dealer Goed,. achterlicht ziet u wel! Vermiste vrouw Wiener Sangerknaben concerteerden in Venray De waardedaling van ons geld Industriële klimaat en de overheidsbestedingen op de regionale welvaartsverschillen WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Uit Peel en Maas VRIJDAG 24 JANUARI 1969 No. 4 NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 12 ct par mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL Z— (buiten Venroy 2-25) In een uitverkochte Beejekurf hebben honderden mensen, waaron der tot onze vreugde heel veel jon ge mensen, kunnen luisteren en ge nieten van 'n concert, gegeven door de Wiener Sangerknaben. Een en twintig jongens zijn in staat geweest het publiek geruime tijd te boeien en naar gelang het programma vor derde te enthousiasmeren. Het programma begon met de uit voering van werken van da Vittoria (Tenebrae faltae sunt) en van da Palestrina (Hodie Christus natus est). Weliswaar perfect uitgevoerd, doch de aandachtige toehoorder zal bij deze uitvoering van bovengenoemde polyfone werken de zwaardere „manen-stemmen" beslist gemist hebben. Tenoren en bassen ontbre ken nu eenmaal bij de Wiener San gerknaben en het is voor hen dan toch wel een zware opgave om der gelijke motetten voldoende „door zichtig" weer te geven. Dat zij dan dergelijke muziek toch nog uitste kend ten gehore brengen pleit alleen maar voor het koor en geeft boven dien inzicht in het kunnen van het koor. De komische opera „De apotheker" van J. Haydn werd in ieder geval door het publiek meer gewaardeerd. Men kan natuurlijk discussiëren over „Moeten kinderen „grote mensen"- opera's brengen? Moeten jongens damesrollen vertolen? Enz. Ach wat, 't was een genot die Wiener Sanger knaben de verschillende aria's, duo's van 25 januari 1919 Dringende oproep aan alle ver lofgangers en oud-gedienden. Groote vergadering in het Patro naatsgebouw te Venray op heden Zaterdag 25 Januari 's avonds 8 uur ter oprichting eener Limburgsehe Vrijwilligers-Brigade van vader- landschlievende mannen. Spreker: Luitenant Jhr. Graafland. Onder werp: Onthullingen over en maat regelen tegen de revolutie. Opkomst van alle verlofgangers én uit dorp én uit rektoraats noodzakelijk. P. Schmeits Pastoor O. van de Loo Burgemeester Vincent Pij ls Commandant der Venraysche Vrijwilligers Kanongebulder. - Uit verschil lende plaatsen des lands werd Maandag gebulder gemeld, komend uit Zuid-westelijke richting en van zeer hevigen aard. Volgens de Msb. blijkt nu dat men de door de Duit- schers in het kanaal SelzaeteGent tot zinken gebrachte torpedobooten door mijnen in de lucht heeft laten springen. Vliegtuigen. Maastricht ont vangt de laatste dagen eiken namid dag bezoek van een vliegtuig, dat. uit westelijke richting komt en in oostelijke richting verdwijnt. Het moeten Fransche vliegtuigen zijn, die uit België de post overbrengen naar het bezette gebied in Duitsch- land. De achturige arbeidsdagen in de mijnen. De directie der Staats - en particuliere mijnen in Limburg hebben in beginsel het verzoek van de bonden aanvaard, om ook voor de bovengrondsche mijnwerkers over te gaan tot het instellen van den 8- urigen arbeidsdag. Voor zoover mo gelijk zal dit besluit omstreeks half Februari a.s. tot uitvoering komen. BEKENDMAKING De Burgemeester van Venray brengt ter kennis van de vergun- nings- en verlofhouders in deze ge meente, dat wanneer zij gedurende het jaar 1969 mechanische muziek in hun vergunnings- of verlofslokaliteit wensen te maken, zij zo spoedig mo gelijk een verzoek om vergunning daartoe bij hem moeten indienen. Uit het verzoekschrift moet blij ken, of dagelijks muziek gemaakt zal worden of alleen op zon- en feestdagen en of zulks geldt voor de gehele lokaliteit, dan wel voor een gedeelte ervan. KANARIEVERENIGING DE HUISVRIEND In afwijking met de gebruikelijke laatste maandag van de maand hou den wij nu de jaarvergadering op woensdag 29 januari om 20 uur in café „In den Engel". Behalve de gebruikelijke agenda punten zijn ook de jaarverslagen van de sekretaris en de penningmeester te beluisteren. Verder is er ook ge legenheid om ringen te bestellen. en koren te horen vertolken en te zien acteren. Ik geloof dat die jon gens zelf, ondanks het feit, dat ze deze opera wel voor de zoveelste maal gezongen zullen hebben, er nog steeds het nodige plezier aan be leven. Na de pauze Mozart's Lachelend schlafst Du, Standchen van Schu bert en enkele volksliederen, waar onder Hoch von Bachstein en Der Jager aus Kurpfalz. Tsjonge, wat een tempo hadden die knapen, een fabelachtige snel heid. Zelfs bij dit knappe technische koor leed de uitspraak onder het tempo. Tot slot van het programma zong 't koor twee werken van J. Strauss: Kaiserwalzer en de Tratsch-tratsch Polka. Nou, daar gaat ieder even voor zitten, want dit verwacht men nu juist van dit koor. Muziek van Strauss is voor dit koor gesneden koek. Zo'n concert is veel te vlug voorbij. Het publiek was gul, zeer gul met haar applaus en dat wil toch wel wat zeggen voor ons hooggeacht pu bliek. Een afgemeten applausje kan er altijd wel af, maar deze ovatie moet dirigent Uwe Harrer en z'n jongens goed gedaan hebben. Ze hadden het helemaal verdiend. Zei er laatst niet iemand, dat de acoustiek in de schouwburg niet zo best was voor koren? Deze jongens zongen anders de schouwburg „vol". Niemand bleek last te hebben van de slechte acoustiek. De 21 jongens zon gen zonder merkbare extra inspan ning. De toehoorders hebben genoten. Directie en bestuur hebben de roos raak geschoten. DE INVLOED VAN HET Vrydag j.l. heeft de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noord-Limburg, Mr. R. C. J. M. Rijssenbeek, ge woontegetrouw weer zyn jaarrede gehouden voor de leden van deze Kamer. De heer Rijssenbeek stel de dat voor een goede economische ontwikkeling, dus ook voor een zo groot mogelijke groei van de eco nomie, in een bepaalde streek een gezond industrieel klimaat nood zakelijk is. Hij ging hierbij speciaal in op een drietal facetten. OP DE EERSTE PLAATS PRODUCENT Hij stelde voorop dat de Neder landse staatsburger niet op de eerste plaats een consument is, maar een producent die ook nog consumeert. De eisen die hij als consument stelt, stelt hij indirekt aan zichzelf omdat een mens niet meer kan con sumeren dan hij produceert. In dit kader moet de onderneming gezien worden als een produktiege- meenschap met als maatschappelijk doel het voortbrengen van nuttig heden. De winst is een maatstaf voor deze doelstelling en geen doel op zichzelf. Er past geen geheimzinnigheid over de manier waarop de onder neming zijn maatschappelijke funk- tie vervult. „Wij pleiten hier voor openbaarheid waarbij iedere deelne mer aan de marktvoorziening zijn bedoelingen duidelijk maakt en in lichtingen verschaft over het doel en de resultaten van zijn onderne ming" aldus Mr. Rijssenbeek, die ook aandrong op publicatie van de kwalitatieve en economische gege vens, waardoor de openbare mening een sprekend beeld krijgt van de concurrentieverhoudingen tussen de aanbieders, zowel naar prijs en kwa liteit als naar rentabiliteit van de ondernomen aktiviteiten. VERENIGDE STATEN VAN EUROPA In de 2e plaats wees hij op de noodzaak van internationalisatie van de produktie. Terwijl in Europa elk land belangen poogt te krijgen in een ander land, doen de Amerika nen het anders. Zij vestigen in Eu ropa continentale ondernemingen, die in beginsel a-nationaal zijn. Mr. Rijssenbeek meende dat men in Europa tot eenzelfde werkwijze moet komen, zodat men ondernemin gen gaat krijgen die als het ware Verenigde Staten van Europa arti kelen produceren. GOEDE KANSEN Deze internationalisatie en deze herstructuering zou, zo merkte de voorzitter op, goede kansen moeten geven, aan gebieden, die vroeger om wat voor nationale redenen ook weinig of geen kansen gekregen hebben in de landelijke economie een rol te spelen. ONDERONTWIKKELD BLIJFT ONDERONTWIKKELD En de vraag komt dan op wat de rol is die Noord-Limburg hierbij speelt. De heer Rijssenbeek wees op het feit dat nu ook de witte vlek in Noord-Limburg kan gaan profiteren van de maatregelen in het kader van dit stimuleringsgebied. Dat zou men een winstpunt kunnen noemen, als intussen niet gebleken is dat de ernst en de omvang van het pro bleem der structureel zwakkere ge bieden, veel groter is dan men wel dacht en weet. Want ondanks 10 ja ren industrialisatiebeleid blijkt dat de werkgelegenheid in het westen veel harder groeit dan elders. Blijkt verder ook dat in te indus trialiseren gebieden nog steeds gro tere werkloosheid is en zelfs emi gratie voorkomt naar het westen. De heer Rijssenbeek toonde aan dat de overheid met haar huidige bestedingsbeleid zichzelf schromelijk in de wielen van de regionale eco nomische ontwikkelingsdoelstelling rijdt. Het effect van de bestedingen binnen het regionaal welvaartssprei- dingsbeleid gedaan, verbleekt bij het effect van de werking van de nor male overheidsbestedingen in het westen van het land. HOE MOET HET BESTEDINGSBELEID HERZIEN WORDEN? Een groter deel van de toename van de overheidsbestedingen moet ten goede komen aan de periferie. Een deel van de kosten van de direkte infrastrukturele voorzienin gen voor het bedrijfsleven in het westen des lands moet aan deze be drijven worden toegerekend en niet door de gemeenschap worden gedra gen. De overheidsuitgaven gericht op de compensatie van de agglomeratie nadelen, de „costs of economie growth" dienen aan de oorzakelijke bedrijven te worden toegerekend, teneinde een kostprijs, inclusief de maatschappelijke kosten, te berei ken .Deze nadelen komen voorname lijk voor in het westen van het land. Daar bij het aanboren van de hierbovengenoemde bronnen allerlei toerekeningsproblemen zullen opdui ken, kan ter vereenvoudiging aan een loonsomheffing worden gedacht, die uiteindelijk alleen de bedrijven in het westen treft en waaraan de hiervoor genoemde principes ten grondslag liggen. De aldus verworven middelen dienen eventueel middels fonds vorming de stimulerings- -en her structureringsgebieden ten goede te komen. Tegelijkertijd wordt de sti mulering tot vestiging in het westen die nu uitgaat van de overheidsbe stedingen, beperkt. NOORD-LIMBURG Een dergelijk beleid, dat inhoudt een internationalisering van indus trie en handel en verder een verho ging van de ovedheidsbestedingen in de te stimuleren gebieden, zou voor Noord-Limburg goede kansen bie den. Dit stukje Europa zal een cen- trumfunktie in de EEG kunnen gaan vervullen. De aanleg van een vliegveld in de Peel en een versnelde aanleg van de Rgksweg 73 (Venlo—Nijmegen ten westen van de Maas) zal een rol kunnen spelen. Verder vroeg de heer Rijssenbeek opheffing van de achterstelling, b.v. ten aanzien van het onderwijs. De mogelijkheid om hoger economisch en administratief onderwijs te vol gen, moet verwezenlijkt worden. Een oppervlakkig toeschouwer zou zeggen, dat de invoering van de B.T.W. ons een stap nader heeft gebracht tot de rijkdom van allemaal. Iedereen krijgt nu veel geld: de werknemer krijgt een hoog loon, de winkelier ontvangt hoge prijzen. Een stap nader tot de heilstaat dus? Neen, ieder die het vroeger nog niet wist, heeft het nu intussen ook begrepen: aan meer geld heb je alleen maar wat wanneer de anderen niet meer geld hebben gekregen. Meer loon, maar geen hogere prijzen, daar heb je pas wat aan. Of, van de andere kant: hogere prijzen, maar geen stijgende kosten. Het zal duidelijk z(jn: ons geld gaat er aan, en meer egld betekent dus nog niet: meer rijkdom. Maar ook niet minder rijkdom. Wat zou dat dan? ONZE GOEDE NAAM IN HET GEDING Wanneer het geld eens 10 pet. in waarde daalt en alle prijzen, lonen en andere bedragen gaan overeen komstig omhoog, maakt dat dan wat uit? Jawel, dat heeft gevolgen, b.v. voor onze goede naam. Onze naam als handelspartner: men wil ons geld niet meer. Onze naam als goed huis vader: we beheren ons bezit niet goed. Het is met de naam van Blonde Mientje: zo gauw er gezegd wordt dat er niets aan mankeert, deugt het al niet meer. Dat hebben we kunnen zien in Frankrijk. Vanwege de slech te naam van de franc deed iedereen ze zo spoedig mogelijk van de hand. De Fransen zelf in de eerste plaats: ze kochten er marken voor. Daar door werd het aanbod zo groot, dat de koers nog meer daalde daardoor werd de drang om de francs af te stoten weer groter; enz. enz. Voor wie veel geld heeft, biedt dat moge lijkheden. Als hij niets doet, tot ver lies, en als hij wel wat doet, tot winst. SPECULATIE Stel dat X veel geld heeft, b.v. een half miljard francs. En hij zit op een mooie dag te overpeinzen hoe hij daarmede het meest kan verdienen. En hij denkt: stel je voor, dat de franc 10 pet. devalueert, en dat ik mijn francs net van te voren heb omlgezet in marken en ik koop daar na weer francs terug, dan heb ik 10 pet. meer francs. Dat is 50 mil joen meer. Weliswaar zijn die francs minder waard, maar de uit de deva luatie voortvloeiende prijsstijgingen komen niet direct, doch pas langza merhand. En hij denkt: als ik die half mil jard francs op de markt heb ge bracht, zou het aanbod van francs dan wel zo groot worden dat de koers ineenstort? Dat valt te betwij felen. Maar daar is een middel op. Hij heeft kennissen, die financieel ook goed van karakter zijn. En zo zou het mogelijk zijn dat zij met zijn tienen wel zouden kunnen, wat één van de hen alleen niet kan. Als zij met elkaar afspreken om met zijn allen tegelijk ieder een half miljard francs te verkopen tegen marken, komt er wel beweging op de „geldmarkt". Als hij zo de franc tot in eenstorting kunnen brengen, zijn ze „binnen". En hoe harder de klap, hoe vlugger het lijden voorbij is. Want tijd is geld. AUTOMOBIELBEDRIJF BOM STATIONSWEG 183 TELEFOON 2325 OOST RUM - VENRAY Een U.T.S. als voortzetting van de LTS achtte h|j in Venray noodza kelijk. Verder vroeg hij goede omscho lingsmogelijkheden en spreiding van overheidsdiensten. Naast deze indus triële stimuleringsmaatregelen noemde de voorzitter ook enkele di recte maatregelen, die hij noodzake lijk achtte als: Premiëring van de vestigingen en uitbreidingen in de dienstensec tor. Stimulering middels verschillen in de provinciale electriciteitstarie- ven. Naast de premiëring zou de uitbreiding van de overheidshulp bij financieringsproblemen, die zich vooral voordoen bij vestiging, snelle expansie of produktontwikkeling, in een grote behoefte voorzien. Een verdere inschakeling van het bedrijfsleven in de regio's bij de produktie voor de Centrale Over heid. Een snelle publicatie van de nieuwe overheidsmaatregelen voor de investeringspremies. ER IS VERSCHIL Er is verschil tussen een heer Jansen die een uitvinding doet wel ke groot nut afwerpt, of die extra hard werkt en daardoor meer pres teert en dat betaald krijgt. Hij wordt rijk, maar hij benadeelt nie mand. Integendeel, indirect zal ook zijn omgeving van zijn voorspoed profiteren. Hij zal in zijn omgeving meer uitgeven en hij zal meer bij dragen in de openbare kas, via de belastingen. Maar de heer X (laten we geen namen noemen) benadeelt wél een ander. Hij levert geen bijdrage tot de algemene welvaart, maar hij he velt het bezit van een ander naar zichzelf over. Wanneer de heer X een devaluatie zou veroorzaken, dan daalt de koop kracht van het geld. De huiseigenaar die een huis van 50.000,heeft gekocht kan daar nu 55.000,— voor krijgen. Toch is hij niet rijker ge worden: hij heeft een huis en hij had dat huis; hij bleef wie hij was en had dus voordeel noch nadeel. HYPOTHEEK Het is een flauwe smoes, waar voor men zich buiten de politiek zou moeten schamen, wanneer men zegt dat iemand voor een huis niet meer zou moeten vragen dan wat hij er voor de oorlog voor betaald heeft. Wie repareert zijn dakgoot tegen een vooroorlogs loon? Maar stel eens dat die huiseige naar bij de aankoop de helft van de koopprijs, dus 25.000,— met hypo theek had geleend. Dan bezat hij toen per saldo een half huis. De helft die hij nog moest betalen (door de aflossingen) bedroeg f 25.000,en is waard 27.500,—. Eigenlijk zou zijn schuld met 2500,— moet stij gen, want hij betaalt nu guldens te rug die 10 procent minder waard zijn. Maar dat is onuitvoerbaar, net zo min bij een devaluatie als bij de gewone, regelmatige, langzame, doch voortdurende geldontwaarding. De schuldeiser, die zijn bezit in guldens had en niet in huizen of an dere goederen, lijdt dus verlies. Hij profiteert mee met X, die de deva luatie had veroorzaakt. En al zou hij zoiets wellicht nooit gedaan heb ben; hij zal er niet om treuren. Dat is hem nauwelijks kwalijk te nemen; laten we niet schijnheilig doen. DE SLACHTOFFERS De klos is degene die guldens be zit. Of die ze nu in 'n oude kous heeft of op de spaarbank, of dat hij een obligatie bezit of dat hij ze op een andere manier heeft uitgeleend. Hij zal te zijner tijd weer met guldens in zijn hand staan, maar dan met guldens, waarvoor hij zich heel wat minder kan aanschaffen dan hij vroeger had kunnen kopen toen hij ze heeft uitgeleend. De moraal is dus: leen niets uit, maar geef het uit. Dat betekent niet dat men zijn spaargeld moet verbruiken, moet opmaken. Men kan het ook beleggen in goederen. Dat laatste is echter gemakkelij ker gezegd dan gedaan, vooral voor degene, die weinig te beleggen heeft. Men ziet dan ook dat vooral de klei ne spaarders met spaarbanksaldi en staatsobligaties zitten, terwijl juist degenen met wat meer vermogen goederen kopen en die voor een deel met geleend geld financieren. Het is juist de kleine spaarder die, als hij op oudejaarsavond het glas heft op zijn nieuwe loonsverhoging, daarbij tevens weer een paar pro centjes op zijn spaarbanksaldo moet afschrijven. Neen, wij hebben niet gezegd dat dit een vrolijk verhaal WAT TE DOEN? Door de voortdurende geldwaar dedaling en de zo nu en dan drei gende versnelling daarvan ontstaat een eigenaardige situatie. Wanneer de werknemers meer loonsverhoging krijgen dan de produktiviteit, de welvaart stijgt, daalt het geld in koopkracht en lijden zij dus verlies op hun spaarbanksaldo. Wat de één meer krijgt veroorzaakt echter ver lies voor allen en zo probeert toch iedereen zoveel mogelijk te krijgen; ten laste van het algemeen belang. Wanneer een werkgever meer loonsverhoging moet betalen dan de produktiviteit stijgt, stijgen per sal do zijn kosten. Dat vermindert zijn concurrentievermogen en de gouden kip wordt ziek. Heeft hij echter veel schulden, doordat hij zijn bedrijf heeft gefinancierd met kredieten die hij via de spaarbanken van de werk nemers heeft geleend, dan kan hij die schulden in slechte guldens af betalen. Hij betaalt dan in feite voor een deel zijn schulden niet; en dat versterkt zijn concurrentievermogen weer. BIJSTAND Er is nu zo'n ingewikkelde toe stand ontstaan, dat de enige oplos sing zou zijn, dat voorkomen werd dat de waarde van het geld achter uit gaat. Aangezien daarbij echter ieder land zijn buurlanden beïn vloedt, kan dit, zo het al mogelijk is, alleen in internationaal verband be reikt worden. Vandaar dat de landen elkaar onderling steunen om drei gende devaluaties af te wenden. Die onderlinge hulp is echter on voldoende en er zijn landen die aan anderen zo'n inflatie wel eens gun nen en daarop aansturen ondanks dat zoiets op henzelf onvermijdelijk zijn terugslag heeft. „De oorlog is eenvoudig", zei een generaal, „we hoeven alleen de laat ste slag te winnen". Maar zelfs het eenvoudige is moeilijke. En dat een voudige isin dit verband: een goede, en vooral eerlijke samenwerking, dus zonder afgunst en zonder vissen in troebel water. Om maar te zwij gen van het opzettelijk vertroebelen. Zondagmiddag omstreeks 1 uur werd de sinds vrijdagmorgen ver miste 64-jarige mevr. M. van Ber- gen-van Gestel door enkele leden van de rijkspolitie, in aanwezigheid van burgemeester drs. Schols, in een sloot nabij de buurtschap Hiept le venloos aangetroffen. De ontboden arts kon bevestigen dat bedoelde vrouw door verdrinking om het le ven was gekomen. Aan deze vondst ging een speur tocht van bijna 2 maal 24 uur aan vooraf, waaraan zaterdag o.m. door 50 militairen van Oirschot en alle beschikbare mannen van de rijks politie van de groepen Horst, Arcen, Bergen, Gennep en Venray werd deelgenomen. Bij deze speurtocht ontbrak burgemeesters Schols even min. Bij het invallen der duisternis werd zaterdag het zoeken gestaakt. Men had toen alle bossen van het Vlakwater en die ten zuiden van de Beekweg doorzocht. Maandag zou op grote schaal het zoeken worden voortgezet door militairen. In de nacht van zaterdag op zon dag bereikte de rijkspolitie een be trouwbare tip, dat deze vrouw op de Hiept gezien zou zijn. Daarop werd besloten dat een kleine groep het onderzoek zondag zou voortzetten ten noorden van de Beekweg met bovengenoemd tra gisch resultaat. Hiermede kwam een einde aan de grote onzekerheid maar ook aan de vele geruchten die ook ten aanzien van dit geval de ronde deden.

Peel en Maas | 1969 | | pagina 5