PLANOLOGIE en Openbare werken in hel nieuwe jaar luimteli{ke óideninq 'elf' benzine Kontact gemeentebestuur en burgerij ONDERWIJS IN VENRAY heelt vele lacetten WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN PLANNEN VOOR 1969 VRIJDAG 3 JANUARI 1969 No. 1 NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 12 cl per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 2— (buiten Venray 2.25) BURGEMEESTER EN WETHOUDERS DOEN 'N BOEKJE OPEN Juist voor de kerstdagen heeft het College van B. en W. zijn in leiding openbaar gemaakt op de begroting 1969 voor onze gemeen te Venray. Kan men, jammUL' genoeg, uit de begroting zelf niet meer lezen, welke plannen een gemeentebestuur heeft, in deze inleiding hebben B. en W. toch wel enkele beleidslijnen aange geven, die de moeite van het bestuderen en het onthouden waard zjjn. Voor de goede orde wyzen we er op dat ook elders in dit blad korte uitttreksels uit deze inleiding gepubliceerd zjjn. RUIMTELIJKE ORDENING De planologische maatregelen, die in Venray na de oorlog getroffen zijn, moeten worden aangepast aan de nieuwe wet op de ruimtelijke or dening. Die schrijft o.m. ook voor, dat hieraan vooraf moet gaan een sooiologisch-sociografisch onderzoek. Heel dure woorden, maar het komt in het kort hierop neer, dat men wil weten hoeveel ruimte men heeft, hoeveel mensen daarop wonen, hoe veel mensen daarop moeten komen wonen en wat die mensen allemaal willen behalve een woning en werk gelegenheid. Heeft men die gegevens dan kan men een plan opzetten om de beschikbare ruimte zo goed mo gelijk voor al die doeleinden op te deien.... Daar zijn we, vooruitlo pend op dat onderzoek, dat in dit jaar klaar zal komen, al mee be gonnen. We hebben namelijk een groot deel van de gemeente al in gedeeld in een zgn. buitengebied en een zgn. carrégebied. In dat buiten gebied, wat in feite ligt buiten de bestemmingsplannuen van de kerk dorpen, mogen hoofdzakelijk boerde rijen gebouwd worden, die dan nog aan allerlei voorwaarden moeten voldoen. B. en W. waarschuwden al dat de ruilverkaveling Merselo, hier nog enige wijzigignen in gaat brengen. Bovendien wordt gezocht in dit gebied naar ruitmen voor het bou wen van zgn. zomerhuisjes; een mogelijkheid, die in Venray thans niet bestaat en aanleiding was tot ketterjachten. In het carrégebied ,dat een struc tuurbeeld geeft van het onmiddellijk aan Venray-ko mgrenzende gebied, zal de Brabander in 1969 waarschijn lijk onder de loupe worden genomen ook i.v.m. de ruilverkaveling Mer selo. Bovendien zal het kruispunt van de nieuwe provinciale weg HorstVenray en de Maasheseweg punt van studie uitmaken. Deze nieuwe situatie maakt het noodzakelijk dat de bestaande be stemmingsplannen in de kom wor den aangepast aan de nieuwe ruim telijke ordening. Die aanpassing hoopt men voor een deel in dit jaar te verwezenlijken. Veltum krijgt daarbjj de grootste kansen, maar ook moet en dat was ook in 1968 al te lezen be gonnen worden met plan Land- weert. In datzelfde kader mag ook de si tuering van de nieuwe begraafplaats bezien worden, die in 1969 aan de orde gaat komen KERKDORPEN Genoemd onderzoek zal zich ook intensief bezig houden met de kerk dorpen. De leefbaarheid van die dor pen is nog steeds punt van discus sie bij alle mogelijke instanties, maar B. en W. houden het voorlopig bij hun standpunt dat voor alle dor pen gezocht moet worden naar een redelijke basds voor een goede ont wikkeling van die dorpen. Zo blijft men in afwachting van de totale herziening van de bestemmingsplan nen voor dat doel incidentele wijzi gignen aanbrengen, die voor 1969 o.m. Oirlo, Castenray en Merselo zullen bestrijken CENTRUM Natuurlijk komt hierbij ook het Centrumplan ter sprake, dat onlangs nog is afgekeurd om financiële rede nen. Alles zal gedaan worden, aldus B. en W. om op zo kort mogelijke termijn een economisch wel haal baar plan op tafel te brengen. Hoe men dat wil doen, blijkt uit de in ventarisatie die men wil gaan maken van alle te saneren panden, straten en straatgedeelten en van de punten, die verkeers-technisch een sta-in-de weg zijn. Aan de hand van die ge gevens wil men dan een plan tot sa nering en verbetering opstellen. Maar daartoe is eerst nodig een goed verkeersplan en dat moet dan in 1969 aan de orde komen. We zün benieuwd. I PEEL EN MAAS Bij de ruimtelijke ordening van onze gehele gemeente moet ook re kening gehouden worden met de re creatieve voorschriften, die van de kant van het recreatieschap Peel en Maas te verwachten zijn, waarin landbouw en recreatie dikwijls zul len moeten samengaan. Hoe dat moet hoopt men in 1969 te vertellen. Ver der wijzen B. en W. in dit verband ook op het onderzoek naar her indeling van de Noord-Limburgse gemeenten, welk vraagstuk ook aan de orde is gesteld. Verder wordt met Vierlingsbeek kontakt ongenomen i.v.m. het bestemmingsplan van de Smakt. WONINGBOUW T.a.v. de bouwnijverheid tonen B. en W. zich niet ontevreden over het voorbije jaar. Er is een opleving to konstateren in de agrarische bouw sector en in de premiesector. Daarnaast mag gewezen worden op de galerij fuat, het Hoghe Huys en de bouw van 139 woningwet woningen in Veltum, die gereed ge komen zijn. Toch zijn er nog altijd 521 woningzoekenden in Venray, wel een bewijs dat het woningprobleem nog lang niet is opgelost. Het aantal te bouwen woningen zal op het huidige peil gehandhaafd dienen te worden. Daarbij komen enkele problemen naar voren, o.m. de benodigde bouwgrond. Een eerste stap in die richting wordt gedaan door de woningbouwvereniging, die een plan heeft opgezet voor 150 huurwoningen in de premie-sector. Daarnaast is overleg gaande met de Industriële Club over een aantal te bouwen wonignen, die voorzien in de behoeften van de industrieën. Vreemd vonden we, in dit v er- band, dat niet vermeld werden de bouwplannen van Neduco in het groene hart van Veltum of worden hiermede de zgn. industriewoningen bedoeld? WONINGWETBOUW moet door blijven gaan, aldus B. en W. ondanks het groter aantal pre mie-woningen en de doorstroming, die o.m. deze op gang heeft gezet. Maar de vooruitzichten op toewij zingen voor deze sector zijn niet be paald gunstig, reden waarom men bij Ged. Staten aan de bel zal blven trekken. B. en W. vertellen verder in hun inleiding dat in 19 gevallen uitkerin gen i.v.m. de doorstromingsregeling gegeven kon worden. Men hoopt er nog meer mensen mee te helpen, al gaat die regeling na 1969 verloren. Men zal echter po gen hiervoor iets anders te vinden. Nog eens uitdrukkelijk waarschu wen B. en W. dat hun beleid tegen klandestiene bouw zal worden ge continueerd. Wie zonder toestem ming bouwt, loopt alle kans dat zijn bouwsel van gemeentewege wordt afgebroken. In aansluiting aan de kontaktbespreking welke het college van burgemeester en wethouders in 1967 in de kerkdorpen heeft gehouden stelt het college zich voor om in de eerste maanden van het jaar 1969 wederom een bezoek te brengen aan alle kerkdorpen. Op de bijeenkomst van ieder kerkdorp zijn dan van harte welkom alle inwoners van het betreffende dorp, die daarvoor innteresse hebben, uiteraard voorzover de plaatsruimte dat toelaat. Over bepaalde konkrete punten kan zo nodig het gesprek met een beperkte afvaardiigng ten gemeentehuize later wor den voortgezet. Ook in de kom Venray wil het college één of twee avonden de inwoners gelegenheid geven in een kontakt met het ge meentebestuur van gedachten te wisselen over diverse, hen interesserende onderwerpen. Van harte hoopt het gemeentebestuur dat deze kontakten het wederzijds begrip voor situaties zeer zal bevorderen. Onderstaand volgt het schema van de data waarop de ver schillende bijeenkomsten zullen worden gehouden: Oostrum: donderdag 9 januari 1969 Oirlo: donderdag 16 januari 1969 Castenray: donderdag 23 januari 1969 Leunen: donderdag 30 januari 1969 Veulen: maandag 3 februari 1969 Heide: donderdag 13 februari 1969 Ysselsteyn: donderdag 27 februari 1969 Vredepeel: donderdag 6 maart 1969 Merselo: donderdag 13 maart 1969 Smakt: donderdag 20 maart 1969 Venray-kom donderdag 27 maart 1969. In hun inleiding op de begroting hebben B. en W. iets laten horen over de openbare werken, die men dit jaar hoopt te beginnen of tot stand te brengen. RINGWEGEN I Voor wat de ringwegen rond Ven ray betreft, wijzen B. en W. er op dat: a. de Deurneseweg vanaf Veltum tot de grens praktisch klaar is; b. begonnen is aan de doortrekking van de Deurneseweg naar de Wanssumseweg. Men hoopt dit stuk in 1970 gereed te hebben; c. de werkzaamheden aan de nieu we provinciale weg Horst-Ven- ray eerst in 1970 zullen beginnen; d. in 1969 een studie gemaakt zal worden van de mogelijkheden om deze provinciale weg door te trekken van de Stationsweg naar de Maasheseweg. Dat is dan wat de derde ring be treft. Voor de tweede ring rond Ven- ray-centrum wijzen B. en W. op de doortrekking van de Zuidsingel tot aan de Kruisstraat, waartoe reeds is besloten, doch waarvoor nog geen toestemming is verkregen. Wel blijkt dat de doortrekking van deze singel van Kruisstraat naar Langstraat voorlopig nog in de ijskast is gezet. Met de doortrekking van de Beek- weg naar de Maasheseweg hoopt men binnenkort te beginnen. De doortrekking van de Stations weg naar de Maasheseweg komt aan de orde bij het nieuwe plan Land- weert. DE DOORTREKKING VAN DE JULIANASINGEL naar de Overloonseweg, een der knelpunten bij het Centrumplan, hebben B. en W. nog altijd hoog op hun wenstlijstje staan. Men gaat on derzoeken hoeveel het rijk hierin bij wil betalen en men is zelfs bereid een en ander in stukjes te gaan ver wezenlijken. l GROTE WEGEN staan ook op het programma. D.w.z. de nieuwe rijksweg van Venlo naar Nijmegen ten Westen van de Maas en de nieuwe rijksweg uit de rich ting Eindhoven-Helmond naar Duits land zullen op Venrays grondgebied gaan lopen en zich daar zelfs krui sen. Er is echter nog te weinig van bekend om hier al iets definitiefs over te zeggen. Maar de leek vraagt zich wel af of bijv. de nieuwe ruil verkaveling van Merselo niet met minstens een van deze plan-wegen te maken zal krijgen en of daar geen rekening mee gehouden moet wor den. WEGENPLAN We houden het dus voorlopig maar op de mindere, maar daarom toch noodzakelijke wegen. B. en W. me moreren de toekomstige verbetering van de Heidse Peelweg. Plannen staan op de rol voor verbetering van de weg komende vanaf Wanssum over Oirlo, Veulen en Heide naar de Paardenkopweg. Maar eerst moet gekeken worden wat dat gaat kos ten. Trouwens, juist om de kosten te weten, is men van plan een jaren plan op te gaan zetten voor alle we gen in onze gemeente. Dan kan de urgentie bepaald worden van be paalde verbeteringen en reconstruc ties van al die wegen en die totaal- kosten over verschillende jaren wor den uitgesmeerd. In het ruilverkavehngsgebied Lol- lebeek zullen in 1969 alle landbouw- wegen gereed komen. De plannen voor Merselo komen in 1969 ook aan de orde, zodat ook de landbouw- wegen in die kant van de gemeente langzaam maar zeker vernieuwd en verbeterd zullen worden. VERLICHTING T.a.v. de verlichting stellen B. en W. dat het straatverlichtingsplan voor de kerkdorpen in 1968 in uit voering kwam. Waar nodig o.m. door de ruilverkaveling zal in 1969 die worden aangepast en zo nodig uitgebreid. Over verbetering van de straatverlichting in de kom o.m. in de Schoolstraat zwijgt men in alle talen. I DRINKWATER De laatste druppels zijn de duur ste, maar het is nu toch zover dat waar maar enigszins mogelijk wa terleiding is in de gehele gemeente Venray. Een knappe prestatie, maar dat maakt wel een nieuwe aanvoer- leiding naar de kom nodig, omdat nu wel blijkt dat bij warme dagen bijv. flat-bewoners te weinig water krij gen. En daarvoor gaan we dan nu aan het zanikken. GAS Met het gas zijn we nog lang niet zover. Toch gaan B. en W. eens be kijken welke de reëele kansen zijn om bepaalde kernen aangesloten te krijgen op het aardgasnet, al weet men op voorhand dat dit project ka pitalen zal gaan kosten. RIOLERING De aanleg van de riolering in Oos trum en Oirlo stagneert omdat er nog steeds geen centen voor zijn. Het opstellen van een totaalplan van de Venrayse riolering en een nieuw rioleringsplan voor Venray kon i.v.m. het tweede 9tamriool heeft langer geduurd dan men verwacht had. Maar in 1969 zullen beide plan nen gereed komen en dan zal men de financiële konsekwenties beter kunnen bekijken. REINIGINGSDIENST De Vredepeel heeft een primeur voor Venray. Daar is men namelijk aangesloten bij de huisvuilophaal dienst (wat een woord), maar in plaats van de emmers maakt men daar gebruik van plastic zakken. Gaat dat goed, dan zal worden be keken of men die zakken niet over al in zal voeren. B. en W. waarschuwen tegen vuil nis sterten langs de wegen. Tegen dit euvel zal men zo streng moge lijk optreden. VERKEERSVOORZIENINGEN I Dat in 1969 wederom een verkeers plan opgezet zal worden, is reeds elders gememoreerd. Dit zal leiden tot een aantal verkeersmaatregelen, zo stellen B. en W. al op voorhand vast. Onderzocht zal worden of de ver keersverbindingen met bepaalde kerkdorpen verbeterd kunnen wor den en of er reëele kansen zijn om het openbaar vervoer in Venray- kom uit te breiden. In hun algemene inleiding op de begroting 1969 gaan B. en W. nader in op het tekort van 242.652,dat deze begroting oplevert. De voor naamste oorzaak is dat de onont koombare stijging der uitgaven geen gelijke tred houdt met de toename der inkomsten. We geven als ge meenschap meer uit, dan we betalen. Een der oorzaken van dit tekort is ook dat bijv. de bebossing in deze begroting is overgebracht van de kapitaal dienst naar de gewone dienst van de begroting. Waren vroeger de werkzaamheden in „on ze" bossen gericht op de opbouw en uitbreiding van het bosbezit en zo op de vergroting van het gemeentelijk kapitaal, nu is geen sprake meer van uitbreiding, hoogstens van in standhouding. En die instandhou ding heeft dan als voornaamste doel niet meer de houtproduktie, doch de recreatie. Deze handelwijze levert voor de gewone dienst een extra last op van 98.036,Daarnaast stegen de kapitaalslasten op de verschillen de hoofdstukken van de gewone dienst met het niet geringe bedrag van 328.096, RIJKSUITKERINGEN De rijksuitkeringen, die de ge meente financieel op de been moe ten houden, zijn weliswaar voor 1969 geraamd op 5,6 miljoen guldens, maar zijn dan nog altijd 2 ton min der dan in het voorbije jaar. Nu moet daar direct bij verteld worden, dat door het rijk niet meer vergoed worden de verpleegkosten in psychiatrische centra en dergelij ke, modat die nu betaald worden uit de Algemene Wet Bijzondere Ziek tekosten. Daarnaast is de uitkering voor de MULO komen te vervallen, omdat die n uzelfstandig is gewor den en geen beroep meer hoeft te doen op de gemeentekas. Extraatjes zijn wel een 38.350, die we krijgen door de nieuwe re geling voor rioleringskosten. Maar jammer genoeg is van Rijks wege nog immer niets bekend over een verbeterde regeling in zake de kostenvergoeding voor de aanleg van rioolzuiveringsinstalla ties en daar had Venray met name heel grote belangen bij. Grote belangen heeft Venray ook in de extra uitkering, die voor klei ne stedelijke gemeenten in het voor uitzicht is gesteld. Pogingen om ook uit dat potje wat extra's op te vis sen zijn tot heden mislukt, maar nog niet opgegeven. De wet Uitkering Wegen zorgde voor een verhoogde uitkering van 11.160,— in 1968 tot 170.592,— in 1969. Ondanks dat dit al anderhalve ton meer is, zijn B. en W. van me ning dat ze een te onvoldoende las tenvermindering geven voor de grote uitgaven, die onze gemeente juist voor zijn zeer lang wegennet heeft. HOGERE BELASTINGEN En natuurlijk vraagt zich het College in zijn inleiding ook af, hoe men naast pogignen om rijksuitke ringen verhoogd te krijgen, ook an dere financieringsbronnen aan zal boren om dit tekort weg te werken. Dan is het weer het oude liedje: plaatselijke belastingen zullen om hoog moeten, al vertelt men niet welke. Dat wordt dan de verrassing in het lopende jaar. Een ding is ze ker daar hoort de rioolbelasting onder. Wel vertellen B. en W. zo tus sen neus en lippen dat de voor genomen straataanlegbelasting, waarover in het afgelopen jaar nog al wat te doen geweest is, niet zal worden gehevenVoorlopig al thans B. en W. vragen zich wel af hoe een gemeente zijn taak kan blijven vervullen, namelijk die maatregelen en voorzieningen te treffen, die no dig zijn om het algemeen ontwikke- lings- en voorzieningspeil te houden of te brengen op zodanig niveau als in het belan gvan de gemeenschap noodzakelijk of wenselijk is, als men telkens geremd wordt door financië le tekorten. En vraag, die vele ge meenten zich in deze tijd moeten stellen, maar waarop nog steeds geen behoorlijk antwoord is gege venEn zo varen we dan verder de mist in In hun inleiding op de begroting 1969 sommen B, en W. op dat Ven ray te zorgen heeft voor: a. 12 kleuterscholen met 35 lokalen; b. 18 lagere scholen met 103 lokalen 1 BLO-school met 20 lokalen. Wat de kleuterscholen betreft moe ten Merselo en Veulen zich nog be helpen met noodbehuizing. Op alle kleuterscholen zitten thans 959 kleu ters tegen 936 in 1967. Het dalende geboortecijfer is hier al merkbaar en dit houdt o.m. in dat men zeer voor zichtig zal moeten zijn met uitbrei ding van bestaande kleuterscholen, zelfs al gaat men over tot minder kleuters per klas, zoals in de bedoe ling ligt. Wel staan nog plannen op stapel voor een nieuwe kleuterschool in Veltum. Een dalend geboortecijfer zou ook af te leiden zijn uit het aantal kin deren. dat de lagere scholen bezoekt. In 1968 waren dat er 3264, in 1967 waren dat er 3284. Ook daar geldt dus: voorzichtig met uitbreiding, voorzichtig met omzetting van semi- oermanente gebouwen (Oostrum, Oirlo en Ysselsteyn). In Veltum zal ook een nieuwe la gere school moeten komen, even tueel met gymnastiekzaal. Plannen daartoe zijn in voorbereiding. Gemeentewerken is een onderzoek AUTOMOBIELBEDRIJF BOM STATIONSWEG 183 TELEFOON 2325 OOSTRUM VENRAY aan het instellen naar de toestand van schoolgebouwen en een raming aan het opzetten van de kosten van herstel. Dit zal de raad een inzicht geven op dat, wat op dit terrein nog allemaal te verwachten is. Het feit dat nog steeds geen vak onderwijzer is benoemd voor mu ziekonderwijs, betreurt B. en W., doch blijft voor de buitenstaander een vreemde zaak. Ook een vak- kracht voor spraakonderwijs ont breekt nog steeds in Venray. MULO WEER UITGEBREID De noodzakelijk geworden uitbrei ding van MULO, thans MAVO, met 4 vaklokalen hoopt men in 1969 te verwezenlijken. Maar het heeft er wel de schijn van dat men ditihaal met semi-permanente lokalen moet rekenen. De nieuwe BLO hoopt men In 1970 in gebruik te nemen, al is men thans nog aan het onderhandelen om het bestaande plan uitgebreid te krijgen met 2 lokalen. Het Boschveld College zal met het nieuwe schooljaar in gebruik worden genomen. Onderhandelingen zijn lo pende om het nieuwe gebouw uit te breiden met een derde gymnastiek zaal, die dan in samenwerking met de gemeente sporthal moet gaan worden. 1969, aldus B. en W. zal dan einde lijk de uitbreiding van de LTS te zien geven, maar wat dat betreft, zijn we ongelovige Thomassen, we willen het eerst zien Datzelfde geldt voor de nieuwe Mater Amabilisschool, die ook al ja ren op het programma staat, maar waarvoor de definitieve plannen eerst nu opgesteld kunnen worden.

Peel en Maas | 1969 | | pagina 9