Burgemeester-loos Politierechter Beierse Bierfeesten 1968 WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN INGEZONDEN Venray in het weekend Uit Peel en Maas ZAAL TRAVERSE Engelandvaarders in Overloon bijeen drukwerk VRIJDAG 4 OKTOBER 1968 No. 40 NEGEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 10S0652 PRUS PER KWARTAAL (buiten Vtnray Z35) Mr. Custers is zaterdag 21 sept. j.l. onder grote belangstelling geïnstal leerd als burgemeester van Roer mond en daarmede is Venray defini tief zijn burgemeester kwijt gewor den. De heer van Dijck neemt als loco burgemeester voorlopig de lopende zaken onder zich, maar we kunnen ons zo voorstellen dat hij liever vandaag dan morgen weer zou gaan beginnen aan zijn gewone wethou ders-bezigheden Bij het afscheid van burgemeester Custers heeft de raad bij monde van het raadslid De Bruyn nog eens dui delijk gesteld dat Venray maar moeilijk zonder een goede burge meester kan. En ongetwijfeld zal men dit de Gouverneur ook persoon lijk hebben meegedeeld toen deze de Venrayse raadsleden vroeg naar hun mening over de nieuw te benoemen burgemeester. Niet alleen de begroting staat op stapel, maar er zijn vele andere pun ten, die de voortdurende aandacht vragen. De begroting moge dan als weg wijzer van het komend bestuursbe leid lang niet meer die betekenis hebben, die ze vroeger had, omdat kapitaals- en andere werken ge woonlijk via begrotingswijzigingen in de loop van het jaar zelf aan de orde komen; de begroting is en blijft een zwaarwegend en gewichtig stuk, zeker in deze tijd, nu iedere gemeente het toe hal moeilijk heeft de eindjes aan elkaar te knopen. Daarmede hebben we meteen al een der grootste problemen van onze gemeente aan de orde gesteld. De financiënHet mag dan een troost zijn dat met diezelfde finan ciën menige gemeente tobt, maar het is een schrale troost als daarmede een rem wordt aangeslagen op de vooruitgang van onze plaats. Vooruitgang die tot uitdrukking komt in de voortgang van de ruil verkaveling, in de aanleg van plan Veltum, in de woningbouw op de kerkdorpen, in een nieuwe Deurne- seweg, in uitbreiding van het water leidingnet, in nieuwe bestemmings plannen, in de afbouw van een be jaardencentrum, in.de voortgang van de bouw van een nieuw ziekenhuis, een nieuw Lyceum en het begin van de bouw van de BLO-school. Allemaal punten, die om gemeen telijke begeleiding vragen, willen ze tot een goed einde gebracht werden. Maar er is meer dan deze punten, die thans „onder handen" zijn. De afbouw van het bejaardencentrum doet de vraag rijzen waar het me disch centrum blijft, dat ook in ste debouwkundig opzicht dit project moet afronden De bouw van een Lyceum vraagt diezelfde afronding met een sport hal. Het nieuwe centrumplan ligt in Den Haag en daar zal worden uitge maakt of er financiën beschikbaar komen om tenminste een klein deel hiervan te kunnen gaan uitvoeren, wil Venray uit kunnen groeien tot een winkelcentrum. De Deurneseweg wordt opgeknapt maar op het wegdek dat de onder grond vormt voor de doortrekking naar de Wanssumseweg staat het onkruid hoog De initiatieven voor de streek- samenwerking hebben hun weerslag reeds gevonden in een ontwikke lingsorgaan Noord-Limburg en een recreatieschap. Maar ook voor de in dustrialisatie is samenwerking van verschillende gemeenten noodzake lijk en zal van de grond moeten ko men. Een gelukkig feit is dat Venray als te stimuleren kern gehand haafd blijft. Daarmede is de ban ge vraag beantwoord of Venray op industrialisatieterrein werkpaard blijft en dat de extra haver blijft komen. Rapporteurs als het ETIL hebben duidelijk gesteld dat Ven ray niet kan zonder die extra's, maar nu is het zaak die extra's veilig te stellen. E o D 5 ro fa. MARTENS Voor alia reparaties Schoolstraat 30 Tel. 2389 We zijn in het verleden verwend misschien, door alles wat tot stand is gekomen, door alles wat is gelukt. Problemen als werkgelegenheid, ver betering van leefklimaat schijnen automatisch te zijn opgelost en de verandering van onze gemeente in allerlei opzichten schijnt haast van zelf uit de hemel te zijn gevallen. Dat het allemaal zo vanzelfspre kend niet is, daarvan kan eenieder getuigen die wel eens achter de schermen heeft kunnen kijken en gezien heeft wat er soms nodig is geweest opdat dan dit dan dat pro ject ot uitvoering kon komen. Dat houdt echter wel het risico in. dat men meent dat alles vanzelf komt. Dat als men maar lang genoeg foe tert er huizen komen, winkels, fa brieken, wegen, scholen, sportpar ken Zo is het nietVoor vele van genoemde dingen is een krachtig ge meentelijk apparaat nodig met aan het hoofd een enthousiast gemeente bestuur. Door het ontbreken van een burgemeester wordt dit thans belem merd en afgeremd. Men behandelt lopende zaken, neemt geen nieuwe initiatieven. Met andere zaken wacht men wellicht op een nieuwe burger vader, die echter ook weer zijn in- werktijd nodig zal hebben. En dat brengt het gevaar met zich, dat de uitbouw van ons Venray een onver wachte rem aangeslagen krijgt, die men feitelijk liever niet heeft. Wie bovenstaand onvolledig lijstje van projecten, wensen en verlangens ziet, die ervaart weer eens hoe vol op we nog in die uitbouw zitten. En daarbij is het niet eens volledig. Links en rechts zijn andere aan te wijzen, die afgewerkt moeten wor den, waarvoor nieuwe initiatieven moeten worden genomen. We kunnen slechts hopen dat de burgemeester-loze periode voor Venray niet te lang duurt en dat H.M. de Koningin, die ons een goede burgemeester wegnam, hiervoor een ander terug zal geven, die met elan en enthousiasme het begonnen werk niet alleen ten einde zal brengen, maar nog verder zal uitbouwen, tot heil van allen, die hier wonen en werken. DOORSTROMINGSREGELING Geachte Redaktie. Enige tijd geleden hebt u in uw blad tekst en uitleg gegeven van de nieuwe doorstromingsregeling, die de gemeente heeft opgesteld en door Ged. Staten is goedgekeurd. In het kort komt ze er op neer dat iemand die verhuist uit een woningwet woning naar een woning buiten de woningwetsector maximaal 600, kan krijgen in de verhuiskosten en nog eens een keer 12x het verschil tussen de oude en de nieuwe huur tot een maximum van 600,In de praktijk komt het herop neer dat eigen-bouwers of degenen, die een huis gekocht hebben van deze rege ling kunnen profiteren. Hoewel ik allerminst zal ontken nen dat door deze regeling o.m. be vorderd kan worden dat woningwet woningen beschikbaar komen voor degenen, voor wie ze bedoeld zijn, was m.i. het effect veel groter ge weest en ook doeltreffender als men ook verhuizingen binnen de woning wetsector van deze regeling had la ten profiteren. Het aanbod in de woningwetsector is dermate geva- rireerd, dat degenen, die hogere sa larissen verdienen door een derge lijke regeling gestimuleerd konden worden naar een duurdere woning wetwoning te verhuizen. Daardoor komen goedkopere woningwetwonin gen vrij voor die jonge paren, die het dan niet zo breed hebben als die genen, die in de loop der jaren een bestaan hebben opgebouwd en door welke reden dan ook toch in de wo ningwetsector blijven wonen. Er kunnen allerlei redenen zijn, die de ze mensen verhinderen een woning te kopen of er zelf een te (laten) bouwen. Een dergelijke regeling kon wel voor hen aanleiding zijn om naar boven op te schuiven in die zin, dat ze een duurdere woningwetwoning gaan bewonen. Ik geloof dat Ven- rays gemeenteraad hier een grote kans gemist heeft, die andere ge meenten gelukkig niet voorbü heb ben laten gaan, omdat die wel gel delijke steun geven bij verhuizingen in de woningsector. Misschien dat men alsnog een oplossing in boven genoemde zin ook voor Venray ge vonden kan worden. W. S. Als wij de dame voor het hekje mochten geloven, dan zou elke kan diaat voor het rij-examen het vol ste recht hebben een examinator dood te rijden en dan nog eens een aanvrage kunnen indienen om het over te doen met een nieuwe exami nator, net zo lang tot ze het rijbe wijs zou verwerven. „Een levensgevaarlijke mentaliteit!' riep de politierechter uit. „Dan zou den we op slag examinators tekort komen." Gelukkig had deze dame met de grijze krulletjes boven een rose- blauwe deux-pièces het zo ver nog niet laten komen. „Maar het scheel de niet veel", stelde de officier in zijn dagvaarding, die hij met opval lend bewogen stem had vodrgelezen. Hij had zelfs een zakdoek ter hand genomen. Niet om zijn tranen te stel pen, maar omdat hij verkouden was. „En toch kunt u mij niet veroor delen", stelde de verdachte koeltjes vast. „Ik reed nog zonder rijbewijs onder toezicht van iemand mèt een rijbewijs, dus die man met het rij bewijs was verantwoordelijk voor het rijden. De auto had ook dubbele besturing, dus hij kon ingrijpen." „Dat is de kwestie niet", inter rumpeerde de officier. „Dat is de kwestie wel", antwoord de grijzende kandidate, „want ik deed rij-examen en dan heb ik nog geen rijbewijs. En degene die het rijbewijs hééft en er naast zit, moet zeggen wat er gebeuren moet. En dat heb je maar te doen. Nou. en hij zei: de snelweg op. En hij zei ook: niet stoppen." „En daarom was u niet van plan te stoppen?" „Op een snelweg mag je geeneens stoppen zonder noodzaak. Ik mag toch ook de verkeersregels niet overtreden? En hij ook niet." „Dus als uw examinator had ge zegd: de sloot in, dan was u ook de sloot in gereden met uw auto?" in formeerde de rechter. „Dat had dan wel gemoeten" dacht de dame die de regels zo goed ken de, „maar ik zou het niet zo leuk ge vonden hebben." „Maar daar gaat het helemaal niet over", begon de officier weer. „De verdachte staat terecht omdat zij beledigende woorden heeft geuit aan het adres van de examinator en dreigde hem een ongeluk te bezor gen." .,Dat is verdrééid!" kreet de ver ontwaardiging in eigen persoon. „Ik waarschuw: pas op, je maakt een ongeluk als ik hier moet stoppen. En nou méken ze d'r een gedreiging van. Dat is geméén, in-geméén!" En ze stampvoette met een hoog laarsje op de parketvloer. Eén getuige had de bedreiging ge hoord, maar dat was de examinator. Hij had zich rechtstreeks bedreigd gevoeld, vertelde hij in blauw pak, blauwe das en lichter blauw Over hemd. Over de beledigingen be stond wat minder twijfel, want die waren ook opgevangen door colle ga's, die zich er mede door beledigd voelden. ,En dat waren beslist geen woor den die men van een dame mag ver wachten" stelde de beledigde rij- examinator. „Die kan ze echt niet als aanwijzing of waarschuwing voor het verkeer bedoeld hebben." We kregen de woorden die een dame blijkbaar niet mag uiten en een heer wel, van deze heren niet te horen. Bijna had de dame ze nog een keertje geuit, maar de politie rechter snoerde haar bijtijds de mond door het woord te geven aan de „heer officier". Deze zei te hopen, dat de betrokkene nooit het rijbe wijs zou halen, omdat ze beslist een gevaar op de weg zou vormen en eiste vijftig gulden boete wegens be lediging. Ik ga in hoger beroep", zei de be klaagde. „Dan conform" besloot de politierechter. Haar laatste woorden waren gelukkig onverstaanbaar. BEVORDERING EN OVERPLAATSING Met ingang van 1 oktober is de wachtmeester I W. Keysers van de groep Venray bevorderd tot opper wachtmeester van het korps rijks politie en met ingang van die datum benoemd tot postcommandant van de post Koningsbosch. Wachtmeester Keysers heeft zich gedurende de ruim 4 jaar dat hij aan de groep Venray verbonden was doen kennen als een plichtsgetrouw politieman, die juist door zijn kor- rekt optreden bewondering afdwong. Vooral zullen de Venrayse jagers deze politieman node zien vertrek ken omdat hij zich zeer verdienste lijk heeft gemaakt voor de Venrayse jacht. Ook de Kon. Harmonie Euterpe zal hem node missen, omdat zij met hem een van haar beste aktieve le den ziet vertrekken. Maar ondanks het verlies van het heengaan is de promotie opper wachtmeester Keysers van harte ge gund. DRS. v. d. VOORT IN HET VENRAYSE ZIEKENHUIS Het lid van Ged. Staten van Lim burg Ec. drs. Fr. van de Voort uit Venlo is voor het ondergaan van een rustkuur opgenomen in het Venrayse ziekenhuis. Op de Lange weg vond een bot sing plaats tussen de bestelauto be stuurd door H. uit Horst tegen een geparkeerde personenauto van P. L. uit Venray. De Horstenaar had bij het teruguitzetten de geparkeerde wagen niet gezien. Gevolg: mate riële schade. Op de kruising Leunseweg— Deurneseweg moest een bestuurder van een vrachtauto met aanhanger zo plotseling afremmen dat de aan hanger dwars over de weg kwam te staan. De bestuurder van een ande re vrachtauto B. S. uit Horst moest uitwijken om een botsing met deze aanhanger te voorkomen. Hierbij kwam hij links van de weg tegen een lichtmast terecht. De vrachtauto werd licht, de lichtmast zwaar be schadigd.. Omdat de bestuurder v. G. uit Overloon op de Overloonseweg te veel naar rechts ging, kwam zijn wagen in aanraking met een hoop graszoden, geraakte in een slip en sloeg over de kop. De auto werd zwaar beschadigd, maar de bestuur der bekwam geen noemenswaardig letsel. Terwijl de bestuurder van de personenauto V. W. uit Vierlings beek bezig was zijn over de kop ge slagen wagen recht te zetten werd zijn wagen door tot nog toe onver klaarbare oorzaak van achteren aan gereden door een vrachtauto be stuurd door v. L. uit Amsterdam. Het bleef bij materiële schade. van 5 oktober 1918 - 't Kind niet de baas. De Bisschop van Haarlem heeft op den Katholiekendag te Alkmaar een be- hartenswaardig woord gesproken: De kinderen mogen niet de baas zijn in het gezin." Wat vanzelf spre ken moest, dreigt uitzondering te worden. De kleine kinderen trach ten hun klein zinnetje, de groote hun zin door te zetten Gehoorzaamheid en onderdanig heid zijn deugden, die tot de zeld zaamheden gaan behoren. In de eeuw van het kind. is het kind op weg een tyran te worden. De fout schuilt in de opvoeding. Men geeft aan de kinderen, kleine en groote. te veel vrijheid. Van die vrijheid wordt door de onrijpe jeugd een verkeerd gebruik gemaakt en steeds verder worden de grenzen der vrij heid uitgezet. Te laat wordt dan ge klaagd, dat men over de kinderen niets meer te zeggen heeft, dat zij aan het ouderlijk gezag ontgroeid zijn en hun eigen gang gaan, wat bijna altijd identiek is met den slechten weg. - De zucht naar vrijheid en los bandigheid, die door de wereld vaart, moet worden ingetoomd, wil men niet bij anarchie belanden. En als men niet bij het kind begint, zal de nieuwe generatie een nog groo- tere bedreiging zijn voor de maat schappelijke en elke andere orde. De Eenheidssigaar. De fabrikanten zeggen t Komt van 't slechte weer De tabak die wil niet broeien Dat heb je wel eens meer. Maar hoor eens wat ik er van denk Ik zeg het zonder schroom. Het Havanna en Manilla blad Hangt nog aan den kersenboom. t Zal gaan als met de eenheidsworst Van buiten o zoo mooi Maar van binnen opgevuld Met bladeren en wat hooi. Maar geen ellende voor den tijd Denk aan den gulden spreuk: Beoordeelt niemand naar den schijn Let hier slechts op denreuk. - Publieke telefoonstations. In de percelen van P. J. Ewals te Mer- selo, J. H. Nelissen te Oirlo. P. W Simons van de Heide en Ant. Jacobs te Leunen zullen publieke telefoon stations voor locaal, interlokaal er intern verkeer worden gevestigd. Kersenblad. Hoe zal het nu moeten gaan, nu het vervoer van alle loofblad verboden is? De meeste verpachters van het kersenblad had den reeds betaling gekregen bij dtr verpachting. O.i. zal dit weer ten volle gerestitueerd moeten worden Toch zal dit hier en daar nog we1 kwestie geven .daar de condities niet overal dezelfde waren. - Plaatsing gezocht voor: 1 half was koperslager 3 jaar aan het vak. tegen kost en inwoning; 1 smids- en 1 kleermakers- en 1 tuindersleerling 14 jaar. Kostgeld 150,'s jaars, kleeren en zakgeld ten laste van het Weeshuis. Brieven aan P. Voester- mans, Venlo. NOG BETER, NOG GEZELLIGER op 5-6-12 en 13 oktober a.s. Beierse Muziek: EGELANDER ECHO's (op draaien de bühne in grote zaal) Citer en Jodel: Ludwich Klimisch/Margit Kulmer (café-restaurant) Oostenrijkse T.V. en radio sterren uit Graz. diverse attrakties zaal: geheel in Beierse stijl omgebouwd entree f 1,- aanvang 20 uur Steenweg 19 Helmond DODELIJK VERKEERSONGEVAL TE OIRLO Zaterdagavond omstreeks 9 uur werd de 63-jarige mevr. Johanna Verstappen-Claessens. toen zij rechts van de Wanssumsedijk te Oirlo stond te praten, door de 20-jarige motor bestuurder J. A. uit Wanssum van achteren aangereden en vrijwel op slag gedood. De bestuurder moest met diverse verwondingen van ern stige aard naar het ziekenhuis wor den vervoerd. INBRAKEN TE VENRAY In de nacht van vrijdag op zater dag verschaften onbevoegden zich door forcering van een ruit toegang tot de kantoren van garage van de Ven aan de Leunseweg te Venray. Alle bureaux werden doorzocht en nog al vernielingen aangericht. Uit de laden werd een bedrag van rond 90 gulden buitgemaakt. In de nacht van zaterdag op zondag werd door inklimming via een kelderraam toegang verschaft tot het gemeenschapshuis van Leu nen. Vijftig pakjes sigaretten en een aantal flessen drank waren de buit. voor een totaal bedrag van 350, De politie stelt een onderzoek in. LEUNEN OP DE FILM In het kader van zijn landeliike filmaktie laat de Nederlandse Blin- denbond in Leunen op woensdag 9 oktober a.s. een film opnemen en op 12 oktober, zaterdagdagmiddag. 4.30 uur de optocht filmen. De te vervaardigen film wordt iets bijzonders omdat deze niet, zoals bij een documentaire alleen het karak teristieke van de plaats zal tonen, doch omdat het oog van de camera speciaal op de inwoners gericht zal worden. Dit wordt bereikt doordat woens dag 9 oktober 1968 een filmopname wagen door de plaats rijdt om de mensen bij hun huis, op de boerde rij, op straat en bij hun werk te fil men. Het is de bedoeling dat de film ook een beeld zal geven van het Leunse verenigingsleven en wel om 16.30 uur bij het gemeenschaps huis in Leunen, terwijl op de dag van opname eveneens geluidsopna men worden gemaakt. In het komende winterhalfjaar zal de film vertoond worden. Ongeveer 100 oud-Engelandvaar ders kwamen zaterdag in Overloon bijeen voor hun jaarlijkse reünie. Onder de aanwezigen bevond zich o.m. de commissaris van de Koningin in Friesland mr. Linthorst Homan. Voorzitter Jans van het Nationale Oorlogs- en Verzetsmuseum te Overloon wees op het goede kontakt wat dit museum heeft met de oud- Engelandvaarders. Reeds in 1964 schonken de Engelandvaarders de vlet Yvette aan het museum, waar door dit stukje oorlogsgeschiedenis door ruim drie kwart miljoen be zoekers kon worden aanschouwd. Eregast op deze reünie was de heer Sally Noach. die in de kringen der Engelandvaarders een legenda rische figuur is. Ten tijde van de be zetting in Frankrijk werkzaam, heeft deze Nederlandse jood o.m. door het vervaardigen van valse pasDoorten. papieren, valse uitgangsbewijzen en stempels minstens 600 Nederlanders uit gevangenissen; concentratiekam pen en krijgsgevangenkampen weten te halen. Bovendien had hij veel Nederlanders weggeholpen via Span je naar Engeland. In 1943 eing Sally werken op de documentatieafdeling van de geheime dienst van wijlen Koningin Wilhelmina.. Deze en veel andere verhalen kon men op deze reünie horen, want na tuurlijk zijn er die dag vele. vele herinneringen opgehaald. Commissaris Linthorst Homan sprak van het nut en de noodzaak om eens per jaar bijeen te komen voor hen die zich in die bange da gen door een ideaal verbonden voel den. Aan Prinses Beatrix en Prins Claus werd een telegram verzonden bij de naamgeving van de nieuwe Prins. Lang en uitvoerig werd er stil ge staan bij het onderscheidingsteken voor de Engelandvaarders. Deze on derscheiding zal voor de heren een stropdas worden, voor de da/nes een sjaal van blauwe stof met daarop een zeermeermin uit het water om hoog komend. De reünie in Overloon werd. me de door kolonel Ten Broeke, die de leiding had, een gezellig feest. voor al uw van den munckhof nv GESLAAGD Mej. Ria Arts uit Leunen slaagde aan het Grootziekenhuis te 's-Her- togenbosch voor het diploma zieken verpleging A. OUD-IJZERAKTIE FANFARE LEUNEN Zaterdag 5 oktober zal de fanfare „St. Catharina" wederom een inza- melingsaktie houden van oud-ijzer, lompen, papier, graan of geld. in de kerkdorpen Leunen en Veulen. Iedereen kan dus nu zijn zolder, schuur of erf een grondige najaars schoonmaakbeurt geven, waarbij de fanfare tegelijkertijd op een prach tige wijze gesteund wordt. Het bestuur van de fanfare rekent weer op eenieders medewerking in deze kerkdorpen.

Peel en Maas | 1968 | | pagina 7