Je moei de wasserij erbij hebben bij panne Huize Servatius opende nieuw zwembad Problemen in Castenray WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN 2325 bellen Je merkt het elke week Geslaagde wielerzesdaagse t.b.v. Zangertjes van St. Frans VRIJDAG 31 JANUARI 1969 No. 5 NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 12 cl per ir PRIJS PER KWARTAAL 2.— (I Met de wens dat het psychiatrisch centrum St. Servatius ook in de toekomst zijn heilzaam werk van medemenselijkheid, ge schraagd door de wetenschap, zou mogen blijven voortzetten, opende woensdag 22 jan. Limburgs Gouverneur het nieuwe zwem bad van deze inrichting, alsmede het reeds eerder in gebruik ge nomen gebouw voor de bewegingstherapie. Voor deze plechtigheid waren in het socio-culturele centrum van St. Servatius „Den Kerkdijk" vele gas ten verzameld op het gebied van de geestelijke volksgezondheid, de volksgezondheid, de bestuurderen van andere psychiatrische centra met als eregasten de Gouverneur en de deputé's drs. Lebens en drs. v. d. Voort. Nadat deze namens het Provin ciaal Bestuur van de Broeders van Liefde welkom waren geheten door Broeder v. Pu^enbroek, ging de ge- neesheer-directëur Dr. A. L. Kroft nader in op de noodzaak van de nieuw te openen gebouwen. AKTIEVE THERAPIE NOODZAAK In zijn openingsrede stelde Dr. Kroft dat een groot gedeelte van de gestichtsbevolking door de aard van hun ziekte aan stoornissen lijden van hun gevoelsleven. Daar van zijn afwijkingen in het kontakt met hun medemensen het gevolg. Of hij valt daardoor op zichzelf terug, of dat kontakt wordt abnormaal, zich uitend in waanideeën, agressi viteit e.d. Daarnaast is bewezen, dat ook het verblijf in de inrichting een nega tieve invloed uitoefent, als men niet het kontakt met de buitenwereld open houdt, geen normale arbeid verricht kan worden en de vrije tijd niet zo besteed kan worden, als men (vroeger) gewend was. Dan treedt op, wat men noemt inrichtingsneu rose. Hun eigen ziekte gevoegd bij deze inrichtingsneurose doet de pa tiënt vervallen tot passiviteit en in- aktiviteit en hij wordt de chronische gestichtspatiënt. Het kontakt met gezonde mensen, het kunnen ont plooien van eigen initiatieven, ar beid, sport en spel kunnen beoefe nen, zijn voor dergelijke mensen even noodzakelijk als voor de „nor male" mens zijn voedsel. NIEUW EN ALGEMEEN BESTUUR Uit zijn rede bleek dat Servatius behalve nieuwe bouwplannen (o.a. een observatiekliniek) nieuwe be stuursvormen bestudeert, nu meer dan 90% lekenkrachten grotendeels het opofferende werk van de Broe ders heeft overgenomen. Bij deze herstructuering wordt niet alleen aan nieuwe samenwerking gedacht op bestuurlijk niveau met Huize St. Anna, doch ook met andere algeme ne ziekenhuizen en stichtingen van de geestelijke gezondheidszorg in deze regio. Hij verwachtte dat waar schijnlijk nog dit jaar deze nieuwe bestuursvorm tot stand zal komen. MENTALITEITSVERANDERING Doch veel werk van wat gedaan wordt, wordt nutteloos, aldus Dr. Kroft, als er niet een mentaliteits verandering komt t.a.v. de geestes zieke medemens onder brede lagen van de bevolking. Ook hij onder schreef wat wij in vorige nummer reeds tot uitdrukking brachten, dat er discriminatie wordt toegepast. Met name noemde hij perspublica ties n.a.v. de moord op mej. van der Vorst en het feit dat in de provincie verschillende b eschutte werkplaat sen geen plaats bieden aan ontslagen patiënten, alsmede een discrimine- 10.000 GEESTESZIEKEN zo becijferde Gouverneur Dr. van Rooy haden in de voorbije 62 jaren in Huize Servatius een veilig tehuis gevonden ofwel begeleiding op de weg naar de genezing. Dit werk van naastenliefde en medemenselijkheid maakt iemand stil, aldus de Gouver neur, die derhalve ook weinig meer deed dan hiervoor zijn zeer grote waardering uit te spreken. Hij moest meteen ook vertellen dat Servatius zich wat zijn financieringsprobleem betreft, bij Ged. Staten een standing heeft eigen gemaakt. Want de stuk ken over verpleegprijzen e.d. zijn zo danig uitgekiend, overwogen en be redeneerd, dat G.S. moeilijk anders kan doen, dan „ja" knikken. De 62 voorbije jaren overziend, moest hij tot de konklusie komen dat de wetenschap grote vorderingen heeft gemaakt ook op het gebied van de psychiatrie en dat voor wat Limburg betreft Huize Servatius hiervan grotendeels heeft geprofi teerd en zelfs baanbrekend werk hiervoor heeft verricht. Ook daar voor was hij dankbaar gestemd, en met de wens dat zij, wellicht onder andere bestuursvorm, misschien in een kleinere regio, datzelfde werk zo mogen blijven voortzetten, opende hij de twee gebouwen, die door de zeer vele bezoekers, waar o.m. ook Venrays gemeentebestuur in ogen schouw werden genomen. Bij deze plechtigheid was ook aan wezig oud-staatssecretaris A. J. Bar- tels, die thans voorzitter is van de commissie van samenwerking der ziekenhuizen van deze regio. Burgemeester Schols, kennelijk vechtend tegen een opkomende griep, vertelde donderdag nog eens in Castenray nadrukkelijk, dat hij juist in de kerkdorpen op bezoek kwam en op bezoek zal blijven komen om te weten wat er leeft onder de bevolking en hun wensen te Ieren kennen. „Samen rond de kachel", aldus Bur gemeester Schols, „kunnen we dan praten over dat alles proberen misverstanden en mistoestanden uit de weg te ruimen en een op lossing te zoeken voor verschillende problemen Het is daarom dat ieder psychia trisch centrum en ook Servaas steeds meer aandacht is gaan beste den aan de verschillende vormen van aktievere therapie, juist om dat kontakt open te houden en hem zijn eigen mogelijkheden te (her)geven. Bij dit alles speelt de bewegings therapie een voorname rol. En juist door het totstandkomen van deze ge bouwen (gymnastiekzaal en zwem bad) zijn in Huize Servatius nieuwe mogelijkheden voor deze therapie gekomen. DANKBAAR Uiteraard was hij zeer dankbaar dat de beide provincies, Limburg en Gelderland, deze bouwwerken had den goedgekeurd, ondanks de vele problemen, waarmede zeker een provinciaal bestuur als dat van Lim burg thans te maken heeft. Servatius van zijn kant heeft alle moeite gedaan om zoveel mogelijk de patiënten uit Limburg en Gelder land op te nemen en een optimale verzorging en behandeling te geven. Dit heeft wel tot gevolg dat in Ser vatius meer mensen verblijven dan wettelijk is toegestaan. Volgens dr. Kroft zal er op korte termijn hiertegen iets gedaan moe ten worden, omdat een dergelijke overbezetting een goede verzorging en behandeling belemmeren. Daarbij zal aan de oplossing van deze nood naast nieuwbouw en uitbouw van het Servaas-centrum zelf, ook het ontstaan van een nieuw regionaal psychiatrisch centrum in Zuid-Limburg o.m. kunnen bijdragen, aldus Dr. Kroft. AUTOMOBIELBEDRIJF BOM STATIONSWEG 183 TELEFOON 2325 OOSTRUM VENRAY En met problemen zit men on tegenzeggelijk in het kleine Casten ray, dat bleek duidelijk uit de vra gen, die een kontaktcommissie reeds aan B. en W. had toegestuurd. RIOLERING Zo blijkt men in Castenray veel wateroverlast te hebben, omdat al het hemelwater niet weg kan, ook al omdat de afvoerlijnen niet te best zijn. Riolering staat al langer op het verlanglijstje, maar dat is in het verleden afgeketst omdat de kosten enorm waren. Er liggen zelfs bere keningen van 5300,per aange sloten woning. Intussen is door de komst van de waterleiding de situa tie er niet op vooruit gegaan. De overlast wordt nog steeds groter en dat brengt mede door modder- en stinkpartijen, die hiervan het gevolg zijn, de hygiëne toch wel ernstig in het geding, terwijl ook de volksge zondheid er niet beter van wordt. De Burgemeester stelde dat riole ring in feite even noodzakelijk is als electriciteit en waterleiding. Maar waar men van terugschrikt dat zijn de enorme kosten. Intussen is ech ter overleg bezig met de Provinciale Waterstaat over een mogelijke aan sluiting van Castenray via Oirlo en Oostrum op het gemeentelijke rio- leringnet. De moeilijkheid hierbij is echter dat er tussen Castenray en Oirlo te weinig verval zit en dat dus weer een persgemaal er bij moet komen. Dit alles zal de toch al hoge kosten voor het net Oirlo-Oostrum 1,2 miljoen) nog verder opvoeren, maar men wil de poging wagen. Ze kerheid over een en ander hoopt men binnen een paar maanden te hebben. Als dat doorgaat, zal echter iedereen zich aan moeten sluiten, waarbij dan de kosten eventueel via een baat belasting zullen worden uitgesmeerd over de aangeslotenen gedurende 'n bepaald aantal jaren Intussen zal, eveneens in overleg met Waterstaat, bekeken worden of er mocht de riolering niet door gaan andere mogelijkheden zijn om water-overlast te voorkomen. rend opschrift in Venrays zwembad. Zolang deze mentaliteit heerst, wordt het zeer moeilijk voor de be trokkenen weer aan het normaal maatschappelijke verkeer deel te nemen. Meer dan BESTEMMINGSPLAN Het bleek dat men in Castenray nog niet goed op de hoogte is van het goedgekeurde bestemmingsplan voor dit dorp. Vanaf de „oude" en dus huidige provinciale weg, zal ten zuiden van café Kuypers een nieuwe weg komen naar de nieuwe provin ciale weg HorstVenray. Deze vormt dan met de Klein Oirloseweg, de oude provinciale weg en de nieu we verbindingsweg een groot vier kant, waarin mogelijkheden komen voor een verdere uitbouw van Cas tenray. In dit vierkant zijn namelijk 2-3 winkel- of bedrijfspanden gepro jecteerd, 10 enkele woningen, 3 blok ken van dubele woningen en 4 bun galows. Vermeldenswaard is dat de Klein Oirloseweg onder de nieuwe provinciale weg doorgaat via een voetgangers- of fietserstunnel. Het grotere verkeer van Castenray naar Oirlo zal gebruik moeten maken van de nieuwe verbindingsweg. Dit bestemmingsplan gaf meteen een antwoord op de vraag hoe de ge meente staat t.a.v. de kleine dorpen. Hierover werd in deze vergadering uitgebreid gepraat, ook al omdat men schijnbaar schrik heeft van zgn. bevriezingsplannen, die de Planolo gische Diensten voor (te) kleine ker nen hebben opgesteld. De Burgemeester wees er uit drukkelijk od dat de beslissing over uitbreiding van bestaande kernen ligt bij de gemeente. Doch die be slissing moet goedgekeurd worden door Ged. Staten, die hierbij het ad vies vraagt van de Planologische Dienst. Deze stelt zich op het stand punt dat een kern, die niet in staat is het eigen dagelijkse leven van de gemeenschap te verzorgen, beter be vroren kan worden. Want de voor zieningen voor een zgn. „sociaal le ven" gaan in dergelijke gemeen schappen dermate veel geld kosten dat ze in feite onverantwoord zijn. Met enkele andere kerkdorpen rond Venray zit Castenray op de wip Het gemeentebestuur is echter de mening toegedaan dat als deze. dor pen groeibehoeften hebben van bin- nen-uit, ze dan ook een kans moe ten krijgen. Het heeft geen zin, hier rijen woningwetwoningen te gaan bouwen en daar van buiten uit men sen in te duwen, om zo een bepaal de status te krijgen. Dat zou onver antwoord zijn. Maar als er in eigen plaats, onder eigen mensen behoefte bestaat om bijv. in Castenray te blij ven wonen, dan moet zulks kunnen. Daarbij is een gelukkig ding dat thans de mogelijkheden voor eigen bouw gelukkig verruimd zijn, zodat de nog levende wensen op dat ter rein thans wat beter vervuld kun nen worden. In die zin is het huidige bestem mingsplan opgezet en ook goedge keurd. Bovendien waarschuwde de burgemeester dat ook deze bevrie zingskwestie iets is, dat nog dage lijks aan veranderingen onderhevig is. De tijd verandert snel en denk beelden, die men vandaag de dag niet goed verstaat zijn over een paar jaar gemeengoed, terwijl men over tien jaar over problemen, die nu heel zwaar lijken, dan geheel an ders denkt Het dorpsbeeld van 1020 jaren geleden, toen nog een vrij enge om- slotenheid, is al aan het evolueren door grotere en snellere kontakten met de buitenwereld en dit proces gaat steeds sneller. Dat brengt zijn konsekwenties mee en die konse- kwenties zal men steeds opnieuw moeten bekijken STORTPLAATSEN Castenray had twee stortplaatsen voor huisvuil en afval. Maar die aan de Klein Oirloseweg is verdwenen in verband met de ruilverkaveling, terwijl de andere plotseling door Staatsbosbeheer als fauna-gebied is verklaard, waar geen huisvuil meer gestort mag worden. Dientengevolge maakt men nu van bermen en slo ten maar vuilnisstortplaatsen en de Burgemeester was op zijn inspektie- tocht kennelijk geschrokken van de rommel, die hij langs Castenrays wegen had gevonden. Staande de vergadering werd gevraagd of nie mand daar grond voor beschikbaar wilde stellen en er kwam zelfs een aanbod, dat 's anderdaags meteen bekeken zou worden. Men had een ogenblik gedacht aan het opstellen van containers, maar de ervaring el ders toonde aan, dat daar meer langs dan in gegooid wordt, zodat het ook geen ideale oplossing is. Wellicht dat dit nu in onderlinge samenwerking gevonden kan worden. AARDGAS De vraag was of het aardgasnet niet uitgebreid kon worden langs de Castenraysestraat en de Kelin Oir loseweg. De Burgemeester meende dat zulks moeilijk kan omdat het gas in de hoofdleiding, die langs de provinciale weg ligt, onder zeer ho ge spanning staat. Uit de vergadering bleek echter dat de panden langs de provinciale weg wel aardgas hadden, dus dat er al ergens een regelput moest zijn. Toen dat bekend werd beloofde Bur gemeester Schols meteen die zaak te zullen onderzoeken. Wel dacht hij dat de betrokkenen dan zouden moe- verklaren ook voor hun verwarming aardgas te zullen gaan gebruiken. GEMEENSCHAPSHUIS Het oude patronaatsgebouw is uit de tijd en wat zijn uitrusting betreft beslist onder de maat. De bouw van een nieuw gemeenschapshuis sleept echter al zo lang en de vraag was of er nog wel ooit iets van te recht zou komen. De Burgemeester wist dat ook niet, maar wilde op zo kort moge lijke termijn met de initiatiefnemers op stap om eens te achterhalen of er kansen op nieuwbouw waren en hoe dan de financiële mogelijkheden zijn OVERBELAST is in een deel van Castenray het electriciteitsnet. De plaatselijke kip penslachterij schijnt hier niet on schuldig aan te zijn. Maar volgens de Burgemeester zal het leed binnen enkele maanden geleden zijn, omdat de PLEM beloofd heeft een nieuwe transformator hier te plaatsen. De kippenslachterij zit ook met het probleem van de waterafvoer en het gevolg is dat een en ander nog al stank en overlast bezorgt. Hieraan zal via de hinderwet een einde gemaakt worden. De Burge meester waarschuwde in dit ver band dat met diezelfde hinderwet opgetreden zal worden tegen land bouwers, die met propaan gastanks levensgrote bommen bij hun boer derijen halen, als hier niet aan alle veiligheidsvoorschriften voldaan wordt. VRIJE JACHT In het dan volgende vragen-uurtje kwam nogmaals het probleem van de wateroverlast naar voren en bleek men zelfs last te hebben van overtollig gierNogmaals werd gewezen op de besprekingen met de Waterstaat over een en ander, ter wijl men ook met die instantie zal spreken over een betere door- en afvoer onder de Horsterweg, terwijl men ook de ruilverkaveling nog eens extra op deze Droblemen zal wijzen. SPORTTERREIN De Castenrayse voetballers waren een tikkeltje boos. Het veld, dat ze nu in gebruik hebben, kost ruim 1500,— per jaar aan onderhoud e.d. In andere plaatsen als Vënlo en Horst betaalt men hoog-uit 500, Is daar in Castenray niets aan te doen? En waar blijft het sportvel denplan voor Oirlo en Castenray samen, zo luidde hun vraag. Maar ze kregen die prompt re tour, want de gemeente bleek te zit ten wachten op de voorstellen van beide voetbalclubs. Na enig geharre war bleek men wel voorstellen te hebben, doch er is daarvoor geen grond beschikbaar. De Burgemeester hakte de knoop door met de medeedling, dat het be stuur hem een dezer dagen op moest bellen, hun voorstel moest indienen en dat er dan met de ruilverkave ling gepraat zal gaan worden. Wat het onderhoud van het voet bal veld betrof, hierover is een ge sprek gaande. Zal namelijk de ge meente zelf het onderhoud op zich gaan nemen van de voetbalvelden of zal men een bijdrage hierin betalen? Beide mogelijkheden worden be kekenOok in verband met de andere voetbalvelden in de overige kerkdorpen, die daar al liggen of nog komen. MAXIMUM SNELHEID Een Castenrays vader klaagde dat de borden van maximum snelheid feitelijk voor niets langs de provin ciale weg staan. Er storen zich ten minste maar weinig automobilisten aan. Kan de politie daar niet meer controle op houden. „Kan wel", zo vertelde de politie, „maar het baat weinig Afgezien daarvan is het in Cas tenray ook nog bijzonder moeilijk, want men heeft voor zo'n controle 400-500 meter nodig en dan is men Castenray al weer uit. De Burge meester meende dat dit een zaak was niet van de politie maar van de automobilisten. Zij moesten zich afvragen waarom dergelijke borden feitelijk wel geplaatst zijn. Die staan er niet voor nietsMen moet dan zoveel verantwoordelijkheidsbesef hebben de gaspedaal minder diep in te trappen en kalmer te rijden. Zo lang het hier aan mankeert, zo lang blijft het risico, zeker bij begin en einde van de school, dat kinderen de dupe worden van een soort pira terij, dat in ons verkeer niet voor mag komen. In alle opzichten is de wielerzes- daagse, die georganiseerd was door het oudercomité van de Zangertjes van St. Frans een geslaagd wieier- festijn geworden, dat gehouden werd in de garage van de Zuid-Ooster. Geslaagd ook in financieel opzicht, want de zangertjes zullen nog wel het een en ander opzij kunnen leg gen voor hun lustrumviering in ok tober a.s. als deze zangertjes hun 10- jarig bestaan vieren. Geslaagd is deze wielerzesdaagse ook in sportief opzicht. Men had de beschikking over een goede jury, die in dien nodig de juiste beslis singen durfde te nemen; geslaagd door de vele sponsors welke ren ners of premies voor hun rekening namen, geslaagd voor het publiek wat gedurende 6 avonden in span ning heeft kunnen genieten, ge slaagd ook door de sportieve pres taties van de renners. ONDERHOUD Castenray is bijzonder trots op de kleuterschool, waar omheen ook een keurige tuin ligt. Minder te spreken is men over het feit, dat indertijd bij de aanleg van die tuin een bepaalde strook land niet beplant mocht wor den. Die strook heeft t.z.t. de ge meente nodig in het nieuwe bestem mingsplan. Maar dat heeft tot ge volg dat daar nu onkruid e.d. welig tieren en zelfs de tuin bedreigen. Kan de gemeente daar niets aan doen „Jawel", zei de Burgemeester „we zullen wat plantgoed ter beschik king stellen en dan neemt U die strook voorlopig maar rustig bij die tuin. Dan blijft hij mooi en de ge meente hoeft er geen extra mannetje helemaal voor van Venray te laten komen VERLICHTING Geklaagd werd dat de verlichting 'langs de provinciale weg te abrupt eindigde en dat men nu juist waar nieuwe huizen gebouwd zijn, in de duisternis raakt, waar soms ook nog juist grote wagens geparkeerd staan. Kan die verlichting niet uitgebreid worden. Hierover zal overleg worden ge pleegd met Waterstaat, terwijl de overige straatlampen aangevuld worden, zoals in overleg met de raad indertijd het plan is opgesteld. Een verzoek om belastingvrije dansavonden voor verenigingen ging onder de tafel, want dit kan de ge meente niet zonder door Maastricht en Den Haag op de vingers getikt te worden. „Rustig afwachten", advi seerde drs. Schols. „De vermakelijk heidsbelasting heeft zijn langste tijd gehad En daarmede kwam het einde van een bijzonder prettige kontakt-avond ditmaal in café Kuypers, waar van beide zijden geen blad voor de mond genomen werd, maar waar daar naast ook beide kanten de zaak goed hadden voorbereid, zodat inderdaad goed overleg mogelijk was en con structief kon worden gepraat. En dat is dan ook de bedoeling BED GESTOLEN De rijkspolitie tracht klaarheid te brengen in een niet veel voorkomen de diefstal. De 38-jarge vrijgezel A. N. te Leunen had de nacht doorge bracht in de ouderlijke woning te Sevenum, maar toen hij 's morgens in zijn woning arriveerde moest hij ervaren dat ongewenste bezoekers zich door geweld toegang hadden verschaft tot zijn woning en zijn le dikant, matras en matrasdek hadden gestolen. Gaarne willen we dan ook, namens de Zangertjes van St. Frans dank brengen aan al diegenen, van jury tot sponsors en renner, maar vooral ook de directie van de Zuid-Ooster, die voor dit doel een hele week haar garage beschikbaar stelde. Uitslagen 1. JBM met Gebr. de Ruijter 138 p. 2. Sponsor Beerkens met H. van Lierop en Sj. Linders 120 pnt. 3. Sponsor fa. Poels met Willems en Cuppen 118 pnt. 4. Sponsor met A. van Deursen en H. v. d. Stein 117,5 pnt. 5. Sponsor Zuivelfabriek Venray met Baltissen en van Goch. 6. Sponsor van Ham met v. d. Kruij- sen en Bax 105 pnt. 7. Sponsor Akticomité Zangertjes van St. Frans met Sanders en Hendrikx 97 pnt. 8. Sponsor Gez. Rijwielhandel met Chr. Hendriks, J. Hermsen 96 p. WASSERIJ DE PEELPAREL - VENRAY TELEFOON 1586-2300 KEMPWEG 23a - 24

Peel en Maas | 1969 | | pagina 13