bij panne Oostrums klachtenboek ging open Politierechter 2325 bellen Uit Peel en Maas VRIJDAG 17 JANUARI 1969 No. 3 NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN ADVERTENTIEPRIJS 12 cl per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL f Z— (buiten Venray 125) KONTAKT GEMEENTEBESTUUR-BURGERIJ Het is een interessant gebeuren geworden, die kontakt-avond in Oostrum tussen gemeentebestuur en burgerij van dat kerkdorp. Niet in het minst ook, omdat het Werkcomité ter plaatse deze avond goed had voorbereid en o.m. het gemeentebestuur reeds vooraf een reeks schriftelijke vragen had voorgelegd. Niet in het minst ook omdat Burgemeester Schols de heren wethouders, se cretaris Vorst, de directeur van Gemeentewerken en adjudant Sinke geen blad voor hun mond hielden, maar uitgebreid de ge stelde vragen beantwoordden VERKEERSMAATREGELEN Zo was er bijv. de vraag of in verband met de verkeersveiligheid aan een zijde van de Valkenkamp straat, de van Broekhuizenstraat, de Hatendonkstraat, de Oosterthienweg en de Mgr. Hanssenstraat geen wachtverbod moet komen. O.m. blij ken bussen en grote wagens last te hebben van de nu links en rechts geparkeerde wagens. Burgemeester Schols vertelde dat ook in andere kerkdorpen blijkt dat hoofdstraten dikwijls door links- en rechts-parkeerders gedeeltelijk ge blokkeerd worden. De verkeerspoli- AUTOMOBIELBEDRIJF BOM STATIONSWEG 183 TELEFOON 2325 OOSTRÜM-VENRAY van 18 januari 1919 Venray, 18 Januari 1919. Menu van de Centrale Keuken. Dinsdag 21 Januari Boonensoep. Woensdag 22 Jan. snijboonen met vleeschportie. Donderdag 23 Jan. stamppot-aardappelen, uien en vleeschportie. Vrijdag 24 Jan. Rijst- pap. Zaterdag 25 Jan. stammpot- aardappelen, wortelen met vleesch portie. Maandag 27 Jan. stamppot kool met kaas of vleeschportie. Distributieregeling 225 Januari. Koffiebon no. 45: half ons koffie, geldig tot en met 31 Jan. Boterbon no. 13: half pond boter geldig tot 23 Jan. Boterbon no. 1: half pond boter, geldig van 23 tot en met 31 Jan. Suikerbon no. 25: half pond suiker; aardappelbon no. 10: 4 kilo aardappels; bon no. 100: half pond uien bij Nic. Bekkers; bon no. I: 3 ons volvette kaas a 80 ct. per pond (eerst verkrijkbaar Woensdag a.s.). Vanaf Woensdag jam verkrijgbaar zonder bon. Distributie goedkoop vleesch. - Heden bij J. Sijbers vanaf 8 uur verkrijgbaar op bon no. 18. 2 ons paardenvleesch zonder been a 50 ct. per pond. Van 812 uur ko men hiervoor uitsluitend in aanmer- kodnig zij, die indertijd een kaart ontvingen voor goedkoop vleesch, doch alleen op vertoon dezer kaart. Na 12 uur de overige inwoners. Bieden zich aan: een jongen van 13 jaar voor boerenwerk, een meisje van 14 jaar voor burger dienst. Adres: M. Franssen, Braban der. Zoolang de voorraad strekt zwarte breistopsajet verkrijgbaar a 1.75 per knot bij P. van Mill, Eindt. Steuncomité Venray. afd. Klee- renvoorziening. Vanaf heden kan eenieder op het Magazijn inkoopen doen op alle werkdagen van 8-11 u. voorm. en van 13 uur namiddags. Vereeniging „Peelbelang". - Ver gadering van de Vereeniging Peel belang Maandag 20 Januari in het Patronaatsgebouw om 4 uur nam. Alle belangstellenden worden tot bijwoning uitgenoodigd. Het voorloopig bestuur: J. C. van Beek, Voorzitter O. van de Loo, vice-voorzitter K. Dilling, Secretaris J. de Wolff van Wester, rode loco-secretaris J. v. d. Mortel, Penningmeester P. H. Evers, lid J. A. Poels, lid tie zal dit gaan bekijken en in een complete regeling die hele kwestie proberen op te lossen. In dit verband kwamen ook an dere vragen ter sprake, zoals de ver legging van de bus-stop-plaats in de Mgr. Hanssenstraat, die nu ge vaarlijk is. Ook dit zal veranderd worden, terwijl een parkeeraandui- ding geplaatst zal worden bij de parkeerruimten in de Watermolen straat. VERBETERING VAN STRATEN Gevraagd werd om behoorlijke bestrating van de Watermolenstraat, i.v.m. het jeugdhuis en speelgele- genheid voor jeugd en school aldaar, van de weg naar het kerkhof en van de Meerlosedijk. Dit laatste omdat daaraan de sportvelden liggen en en overigens deze weg veel gebruikt wordt door het verkeer van Meerlo naar Venray. Burgemeester Schols had laten becijferen, wat een en ander zou kosten. De Watermolenstraat was beraamd op 5.000,de weg naar het kerkhof op 10.000,en die naar Meerlo, liefst 3 km., op 160.000,Men had al eerder po gingen gedaan om deze laatste weg in ruilverkavelingsverband verbe terd te krijgen, maar dat was niet gelukt. De weg schijnt geen agrari sche betekenis te hebben. Alles bij elkaar zou alleen de oplossing van deze Oostrumse weg-misère 12.000 per jaar aan rente en aflossing vra gen en dat kan de bruine niet trek ken. Men zal proberen de grootste gaten te dichten in de Watermolen straat en de Meerloseweg tot de sportvelden te verbeteren. Maar veel verder zal men beslist niet kunnen gaan. VERBETERING STATIONSWEG De vraag naar een trottoir van het statio nnaar de Mgr. Hanssenstraat en een betere verlichting aldaar is ingegeven door het feit dat nu voor al in de avonduren verschillende reizigers, die in Oostrum zelf wo nen, gevaar lopen door het nogal drukke verkeer. Hier kon burgemeester Schols ver tellen dat aan de PLEM reeds op dracht gegeven is de verlichting van dit stuk Stationsweg te verbeteren Een trottoir kon er eerst komen als de rioleringskwestie is opgelost. De plannen daartoe liggen in Den Haag en worden die goedgekeurd, dan kan aldaar de beek gedempt worden, de riolering worden aangelegd en daar overheen het trottoir. RIOLERING Nu het woord riolering gevallen was, kwam ook de vraag naar voren of de overlast die de riolering in sommige straten van Oostrum on dervindt, niet ondervangen kan wor den door enkele duikers aan te leg gen. De heer Naus vertelde dat men zulks ook van plan is, o.m. met een duiker onder Geysterseweg door. Maar burgemeester Schols waar schuwde meteen dat een definitieve oplossing voor Oostrumse riolerings problemen alleen bereikt kan wor den door de aanleg van een gemaal en een persleiding naar Venray. Zo als gezegd, zijn die plannen ter goed keuring bij de overheid en men kan slechts hopen dat spoedig vergun ning voor de aanleg 1 miljoen) zal afkomen. SPEELGELEGENHEID De vraag wat er gaat gebeuren met het pand Kessels aan de Geys terseweg, bleek al opgelost door de bulldozers, die het pand juist die dag zijn gaan slopen. Maar de vraag of van dit leegkomende terrein geen parkeergelegenheid en speelterrein voor de kleinste jeugd gemaakt kon worden, speelde burgemeester drs. Schols terug naar de aanwezige ouders. Wat dachten die er zelf van? Het is zowel als parkeerterrein en als speelplaats in te richten, maar is er inderdaad behoefte aan derge lijke speelplaatsen in Oostrum, waar nog ruimte is nabij praktisch alle woningen. Tot een definitieve uit spraak kwam de vergadering niet. SANERING Het gebouw van de LLTB midden in Oostrum is een sta-in-de-weg voor een goede sanering van de kom. Kan hier iets aan gedaan wor den, zo was de vraag? De burgemeester moest toegeven, dat hier sanering wel wenselijk is. Maar dan zullen de bestaande ge bouwen overgenomen moeten wor den en dat is niet te betalen. Wel licht dat de LLTB zelf hierover eens na wil denken UITBREIDING St. Paschalis krijgt enkele zwak zinnigen-paviljoens er bij en heeft daarom meer personeel nodig. Bo vendien is er nog het industrie-ter rein aan de Wanssumseweg, waar voor gegadigden schijnen te zijn. Moeten in dat verband geen maat regelen genomen worden voor meer woningbouw in Oostrum? De burgemeester meende ook, dat Oostrum als woonplaats mede door zijn landschappelijke omgeving in de toekomst zeker nog aan meer men sen onderdak moeten bieden. Daar om wordt hard gewerkt aan een nieuw bestemmingsplan en de eerste opzet ligt al bij de stedebouwkun- dige. it SPORT EN SPEL De Oostrumse sportterreinen krij gen rondom een groenbeplanting. De plannen liggen daarvoor klaar, aldus de Burgemeester op een desbetref fende vraag. Verder heeft men voorlopig nog geen plannen met de percelen tus sen de Watermolenstraat en het Sta tion, zodat de jeugd, die als hun speelterrein kan blijven gebruiken. Wel zal men in die buurt de oude beek gaan opknappen. Dit gedeelte van de beek is zinloos geworden, nu men aan de Oirloseweg een duiker onder het spoor heeft gemaakt en deze waterlossing een heel andere bedding heeft gegeven. Vanaf het het station wordt de oude beek ge dempt, maar achter de Watermolen is zij voorbestemd als een soort wa terpartij in een eventuele uitbreiding die daar t.z.t. gaat komen. Nu is van de waterpartij nog weinig merkbaar, want men ge bruikt die oude beek zo'n beetje als vuilnisstortplaats. Men zal het erg ste vuil opruimen en bedekken en men mag van de Oostrumse inwo ners verwachten, dat ze in de toe komst die oude beek daar een beetje zullen sparen i.v.m. de toekomst. Wat de bestaande vuilnisstort plaats betreft, die raakt binnen een jaar vol. Het gemeentebestuur kijkt naar een geschikte andere plaats en houdt zich aanbevolen voor sug gesties in deze uit Oostrum zelf. SCHOLEN EN GYMNASTIEKZAAL Hoe is het gesteld met de voor zieningen rond kleuterschool en la gere school in Oostrum, zo werd ge vraagd. Hoewel dit op de eerste plaats een kwestie is van het school bestuur, wilde Burgemeester Schols wel vertellen dat het beplantings plan voor beide scholen gereed is. Of al gedacht moet worden aan de bouw van een derde lokaal aan de kleuterschool, wist burgemeester Schols ook niet. Nu zijn er 66 leer lingen op en wordt nog gerekend met 40 kleuters per klas. Zelfs als de minister het leerlingen-aantal iets verlaagt kan Oostrum voorlopig nog toe. Pastoor Thomassen waarschuw de echter dat het aantal geboorten de laatste jaren oploopt van 25 tot 40 per jaar en dat er dus meer kleu ters komenHet resultaat van een en ander is, dat men zo spoedig mogelijk eens cijfers op tafel zal brengen, want een eventuele uitbrei ding vergt nog altijd een jaar of twee Een gymnastiekzaal blijkt in Oos trum onmogelijk te realiseren langs de gebruikelijke wegen. Zelfs als maximaal gymnastiekles gegeven wordt op de lagere school, wordt slechts 1/3 van de mogelijkheden gebruikt en dus ook maar 1/3 ge subsidieerd. Maar de burgemeester liet duidelijk doorschemeren dat er ook ongebruikelijke wegen zijn en dat men niet thans begaat om Oos trum, als het maar even kan, aan een gymnastiekzaal te helpen. Of het lukt zal de toekomst leren. De burgemeester was het er mee eens dat 1 tot 2 pet. van de school gaande kinderen in aanmerking kemt voor speciaal onderwijs voor kinderen met opvoedingsmoeilijk heden. Een landelijke studie over dit probleem vindt ook de stichting van een dergelijke L.O.M^chool in Venray noodzakelijk. Daarom zal er op korte termijn werk van ge maakt gaan worden. De burgemeester bleek ook een voorstander van de stichting van een muziekschool. Hij hoopte dat in be scheiden vorm in september a.s. hiermede begonnen kon worden. OVERBELASTING De overbelasting van het electrici- teitsnet in de buurtschap Boshuizen brengt allerlei onprettige dingen met zich. Met de PLEM is overleg gaande over de plaatsing van een nieuwe transformator, waarmede die problemen worden opgelost. VERLICHTING VIADUCT De vraag of de Oirloseweg en met name het nieuwe viaduct geen bete re verlichting kan krijgen zal met de vernieuwing van deze weg door de Provincie bekeken worden. De verlichting natuurlijk ook verbeterd worden, maar voor het zover is, wil men althans de grootste nood op knappen. MIDDENSTANDSPROBLEMEN De middenstand van Oostrum zou graag tijdig de nieuwe uitbreidings plannen van Oostrum ter inzage hebben en vroeg zich af of de ge meente al enige ideeën had tot wel ke grootte Oostrum binnen nu en 10 jaren uit zou groeien. Verder wilde men weten of er een maximum-aan tal inwoners voor dit kerkdorp is vastgesteld. Zij kreeg van de burgemeester zonder meer de toezegging dat nieuwe bestemmingsplannen ter in zage zouden worden gelegd. Na eni ge verdere discussie over dit plan werd zelfs gesteld: dat in de toekomst deze plannen in het betrokken dorp ter visie zouden worden gelegd en dat daar bij op gezette tijden uitvoerige toeliching ter plaatse gegeven zou worden Niet zover ging de burgemeester dat vooraf, voor dat het plan in pro cedure zou komen, al overleg zou plegen. Hij was kennelijk bang dat die voorlichting de gemeente alleen maar geld zou gaan kosten. Wat de groei van Oostrum be treft kon hij weinig definitiefs zeg gen. Dat ligt mee aan de ontwikke lingen op het industrieterrein en wat er met Paschalis gaat gebeuren. Hij dacht dat Oostrum terwille van zijn eenheid en zijn gemeenschapsleven niet groter moest worden dan 2500- 4000 mensen, maar nogmaals dat hangt af van nog te veel onbeken de faktoren. UITBREIDING PAROCHIEHUIS Dit antwoord bevredigde kenne lijk niet de mensen van het paro chiehuis, die denken aan een uit breiding van dit parochiehuis. Bij het daarop volgende debat kwam uit de bus, dat reeds nu al in Oostrum de ontwikkeling van het vereni gingsleven stagneert door gebrek aan ruimte in dit huis .Met name de harmonie en de toneelclub hebben hiervan last. Er is hierover al ge sproken met het opbouworgaan, dat al een jaar geleden hierover een rap port uit zou brengen. Dit rapport is er nog niet De burgemeester beloofde er ach terheen te zitten en zou aan de hand van die gegevens bekijken wat mo gelijk was om tot uitbreiding op korte termijn te komen. BIBLIOTHEEK EN POSTKANTOOR Geklaagd werd dat de goed lo pende bibliotheek zou gesloten moe ten worden. Dat blijkt inderdaad het geval voor sommige kerkdorpen, doordat bepaalde subsidies gaan vervallen, maar hoe het allemaal precies zal gaan weet men nog niet. In ieder geval zal men proberen deze „uitval" door een zgn. biblio bus op te heffen. Voor wat betreft het postkantoor in Oostrum werd gevraagd of er geen verbetering kan komen in de openstellingsuren, terwijl het be stuur van het parochiehuis hieraan toevoegde dat men ook om der ruimte wille liever zou zien dat dit kantoor werd ondergebracht in een nieuwe woning, waar dan mis schien een kantoor aangebouwd kon worden. Over dit alles zal kontakt worden opgenomen met Tante Pos. OPHAALDIENST De vuilnisophaaldienst is ook in Oostrum begonnen met plastic zak ken. Een inwoner klaagde dat die dienst zo duur geworden was en dat men in dit plastic zakken geen gloeiende as kon doen. Het laatste was vrij logisch en wat de verho ging betreft, die is van rijkswege opgelegd omdat er toch ieder jaar tienduizenden guldens bij de vuilnis ophaaldienst bijgelegd worden. De plastic zakken heeft men in gebruik genomen omdat de toename zo groot is dat moet gedacht worden aan een nieuwe vuilniswagen met bezetting. Dat kost meer dan een ton en we derom is daar geen geld voor. Plas tic zakken leveren minder gewicht en kunnen sneller verwerkt worden. Daarmede probeert men thans een tussen-oplossing te krijgen Nadat nog verteld was als ant woord op desbetreffende vragen dat de Van Broekhuizenstraat boven de Geysterseweg opgeknapt zou worden en dat het pand Derks op de Geys terseweg door de gemeente was aan gekocht was deze kontakt-avond aan zijn einde. NADERE KENNISMAKING Voordat hij aan de vragen begon had burgemeester Schols in zijn in leiding er nog eens op gewezen dat men deze kontakt-avonden moest zien als een nadere kennismaking van hem en Venrays burgerij. Hij was op de eerste plaats gekomen om te luisteren naar ideeën, gedachten en wensen, die leven in bepaalde buurtschappen, kerkdorpen, leefge meenschappen. Natuurlijk kon niet direct een pasklaar antwoord mee gebracht worden op alle vragen en meteen de problemen oplossen, maar wel zou hij graag zien dat ook van de kant van de burgerij bepaalde suggesties kwamen voor de oplos sing van vele problemen. Hij ging ook nader in op de plaats van de kerkdorpen in de gemeente. Hij stelde voorop dat alles wat in het centrum kan, niet altijd ook kan op een kerkdorp, maar was overi gens van mening dat in een gemeen te als Venray ook de kerkdorpen konden profiteren van een goed en deskundig apparaat dat t.o.v. andere overheden een goed tegenspel kan leveren en een geluid kan laten ho ren. Iets wat in vele kleinere ge meenten jammer genoeg niet kan. Het brengt ook het risico met zich dat de aandacht voor een bepaald kerkdorp wel eens kan verslappen. Maar dan kunnen kontakt-avonden als deze veel groeds doen, maar kan vooral een aktief plaatselijk comité van grote betekenis zijn voor een goed samenspel tussen gemeente en dorp. BROMFIETSER TEGEN PERSONENAUTO Op de splitsing Jan Hensensttraat werderde de bestuurder M. W. W. met zijn wagen enigszins van rich ting voor een tegemoetkomende auto. De bestuurder van een brom fiets J. V. dacht dat de personen auto af zou slaan. Hierdoor botste hij tegen de personenauto op. Auto en bromfiets werden beschadigd. ZOEKENDE KLOOSTERZUSTER WERD AANGEREDEN Een kloosterzuster uit het klooster te Overloon was als bestuurster van een personenauto op de Langstraat naar een bepaald huisnummer aan het zoeken. De bestuurder van een personenauto J. B. uit Venray be merkte te laat de langzaam rijden de auto, waardoor een botsing ont stond. Lichte materiële schade. De kachelsmid die zijn gespierde handen op de oude, al wat kraken de balie legde, keek een beetje be dremmeld naar de witte beffen op de zwarte toga's. „Ken cola drinken ook al kwaad?" vroeg hij ongelovig. „Heeft uw dokter dat nooit ver teld?" vroeg de politierechter op zijn beurt. „Ik móst 't juist drinken", klonk het verrassende antwoord. Ja wel maar dat was verleden jaar toen u wat opwekkends, nodig had en omdat u geen koffie drinkt." „Ik mot dat drap niet", interrum peerde de verdachte, as je veel on derweg bent krijg je in 't ene be- doeninkje nog wateriger of bitterder aftreksel dan in 't andere. En soms met vellen in de melk of de koffie dik er doorheen, nou proost hoor. Geef mijn maar 'n heldere fris drank." „Het gaat om de combinatie met de medicijnen die u nu inneemt. Daar mag u geen drank bij nemen en ook geen cola." „Nou ja, dat van die sterke drank dat wist ik wel, maar daarom ben ik in 't volgende café juist overge stapt op de frisdrank." ,Op cola, juist. En dat was toen helemaal verkeerd, want met die sterke drank die u toen al binnen had na die medicijnen, werkte die cola ook nog eens verkeerd uit." „Maar daar gaat m'n bestelwagen toch nog niet van hikken „Die bestelwagen deugde hele maal niet. Het rijden daarin was ronduit onverantwoordelijk. U hebt gehoord wat de officier zei: gladde banden waarvan één finaal de draad stuk gereden, een losse uitlaatpijp, speling in het stuur, ondeugdelijke richtingaanwijzers, ga zo maar door." „Ja, maar daarom heb ik 'm ook tweemaal laten reparereen onder weg!" „Jaja, en toen ging u zolang in een café zitten drinken." „Niet langer dan totdat die ge maakt was." „Nou dan is er niet veel aan ge repareerd want u bent pas aange houden bij de smederij toen die re paratiepauzes achter de rug waren en toen moest de wagen in beslag worden genomen. Bovendien bleek u totaal niet in staat om een auto naar behoren te besturen. De auto kwam slingerend aanrijden!" ,Ja, nee, dat kwam door die spe ling in het stuur." ,U was helemaal in de olie." „Neenee, absoluut niet. Ik had een oliekachel opgehaald voor de repa ratie. Die had gelekt en zo zat ik on der de olie." „U kon niet eens meer goed op uw benen staan." ^Allicht niet met zo'n zware ka chel op je schouders. Ken u dat dan? „U zei portier tegen een agent". „Jawel ik vroeg 'm even voor por tier te spelen en de winkeldeur open te doen. Want ik had m'n beide han den nodig met die oliehaard hè." „U hoeft hier helemaal niet met smoesjes aan te komen, want bij de bloedproef is een alcoholgehalte ge meten van 2,61 promille en dat is wel erg hoog." „Maar dat kwam du^" van de co la, dat hebt u zelf gezegd." „De uitwerking van de alcohol is verergerd door de geneesmiddelen en die cola, maar dat wil niet zeg gen dat u geen alcohol gebruikt hebt." „Twee glaasjes maar, dat kan geen kwaad, ik mag er vier hebben, zeggen ze." „Een normaal mens wel, maar u niet! De dokter heeft u gezegd géén alcohol te gebruiken nu u die medi cijn hebt." „Maar die pillen zijn niet zo lek ker als zo'n glaasje „Dan moet u ophouden met die medicijn .Allebei tegelijk kan niet." De officier van justitie achtte na het getuigenverhoor de feiten be wezen. „Met 2,61 promille is het on verantwoord rijden", zei hij, „hoe de verdachte dat bereikt heeft is zijn zaak maar hij was daarmee niet vertrouwd achter het stuur". En hij eiste twee weken gevangenisstraf en ontzegging uit de rijbevoegdheid voor de duur van twaalf maanden, nog eens e en boete van 75,of vijftien dagen hechtenis bij. „Geef mij maar een proeftijd van vijf jaar en dan die 2 weken voor waardelijk.", zei de smid. Dat be loofde de rechter en hij bepaalde de straf volgens wens. Is uw hulp niet gekomen Geopend van 's morgens 7 uur tot 's avonds 9 uur, op zaierdag geopend lot 5 uur n.m. Heeft moeder het druk of is ze ziek Schrikt u van hoge stroomrekeningen Hebt u moeite met het wasdrogen? INI" 111 k i i 1 k V I Is het thuis ongezellig vanwege de was? |(Q|H 0VQ|i naar Ut ÏÏAdWMAAI

Peel en Maas | 1969 | | pagina 9