Scholingsmogelijkheid voor werknemers in Ueni s.v.v. JEUGD 7c S.V.V. NIEUWS SIMM 1501TOMÉT Het sterkste onderdeel van een VWoccasion is van papier Van de Ven let op dit teken OCCASIONS GARANTIE WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Nog veel te weinig bekend Rijschool JAN JANSEN VRIJDAG 11 OKTOBER 1968 No. 41 NEGEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 10S0&S2 PRIJS PER KWARTAAL (button V.nror 125) Het blijkt dat de voorzieningen die door de overheid getroffen zijn in verband met scholing te weinig bekend zijn. Er zijn 3 mogelijkheden: a. de scholing op de centra voor vakopleiding van volwassenen; b. de scholing in bedrijven onder toekenning van een trainingstoe slag; c. de studiekostenregeling. Ofschoon elk dezer maatregelen een eigen werkingssfeer heeft, kan in het algemeen worden gesteld, dat de scholing van overheidswege wordt gefinancierd ten behoeve van diege nen, die reeds werkloos zijn gewor den, of die door strukturele wijzi gingen in het beroep, in het bedrijf of in de bedrijfstak waarin zij werk zaam zijn, met werkloosheid worden bedreigd. De samenstelling van het pakket biedt de bemiddelaar van het ar beidsbureau de mogelijkheid om die maatregel toe te passen, welke voor de te scholen kandidaat het meest passend kan worden geacht. Scholing op de centra voor vakopleiding van volwassenen De vakopleiding, zoals deze op de centra voor vakopleiding van vol wassenen wordt gegeven, kan wor den onderscheiden in: scholing van personen, die pas op latere leeftijd voor een bepaald beroep worden opgeleid; omscholing van personen, die na een vroegere opleiding voor een bepaald beroep, dit beroep (in de toekomst) niet meer zullen kun nen uitoefenen; bijscholing van personen, wier vakbekwaamheid voor de huidige beroepsuitoefening tekort schiet. Momenteel bestaat een 25-tal centra, verspreid over het gehele land. De meeste bieden de mogelijk heid van opleiding zowel voor be roepen in de metaal- als voor beroe pen in de bouwnijverheid. De meest bekende in deze con treien is het centrum in Venlo. Elke voor een vakopleiding op het centrum in aanmerking komende kandidaat wordt onderworpen aan een geschiktheidsonderzoek. Het onderzoek kan op elk arbeids bureau plaats vinden. Deze bureaus hebben de beschikking over een specifieke, op de vakopleiding van volwassenen afgestemde testbatterij. Behalve het psychologisch onder zoek vindt een medisch onderzoek plaats. Aan de hand van de resul taten van beide onderzoeken beslist de directeur van het arbeidsbureau omtrent de toelating van de kandi daat tot het centrum voor vakoplei ding van volwassenen. Met de be- roepswens van de kandidaat wordt rekening gehouden en deze preva leert tenzij bijzondere omstandig heden zulks ongewenst zouden ma ken. De vakopleiding op de centra wordt dank zij de gebezigde scho lingsmethode in een naar verhou ding korte tijdsperiode gegeven. Deze methode wordt door de vol gende uitgangspunten gekenmerkt: de opleiding wordt hoofdelijk ge geven, de cursist volgt de oplei ding dus niet in klasseverband, doch staat individueel onder lei ding van de instructeurs; de voorselecte wordt gevolgd door een gedurende de opleiding plaatsvindende voortgaande selec tie, waarbij nader wordt bepaald voor welk beroep de cursist het meest geschikt is; niet de instructeur moet de cur sist overtuigen van het nut van een bepaalde oefening, maar van meet af aan wordt een beroep gedaan op het taakbewustzijn en de zelfwerkzaamheid van de cur sist. De hoofdelijke vorm van de oplei ding heeft belangrijke voordelen. Door de keuze van deze vorm in te genstelling tot de klassikale oplei ding kan de sfeer van het bedrijfs leven worden benaderd, de cursisten kunnen de verschillende problemen al werkende overwinnen, iedere cur sist kan de opleiding doorlopen in het hem eigen tempo en ook be hoeft de toelating van de cursisten niet te wachten tot een bepaald aan tal aanwezig is. De scholing op de centra is sterk op de praktijk gericht, door het theoretisch gedeelte te beperken tot de kennis die direct noodzakelijk is om het beroep, waarvoor men wordt opgeleid, te kunnen uitoefenen. De cursisten worden in de gele genheid gesteld deel te nemen aan het examen van het bevoegde leer lingstelsel. Het examen wordt even wel pas afgenomen, nadat de cursist ongeveer een jaar in het nieuwe be roep heeft gewerkt. Het merendeel van de cursisten maakt van deze mogelijkheid gebruik. Teneinde de cursisten financieel in staat te stellen een vakopleiding te volgen, wordt hun een loondervings vergoeding toegekend. Deze vergoe ding, te beschouwen als loon (er be staat evenwel geen arbeidsovereen komst; de cursist is dus geen werk nemer!), wordt wekelijks uitgekeerd. Op deze loondervingsvergoeding wordt afhankelijk van de prestaties van de cursist een prestatietoeslag toegekend, bedoeld als stimulans om de opleiding in een vlot tempo te doen volgen. De cursisten vallen onder de in het bedrijfsleven gebruikelijke so ciale verzekeringswetten. Afhanke lijk van de afstand van de woon plaats tot het centrum kan de cursist een vergoeding voor de te maken reiskosten worden toegekend, even tueel aangevuld met een reistijdver goeding. Indien de afstand tussen woon plaats en centrum te groot is om dagelijks heen en weer te reizen (hetgeen mogelijk is in het geval, dat het een centraal gegeven oplei ding betreft), kan de cursist in aan merking komen voor een vergoeding van pensionkosten. Scholing in bedrijven onder toe kenning van een trainingstoeslag Een werkgever, die bereid is een werkloze of met werkloosheid be dreigde werknemer van 18 jaar of ouder in zijn bedrijf tewerk te stel len en tevens op te leiden tot een geschoolde funktie volgens een door het Directoraat-Generaal voor de Arbeidsvoorziening goedgekeurd op leidingprogramma en onder een door of vanwege dit Directoraat-Generaal uitgeoefend toezicht, kan in aanmer king komen voor een trainingstoe slag. De trainingstoeslag is gebonden aan een maximum van 3.300, Aanvragen om toekenning van een trainingstoeslag dienen door de werkgever te worden gericht aan het gewestelijk arbeidsbureau, dat met de uitvoering der trainingstoe- slagregeling is belast. Studiekostenregeling werkzoekenden Van deze scholingsmaatregel wordt in steeds meerdere mate gebruik ge maakt. Zij is van toepassing op in geschrevenen bij het arbeidsbureau, wier wederinpassing of handhaving in het arbeidsproces op een voor hen passend niveau belemmerd wordt. Deze belemmeringen kunnen worden veroorzaakt door omstandigheden in de aard van de werkgelegenheid of door oorzaken in de persoon zelf ge legen. Te denken ware hierbij aan de structurele wijzigingen, die in het werkgelegenheidspatroon optreden als gevolg van de technisch ontwik keling; of, daar waar de persoon lijke oorzaken een rol spelen, aan minder validen (w.o. ook patiënten al of niet verblijvend in verpleeg inrichtingen), gehuwde vrouwen, oudere arbeidskrachten. De leeftijdsgrens voor de toepas sing van de maatregel is 18 jaar. Ook hier wordt de betrokkene eerst psychotechnisch en medisch onder zocht. De kosten van de voorgestelde op leiding kunnen geheel ten laste van het rijk worden gebracht, voor zover deze kosten bestaan uit: a. inschrijvingsgeld b. lesgeld; c. leermiddelen (excl. porto- en pa- pierkosten) d. examengeld; e. noodzakelijke reiskosten; f. eventuele andere individueel vast te stellen kosten, die met de studie samenhangen. Indien de vorderingen van de cur sist onvoldoende zijn of indien de cursist in gebreke blijft met het ter beoordeling inleveren van werkstuk ken, of enigerlei andere naar het oordeel van de directeur van het ar beidsbureau geldende reden daartoe aanleiding geeft, wordt de betaling van de kosten door het rijk beëin- SPORT Uitslagen zondag 6 okt.: Venray 1Susteren 1 20 HBSV 2—Venray 2 3—2 Venray 3IVO 2 afgel. RKLW 2—Venray 4 3—0 Venray 5Excelsior 2 13 EEV 1—Venray 6 8—1 Wanssum 3Venray 7 51 Venray 8Leunen 3 13 De talrijke bezoekers die zondag j.L de wedstrijd VenraySusteren hebben bijgewoond, kunnen alleen maar voor de volle honderd pro cent achter de overwinning staan die de SVV'ers zeer verdiend be haalden in een wedstrijd die we als zeer goed willen klassificeren. De zege van een opportunistisch en technisch goed SVV is prak tisch niet in gevaar geweest. De score had zelfs hoger dan 20 kunnen zijn als de SVV-aanvallers bij diverse schitterende mogelijk heden de koelbloedigheid hadden gebruikt, waarover de ploeg in de verdediging en middenlinie be schikt. De Venray-formatie liet niet alleen goed voetbal zien, maar ging daarbij ook zeer ijverig te werk. De verdedi ging, met als centrale figuren J. Arts en P. Schmeitz, speelde ook nu weer bijzonder sterk, zodat er voor doel man Arts weinig werk te verzetten was. In de voorhoede werden nog wel de nodige kansen gemist, maar het is toch wel een gelukkige om standigheid te kunnen konstateren dat er veel meer geschoten werd. Direct na het beginsignaal van scheidsrechter Evers is Venray in de aanval gegaan. De tegenstand van Susteren, dat pas geleden nog fier aan kop ging, is wel wat tegen ge vallen. Het overwicht dat de SW- ploeg nam, heeft ze dan ook niet meer uit handen gegeven. Vanuit de verdediging werden vlotte aanvallen opgezet, die de Sus- teren-achterhoede bergen werk be zorgde. In de 6e min. was het links half J. Siebers die de doelman voor de eerste maal met een fraai schot op de proef stelde. De druk die Ven ray uitoefende op het Susteren-doel werd enorm zwaar. In de 13e min. vuurde L. Clephas een projectiel af. dat de doelman met veel moeite tot hoekschop kon verwerken. Uit deze corner kwam de bal bij J. Siebers. die hard inkopte, maar zo stijlvol als de kopbal was, even stijlvol ook was de redding van de doelman. In de 17e min. was deze goalie toch machteloos, toen Wil Peeters hem met een hard schot kansloos passeerde: 10. Voor de pauze deden zich nog her haaldelijk hachelijke momenten voor voor het doel der gasten, maar doel punten wisten ze nog te voorkomen. Na de rust was het spel van de gasten wel wat agressiever, maar de SVV'ers hielden het heft stevig in handen. Toen J. Siebers er na 12 min. met een harde schuiver 20 van maakte was het zelfvertrouwen uit de Susteren-ploeg verdwenen. De gasten deden nog wel verwoe de pogingen om de stand in hun voordeel een beter aanzien te geven. Veel aanvallen leidden ze over hun snelle vleugelspelers, maar de SW- defensie kende geen pardon. De bes te scoringskansen waren dan ook voor Venray. In de 40e min. onder nam J. Siebers een van zijn befaam de solo-rushes en ofschoon hij tij dens deze aktie tot driemaal toe niet zo heel vriendelijk werd „ontvangen' gelukte het hem toch de hele Suste ren-verdediging de hakken te laten zien, maar het schot dat hij loste fa. MARTENS Voor allo reparaties Schoolstroot 30 Tel. 2389 digd. De studiekostenregeling beoogt geen promotie-maatregel te zijn. Zij is bedoeld om de arbeidsinpassing. c.q. handhaving in beroep of funktie te bewerkstelligen. Over al deze 3 mogelijkheden geeft het arbeidsbureau uitvoerige inlich tingen en adviezen. vanuit een moeilijke hoek, ging pre cies langs. De 20 stand die het score-bord na deze wedstrijd aangaf, was meer dan verdiend. De inzet van de SW- ploeg was formidabel, terwijl het spel bijzonder aantrekkelijk was en op deze wijze verdergaande, biedt dat beslist nog perspectieven. Hulde voor de SVV-ploeg, maar ook voor haar begeleiders de heren A. van Tuijl en A. Verberkt SW 1 heeft deze zondag trouwens de ^r hoog moeten houden, want alle overige elftallen die binnen de krijtlijnen kwamen verloren. Het minst ongunstig was de uit slag nog van Venray 2 dat wel met 32 verloor verloor van HBSV 2, maar dat het toch presteerde om tweemaal te scoren. Bij dit eltal ont breekt vooral routine. Venray 4 leed de eerste nederlaag. Op bezoek bij RKLW 2 gingen ze met 30 ten onder. Er werd door de SVV'ers deze zondag met te weinig inzet gespeeld. Dit team kan beslist beter. Een goed spelend Venray 5 heeft een geflatteerde nederlaag geleden tegen Excelsior 2: 13. Dat Excel sior beide punten in de wacht sleep te danken ze aan het voortreffelijke werk van hun doelman. Geflatteerd mag ook de nederlaag genoemd worden die Venray 6 opliep bij EEV 1 (8-1), maar verdiend was ze. EEV speelde de bal directer, het geen veel meer gevaar opleverde. Het hele SVV-team had een slechte dag. Venray 7 ging met 51 roemloos ten onder tegen Wanssum 3. Na een goed begin zakte de SW-ploeg snel weg en hiervan profiteerde Wans sum. Ruststand 20. De Venrayse ,eer" werd kort voor tijd gered door Chr. van Goch die een strafschop benutte. Venray 8 tenslotte verloor ver diend van Leunen 3. KAARTAVOND De P.C. van Venray opent heden- (vrijdag)avond het winterseizoen met een kaartavond. Er kan weer gerikt, getoept en gejokerd wor den. De prüzentafel is weer goed gevuld. Ieder SVV-Iid is om 8 uur van harte welkom in het restau rant aan de Oostsingel. Een tot In de finesses doordachte combinatiewagen. Luxueus, voor de hele familie mèt bagage, praktisch door heel veel vrachtruimte. Een hele echte snelvervoerder, top 160 km/uur. Programma zondag 13 oktober: Sanderbout 1Venray 1 2.30 u. Venray 2Helden 2 2.30 u. Sp. Irene 4Venray 3 12.00 u. Venray 4Melderslo 2 2.30 u. Montagnards 2Venray 5 2.00 u. Venray 6Sparta 5 12.00 u. Venray 7Castenray 2 12.00 u. EEV 2—Venray 8 2.00 u. Venray 1 gaat a.s. znodag op be zoek bij Sanderbout 1. Dit zal beslist een zeer moeilijke opgave worden, want deze Sittardse ploeg is op eigen veld zeer moeilijk te verslaan. Er zal dan ook weer gestreden moe ten worden met inzet van alle krach ten en als dat een puntenverdeling oplevert, zijn we bij voorbaat tevre den. SVV'ers succes! Uitslagen zaterdag 5 okt.: Merefeldia AlVenray Al 30 Montagnards AlVenray A2 41 Helden BI—Venray BI 3—0 Leunen ClVenray C2 92 Programma zaterdag 12 okt.: Venl. Boys AlVenray Al 4.00 u. Venray A2Swalmen Al 3.30 u. Ysselsteyn Al—Venray A6 L. 3.00 u. Wanssum BIVenray BI 3.00 u. Venray B2 L.Merselo BI 2.30 u. Venray B3Ysselsteyn BI 3.30 u. Venray B5Ysselsteyn B2 2.30 u. Griendtsveen ClVenray Cl 2.00 u. Venray C2Venray C3 1.30 u. Clubavonden De komende winteravonden zullen er 's avonds weer clubavonden ge houden worden. Voor de C-spclers is dit op maan dagavond van 6.308.00 uur. Voor de B-spelesrs donderdags- avonds van 7.008.30 uur. Voor de A-spelers vrijdagavonds van 7.00-9.00 uur. De zondagmorgen gaat normaal door, afwisselend voor A, B en C- spelers. A.s. zondag is dit voor de B- spelers. Wie autorijden wil leren, moet het bij Jansen proberen. Tedderstraat 19 tel. 04780-1600 Naam van dat onderdeel: garantiebe wijs. Sterke punt van dat garantiebewijs, het veelzeggende teken. Dat teken houdt in dat wij een ^occasion aan een uiterst minutieus - de checklijst spreekt van 103 punten - onderzoek onder werpen. Dat de chef zelf er zijn akkoord, op geeft en hem met een gerust hart aan zijn broer zou verkopen. Dat wij er - als VW dealer - 3 maanden garantie op geven, ongeacht het aantal gereden- kilometers in deze periode. Een garantie' die klinkt als een klok! Wij hebben op dit moment een boeiende kollektie occasions staan. Technisch om door een ringetje te halen. Uiterlijk soms moeilijk van nieuw te onderschelden. En alle maal natuurlijk Volkswagenvoordelig in 't onderhoud. Bovendien bieden wij u gunstige financieringscondities. Welke VW had u gedacht? Overigens, wat die andere onderdelen betreft. Volkswagen heeft niet voor niets de naam degelijk te zijn! AUTOMOBIELBEDRIJF VENLO N.V. - 's zaterdags tot 18 u. geopend VENRAY Leunseweg 47a Telefoon 04780-3535* MET

Peel en Maas | 1968 | | pagina 1