Uw bloed voor 'n leven H.NAGELHOUT 770, H. NAGELHOUT tot ziens bij PÜIs gRKfr-SSirS'Sf'SitofSS WEEKBLAD voor venray en omstreken Politierechter PHILIPS TELEVISIE TECHNIEK'69 1 2325 Bellen Vraag naar onze hoge inruilbedragéh. VRIJDAG 7 FEBRUARI 1969 No. 6 NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS ADVERTENTIEPRIJS 12 et per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 2.— (buiten Venray 125] Binnenkort zal ook in "Venray een bloedafname-avond worden georga niseerd door het Roode Kruis, als er tenminste voldoende enthousiasme onder de bevolking bestaat, om zich als donor hiervoor op te geven. Het gaat nu eens niet om geld, maar al leen om nog geen halve liter van uw bloed. Iedereen tussen 18 en 65 jaar die gezond is, kan dit makkelijk missen, daar binnen korte tijd de hoeveel heid afgestaan bloed in Uw lichaam weer wordt bijgemaakt. Zoals U weet is de normale hoe veelheid bloed van een volwassene ongeveer 5 liter. 270.000 MENSEN IN 1967 Indien U zich hiervoor opgeeft, bent U beslist niet de enige; velen deden het vóór U en het is misschien aardig, te weten dat in 1967 bijna 270.000 mensen bloed hebben afge staan als Roode Kruis donors. Dit is een respectabel aantal, maar in de praktijk blijkt, dat het eigen lijk toch nog niet genoeg is. In de loop der tijden is men steeds meer tot de ontdekking gekomen hoe belangrijk de funktie van het bloed is en hoe levensreddend het kan zijn, indien men bloed of het daaruit gemaakte plasma, toedient aan een patiënt met groot bloedver lies. Reeds in de grijze oudheid kende men aan het bloed grote kracht toe en probeerde men zelfs op de een of andere manier aan patiënten te ge ven. Soms liet men een zieke bloed drinken en ook werd geprobeerd, schapenbloed aan een patiënt toe te dienen, zij het op gebrekkige en pri mitieve wijze. De meeste patiënten hebben deze „bloedtransfusies" niet overleef d Thans worden jaarlijks duizenden bloedtransfusies aan patiënten in de ziekenhuizen gegeven en wèl met goed succes. En niet alleen bloed transfusies PLASMA Het bloed dat U nu gaat afstaan, wordt niet gebruikt voor een direc te bloedtransfusie, maar voor de be reiding van het even zo nodige plas ma. Zoals U misschien weet is een fles bloed niet langer houdbaar dan twee soms drie weken, waardoor het moeilijk is in de ziekenhuizen een „voorraad" bloed beschikbaar te hebben. Deze moeilijkheid werd opgelost, toen men ontdekte, dat het mogelijk was, de rode bloedcellen uit het bloed te halen, zodat er plasma overbleef. Dit plasma nu is in ge droogde vorm wel zeven jaar houd baar, terwijl het effect van een plas ma transefusie in vele gevallen bijna gelijk is aan die van een gewone bloedtransfusie. Het voordeel van plasma is tevens dat het direct aan iedere patiënt kan worden toegediend, zonder dat eerst de bloedgroep behoeft te worden be paald. Dit is voor al van belang bij grote rampen, ongelukken e.d., waar snel hulp moet worden geboden. Daarom worden overal in het land flessen plasma als voorraad be waard, zodat men hierover in spoed gevallen direct kan beschikken. Behalve het zo nodige plasma, kunnen tegenwoordig uit bloed ook verschillende andere preparaten worden bereid, zoals o.a. gamma globuline, dat dient ter voorkoming van bepaalde infectieziekten, zoals rode hond bij zwangeren, mazelen, geelzucht en waterpokken; fibrino- geen, dat levensreddend kan zijn bij bepaalde patiënten met een abnor male bloedingsneiging (bloederziek te) en albumine dat wordt toege diend bij shock en bij lever- en nier ziekten. De bereiding van het plasma en de verschillende preparaten vindt plaats in het Cëntraal Laboratorium van de Bloedtransfusiedienst te Am sterdam, waar op het gebied van bloed en bloedtransfusie nog steeds nieuwe ontdekkingen worden gedaan in het belang van de patiënten. Misschien ook nog eens voor U of een der Uwen Het is mogelijk, hier nu verder op in te gaan, maar één ding zal U dui delijk zijn: Het is beslist nodig, dat ook U zich opgeeft als donor. Bloedafname VENRAY Het wordt U ook bijzonder ge makkelijk gemaakt. Want op maan dag 24 maart a.s. is er e en zgn. Plasma-avond in Venray. Ieder Ven- rays huisgezin krijgt in deze week of de komende dagen een uitnodi ging in de brievenbus voor deze plasma-avond, die gehouden wordt in de aula van het Lyceum tussen 18.00 en 22.00 uur. Degenen, die een halve liter bloed af willen staan kunnen dat op de aangehechte kaart van die uitnodiging vermelden. Men hoeft dan slechts zijn naam en adres hierop te schrijven, alsmede de naam van zijn huisarts. Heeft men geen eigen vervoer om naar het Lyceum te komen, dan kan ook dit vermeld worden en zorgt het Roode Kruis afdeling Venray dat men op het Lyceum terecht komt. De kaart kan ongefrankeerd weer teruggestuurd worden naar de secre taris van de Venrayse afdeling. Wie dat nog te veel moeite vindt kan zich ook rechtstreeks wenden tot die secretaris, de heer A. C. van der Roest, Henseniusplein 12, tel. 2565. Enkele dagen voor de plasma- avond krijgen degenen, die zich hier voor opgegeven hebben een oproep, waarop de exacte tijd staat, waarop de donor zich moet vervoegen aan het Lyceum. Als iedereen zich houdt aan de op de oproep vermelde tijd is men alles bij elkaar een half uur kwijt om deze daad van naastenlief de te kunnen stellen. Na de bloed afname wordt koffie aangeboden. Iedereen die gezond is en b.v. niet in verwachting is, kan als donor op treden. Ze wordt verricht door een speciaal team van het Roode Kruis, terwijl bovendien de medisch leider in Venray dr. Termote een en ander onder controle heeft. Deze bloedgift telt mee voor de Landsteiner penning, die men na 5 giften als dank van het Roode Kruis ontvangt Voor de goede orde zij nog mede gedeeld dat z«\ die reeds als donor staan ingeschreven bij de Bloed transfusiedienst op deze avond NIET verwacht worden. Hun bloed Flessen plasma in derivaten. Dames aan het werk in het centrale laboratorium van de bloedtransfusiedienst. blijft ter beschikking van het plaatselijke ziekenhuis. Op deze avond worden dus mensen ver wacht, die tot heden nog geen bloed gegeven hebben of niet staan ingeschreven bij de Bloedtrans fusiedienst Venray. Het zal duidelijk zijn dat in het belang van de goede zaak de plaat selijke Roode Kruis afdeling velen op deze plasma-avond verwacht. AUTOMOBIELBEDRIJF HUM STATIONSWEG 183 TELEFOON 2325 O oil'lllM 'li V, E N.R'A Y De mens is zwak.... Laten we dat nu maar eerlijk bekennen. On danks onze medemenselij kheid en hoe dat allemaal heten mag. Trou wens de politierechter dankt er zijn bestaan aanen zelfs zijn levens onderhoud. Want het zijn juist d£ klein menselijke zwakheden, die hij te berechten krijgt. Daarbij zijn soms situaties, die meer aan een aftands moppen- blaadje doen denken, dan aan de grauwe, alledaagse werkelijkheid. Zo ook nu weer Papa, en zulke dwaze papa's zijn er jammer genoeg nog, had zoonlief -net Sinterklaas een pistool cadeau gedaan, dat volgens de deftige taal van de dagvaarding door middel van luchtdruk loden kogeltjes door de loop naar buiten perst met zoveel atmo'sfeer druk En zoonlief heeft daarmee geknald dat het een lieve lust waa. Eerst op vogeltjes, later op de kat van de buurman, zodat het dier krijsend de kuierlatten nam en als een bezetene bij buurman binnenstormde. En van het dierlijke is zoonlief tenslotte op het menselijke vlak letterlijk en fi guurlijk terecht gekomen. Je ziet trouwens op de televisie voort durend van die op mensen schieten de mensen en de jeugd leert nu een maal van die grote mensen. Toen buurman na een versgeval len sneeuwbui zijn kroost wilde ver rassen met een zelfgebouwde sneeuwman, heeft hij daartoe de ge wone methode gevolgd. Namelijk een kleine bal gemaakt en die al rollend door zijn tuin laten aangroeien tot de romp van het monument-in-spe. Zoonlief van de andere kant zag de bukkende buurman en diens strak gespannen achtereind. De verleiding was te groot. Hij heeft het pistool genomen, geladen, gemikt enja, we zeiden het reeds de mens is zwak, ijskoud afgedrukt. De gevol gen stonden niet in de dagvaarding, maar laten zich raden. Buurman volgde het voorbeeld van de kat en rende met de handen aan zijn broek de keuken in, hulp roepende, want hij meende dat de Arabieren geko men waren. Thuis is men er uiteindelijk in ge slaagd hem ervan te overtuigen dat hij sicrimeerde, want dat er in vel den en wegen geen Arabier te be kennen was, maar rees wel het ver schrikkelijke vermoeden dat des buurmans zoon hem dezelfde behan deling had gegeven als des buur mans katerEn in plaats van de andere wang ook nog toe te keren, is buurman op wraak gaan zinnen. Een wraak, die zich ontlaadde, toen hij heel toevallig tegens des buur mans zoon opliep. Die jongen kreeg een loer om zijn oren, dat het kletste door de buurt op. En toen was Lei den in last, want dat jong brulde naar huis van schrik en pijn en trof daar een medelijdende vader, die wel eens de puntjes op de i zou gaan zetten. Dat heeft hij dan gedaan in de keuken van buurman, waar hij met de vuist op tafel sloeg en buurman, die heel voorzichtig bukte om hem de plaats van de inslag te laen zien, ook nog trapte ook. "Waardoor buur man, wederom op eigen grond en bo dem, voor de tweede maal pijnlijk werd getroffen Uw helper en vriend de politie is uiteindelijk natuurlijk er weer bij geroepen en papa stond nu als ver dachte voor de tafel. Buurman had een pakje met krantenpapier bij zich, waaruit hij de broek als een soort corpus delecti tevoorschijn to verde. Maar het hoefde allemaal niet van de politierechter, toen papa rouwmoedig erkende, dat hij de koekjestrommel van buurman van des buurmans tafel af geveegd had en de onderbouw van diezelfde buurman krachtig met zijn been be handeld had. Het werd weer een donderpreek je over onverstandige die hun kinderen pistolen kopen, waarmede ze andere mensen letsel aan kunnen brengen (buurman knik te en knikte bevestigend) en soms zelfs onherstelbaar letsel (buurman knikt of hij nog altijd last heeft Papa buigt rouwmoedig het hoofd en stamelt dat hij zich dat allemaal niet gerealiseerd had. Maar het wer den 60,En als buiten de rechts zaal zoonlief op hem staat te wach ten en vraagt hoe het afgelopen is, krijgt hij nu van z'n eigen papa een loeras om zijn oren, dat het klinkt op de gang. „Kinderbeulzei een oude mevrouw en 't was maar gelukkig dat er politie in de buurt was, want anders zou de geschiedenis zich weer herhaald hebben. De mens is zwak en papa's zijn ook mensen. ROERMOND: RECORD VORIG JAAR 189 PRIESTERS UITGETREDEN Vorig jaar zijn in Nederland 189 oriesters uitgetreden. Dat is bijna 3,5 procent meer dan in 1967, toen 145 priesters hun ambt neerlegden. Dit cijfer is bekendgeamatk in het KRO-televiiseprogramma „De Zeer- eerwaarde Heer". Tegenover de 189 ambtsverlatingen op een totaal van 10.000 priesters stond een cijfer van 139 priesterwijdingen. In 1959 waren dat er nog 373 en 1964 301. In het bisdom Roermond, waar veel priseters werken, zijn vorig jaar de meeste uitgetreden priesters geregistreerd, nl. 16, gevolgd door Haarlem met 11 en Rotterdam met 8. Bij de orden en congregaties val len de meeste ambtsverlatingen te constateren bij de Franciscanen (15) en de priesters van het H. Hart (15), gevolgd door de Augustijnen 11), Je zuïeten (8), Dominikanen (7) en mis sionarissen van het H. Hart 7). Hieronder volgt een specificatie van het aantal ambtsverlatingen naar bisdom en orde of congregatie: 1968 wijdingen ambts verlatingen Aartsbisdom Utrecht 13 4 Bisdom Haarlem 2 11 Bisdom Rotterdam 6 8 Bisdom Groningen 0 2 Bisdom Den Bosch 8 7 Bisdom Breda 4 6 Bisdom Roermond 15 16 Augustijnen 2 11 Dominicanen 7 7 Franciscanen 9 15 Capucijnen 4 1 Jezuïeten 11 8 Montfortanen 5 4 Redemptoristen 1 4 Paters v. d. H. Geest 8 4 SVD 2 1 MSC 0 7 SCJ 3 15 ADVERTEER IN PEEL EN MAAS (phïübs] Philips Televisie '69 biedt u méér dan een helder, haarscherp beeld pSwon een grote keus in modellen en houtsoorten. Als TV-specialisten ^=3? zeggen wij: kies Philips televisie juist om de zekerheid! De zekerheid dat uw toestel na jaren nog even perfect is. De zekerheid van volmaakte techniek, uitstekende service en hoge inruilwaarde. Neem geen risico. Kom voor 'n zékere aanschaf naar onze zaak - al jaren het vertrouwde adres voor de beste televisie die er is: Philips. Philips super TV met 59 cm beeldbuis. Geschikt voor ont vangst van alle Nederlandseen Duitse zenders. Eenvoudige zenderkeus d.m.v. druktoetsen. Uitvoeringen: donker, naturel, teak en palissander. Va.770,- Philips super TV met 51 cm beeldbuis. Geschikt voor ont vangst van alle Nederlandse en Duitse zenders. Eén-knops snel/fijn-afstemming. Kast met notehout-motief. 620,- Philips KLEUREN-TV met 63 cm beeldbuis. Geschikt voor ontvangst van natuurgetrouwe kleuren en zwart-witprogram- ma's van alle Nederlandse en Duitse zenders. Uitstekend ge luid. Bijzonder eenvoudige bediening. Vanaf 2350,- Bankzegel Algeheel Erkende Philips Service" rjw Radio - Grammofoonplaten - Televisie Grotestraat 5a. Venray. Tel. 04780-125/ Bankzegel Algeheel Erkende Philips Service"

Peel en Maas | 1969 | | pagina 9