertus Janssen v.w. de buren en kaartclub); 18.00 Jan Clephas. Maandag: 7.45 Selida Virginia Ro- jer; 8.30 Peter Josef Raemaekers; 19.00 voor een gezin en voor overl. vader. Dinsdag: 7.45 overl. fam. Ambro- sius; 8.30 Mevr. Vrtens; 19.00 Wil helm Litjens. Woensdag: 7.45 gel. zielen: 8.30 Peter Josef Raemaekers; 19.00 Ge- rardus Wismans. Donderdag: 7.45 A. Coenen-Hout- ackers; 8.30 om kracht en troost in een gezin; 19.00 A. Coopmans-Cus- ters. Vrijdag: 7.45 tot zekere intentie; 8.30 Victor Asselberghs; 19.00 Ge zinsmis, Herman Jans Beken. Zaterdag: 7.45 Antoon Verhaegh, overl. ouders, broers en zusters; 8.30 Hubertina Creemers-Eydems; 18.30 jgt. Jan Derksen. Dienbeurten Akolieten Zaterdag: 18.30 Jos Hendricx en Frans Bonants. Zondag: 7.30 P. Philipsen én Ant. Claessens; 9.00 Luc Pop en Bert Janssen; 10.15 Paul Pop en Lex Faesen; 11.45 Victor Pop en Jan Schellekens. Dienbeurten Misdienaars Zondag: 18.00 Henk Hendrix en Frans Jeuken. Maandag, woensdag, vrijdag: 7.45 E. Comelissen en M. Fleurkens; 19.00 Geert Hendricx en Simon Claessens. Dinsdag, donderdag, zaterdag: 7.45 Henk Hendrix en Frans Jeuken; 19.00 Marco Pop en Hubert v. d. Putten. Zaterdag: 19 uur avondmis voor overleden Maria Evers-Clevers. De ze avondmis wordt gezongen en be geleid door een gemengd koor en orkest. Uitgevoerd wordt de Em- mausmis. Allen kunnen de liederen meezingen. Zondag: 1ste zondag van de vasten: 7.30 leesmis voor overl. ouders Hen- driks-Seijkens; 9 uur leesmis overl. Wim Janssen-Manders; 10 u hoog mis v. overl. Wilhelmina van Dijck- Reijnen; 11.30 leesmis overl. ouders Dechnar-Peeters; 18.30 u. avondmis overl. Maria Wijnhoven-Verhaeg. Maandag: 8 u leesmis voor gelov. zielen; IC u avondmis overl. Jaco bus Verstegen (kaartclub). Dinsdag: 8 u leesmis overl. Elisa beth Geurts; 15 u plechtige hu wel. - inzegening en eucharistieviering v. bruidspaar überschör-Jeuken; 19 u. avondmis overl. Hermine van dei- Vorst; 19.30 u avondmis voor leden van de berkkersbond afd. Venray en voor de overl. leden Simon Claes sens en mevr. Loonen-Verheijen. Woensdag: 8 u leesmis overl. An- tonia Dommeck-Paulussen; 19 u de avondmis voor overl. Leo Oymans, vw. de buurt. Donderdag: 8 u leesmis voor een voorspoedige genezing (S); 19 u de avondmis voor overl. Theo Vollen- berg. Vrijdag: 8 uur leesmis overl. Wim Oudenhoven; 19 u avondmis overl. Bennie Thielen en Corry Geurtjens. Zaterdag: 8 u leesmis overl. An toon Verhaeg; 19 u avondmis overl. Noud van Lin en Martien Janssen. Biechten van 5 tot 7 uur. MEDEDELING: 1. Denk in de vastentijd er ook 'ns aan, als u kunt, een H. Mis bij te wonen op een dag door de week. Er is iedere dag een mis om 8 uur 's morgens en om 7 uur 's avonds. 2. Voor de zang in de hoogmis op zondagmorgen om 10 uur is de vol gende regeling getroffen: eerste zondag van de maand: wis selende gezangen gregoriaans met de vaste gezangen in het latijn; tweede zondag van de maand ne- derlandse volksliederen; derde zondag van de maand: meer stemmig nederl. gezangen en nederl. volkszang: vierde zondag van de maand ned. volkszang. MisdienaarsUist: Vrijdag: 19.20 boekjes L. van Els, S. Claessen, B. Franken, J. Schatto- rie, W. Hermans N. de Rijk, L. Arts. Zondag: 7.30 W. Hermans en S. Claessen; 9.00 M. v. d. Bekerom, H. Kusters; 10.00 R. Jans, M. Eibers, T. van Toor; 11.30 H. Linders, P. Peeters; 18.30 J. van Meyel B. Pel- zer. Week I: 8.00 M. v. d. Bekerom en M. Dicker; 19.00 B. Pelzer en H. Rij broek. Week II: 8.00 H. Kusters, H. Lin ders; 19.00 J. van Meyel en P. Pee ters. HERVORMDE GEMEENTE Zondag begint de dienst voor de Protestanten in de kapel van Mari- annhill aan de Westsingel niet om 10 uur maar om kwart over tien. Predikant is Ds. Kooistra uit Am- hem, die de heer S. van der Giezen als ouderling-kerkvoogd zal beves tigen. Zondag: le zondag van de Vasten. 8.30 Antoon Fleurkens (kaartclub); 10 uur Hoogmis, jrd. Peter en Louis Jeuken. Maandag: 8 u. overl. fam. Ver hei jen-Loonen. Dinsdag: 8 u. Joh. Zegqrs-Camps. Woensdag: 8.45 Cath. Arts-Hel- dens (buurt). Donderdag: 8 u. Antoon Reijnders en Wilhelmina Coenen. Vrijdag: 8 u. overl. fam. van Heijs- ter. Zaterdag: 8 u. overl. fam. Hen- drix-Janssen; 19.00 Johan Camps. De bepalingen voor het vasten zijn grotendeels veranderd. Het bekende vastentrommeltje van vroeger is er niet meer. Maar toch wordt ons ge vraagd om dcor een persoonlijk of fer in deze tijd eens iets extra's te doen voor de medemens in nood. Het vastenoffer helpt daardoor anderen Dat wordt dit jaar wel bijzonder benadrukt n de drie Nrd-Limburg- se dekenaten Venray, Horst en Gen nep, waar dit vastenoffer bestemd wordt voor Bolivia. Een der armste landen in Zuid Amerika gaan we in deze vastentijd helpen Daar ligt in Bolivia een landbouw project dat met het vastenoffer van deze drie dekenaten van de grond moet kunnen komen om zo de men sen daar aan een menswaardig be staan te helpen. Men weet nu waar het geld naar toe gaat en men zal bij tijd en wijle op de hoogte gehouden worden van de stand van zaken. Op zondag halfvasten, 16 maart, zullen in alle 45 parochies en rek- toraten van deze 3 dekenaten leken op de preekstoel komen om dit pro ject nader toe te lichten. PAROCHIEKERK OIRLO Zondag: le zondag van de Vasten. 7.30 leesmis; 8.30 maandd. Peter J. Janssen; 10 uur hoogmis Engelbert Martens. Maandag: 8 u leesmis. Dinsdag: 8 u jaardd.v Johanna M. Hagens. Woensdag: 8 u t.e.v. St. Machutus. Donderdag: 8 u leesmis. Vrijdag: 8 u leesmis; 19.30 rnndd. Henricus Baten. Zaterdag: 8 u geen Mis; 11.30 hu welijksmis voor bruidspaar Hovens- Verheijen; 19 u avondmis Johanna Claessens-Verstappen en zn. Gerrit. •PAROCHIE CASTËfcRAY Zaterdag: 19.00 gest. lsm. levende leden van broederschap van H. Bri- gida. Zondag: le zondag van de Vasten., 8 u. gest. lsm. v. levende weldoeners; van de kerk; 10 u. hoogmis voor de parochie. Maandag: 8 u. gez. maandd. An na Steeghs-Henckens. N.B. Het feest van de H. Mat thias, titelheilige van onze kerk, is verplaatst naar 14 mei. Dinsdag: 8 u gest. gez. jrd. Ant. Dinghs en Wilhelmina Kemmelings. Woensdag: 8 u GEZINSMIS tot int. van hen die vanmorgen offeren. Donderdag: 8 u leesm. overl. fam. Reijnders-Weijs; 14 u huwelijksmis bruidspaar Hoedemaeckers-Heldens. Vrijdag: 8 u gez. maandd. Getrud. Tielen-Thielen. Zaterdag: 8 u leesmis t.e.v. O.L. Vrouw van Altijdd. Bijstand tot int. van de offeraars; Biechten van 18.30 tot 19 uur. Kerkpoetsen: Miep Emonts en Tr. Kuypers. Misdienaars: W. Kunen - W. Clas- senss; J. Peeters - G. Vullings. Akolieten: L. Heidens, Jan Kunen H. Rambags, L. Rambags. N.B. Aanstaande zondag 2 maart is de eerste inzameling van de Vas- tenzakjes. AUTOMOBIELBEDRIJF BOM STATIONSWEG 183 TELEFOON 2325 OOSTRUM VENRAY Zondag: le zondag van de Vasten. 7.30 leesmis voor de parochie; 9 uur hoogmis overl. fam. Direks-Derks;; 10.30 uur leesms Jan van Cuyck en echtgenote. Maandag: 7.30 u gest. jrg. Peter Gerard Wilmsen, echtgen. en zoon Simons en Emanuel, Bernard Loo- nen en Anna Maria Peeters 8 u lsm. voor Antoon Peeters. Dinsdag: 7.30 u leesmis v. Maria Gussen. 19 uur leesmis voor Antoon Emonts. Woensdag: 7.30 leesmis Martinus Kusters; 19 uur leesmis Martinus Heesen en Hendrika Heesen-Verdel- len. Donderdag: 7.30 u. leesmis Jacoba Goumans-Peters19 u leesmis Ma ria Loenen-Thielen en Jan Loenen. Vrijdag 7.30 leesmis overl. fam. Thijssen-Heezen; 19 u leesmis overl. fam. Willems-Loonen. Zaterdag: 8 u leesmis voor Victor Asselberghs; 19 uur leesmis Antoon omets vnawege fa. Pijpers en pers. Akolieten in de week: 7.30 Theo en Peter Voermans; 19 uur Harry van Hees; 's zondags: 7.30 B. van Hees en Jac.. Heidens; 9 uur Frans en J. Voermans (Wzn), Jan Voermans (J- zn); 10.30 M. Janssen en H. Baltus- sen. PAROCHIE YSSELSTEYN le zondag in de veertigdagentijd. 7.30 maanddienst v. Peter Joh. Ver linden; 8.45 maandd. v. Michiel Jeu- rissen; 10.00 gesticht jaarg. v. pas toor Hilleb randt; 11.30 leesmis voor de parochie. Maandag: 8.00 maandd. voor Ma ria van Soest-Swinkels. Dinsdag: 8.00 weekdienst v. Leo nard Maesen. Woensdag: 8.00 leesmis v. d. fam. Vollenberg-Baten. Donderdag: 19.00 avondmis mnd. voor Leonard Maesen. Vrijdag: 8.00 weekdienst v. Jacques Janssen. Zaterdag: 19.30 maandd. v. Jacq. Janssen. RECTORAAT HEIDE - Zondag: le zondag van de Vasten. 7.30 leesmis tot int. van de familie Muijsers; 10 uur Hoogmis voor het rectoraat. Akolieten: Tonny Derikx en Piet Rongen. Misdienaars van de week: René en Rikie Gielens. Maandag: 7.30 leesmis voor Johan nes en Hendrikus van Kempen. Dinsdag: 7.30 leesmis voor Tho mas Michels en overl. ouders Mi- chels-Rongen. Woensdag: 7.30 leesmis voor Leo- nardus Spee en Lamberdina Arts. Donderdag: 7.30 leesmis voor Wil helmus Loonen en EMsabeth van Heijster. Vrijdag: 7.30 leesmis voor Lam berdina Baltissen-Poels. Zaterdag: 7.30 leesmis t.b.i. Biechtgelegenheid van 67 uur. Te 7 uur avondmis voor Wilhelmus van Heijster v.w. de buurt. Kerkpoetsen:. Elly Muijsers en Li- sette van Rens. PARpCHIEKERK MERSELO Zondag: le zondag van de Vasten. 7.30 u gest. leesmis Gerrits-Arts en Arts-Jeuken; 10 u hoogmis voor de parochie; 11.30 gest. leesm. Bemar- dina Muysers. Maandag: 8 uur gest. jrg. Herman Zegers, echtgen. en kinderen. Dinsdag: 8 u gest. jrg. Johannes van Osch en Johanna Arts. Woensdag 8 uur leesmis Gerrit Borssen en Ryer van Valkengoed. Donderdag: 8.30 u. H. Mis Antoon Verhaag, te verzorgen door de kin deren van de school. Vrijdag: 8 uur gest. jrg. Gerardus Pubben. Zaterdag: 19 u avondmis Wilhelm Gellings. Zondag: le zondag van de Vasten. Vastenaktie 1969 staat in het teken van ontwikkelingshulp. Zondag: 8 uur leesmis voor zal. Corenlis van Oers; 10 uur Hoogmis voor zal. Lambertus Janssen van wege de buurt; 2.30 Vastenlof. Maandag: 8 uur leesmis voor zal. Wilhelmina Geurts. Dinsdag: 8 uur ter ere van de H. Ant. van Padua uit dank weldoener der kerk. Woensdag: 8 uur leesmis uit dank baarheid. Donderdag: 8 uur leesmis voor zal. Anna van Rijswijck-Verheyen. Vrijdag: 8 uur leesmis zal Maria Kunen-van Rens. Zaterdag: le zaterdag van de mnd. Priesterzaterdag. 8 uur leesmis voor onze priesters. Zaterdagavond H. Mis 2e zondag van de Vasten. 7.30 leesmis uit dank baarheid fam. de Lauw. Bij avond mis en op zondag 2 maart eerste in zameling vastenaktie. Akolieten voor 23 febr. Gerard v. Staveren, Harry Drabbels en Cor Janssen. RECTORAAT SMAKT Zondag: le zondag van de Vasten. 7.30 u H. Mis voor Mart. Geurts en Anna Maria Heidens; 10 u hoogmis voor Gerrit Janssen. Maanndag en dnsdag: 9 u H. Mis. Woensdag: 9 u. H. Mis voor Lam bert Hofmans. Donderdag: 9 u H. Mis voor overl. ouders. Vrijdag: 9 uur H. Mis tot zek. int. Zaterdag: vanaf vandaag is door de week niet meer de mis om 9 u. maar om half acht, tevens in de maand maart om half 9. Vandaag om 7 uur avondms tot int. fam. Wijnhoven-Braun. PARA LOS ESPANOLES Y PORTUGUESES DE VENRAY Y ALREDEDORES El domingo proximo es e primer domingo de Cuaresma. Después del tiempo malo del domingo pasado que lo ha hecho imposible por la mayoria de llegar a Misa, el domin go proximo hara buen tiempo. A las diez y media Misa con müsica cas- tellana y meditación en Castellano sobre la Passión de nuestro Senor. Si alguien de Vds necesita formu- larios para pedir becas Dor sus hijos, el Padre Juan tiene algunos ejem- plares que deben sel llenados a tiempo; el domingo el dia 9 de mar zo estara en Smakt el muy reveren- do padre General de los Carmelitas. S.E. es Epanol y estara a su dispo sition si Vds quieren. INKOMSTENBELASTING NAAR LOONTREKKERS VRAAG DAAROM EEN AANSLAG ALS DE BELASTING NEGATIEF ZOU ZIJN! Veel loontrekkenden die niet verplicht in de inkomstenbelasting vallen, blijken nog steeds niet te weten, hoe zij van de belasting dienst geld los kunnen krijgen. In gevallen waarin de aanslag negatief zou zijn, kan er namelijk een teruggave van te veel be taalde loonbelasting plaatsvinden. Men kan daarvoor op verzoek een negatieve aanslag krijgen. (Zou de berekening tot een te be talen aanslag leiden, dan wordt die NIET opgelegd. Dit gevaar loopt u dus niet!) Het verzoek moet worden gedaan op een daar voor bestemd aangiftebiljet en wel vóór 1 juli van het jaar, vol gend op het betrokken jaar. Geen inspecteur, hoe aardig ook, kan die termijn verlengen. Ergo: het is nu de tijd; stel het niet uit. HOE WERKT HET? Voor degenen die in de inkomsten belasting (I.B.) vallen, geldt de loon belasting (L.B.) als een vooruitbeta ling. Deze wordt op het belasting bedrag in mindering gebracht en voor het verschil krijgt men een aanslag. Is meer loonbelasting inge houden dan er aan inkomstenbelas ting verschuldigd is, dan krijgt men dat meerdere terug op een negatieve aanslag. Voor degenen, die niet verplicht in de inkomstenbelasting vallen, geldt de ingehouden loonbelasting als eindheffing. De tarieven van L.B. en I.B. zijn zo goed mogelijk op elkaar afge stemd. Zo ziin bijv. de aftrekposten voor verwervingskosten en a.o.w.- premie, die voor de I.B. gelden, voor de L.B. reeds in het tarief verwerkt. Door de verschillen in de methode van heffing is echter geen volledige gelijkheid te verkrijgen. Zo wordt bijv. voor de I.B. het gehele jaar inkomen gelijkmatig over het jaar verdeeld, wat een voordeel is, ter wijl dat voor de L.B., die per loon- tijdvak wordt geheven, niet kan. WANNEER Denk hierbij bijv. aan de scholier, die na zijn eindexamen te hebben behaald, op 1 september gaat wer ken. Pe maand verdient hij zoveel dat hij L.B. moet betalen. In het ge hele jaar blijft het inkomen, dat hij in vier maanden verdiende, echter beneden het belastingvrij minimum. Heeft iemand neveninkomsten, b.v. uit een eigen huis, die beneden 400,blijven, dan is het op dat i >unt een voordeel om geen aanslag te krijgen. Die neveninkomsten blij ven onbelast. Had hij echter hoge kosten, zodat de netto-opbrengst van zijn huis, bestaande uit de huur waarde minus kosten en afschrij ving, in dat jaar negatief was, dan kan hij die negatieve opbrengst voor de I.B. aftrekken, wat bij de L.B. niet kon. Om nu al te grote nadelige ver schillen te vermijden is bepaald, dat wie daar belang bij heeft, op zijn verzoek een aanslag kap krijgen als de teruggave maar een zeker mini mum te boven gaat. MINSTENS 25,— Men krijgt alleen een aanslag, wanneer de verrekenbare voorhef fingen (o.a. de loonbelasting, die is ingehouden) de volgens de I.B. ver schuldigde belasting metmeer dan 5 procent, doch met tenminste 25,- te boven gaan. En deze mogelijkheid geldt boven dien alleen voor degenen, die bin nen het rijk in Europa wonen. Het is niet doenlijk binnen dit be stek een uitputtende opsomming te geven van alle gevallen waarin zo'n negatieve aanslag op verzoek kan ontstaan. Wel zijn enkele omstandigheden en oorzaken te noemen, die, als ze zich voordoen, in vele gevallen tot gevolg hebben dat de ingehouden L.B. hoger is dan de verschuldigde I.B. Omstandigheden dus, die niet altijd recht geven op zo'n negatieve aanslag, doch waarbij het nuttig is eens nader te informeren. ONGELIJKMATIG LOON Wat geldt voor de scholier in het hierboven genoemde voorbeeld, geldt in het algemeen in de gevallen, waarin het looninkomen gedurende het jaar niet gelijkmatig vloeide. Voor vakantietoeslagen, overwerkbe- loningen, tantièmes e.d. geldt in de loonbelasting echter een speciaal ta rief, zodat men deze hierbij buiten beschouwing moet laten. Iemand die zich in de loop van het jaar hier vestigt en dan in loon dienst treedt, geniet net als de scho lier, slechts een deel van hun jaar loon. Dezelfde figuur ontstaat in feite wanneer een vrouw in het hu welijk treedt, ook als zij daarna blijft werken. Het loon vóór het huwelijk wordt aan haarzelf toegerekend en dat, genoten na het huwelijk, aan haar man. Voor het eerste deel kan AUTOMOBIELBEDRIJF BOM STATIONSWEG 183 TELEFOON 2325 OOSTRUM VENRAY zijn eventueel een aanslag krijgen en dan wordt het in feite over een heel jaar uitgesmeerd. Bovendien geniet zij nog het voor deel dat bij de aanslag I.B. het ge huwdentarief gaat gelden, terwijl de L.B. naar het ongehuwdentarief is berekend. Dit laatste geldt ook voor haar man, doch die krijgt de in komsten van zijn vrouw bij de zijne gevoegd. Is het huwelijk echter pas in het laatst van het jaar gesloten, dan zal als regel voor hem een aan slag op verzoek toch nog voordelig zijn. Een gelijksoortig effect ontstaat als iemand een deel van het jaar een laag loon, en de rest van het jaar een hoog loon had. Ook dan kan de gelijkmatige uitsmering, die door de I.B. ontstaat, een voordeel op leveren. DE TARIEFGROEP Wie aan het begin van het jaar nog ongehuwd is, kan aan het eind van het jaar best drie kinderen heb ben. Niet alleen pleegkinderen, of aangehuwde kinderen, maar ook eigen kinderen. Om maar eens iets te noemen. Voor de I.B. geldt voor het onge huwdentarief en de kinderaftrek de toestand per 31 december als beslis send voor het hele jaar. Voor de jonggehuwden, hierboven genoemd, hebben we dat al gezien. Voor de L.B. geldt zulk een terugwerkende kracht met. Bij huwelijk of toene ming van het recht op kinderaftrek is er dus een reëele kans op een ne gatieve aanslag. ONVERWACHTE UITGAVEN Bij onverwachte uitgaven, wegens ziekte bijv. of giften, waardoor eerst in de loop van het jaar recht op af trek ontstaat, komt die aftrek voor de L.B. vaak niet goed tot zijn recht. Ook kan het de moeite lo nen na te gaan of er een negatieve aanslag in zit, wanneer door de I.B. deze lasten, voorzover zij aftrekbaar zijn, gelijkmatig over het jaar wor den verdeeld. Nu er enige jaren ervaring is op gedaan met de mogelijkheid van eert aanslage op verzoek blijkt, dat het aantal verzoeken dat gedaan wordt aanzienlijk achterblijft bij wat de fiscus had verwacht. De indruk be staat hier en daar dat vaak ten on rechte geen verzoek wordt gedaan, hetzij uit onwetendheid, hetzij om dat men er tegen opziet een biljet te vragen en in te vullen. Wie zich die luxe wil veroorloven moet dat zelf weten maar het kan zijn dat er uren zijn waarin hij minder ver dient. Daarom: „let op Uw saeck" (en op de termijn: vóór 1 juli!).

Peel en Maas | 1969 | | pagina 6