iöm even naar DE WASCOMAAT „Lollebeek" Volksirauertag 'elf' benzine bij panne - Politierechter Venray krijgt gemeentepolitie Weet U Uw hoofdkraan te vinden? Uit Peel en Maas 2325 bellen Venray in het weekend VRIJDAG 22 NOVEMBER 1968 No. 47 NEGEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN ADVERTENTIEPRIJS li cl w n ABONNEMENTS PRIJS PER KW ART AAI (buhw. Vaaro, 2-25) PLAATSELIJKE COMMISSIE VOOR DE RUILVERKAVELING In verband met de ingebruikne ming van gronden, in het beheer bij de Plaatselijke Commissie, kan aan belanghebbenden het volgende wor den medegedeeld: Door de overstelpende drukte is voor het oogstjaar 1969 nog maar 'n gering aantal nieuwe overeenkoms ten betreffende het ingebruikgeven van gronden, aan belanghebbenden toegezonden. In verband daarmede hebben vele gebruikers reeds geïn formeerd of ze dezelfde gronden ook voor het jaar 1969 kunnen blijven gebruiken. Ten aanzien van het voortgezet ge bruik kan het volgende worden medegedeeld: a. Bouw- en tuinland. De gebruikers, die in het afgelo pen jaar van de Plaatselijke Commissie bouw- of tuinland in- gebruik werd gegeven, kunnen rekenen op een voortgezet ge bruik indien geen persoonlijk schrijven is ontvangen, waarbij werd medegedeeld dat een be paalde overeenkomst per 1-11- 1968 moest worden beëindigd. b. Graslanden Ten aanzien van het ingebruik gegeven grasland kan over het algemeen worden gerekend op 'n voortgezet gebruik, ofschoon waarschijnlijk nog enkele perce len voor 1969 gereserveerd moe ten worden i.v.m. compensatie van graslandverlies tengevolge van uitvoeringswerkzaamheden. De gebruikers van nog te reser veren percelen ontvangen zo spoedig mogelijk, doch in ieder geval voor 1-2-1969 a.s. bericht inzake een eventuele gebruiks- beëindiging. Voor uw rijbewijs naar Autorijschool Wim Ciaessens v Aanmelden Kennedyplein 10 tel. 2471 Poststraat 8 tel. 1429 Erkend A.N.W.B., Bovag, Vamor gediplomeerd HINDERWET Openbare kennisgeving verzoek om vergunning Op de secretarie van de gemeente Venray ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van H. Strijbos, Putten- weg 22, Ysselsteyn-Venray om ver gunning tot oprichting van een in richting (kuikenmesterij-varkens- fokkerij) waar propaan wordt ge bezigd. Adres inrichting: Puttenweg 22, kadasttraal gemeente Venray sectie I nr. 64. J. H. Bergkamp, Markt 2, Venray verzoekt om vergunning tot oorich- ting van een inrichting voor het op slaan van propaangas t.b.v. huishou delijk gebruik aan de Kampweg, ka dastraal gemeente Venray sectie L nr.*846. Verder is er nog een verzoek van F. J. M. van Gerven, Maasheseweg 20, Venray om vergunning tot op richting van een inrichting voor de opslag van benzine en petroleum met een afstapinstallatie alsmede 'n opslagplaats voor vloeibaar gas in flessen. Inrichting op bovenstaand adres, kadastraal gemeente Venray sectie C nr. 7550. Schriftelijke bezwaren tegen het verlenen van de vergunning kan een ieder gedurende tien dagen na dag tekening van deze bekendmaking in brengen bij het gemeentebestuur, waar dit verzoek ter inzage ligt. De ingekomen bezwaarschriften worden mede ter inzage gelegd. Mondelinge bezwaren kan een ieder persoonlijk of bij gemachtigde inbrengen op een openbare zitting, te houden op 2 december 1968 om 15.00 uur in het gemeentehuis. Venray, 11 november 1968. Burgemeester en wethouders van de gemeente, A. v. DIJCK, loco-burgemeester H. P. L. VORST, secretaris ALGEMEEN In het verleden werd in enkele gevallen vooral na de oogst van graangewassen onvoldoende aan dacht besteed aan de stoppelbe werking, dan wel deze veel te laat uitgevoerd. Ook enkele graslandpercelen kre gen onvoldoende verzorging. De Plaatselijke Commissie behoud zich het recht voor om indien nodig zelf de noodzakelijk geachte bewer king te laten uitvoeren, op kosten van de gebruiker. Voor het komende oogstjaar zal mede in verband met de kavelovergang einde 1970 streng worden toegezien op de noodzakelij ke grondbewerking en verzorging van het grasland van ingebruik ge geven percelen. VERVUILING VAN GRONDEN In verband met de kavelovergang en de daarvoor noodzakelijke 2e schatting worden eigenaren en ge bruiker van gronden bij deze ge wezen op de toepassing van een kor ting bij de 2e schatting indien de betreffende percelen zodanig door latsige onkruiden (o.a. door week, distels enz.) zijn vervuild, zodat bij kavelovergang een extra bewerking of bespuiting noodzakelijk blijkt Een goede verzorging van Uw gron den wordt U dus in Uw eigen be lang aangeraden. P ACIITBET ALIN G De betaling der pachtsommen van de in 1968 door de Plaatselijke Com missie ingebruiksgegeven gronden zal volgens de overeenkomst voor of op 1 november plaats moeten vin den. Een uitzondering kan worden ge maakt voor die belanghebbenden welke in de afgelopen jaren wegens ruilverkavelingswerkzaamheden een schadevergoeding te vorderen heb ben. De Plaatselijke Commissie moet n.l. in dat geval de te betalen pacht met de schadevergoeding verreke nen. De categorie van gebruikers van bij de Plaatselijke Commissie in be heer zijnde gronden, kan de pacht- betaling daarom beter uitstellen tot dat zij van het Bureau van Uitvoe ring het jaaroverzicht hebben ont vangen waarop het te betalen of te ontvangen eindbedrag staat aange geven. De Plaatselijke Commissie. OP DUITS SOLDATENKERKHOF IN YSSELSTEYN Meer dan 1000 nabestaanden van in Nederland gesneuvelde Duitsers waren zondagmorgen aanwezig bij de Nationale Duitse dodenherden king, die door de Deutsche Volks bund Kriegsgraberfürsorge op het Duitse kerkhof in Ysselsteyn was georganiseerd. De hele plechtigheid werd vocaal omlijst door het koor van het Duit se kollege uit Vlodrop. y Pfarrer Ottcmeijcr, verbonden aan het NATO hoofdkwartier in Bruns- sum vroeg zich in een rede af of herdenken nog zin heeft. Maar 55 miljoen gevallenen in de beide we reldoorlogen mogen niet voor niets gestorven zijn. Hun gebrachte offers moeten niet tevergeefs zijn. Ze moe ten ons dwingen aan vrede te den ken en de vrede te bewaren. Dat is de zin van het herdenken. De Duitse ambassadeur in Den Haag dr. H. Arnold was verheugd dat nog zovelen tijd en gelegenheid vinden om de herdenkingen als deze door de Volksbund georganiseerd bij te wonen. Ook al is nu het bijna een kwart eeuw na de wapenstilstand. Alleen zo kan men over de graven van de miljoenen heen een bijdrage leveren aan de verzoening en de vrede. „Wij ouderen", aldus de Am bassadeur, „welke de verschrikkin gen van de laatste oorlog en het zin loze daarvan bewust hebben beleefd, ondervinden ook nu nog de gevolgen daarvan. We hebben een grote taak: de vrede te dienen, opdat deze waanzin zich nooit meer herhale. Wij herdenken niet alleen de geval len Duitsers, welke op deze inmense dodenakker de eeuwige rust hebben gevonden, aldus deze Ambassadeur, maar in hen alle gevallenen, ook de vrouwen en kinderen in de bombar dementen, de slachtoffers van con centratiekampen en krijgsgevangen kampen, ongeacht welk ras of natio naliteit zij hadden. Wij herdenken, aldus dr. Arnold, ook de strijders van het verzet, ook van het Neder landse volk. Wij tesamen hebben de plicht mee te werken aan de verzoe ning. Deze herdenking van de ge storvenen wilde dr. Arnold zien als een vermaning voor de levenden om alles te doen wat de vrede bevordert en verstevigt. Namens de Duitse regering legde dr. Arnold een krans aan de voet van het centrale hoogkruis, welk kruis voor de eerste keeF^)gefl AUTOMOBIELBEDRIJF BOM STATIONSWEG 183 TELEFOON 2325 OOSTRUM VENRAY keerd was door de Nederlandse en Duitse vlag. Generaal Taegmeijer legde namens het NATO hoofdkwartier te Bruns- sum in opdracht van generaal Ben- necke een krans waarna Aberst Blu- mel dit deed namens het Lucht machtregiment uit Budel en Oberst Krake namens het MOB complex uit Lieshout. Voordat Carlo von Gersdorff na mens de Volksbund Deutsche Kriegsgraberfürsorge een krans leg de bracht hij dank aan de mensen van Ysselsteyn, de nabestaanden uit Duitsland en Nederland, aan de be heerders en de verzorgers van het soldatenkerkhof, aan het Nederland se volk, het Huis van Oranje en de Nederlandse Regering voor de wijze waarop zij hun voormalige vijanden behandelen. Hij bracht op het einde van zijn rede alle gevallenen in herinnering en sprak de hoop uit dat hun offers niet tevergeefs zouden zijn. De plechtigheid werd verder bij gewoond door de consul in Maas tricht dr. Viermann en detachemen ten van de NATO uit Brunssum, Budel en Lieshout. De sobere her denking maakte op de vele nabe staanden een diepe indruk. Zondag bezochten meer dan 2500 nabestaanden dit enigste Duits sol datenkerkhof in Nederland. van 23 november 1918 Menu Centrale Keuken: Dinsdag 26 Nov. Erwtensoep; Woensdag 27 Nov. Stamppot aard appelen, wortels met vleeschportie. Donderdag 28 Nov.: Stamppot aard appelen, snijbonen met vleeschpor tie. Vrijdag 29 Nov. Rijstspijs. „Ik zocht een persoonlijk iemand" stamelde de kroongetuige in de trieste affaire van de „officiële ver woesting", die voor de groene tafel tot een triest einde kwam. „Hm, ik vind deze verdachte nou niet direct een indrukwekkende per soonlijkheid", oordeelde de politie rechter met een veelzeggende blik op de vaalkleurige zoutzak die over het hekje hing. Het menselijk ge deelte in die zak steunde, maar het werd niet heianaal duidelijk of het uit protest was of van instemming. „Een nieuwe zaak wordt toch al tijd plechtig opengedraaid", vervolg de de wat aarzelende middenstan der, die maar moeilijk de juiste woorden kon vinden voor dat wan kele lessenaartje tegenover de in drukwekkende groene tafel met de heren in het dreigend zwart. „Dan komt de burgemeester de sleutel in het slot steken, of de koningin met een lint „En u kiest deze verlopen artiest uit, een notoire dronkaard die al meermalen is veroordeeld en een dik beschreven strafblad heeft!" „Nee meneer, ik zocht niet uit. Tk kréég hem thuis gestuurd." „Per postpakketje?" „Dan zeker als monster waarde", riep de officier er tussendoor. Maar dat hadden de magistraten toch ver keerd begrepen. De gloednieuwe minderstander met het kersverse etablissement De Paradijsvogel had vergeefs gepoogd de burgemeester of een wethouder voor de officiële opening van zijn eerste eigen zaak te strikken. Dit was mislukt, omdat de hoge heren belangrijker zaken hadden te openen, en ook iets lagere autoriteiten deelden de trotse eige naar mede, geen belangstelling te hebben. Zij bezochten waarschijnlijk liever het eigen stamcafé. Doch een „bevriende zakenrelatie" fluisterde de koopman in, dat er in ons land theaterbureaus bestaan, die er hun werk van maken bekende sterren van radio en televisie te ex ploiteren. Voor weinig goede woor den maar veel geld willen deze ac teurs en actrices zich wel eens be schikbaar stellen, om buiten hun abnormale honoraria nog iets bij te verdienen. De pionierende ondernemer be sloot een „persoonlijke artiest" aan te vragen, schreef een bier op zijn prachtige nieuwe briefpapier en het theaterbureau kreeg de indruk met een grappige miljonair te doen te hebben, die kast van een hotel wil de inwijden met een gala-bal. Om te vermijden dat de vergoedingen van de ter beschikking staande ar tiesten in het niet zouden vallen naast de andere uitgaven voor dit feest, schroefde de impressario hun buitensporige eisen nog iets op en vroegde hij als service de prijslijst voor begeleidende orkesten er aan toe. Geschrokken schreef de beginnen de paradijsvogelhouder terug, dat hij in z'n nieuwe ijssalon geen ruimte had voor een urenlange show met girls, theaterorkest, internationale televisiesterren en de bij te leveren extra belichting en grimeurs. Hij vroeg maar een gewone deuropener. Toen stuurde het theaterbureau te gen vooruitbetaling van driehonderd nog niet verdiende guldens en mis schien uit nijd een gewezen variété- nummer, dat al vele jaren aan lager wal geraakt was omdat de vrouw verdovende middelen was gaan ge bruiken en de man alleen nog maar dronk. Deze man werd verteld, dat hij zich na het plechtig openen van een nieuwe tent tegoed zou kunnen doen aan de nieuwe bar. Zonder be taling. En daar stoof dit sujet op af. Ook zonder betaling ,*,Nou ja, toen ie geen drank vond en alleen een gratis sorbet kreeg, begon hij de hele gloednieuwe in ventaris te verwoesten", klonk het somber van de nu niet meer zo trot se eigenaar. Zo viel de plechtige plechtigheid in gruzelementen. Gelukkig bleef de ijsmachine intact en kocht de jeugd samengestroomd voor de verniel de spiegelruit waarop slechts de let ters IJSVOGEL waren overgebleven meer ijsjes dan de ijsbereider had durven hopen. De vernielzuchtige „deuropener" antwoordde niet op de vragen. Hij bleek alweer flink aangeschoten te zijn en kreeg vier weken. Om zijn roes uit te slapen. De Minister van Binnenlandse Zaken heeft de desbetref fende aanvrage van het Venrayse gemeentebestuur ingewil ligd, zodat de gemeente Venray een eigen politiekorps kan formeren. Ondanks het feit dat bepaalde parlementaire redakteuren vorige week onze eerdere berichten over een eigen politie korps in Venray meenden te moeten logenstraffen, bleek daags daarna al dat onze bronnen gelijk hadden. 1 juli 1969 kan men beginnen met de opbouw van een eigen politiekorps. Reeds worden voorbereidingen getroffen voor het aantrek ken van een korpschef en een personeelsbestand van 35 per sonen. Het Venrayse politiekorps zal alle diensten gaan om vatten. In de overgangstijd zullen nog personeelsleden van de rijkspolitie belast worden met de waarneming. Het doet in deze tijd van maan- reizen bijna antiek aan, dat bewo ners van een koud huis in dit land de hoofdkraan van de waterleiding extra moeten beschermen als het koud wordt. Maar de binnenleidin gen in onze woningen zijn meestal zodanig geïnstalleerd dat de (dunne) buitenmuren niet voldoende be scherming bieden tegen strenge vorst met wind, zodat men wel voorzorgen moet treffen in een on verwarmd huis. Nu, in de herfst! Om te voorkomen dat uw kraan straks als het écht gaat winteren, vorstverlet neemt, doet u cr goed aan vast te controleren of de hoofd kraan niet lekt, of hij goed sluit. U vindt hem in een meterput on der de voordeurmat of onder de mat voor de achterdeur, in de kelder of in een meterkast. Misschien wel in een meterput buiten. Hoe ziet u nu of de hoofdkraan goed afsluit? Als u de kraan dichtdraait en het aftapkraantje opent, mag er uit het aftapkraantje dat vlak bij de hoofd kraan zit, geen water spuiten. Kraantje na de proef goed sluiten! Ook is het goed, nü na te gaan of het tocht in de ruimte waar die hoofdkraan zich bevindt. Tocht is de grootste vijand van waterkranen en watermeters, van uw hele huis trou wens, en wanneer u nu vast kieren en tochtnaden dichtmaakt, behoeft u dat straks als het bar koud is niet meer te doen! De roosters en ven- tilatievoegen moeten ook tijdig wor den gesloten, maar na de vorst na tuurlijk weer worden geopend. Vanzelfsprekend zorgt u er voor dat uw hoofdkraan en uw water meter. wanneer u die hebt goed bereikbaar blijven. U kunt ze het beste met droge wollen lappen om wikkelen tegen de koude. Ligt de meterput buiten, dan kunt u het beste tussen bovendeksel en tussen - deksel een plastic zak gevuld met kranten aanbrengen. Bij heel stren ge vorst moet die hoofdkraan bo vendien nog extra worden toegedekt om bevriezing te voorkomen. In twijfelgevallen kunt u beter even kontakt opnemen met het waterlei dingbedrijf. AUTOMOBIELBEDRIJF BOM STATIONSWEG 183 TELEFOON 2325 OOSTRUM VENRAY WAGEN TOTAAL VERNIELD Waarschijnlijk door verblinding van een tegenligger botste de 23-ja- rige A. H. uit Venray in de nacht van vrijdag op zaterdag met zijn be stelauto op de Horsterweg tussen Leunen en Castenray tegen een langs de weg staande boom. De wa gen werd totaal vernield. De be stuurder die alleen in de wagen zat liftte naar het politiebureau en deed aangifte van het hem overkomen ongeval. Later werd de bestuurder welke enkele verwondingen had op gelopen naar het ziekenhuis overge bracht en daar ter observatie opge nomen. BLIKSCHADE Op verzoek van de eigenaresse de Wed. Camps te Oostrum werd een in de weide wild geworden stier met een welgemikt schot uit de karabijn van een wachtmeester van de rijks politie naar de eeuwige jachtvelden gezonden. KANARIEVERENIGING „DE HUISVRIEND" Algemene ledenvergadering op maandag 25 nov. om 20.00 uur in café „In den Engel". Behalve de ge bruikelijke agendapunten komen op deze vergadering de laatste mede delingen van het T.T. bestuur. Willen de leden er aan denken om het geld en de nog niet verkochte loten mede te brengen. Ook de ad vertenties welke nog in Uw bezit zijn meebrengen en afrekenen. Deze laatste vergadering voor de wedstrijd zorgt iedereen aanwezig te zijn. Is uw hulp niet gekomen Heeft moeder het druk of is ze ziek Schrikt u van hoge stroomrekeningen Hebt u moeite met het wasdrogen Is het thuis ongezellig vanwege de was? Geopend van 's morgens 7 uur tot 's avonds 9 uur, op zaterdag geopend tot 5 uur n.m.

Peel en Maas | 1968 | | pagina 5