Discriminatie HEMGSTENSH0W Goed achterlicht? Allicht! 4 98 98 balletjes "o I viltstift prijzen Politierechter snippers koffie filters Discount WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN van de psychisch zieken PRIMA INRUILWAGENS ClIBC. 2 pakken Rapid VRIJDAG 24 JANUARI 1969 No. 4 NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 12 et per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 2.— {buiten Venray Z25] Een Utrechtse hoogleraar in de psychiatrie heeft eens gezegd dat een groot deel van onze bevolking wat zjjn ideeën over geestes zieken betreft zeker vüftig jarar achter ligt bjj de wetenschappe lijke ontwikkeling. De man schijnt helaas grcot gelijk te hebben als men afgaat hce sommige persorganen gereageerd hebben, toen bleek dat ongeveer tegelijk met de betreurenswaardige moord op Hermine van der Vorst, een patiënt uit Huize Servatius weggelo pen was. Hij was meteen al de dader. DISCRIMINATIE Er zijn maar weinig landen in de wereld waar de „discriminatie" zo zeer wordt veroordeeld als in Ne derland. Wie zich denigrerend uit laat over kleurlignen, negers of bui tenlandse arbeiders, kan erop reke nen felle weerstand te ontmoeten. Over homofielen kun je tegenwoor dig ook niet veel kwaads meer zeg gen. En toch wordt er in Nederland wel degelijk gediscrimineerd, soms door dezelfde mensen die boos wor den als je over „zwarten" inplaats van kleurlingen spreekt. Zo is de discriminatie van en zenuwzieken ondanks de sterk veranderde wetenschappelijke in zichten in ons land nog altijd een heel normaal verschijnsel. Je mag niet zeggen dat sommige buitenland se arbeiders lui zijn, maar je mag wel poneren dat iemand die in een psychiatrische inrichting heeft geze ten, „gek" s. Mensen, die voor een psychische stoornis worden behan deld of zijn behandeld, staan in onze samenleving voor tal van moeilijk heden. Een van die moeilijkheden heeft men in de voorbije week o.a. kun nen bemerken, toen zonder enig be wijs zelfs door „grote" dagbladen een weggelopen patiënt als de dader werd aangewezen VEROUDERDE BEELDVORMING In de oudheid werd de geesteszie ke beschouwd als iemand die be zeten was door demonen. Na de komst van het christendom zocht men de oorzaak in het normale vlak met als gevolg: zware lijfstraffen of zelfs de dood voor de „overtreders". Pas sinds 1800 wordt de krankzinni ge als een zieke behandeld. In de loop van de vorige eeuw probeerde men het met bedverple- ging, maar daarmee maakte men van de zieke een afgestompt wezen, dat alleen lichamelijke verzorging vroeg. We hebben dat in eigen plaats nog meegemaakt, want immers bij de vestiging van St. Servatius en St. Anna zo'n 60 jaren geleden was dit de gebruikelijke vorm van verplegen. Maar we hebben ook in eigen plaats mee kunnen beleven hoe in die voorbije 60 jaren heel veel veranderd is. De patiënten liggen nu niet meer op bed, maar krijgen een dagtaak (arbeidstherapie). Tal van nieuwe hulpmiddelen staan de psychiater tegenwoordig ten dienste. Hij be schikt over vernuftige technische apparaturen voor diepgaand weten schappelijk onderzoek in het labora torium en daarbuiten. De kennis van de menselijke geest is enorm toegenomen. Ingrijpende behandelingen als de slaap-, insuli ne- en shockkuur worden weinig meer toegepast, sinds in 1954 tal van rustbrengende geneesmiddelen (de z.g. tranquillizers) op de markt zijn verschenen. Honderden patiënten kunnen nu veel sneller worden ge nezen en zelfs degenen die levens langs patiënt blijven, kan een veel menswaardiger bestaan worden ge boden. We hebben zelf ervaren hoe in Venrays psychiatrische ziekenhui zen, evenals elders, tegenwoordig resultaten bereikt worden, die men zelfs een jaar of twintig geleden voor onmogelijk had gehouden. Maar desondanks is de publieke opinie over geesteszieken weinig veranderd. Men valt bij zijn oor deelsvorming licht terug op ver ouderde en vertekende beeldvormin gen. GEVAARLIJK? Er zijn in de zestiger jaren in ons land enkele onderzoekingen gehou den over de beeldvorming van het grote publiek ten opzichte van gees telijk gestoorden. De Venrayer, die door ruimere kontaktmogelijkheden met verpleegden en verplegenden 'n eigen oordeel heeft kunnen vormen, kan bij het lezen van de konklusies van deze onderzoeken zijn verbazing moeilijk onderdrukken. Zo bleek een groot deel van het publiek de psy chisch gestoorde karakteriseerde als gevaarlijk en uiterlijk direct her kenbaar. Noch het ene noch het andere is veelal waar. De criminaliteit onder patiënten van psychiatrische inrich- tngen is niet groter dan onder de gewone burgerij en een groot aantal psychiatrische zieken ziet er nor maal uit. Het wonderlijke is dat geestelijk gestoorde delinkwenten, die ter beschikking van de regering zijn gesteld en waarvan een gedeel te juist wel gevaarlijk is, er uiter lijk heel normaal uitziet. Sommige pathologische oplichters bijvoorbeeld danken hun succes juist aan hun be schaafde optreden en keurige ver schijning. Vijfenzestig procent van de onder vraagden meende dat geestelijke stoornissen vaak in zedendelicten tot uiting komen. Vooral bij de vrouwen heerst deze mening. Ook moord en doodslag worden vaak genoemd, vermogensdelicten aanzienlijk min der. Zo wordt een volkomen onjuist beeld van de gemiddelde geesteszie ke gecreëerd en krampachtig in stand gehouden, alsof de samen leving behoefte heeft aan een groep die „slechter' 'is dan zijzelf. Ongetwijfeld is dit een vorm van discriminatie, zonder dat de mensen dit vanzichzelf herkennen. Zelfs lie den, die elk vorm van rassendiscri minatie fel veroordelen, leggen in hun houding ten aanzien van gees teszieken vaak een ontstellende naïeviteit aan de dag, die hoofdza kelijk berust op gebrek aan kennis. NEGATIEF De moeilijkheid is dat de voor lichting over geestes- en zenuwzie ken erg gebrekkig en eenzijdig is. Persberichten over geestelijk ge stoorden zijn vaak negatief ge kleurd. Een psychiatrische zieke die na enkele maanden behandeling weer genezen de maatschappij bin nenstapt, krijgt geen publiciteit. Maar een patiënt, die een zeden delict pleegt, wordt in de pers wel genoemd. Zo wordt het aspect van gevaarlijkheid ernstig overtrokken. Daarbij komt nog dat psychia trische zieken, die in gewone psy chiatrische inrichtingen zijn opgeno men, ten onrechte worden verward met crminele gestoorden uit de psy- chopatenasiels. Deze houding van het publiek en van de pers brengt er zijn grote pro blemen mee voor de verpleegde zelf, voor zijn familie. Dat is al een treu rige zaak. Maar ook de plaats, waar en de gemeente waarin verpleegd wordt, heeft nog te vaak te lijden onder de ze naieve en negatieve houding van het grote publiek. Ook dat hebben de afgelopen dagen weer eens be wezen OP 31 JANUARI EN 1 FEBRUARI TE UTRECHT EUROPA'S GROOTSTE Het eerste grote hippische treffen in het nieuwe jaar zal ongetwijfeld Europa's hengstenshow op 31 jan. en 1 februari a.s. in de majesteuze Utrechtse Irenahal zijn. De duizenden fokkers en liefheb bers van het paard en de rij pony zullen in een verwarmde hal kun nen genieten van een bont kleuren palet en gedifferentieerde vormen en lijnen zullen het artistiek ingestelde oog twee lange dagen boeien. Vierhonderd hengsten zullen met manlijke voornaamheid de Irenehal vullen en hun fiere gestalten zullen dit machtige bouwwerk op z'n grondvesten doen trillen. De roep van paard en pony zal over de Dom stad galmen als nooit tevoren, want de paardensport zowel als de pony- sport genieten momenteel in ons land een grote populariteit. Zonder fokkerij geen sport en aangezien het manlijk fokmateriaal als „de halve fokkerij" wordt beschouwd en deze mammoet-hengstenkeuring geheel in het teken van het show-element zal staan, belooft het Utrechtse „Fête du Cheval" een kijkspel van de eerste orde te worden. De eerste dag vindt een voorselek- tie van de V.L.N.-warmbloed hengs ten ,die voor de eerste keer ter keu ring verschijnen, plaats (125 stuks), daarnaast is er een premiekeuring van 5- en 7-jarige hengsten. Als rij- ponyrassen komen de eerste dag op draven de New Forest Pony's (110 stuks), de IJslandse pony's (17 stuks) en de Appalosa's (12 stuks). De tweede dag belooft uitermate in teressant te worden, want dan wor den niet alleen de jonge hengsten van de verschillende Gelderse typen geprimeerd, maar zal men de ver nieuwing, welke zich in onze V.L.N.- rijpaardfokkerij aan het voltrekken is. duidelijk kunnen aanschouwen. 17 Sportregister- en 15 volbloed- hengsten zullen zowel aan de hand als onder het zadel de nieuwe tijd inluiden. Hackney's en Arabische Volbloeds worden gekeurd en tot vindt een grote veiling van hengsten plaats, welke niet voor de dekdienst zijn goedgekeurd, maar zekere kwa- litatieve eigenschappen als „rij paard" bezitten en veterinair zijn onderzocht. Hij of zij die zich omtrent de Ne derlandse fokkerij wil oriënteren, die een paar genoeglijke dagen wil beleven, ontspanning wil zoeken bij het edelste wat 's mensen geest in beroering kan brengen, zal deze da gen niet mogen missen, temeer daar op de 31ste januari een grote fok kersavond wordt gehouden, waar iedereen welkom is. „Poging tot inbraak", had de of ficier van justitie gesteld in zijn bloemrijke aanklacht, maar de heer met de mooie vogelnaam noemde dat „belachelijk" en „overdreven". Hij scheen ervan overtuigd dat of ficieren van justitie de onschuldig ste handelingen als staatsgevaarlijke misdaden bestempelen om de Neder landse rechters te pressen, de licht ste overtredingen op afgrijselijke wijze af te straffen, zodat zich nim mer meer een herhaling zou voor doen. „Wat deed u bij dat raam?" infor meerde de politierechter. „Ik kwam er langs, edelachtbare." „Om vier uur in de nacht?" ,Ik was vroeg opgestaan ik kon niet slapen." „Dan was u wel erg vroeg uit de veren." „Ja, daar ben ik een vogeltje voor." „Waarom wilde u daar inbreken?" „Edelachtbare, hebt u ooit een in breker horen zingen bij zijn werk?" „Ik ben er nooit bij geweest „Denkt u dat een echte inbreker luidkeels zingend ergens probeert binnen te dringen?" „Wilt u zeggen, dat u zong?" „Uit volle borst, als een echte En toen noemde hij z'n naam die we beleefdheidshalve nooit vermelden bij rechtszittingen. De naam van een echte zangvogel. „O ja, en toen zei de agent: Vo geltje, wat zing je vroeg!" interrum peerde de officier op de wijze van Toon Hermans nieuwste carnavals lied. „Alleen is het dan erg jam mer, meneer de president, dat de verbalisant van dat zingen helemaal niets in zijn proces-verbaal vermeld heeft." „Geutigen hebben u aangetroffen op het kozijn staande", vervolgde de rechter, „met uw hand aan het bo venraam." ,Daar hield ik me aan vast, anders zou ik van die vensterbank afgeval len zijn." „Enn hoe kwam dat raam open?" „Dat zullen ze van binnenuit wel een keer opengezet hebben." „D'r waren sporen van braak!" „Nou, dan konden ze 't eerst zeker niet open krijgen." „Er is met een breekijzer van bui tenaf aan gewerkt en u stond daar bij dit raam op de vensterbank." „Ik heb niet eens een breekijzer, nooit gehad ook. Ik stond te zingen." De getuigen moesten hier ophelde ring brengen. Eén van hen had ge morrel gehoord en was toen nummer twee gaan halen. Toen ze binnens huis bij het raam kwamen, stond daar de verdachte met z'n rug naar het venster, met één hand aan de haak van het openstaande boven- raampje. Beide getuigen bevestig den, dat het bovenlicht dicht was voor ze gingen slapen. „Da's bar ongezond, slapen met dichte ramen", zei het gevogelte. „Iedereen houdt 's nachts een boven raam op een kiertje. En ik ben niet weggerend." Dat klopte. Toen de po litieman kwam, stond de vreemde vogel er nog steeds. „Een echte in breker zou toch zeker gevlucht zijn?" „Een heel brutale juist niet", sneerde de officier. „Waarom zeg je niet, dat je naar m'n vrouw toe wou?" vroeg de eer ste getuige. „Dat zou je wel willen, dan kon je nog van d'r af ook!" Alhoewel het niet helemaal uit de verf kwam, bleek er wel een zeke re relatie te bestaan tussen de per- AUTOMOBIELBEDRIJF ROM STATIONSWEG 183 TELEFOON 2325 OOSTRUM VENRAY sonen in het huis en de buitenstaan der. Die twee hadden hem zelfs ver wacht en zeiden juist daarom het raampje gesloten te hebben. „Dat mag u ook vertalen met: een valletje opgezet, edelachtbare" zong het vogeltje. „Zij hebben natuurlijk al met een breekijzer geprutst vóór ik kwam. Ik had geen breekijzer bij me. Ik stond alleen voor hun raam te zingen." Omdat de politieman bij de fouil lering ook geen enkel werktuig ge vonden had, werd het vrijspraak. „Hallo!" zeiden ze alle drie en ze gingen vrolijk naar buiten. INGEZONDEN A.W.B.Z. Naar aanleiding van het artikel „Wat wordt vergoed" betreffende de Algemene Wet Bijzondere Ziektekos ten in uw blad van j.l. vrijdag wil ik gaarne het volgende ter aanvul ling onder uw aandacht brengen: a. Met ingang van 1 januari 1969 bedraagt de premie voor AWBZ l°/o van maximaal 16.200, b. Een psychiatrische inrichting is gelijk gesteld met een ziekenhuis. Verpleging in een psychiatrische inrichting komt derhalve pas vanaf de 366e dag voor rekening van de AWBZ. c. Betreft de solalinea: reeds sedert 1-1-1965, invoering van de Alge mene Bijstandswet, is er betref fende de betaling en verhaal een belangrijke verbetering tot stand gekomen. Het gesteld in de slot zin gaat niet op. J. H. M. van Hout Doormanstraat 5, Venray. 250 sram BtW-prijs 126 min 23 "/discount klein BTW-prijs 110 min 10 "/discount groot# BTW-prijs 130 min 24 "/discount aanbiedingen geldig t/m 25 januari blikken a 120 gram OUv|l BTW-prijs 130 min 23 "/discount bij groot- en familiepak doe mee aan kleurwedstrijd volle spaarwinst dubbel Centra voordeel Spaar mee, en verdien óók 25 70 spaarwinst op uw Centra coupons. f 10, - gespaard is f 12,50 in kontanten waard. Dat vindt u alleen bij Centra. centr

Peel en Maas | 1969 | | pagina 9