Hoe schadelijk is wild? KERKELIJKE DIENSTEN TIJDENS DE KERSTDAGEN Kerkgezang voor het feest van Jezus' Geboorte Vredeskerk Yenray BIJ GOED FAUNABEHEER BEHOEFT DE LANDBOUW NIET TE LIJDEN Van alle in het wild levende zoogdieren is er niet één dat de boer voordeel brengt. Er zijn er wel die naast de schade die zij aanrichten Oók nog wel wat goeds doen, maar in de moderne landbouw overweegt de schade. Een klein voor beeld zal dat aanstonds duidelijk maken. Vroeger had de boer geen hekel aan de kleine roofdieren, zoals wezel, her melijn, marter enz. Pas bij de vos en de bunzing begon de schade, want deze dieren vergrepen zich telkens aan kippen en eenden. De kleintjes, zoals wezel en hermelijn zag hij eigenlijk wel graag: ze ruimden heel wat muizen uit de weg. Maar de dorsmachine betekende voorgoed het einde van alle muizenplagen. Want het graan werd opgetast in schu ren, mijten en hooibergen en zó snel afgedorst dat zeker driekwart van alle muizen de dood vond in de machine. Daar kon de veldmuis niet tegenop. De maaidorser voor komt, dat zelfs in de graanopslagplaatsen het ongedierte een kans krijgt. Wezel en hermelijn doen daarom geen nut meer. Ze vergrijpen zich nogal eens aan de siereendjes of de krielkipjes en zo is de schade groter dan het nut. VERANDERDE OMSTANDIGHEDEN Bezien wij de planteneters. zoals konijnen, hazen, reeën en herten, dan kan eveneens gesteld worden dat de boer er alleen maar schade van heeft. De kwestie is dat de ak kerbouw geen nut meer heeft van het afgrazen van bouwland. Vroeger was dat anders. Bij de oude, inland se rogge ging het er om, een plant te krijgen die voldoende uitstoelde om veel aren te vormen. Deze rogge werd vroeg gezaaid, soms al in sep tember. Bij een zacht najaar ontwik kelde het gewas zich flink en dan joeg de boer soms een koppel scha pen het veld op om de rogge vóór de winter af te weiden. Dit kwam het gewas ten goede, zei men. Intussen zijn nieuwe roggerassen gekweekt, die minder uitstoelen en daarom dichter gezaaid worden. De ze worden op tijd gezaaid, namelijk in oktober en deze rassen zijn zó ge voelig, dat ieder bladverlies tot ver minderde opbrengsten leidt. Dit is het misverstand dat bij de jagers nog steeds heerst. Want als vroeger schapen op de rogge geweid werden dan was het óók niet slecht wan neer een koppel reeën of herten de rogge afgraasde. Dat is nu echter uitermate schadelijk en dat weten de meeste jagers niet! WILDSCIIADE IS VOGELSCHADE Het grote wild. zoals reeën, her ten en wilde zwijnen, is dus uiter mate schadelijk, maar het is hoofd zakelijk gebonden aan de zandgron den. En juist daar heeft zich in de laatste 15 jaar een grote verandering plantendelen, dat wlldschade feite gras gelegd. Een goede grasmat is een zo overvloedige verzameling plnatendelen, dat wildschade feite lijk geen rol meer speelt. De uitzon deringen vindt u op de boerderijen tussen de bossen waar men nog gra nen (inclusief snijmaïs) en voeder bieten teelt. Daar is nog sprake van wildschade. Op de kleigronden bestaat de wild schade voornamelijk uit vogelscha- de. Deze overheerst alle andere schadegevallen. Ook op vele zand gronden is dat het geval. De kwestie is, dat goed zaaizaad duur is. Men past daarom precies af hoeveel zaai zaad per ha. nodig is. De boer móet dat doen, want zowel bij gebruik van te veel als van te weinig zaai- zaal daalt de opbrengst sterk. En u voelt het al: wanneer de boer de juiste hoeveelheid zaaizaad heeft ge bruikt en er strijkt een koppe dui ven, patrijzen, fazanten of kraaien op neer en zij peuzelen een deel van het zaad op. dan loopt de schade meteen in de honderden guldens per ha! Hoe men het wendt of keert, dit is een kwaad dat de boer om zijns levens wil niet kan dulden. Hij heeft daartegen echter een machtig wa pen, want alle zaaizaad wordt tegen woordig ontsmet en de daarbij ge bruikte spullen liggen wél zwaar in de vogelmaag. Wanneer dan duizen den vogels sneuvelen is de boot aan en regent het protesten van de niet- agrariërs. GEVEN EN NEMEN Er zijn gelukkig ook lichtpunten. Wat het grote wild betreft bestaat een prettige samenwerking tussen de grondeigenaren en de directie van het ministerie van landbouw en visserij. Dit laatste regelt de jacht. Voor schadelijk wild (schadelijk dan in de zin van de voorschriften!) zo als konijnen en vossen is de jacht het hele jaar open. Voor het edele wild, waartoe ook de hazen behoren, is een open en gesloten jachttijd, maar voor reeën en herten is het aantal dieren dat afgeschoten mag worden, vastgesteld. Hierbij schiet men de oude en verzwakte exempla ren af om de wildstand te verbete ren. Principieel is de zaak nog niet voor honderd procent wettelijk rond omdat men zich op het standpunt kan stellen, dat wie wild belieft te houden ook maar moet zorgen dat het aan de kost komt en dat het niet opgaat dit op andermans kul- tuurgrond te laten weiden. Dat is 't standpunt van sommige boeren. Daar staat dan tegenover, dat er negen wildschadecommissies zijn, een in Zeeland, in Utrecht, in Zuid- Holland, in Noord-Holland, in Noord Brabant en in Limburg en een voor Fiesland-Groningen plus een voor Overijssel-Gelderland. Daar kan de boer terecht als hij klachten heeft en schade lijdt. Afgezien van de vogelschade kan men zeggen dat de wildschade ver teruggedrongen is. Bij de vogels gaat het er om dat zaaizaden worden be handeld met spullen waarvan de vogels een afkeer hebben. Zo voor komt men grote afslachtingen. De directie Faunabeheer voert een beleid, dat gericht is op instandhou ding van het wild, maar tevens op zo gering mogelijke schade voor land- en tuinbouw. Het is echter onmogelijk wild over te laten blijven zonder schade. DE STROPERIJ Dat de wildschade voor land- en tuinbouw geen groot vraagstuk meer is blijkt ook wel hieruit, dat de ouderwetse stroper praktisch heeft afgedaan. Tot aan de 2de wereld oorlog kende het platteland zijn be roepsstropers, die, hoewel een beet je a-sociaal, tóch de vrienden der boeren waren omdat de boer van wege zijn pachtkontrakt zelf niet stropen kon. Uit dat gilde recruteer- den handige grootgrondbezitters voorheen wel eens hun jachtopzie ners. Dat is al lang voorbij. Dé moderne stroper is een stede ling of dorpsbewoner, die er met auto, lichtbak en geweer op uittrekt en schiet wat hij schieten kan. Dit type wilddief opereert tot in de par ken van onze grote steden toe! Het gaat daarbij meer om de ..sport" dan om de verdienste en ook wel om het avontuur. Sportief is dit optreden echter helemaal niet. Allereerst omdat men zich toeëigent wat aan een ander toebehoort en ten tweede omdat men zich niet stoort aan de tijden dat de dieren paren, jongen hebben of eieren uitbroeden. Tenslotte bekommert de stroper zich ook niet om de vraag of er dieren overblijven. Hij is een roofdier ge worden. In het algemeen kan men zeggen, dat Nederland thans zó door snel wegen wordt doorkruist, dat het wild veelal teruggedrongen is in uit hoeken. Onder de wielen van snelle auto's sneuvelt bijna net zovee^.jals door jagerstoedoen. Kippen lopen niet meer los maar zitten in geslotèn hokken. In de echte akkerbouwstre- ken is het wild bijzonder schaars. Willen wij in ons land nog een restje natuur overhouden, mét de fauna die daarbij behoort, dan zul len wij zeer voorzichtig met het wild moeten omspringen. Dat wild heeft alleen wetenschappelijke en recrea tieve betekenis, afgezien van de lief de tot het dier. Dat is echter ruim voldoende om niet verder te gaan uitroeien! Gij Feest, gevierd door 't juichend Christendom; Gij Feest van Bethlems Nacht Gij, Lied des Danks, die naar den hemel klom, eVoor 't Heil ons toegebragt I Bind gij eens 's waerelds volken saam 'Van op- tot ondergang Zij Jezus Komst, en Jezus Naam Eens aller Feestgezang PAROCHIEKERK VtfJRAY Dinsdag 24 december: 19 uur plechtige hoogmis als kerst viering voor Antoon Jans-Beken. Woensdag: eerste kerstdag. De plechtige Nachtmis begint klokslag 12 uur 's nachts tot intentie van alle parochianen; 8 uur de Herdersmis, G. Delauw, echtgenote en dochter Maria; 9.30 de Dagmis, overl. fam. Heyl; 11 uur laatste H. Mis, Ferdi nand van Els en echtgenote. Geen avondmis. Donderdag: tweede kerstdag. 8 u. Mevr. Janssen-Hendriks van de Weem; 9.30 hoogmis voor de paro chie; 11 uur overl. ouders Theuws- Reyniers; geen avondmis; 16 uur Krstconcert. Ziekencommunie met Kerstmis Eerste Kerstdag zullen alle zieken van onze parochie de H. Communie thuis gebracht krijgen. De kapelaans vertrekken om 7 uur 's morgens vanuit de kerk, zodat rond half ne gen de laatsten aan de beurt zijn. We zouden gaarne zien dat zieken die ons niet bekend zUn, doorge geven worden bij een der geestelij ken, liefst vóór zondag 22 dec. Dinsdag: om 19 uur PI. H. Mis als Eerste Kerstviering. Woensdag: Hoogfeest van Kerst mis. Opi 12 uur PI. Nachtmis. 'sMor- gens zijn de H. Missen als op zon dag: 7.30. 9.00, 11.45; hoogmis 10.15; geen avondmis. Donderddag: Tweede Kerstdag. H. Missen als op zondag. Geen avond mis. Kerst-agenda 1. Eerste Kerstdag wordt om 8.30 u. de H. Communie thuis gebracht aan de zieken en thuiszittenden. die op die dag de H. Communie willen ontvangen. De zieken en thuiszittenden, die op de eerste zaterdag thuis de H. Communie ontvangen zijn ons bekend; ande ren, die ons niet bekend zijn, die- ne men zo spoedig mogelijk aan de pastorie op te geven. Dinsdag 24 december van 36 u. gelegenheid om te biechten. Om 19.00 pl. H. Mis: 1ste Kerst viering. Om 18.45 beginnen de Zangertjes van St. Frans kerst liederen te zingen. Zij zullen ver der zingen onder de offerande en het Communie-uitreiken. De ge lovigen zingen de latijnse vaste gezangen: Kyrië, Gloria enz. Na de Mis zingen we samen enige Kerstliederen. Woensdag 12 u. Pl. Nachtmis; weer gezongen door de Zanger tjes van St. Frans. Om 11.45 be ginnen de Zangertjes met meer stemmige Kerstliederen. Onder de Mis zingen de gelovigen de vaste gezangen: Kyrië, Gloria enz. Tijdens de offerande en het Communie-uitreiken zingen de Zangertjes van St. Frans. Na de Nachtmis zingen we samen enige Kerstliederen. 25 december 's morgens zijn de H. Missen: 7.30, 9.00, 11.45, hoog mis 10.15. Onder deze Missen zin gen we kerstliederen als intrede zang enz. 's Avonds géén avond mis. Dinsdag: 19.00 plechtige avondmis van de Geboorte des Heren: Kerst mis. Vanaf half zeven worden door het kinderkoor kerstliederen gezon gen. In de mis zingt het heren-, dames- en kinderkoor de vierstem mige Petrus en Paulusmis van Jan Vermulst en als wisselende gezan gen meerstemmige kerstliederen. (12.00) uur: plechtige nachtmis van Kerstmis, opgedragen voor alle pa rochianen. In deze nachtmis zingt het heren- en dameskoor de St. Jo- sephmis van P. Emmanuel Bucher en meerstemmige kerstliederen. V.a. half twaalf worden met het koor kerstliederen gezongen. Woensdag: Eerste Kerstdag: de tijden van de diensten zijn als op zondag, maar er is geen avondmis. 7.30 u. eucharistieviering volkszang; 9 uur eucharistieviering, meërstem. zang door kinderkoor; 10 u. eucharistieviering m. volkszang; 11.30 u. eucharistievierng m. volksz. Donderdag: tweede kerstdag, tij den van de diensten als op zondag, maar er is geen avondmis. 7.30 uur eucharistieviering; 9.00 uur eucharistieviering m. meer stemmige zang door kinderkoor; 10.00 uur hoogmis met meerstemmi ge zang door dames- en herenkoor. 11.30 uur eucharistieviering. HERVORMDE GEMEENTE Kerstfeest: Op de Eerste Kerstdag, aanvang 10 uur, wordt de dienst geleid door de Weleerw. Heer Keers en Pater Gratianus van Smakt, terwijl de Heer van Dijk enige Kerstliederen zal zingen. Tweede Kerstdag: Gezinskerst feest in zaal San Damiano aan de Kruisstraat, aanvang 4 uur n.m. PAROCHIEKERK OOSTRUM Dinsdag: 8 u. Martinus Reijnders en Petronella Kleuskens. Gelegen heid om te biechten van 67 u. 's Avonds om 10 uur pl. nachtmis van Kerstmis voor de parochie. Woensdag: Hoogfeest van Kerst mis. 8.30 Martien Moorrees; 10 uur Hoogmis overl. fam. Hermsen-ten Haaf; 15.00 pl. Lof. Eerste Kerstdag wordt de H. Com munie aan de zieken gebracht. Tij dig melden! Donderdag: 8.30 Antoon Kessels (buurt); 10 uur Hoogmis Theo Camps. FAROCHIEKERK OIRLO Woensdag: Hoogfeest van Kerst mis. 12.00 Nachtmis; 8.00 herdersmis 10.00 hoogmis, overl. fam. v. Rijs- wijck-Martens. Donderdag: 2e Kerstdag. 7.30 lees- mis voor Harry Paanakker. 8.30 maandd. Alberdina M. Janssen- Aarts; 10 u. hoogmis v. Wilhelmus Vogelsangs en Petronella Swinkels. •PAROCHIE CASTEKIRAY Woensdag: Middernacht Nachtmis voor de parochie; 8 u. Herdersmis met zang van de school; 10 u. hoog mis voor de vrede; 15 u. Namiddag oefening met Kerstliederen. Donderdag: 2e Kerstdag. 8 u. lees- mis tot int. Wed. Classens; 10 uur hoogmis voor Drika Dinghs-Arts v. bejaardenvereniging. Woensdag: hoogfeest van Kerst mis. 12 uur de Kerstmis opgedragen voor de parochie; 7.30 leesmis voor P. J. Rongen; 9 u. hoogmis voor overl. fam. Martens-Verhees; 10.30 leesmis voor Jean Jacobs; 5 u. kerst lof. Donderdag: 2e Kerstdag. 7.30 lees mis voor de parochie; 9 u. hoogmis voor Gerard Hendrickx; 10.30 lees mis voor Gertruda Jenniskens- Droesen v.w. Herwonnen Levens kracht. PAROCHIE YSSELSTEYN Woensdag: Hoogfeest van Kerst mis. 12 uur nachtmis voor de paro chie; 8.30 leesmis v. Michiel Jeuris- sen best. door de boerenleenbank; 10 uur hoogmis v. Gerrit van Dijck; 11.30 leesmis v. Martin Bus en echt genote en Wim Bus. Donderdag: 2e Kerstdag. 8.00 lees mis v. Harry Maessen en echtgeno te en Jacques Maessen; 9.00 maand- dienst voor Piet Verheyen en Maria Litjens; 10 u. hoogmis. PAROCHIEKERK MERSELO Woensdag: Hoogfeest van Kerst mis. 12.00 Nachtmis voor alle paro chianen; 7.30 leesmis voor Henricus van Helden; 10 u. Hoogmis voor vre de op aarde; 11.30 leesmis voor An toon Verhaag. Donderdag: Tweede Kerstdag. H. Stephanus. 7.30 gest. Ism. voor Anna Cath. Muysers; 10 u. Hoogmis voor Peter Hubertus Versteegen; 11.30 leesmis voor Petronella van Rijs- wijck-Stiphout. De zieken ontvangen de H. Com munie op Kerstdag na H. Mis van 7.30 uur. Kerstdag gelegenheid om de en veloppen van de Adventsaktie t.b.v. pater van Meyel in te leveren. "fcECTORAAT VREDEPEEL Woensdag: Geboorte des Heren. 12.00 pl. nachtmis v.h. geestelijk en tijdelijk welzijn van de parochianen; 8 u. dageraadsmis v. d. zielerust van een overledene; 10 uur hoogmis t.i.v. fam. Cornel issen-Jacobs. Vandaag kollekte v. d. missie van Pater Jan Janssen. 3 uur pl. Lof. Donderdag: tweede Kerstdag: 7.45 vroegmis t.b.i. (Horst). 10 u. hoog mis t.i.v. fam. van Bakel-Peters. RECTORAAT HEIDE Woensdag: Kerstmis. Te 24 uur Nachtmis voor de overl. ouders En- gelbertus Nellen en Helena Rutten. Misdienaars: Jan en Jan Janssen, Jeu en Peter Spee, Karei Arts en Martien Peeters. Te 7.30 Dageraads mis voor Toon Seijkens. Na de Da geraadsmis wordt de H. Communie naar de zieken gebracht. Te 10 uur Dagmis voor een goede uitkomst. Misdienaars: Jan Nabben, Peter Muijsers, Harrie Maas, Martien Poels, Jan en Peter Michels. Wie een, twee of drie missen meeviert, mag ook een, twee of drie maal communiceren. Lof te 3 uur. Donderdag: Tweede Kerstdag. Te 7.30 leesmis voor het rectoraat. Te 10 uur Hoogmis voor het rectoraat. Misdienaars: Naud en Jan Gielens, Jan en Jan Janssen, Jeu en Peter Spee. RECTORAAT VEULEN Woensdag 25 dec.: Hoogfeest van Kerstmis. 5 uur Nachtmis zal. Rec tor J. Geurts; 8 uur lsm. voor de parochie; 10 uur Hoogmis jgt. voor zal. Jan Reintjes; 2.30 Kerstlof. Donderdag: 2e Kerstdag. 8 uur leesmis overl. fam. Geelen-Boonen; 10 uur Hoogmis 2e zeswekendienst voor zal. Piet Cleven. RECTORAAT SMAKT Woensdag: Hoogfeest van Kerst mis. 5 uur pl. Nachtmis (nit. Antoon van Dijck en zoon Ser); 8 uur H. Mis; 10 uur pl. Hoogmis int. Gerrit Janssen. Donderdag: 2e Kerstdag, feest van de H. Stephanus. 7.30 H. Mis overl. fam. Seykens-Fleurkens; 10 uur Hoogmis Wilh. Janssen en overl. ouders.

Peel en Maas | 1968 | | pagina 12