Konsekwenties voor Venray Adventsconcert Vliegveld «De Peel» van nationaal belang? fsz Venrays arbeidsmarkt in november Politierechter Keutaktie gr WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN De affaire P. gesloten? Uit Peel en Maas TRUCK-SERVICE in de Paterskerk VRIJDAG 13 DECEMBER 1968 No. 50 NEGEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 2t POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1BSM52 PRUS PER KWARTAAL Mta Vwo, 223) De affaire va nadjudant P. schijnt afgesloten met het vonnis dat dins dag 3 dec. geveld is. Zo lang de zaak in handen der justitie was, hadden wij, in tegen stelling tot enkele andere bladen, geen behoefte aan commentaar, of op- of aanmerkingen over deze af faire. Doodgewoon omdat we meen den dat eerst een vonnis geveld moet zijn, voordat men beschuldi gend met de vinger kan gaan wij zen, of commentaar kan leveren Nu dat vonnis gevallen is, hebben we echter wel behoefte om hierop terug te komen. Want bij deze hele affaire is Venrays naam en Venrays politie toch wel zodanig betrokken en betrokken geweest, dat men er moeilijk over zwijgen kan. Deze hele affaire heeft ondanks twee bepaald niet korte rechtzittingen vele, vele vragen open gelaten. Zoals de vraag bijv. hoe het mogelijk is geweest dat een man, die, zoals de Officier van Justitie zelf vertelde in zijn re quisitoir, zulke grote verdienten ge had heeft voor de Rijkspolitie, tot zulke daden is kunnen komen? De vraag is ook open gebleven, waarom in dat toch nog altijd meer van 14 december 1918 De Koningin heeft de volgende telegrammen uit Maastricht ontvan gen: Negenenveertig ter vergadering van de Zuid-Limburgsche Distribu- tievereeniging aanwezige burge meesters van Zuid-Limburg, over tuigd mede te spreken namens al de niet aanwezigen, uiting gevende aan hun verontwaardiging over het stre ven van sommigen om eene afschei ding van een deel van Limburg uit het Nederlandsche staatsverband te bevorderen, bieden Uwe Majesteit de eerbiedige verzekering aan hun ner hechte trouw en innige ver knochtheid. De burgemeester van Heer, mr. A. Thomassen, schrijft aan de Lim burger Koerier dat hij de Neder landsche vlag in den top van het Raadhuis te Heer heeft doen plaat sen, welke vlag daar blijft, totdat het inlijvingsgevaar als niet be staand verklaard is, oftotdat een vreemde mogendheid haar laat verwijderen Menu Centrale Keuken: Dins dag 17 Dec. snijboonen met gebak ken vleesch. Woensdag 18 Dec. rijst- pap. Donderdag 19 Dec. zuurkool met gebakken vleesch; Vrijdag 20 Dec. rijstpap; Zaterdag 21 Dec. stamppot savoyekool met kaasportie. Maandag 23 Dec. stamppot aard appelen, wortelen met gebakken vleesch. Centrale Keuken. Het Be stuur brengt ter kennis, dat de kin dermaaltijden met ingang van Maandag 16 Dec. niet meer om half vier, maar om 12 uur zullen plaats hebben. In verband met den ver moed elij ken toekomstigen stand der broodrantsoeneering en vleeschvoor- ziening worden ouders en sub-comi- té's er nadrukkelijk op gewezen, dat een geregelde en flinke deelname in het welbegrepen belang der Ven- raysche schooljeugd zal zijn. De secretaris P. J. Janssen Goedkoop brandstof! A.s. Dinsdag van 2 tot 4 uur verkrijg baar bij Wed. J. v. d. Linden droge veenkluiten en gruis aan ƒ1,per 100 pond, zakken meebrengen. Rijkskleeding voorziening. - De prijzen zijn als volgt: Heerenulsters 21.50 Jongensulsters, 18,50 en 16,50 naar gelang de maten. Motorjekkers 17.50 Manshemden, lengte 1.10 2.70 1.00 2.50 0.90 2.20 Jongenshemden, lengte 0.80 1.75 0.70 1.50 0.60 1.35 Vrouwenhemden lengte 1.10 2.65 1.00 2.45 0.90 2.20 Meisjeshemden lengte 0.80 1.80 0.70 1.45 0.60 1.30 Moltondekens 2.50 Omslagdoeken 2. Een ieder heeft recht deze klee ding te kopen, er is dus geen wei standsgrens. Gevraagd een werkman voor boerenwerk bij V. Fonck sr. Grote protestvergadering tegen de plannen om Limburg van Neder land af te scheuren en bij België te voegen. Spreker: de Eerw. Pater C. Hentzen, hedenavond om half zes in het Patronaat. De Besturen der R.K. Organisaties. dan 20 mensen tellende korps nim mer iemand hiertegen in het geweer is gekomenAntwoorden als: „ik was bang" en „wij hadden angst" klinken vreemd uit monden van politiemensen, van wie verwacht mag worden dat ze zich met heel hun persoon inzetten voor de vei ligheid en behoud van hun mede burgers De vraag is opengebleven, waarom de betrokene van zijn commando ontheven werd op een heel andere grond, voor een heel ander feit, dat echter bij de rechtbank-behandeling slechts even door de verdediger werd aangehaald, maar verder on der tafel schijnt te zijn gevallen. Maar bij die laten we zeggen „eerste" affaire, waren ook andere mensen betrokken, wier eer en goe de naam mede op het spel gezet zijn. Tellen die niet mee De vraag is open gebleven, hoe het mogelijk is dat politiemensen te genstrijdige verklaringen afgaven, verklaringen wijzigden en dan in ongunstige zin. Kan men zoiets van een onervaren burger al niet heb ben, zeker dan niet van politiemen sen, die uit ervaring weten moeten hoe belangrijk een juiste verklaring is voor een goede proces-voering Een andere vraag, die niet be antwoord, doch wel beangstigend is, luidt, waarom het een jaar moet du ren, voordat deze „affaire" afgeslo ten kan worden met een rechtszit ting. Wat moet het voor iedere mens en dus ook voor adjudant P. bete kenen bijna een jaar in het onge wisse te bliiven? Had men zolang werk om die zes gevallen uit de doe ken te doen Had men zoveel tijd nodig voor de onderzoekingen? Bij al deze vragen en de lijst kan nog veel langer gemaakt wor den zijn er echter ook bepaalde dingen wel zeer duidelijk naar vo ren gekomena. Dat is dat de geest in het korps der Rijkspolitie in Ven- ray niet goed is. „Hoe de verhou ding is in de groep Venray", aldus sprak veelbetekenend de Officier van Justitie „is uit de verhoren dui delijk geblekenAls hij eerder opmerkt dat de adjudant P. in het Heike, in West-Brabant en in Ruc- phen getoond heeft zijn mannetje te staan, dan vergat hij er wel bij te vertellen, dat daar de adjudant in gezet werd om een „lastige" bevol king weer in het gareel te krijgen, doch dat hij naar Venray kwam en zijn we goed ingelicht op uit drukkelijk verzoek om de geest in het korps beter te maken Hier was de bevolking niet „las tig" doch boterde het niet in de groepDat het hem ook niet ge lukt is die te verbeteren, blijkt wel uit wat de Officier zelf hierover op merkte Dat vinden we een ernstig feit Er is naar aanleiding van deze af faire veel geschreven en gepraat over de verhouding burgerij en po litie en smalend is in dit verband wel eens de opmerking gemaakt: de politie Uw vriend, Uw helper En toch is het dringende noodzaak in een goed geordende gemeenschap, dat de politie als zodanig gezien en beschouwd wordt door de bevol king. Zij dient de openbare orde te handhaven, de mensen het gevoel van veiligheid te geven, de verdruk ten te helpen. Een eerste noodzaak daarvoor is dat ze zelf in eigen kring orde weet te houden, de vei ligheid waarborgt en hulp weet te geven aan elkaar. Daarin is men ook als groep tekort geschoten en dat heeft zijn repercussies in de ver houding tot de bevolking. Daarom is de affaire P. niet afgesloten met het vonnis van dinsdag 3 dec. j.l. Dat heeft vragen open gelaten, die wel nooit beantwoord zullen wor den. Dat heeft echter ook konklu- sies opgeleverd, die men niet zo maar naast zich neer kan en mag leggen. Venray met zijn 25.000 inwoners heeft misschien net op het nip pertje gebruik gemaakt van zijn recht om gemeentepolitie te vragen. En met ingang van 1 juli van het komende jaar zal die er ook komen kans om hier een nieuwe groep op te bouwen, die inderdaad waarborgt dat de politie vriend en helper is en wordt-c-^ - AUTOMOBIELBEDRIJF ROM STATIONSWEG 183 TELEFOON 2325 OOSTRUM VENRAY Terwijl in de gehele provincie Limburg het werkloosheidspercen tage zakte van 4 procent in oktober naar 3.9 procent in november, gaf het rayon Venray van het geweste lijk arbeidsbureau hier een omge keerde tendens te zien. Daar steeg het percentage van 3 naar 3,1 pet. Voor november wel een zeer gunstig cijfer, aangezien men in de vooraf gaande jaren dan te maken kreeg met seizoen-werkloosheid. Van de andere kant moet er weer eens voor de zoveelste keer op ge wezen worden, dat de Venrayse cij fers nog altijd in Noord-Limburg het hoogste liggen. Venlo noteert 2,7 pet., Weert 2,3 pet. en zelfs Brunssum blijft onder het Venrayse cijfer met 3,7 pet. Het is dus nog al tijd Venray dat het relatief gezien het grootste aantal werklozen telt en dat minder schijnt te profiteren van de aantrekkende conjunctuur, die elders zorgt voor lagere cijfers Enerzijds een naar verhouding groot aantal werklozen, anderzijds een groot aantal aanvragen dat van 226 naar 243 steeg. Bijna de helft daarvan zijn aanvragen om metaal bewerkers, die schijnbaar niet te krijgen zijn, reden waarom men nog altijd pogingen blijft doen hiervoor Spanjaarden aan te trekken. Dat er bij die aanvragen ook nog 42 zijn voor bouwvakkers toont aan, dat ook in deze sector ondanks de win ter nog vrij constant arbeid te vin den is. Uit een en ander blijkt wel dat de aktie, die mede door het gewestelijk arbeidsbureau ondernomen wordt om tot omscholing te komen van juist wat oudere werknemers, wel op zijn plaats is. We hebben reeds eerder hierover in dit blad een uit eenzetting gegeven over de moge lijkheden, die er op dit terrein nog voor verschillende oudere werkne mers bestaan, doch nu komen spe-* ciale ambtenaren hierover ook mon delinge voorlichting geven. Op maandag 16 decerber om 8 uur zal in Venray zelf zo'n voorlich tingsavond worden in café In den Engel, terwijl donderdag 18 decem ber een dergelijke avond gegeven wordt in het gemeenschapshuis van Wanssum. Welicht dat verschillende mensen hun voordeel kunnen doen met wat daar verteld en gezegd wordt AUTOMOBIELBEDRIJF ROM STATIONSWEG 183 TELEFOON 2325 OOSTRUM VENRAY Het heeft verleden week reeds in dit blad gestaan. Op 22 december a.s. om 4.30 uur precies zullen het Venrays Mannenkoor en de Zanger tjes van St. Frans in de Paterskerk een adventsconcert verzorgen. Zij hopen dat de kerk goed bezet zal zijn. Het is immers in deze tijd maar een afwachten of men zich coor een dergelijk concert nog de moeite kan getroosten om te gaan luisteren. De beide koren hebben zich er terdege op voorbereid! Het zal U niet verwonderen als zij U mede delen, dat de volgorde van de te zingen motetten en gezangen zo ge kozen zijn, dat het als het ware als vanzelfsprekend ervaren wordt, dat het concert zal eindigen met enkele kerstliederen. Paul Timmermans, die in tegen stelling tot eerdere berichten, zijn opleiding geniet bii de heer Schell, zangpedagoog te Venlo, zal enkele soli vertolken. Paul is een oud-lid van de Zangertjes van SL Frans. Wij hopen dat er grote belang stelling voor dit concert zal zijn. Het kleine hondje dat aan een smal rood riempje de zaal binnen- dribbelde, moet wel de kleinste ge tuige zijn die ooit voor de politie rechter is verschenen. Het liep par mantig naast zijn bazin naar voren en veroorzaakte de nodige opschud ding aan beide zijden van de tafel. „Wat is dat?" vroeg de rechter fronsend. „Een dwerg-griffon, edelachtbare, maar een rasechte. Drieëntwintig centimeter schofthoogte, zeven cen timeter breed en dertig centimeter lang." De zelfgenoemde eigenaresse vertelde er niet bij hoe lang de neus van het diertje was. Dit soort heeft namelijk een plat gezichtje, zodat de neus nog geen halve centimeter uit stak. Dit nu had een buurman van de hondenbezitster er toe gebracht haar voor apehoudster uit te schel den, het edele stamboekdier een on dergeschoven meerkat van een mensaap te noemen en tenslotte het tengere wezentje een bord van wit karton om de nauwelijks te vinden nek te binden, waarop met grote letters werd verkondigd DIT IS EEN HOND. Zij liet de stamboekinschrijving zien, vol adellijke hondenamen. ,Ziet u nou wel, dat beest heeft toch een apesmoel" riep de verdach te. Maar hij moest z'n beurt af wachten. „Dit is het allerliefste snoesje van een snuitje van een snoetje van een snuizebol" teemde de dame en ze nam haar kostbare bezitting op de arm, om z'n snuitwerk in z'n snoet werk aan iedereen te kunnen laten zien. Het snuitje knorde ondertus sen als een klein biggetje. ,,'t Heeft inderdaad wel iets van een aap weg", zei de politierechter. „Dat is nog geen reden om bele digende woorden te uiten aan het adres van deze dame", meende offi cier. „En om zo'n zwaar bord om dat tere halsje te binden", snikte de eige naresse van de aapachtige stam boeklilliputter. „Wat is er voor beledigends aan, als je een aap een aap noemt?" vroeg de buurman, toen hij weer wat mocht zeggen. Als het werkelijk een aap is, niets" zei de rechter. „En mag ik een hond geen aap noemen ,als ie op een aap lijkt?" „Jawel, maar u mag de honde bezitster geen apehoudster noemen." „En mag ik dan een apehoudster noemen." „Daar zal ik geen bezwaar tegen maken." „Goed, dan zal ik voortaan hon dehoudster tegen haar zeggen." „Dan zal ik u nog eens wat an ders vragen" begon de officier. „Mag Ik u een vlegel noemen?" „O ja, als u dat graag wil. Ik ben niet zo gauw aangebrand „En mag ik dan tegen een vlegel een behoorlijke straf eisen?" „Nou, als 't een échte vlegel is." „Best, dan eis ik hier tegen deze vlegel, die opzettelijk beledigende woorden heeft gebezigd en zich op laakbare wijze heeft gedragen tegen een buurdame vijftig gulden boete of tien dagen." „U hebt het laatste woord", zei de politierechter tegen de buurman. „Nou ja, ik zag dat kleine sprin gertje voor een aap aan, heren", zei de verdachte. „Kijkt u zelf, meneer de rechter zei toch ook dat 't beest veel van een aap weg heeftZij had 'm eerst in de box, omdat ie an ders door de hele kamer rondsprong, maar hij klom d'r uit als een apie tegen een wandrek en ik zag 'm zo van grote hoogte springen. Ik wist niet beter, of 't was echt een aapje. Nou en toen ik hoorde, dat 't een hondje was, kwam ik nog effies in de war en zei ik nog een keer ape- dame of zoiets. Dat is alles. En dan is vijftig gulden wel erg veel geld voor een vergissinkie." De politierechter maakte er tien gulden van. Omdat hij zelf ook nog twijfelde of 't wel een hondje was. Verontwaardigd wendde de a pardon, hondebezitster zich tot haar dwerg-griffonnetje: „Kom maar, lekker snoepie, jij bent 't mooiste apie van de wereld, hoor!" Het mysterieuze diertje gromde tevreden. (a. MARTENS Voor allo raparatia* Schoolstraat 30 Tol. 2309 PAROCHIE ST. PETRUS-BANDEN Evenals andere jaren ontvangen alle zieken en ouden van dagen (boven de tachtig) met Kerstmis een kerstpakketje. 14, 15 en 16 december a.s. zal hiervoor een rondgang gehou den worden in de parochie. De meisjes die uw bijdrage vra gen hebben een legitimatiebewijs bij zich. Wij vragen U de zieken op te geven bij deze rondgang, ook de zieken die elders buiten onze parochie verpleegd worden. De namen van de parochianen boven de tachtig zijn in ons bezit. Mogen wij rekenen op uw milde steun. Wij beschouwen deze aktie als een teken van meeleven van heel de parochie met deze mensen. Bij ondervinding weet ik dat deze kleine gave ten" zeerste gewaardeerd wordt. Wij rekenen op U allen en nu reeds onze dank. DEKEN LOONEN NA OPENING E-3 WEG: De Kamer van Koophandel voor Noord-Limburg te Venlo heeft de suggestie gedaan het vliegveld „De Peel" in de Vredepeel open te stel len voor burgerluchtvaart. Het veld zou in de ogen van industrie en handel uit deze streek een centrale rol kunnen vervullen als vracht vliegveld voor dit deel van de E.E.G. en het zuiden des lands. Ook de voormannen van de aangrenzende Duitse Kamer van Koophandel zien enorme perspectieven voor dat sla pende militaire vliegveld als de E-3 weg het komende jaar geopend wordt. De toekomstmogelijkheden van het vliegveld „De Peel", een straal jagerbasis zonder veel verkeers- accomodatie, zijn aktueel geworden nu in Venlo een comité is opgestaan om een burgervlicgveld te bouwen op de Groote Heide bij Venlo. de plaats waar vroeger het oude Duit se vliegveld lag, dat ook nog een tijd bij de RAF in gebruik is geweest. In B. en W. te Venlo en de Kamer van Koophandel werd dat plan ver worpen. De Groote Heide wordt woonwijk en men voelt er niet veel voor de onrust van een dergelijk vliegveld in de stad te halen. Venlo en het Duitse achterland, dat te ver van Dusseldorf ligt, ziet veel meer mogelijkheden in het vliegveld „De Peel", dat als reserve in de Nato- strategie is opgenomen. Maar verder niet gebruikt wordt als voor wat oefeningen en nooduitwijkgevallen. De opening van dit vliegveld zou een aanvulling op Schiphol kunnen betekenen, zegt men. Het zou, mits behoorlijk uitgebreid, een groot vrachtvliegveld kunnen worden. Men zou het rendabel kunnen ma ken voor burgerluchtvaart door on der andere de basis beschikbaar te Vrijdag 13 dec.: 6.30 repetitie hele koor. Ook de tenoren en bassen ko men dus om 6.30 uur. Om plm. 7.30 uur vertrek i.v.m. een concert. Natuurlijk in uniform en muziekmap. De kleintjes gaan niet mee! (Het wordt voor deze „knapen" te laat!) Zaterdag 14 dec.: 10 uur koffie- bezorgers; 1.30 vertrek hele koor (dus ook de kleintjes) naar Ooster beek. Nadere mededelingen volgen. Alvast dit: in uniform en map. 's Avonds om 8 uur oudervergade ring in San Damiano. Een uitnodi ging bereikte U reeds! Komt U alle maal? Zondag 15 dec.: Hoogmis voor aan gewezen groep. Maandag 16 dec.: 6.45 Bad-Grun- ders. Dinsdag 17 dec.: 6.45 rep. hele koor (le en 2e stem). Woensdag 18 dec.: om 8.30 rep. tenoren en bassen. Donderdag 19 dcc.: 7.30 uur gene rale repetitie met Venrays Mannen koor in de „Kruuze". Willen alle te noren en bassen van ons koor hier goede nota van nemen! krijgen voor het enorme lespro gramma van de KLM, dat van Schiphol moet verdwijnen. Dit biedt dan een exploitatie-basis van groot belang. Momenteel zoekt de KLM dat veld over te plaatsen o.a. Woens- drecht en Twenthe zijn kansheb bers. De ligging van het vliegveld „De Peel" speelt een unieke rol nu de E-3 snelweg zijn voltooiing nadert. Eind april 1969 gaat de E-3 weg tot kort voor Venlo open, dus al tot de Midden Peelweg, enkele kilometers richting Venlo voorbij Helenaveen. De snelweg is dan al verder gereed, maar nog niet te gebruiken, omdat de E-3 weg hier nog geen aanslui tende wegen heeft De weg komt pas open in 1970 als de Maasbrug bij Venlo gereed is en de E3 weg van Antwerpen naar de Roer tot de Duitse grens gereed is. Hopelijk zul len dan ook de Belgen gereed zijn. Ook voor de hele Peel en het gebied van Venray, Deume en Helmond kan een nieuwe funktie van het vliegveld „De Peel" van eminent belang zijn. Het lijkt dienstig dat de gemcenuAjesturen van die plaatsen en de Eindhovense Kamer van Koophandel eens met de collega's van Venlo aan tafel gaan zitten. Steeds meer blijkt de grote rol, die de E-3 weg gaat spelen. De belan gen van Venlo en Eindhoven, Hel mond het Nederlandse en Duitse achterland tot tientallen kilometers in, zijn identiek. Alles bewijst dat de E3-weg een .nieuwe levensader wordt. En zo'n vliegveld komt op 20 minuten rijden van Eindhoven en de Duitse grens. Er komt een nieu we kans voor grote transportbedrij ven, die voor internationaal vervoer aan deze slagader moeten zitten.

Peel en Maas | 1968 | | pagina 11