Regenschade beïnvloedt land- en tuinbouw Je moet de wasserij erbij hebben Oudheidkundige Kring Yenray e.o. in Antwerpen Terugbetaling door het Rijk van waarde der rentezegels Politierechter WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Uit Peel en Maas Je merkt het elke week VRIJDAG 11 OKTOBER 1968 No. 41 NEGEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL Z727 GIRO 1050652 PRUS PER KWARTAAL (buiten Venray f 2J25) De Geschied- en Oudheidkundige Kring Venraqy heeft op 29 sept. een excursie gemaakt naar Antwerpen. Het hoofddoel van de reis was een bezoek aan het graf van de grote Venrayse priester-schrijver Hen- schenius. Zijn stoffeliik overschot ligt begraven in een der grafkelders van de St. Carolus Borromeuskerk. Bij aankomst werd in de zij-kapel van deze 17e eeuwse Barokkerk een H. Mis opgedragen door Pater L. Si mons uit Venray, waarna een bezoek volgde aan de crypte en het graf van Henschenius. Het schijnt dat Henschenius daar met enkele mede broeders samen begraven ligt. Pastoor Pater F. Huybrechts stel de het zeer op prijs dat Venray een bezoek bracht aan het graf van Hen schenius. Hij verzocht ook de Ven rayse medewerking aan de komende tentoonstelling die over drie jaar in deze kerk gehouden wordt in ver band met het 350 jarig bestaan der kerk. Tijdens deze tentoonstelling zal ook aandacht geschonken worden aan Henschenius. Verder werd in Antwerpen het museum bezocht met zijn aloude kant en schilderijen. In een der lo kalen van de Kath. Universiteit hield Pater prof. dr. J. Andriessen een le zing over het werk van Henschenius in Antwerpen en heeft de Venrayse bezoekers enkele boekwerken van zijn hand getoond, die door deze schrijver en geleerde zijn bewerkt en waaraan hij zijn medewerking verleende. Bezocht werd verder het weder Voor uw rijbewijs naar Autorijschool Wim Claessens Aanmelden Kennedyplein 10 tel. 2471 Poststraat 8 tel. 1429 Erkend A.N.W.B., Bovag, Vamor gediplomeerd BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Venray maken bekend, dat opgaven van Destructiemateriaal aan de N.V. Chemische Bedrijven van de N.C.B. te Son, door ons voortaan moeten geschieden vóór 15.00 uur (3 u. n.m.). Houders van Destructiemateriaal dienen derhalve vóór die tijd ter ge meentesecretarie aangifte te doen. De ochtendaanmeldingen na een zondag of feestdag blijven onveran derd en kunnen derhalve geschieden tot 9.45 uur. Venray, 24 sept. 1968 Burgemeester en wethouders voor noemd, A. H. VAN DIJCK, loco-burgemeester H. P. L .VORST, secretaris. HINDERWET Openbare kennisgeving verzoek om vergunning Op de secretarie van de gemeente Venray ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van S. Nellen Heidse- weg 27, Heide-Venray om vergun ning tot oprichting van een inrich ting voor het fokken en houden van pluimvee waarbij propaan gebruikt wordt. In te richten op bovenstaand adres, kadastraal gemeente Venray sectie D nr. 4171. Schriftelijke bezwaren tegen het verlenen van de vergunning kan een ieder gedurende tien dagen na dag tekening van deze bekendmaking in brengen bij het gemeentebestuur, waar dit verzoek ter inzage ligt. De ingekomen bezwaarschriften worden mede ter inzage gelegd. Mondelinge bezwaren kan een ieder persoonlijk of bij gemachtigde inbrengen op een openbare zitting te houden op 14 oktober 1968 om 15.00 uur in het gemeentehuis. Venray, 23 september 1968. Burgemeester en wethouders van Venray, A. H. VAN DIJCK, loco-burgemeester H. P. L. VORST, secretaris opgebouwd woon- en werkhuis van p. P. Rubens, met zijn prachtig por tiek. mooie interieurs en oude tuin. -*e O.L. Vrouwe kerk (Kathedraal) met zijn indrukwekkende interieur, alwaar zich drie meesterwerken be vinden van P. P. Rubens nl. de kruisverheffing, de kruisafneming en Maria ten Hemelopneming. Werd door verschillende leden een rondvaart gemaakt als sluitstuk aan deze excursie over de Schelde, ande ren bezochten het Plantin-museum. terwijl de derde groep, die zich ge formeerd had. zich door de oude Vlaamse hoofdstak bewoog ter be zichtiging van oude gebouwen zoals de laat-gotische St. Jacobskerk, die in 1967 door brand geteisterd werd. In deze kerk ligt P. P. Rubens be graven. Aan deze geslaagde excursie, waar bij het weer niet meewerkte, werd deelgenomen door leden van het Genootschap uit geheel Noord-Lim burg en Oostelijk Noord-Brabant, terwijl de heer W. Westerhuis uit Venlo de reis meemaakte als hoofd bestuurder van het Geschied- en Oudheidkundig Genootschap Lim burg. Alh gids trad te Antwerpen op de heer Ronse, als reisleider fun geerde de heer Martin Peeters. van 12 oktober 1918 Centrale keuken te Venray. Op Dinsdag 22 October a.s. zal de door het Steuncomité te Venray op gerichte Centrale keuken worden geopend. De nood der tijden werd zo drukkend, dat voor de komende winter zulk een inrichting ook voor Venray onontbeerlijk werd geacht. Honger zal in Venray niet geleden worden. De prijzen zijn als volgt: Voor houders van weekkaarten 12 ct. per portie, voor houders van dagkaarten 15 ct. per portie. Voor kinderen worden alleen weekkaar ten uitgegeven 3 ct. per portie, dus 18 ct. voor een heele weekkaart, om 6 dagen te komen eten. Horst. - Zondag had alhier eene publieke vergadering plaats in ver band met de gerezen moeilijkheden omtrent de electriciteitsvoorziening onzer gemeente. Er was tevens ge legenheid om te tekenen voor afna me van electriciteit gedurende een zeker aantal jaren. Venlo. - Zaterdag waren veel eieren op de markt. De vraag was 30 ct. per stuk, doch de koopers had den niet veel tijd en er waren boe ren, die weer met eieren naar huis konden gaan. Duitschland's aanbod tot wa penstilstand en vrede. De Oosten- rij k-Hongaarsche regeering heeft aan de regeering te Berlijn mede gedeeld, dat zij bereid is de door Wilson voor den wapenstilstand te aanvaarden. De Oostenriik-Hon- gaarsche regeering zal dit officieel aan Wilson bekend maken. Keizer Wilhelm afgetreden? Te Stockholm gaat hardnekkig het gerucht dat de keizer is afgetreden. - Ontgroenen. De bladen be vestigen weer berichten over het beestachtig optreden van studenten bij het ontgroenen van nieuw aan- gekomenen. Te Utrecht is daardoor een jong student krankzinnig ge worden. De ouders zijn hiermede gewaar schuwd! Laten zij zorgen, dat hun zoons aan zulke dierlijkheden niet deelnemen. Nader wordt gemeld, dat de ;toestand van den student voor uitgaande is. Het schijnt dat ook deze zaken alweer in den doofpot zijn gegaan. De rector van het Utrechtsche stu dentencorps verontschuldigt het ge heel geval en zegt, dat den dader een straf is opgelegd: hij mag dit jaar niet meer aan de ontgroening deelnemen. Zou het daarbij blijven? Met hoog opgestoken haren, waar onder een zichtbaar valse knoet van iets afwijkende kleur, schreed ze naar voren, tot op twee passen van de tafel waaraan de rechter zit. En ze keek alsof die plaats haar her innerde aan spitsboeven en landlo pers. En daar wenste zij zich verre van te houden. De politierechter las al haar voor namen voor uit het dikke dossier, zodat iedereen kon horen dat ze Ali- da heette inplaats van Alice, zoals zij zich zelve in de buurtschap altijd genoemd had. „U bent Alida de J. geboren de B.?", vroeg de rechter ten overvloe de. „Mevrouw De J." antwoordde ze, met de klemtoon op haar status. ,En u hebt mevróuw Frederika L.- de W. uitgescholden en beledigd?" ,Dat is de werkster", zei ze. alsof daarmee alles al verklaard was. „Mag ik dan geen mevrouw zeg gen?'' vroeg de magistraat. De verdachte haalde de schouders op. „U mag gerust een stapje naar vo ren komen, hoor. Ik eet u niet op." Het stapje bleef een ministapje en werd zeer spoedig weer ongedaan gemaakt door een halve schrede achteruit. „Wat hebt u eigenlijk gezegd te gen mevrouw L.?" „Tegen Frie heb ik de waarheid gezegd. Dat schepsel „Frie? Wie is Frie? En wie be doelt u met schepsel?" „Tegen mevrouw L. (met een ver beten trek sprak ze het woord uit) heb ik alleen maar gezegd dat ze d'r werk moest doen en anders kon op krassen. Ik betaal niet voor parasie ten, die lui in een fauteuil hangen en wel koffie drinken en bonbonne tjes van het schaaltje pikken, maar geen poot uitsteken in het huishou den. Daar betaal ik niet drie gulden per uur voor!" „Hebt u een aanklacht ingediend wegens diefstal?" „Nee, waarom?" „Dan mag u hier ook niet een ge tuige van diefstal betichten. Boven dien gebruikt u het woord parasie ten en dat is ook een belediging voor deze getuige, die blijkens het Dolitie-onderzoek op het moment van de belediging juist uw flat tot in de puntjes had schoongemaakt. Blijkens dit rapport hier, heeft ze zelfs méér gedaan dan dat waarvoor ze aangenomen was, zodat ze feite lijk meer dan drie gulden per uur verdiend had. Hoe kwam u er bij, om haar „rolpens" te noemen?" „Omdat ze met d'r volle dikke pens in een luie stoel gerold zat!" kreet de als dame vermomde vrouw uit en ze deed nóg een stap terug, vol walging van de Nederlandse rechtspraak. „Ik denk, dat u op dat moment met uw pens in die stoel had willen zitten en door haar bediend wilde worden", meesmuilde de rechter. De beklaagde deed verwoede po gingen om Vrouwe Justitia te over bluffen met geringschattende op merkingen over dienstboden en werkvrouwen die tegenwoordig met een auto komen voorrijden en een arme werkgeefster het vel over de oren halen om alle afbetalingster mijnen voor d'r sjieke bedoeninkjes op te halen. Ze stapelde daarbij steeds meer beledigingen op elkaar, zodat de officier van justitie geen moeite had met het aandragen van de bewijzen van haar schuld. Hon derd gulden boete eiste hij voor het woord rolpens en voor nog vele an dere Toegiften. Of drie weken gevan genisstraf. Maar de politierechter overwoog dat rolpens geen scheldwoord is, doch een smakelijk vleesgerecht en dat de slanke mevrouw F. L.-de W. zich gevleid mocht voelen met de aanduiding die van oorsprong „rond- buik" betekende. Daarom schrapte hij dit ene woord en veroordeelde hij mevr. Alida de J.-de B. tot 90, subsidiair 18 dagen. Met opeen geklemde lippen ging ze heen. ge fiima mariens wnsay Hoewel destijds een officiële pu- blikatie in de kranten heeft gestaan over de terugbetaling van de waar de der geplakte rentezegels, verne men wij van de Raad van Arbeid, dat nog zeer veel personen, die een rentekaart bezaten, dit niet weten of hieraan wellicht niet voldoende aandacht hebben geschonken. Met ingang van 1 juli 1967 is de voormalige Invaliditeitswet (rente- kaart verzekering) ingetrokken. Een aantal artikelen, waaronder b.v. die. waarin de werkgever verplicht werd om voor zijn werknemers rente zegels te plakken waren al eerder vervallen, n.l. op 1 januari 1965. De intrekking der Invaliditeitswet heeft tot gevolg gehad, dat een af zonderlijke regeling in het leven moest worden geroepen om te berei ken, dat eenmaal verkregen rech ten krachtens de Invaliditeitswet ten bate zouden komen van de oud-ver zekerden, zij het dan niet altijd op dezelfde wijze als oorspronkelijk in deze wet werd beoogd. Voor verzekerden, die op 1 juli 1967 de leeftijd van 36 jaar niet heb ben bereikt, geldt nu de bepaling, dat de waarde van de voor de be trokkenen geplakte rentezegels ver meerderd met een interest, in de vorm van een éénmalige afkoopsom wordt terugbetaald. Om deze terugbetaling geleidelijk te kunnen laten geschieden heeft de Minister van sociale zaken en volks gezondheid echter een besluit uitge vaardigd, waarin is opgenomen, vol gens welk schema deze terugbetaling zal geschieden. Uitzondering op de ze spreidingsmaatregel is niet moge lijk, met uitzondering voor het ge val dat de verzekerde over 't geval dat de verzekerde overlijdt. Volgens dit schema zijn in de thans lopende periode van restitutie (van 1 juli 1968 tot 1 juli 1969) aan de beurt, alle verzekerden, wier ge boortedatum ligt in de jaren 1944 tot en met 1950. Voor de verzekerden, die op 1 juli 1967, 36 jaar of ouder waren, doch nog geen 65 jaar, geldt de bepaling dat alléén dan aanspraak kan wor den gemaakt op terugbetaling van de waarde der geplakte rentezegels, wanneer de aan de betrokkene op het 65e jaar toe te kennen ouder domsrente op grond van de geplak te zegels, minder dan 60,- per jaar zal bedragen. Bedraagt deze rente 60.per jaar of meer. dan bestaat geen recht op afkoopsom. De verzekerden moe ten' dan wachten tot de 65-jarige leeftijd is bereikt, waarna deze aan spraak kunnen maken op ouder domsrente. Voor deze ouder-dan-36 jarigen geldt eveneens, dat de terugbetaling van de éénmalige afkoopsom alléén kan geschieden volgens eerderge noemd schema. Volgens dit schema zijn in de periode 1 juli 1968 1 ju li 1969 aan de beurt alle verzeker den, die zijn geboren tussen 2 juli 1903 en 1 januari 1909, en wier ren te op het 65e jaar minder zal bedra gen dan 60,— per jaar. Aanvraagformulieren met een dui delijke toelichting zijn verkrijgbaar bij de postkantoren of bij de Raad van Arbeid. Voor verzekerden, die zijn overle den nó 30 juni 1967 en die nog geen afkoopsom hebben gekregen, maar die daar wel recht op gehad zouden hebben als ze in leven waren, kan. ongeacht het geboortejaar, terstond na het overlijden, een aanvraag worden ingediend, echter uitsluitend door de weduwe, weduwnaar of door de kinderen van de verzekerde. Een recht van restitutie aan even tuele andere erfgenamen, b.v. broer of zuster, is niet aanwezig. Deze aanvraag kan per brief ge schieden bij de Raad van Arbeid, mits de volledige naam. voornamen, geboortedatum en datum van over lijden in deze brief worden vermeld. Schrijven over het weer is in een land met een wisselvallig kli maat als het onze een riskante onderneming, want terwtJI geschre ven en gedrukt wordt, verandert 't weer meestal. Bovendien kan men het onderwerp ook niet met statistische getallen over regen val, uren zonneschijn en gemiddelde temperatuur te lijf gaan, al zeggen ze elk voor zich wel wat. Doorslaggevend is in deze tijd van het jaar de neerslag, in gewone taal regen genoemd. Alleen in bijzonder droge zomers, zoals die van 1947, is regen in september en oktober gewenst. Gewoonlijk echter valt er in die maanden een veelvoud van wat de boer wenst en daar is niet aan te doen. want men kan (met veel kosten en bU geschikte wolkvormen) wel regen maken, maar hem tegen houden is voorlopig niet voar ons weggelegd. tuur van de grond veelal zó slecht dat men al vóór de regen van 23 en 24 september niet rooien kan. Stel lig zal een groot deel van deze knol len verloren gaan, ten dele omdat ze gaan rotten en ten dele omdat ze er niet meer uit te krijgen zijn. TOESTAND VAN DE GROND BESLIST Men kan niet zeggen, dat abnor maal grote regenval in een bepaalde week of maand altijd bijzonder schadelijk is. Dat hangt o.m. af van de toestand van de grond. Is de grond kurkdroog, dan bederft een zeer zware bui weinig aan de struk- tuur omdat dan het meeste hemel water wegloopt. Maar wanneer de grond reeds nat genoeg is en er volgt dan een tijdperk met zware buien, dant ontstaan nare gevol gen. Ook de structuur van de grond be slist mee, want als die goed is (als vrucht van een goede voorziening met organische stof) dan kan die grond veel meer verdragen dan slecht verzorgde grond. Ook het al of niet aanwezig zijn van goede drainreeksen en ten slotte de soort grond (slempgevoeligheid!) zijn be langrijke factoren. Na deze wisselvalligheden genoemd te hebben kunnen wij ook wel wat concreter worden. Wij zien dan dat ook waar ont- en afwatering goed in orde waren, september grote water overlast veroorzaakte. Dit heeft zo wel voor de akkerbouw als voor de veehouderij thans verstrekkende ge volgen, het minst natuurlijk op de draagkrachtige zandgronden. Daar behoeft men in het algemeen slechts te wachten tot de overvloed aan wa ter weggezakt of gestroomd is om weer enigermate het werk te kun nen hervatten. Elders is dat anders. IN DE AKKERBOUW De regenval kwam juist in de tijd toen men wat het koren betreft al les geoogst had op enkele stukken na, die thans als verloren kunnen worden beschouwd. Het goede weer van september heeft gemaakt dat dit maar weinig is. Wél blijkt het tot doodrijp laten staan van koren ter wille van de maaidorser ook dit jaar risico's en bezwaren te geven. Helaas waren tal van eetaardappe- len óók nog niet uit de grond toen de regen kwam. Zelfs was de struk- De ironie wil, dat dit nu juist de aardappelmarkt gaat redden! Tot dusver waren de prijzen voor veld gewas af boerderij bedroevend, zelfs verliesgevend. In de E.E.G. en in Nederland is het areaal 7 procent groter dan in het rampjaar 1967, maar de opbrengsten per ha zijn 10 procent lager. Door de regen zal de opbrengst zeker met een vijfde da len, hetgeen betekent dat het aard appeloverschot weg is. Vandaar dat de markt meteen in ontwikkeling gaat raken, want tal van leverings voorwaarden kunnen niet meer na gekomen worden en de prijzen gaan oplopen tot een redelijk peil. Men kan de vraag stellen of de akkerbouwers in de E.E.G. wel ver standig doen door het van het weer te laten afhangen of de aardappel- drama's zich herhalen dan wel of een redelijke prijsvorming verkre gen wordt. Enige samenwerking en aanpassing van de produktie aan de vraag zou vele miljoenen besparen. Het is maar een gedachte! IN DE VEEHOUDERIJ Door de vele regen heeft men, on danks de goede grasgroei, hier en daar reeds het vee vroegtijdig op stal moeten zetten. Hier hoopt men op drogend weer. zodat in oktober toch nog vee in de weide kan. Maar ook al zou oktober veel zonnig en winderig weer geven, dan nog valt het resultaat om deze tijd van het jaar tegen. Men zal rekening moeten houden met een staltijd die plots klaps met een of twee maanden ver lengd is. Grazen (maaien en op stal opvoeren van gras) zal hier en daar uitkomst, maar tevens extra werk geven. Er zijn weidebedrijven die reeds volledige of beperkte stalvoedering toepassen. In het eerste geval houdt men althans het melkvee op stal en voert men gras. In het tweede geval zet men de koeien 's middags op stal om te melken, voert wat gras bij. soms 's morgens ook en laat de die ren daarna weer buiten tot melktijd. Het is gebleken, dat deze werkwijze de melkproduktie sterk vergroot doordat men aanzienlijk meer melk vee kan houden. Thans staan vele van deze bedrijven voor de moeilijk heid, dat men met de trekker geen gras meer maaien kan. Hier en daar is de zeis alweer tevoorschijn ge haald. BIJ DE SUIKERBIETEN Het opvallendst zijn de gevolgen van het noodweer bij de suikerbie- tenoogst. Voor de extra vroege leve ring heeft men wel wat kunnen rooien, maar midden in de vroege levering kwam het noodweer. De ironie wil, dat tal van suikerfabrie ken de toevoer van bieten wat had den afgeremd! Thans hebben enkele fabrieken de suikerfabricage moeten staken wegens tekort aan aanvoer. De kwestie is eenvoudig dat men bijna nergens met de zware rooi- machines op het veld kan komen zonder weg te zakken. Het zal zelfs vele weken duren voor men weer volop aan het werk kan gaan. Ook dit gaat miljoenen kosten. Waar men wat in voorraad heeft gerooid en bieten gestort heeft een plaats die goed bereikbaar is voor wagens of auto's, kan de levering nog enige tijd doorgaan. Komt er echter niet zeer spoedig fel drogend weer dan dreigt dit jaar de hele bie- tenoogst een marteling te worden. Alles bij elkaar genomen kan men de schade van de regenkamp gerust op vele tientallen miljoenen guldens schatten, al zal het van het weer in oktober afhangen of de schade nog meevalt. De behoefte aan weersver wachtingen op lange termijn is ook thans weer gebleken. Ook is in vele akkerbouwstreken duidelijk gewor den hoezeer goed gedraineerde per celen vóór liggen op de ongedrai- neerde. De laatste komen, ook op de zware grond, in Groningen nog veel vuldig voor. Men ziet ook duidelijk dat grond met een goede struktuur en een goede voorziening met orga nische stof minder schade lijden dan verwaarloosde percelen. Vele zullen hun berekening van de kosten van stro hakselen en groenbemesting nog eens moeten herzien! Het is waar dat droge en natte ja ren elkaar afwisselen. Tevens is ech ter waar, dat tegenover één te dro ge zomer gemiddeld wel tien te nat te staan. Te nat dan in de betekenis van schadelijk voor de akkerbouw doordat de plensbuiten juist op on gelegen ogenblikken vallen. WASSERIJ DE PEELPAREL - VENRAY TELEFOON 1586-2300 KEMPWEG 23a - 24

Peel en Maas | 1968 | | pagina 5