De Pelikaan vloog in recordtijd naar Indië en weer terug Kerkelijke Diensten BSBBBB van 29 dec. tot en met 4 jan. Vredeskerk Venray 35 JAAR GELEDEN: Het jaar 1933 spoedde zich ten einde. De kalender wees zaterdag 30 december. Morgen zou het zondag en tevens oudejaarsdag zijn. Maar op deze winteravond hadden wij ons naar Schiphol begeven, hoewel de weersgesteldheid allerminst daartoe lokte. Een zware mist hing over het kleine vliegveld en het was bar koud. 20.000 man stonden op Schip hol en de rest van Nederland zat aan de radio, te luisteren naar de verslaggever, die met verijsde stem trachtte de tijd zo goed en zo kwaad als het ging te vullen. VLIEGTUIGGERONK Dan. opeens, geronk van vliegtuig motoren. Zou hij het zijn? Ja, hij moest het zijn, de Pelikaan, de trot se KLM-vogel, die in kampioens- vlucht uit Indië is gekomen en nu dan eindelijk zal landen op vader landse bodem. Maar zover is het nog niet. Het geluid der motoren sterft weg en de Pelikaan verdwijnt weer uit het gehoor. Geen wonder: je kunt bijna geen hand voor ogen zien. zo dicht is de mist. Hoe ter wereld moet een vliegtuig in zulke omstandigheden landen? Maar het gezoem der motoren na dert opnieuw, zwelt aanZal het nu lukken? Helaas, het kan niet. het gaat niet. Drie kwartier cirkelen Smirnoff en zijn teamgenoten boven Schiphol en omgeving rond. En dan ineens, zonder dat iemand er op ver dacht is, ineens doemt de machine op uit de mist, taxiet over het vlieg veld en staat daar in al zijn Vlie gende Hollandersglorie voor ons. Het enthousiasme kent geen gren zen. Het gejuich is niet van de lucht. Het is gelukt! DE VOORGESCHIEDENIS Van der Hoop van Van Weerden Poelman hebben wat de Indiëvluch- ten betreft in 1924 het spits afgebe ten. 54 dagen na hun vertrek op 1 oktober van dat jaar kwamen zij met de eerste post uit Nederland op Java aan. Maar zij hadden na hun noodlanding in Bulgarije een maand lang moeten wachten op een nieuwe motor, die per trein uit Nederland moest worden aangevoerd. In Indië werd de trouwe Fokker gedemon teerd en per schip naar Nederland teruggezonden De eerste retourvlucht naar Indië vond pas in 1927 plaats. Op initia tief van de Amerikaanse miljonair van Nederlandse afkomst. Van Lear Black, vloog Geyssendorfer in 16 dagen er heen en in 18 dagen terug. In 1928 werden enkele proefvluch ten gemaakt, in 1929 werd een veer tiendaagse proefdienst en in 1930 een geregelde veertiendaagse luchtdienst ingesteld. Eerst duurde de reis nog twaalf dagen; in 1932 was dit al teruggebracht tot negen dagen. En toen kwam dan het beroemd gewor den jaar 1933, met de zg. kerstvlucht van de Pelikaan. PRESTATIE EN PRAKTIJK De luchtvaart stond in feite nog in de kinderschoenen en men wilde het publiek meer interesseren voor de grote mogelijkheden, die hier la gen. Dat kon door het verrichten van grote, tot de verbeelding van iedereen sprekende prestaties. Zo'n prestatie zou zijn, de ter gelegen heid van Kerstmis door Nederlan ders aan in Indië vertoevende fami lieleden geschreven brieven binnen enkele dagen daarheen over te bren gen en de brieven van de familie leden uit Indië nog vóór het nieuwe jaar begon, te doen bezorgen op de adressen in het moederland. Maanden van tevoren al werden er regelmatig proefvluchten ge maakt, de laatste tijd uitsluitend met de bemanning die voor de record vlucht was aangewezen: de vliegers Iwan Smirnoff en Piet Soer, de ra diotelegrafist C. H. van Beukering en de boordwerktuigkundige J. H. H. Grosfeld. Fokker had een nieu we machine ontworpen, de F X Zil vermeeuw, die met een snelheid van 250 km per uur het luchtruim kon doorklieven; dat was 60 km meer dan zijn vorige creatie, de F XVIII Pelikaan. En dus zagen Plesman en zijn mannen de toekomst met ver trouwen tegemoet. DE GROTE DAG De dag van vertrek, de grote dag, brak aan. In de nacht van 17 of 18 december stonden KLM-official en autoriteiten huiverend op het plat form voor de grote Fokker-hangar op Schiphol, om de bemanning uit geleide te doen. De 300 zakken met totaal 31.000 poststukken werden in geladen. En terwijl de machine nog eens een laatste inspectie onderging, nodigde de heer Plesman dr. ir. M. II. Damme, directeur-generaal van de PTT en ir. B. Stephen, directeur van Fokker, uit, het interieur van de Zilvermeeuw te inspecteren. Om drie uur zou de „kist" ver trekken en kwart voor drie sloeg werkmeester. Henk van Veenendaal de motoren aan. Hij ontdekte on middellijk, dat er iets met de mid delste van de drie niet klopte. Alge mene ontsteltenis. En na nauwgezet onderzoek bleek, dat het euvel ook maar niet een-twee-drie was te verhelpen. Kerstvlucht dus maar af gelasten? Maar de KLM was op dergelijke gebeurtenissen voorbereid. Er stond een reservetoestel klaar: de Peli kaan. 60 km per uur langzamer. Dat werden op een afstand van een slor dige 15.000 km in totaal heel wat uurtjes tijdverlies. Maar ja, wat moest men? Smirnoff en Plesman hakten de knoop door. Dan maar met de Peli kaan de lucht in. Jlet overladen van de post begon. Om half vijf, ander half uur later dan in de bedoeling had gelegen, koos de PH AIP, luid toegejuicht door de van kou bibbe rende aanwezigen, het luchtruim. DE GROTE VLUCHT Smirnoff zelf heeft over de vlucht verteld. De koene KLM-ers hadden gedurende grote gedeelten van de tocht met zeer zwaar weer te kam pen .Ze moesten soms wel op 5500 m hoogte vliegen, waar een tempera tuur heerste van 30 graden onder 0. Daar kon de verwarmingsinstallatie niet tegen op. De vlieegers zouden letterlijk bevroren zijn in hun ccok- pit, wanneer zij elkaar niet om de tien minuten hadden afgewisseld. Beurteling probeerden Smirnoff en Soer zich in de tijd, dat ze niet ach- tre de stuurknuppel zaten, weer een beetje op te warmen. Op de 14 tussenlandingsplaatsen gunden ze zich niet langer dan drie kwartier tot een uur rust en dan ging het weer verder. Kou, slaap, vermoeidheid mochten er geen oor zaak van worden, dat het gestelde doel niet werd bereikt. En zo land den ze op vrijdag, 22 december om 16.23 uur plaatselijke tijd op Tjilili- tjan, het vliegveld van Batavia Honderd uur en veertig minuten had de vlucht geduurd en drie kwart van deze tijd waren ze in de lucht ge weest. De ontvangst op het vliegveld van Batavia was overweldigend. De be manning werd met kransen omhan gen en op de schouders van de saamgestroomde menigte van het vliegveld gedragen. DE TERUGREIS En toen kwam de terugreis. Voor na Marseille begon de ellende: mist, duisternis, ijsvorming, een tijdelijk uitvallende radio. Doodmoe, maar met de tanden op elkaar, bereikten ze Amsterdam. Drie lange kwartie ren moesten ze nog rondcirkelen voor ze de „kist" aan de grond kon den krijgen. En toen ze dan einde lijk met stramme benen het trouwe toestel verlieten, was de eerste die hen begroette Albert Plesman, de man van de KLM. Ze hadden er nog vijf minuten korter over gedaan dan op de heenreis. De post uit Indië werd door vrij willigers van de PTT nog op zondag, dus vóór het nieuwe jaar aanbrak, bezorgd op de adressen in het moe derland. Koningin Wilhelmina be noemde prompt alle vier leden van de bemanning van de Pelikaan tot ridder in de orde van Oranje-Nas- sau. Het was de eerste maal dat er geen verschil meer werd gemaakt naar rang bij het toekennen van een onderscheiding. Van de vier bemanningsleden is J. H. H. Grosfeld het langst in leven gebleven. Soer kwam enkele maan den na de vlucht om bij een vlieg tuigongeval .Van Beukering stierf in een concentratiekamp en Smirnoff stierf in 1956 enkele jaren nadat hij gepensioneerd was op Mallorca, waar hij de laatste tijd van zijn le ven doorbracht. •"AROCHIEKERK VENRAY Priester van de week: Kap. J. Driessen Dr. Poelsstraat 2 - Tel. 2385 Zondag onder het Kerstoctaaf: 8 uur fam. van de Vegt-van de Bo gaard; 9.30 hoogmis voor de paro chie; 11 uur overl. fam. Jansen- Deters; 18 uur Gerard van Lierop vwg. de buurt. Maandag: 7.30 Mevr. Bertijn- Camps vwg. de buurt; 8.15 Karei Ja cobs; 9 uur Herman Coopmans en ouders; 15 uur plechtige huwelijks mis voor het bruidspaar Hegger- Odenhoven; 19 uur Comelis Aker boom. Dinsdag: 7.30 Leonard Michels; 8.15 fam. van Dijck-Strik; 9 uur Jan Poels vwg. de buurt; 19 uur uit dankbaarheid (C.). Woensdag: Nieuwjaar. 8 u. overl. ouders Rongen-van Kessel en doch ter Johanna; 9.30 hoogmis voor de parochie; 11 uur Cornelis Akerboom; geen avondmis. Donderdag: 7.30 Albert van Ger- ven; 8.15 overl. ouders van den Munckhof-Goumans9 uur Jan Poels vwg. de buurt. Geen avond mis. Vrijdag: 7.30 Antoon Creemers; 8.15 overl. fam. Jonkers-Claessens; uur ouders Hendriks-Janssen; 19 uur ouders Jos. Bouten en Petro- nella van Megen als stichting. Zaterdag: 7.30 Comelis Akerboom; 8.15 Willem Oudenhoven; 9 uur Jo hannes Claessens, Johanna Fleur- kens en Theodora Biestervelds; 19 u. Harry Schrooten. Mededeling Tijdens de avondmis op zaterdag 4 jan. en de zondagsmissen op 5 ja nuari zal de eerw. Zuster Filotea Nagelhout van de Zusters van de Voorzienigehid preken voor haar missiegebied in Brazilië en koliek- teren tijdens die H. Missen. U kunt het nieuwe jaar dus goed inzetten door uw vrijgevigheid jegens de Missie. Akolietenlvjst Zaterdag 28 dec.: 19 uur G. Cox en J. Laurensse. Zondag 29 dec.: 8 uur J. Bexkens, M. Cuppen; 9.30 W. Janssen, T. Janssen; 11 uur P. Hanssen en P. v. d. Heuvel; 18 uur J. Thielen en Hub. Janssen. Dinsdag 31 dec.: 19 uur Adje Ver beek en Jos Laurensse. Woensdag 1 jan.: 8 uur J. v. Ham en J. Bollen; 9.30 H. Ebberink, J. Laurensse; 11 uur M. Cuppen en J. Bexkens. Misdien&arslüst Maandag en dinsdag: 7.30 Hub. Gooren en Hub. Thuyls; 8.15 Pieter Janssen en André Gooren; 19 uur Adje Verbeek en Jos Laurensse. Donderdag, vrijdag, zaterdag: 7.30 Huub Janssen en Caspar Michels; 8.15 Boudewijn van Grinsven en Martin Spee; 19 uur Gerard van Veghel en Paul Zwitserlood (alleen vrijdag). Maandag 30 dec.: 15 uur huwe lijksmis Wim Kremer en Bert Ver- bruggen. Pater v. d. week: Pastoor Zondag onder het Kerstoctaaf: H. Missen: 7.30, 9.00, 11.45; hoogmis 10.15; avondmis 18.00. Dinsdag 31 dec. Oudejaarsdag. Om 19.00 gezongen H. Mis om God te danken voor alle weldaden van het afgelopen jaar. Deze Mis wordt op geluisterd door de Zangertjes van St. Frans. Woensdag: Nieuwjaarsdag. H. Mis sen als op zondag, maar geen avond mis. Donderdag: om 6 uur en na de avondmis tot 8 uur gelegenheid om het sacrament der biecht te ontvan gen. Vrijdag: Eerste vrijdag van de maand. Om 15.30 pl. H. Mis, waar onder huwelijkssluiting van het bruidspaar Boom-van Ooi. Om 19.00 avondmis voor de gezinnen van de parochie. Zaterdag: om 15.00 pl. H. Mis waaronder huwelijkssluiting van het bruidspaar Lange-Sedee. Om 5 uur en 6 uur en na de avondmis tot gelegenheid om het sacrament biecht te ontvangen. Mededeling der Dinsdag 31 december mogen we U toch wel verwachten in de avond mis van 19.00 om God te bedanken voor alles, wat we in het afgelopen jaar hebben ontvangen. De Zanger tjes zullen deze H. Mis opluisteren door hun schone zang. Misintenties Zaterdag: 18.30 overl. ouders van Well-Willmse. Zondag: 7.30 uit dankbaarheid; 9 uur Hubertina Ci-eemers-Eydems (v.w. Marijkestraat); 10.15 ouders Slits en zoon Theo; 11.45 Herman Coopmans en ouders; 18.00 paro chie. Maandag: 7.45 uit dankbaarheid b.g.v. een verjaardag; 8.30 Zr. Ca- tharina en fam.; 19.00 Jan Clepahs (v.w. de buren). Dinsdag: 7.45 Bertha Hagens- Kleuskens; 8.30 Anna Janssen-Wijn hoven (D.O.); 19.00 Maria Muis-Bek kers. Woensdag: 7.45 voor genezing van een zieke; 9.00 Wilhelm Litjens; 10.15 Jacoba v. d. Munckhof-v. d. Winkel en zoon Arie; 11.45 A. Coenen-Hout- cakers. Donderdag: 7.45 Selida Virginia Rojer; 8.30 overl. fam. van Ass-Del- hoofen; 19.00 overl. fam. van Meyel- Willems. Vrijdag: 7.45 Jacques van Beesel en Petronella Cortenbach; 8.30 gez. Mis Gerardus Peeters en Elisabeth Derks; 15.30 bruidspaar Boom-van Ooi; 19.00 Gezinsmis. Zaterdag: 7.45 Gerard Geurts; 8.30 Zr. Catharina en fam.; 15.00 bruids paar Lange-Sedee; 18.30 Jac. Hub. Thomassen en Gertruda Custers. Dienbeurten Akolietcn Zaterdag 28 dec.: 18.30 Luc Pop en Bert Janssen. Zondag: 7.30 Paul Pop en Lex Faesen; 9 uur Victor Pop en Marco Pop; 10.15 Carlo Feller en Huub Arts; 11.45 Jos Jeuken en Jac. Claes sens. Dinsdag 31 dec.: 19.00 P. Philipsen en Ant. Claessens. Woensdag 1 jan.: 7.30 Luc Pop en Bert Janssen; 9 u. Paul Pop en Lex Faesen; 10.15 Victor Pop en Marco Pop; 11.45 Carlo Feller en Huub Arts. Zondag na Kerstmis: Feest van de H. Familie. Zaterdag: 19.00 avondmis voor overl. Karei Jacobs. Zondag: 7.30 leesmis voor overl. Leonarda Ewalts-Jansen; 9.00 lees mis uit dankbaarheid; 10.00 hoogmis voor overl. Leo van Grunsven; 11.30 leesmis voor overl. Anna Rutten- Peeters; 18.30 avondmis uit dank baarheid bij gel. van 12'/2-jarig hu welijksfeest fam. Janssen-de Mul der. Maandag: 8.00 leesmis voor overl. fam. Min-Vermeulen; 19.00 avond mis voor overl. Maria Breeksteeg- Stavast. Dinsdag: 8.00 leesmis voor overl. Maria Joosten-Camps; 19.00 plech tige eucharistieviering cm God te bedanken voor al het goede dat we in het afgelopen jaar mochten ont vangen en om Gods zegen te vragen vcor het nieuwe jaar. Intentie: voor overl. Wilhelmina Pouwels-Peetere. Woensdag: Nieuwjaarsdag - de tijden van de H.H. Missen zün als cp zondag, maar er is géén avond mis. 7.30 leesmis voor overl. Elisa beth Geurts; 9.00 leesmis voor overl. Maria Evers-Clevers; 10.00 hoogmis voor overl. fam. Bloemen-Hendriks; 11.30 leesmis voor overl. Herman Coopmans. Donderdag: 8.00 leesmis voor overl. Antoon Verhaag; 19.00 avondmis v. overl. Wim Peters (buurt). Vrijdag: Eerste vrijdag van de maand, toegewijd aan de verering van het H. Hart. 8.00 leesmis voor overl. fam. Thielen-Hendriks; 15.00 plechtige huwelijksinzegening en eucharistieviering voor het bruids paar Arts-v. d. Bereken; 19.00 avondmis voor overl. Wim Ouden hoven. Zaterdag: 8.00 leesmis voor overl. Theodorus Stevens; 19.00 avondmis voor overl. Anna Stiphout-Jacobs. Biechtgelegenheid van 57 uur. Misdienaarslijst 29 dec. - 4 jan. Zondag: 7.30 H. Kusters, H. Lin- ders; 9.00 G. Willemsen-L. v. Els; 10.00 M. Eibers, R. Jans, T. v. Toor; 11.30 W. Hermans, N. de Rijk; 18.30 B. Franken, S. Claessen. Week: 8.00 L. Arts, N. de Rijk; 19.00 H. Kusters, H. Linders. Woensdag 1 jan.: zelfde als zondag. Vrijdag 3 jan.: 15.00 B. Pelzer, G. Swinkels, G. Willemsen. HERVORMDE GEMEENTE" Zondag 29 december: 10 uur dienst in de kapel van Mariannhill. Predi kant is Ds. Dolman uit Weert. Oudejaarsdienst op 31 december om half acht, geleid door de Heer Keers. Nieuwjaarsmorgen geen dienst. Zondag 5 januari: 10 uur Ds. van Ginkel, legerpredikant te Venlo. Zondag onder het Kerstoctaaf: Feest van de H. Familie. 8.30 Catha rina Arts-Heidens; 10 uur Hoogmis, gest. jrd. fam. van Heijster. Maandag: 8 u. overl. fam. Rutten - Kockelkoren. Dinsdag: 8 u. Antoon Derickx. Woensdag: Nieuwjaarsdag. 8.30 H. Mis voor de parochie; 10 uur Hoog mis, gest. jrd. Theodora Derks- Janssen. Donderdag: 8 u. Wilhelmina Reijn- ders-Coenen. Vrijdag: 8 u. gest. gez. jrd. overl. fam. Grispen. Zaterdag: 8 u. overl. fam. Vermeu- len-Moorrees; 19.00 Johan Camps. PAROCHIEKERK OIRLO Zondag onder het Keretoctaaf: Feest van de H. Familie. 7.30 lees mis; 8.30 maandd. Gertr. Classens- Wismans; 10 u. hoogmis. Maandag: 8.00 jrd. Josef Verstap pen, Antoinetta Geurts en Antonetta Verstappen. Dinsdag: 8.00 jrd. Christiaan Hel legers en Johanna Voermans. Woensdag: Nieuwjaarsdag. 7.30 leesmis; 8.30 maandd. Hendricus Heidens; 10 uur Hoogmis. Donderdag: 8.00 gest. leesmis. Vrijdag: eerste vrijdag van de maand. 8.45 leesmis; 19.00 avondmis maandd. Gerardus Wismans. Zaterdag: 8.00 geen H. Mis; 19.00 avondmis st. Arnold de Ponti en Pe tronella Duijf. •PAROCHIE CASTElSIRAY Zaterdag 28 dec.: 19.00 leesmis Henr. v. d. Pasch en Anna Cath. v. d. Homberg. Zondag onder het Keretoctaaf: 8 u. tot int. Wed. Classens; 10 uur Hoogmis voor de parochie. Maandag: 8 u. leesmis Peter Jans sen en echtgenote. Dinsdag: 8 u. gez. H. Mis Gertr. Tielen-Thielen. Woensdag: 1 jan.: Nieuwjaaredag. 10 uur hoogmis voor de parochie. Donderdag: 8 u. gez. H. Mis Peter Joh. Philipsen. Vrijdag: 1ste vrijdag, toegewijd aan het goddelijk Hart; 8 u. st. t.e.v. H. Hart; 19.00 gest. gez. jrd. Willem Friesen en echtgenote. Zaterdag: 8.00 lsm. t.e.v. O.L. Vr. tot int. van hen die hiervoor offer den. Kerkpoetsen: Elly Vullings en Ri- ky Gooren. Misdienaars: W. Kunen-W. Clas sens; J. Peeters-G. Vullings. Akolieten: L. Heidens, Jan Kunen, H. Rambags, L. Rambags. 9 u. M. Janssen, H. Baltussen, W. Cornelissen en L .Reintjes; 10.30 J. Koenen en M. Koch. 1 januari: 7.30 J. Reintjes en J. de Lauw; 9 u. Tonny en Theo Corne lissen, B. van Hees en Jac. Heidens; 10.30 Frans Voermans en J. Voer mans (Wzn.). In de week: 7.30 M. van Vegchel en T. Smets; 8 u. Th. Stevens. Zondag onder het Kerstoctaaf: Om 7.30 leesmis voor de parochie; 9 uur hoogmis jaargetijde voor Th. Bouten; 10.30 leesmis voor de Z.E.H. pastoor Vostermans. Maandag: 7.30 leesmis voor Ger truda Verheijen-Droesen; 8 u. lees mis voor Wilhelm Gommans. Dinsdag: 7.30 gezongen jaargetijde voor Johanna Beclet; 8 u. leesmis voor overleden Lourdesvrienden. Woensdag: Nieuwjaarsdag. 7.30 leesmis voor Chr. Gooren en echt genote; 9 u. hoogmis voor Gerard Hendrickx; 10.30 leesmis voor Jean Jacobs. Donderdag: 7.30 leesmis voor Jo hannes Voermans en echtgenote; 8 u. leesmis voor Jacoba Goumans-Pe- ters. Vrijdag: eerste vrijdag van de maand. 7.30 leesmis voor Hendrik en Piet Claessens; 's avonds om 7.30 leesmis voor Hendrik Philipsen. Zaterdag: om 8 uur leesmis ter ere van O.L. Vrouw van Altijddurende Bijstand en St. Gerardus; 's avonds om 7 uur leesmis voor Antoon Smets v.w. de firma Pijpers en personeel. Akolieten zondag :7.30 Jan Voer mans (Wzn.) en J. Voermans (Jzn.); PAROCHIE YSSELSTEYN Zondag onder het Kerstoctaaf: 7.30 leesmis voor de parochie; 8.45 leesmis voor Jan Litjens; 10 uur Hoogmis, gesticht jgt. v. Wilhelmina Claessens-Michels; 11.30 leesmis v. Wilhelmina Geurts-Spreeuwenberg. Maandag: 8.00 leesmis v. Francina Cleophas- Spreeuwenberg. Dinsdag: oudejaarsavond. 19.30 u. avondmis tot dankzegging. Woensdag: Nieuwjaar. 8.30 lees mis Justinus Janssen en Lucia van den Broek; 10 u. hoogmis. Donderdag: 8.00 leesmis v. d. overl. fam. Jeurissen-Janssen. Vrijdag: 8.00 leesmis t.e.v. O.L. Vr. van Altijddurende Bijstand v .d. fam. Peeters-In 't Hulst. Zaterdag: 19.30 avondmis v. Fran cina Cleophas-Spreeuwenberg best. d.d. L.V.B. "RECTORAAT VREDEPEEL Zondag onder het Keretoctaaf: H. Familie. 7.45 vroegmis v. d. overl. van fam. Bloemen-van Kessel; 10 u. hoogmis t.i.v. leden Vee verzekering. Door de week H, Mis 7.45 uur. Maandag: v .1. zielerust van over ledenen. Dinsdag: v. d. zielerust van een overledene (D. v. B.). Woensdag: Oktaafdag van Kerst mis, Nieuwjaarsdag. 7.45 vroegmis t.b.i. (Horst); 10 uur hoogmis v. d. zielerust van overledenen. Donderdag: t.b.i. (Meterik). Vrijdag: v .d. zielerust van over ledenen. Zaterdag: 19.00 avondmis v. d. overl. fam. Philipsen-Smets. RECTORAAT HEIDE Zondag onder het Keretoctaaf: H. Familie. 7.30 leesmis voor Johan nes en Hendrikus van Kempen; 10 u. gesticht gezongen jaargetijde voor Jacoba Michels-Ja kobs. Akolieten: Jan Janssen en Jan Ewals. Misdienaars van de week: Jan en Peter Michels. Kerkdeurkollekte t.b.v. het zorgenkind. Maandag: 7.30 leesmis t.b.i. Dinsdag: 7.30 leesmis t.b.i. van de fam. Rongen-Litjens. Woensdag: Nieuwjaarsdag, Feest van de Moeder Gods. 7.30 leesmis voor de overl. familieleden Peeters- Janscen; 10 uur Hoogmis voor het rectoraat. Misdienaars: René en Ri- kie Gielens, Karei Arts, Martien Peetere, Jan Nabben en Peter Muij- sers. Donderdag: 7.30 leesmis t.b.i. van de familie Claes-Derikx. Vrijdag: eerste vrijdag van de maand. 7.30 leesmis voor Peter Paul Janssen; 7.45 Avondmis t.b.i. Zaterdag: 7.30 leesmis voor Petrus Mathijs Janssen. Biechtgelegenheid: van 67 uur. Kerkpoetsen: Annie en Maria Pee ters. RECTORAAT VEULEN Zondag onder het Keretoctaaf: Feest van de H. Familie. 8 uur lsm. voor zal. Gerardus Smits; 10 uur Hoogmis 3e zeswekendienst voor zal. Lambertus Janssen. Maandag: 8 uur leesmis uit dank baarheid fam. Reintjes. Dinsdag: 8 uur leesmis zal Maria Kunen-van Rens. Woensdag: Nieuwjaarsdag, feest van de H. Moeder Gods. 8 uur lees mis voor de parochie; 10 uur Hoog mis 3e zeswekendienst voor zal. Piet Cleven. Donderdag: 8 uur leesmis zal. An na van Rijswijck-Verheyen. Vrijdag: 1ste vrijdag van de mnd. toegewijd aan het H. Hart van Je zus; 8 uur bijz. H. Mis uit dankbaar heid t.e.v. H. Hart. Zaterdag: Priesterzaterdag. 8 uur leesmis voor Paus Johannes XXIII en overl. Priesters. Zaterdagavond: feest van de Verschijning des Heren. 7.30 4e zeswekendienst voor zal. Lambertus Janssen. Akolieten voor 29 dec.: Willy van Ooi, Jan Geelen en Gerard Koenen. RECTORAAT SMAKT Zondag onder het Kerstoctaaf: 7.30 H. Mis voor overl. fam. Sey- kens-Fleurkens; 10 uur Hoogmis v. Petronella Derks-Meulensteen. Maandag: 9 uur H. Mis. Dinsdag: 9 uur H. Mis overleden ouders de Haart-Cremers. Woensdag 1 jan. Nieuwjaarsdag. 7.30 H. Mis; 10 uur Hoogmis tot in tentie van onze gemeenschap. Donderdag: 9 uur H. Mis. Vrijdag: le vrijdag van de maand. 9 uur H. Mis. Zaterdag: 9 uur H. Mis; 's avonds om 7 uur H. Mis int. fam. Wijn- hoven-Braun. PARA LOS ESPAflOLES Y PORTUGUESES DE VENRAY Y ALREDEDORES El domingo proximo es el ultimo domingo del Adviento. A las diez y media Misa con müsica y platica en Castellano en la Ermita de San José en Smakt. El miér coles es la fiesta de la Navidad de Nuestro Senor. Después de haber oido el aviso de algunos de los Espanoles, el Padre Juan celebrarè la Misa de Navidades con Villancicos espanoles y Portu gueses el JUEVES el dia 26 de di- ciembre a las diez y media en la Er mita de San José. Pues el Juevues proximo pasaran los taxis y los autobuses en la hora ordinaria por las paradas conocidas asi qu todos puedan asistir en esta Misa de Navi dades. El domingo proximo haremos también un acto litürgico de peni- tencia y el miso dia 26 de diciem- bre, el JUEVES proximo habra ocasión para confesaree asi que todo el mundo pueda comulgar en esta fiesta. O wat zon is komen dalen In den Maeghdelijcken schoot! Zie hoe schijntze met heur stralen Alle glanssen doof en doot. Ay hoe schijnt dit hemelsch kint, Aller zielen licht en hoeder, Zon en maen en starren blint, Uit den schoot der zuivre moeder! Englen, daelt van at Paradijs: Zingt den hemel eer en prijs, En met vre den harten kroont, Daer een goede wil in woont. Zie hoe starooght daer een Oude, Achter deze maeght, op 't pant, Dat de hemel hem betrouwde; Dat de kroon van ootmoedt spant. Salomon, vol majesteit, Rijck van diamante straelen, Magh het in zijn heerlijckheit By Godts nedrigheit niet haelen. Englen, daelt van 't Paradijs: Zingt den hemel eer en prijs, En met vre de harten kroont, Daer een goede wil in woont. Komt, ghy koningen en heeren, U hier spieglen in dit licht: Jesus zal u ootmoedt leeren, Die zijn hof in stallen sticht Ziet de Moeder: ziet den Zoon. Kust de windsels: kust de doecken. Buight uw hoofden: buight uw kroon. Zwijght, vernuftigen en kloecken, Englen, daelt van 't Paradijs: Zingt den hemel eer en prijs, En met vre de harten kroont, Daer een goede wil in woont. Joost van den Vondel

Peel en Maas | 1968 | | pagina 4