Nog meer landskampioenen Afscheid van burgemeester NKV Camps Politierechter VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1968 No. 38 NEGEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY WPFKflJ AH 1/000 X/PKIDAV P KI DMCTDPVPkl ADVERTENTIEPRIJS 12 et p*r mm. ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 CCADLH Lf VUUIT VCNRMT CN UIVI3I NCACN PRUS PER KWARTAAL 2L— (buiten Vanray 225) We hebben een landskampioen onder de muziekgezelschappen, een landskampioen onder de handboogschutters en we hebben liefst twee politiehonden die het landskampioenschap hebben verworven. Stuk voor stuk prestaties, waar men eerbiedig zijn pet voor af heeft te nemen en die de naam van Venray beslist eer aan doen. Wie presteert, promoveertaldus de voorzitter van het Oranjecomité, de heer C. Leurs. in zijn afscheidswoord tot Burge meester Mr. M. M. L. G. M. Custers gedurende de lange en drukke afscheidsreceptie, die zaterdag in de foyer van de schouwburg ge houden werd. Dat was de teneur van de vele afschelds-specches, die die dag gehouden zijn. Men gunde de scheidende burgemees ter kennelijk zijn promotie tot burgemeester van Roermond, maar realiseerde zich meteen, dat Venray feitelijk het gelag moet be talen doordat het een harde werker en een groot verdediger van Venrays belangen, op alle fronten, kwijt raakt Reeds in september van het vorig jaar hebben we uitvoerig kunnen stilstaan bij de prestaties, die een politiehond op dit moment moet le veren voordat hij het zgn. certifi caat krijgt. 76 commando's moet zo'n beest als een machine kunnen uit voeren en dat dikwijls helemaal te gen de aard van het beest in. Want als je een schurk lekker bij zijn kui ten hebt en net van plan bent eens goed door te bijten, dan moet hij op het eerste commando die kuit de kuit laten en rustig gaan zitten wachten op het volgende bevel. De ene keer moet hij voedsel weigeren en de gulle gever niet bijten en weer een andere keer moet hij even goed dat voedsel weigeren, maar degene, die het hem aanbiedt wel bij zijn benen grijpen. Ga zo maar door. Als hij dat allemaal netjes doet krijgt hij het certificaat en kan dan meedoen aan de onderlinge en t; V*# V\ j: I i II I Eenvoudig en mooi een parel snoer van echte oesterparels. Een klassiek sieraad dat dank baar veel gedragen wordt. Laat zich ideaal kombineren met parel oorhangers of parel oor knoppen. Prijzen vanaf f 75.- JUWELIER MORLOGER GROTESTRAAT 16 - VENRAY TELEFOON 04780-1261 De Centrale NKV Venray zal ook deze winter enkele discussie-avon den organiseren voor alle NKV- leden met echtgenote of verloofde. Maar ook iedere inwoner van Ven ray die belangstelling heeft voor de ze zeer leerzame avonden is van harte welkom op de volgende data: Maandag 23 sept. zal Aalmoezenier Dings spreken over: „Zijn katholie ke organisaties nog nodig in deze tijd." Maandag 21 okt. zal gemeente- sekretaris H. Vorst spreken over de toekomst van Venray. Maandag 18 nov. spreekt wethou der Schols over de sociale proble men rond Venray. tenslotte provinciale wedstrijden. Daar wordt dan nog een schepje boven op gelegd en dan moet men al van goede huize komen om daar het provinciale kampioenschap te halen. De 10 provinciale kampioenen komen dan ieder jaar in Oisterbeek bij elkaar en wie dan de meeste punten verzamelt, mag zich lands kampioen noemen. Hij of zij is dan ook inderdaad de beste politiehond, die we hier kennen. NERO Vorig jaar was dat de grote Me- chelse herder van de heer L. Jans sen uit de Luciastraat. Hij, die al 'n jaar of drie kampioen geweest was en op de nationale wedstrijden twee keer-een derde en een keer vierde geweest was, liet in dat jaar alle concurrenten ver achter zich en kon de landskampioensbeker mee naar huis nemen. De vereniging Buitenlust heeft daar danig feest om gevierd, want een dergelijke prestatie is de moeite van het feesten waard. Het was een kleine compensatie voor de jaren lange moeite, die men moet doen om een hond in een dergelijke conditie te brengen. Men moet al een zeer goede kijk hebben op honden om er een uit te kiezen, die voor dat „vak" misschien wel geschikt is, om dan week-in, week-uit de hond dat bij te brengen, wat hij moet weten, om als politiehond verder door het leven te kunnen. Daar gaan maanden en jaren mee heen om telkens opnieuw de hond te trainen op de vele onder delen, die een certificaat vraagt. Zo is dan L. Janssen jarenlang met zijn kameraden in de Politiehondenver eniging Buitenlust naar het oefen terrein aan de Maasheseweg getrok ken om zijn hond te trainen, naar wedstrijden gegaan om te vergelij ken en zelf een kans te wagen. Dat resulteerde in een landskampioen schap voor Nero, een prestatie, die terecht de aandacht trok bij elke hondenliefhebber. Ditmaal moest hij vorige week don derdag zijn kampioenstitel verdedi gen, weer in Oisterbeek, waar zich een machtige hoop hondenliefheb bers verzameld hadden en waar een strenge jury de 380 punten die het maximum zijn, ging toedelen. NIET GEWELDIG Natuurlijk had Janssen Nero ge traind dat de stukken er af vlogen, maar het provinciale kampioensveld, waar hij tegen moest vechten was dit jaar van bijzondere kwaliteit. En een hond blijft een hond. Bij de ochtendoefeningen draaide Nero zijn nummers behoorlijk af, maar dat deden ook 4, 5 andere honden. In de verplichte middag-pauze bleek het puntenverschil tussen de ze grote broeders niet zo geweldig en alles hing dus af van de middag- oefeningen, waarbij bandieten moes ten worden gesteld, gevangen, al dan niet gebeten en opgebracht. Nero zijn start voor dat middag programma was beslist niet gewel dig en baas Janssen had zich er fei telijk al bij neergelegd dat kostbare puntjes verloren gingen, toen Nero zich herstelde en als een goed ge oliede machine alle verdere opgaven feilloos ten einde bracht. Zijn groot ste concurrent daarentegen kreeg 'n inzinking, beet een keer na, hoorde schijnbaar een commando niet en voor de tweede keer was Nero landskampioen. 365 punten, terwijl zijn grootste concurrent er 344 be haalde. Wat nooit was voorgekomen in de annalen van de politiehonden verenigingen gebeurde: Nero prolon geerde zijn titel. sen met een jonge Mechelse herder Arno, van dezelfde bloedlijn als Ne ro. Deze hond had bij de certifi caat-verlening inderdaad hoge ogen gegooid en moest die nu waar komen maken in een voor deze jonge hon den aangepast programma. Janssen blijkt wel kwaliteiten te hebben als trainer want ook deze Arno, hoe jong overigens ook, luis terde goed naar de commando's van de baas, „draaide lekker" en wist van de jury 328 punten los te peu teren en werd daarmede de hoogst geklassificieerde jongeling onder de politiehonden. Daarnaast kwam van dezelfde ver eniging A. Philipsen met Marco in het veld en wist daar een 5e plaats te veroveren. Buitenlust kan dus rustig de vlag hijsen, want niet al leen bezit L. Janssen twee nationale kampioenen, maar de vereniging heeft 4 van de 20 beste politiehon den in den lande. Een grootse be loning van jaren gestaag werken en trainen. „Twintig jaar te laat zien ze ge- komme, edelachtbare", klaagde de tot tranen toe bewogen moeder van een struise, hip geklede dochter. „Twintig moeilijke jaren hebben ze me allien laote tobbe en alle boon tjes laote doppe en pas op 't mo ment dat ze mos gaon trouwe, kwa- me ze aanzetten datter een voog had motte zien. Toen kos d'r opens gen huwelijk werre angegaeve, umdat de handtekening van zo'n voogd ont brak. D'r hebben ze me nooit iets van gezeed in al die twintig jaar, dat ik moes rondscharrele om an de kos te komme. En hoe duk binnik nie um steun gewist beej sociale za ken! Gen meens hit me d'r iën woord over gezegd. Burecraten zien 't!" Een „ambtelijk verzuim" had de officier van justitie het genoemd in zijn dagvaarding, twintig jaar gele den begaan toen de verdachte als natuurlijk kind ter wereld was ge komen en in de registers van de burgerlijke stand werd ingeschre ven met de achternaam van haar moeder. Die moeder wist niet beter, of aan de aanmeldingsplicht van de geboorte was voldaan. Maar op het raadhuis was vergeten het justitiële apparaat in werking te stellen, dat in dergelijke gevallen via voogdij raad en voogdijkamer van het kan tongerecht een voogd moet aanstel len, die een wettelijk voorgeschre ven „vaderlijk oogje" op de belan gen van de pupil kan houden tijdens de minderjarigheid en die toestem ming behoort te geven bij belang rijke stappen in het leven, zoals ook bij het aangaan van een huwelijk. „Dat alles geeft u nog niet het recht een valse handtekening te zet ten", zei de politierechter. En zijn stem klonk opvallend vriendelijk. ,,'t Was er toch maar ééntje?" „Elke valse handtekening is een strafbaar feit." „Maar ze had er maar ééntje no dig, om zelf een wettig huwelijk te kunnen sluiten vóór d'r kind gebo ren werd, edelachtbare. Als we toen nog hadden moeten beginnen met die hel ambtenarijmet voogdijklas en voogdij huis en voogdij rechter en gen meens wou voogd zijn voor zo'n kawant 't is een doodgoeie meid, edelachtbare, maar een grote bék dat ze je kan geven!" „Door die ene valse handtekening hebt u juist dat huwelijk onmoge lijk en ongeldig gemaakt. Als u tij dig voor een voogd had gezorgd, had dat huwelijk nog wel versneld kun nen plaatsvinden. Dan was het kind nog nét wettig geweest. Daar zorgen we dan ook nog wel voor!" legde de rechter uit. De geplaagde beklaagde hief haar armen op en liet ze vertwijfeld weer zakken. „Kennik dat allemaal we ten, wat wèl en wat niet kan? Dat hebben ze me ook weer niet gezeed- Aan 't loketje werd mij alleen ver teld, dat ik de handtekening van de voog er bij mos hebben en anders kon het huwelijk niet doorgaan. Ik vraag: wélke voogd? Leggen ze me uit dat d'r al twintig jaar een voogd moet zijn voor 't schaap. Nóóit van gehoord, edelachtbare. Nou, zeiden ze, u zorgt maar voor die handteke ning, anders kunnen wij niet voor een huwelijk zorgen. Nou zodoende." „Tja, daar zitten we dan met een voorechtelijke geboorte èn een strafbaar feit van valsheid in ge schrifte. „Maar als u dan toch méé wil werken, dat zei u toch net, kennen we dat dan niet beter oplossen?" vroeg de naieve grootmoeder van amper 38 lentes. „Hoe oplossen?" „Nou, dan neem ik die handteke ning terug en dan verklaar u alsnog dat de jongelui op tijd getrouwd zijn." „Dat kan helaas niet. Het hele De afscheidsdag begon met een plechtige Eucharistieviering in Ven rays Dekenale Kerk, opgedragen door Deken Loonen met assistentie van kapelaan Driessen. Het dames- en herenkoor van deze kerk zorgde voor een voortreffelijke vocale om lijsting van het stijlvolle gebeuren, dat behalve door Venrays gemeente raad en ambtenarencorps werd bij gewoond door vele collega's uit Noord-Limburg en Oost-Brabant, door de kerkeraad van de Hervorm de gemeente, afvaardigingen van Venray se kloosters en instellingen, hoofden der scholen, afvaardigingen van verschillende rijks- en provin ciale diensten en andere belangstel lenden. OPENBARE RAADSZITTING De meesten hiervan waren ook de gast op de dan volgende openbare raadszitting, die in de overvolle raadszaal van Venrays gemeentehuis werd gehouden. Voor dergelijke plechtigheden blijkt deze zaal en aanbelendende vertrekken ten ene male onvoldoende. De netjes op elkaar gepakte gasten hoorden de mededeling van de Gou verneur van des burgemeesters be noeming in Roermond en het Ko ninklijk Besluit, getekend in het vakantieverblijf in Italië en door de Miinster van Justitie, die de ook al op vakantie zijnde minister van Bin nenlandse Zaken verving. Dan nam de loco-burgemeester de heer van Dijck het woord, die er op wees dat hij in februari 1961 bij de installatie van Mr. Custers hem ge vraagd had vooral de TWEE PIJLERS te willen verstevigen en uitbouwen, die de brug schragen voor Venrays welvaart en toekomst t.w. de land bouw en de industrie. Nu men dan terugblikt, aldus deze spreker, mag geconstateerd worden dat de ruil verkaveling Lollebeek grotendeels in uitvoering is, de Heidse Peel is ont gonnen, waar de eerste boerderijen thans gebouwd worden en dat het overige deel van Venray een andere herverkaveling in voorbereiding is. Hij wees in dit verband op de voorzieningen in de kerkdorpen, waar woningen zijn verrezen en de leefbaarheid versterkt is niet alleen door nieuwe scholen, sportvelden, maar ook door electriciteit en water leiding. Hij prees het doorzettings vermogen en de energie van de scheidende burgemeester, die ook op het gebied van de industialisatie zijn sporen heeft nagelaten. Hij noemde in dit verband de grootse uitbreidin gen van bestaande industrieën en de nieuwbouw van Rank Xerox, van wier toekomstige uitgroei men grote verwachtingen heeft. Maar, aldus de heer van Dijck, industrialisatie houdt niet op met de bouw van fa brieken. Er moeten woningen ko men, uitbreidingsmogelijkheden via allerlei bestemmingsplannen, er moet gelegenheid komen voor ont wikkeling, recreatie, sport. Ook op dat terrein heeft, zo toonde de loco burgemeester aan. aan de hand van tientallen voorbeelden, Mr. Custers zijn mannetje gestaan. drama is gebeurd. De handtekening is gezet, het kind is geboren, het hu welijk kon niet worden voltrokken en er is nog niet eens een voogd om alsnog het huwelijk te doen aanteke nen „Jawel, maar dat van twintig jaar geleden was toch ook een ambtelijke vergissing. Dan kennen de heren zich nou toch wel één keertje ver gissen? Eén foutje in de wtintig jaar is toch zo erg niet?" Maar daar mocht de politierechter tot zijn grote spijt niet aan meewer ken en de officier wilde van derge lijke taal helemaal niets horen. Wel liet hij het bij een opvallend milde straf: honderd gulden boete, voor waardelijk met een proeftijd van één jaar. De rechter maakte er vijftig gulden van. Hij sprak een persoonlijk dank woord voor dc prettige en vruchtba re samenwerking ondervonden in 't college en bood namens dit college bloemen aan voor Mevr. Custers. die haar man zo dikwijls heeft moeten missen voor Venray. NIET TE LANG A.U.B. Het raadslid, dat als zodanig het langste ziting heeft, de heer DE BRUYN legde getuigenis af van de strijdvaardigheid en de handigheid van de scheidende voorzitter, die zijn taak, ook als raadsvoorzitter, altijd zeer serieus heeft opgevat. Het be lang van Venray stond bij hem zeer hoog geschreven, aldus de heer De Bruyn, die mr. Custers een groot promotor noemde en een goed coör dinator, die vele problemen en wen sen in de voorbije 7,5 jaren heeft opgelost of vervuld heeft. Maar ook waarschuwde hij, dat nog vele pro blemen nog altijd zijn overgebleven. In dit verband noemde hü de uit breiding van het gemeentehuis, de nieuwe brandweerkazerne, de bouw van een sporthal en een me disch centrum. Daarnaast moet er meer variatie komen in de wo ningbouw, moet de sanering van het centrum beginnen en zal men attent moeten blijven voor vol doende werkgelegenheid. Bij dit afscheid wilde hij dan ook aandringen bij de betrokken autori teiten de zetel van Venrays burge meester niet te lang leeg te laten staan. Er ligt nog werk genoeg te wachten, aldus dit raadslid Als dank voor de prettige samen werking en de goede verstandhou ding bood hij de scheidende burge meester een antieke klok aan na mens de gehele raad, als een sym bool ook. dat burgemeester Custers in zijn Venrayse tijd met zijn be schikbare tijd heeft gewoekerd. Mevr. Custers kreeg ook van de raad een bloemruiker aangeboden. GAS OP DE PLANK Secretaris H. Vorst noemde in zijn afscheidswoord namens de ambtena ren en personeel Mr. Custers geen gemakkelijke baas. Hij was de man, die altijd met gas op de plank reed, niet gauw tevreden was en grote nauwkeurigheid eiste. Maar hij was daarbij zelf een voorbeeld voor het ambtenarencorps, door de grote eisen die hij aan zichzelf stelde en die dan ook terecht de bewondering afdwon gen van allen, die met zijn werk kracht en enthousiasme kennis maakte. Vooral was hij dankbaar voor zijn meeleven in voor- en te genspoed bij de mensen in gemeen tedienst, waarbij hij toonde naast een niet gemakkelijke baas echter ook mens onder de mensen te kun nen zijn. Als afscheidscadeau bood hij na mens het corps een oude gravure aan van deze streek, waarin Venray het middelpunt was en Roermond „er maar zo'n beetje bij hing". Mevr. Custers en ook haar twee dochters kregen ook van hem een bloem- boeket. OPENBARE BIECHT Deken Loonen, sprekende namens de 9 parochies en 4 rectoraten in de gemeente Venray, dankte mr. Cus ters hartelijk voor de goede samen werking. „Nu op een dag als van daag anderen een soort openbare biecht over U houden, aldus Deken Loonen, hoeft de penetentie niet hoog te zijnWant er is veel ge presteerd." In 7!/« jaar zijn vier nieuwe ker ken tot stand gekomen en een ver groot. In die tijd ook heeft Mr. Cus ters vijf nieuwe pastoors mee inge huldigd en 2 rectoren. Daarnaast zijn nieuwe scholen gesticht, nieuwe kleuterscholen en nieuwe gymnas tieklokalen, is het jeugdwerk ingrij pend gereorganiseerd en is er een vakleerkracht voor gymnastiek ge komen. Voor dat alles bracht hij hartelijk dank, want zonder een goede samenwerking met de burger lijke overheid had dit alles niet ge kund. Bij de officiële receptie bood hij namens het dekenaal centrum de burgemeester een cadeau aan. SAMENWERKING GROOT GESCHREVEN Burgemeester Geurts uit Horst kwam namens de Noord-Limburgse collegae Mr. Custers danken voor zijn collegialiteit en vriendschap, die een grote indruk hebben achtergela ten bij allen, die deze ondervonden. Dank zij deze eigenschappen is oude soms ongezonde rivaliteit verdwenen en is er samenwerking gekomen In instituten als het Ontwikkelings orgaan Noord-Limburg, het recrea tieschap Peel en Maas. het consu lentschap voor grond en pachtzaken en de WV Noord-Limburg. „Heeft deze samenwerking ook niet gezorgd dat de ruilverkaveling Lollebeek tot stand kwam en de ontginning van de Heidse Peelzo vroeg de heer Geurts zich af, die ook Mevr. Custers een zalig uiteinde in Venray en een goed begin in Roermond toe wenste. Hij bood namens de collegae een boekenbon aan. VOOR HET LAATST voerde dan Burgemeester Custers het woord in Venrays raadszaal. Hij bleek alle lof, die hem was toege zwaaid wel wat teveel van het goede te vinden. En ook voor deze af- scheids-speech was hij weer eens in de geschiedenis gedoken en ontbra ken ook ditmaal niet citaten, een liefhebberij, die men intussen in de toekomst maar moeilijk zal kunnen missen. Zo had hij ontdekt, dat sinds 1801. toen de gemeente Venray tot stand kwam, er 10 burgemeesters zijn ge weest, die het gemiddeld 16'/* jaar in Venray hebben volgehouden. Hij vormt dan misschien met 7jaar 'n uitzondering, maar ook die is in de historie terug te vinden, namelijk in de persoon van Burgemeester Ver- blakt, die 30 jaren aan het hoofd van Venray stond, maar intussen zo gegroeid was dat men een stuk uit zijn werktafel moest zagen, omdat anders rijn armen tekort waren. Trouwens diezelfde historie leert meer over de betrekkelijkheid van het burgemeester-ambt, want reeds in 1867 was er sprake van klandes- tiene bouwerij in de vorm van schaapskooien in -de Peel en reeds honderd jaren geleden zat de raad te dubben met de aanleg van de weg naar Deurne en Wanssum en met de kosten van de weg van Cas- tenray naar Maashees 10.000,-) en met de verbouw van het toenmalige „stadhuis". Naturlijk is er wel wat veranderd. Zo betaalde de gemeente 100 jaren geleden 4.000,voor het onder wijs, nu is dat aangegroeid tot 1.7 miljoen. Toen was het totaal van de begroting 16.000 hele guldens, nu is de 12 miljoen overschreden En sprekend over de voorbije ja ren merkte hij op dat veel is kun nen gebeuren dank zij begrip en vertrouwen dat hij o.m. gevonden heeft bij de raad, die in 107 verga deringen 2101 raadsbesluiten heeft goedgekeurd. Diezelfde vruchtbare op- en uitbouwgedachte had hij ook gevonden bij de wethouders, waar onder ook dc heer Colsen, wat be wezen werd onder de duizenden be sluiten van B. en W. er geen 5 ge nomen zijn zonder algemene stem men. „Dat toont duidelijk aan de goede sfeer en de goede samenwer king", aldus Mr. Custers, die ook nog even de drie grote problemen aan tipte, waarmede het ambtenaren korps „zat", namelijk te krappe huisvesting, te weinig kapitaal en te kleine bezetting. Dat desondanks 'n goede teamgeest is gevonden, daar voor was hij oprecht dankbaar en hij hoopte en vertrouwde dat deze zou blijven heersen in het belang van Venray. In zijn dankwoord richtte hij zich tot secretaris Vorst, de directeur van gemeentewerken, de afdelingschefs en met name tot rijn kabinetchef de heer A. Janssen, de brandweer, de (Vervolg z.o.z.) Maandag 16 dec. komt de heer J. Maenen spreken over de problemen van deze tijd. Maandag 20 jan. spreekt de heer Suijker over de Aspecten van de arbeidsmarkt in het gewest Venray. Maandag 17 febr. komt de heer Hajenius spreken over de EEG en haar werking. Maandag 17 maart spreekt H. M. Emonts over „het werk van de Prov. Staten." Maandag 21 april sluitingsavond. Dit zal een gezellige avond worden. Al deze avonden zijn in zaal Man- ders, Maasheseweg 13 en beginnen om 20.00 uur precies. Dat is trouwens niet de enigste reden tot feestvieren voor de ver eniging, want ook Willems wist al eerder met Casa het Limburgs kam pioenschap te winnen, mocht derhal ve ook in Oosterbeek komen en kreeg daar een goed verdiende vijf de plaats. ARNO Het verhaal is echter niet ten ein de. Want daags tevoren waren in datzelfde Oosterbeek de jonge poli tiehonden op het appel geweest. De 10 jonge honden die bij de certifi caat-verlening de hoogste punten krijgen, moeten hier verschijnen om ook uit hun midden de landskam pioen te halen. En ook daarop verscheen L. Jans-

Peel en Maas | 1968 | | pagina 9