s.vv Hartverwarmende reünie s.v.v. NIEUWS in \yent S.V.V. JEUGD S.V. LEUNEN Wlffll Voor Sint Nicolaas geschenken naar: v Artaens-Kosman WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN SIMCA1100 VETERANEN ameslaarzen - Pantoffels - Tassen - Heren- en Kinderschoenen VRIJDAG 22 NOVEMBER 1968 No. 47 NEGEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050452 PRIJS PER KWARTAAL (buiten Vnnnvy 2_25) VENRAYERS TEGEN TROELSTRA Een zenuwachtige zuster uit een bejaardenhuis in Montfort belde maandagmorgen haastig de secretaris van het comité, dat de 1918 herdenking in Venray die dag organiseerde. Een van hun bejaar de, had de hele voorafgaande week het tehuis, al op zftn kop ge zet, want hij moest en hü zou naar die herdenking in Venray en was diezelfde morgen al voor dag en dauw vertrokken. Of men hem toch a.u.b. van het station wilde halenDat is natuurlijk prompt gebeurd. Het tekent echter wel hoe ver schillende van de oud-strijders naar deze maandag 18 november 1968 hebben toegeleefd, om dan weer eens samen te herdenken, wat voor vijftig jaren terug allemaal is voor gevallen. ONVERWACHTE REAKTIE We moeten eerlijk erkennen dat we nooit een dergelijke reaktie ver wacht hadden toen we in het voor jaar een foto in onze krant opna men waarop een stel Venrayse jon gemannen stonden, die na hun te rugkeer uit Den Haag zich in no vember 1918 hadden laten fotogra feren. Een laatste herinnering aan een aktie, die Nederland moest vrij waren van een dreigende revolutie. We stelden toen de vraag, wie van dat gezelschap nog „over" was en of het niet zinvol zou zijn deze men sen in november, bij de 50ste ver jaardag, weer eens bijeen te roepen. De eerste reaktie kwam van onze buurman, de heer Jan Poels, een van de mensen, die voor vijftig ja ren deze tocht naar Den Haag had den meegemaakt. Samen met de heer Jan Arts ging hij op zoek naar de overigen op deze foto en wist na lang en dikwijls intensief speurwerk nog 32 overlevenden te achterhalen. Doch daarbij niet tevreden stapte hij naar het gemeentehuis om eens te vragen hoe men daar stond tegen over een reünie van deze oud-strij ders en of de gemeente daarbij be reid was een bepaalde duit in het zakje te doen. Die bleek inderdaad bereid en wat meer was ze hielp mee een comité te formeren, be staande uit de heren A. Vermeulen, M. Hoedemaekerc en Th. Claessens, die met de heren Poels en Arts de verdere voorbereiding van deze reü nie op zich namen. Intussen hadden ook de grote pers lucht gekregen van deze uitzonderlijke gebeurtenis. Het Limburgs Dagblad kwam met een levensgroot artikel gevolgd door de Gelderland Pers en de Oost Bra bant Pers. Venrays oud-strijders werden voor de televisie en de radio gehaald om te vertellen van hun wederwaardigheden bij het bedwin gen van een revolutie in 1918 en men kon Jan Arts zelfs voor de VARA mikrofoon horen zingen van Troelstra, die zakjes moest gaan plakken. De Volkskrant bracht een vraaggesprek, kortom de voorgeno men reünie trok in de hele vader landse communicatie-media een on verwachte, maar toch prettige aan dacht. DE GROTE DAG Zo is dan maandag de grote dag gekomen, waar in Hotel De Zwaan de rest vn deze groep weer bij el kaar kwam. De meesten uit Venray, maar ook uit Venlo, Roosendaal, Rotterdam, Amsterdam en natuurlijk uit Montfort. Een dikwijls blij weer zien van zeventig jarigen, die elkaar al jaren niet meer gezien en getrof fen hadden. En na deze hernieuwde kennis making trok men op naar de Petrus Bandenkerk, waar Deken Loonen 'n plechtige Eucharistieviering voor ging, die juist bij deze gelegenheid nog eens extra het verlangen naar vrede benadrukte. Een stijlvolle vie ring, die grote indruk maakte, mede door he tkorte woord van Deken Loonen die op de eerste plaats de heer Poels herdacht, die vrij kort voor de reünie gestorven is en dit hoogtepunt in veler leven niet meer mee mocht maken. Op de tweede plaats dankte hij hen voor hun ge zagsgetrouwheid en voor het voor beeld dat zij ook nu nog altijd geven aan de jeugd door hun inzet voor de goede zaak. ONTVANGST Dan was er de ontvangst in de raadszaal van Venrays gemeente huis, waar verslaggevers, radio- en televisiemensen zich verdrongen om o.m. de eerste officiële daad van Drs. Schols als burgemeester mee te maken. Bij deze ontvangst waren behalve de oud-strijders de heren wethou ders aanwezig, alsmede Jhr. Ruys de Beerenbrouck, zoon van de toen malige miinster-president en Deken Loonen. In zijn begroetingsrede ging de burgemeester de vraag na hoe deze Venrayse mensen in 1918 feitelijk wel in Den Haag terecht zijn geko men. Hij vertelde nog eens de ge schiedenis van Troelstra, die op 11 novembci 1918 in Rotterdam op het congres der SDAP de revolutie af kondigde. Een revolutie, die te ama teuristisch van opzet was om te kunnen slagen, mede omdat duide lijk bleek dat de regering van plan was iedere orde-verstoring desnoods met geweld tegen te gaan, maar bovenal omdat het Nederlandse volk geen zin had in revolutie. De vrijwilligers om die orde te hand haven werden opgeroepenEn onder hen bevonden zich 52 Venray se jongemannen, voor het merendeel juist in dienst, die spontaan zich gemeld hadden om iedere poging tot revolutie te verhinderen. En mede door hun optreden heeft Troelstra moeten erkennen dat het Nederland se volk, zelfs met al zijn wensen, redelijk overleg nog altijd stelde bo ven ordeverstoringen en revolutie. „Ge hebt", aldus de burgemees ter, „deze dagen wel eens de mooi ste van Uw leven genoemd. Was dat niet juist omdat gij op een historisch moment een eigen rol hebt gespeeld en Nederland hebt behoedt. De burgemeester ging nog even in op het begrip orde, dat nu zo'n be smet begrip lijkt, maar die er toch moet zijn om ieder mens die levens- Burgemeester Schols in gesprek met de oudste reünist ruimte te geven, waarin hij de mo gelijkheid krijgt zich te ontplooiien. Hij vertelde dat het gemeentebe stuur graag bereid was om deze reünie te doen slagen. Reeds eerder had men het voor die dagen enorme bedrag van 100,gekregen van het rijk om de jongelui te fêteren. Nu op de 50e verjaardag, was de gemeente graag bereid dat nog eens over te doen. Een 50e jaardag, die de offerbereidheid van de oud-strij ders nog eens naar voren bracht voor zaken die hun lief waren en die een blijvende les zijn voor een dankbaar nageslacht HIEP PIEr De heer Hoedemaekers sprak een dankwoord, waarin nogmaals de heer Poels herdacht werd en waar in hij de gemeente dankbaar toon de de mogelijkheid geschonken té hebben om nog eens bij elkaar te komen. Met een daverend hiep-piep- piep-hoera voor de Koningin besloot hij zijn korte rede. Een telegram va» aanhankelijk heid werd aan H.M. de Koningin staande deze bijeenkomst verzon den. En toen was het officiële dan ook voorbij. De borreltjes kwamen en daarmede werden de tongen losser. Terwijl burgemeester Schols een ongedwongen praatje maakte met ieder van de reünisten werd aan ieder die maar luisteren wilde nog eens uitvoerig verteld van hoe het toen allemaal wel verlopen is en hoeveel plezier mén wel niet gehad heeft. De televisiecamera's snorden, de microfoons zwaaiden, de glaasjes werden automatisch weer gevuld en de sigarenrook werd al langer hoe dikker Na een groepsfoto was er dan de koffiemaaltijd in Hotel De Zwaan, waaraan ook de gasten en het ge meentebestuur deelnamen. En hier in deze ongedwognen sfeer zijn heel wat sterke verhalen verteld. Jonkheer Ruys sprak er een kort dankwoord, dat men hem uitgeno digd had als representant van zijn vader, om deze herdenking mee te mogen maken. Hij noemde het zin vol, dat men een dergelijke reünie had georganiseerd, waarop oude vriendschapsbanden werden verste vigd of weer aangeknoopt, maar waar ook oude waarden weer eens nadrukkelijk naar voren worden ge haald omdat zij ook in deze tijd, voor de mens van nu nog immer gelden. Ook Burgemeester Schols dankte nog al de mannen voor hun komst en wenste hen verder een prettige en gezellige middag toe. En die is het gewordenMen had deze mensen geen grotere St. Nicolaas- verrassing kunnen bezorgen SPORT Uitslagen zondag 17 nov.: Blerick 1Venray 1 1—0 Venray 3—BW '27 2 1—1 Leunen 1Venray 4 5—2 Venray 5Melderslo 3 5—1 Venray 8Merselo 2 1—8 Blerick is voor Venray altijd ewn zeer moeilijk te omzeilen klip. Het is voor de Peelbewoners nog altijd een grote toer geweest om deze te genstander in eigen huis te bestrij den. Het spel van Blerick schijnt de SW'ers niet goed te liggen, want ook nu weer bleef de Venray-for- matie beneden haar kunnen. Venray miste deze middag P. Vol- leberg, die door een opgelopen bles sure in de wedstrijd tegen Venlo niet van de partij kon zijn. Er vond nu een kleine verschuiving plaats in het elftal, maar het spelniveau wat we de laatste tijd van de SW'ers gewend zijn, werd bij lange na niet bereikt. In de achterhoede wist men het over het algemeen wel te kla ren, getuige het feit dat Blerick een vrije trap nodig had om de overwin ning op haar naam te kunnen bren gen. Technisch was Venray wat beter dan de gastheren. Er werd weer vrij vlot van start gegaan. De aanvallen werden snel opgezet, maar al vrij vlug bleek dat de voorhoede van Venray niet bij machte was om het de Blerickse defensie erg moeilijk te maken. Blerick had dan ook goede vat op de steriel opererende aan- valslinie. Venray was wel het meeste in de aanval, maar de tegenstoten van Blerick waren bijzonder gevaarlijk. Doelman Arts, die in het begin een onzekere indruk maakte, herstelde zich in het verloop van de wedstrijd uitstekend. Kort voor het einde van de eerste speelhelft wist hij tot tweemaal toe een zeker schijnende doelpunt te voorkomen. Venray kwam in deze eerste helft niet verder dan een goede kopbal van Wil Peeters, die buiten bereik van doelman Cordang tegen de lat terecht kwam. Daar de voorhoede van Venray steeds moeilijker aan speelbaar was, speelde het spel zich steeds meer af op het middenveld. Tien min. voor de pauze verving J. van Bakel de geblesseerde Fr. Oden- hoven, maar het veranderde weinig aan de situatie. De rust ging in met dubbelblanke stand. Na de thee leek het eenzelfde spel- beeld te worden, totdat Blerick in de 10e min. een vrije trap mocht nemen juist buiten het strafschopgebied. Nog voordat de SW'ers een behoor lijk muurtje hadden opgezet was de bal al onhoudbaar voor de Venray- doelman tegen het net geknald. Een korte pass was voldoende voor Ble- riek om hun aanvalsleider alles ach ter dit schot te kunnen laten zetten. Hierna wilde Blerick, dat nog maar 4 winstpunten had, ten koste van alles deze voorsprong behou den, terwijl Venray het accent nu volledig op de aanval legde. Mede door de zwakke leiding dreigde het rommelig te gaan worden, maar de spelers hadden zelf voldoende te genwoordigheid van geest om het sportieve in acht te nemen. Aan- voeder J. Arts werd hierbij wel ge tekend. doordat een aanvaller van Blerick enkele malen te hard door ging en de Venrayer daarbij in het gelaat verwondde. Er volgde nog een geweldig slot- offensief van Venray, maar de rood- witten waren helaas niet bij machte om een van de vele aanvallen doel treffend af te ronden. Hierdoor kwam Blerick als overwinnaar uit deze zeer matige wedstrijd. De stand in de 2e klasse: Sanderbout 9 6 3 0 15 Belfeldia 9 4 4 1 12 Venlo 9 5 2 2 12 Geleen 8 4 3 1 11 Venray 9 5 0 4 10 Susteren 9 4 2 3 10 De Ster 9 4 1 4 9 Swift 9 3 2 4 8 Volharding 8 2 2 4 6 Blerick 9 3 0 6 6 IVO 9 3 0 6 6 Lindenheuvel 9 0 1 8 1 15-7 12-6 22-13 11-7 11-8 15-14 14-9 16-13 11-15 11-17 12-18 7-28 A.s. zondag komt Belfeldia op be zoek, een ploeg die momenteel met 2 winstpunten meer als Venray de 2e plaats op de ranglijst bezet. Dit team beschikt over gerenommeerde spelers als doelman Schroemgens en Gitmans beiden ex-VW. Verleden jaar speelde Venray een oefenpartij tegen deze formatie, die toen met 63 verloren werd. Nu staan zondag a.s. beide teams in competitiever band tegenover elkaar, zodat er dan heel wat meer op het spel staat. Beide ploegen zijn ongeveer van ge lijke kracht, met sterke verdedigin gen. Voor Venray mag het thuis- spelen misschien van doorslaggeven de waarde zijn. Het zal in elk geval een spannende en hoogstaande 2e klas-wedstrijd kunnen worden. In een uiterst spannende, behoor lijk felle, maar toch zeer sportieve wedstrijd heeft Venray 3 tegen mede-koploper BW '27 2 uit Blit- terswijck de halve winst behaald. Het was een wedstrijd waarin aan weerskanten hard gewerkt werd en waarbij voor beide doelen soms ha chelijke situatie ontstonden. Na 10 min. was het J. Kusters, die uit een corner va H. Voermans Venray 3 met een mooie kopbal op 10 bracht. Na dit doelpunt zakte het spelpeil van de gastheren behoorlijk weg. Nog juist binnen het eerste half uur wisten de BW'ers uit een vrije trap de gelijkmaker te scoren. In de tweede helft bleef het spel- 4/3» Ruim, snel, zuinig. Goed toegankelijke laadruimte me] inhoud van 1,6 m\ Echt Simca. En ons bedrijf geejt^ uitzonderlijk goede service. Beit u ons eens voor een proefrit. jf peil op matig niveau, maar de ijver taande niet. Daar de ploegen elkaar goed in evenwicht hielden bleef het spannend. Er werd dan ook niet meer gescoord tot in de allerlaatste min. toen een doelpunt van J. Kus ters op advies van de grensrechter wegens buitenspel werd afgekeurd. Of dit juist was is moeilijk te zeg gen, daar de meningen hierover, zo als gewoonlijk, verdeeld waren. Eén ding is wel zeker als Venray 3 met deze inzet doorgaat, komen er beslist nog betere resultaten. Moge deze wedstrijd een stimulans zijn om de trainingen nog beter te volgen. In de wedstrijd Leunen 1Venray 4 kwam in de eerste helft nog tot redelijk voetbal. Venray was veel aan de bal. Dat Leunen met de rust oo een 30 voorsprong kon bogen, gaf beslist de verhoudingen in het (slechte) veld niet weer. Door de zwakke leiding werd het in de tweede helft een rommelige wedstrijd, waarin vooral de SW'ers zich nogal eens lieten gaan. Voor Venray werden de verdiende doel punten gescoord door H. Schellen en M. v. d. Langenberg. Daar Leunen ook nog tweemaal doel trof, eindig de deze wedstrijd in een 52 over winning voor Leunen. Venray 5 had bezoek van Melders- lo 3. De SW'ers hebben nauwelijks partij gehad aan deze tegenstander. Tegen het goede spel van Venray 5 had Melderslo geen enkel verweer. De doelpunten werden gescoord door A. Janssen, Gerard Kluytmans (3x) en A. v .d. Werken. Venray 8 tenslotte speelde thuis tegen Merselo 2, dat over alle linies sterker was. Nadat de stand door 2 strafschoppen op 13 was gebracht vonden de SW-benjamins het ken nelijk wel goed en hadden meer aan dacht voor de wedstrijd van het 5e dan voor het spel waarin ze zelf betrokken waren. Merselo kon dan ook ongestoord de stand opvoeren tot 1—8. Programma zondag 24 november: Venray 1Belfeldia 1 2.30 u. Blerick 3Venray 2 12.00 u. MSV 2—Venray 3 2.30 u. Venray 4Ysselsteyn 2 2.30 u. Wanssum 2Venray 5 2.30 u. MVC '19 4—Venray 6 12.00 u. Venray 7Geysteren 2 12.00 u. Venray 8Sparta 4 12.00 u. EEN DRINGEND VERZOEK! By thuiswedstryden van het eer ste elftal moet de ruimte voor de kleedlokalen, die afgebakend is met aan weerszyden een draad, geheel worden vrijgelaten. Dus hier mag niemand plaats nemen, ook geen leden. Dit in opdracht van de KNVB. Uw medewerking wordt hierby op prijs gesteld. Irene AlVenray Al 21 Overige wedstrijden werden afgelast Programma 23 november: Venray Al—Wittenhorst Al 2.30 u. Ysselsteyn AlVenray A6 L. 2.30 u. Wanssum BIVenray BI 3.00 u. Venray B2 (L.)Merselo BI 3.00 u. Venray B3Ysselsteyn BI 3.00 u. Venray B5—Ysselsteyn B2 2.00 u. De clubmorgen is zondag voor de B-spelers. Ondanks het koude weer en het harde veld werd er door onze vete ranen in Liessel behoorlijk goed ge speeld. De wedstrijd werd dan ook met 20 verdiend gewonnen. A.s. zaterdag staat er een uitwed strijd tegen VW op het program ma. Vertrek om 2 uur vanaf het Henseniusplein» wy hebben geen namenlijst ont vangen. 4—1 6—2 1—10 Uitslagen junioren: Leunen B2Oostrum B2 Senioren: Leunen 1Venray 4 Leunen 4RKLW 3 Programma: Junioren (zaterdag 23 nov.) Leunen AlCastenray Al 3.00 u. Oostrum BILeunen BI 3.00 u. vertrek 2.15 uur Leunen B3Leunen B2 2.00 u. Senioren (zondag 24 nov.) Leunen 1 was j.l. zondag weer schotvaardig. Waarschijnlijk zijn we over het dieptepunt heen en kan de wedstrijd tegen Oirlo 1 met een ge rust hart tegemoet worden gezien. Doch deze tegenstander dient niet te worden onderschat. Aanvang 14.30, vertrek 14.00 uur. Ook Leunen 2 speelt een belang rijke wedstrijd tegen EEV. Hier zal wel geen schuttersfeest te venvach ten zyn, maar met het nodige zelf vertrouwen toch mogeiyk een kleine winst. Aanvang 14.00 uur in Leunen. Leunen 3 nestelde zich zondag achter de kachel. Zondag werpt zij een balletje op tegen Hegelsom 4. Deze thuiswedstrijd begint om 12 u. Leunen 4 viel zondag ten slacht offer aan een schotvaardig RKLW 3. De tegenstander was over alle li nies, zoals te verwachten was veel beter. Doch wanneer Leunen 4 met meer mandekking en wilskracht had gespeeld (dit geldt vooral na rust) was deze eindstand zeker niet uit de bus gekomen. Zondag vertrekken zij om 11.15 uur naar Meerlo, waar om 12 uur aangetreden zal worden tegen Meerlo 3. A.s. zondag wordt aan de leden de gelegenheid geboden hun kontributie te voldoen. U kunt zich van 11 tot 12 uur vervoegen by peningmeester Fr. Janssen in café Kusters. Catha- rinastraat 16, Leunen. Zorg dat U (er) bU bent!

Peel en Maas | 1968 | | pagina 13