,:v in Uen S.V.V. NIEUWS s.v.v. JEUGD S.V. LEUNEN BILJARTEN V.C. R00Y HENGELSPORT DAMMEN GILDEMARS Schouwburg WANDELSPORT HANDBAL TAFELTENNIS M.H.C.V. INGEZONDEN DE MOLENWIEKERS SPORT Uitslagen zondag 15 sept.: Venray 1Swift 1 13 Wilhclmina *08 2—Venray 2 4—2 Merselo 1Venray 4 02 De derde competitiezondag is voor SVV niet zo succesvol verlopen als de twee voorafgaande. Zowel Ven ray 1 als 2 leden een nederlaag. Venray I redde de Venrayse eer dcor Merselo 1 met 20 te ver slaan en daardoor over te gaan naar de derde ronde van de beker competitie. De wedstrijd van Venray 1 begon zondag j.l. overigens hoopvol. De SVV'ers gingen meteen fel in de aanval en nam het heft stevig in handen. De aanvallen werden goed en vlot opgebouwd. In de 13e min. rondde P. Volleberg een van deze aanval en namen het heft stevig in schot, waarmee hij de Swift-doelman kansloos passeerde, maar op het nip pertje wist een der Roermondse verdedigers de bal nog uit het doel te trappen. In de 20e min. kwam Swift op vrij fortuinlijke wijze aan de openings treffer. Een door Swift genomen vrije trap op de rand van het straf schopgebied werd door een der SVV- verdedigers van richting veranderd, waardoor doelman Arts, die aanvan kelijk in de goede baan van het schot stond, kansloos werd gepas seerd.: 01. In de 24e min. rondde Leo Cle- phas een goede solo-rush af met een hard schot, dat juist over ging. Hiermede had Venray voor een groot deel het kruit verschoten. De gasten, die over een voortreffelijke ploeg beschikken, namen een veld- meerderheid, die ze ook practisch het gehele verdere verloop van de wedstrijd wisten te behouden. De doelpunten die ze scoorden kregen ze echter toch nog min of meer met de hulp van de Venrayers zelf. In de 33e min. n.l. beoordeelde doelman Arts een afstandschot verkeerd. De bal stuitte over de Venrayse goalie in het doel: 02. Direct na de hervatting ontketen de Venray een flink offensief, wat ook resulteerde in een tegendoel punten. P. Volleberg plaatste de bal uit een hoekschop op de blonde kuif van J. Siebers, die laag inkopte: 1-2. Voor de derde achtereenvolgende zondag liet P. Schmeitz zich vervan gen en even zovele malen was het de Spaanse Venrayer J. Moreno die de verdediging dan kwam comple teren. Hoe moeilijk het is om telkens midden in het strijdgewoel gestort te worden bleek nu. De gasten kwa men vanuit de verdediging via hun aanvalsleiders met een snelle uitval op het Venray-doel af. Alle tegen standers passeerde hij en bracht ook Moreno, als laatste veldverdediger. op het verkeerde been, waarna oog in oog kwam met de doelman, die met een vertwijfelde uitlooppoging zijn doel nog trachtte te beschermen, maar ook hij werd kansloos voorbij gegaan, waarna Swift de voorsprong tot 13 kon uitbouwen. De Venray-ploeg was hierna dui delijk aangeslagen. Er werd wel fel gestreden, maar de aanvallen waren te simpel opgezet, om de goed ver dedigende gasten voor ernstige moei lijkheden te plaatsen, waardoor er in de stand geen verandering meer kwam. Venray 1 heeft in deze wedstrijd de eerste 20 min. zeer goed voetbal laten zien en met een beetje geluk zou dan een kleine voorsprong ze ker op z'n plaats zijn geweest. Het overige gedeelte was voor de gasten die zich beter aan de terreinomstan digheden konden aanpassen en ook verdiend met 13 de zege behaal den, in een sportieve wedstrijd, die voor scheidsrechter Huink uit Oss weinig moeilijkheden opleverde. Venray 2 was op bezoek bij Wil- helmina '08 2 in Weert. Het spel van de SVV-reserves was niet onverdien stelijk, maar de vrij jonge SVV'ers waren niet opgewassen tegen het harde spel van de gastheren. In de 3e min. van de wedstrijd opende Wilhelmina de score, door een schot op doel dat van richting werd veranderd. In de 20e min. bracht R. Linskens de balans in even wicht door uit een vrije trap te doel punten.. In de 3e min. van de twee de spcelhelft werd het 21, waarna Wim Peeters in de 19e min. doorliep op een lange pass en de balans weer in evenwicht bracht. Wilhelmina wist daarna nog tweemaal te scoren en hield de puntjes thuis. In Merselo verkeerden de spelers lange tijd in het onzekere over het al of niet doorgaan van de wedstrijd daar de overvloedige regen, die was gevallen het terrein nauwelijks be speelbaar maakte. Maar uiteindelijk werd dan beslist deze bekerwed strijd toch maar doorgang te laten vinden. Venray 4 wist zich goed aan deze terreinomstandigheden aan te passen en speelde dan ook een goe de wedstrijd. In de 10e min. namen de SVV'ers de leiding door W. Jans sen die de bal uit een hoekschop van J. van Duynhoven achter de Merse- lo-doelman „liep". Een kwartier voor het einde om speelde P. Coppus de gehele achter hoede, incluis doelman, en scoorde 20. Tevens eindstand. Hierdoor gaat Venray 4 over naar de volgen de ronde van de bekercompetitie. Programma zondag 22 september: Venray 1Geleen 1 2.30 u. Panningen 2Venray 2 12.00 u. Venray 3Panningen 3 2.30 u. Molenw. 2Venray 2 2.30 u. Venray 5Brughusia 12.00 u. Venray 7Venray 8 (vriendschappelijk) 12.00 u. Voor Venray 1 dus opnieuw een thuiswedstrijd. Ditmaal komt Geleen op bezoek, dat voor de aanvang van de competitie nogal eens in de pu bliciteit is geweest. Dit team kreeg n.l. de beschikking over 7 spelers, die van de betaalde sector terug keerden naar het amateurisme en bij Geleen onderdak vonden. Ook hun voorzitter stak het niet onder stoe len of banken dat zijn ploeg dit jaar de kampioensvlag zal gaan hijsen. Tot nu toe heeft de Geleense ploeg het niet verder gebracht dan drie ge lijke spelen. Des te meer dus zal dit team er op gebrand zijn om de eerste overwinning te behalen en zal dit zeker proberen in Venray ten koste van SVV. Maareen ge waarschuwd mens telt voor twee! Uitslagen zaterdag 14 sept.: Venray AlSwift Al 30 Venlose Boys A2Venray A2 51 HRC Al—Venray A4 (L.) 1—2 Venray A5Castenray Al 16 Oostrum AlVenray A6 L. 41 Wittenhorst BIVenray BI 06 Oostrum BIVenray B2 L 31 Merselo BIVenray B4 61 Leunen B2Venray B6 74 Venray ClAmerica Cl 10 Oostrum ClVenray C2 21 Holthees C2Venray C3 04 Programma zaterdag 21 sept.: Sparta AlVenray Al 3.00 u. Venray A2—RKLVV Al 4.00 u. Venray A3—EWC Al 2.15 u. Merselo AlVenray A4 L. 3.00 u. Ysselsteyn AlVenray A5 3.30 u. Venray A6 L.DIS Al 3.00 u. Venray BISp. Irene BI 4.30 u. Venray B4Venray B2 L. 2.00 u. Oostrum BIVenray B3 3.30 u. Oostrum B2Venray B5 2.30 u. Venray B6Leunen B3 2.15 u. Hegelsom ClVenray Cl 2.00 u. Venray C2Leunen C2 1.15 u. Venray C3Holthees Cl 2.00 u. De clubmorgen is a.s. zondag voor B-spelers. Bij Marathon in Krefeld werd het er goed afgebracht. Door een 32 overwinning hielden wij de wissel beker in ons bezit. A.s. zaterdag komt Düsseldorf- Rath op bezoek. Dit zal beslist een zwaar karwei worden voor de SW- veteranen. Trrein Oostsingel, aan vang 15.30 uur. Aangewezen spelers: Math. Gom- mans, Jo Gommans, Jan Gommans, M. Oymans, H. de Bruyn jr., M. Arts G. Poels, J. Clevers, M. Beerkens, Th. Swinkels, H. Gommans, B. As sen. Afgelopen zondag ging de wed strijd van ons derde niet door. Voor ons eerste en tweede gingen de vriendschappelijke wedstrijden op 't laatste moment toch niet door. Voor onze tegenstanders werden wedstrijden ingelast. Programma zondag 23 sept.: RKDSO 1—Molenw. 1 2.30 u. vertrek 1.30 uur De Molenw. 2Venray 4 2.30 u. De Molenw. 3Geysteren 2 2.30 u. Programma afd. jeugd zat. 21 sept. Leunen AlMolenw. Al 3.30 u. vertrek 3.00 uur De Molenw. B2Leunen B2 3.00 u. Het bestuur hoopt dat alle elftal len na deze korte rustperiode weer met de juiste instelling het veld zul len betreden. Veel succes! Heren senioren denk nog eens aan de looptrainingen op de dinsdag avonden. Afd. VETERANEN Zaterdag a.s. komt Oirlo bij ons op bezoek. Aanvang 16.30 uur. Op stelling bij café Thielen. Programma zondag 22 sept.: A.s. zondag speelt Leunen 1 een belangrijke wedstrijd tegen haar oude rivaal RKLVV 2. Aanvang 14.30 uur. Vertek 13.45 uur, terrein Brughusia. Leunen 2 en 3 hebben een vrije zondag. Voor beide elftallen zal wor den getracht een oefenwedstrijd in te voegen. Zie hiervoor een aankon diging bij Kusters. Leunen 4 brengt zondag tegen Melderslo 4 de bal weer aan het rol len. Met twee vrije zondagen achter de rug zal het wel even wennen zijn. Aanvang 12.00 uur. AFD. JEUGD Uitslagen: Leunen ADIS A DIS n.o. Molenwickers BLeunen BI 13 Leunen B2Venray B6 74 Leunen B3Oostrum B2 01 Ysselsteyn C2Leunen Cl 07 Leunen C2Holthees Cl 012 Programma zaterdag 21 sept.: Leunen AMolenwiekers A 3.30 u. Leunen BI—Ysselsteyn BI 2.30 u. Molenwiekers B2-Leunen B2 3.00 u. vertrek 2.30 uur Venray B6Leunen B3 2.15 u. vertrek 1.45 uur Leunen ClOostrum Cl 1.30 u. Venray C2Leunen C2 1.15 u. vertrek 1.30 uur oi. tilingxurrr.L Zondag 2 2sept. a.s. gaat W.S.V, St. Christoffel wandelen in Eindho ven bij St. Jozef. Samenkomst om 11.20 uur gymzaal Langeweg. Veel sukses WANDELTOCHT Zondag 22 september gaan de vol gende verenigingen deelnemen aan de wandeltocht Irene in Eindhoven: 't Desselke, St. Christoffel, Leunse Belhamels. De bus voor St. Christoffel is om 11.30 uur bij de Gymzaal op de Lan geweg. De bus voor de Leunse Belhamels is om 11.15 uur in Leunen bij café Martens en rijdt daarna naar de Ur- sulastraat om de wandelaars van het Desselke op te halen. Ook het nieuwe seizoen van de Kon. Ned. Biljartbond staat weer voor de deur. Nadat de Venrayse Biljratbond verleden week reeds de eerste clubwedstrijden heeft gehou den, wordt heden vrijdag, zaterdag en zondag, 20, 21 en 22 september, het eerste toernooi van de K.N.B.B. gehouden. Het betreft hier de voor wedstrijden van de 5e klasse libre, die vrijdag om 7.00 uur beginnen in café Klomp, Langstraat. Deelnemers aan deze voorronde zijn: J. Borghs, M. Lenssen, B. Barents, J. Voesten, W. Hendriks, allen lid van De Ketsers en H. Jacobs van Het Groene Laken. De eerste ronde is als volgt op 20 september: 7.00 uur: J. Borghs—M. Lenssen 8.00 uur J. Voesten—W. Hendriks 9.00 uur B. BarentsH. Jacobs De partijlengte is 50 caramboles. De deelnemers mogen zelf tellen en schrijven. Elke speler moet zes par tijen spelen. Op hetzelfde tijdstip worden ook in Hotel Deriet, Museumlaan 33 te Overloon deze voorwedstrijden ge houden. De deelnemers daar zijn: C. van Boxtel, Uden; P. Snijders, Haps; M. Kivits, J. v. d. Berg, A. Hutten, L. van Stiphout, allen uit Boxmeer. Athene 4Hera 2 311 De dames aspiranten speelden j.l. zondag als enigste team. De wed strijden van de senioren waren n.l. afgelast. De meisjes speelden in Venlo een goede wedstrijd. De verdediging was hecht. Er werd flink geschoten voor al na rust. Toen was het alles Hera wat de klok sloeg. Ruststand 34. Eindstand 311. Programma: Aspiranten: Dames: Hera 2Herten 2 Heren: Hera 2Holl. Sport Aanvang zaterdag om 16.00 uur (da mes) en 15.00 uur (heren). Senioren Dames: Noav 1Hera 1 Heren: Patrick 1Hera 1 Vertek zowel dames als heren om 11.00 uur. Zaterdag j.l. namen enkele spelers van onze vereniging deel aan het toernooi in Tegelen. Onze junioren speelden alleen mee om de speelsterkte te bepalen. Alle klassen van de junioren wa ren hier samengevoegd, zodat zij be slist geen kans hadden, ofschoon ze speltechnisch beslist niet de minde ren waren. Bij de senioren ging het beter. H. Barents kwam in de B-groep ver schillende rondes door, terwijl J. Verblakt in deze groep door wist te dringen tot de finale. Hier moest hij de winst aan de tegenstander laten en behaalde zodoende een fraaie 2e plaats. In de A groep (een samenstelling van overigens le en 2e klasse) wist alleen B. Hendriks door te dringen tot een gedeelde 3e plaats. Bij het dubbel, ook in deze klasse, wisten R. Verblakt en B. Hendriks ook een gedeelde 3e plaats te beha len. Al met al toch een mooie presta tie. Daar onze spelers reeds in het begin tegenover hoger geklasseerde spelers kwamen te staan. Voor a.s. zaterdag zullen de vier laagste juniorenteams spelen tegen de nieuw opgerichte vereniging Horst-America. De namen zullen nog bekend gemaakt worden. De wedstrijden beginnen om 18.00 uur precies. Aangezien zondag het weer zo slecht was, zag V.C. Rooy er vanaf deel te nemen aan het toernooi in Vortum-Mullem. Dit toernooi werd op basis van vrijwilligheid toch ge houden, daar het vier weken geleden wegens slecht weer was uitgesteld. Toch trok één team van V.C. Ropy de stoute schoenen aan en toog en thousiast richting Vortum. Daar wa ren toch nog 15 teams in de weer om de prijzen in de wacht te slepen. Het VC Rooy-team was zo fanatiek dat in een mum van tijd drie tegen standers werden verslagen en het resultaat was een fraaie beker. Een mooie prestatie van deze zes jongens die hiermee ook bewezen iets voor hun sport over tc hebben. Wedstrijdprogramma overgangs klasse: Dames 1: 5-10 VC Rooy—PSV 2 (Eindhoven) (19.00 uur) 12-10 Mavok-JGM—VC Rooy (18.45 uur) 19-10 VC Rooy-Activia St. Anthonis (19.00 uur) 26-10 Roermond BCVC Rooy (20.00 uur) Heren 1: 5-10 (20.00 uur): VC Rooy--Smash (Schaesberg) 12-10 (18.45 uur) Mavok-JGM (Maastricht)-VC Rooy 19-10 (20.00 uur) VC RooyPetrus en Paulus (Schaesberg) 26-10 (20.00 uur) Roermond BCVC Rooy Het grote nadeel van een toernooi is gepland en georganiseerd dat het per sé doorgang moet vin den. Met de gedachte geen spelers en kostbare werpersarmen te verlie zen, was het een verstandige greep van de D.A.R. coach zijn spelers steeds te wisselen. De opdracht in het veld was ver der geen enkel risico te nemen bij het honklopen en de aangooien. Alles bij elkaar leek het toernooi meer op een grootscheepse mestpar- tij van een schoonmaakbedrijf. Eén verschil was er: het werkterrein werd er alleen maar slechter door. Toch was er tevredenheid na af loop van het toernooi. D.A.R. blijkt een zeer sterke slagploeg te bezit ten met een werpersstaf, die er ook mag zijn. Henk Janssen debuteerde in de wedstrijd tegen TGG niet on verdienstelijk. Verder beschikt de ploeg over een goed binnenveld, die als het moet flitsend kunnen spelen. Het zwakke punt blijft het honklopen en het buitenveld. A.s. zaterdag vertrekt D.A.R. voor het Rayon-toernooi naar Geldrop. Het vertrek is gesteld op 9.00 uur. Dit laatste i.v.m. een behoorlijke warming-up. Het gehele wedstrijdprogramma van vorige week werd wegens de overvloedige regenval afgelast. A.s. zondag zijn de volgende wed strijden te spelen: Dames: SonVenray 13.30 uur vertrek 12.15 uur Venray 2Groen Wit 3 12.00 uur Heren Groen WitVenray 14.30 uur vertrek 13.30 uur Venray 2Weert 3 13.30 uur Voor opstellingen en andere mede delingen raadplege men zoals altijd het raambiljet bij Cals. Het programma voor jongens A is bekend. Dit treft U onderstaand aan. Het verdere programma volgt. 289 Venlo BVenray A 5—10 Venray AConcordia A 1210 Huac BVenray A 1910 Venray ADommel A 2610 Venray AUden A 211 Inhaalwedstrijden 911 Boxmeer AVenray A 1611 Venray AGemert A H.S.V. DE ROERDOMP Zaterdag 21 sept. laatste kring concours te Grubbenvorst, aanvang 3 uur. Opgeven tot vrijdag 30 sept. 7 uur bij de secretaris Fr. Michels- straat 3 of bij de voorzitter Nieuw- landstraat 9. Op de in Eindhoven gehouden jaarvergadering j.l. zaterdag werden de wedstrijden voor de komende bondscompetitie vastgesteld. D.V. Venray kan zich voorberei den op haar eerste wedstrijd die in zaal Thielen wordt gespeeld tegen E.A.D. uit Asten. Verder zijn in de competitie opgenomen N.D.C. Neer kant; De Schuivers Bakel; Philips Eindhoven en zeker niet te vergelen een sterke vereniging als M.D.C. uit Mierlo, de vorig jaar zeer sterk speelde en vorig jaar op de tweede plaats eindigde. Al met al een gevarieerd, maar zwaar programma, wij hopen op goede resultaten van onze vereni ging maar vooral op prettige wed strijden. Gezien de strijdlust der spelers lijkt een goede plaats op de ranglijst zeker mogelijk. Nog een kleine veertien dagen dan is Asten getest en let wel, nog altijd geldt: „De eerste klap is een daalder waard." De volgende week meer over de clubcompetitie die in zijn volle strijd door gaat. Belangstellenden graag tot ziens op de clubavond dinsdags 20.00 uur in zaal Thielen. Afgelopen zondagmiddag werd er in Overloon een wandeltocht geor ganiseerd door het St. Theobaldus- en Genoveva-Gilde. Ondanks het slechte weer hebben er toch nog 346 deelnemers aan deze tocht deelge nomen. De juryleden bestonden uit de heren Klein Schiphorst, J. Verdijk, J. Koenen van de' kringsportcommis- sie van de K.P.J. de heer de Groot en mej. R. v. d. Laake. De prijzen werden als volgt be haald: 5 km.: 1. EHS, Blerick 380 2. RKWSV Odi, Venlo 377 3. Tenny Willems, Overloon 368 4. EHS Blerick 355 5. le kl. Zr. Katharina, Overloon 344 10 km.: 1. EHS, Blerick 422 2. Genoveva-Gilde Overloon 384 3. RKWSV Odi, Venlo 354 15 km.: 1. RKWSV Odi, Venlo 2. EHS, Blerick 382 378 20 km.: 1. EHS Blerick 387 p. 2. RKWSV Odi, Venlo 374 Burgemeester v. Heusden over handigde de gelukkige winnaars de fraai uitgevoerde bekers welke met luid gejuich in ontvangst werden ge nomen. In zijn toespraak prees de burgemeester de beide verenigingen die telken jare weer zoveel jeugdige wandelaars(sters) naar Overloon we ten te halen om te genieten van het overvloedige natuurschoon dat Over loon rijk is. Naar aanleiding van uw artikel „Klandestiene bouwweer af braak gelast", in Peel en Maas van 13 september j.l. zou ik graag als belanghebbende en gedupeerde eni ge dingen willen rechtzetten, waar van ik vind. dat ze niet juist of on volledig zijn voorgesteld. In het commentaar dat van ge meentewege op deze afbraak-maat regel gegeven werd staat o.m.: „dat men de consequentie moet dragen van klandestien of tegen beter weten-in bouwen. Ik heb dat reeds eerder gezegd en ik blijf het herhalen, ik heb niet klandestien gebouwd, noch tegen be ter weten in. Toen ik, ingevolge de huur-liberalisatie mijn winkelpand aan de Stationsweg moest verlaten, heb ik mij tot Wethouder Schols ge wend en de heer Kraanen voor een woning. Ze konden me op dat mo ment en voorlopig niet helpen, maar hadden wel enkele tips voor wonin gen van particulieren. Zou ik daar niet bij kunnen slagen, dan kon ik altijd nog een caravan of een huisje plaatsen in een stuk bosgrond dat mij toebehoorde aan de Gunhoek, zo vertelden ze. Ik ben bij de betrok ken particulieren niet geslaagd, kon op dat moment ook geen woning ko pen, die mij diende en heb dus in gevolge het gegeven advies een hou ten woning gebouwd op dat stukje bosgrond. Niet klandestien, doch vol gens advies van genoemde heren. Als er later „mot" komt over die bouwerij, dan weten betrokkenen plotseling niets meer van dat advies en stellen dat ze zulk een advies nooit gegeven hebben. Neen, ik ga mijn goede geld ergens in een uit hoek van Venray in een houten wo ning steken als ik niet heilig over tuigd was dat zulks in orde was Weet men van de ene kant niet meer, wat eertijds gezegd is, van de andere kant weet men nu plotseling dat ik al sinds 1966, toen ik die grond kocht, daar een huisje wilde bouwen .Van mij vraagt men bewij zen van de beweringen van genoem de heren, maar welke bewijzen heeft de gemeente voor die laatste bewe ringGeen enkele! Volgens datzelfde commentaar zou men mij van gemeentewege ze ven oplossingen aan de hand hebben gedaan. Waar men dit cijfer van daan haalt is mij een raadsel. Ik her haal dat ik enkele adresssen gekre gen heb van particulieren, die ofwel een woning wilden verhuren of verkopen en deze adressen ben ik afgegaan. Resultaat nul kom ma nul. Daar heb ik bewijzen van. Toen dat niet lukte en gemeente noch de bouwvereniging een woning voor mij beschikbaar hadden, toen heb ik het advies gevolgd en een houten huisje gebouwd. Over de verdere gang van zaken wil ik kort zijn. Op 27 juni j.l. moest ik me wegens die bouwerij bij de kantonrechter verantwoorden. Die nam geen beslissing en wilde een nader onderzoek. Waarom heeft men zijn uitspraak niet afgewacht Toen het ontruimingsbevel kwam was ik met het Makelaarskantoor van Soest aan het onderhandelen om een woning te kopen in Venray-kom. Ik heb de gemeente meegedeeld dat ik op 20 september die woning kon betrekken en vroeg dus enkele da gen uitstel. Ondanks het feit dat de betrokken makelaar hiervan zelf aan de gemeente mededeling deed kon afbraak geen minuut meer lijden en kon geen uitstel meer gegeven wor den. Zonder enig bewijs noemde des niettemin de gemeente de koop twij felachtig Het resultaat van een en ander is, dat de gemeente niet armer noch rij ker is geworden, maar wel een van zijn inwoners een behoorlijker strop heeft bezorgd, omdat goede en des kundige voorlichting ontbroken blijkt te hebben en daarmede tevens zijn vertrouwen in diezelfde gemeen te een grote knak heeft gegeven. P. J. van Ham Antwoord van de Redaktie: Men heeft noch het recht te twij felen aan de verklaringen van wet houder Schols en zijn medewerker tegenover de politie in deze zaak af gelegd, (waarin zij dus verklaren 'n dergelijk advies in die zin nooit ge geven te hebben), noch aan de Be weringen van de steller van deze brief. Men zal zich dus moeten rich ten naar het oordeel van de rechter in deze, die inzage heeft gehad in al de betrokken stukken. Wat men als buitenstaander uit deze zaak wel mag concluderen is, dat er in ieder geval weer communi catie-stoornissen zijn geweest en misschien nog zijn, die droeve gevol gen kunnen hebben. Dit kan alleen de zoveelste aansporing zijn om die zo goed en zo gauw mogelijk in alle gevallen uit de wereld te helpen en het niet zo ver laten komen als in het besproken geval gebeurd is. PIJLERS Ik kan me er telkens aan ergeren, dat bij officiële gelegenheden en redevoeringen als de enige pijlers van Venrays welvaart landbouw en industrie worden aangeduid. Zonder de grote waarde van landbouw en industrie voor de werkgelegenheid en daarmede de welvaart in plaats en streek te willen onderkennen, 'doet men te kort aan de sector dien sten, die juist in Venray en omge ving ook een niet gering deel daar toe bijdraagt, als men die óf ver zwijgt óf kleineert. Ben ik goed ingelicht dan was ein de 1967 27,6 procent van de manne- lijka beroepsbevolking werkzaam in land- en tuinbouw. De nijverheid bood in deze contreien op die datum aan" 38,6 procent van de mannen werk, terwijl in de sector diensten 33,8 procent van deze groep werk zaam was. Hieruit blijkt dus dat de sector diensten zeker zo belangrijk is als de landbouw t.a.v. de werkgelegen heid voor mannen en niet veel on derdoet voor de nijverheid i.e. de in dustrie. Wat de werkgelegenheid voor vrouwen betreft geven die jaar-cij- fers 'n nog frappanter beeld. Van de vrouwelijke beroepsbevolking was einde december 30 procent in de land- en tuinbouw werkzaam, 17,6 procent in de nijverheid en liefst 52,4 procent in de sector diensten. Neemt men de totaal-cijfers van de beroepsbevolking dan bleek dat einde 1967 de verhouding als volgt lag: land- en tuinbouw 28,2% nijverheid 33,4% diensten 38,4% Met dit beeld voor ogen vraag ik me af, waarom ook deze sector niet die eer krijgt, die hem toekomt, nog maals, zonder aan de belangrijkheid van de andere sectoren iets af te doen. Voor Venrays werkgelegenheid zijn en blijven belangrijk de psychiatri sche centra, de scholen, de bejaar dentehuizen, het ziekenhuis en an dere instellingen. Verschillende daar van groeien belangrijk uit en dra gen op hun wijze ook bij tot een be hoorlijke werkgelegenheid in plaats en streek. Laat men daarvan dan ook blijk geven in officiële redevoe ringen en raporten en laat men zich ook ten aanzien van deze sector alle zorg geven, opdat ook in de toe komst daarin voor velen werk ge vonden kan worden. P. S. Op 25 september brengt Toneel groep Theater als eerste voorstelling in de toneelserie A „Beschuit met muisjes" van Heyermans. Daniël de Lange schreef in de Volkskrant van 16 september j.l. over deze voorstelling een zeer lof felijke kritiek. De manier waarop Heyermans te werk gaat is, aldus deze kritikus, om te smullen. Een doortrapt listig dialoog waarin men zich in dol plezier kan vergapen aan een kwalijk stelletje figuren, dat hardop zegt wat wij nauwelijks dur ven denken. Over de rolbezetting heeft de Volkskrant niets dan lof. Hoe kan het ook anders met sterren als Henni Orri, Josephine van Gas teren, Elise Hoomans e.v.a. Herman Heyermans blijkt nog steeds niet verouderd te zijn. Zijn Beschuit met Muisjes mag dan aan deze tijd aangepast zijn, toch blijft de sfeer van 1910 voelbaar. In 1889 debuteerde Herman Heyer mans met naturalistische romans als Kamertjeszonden en Diamandstad. Hij maakt vooral naam met toneel werken, die door kracht en visie hem een ereplaats gaven onder de Nederlandse toneelschrijvers van deze eeuw. Zijn Beschuit met Muis jes is een messcherp stuk, vol wran ge humor en bijtend sarcasme. Beschuit met Muisjes mag meteen wel als een goede keuze aangetekend worden. CULTUREEL JEUGDPASPOORT Dezer dagen publiceerde Concert gebouw Venlo, dat 700 abonnemen ten verkocht zijn voor volwassenen en dat er 150 culturele jeugd-pas- poorten uitgegeven zijn. In Venray zijn inmiddels ruim 1600 abonnementen uitgeschreven en zijn er eveneens slechts 150 cultu rele jeugdpaspoorten uitgegeven. Op dit gebied lopen we dus achter en

Peel en Maas | 1968 | | pagina 6