Zal de geschiedenis zich herhalen P ziens ziens Uit Peel en Maas Je merkt het elke week Je moet de wasserij erbij hebben j VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1968 No. 37 NEGEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY lA/CCIfQI AH UOnU UCKIDAV F KI HMQTQPITPIÜ ADVERTENTIEPRIJS 12 cl p.r mm. ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 WttMjLnU VUUK VCNKAT tIM U 1*1 O I r\ L A t [V PRIJS PER KWARTAAL 2.— (buiten Venroy 2.25) In het westen van Zuid-Engeland ligt Mitcheldean. Een vriende lijk dorpje in een Zuid-Limburgs aandoend heuvelland. Toen daar onlangs een groep Nederlandse journalisten rondliep om er de machtige vestigingen te bekijken van de Rank Xerox in die klei ne plaats, was het feitelijk vanzelfsprekend dat er vergelijkingen werden getrokken tussen dit Engels dorp en Venray. In beide plaatsen Rank Xerox vestigingen, in beide plaatsen expansie.... NIEUW HOOFDKWARTIER i We weten intusen dat Rank Xerox een onderdeel is van de grote Rank Organisatie; een onderdeel dat zich bezig houdt, in nauwe samenwer king met de Xerox Coporation in Amerika, met de vervaardiging van kopieer- en dupliceermachines, die middels verkoopkantoren in prak tisch heel West-Europa, in Zuid- Afrika, Kenya, Australië, Nieuw- Zeeland, Singapore, Malesië, Hong kong en Japan verhuurd worden aan een steeds groter wordende klantenkring. Er zullen weinig bedrijven ter wereld zijn, die zulk een groei kun nen aanwijzen als deze Rank Xerox, die thans meer dan 12.000 mensen aan het werk heeft en wier totaal omzet zo van jaar tot jaar stijgt. In 1952 gestart behaalde Rank Xerox het tijdvak juli 1966juli 1967 bijna een omzet van 600 miljoen gulden en het eerste halfjaar over de nu voor bije periode toont al aan dat men nu dicht bij de 800 miljoen zal zitten. Die groei van dit enorme concern wordt gekenmerkt door steeds nieu we types machines, door steeds meer mensen, die worden aangetrokken, door een nieuw hoofdkantoor in Londen, een nieuw verkoopkantoor in Amsterdam dat dinsdag offi cieel werd geopend en dat me de de reden was van de reis van verschillende Nederlandse journalis ten naar Engeland. Die groei heeft men hier in Venray kunnen ervaren, waar in 1966 werd gestart met 180 mensen, en nu meer dan 450 mensen in dienst zijn. En waar de omzet in die paar jaren reeds verdriedubbeld is, terwijl de bebouwde oppervlakte van 33 naar 40.000 m2 opliep LANCHESTER BOMMENWERPER Maar het meest spectaculaire van deze groei is te zien in dat kleine Engelse dorpje aan de westkust Mit cheldean. Daar stond, toen Hitier Polen bin nentrok en de tweede wereldoorlog begon, een oude brouwerij, leeg en verlaten. Dat was eertijds de enige industrie geweest in deze streek, van landbouw en veeteelt. Als dan de oorlog begint brengen de Engelsen hun vliegtuigindustrie buiten het bereik van de Duitse Luchtmacht en bouwen aan Engelands westkust de bekende lange afstands-bommen- werpers, waarmede we later kennis zouden maken, toen zij op hun beurt Duitsland gingen bombarderen. tfn die oude, leegstaande brouwerij trok een van de vele Rank onderdelen, namelijk de Rank Precision Industry die in die jaren lenzen en optische apparatuur maakte voor de vlieg tuigindustrie, waarvan een oude Lanchester bommenwerper als een soort monument nog steeds even buiten Mitcheldean staat Mitcheldean en Rank hadden el kaar gevonden. Als de oorlog voorbij is, worden in de oude brouwerij ca mera's gemaakt en andere filmappa ratuur, tot Rank Organisation en Xerox Coporation elkaar vinden en Rank Xerox de kopieermachines en later de dupliceermachines zou gaan maken voor Europa, Zuid-Afrika en het Verre Oosten. En men besloot die machines te gaan bouwen in Mitcheldean Sindsdien zijn 12 jaren voorbij ge gaan en de aannemer, die indertijd werd aangetrokken om een admini stratiekantoor te bouwen, is in die twaalf jaren nooit zonder werk ge weest. Onverdroten werd de ene nieuwe hal naast de andere gezet, werden magazijnen gebouwd, weer nieuwe administratiegebouwen, weer nieuwe fabriekshallen en tot op dit moment breidt die fabriek zich uit, overstemt het kleine dorp en biedt werk aan 2500 mensen, die tot kilo meters in de omtrek met bussen ge haald en gebracht moeten worden. SPRONG VOORWAARTS Hoe lang is het geleden dat Rank Xerox met een vliegtuig West Euro pa doorvloog om zijn klanten en toe komstige huurders te laten zien dat men de zoveelste sprong vooruit had gemaakt. Men bracht vorig jaar na melijk op de markt een machine, die in een uur 2400 kopieën afleverde, maar vergeet het maar weer rustig, want nu deze week het nieuwe verkoopkantoor in Amster dam geopend wordt, zullen de gasten weer een nieuwe machine vinden, die nu echter 3600 kopieën levert, ofwel een per seconde, zonder dat de gebruiker iets hoeft te doen dan een op een knopje te druken. En bo vendien krijgt hij de kopieën netjes gesorteerd vel voor vel bijeen, zodat hij er nog maar een nietje in hoeft te slaan en klaar is kees. Voordat deze machine echter de mensen kan gaan helpen, moeten er duizenden van gemaakt zijn, moeten over de hele wereld de nodige on derdelen opgeslagen liggen, om iede re klant, waar ook, te kunnen be dienen. Zo is er in dat Micheldean dus weer een aparte hal gebouwd voor deze 3600 machines en komen ieder uur opnieuw deze machines van de band Alleen al deze organisatie is een verhaal op zich, dat wij echter wil len bewaren tot later. We zouden nu graag de aandacht vestigen op een ander aspect, dat ook bij dat bezoek in het Londense hoofdkwartier en in Mitcheldean ter sprake is gekomen. KNELPUNTEN Het is duidelijk dat een dergelijke stormachtige ontwikkeling, die Rank Xerox heeft laten zien in de voor bije na-oorlogse jaren zijn eigen problemen met zich brengt. Men kan een nieuw hoofdkwartier bou wen, men kan nieuwe prachtige verkoopkantoren, zoals in Amster dam, openen, maar dat zijn „ergens" alleen de uiterlijke tekenen van de vooruitgang. Eerst moet die vooruit gang mogelijk worden gemaakt door concurrerende machines, door een revolutionair huursysteem, door een wereld-omspannende service. Al is het waar dat Rank Xerox de meeste vindingen op een presenteerblaadje krijgt van zijn grote broeder de Xe rox Coporation. feit is dat de machi nes dan toch aan Europese wensen moet worden aangepast en moet worden gebouwdDaartoe zij fa brieken nodig, daartoe zijn er vak mensen nodig, daartoe moeten toele veringsbedrijven achter de broek gezeten worden en daartoe moet een ingenieus samenspel zijn tussen ver koop en fabricage. Dat even een- twee-drie uit de grond stampen vraagt meer dan de bouw van fa briekshallen of administratiekanto ren, hoe belangrijk overigens ook. Zo is het begrijpelijk, dat terwijl men thans in Mitcheldean nog nieu we hallen bouwt, om straks weer andere en uitgebreidere kopieer- en dupliceermachines te kunnen maken de verantwoordelijke mensen bij Rank Xerox alweer een stuk verder denken om de stormachtige ontwik keling op dit terrein niet alleen bij, maar zelfs voor te blijven. En in die overwegingen, dat bleek wel duide lijk, al is het dan niet direct uitge sproken, speelt ook de Venrayse vestiging een zeer grote rol. VENRAY De Xerox Corporation in Amerika (25.000 werknemers) heeft bij een van zijn grootste fabrieken, de stra ten tussen de verschillende fabrieks hallen, de namen gegeven van de 10 voornaamste plaatsen in de we reld van de xerografie. En zo rijden honderden Amerikanen dagelijks door de „Venray"-straat, als teken dat ook de Amerikanen beseffen dat Venray op dat terrein een rol speelt en waarschijnlijk nog een grotere rol zal gaan spelen. Hoog boven Londen kreeg de Ne derlandse pers nog eens te horen van Ir. Stierman, de directeur van de Venrayse vestiging „hoe het fei telijk allemaal is gekomen In 1962 al, dus goed 4 jaren na het ontstaan van de Rank Xerox, bleek dat de bestaande fabrieken niet vol doende die materialen zouden kun nen leveren, die nodig zijn om de machines een goede kopie te laten afleveren, de zgn. consumables. Er1 zou dus een nieuwe fabriek opgezet moeten worden. Al vrij snel kwam het besluit die buiten Engeland te bouwen. Er werd een zgn. ton/km studie uitgevoerd, douane-tarieven vergeleken en al vrij snel kwamen als vestigingsplaatsen uit de bus Pa rijs, Düseldorf, Midden- of Noord- Limburg. Het feit dat deze nieuwe fabriek een bruggenhoofd zou gaan vormen in de EEG speelde in die overwe ging ook een rol al was die bedui dend kleiner, dan we wel dachten, want de Engelsen meenden toch vrij snel tot deze Europese gemeenschap toe te zullen treden (dat was 1962). Een der argumenten waarom Ven ray tenslotte uitgekozen werden, was dat vele lieden in Venray Engels min of meer beheersen en omdat 2 van de 7 directeuren van Rank Xe rox onder de oorlog deze streek had den leren kennen als militair. In augustus 1944 werd begonnen met de bouw van de Venrayse ves tiging, die in november 1965 kon be ginnen met de produktie van de con sumables. Vorig jaar is dan de nieuwe hal er bij gekomen, waarin gebruikte machines gereviseerd en gemoderniseerd worden, waarmede dus een volgende schrede werd ge zet En hierboven vindt u cijfers over omzetten van de nog jonge Venray se vestiging en de gestage groei van het aantal werknemers MITCHELDEAN Bekijkt men nu de ontwikkeling van de Engelse en Nederlandse fa briek, dan zijn overeenkomsten aan te wijzen. In Mitcheldean is de ves tiging en groei van de Rank Xerox fabrieken heilzaam geweest voor plaats en streek, die na de oorlog met grote werkloosheid kampten. Zelfs zodanig dat men nu gedwon gen wordt niet alleen zelf de oplei ding het personeel in handen te ne men, maar ook de mensen tot tien tallen kilometers uit de omtrek te gaan halen. Voeg daarbij dat men thans bezig is om het laatste stukje van het 10 ha. grote fabrieksterrein vol te bouwen en houdt men in zijn achterhoofd dat meer dan 70*/« van wat daar wordt gemaakt moet wor den uitgevoerd, dan is het duidelijk dat bij het opstellen van nieuwe uit breidingsplannen Venray een rol mee gaat spelen. Op bovenstaande foto het 10 ha. grote fabrieksterrein van Ranx Xe rox in Mitcheldean, met fabrieks gebouwen, kantoren en magazijnen. Ir. Stierman legt daarbij behoor lijke troefkaarten op tafel. Op de eerste plaats zijn de resultaten in Venrays vestiging boven verwach ting geweest. Na een vrij korte aan looptijd speelt ze nu al een grote rol in het buitenlandse beleid van Rank Xerox. Op de tweede plaats biedt Venray als te stimuleren kern mo gelijkheden, die voordelen bieden voor een verdere uitbreiding. Op de derde plaats heeft men hier nog de ruimte. Het huidige terrein beslaat 13 ha., terwijl men nog 20 ha. in optie heeft. Een en ander, in tegen stelling tot Mitcheldean, vlak, zodat met hoogteverschillen (moeilijk bij transporten) hier geen rekening ge houden hoeft te worden. Op de vier de plaats is er in deze contreien nog altijd een betrekkelijk grote structurele werkloosheid. Moeten jaarlijks in Nederland, aldus de heer Stierman, 3,5°/« nieuwe arbeidsplaats gecreëerd worden, in deze streek ligt dal percentage op 5,7, terwijl het percentage dat in landbouw werk zaam is in deze contreien 1,5 x hoger ligt dan doorsnee in Nederland. Voeg daarbij dat vanuit Zuid- Limburg een, zij het dan beperkte, emigratie naar Noord-Limburg ook daar verlichting kan brengen, dan staan de kansen voor Venray niet erg slecht GROTE BELANGEN Ir. Stierman wees er op dat men het belang van een vestiging als de Venrayse nauwelijks af kan meten aan het aantal directe werknemers. Veel artikelen die Rank Xerox ge bruikt, worden toegeleverd en zo zijn reeds thans vele bedrijven in de lichte metaalsector fn deze buurt in geschakeld voor levering van be paalde onderdelen. Daarnaast is werk uitbesteed en zijn daarvoor bv ingeschakeld de sociale werkplaat sen van Venray, Venlo, Roermond, Weeit en Helmond. Een der papier fabrieken in Maastricht heeft een productielijn al volledig ingescha keld voor Rank Xerox. Verder pro fiteren expediteurs, banken, am- bachtsbedrijven en middenstanders van leveringen aan deze vestiging, die -vadertje Staat ook weet te vin den middels zijn belastingtarieven. Zij brengt behalve voor eigen per soneel ook welvaart voor een hele streek. TOEKOMST Wat de toekomst brengen zal, ligt verborgen achter de deuren der di rectie-kantoren van het Londense hoofdkwartier. Zal de stormachtige ontwikkeling van de voorbije jaren aanhouden? Het Xerox jaarrapport van 14 september 1918 De oorlog. Keizer Wilhelm heeft een bezoek gebracht aan de fabrieken van Krupp en daar tot de arbeiders een lange rede gehouden. De keizer zei, dat hij heel goed wist, wat zorgen en rouw zijn volk te dragen had, hij had daarom zijn best gedaan, den oorlog te verkorten. Hij wees op zijn vredespogingen in 1916 en herhaalde malen daarna, toonde Duitschland zich bereid, den vijan den de vredeshand te reiken, maar de Duitsche vredespogingen werden, zei de keizer, met spot en hoon ont vangen. Daarom moest het Duitsche volk den oorlog voortzetten en zijn laatste krachten inspannen om zege vierend uit den strijd te komen. De keizer waarschuwde het volk evenals Hindenburg gedaan heeft zich te onthouden van het versprei den van valsche geruchten, die het volk ontmoedigen. Geen kleinmoe digheid, zei de keizer, de feiten geven geloof in de toekomst van ons vaderland. Elke twijfel moet uit het hart van iederen Duischer gebannen worden, wij willen den strijd voort zetten tot het uiterste, hoe lang die ook moge duren. Volgens Reuterberichten heerscht in geheel Rusland de grootste anar chie en zou de positie der sovjet- regeering steeds wankeler worden. In St. Petersburg moet een nieuwe omwenteling zijn uitgebroken, de stad staat op twaalf plaatsen in brand en in de straten moet blin delings gemoord worden. De voedselvoorziening. De thans afgetreden minister van Land bouw Posthuma heeft nog een schrijven gericht tot de kerkgenoot schappen van alle gezindten, waar in wordt gewezen op den hachelijken en zorgwekkenden toestand waarin de voedselvoorziening, in het bijzon der de broodvoorziening, verkeert. Het komt den minister voor, dat het besef van de nooden van onzen tijd alom en in het bijzonder ten plattelande nog niet tot alle men- schen voldoende is doorgedrongen, waarom de minister een ernstig be roep doet op de medewerking der kerkgenootschappen opdat de voor gangers der verschillende gezindten dat besef zullen verlevendigen. Thee en tabak. Met het stoomschip Rijnstroom, van de Hol- landsche Stoomboot Maatschappij, zijn van Londen 1282 kisten thee en 2803 pakken tabak te Amsterdam aangebracht, afkomstig uit het op gevorderde Ncderlandscshe stoom schip Lombok. Hongeronlusten te Rotterdam. Rotterdam heeft woensdag weer eens hongeronlusten gehad. Groepen vrouwen en mannen trokken door de stad en plunderden bakkerswa gens en winkels. toont al duidelijk aan dat ook de nieuwe loot de 3600 machine het in Amerika prima doet Die moet thans zich in Europa waar gaan ma ken. Maar in een hoekje van Mit cheldean staat alweer een ander type proef te draaien, die zijn rol mee gaat spelen in de computer-tijd. En achter de hand fluistert men dat de omzetcijfers, die binnenkort uit zullen komen, weer opnieuw duidelijk zullen maken, dat de groei ook in het voorbije jaar weer enorm is geweest. Wat dat betreft mag men dus de toekomst rustig met vertrou wen tegemoet zien. En wat het Ven rayse aandeel daarin betreft We kunnen alleen maar hopen, dat het nieuwe jaarverslag er meer dan twee regels aan zal besteden, zoals dat in het verleden was fa. MARTENS Voor alia reparaties Schoolstraat 30 T#l. 2389 WASSERIJ DE PEELPAREL - VENRAY TELEFOON 1586-2300 KEMPWEG 23a - 24 J

Peel en Maas | 1968 | | pagina 7