z tot ziens bij pijls Minderbroeders 1 jaar in De Bilt Kon. Harmonie Euterpe stal de show in Pey-Echt levensschool Waar zijn ze gebleven Ui( Peel en Maas Voetgangers VOETGANGERSACTIE B68 links-rechts- lïnks gekeken oversteken! VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1968 No. 36 NEGEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY UL/CCIfDI A n \/nn WCKIDAV C KI GMCTDCVCM ADVERTENTIEPRIJS 12 cl p»r mm. ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 nCCADLAU VUUt\ VCIUfTMT C Cl U [VI O I T\ C. T\ C. IX PRIJS PER KWARTAAL 2.(buiten Vunroy 225) 15 augustus j.l. was het 40 jaar geleden dat het nieuwe minderbroe dersklooster te Venray het oude kloostertje van 1647 was in 1925 door brand verwoest door gar diaan Alardus van den Berg werd ingewijd. Op 31 augustus 1967 sloot gardiaan Edmund Ammerlaan voor de laatste keer en voor goed de gro te kloosterpoort. Ondertussen is het minderbroedersklooster te Venray via „De Heikant" omgedoopt in ge riatrisch ziekenhuis „De Kruuze". Vanwege economische motieven een groot gedeelte van het klooster was al lange tijd onbewoond en vanwege de concentratie van theo logische opleidingen kon klooster Venray niet langer gehandhaafd worden. Bovendien was men al lange tijd aan het zoeken naar nieuwe vormen om het minderbroedersleven in deze tijd gestalte te geven. Door herbronning en onder invloed van Vaticanum II en ons generaal- kapittel bijeenkomst van afge vaardigden van alle minderbroe dersprovincies onder leiding van on ze generaal hebben we langza merhand een beetje idee gekregen in welke richting we moeten zoeken. Als minderbroeders moeten we steeds weer proefondervindelijk na gaan of ons leven nog in overeen- steming is met de inspiratie waaruit het ontstond en met de tijd waarop het een antwoord wil geven. Zo zijn er de laatste tijd enkele experimen teer-groepen ontstaan en De Bilt is één exponent van de wil tot ver nieuwing in onze minderbroeders provincie. Op 28 september a.s. bestaat onze kommuniteit in De Bilt één jaar. In dit artikeltje wil ik u een globale indruk geven van ons reilen en zeilen in De Bilt. HOE WIJ WONEN We hebben in De Bilt 21 huizen gekocht in groepjes van vier huizen bij elkaar verspreid over vier stra ten (één huis hebben we verhuurd). Een groep van vier huizen noemen we een „unit" (eenheid, kraal). Van elke unit zijn de twee buitenste huizen helemaal bewoond; iedere minderbroeder heeft een zit-slaap- kamer. In de middelste huizen zijn beneden de woonkamer en de eet kamer; boven zijn ze ook bewoond. In een huis is onze leeszaal; onze bibliotheek is een onderdeel van de bibliotheek van de Katholieke Theo logische Hogeschool Utrecht (KTHU). Omdat we de huizen gemakkelijk van de hand moeten kunnen doen is er niets aan de huizen verbouwd; we gaan via de achterdeuren bij el kaar naar binnen. Nu ik dit schrijf klopt bovenstaan de niet helemaal meer. Vanwege kleiner worden van onze kommuni teit 14 uitttredingen, en vertrek van de pas gewijde priesters en dia kens naar andere communiteiten hebben we drie huizen verhuurd en gaan we vijf huizen verkopen. HOE WIJ LEVEN l We zijn vorig jaar met 80 minder broeders in De Bilt gaan wonen; we zijn naar De Bilt gegaan omdat we participant van de KTHU zijn. (Nu zijn we nog met 54 minderbroeders.) Aan het hoofd van de gehele kom muniteit staat de door onze provin ciaal benoemde gardiaan; aan het hoofd van elke unit staat een geko zen unitleider. De gardiaan met de unitleiders vormen samen het be stuur van onze kommuniteit. De minderbroeders van één unit houden regelmatig huiskapittels; dit zijn bijeenkomsten waarop de zaken die ons ter harte gaan in een open en broederlijke sfeer besproken wor den. In elke unit wordt 's morgens voor het ontbijt een door ons zelf ge maakte gebedsdienst gehouden; na het ontbijt gaat een ieder zijns weegs: werk, studie etc. 's Avonds is er in de parochiekerk een eucharistieviering. Op zaterdag morgen is er een gebedsdienst in de kerk voor de gehele kommuniteit en op zondag zingen we de nederland- se vespers in de parochiekerk. Bo vendien houdt elke unit eenmaal in doe week een huiseucharistie. 's Avonds drinken we een kopje koffie, praten gezellig, ontvangen gasten, kijken t.v., gaan naar de film, schouwburg, gaan babysitten, gaan sporten, gaan naar vergaderin gen, kolleges, geven kursussen etc. We houden samen onze huizen schoon en wassen zelf de vitrages, overhemden en sokken; kortom we doen alles samen wat in een huis houden moet gebeuren. Het leven van elke dag speelt zich voornamelijk af in de verschillende units; de kommuniteit als geheel komt alleen bij elkaar in de kerk en bij bijzondere gelegenheden pries terwijding, professiefeest etc. in parochiezaal „De Meteoor". De sfeer in onze kommuniteit is er een van broederlijkheid, vertrouwen, eerlijk heid, openheid, solidariteit, engage ment en verantwoordelijkheid. ONZE WERKZAAMHEDEN Drie minderbroeders zorgen voor het huishouden (in één unit doet een mevrouw het huishouden), twee zijn docent aan de KTHU, een is leraar Duits in Utrecht, een is kapelaan, een zit in het hoofdbestuur, een is rustend, 32 minderbroeders studeren aan de KTHU, een studeert filosofie in Leuven, een werkt bii de broe ders van Taizé in Taizé, een studeert tropische landbouw in Deventer, een studeert katechese in Strasbourg, een is hulp-bibliothekaris aan de KTHU, een studeert biochemie in Utrecht, een zit op de Nationale Schilders school in Utrecht, een studeert land bouwkunde in Wageningen, een volgt een opleiding voor garage houder in Driebergen, een zit in het jeugdwerk, een is kleermaker-goo chelaar en twee minderbroeders zijn verpleger in een ziekenhuis. Bovendien verlenen we assisten- ties aan verschillende parochies, zin gen we mee in diverse koren, heb ben we een babysitcentrale de opbrengst is voor onze missionaris sen bezoeken we bejaarden, zit ten we in diverse gespreksgroepen, geven we bijbellessen, maken we ge bedsdiensten, kortom: overal waar een beroep op ons wordt gedaan springen we zo mogelijk bij. FINANCIëN De kommuniteit als zodanig heeft een budget voor kommuniteitsuitga- ven onderhoud huizen etc. en elke unit heeft een budget voor de huishouding. Bovendien heeft elke minderbroeder een privé-budget waarmee hij moet zien rond te ko men. Alle inkomsten komen in de gemeenschappelijke kas. INTREDE Vorig jaar september zijn er acht man in De Bilt ingetreden; in janu ari zijn zij als minderbroeder inge schreven en over vijf jaar kunnen zij zich voor hun leven aan de ge meenschap van de minderbroeders binden, nadat de kommuniteit over hen gestemd heeft. In september ko men er weer vwee kandidaten. Op 8 september is er feest in de kommuniteit; dan zullen zes min derbroeders zich voor hun leven aan de gemeenschap van de minderbroe ders binden; tevens verlengen twee minderbroeders hun tijdelijke ver bintenis met de gemeenschap. WIJDINGEN In het afgelopen jaar zijn er zes man van onze kommuniteit tot dia ken en acht tot priester gewijd. De diakens vertrekken in september naar Amsterdam waar zij gaan stu deren aan het Gemeenschappelijk Pastoraol Instituut van de KTHA en de KTHU. Twee priesters gaan naar de missie, vijf gaan stage lo pen en een priester is leider van een pastoraal team in Delft. In het afgelopen jaar zijn we bij na geen dag zonder bezoek geweest; vanuit de gehele wereld komen min der broeders en andere mensen een kijkje nernen in De Bilt. We zijn hier zeer blij mee; want het verruimt onze horizon en het dwingt ons waar te maken wat we proberen te zijn, nl. een gemeenschap die juist door haar leven in antwoord op de be hoeften van de omgeving gestalte geeft aan de opdracht die de min derbroeders altijd terecht als de hunne hebben beschouwd. HENK JANSSEN, minderbroeder De Bilt, augustus 1968. „Naar onze smaak heeft op het internationale muziekfeest in Pey- Echt de pas naar de ere-afdeling gepromoveerde Kon. Harmonie Euterpe uit Venray „de show gestolen". Onder dirigent P. Steyvers speelde het niet alleen bijzonder accuraat en met een uitgebalan ceerd klankgeheel, doch presenteerde bovendien het verreweg in teressantste programmaaldus de recencent van de Maas- en Roerbode. Na uitvoerig ingegaan te zijn op de verschillende pro gramma-onderdelen, besluit hü zijn enthousiast artikel met de op merking dat de Kon. Harmonie Euterpe een prestatie van bijzon dere allure geleverd heeft zondag j.l. Trouwens de jury-rapporten over dit optreden op het Culturele Uit- wisselingsfeest voor amateur-mu ziekcorpsen uit België en Limburg, die zondag j.l. in Pey-Echt werden georganiseerd logen er ook niet om. Marinus van 't Woud feliciteert in zijn rapport muzikanten en dirigent met dit concert van hoog gehalte en voegt er aan toe „Venray kan trots op U zijn Ook het jury-lid Schroeven is vol lof over het geboden programma niet alleen, maar ook en vooral over de uitvoering. „Zulks is alleen mogelijk door een elite-corps" schrijft hij op zeker ogenblik. Beter dan wie ook kunnen deze deskun digen het optreden beoordelen van Venrays harmonie, die ook op deze uitwisselingsdag weer getoond heeft hun mannetje te staan. Daarbij wer den „oude" successen gebracht als II Signore Bruschino, Highraod Im pressions en Banda Sucre, maar daarnaast ook de Symfonie van de Schrijver en 3 Inventionen van Van Dijck, stukken, die verplicht zijn voorgeschreven voor de Superieure afdeling in dit jaar.. Blijkt hieruit dat Venrays harmonie wil doorstoten naar deze hoogste afdeling? JAARVERGADERING Zo ja, dan heeft president Lau- rensse dat vrijdag j.l. toch angstval lig geheim gehouden, toen de Ko ninklijke haar wel dikwijls uit gestelde jaarvergadering hield over 1967. Een overladen program ma en ziekte van de secretaris wa ren oorzaak hiervan. Over 1967 kon de heer Laurensse alleen maar tevreden zijn. Natuur lijk kwamen daarbij weer de pro motie naar de Ere-afdeling ter spra ke, die op het concours in Blerick verworven werd en speciaal het be haalde Landskampioenschap, dat voor het eerst een kampioenswimpel naar Venray bracht. Maar daarnaast ook de succesrijke concerten, die in het kader van de cultuur-uitwisse ling in dat jaar in Schinnen en Ha- mont gegeven werden en die afge lopen zondag tot zon groot succes in Pey-Echt voerde. President Laurensse kon alleen maar dankbaar zijn dat leden en dirigent (alsmede hun echtgenoten en verloofden) zovele offers zich hebben getroost om deze successen mogelijk te maken, die voor heel Noord-Limburg van belang zijn. FINANCIËLE POSITIE NIET ROOSKLEURIG Blijkt de stemming letterlijk en figuurlijk goed te zijn in Venrays Harmonie, de financiële positie daar entegen brengt toch wel zorgen met zich. De uitgroei, maar vooral de nieuwe instrumenten hebben gaten in de verenigingskas geslagen, die angstig groot zijn. Men zal pogen de grote tekorten op de een of andere manier gedekt te krijgen. Voor het overige noteerden wij van deze jaarvergadering dat zes nieuwe leden geballoteerd werden, dat de heer J. Ruyten bij acclama tie herkozen werd als vice-voorzitter en dat ook de drumband het goede spoor volgt. Tenslotte werden op deze jaarver gadering herdacht de heren Martin Laurensse en Hub. Verheugen, bei den gestorven ere-leden van de har monie. ADVERTEER IN PEEL EN MAAS UITREIKING GETUIGSCHRIFTEN IN NIEUWE Voor de eerste maal vond in de nieuwe Levensschool aan de Bevrij- dingsweg uitreiking van getuig schriften plaats door drs. van Noor den, voorzitter van het stichtings bestuur in tegenwoordigheid van een groot aantal ouders en vertegen woordigers van het bedrijfsleven. Directeur Batenburg verontschul digde dat het in het verleden niet mogelijk was visite in de school te ontvangen, maar kon nu met ge rechtvaardigde trots in de grote zit kamer het overblijflokaal van de nieuwe school het welkomst woord spreken. Voordat drs. van Noorden over ging tot uitreiking van de getuig schriften wees deze voorzitter op het verschil tussen een diploma en een getuigschrift. Het laatste geeft ge tuige van een bepaalde mentaliteit, een inzet anders dan de beroepsop leiding, het is meer op de persoon lijkheidsvorming afgestemd. Spreker beval de personeelschefs de waarde van een getuigschrift van de Le vensschool niet te onderschatten. In deze tijd met zijn snelle dynamiek kan ook de jonge mens tot bezinning komen in zijn levensvorming. Na de uitreiking der getuigschrif ten bracht directeur Batenburg dank aan de 90 bedrijven en instellingen welke het Venrayse Levensschool werk mogelijk hebben gemaakt. Spoedig is een wettelijke basis van het Levensschoolwerk te ver wachten. Maar ondanks de meer fi nanciële armslag is medewerking van bedrijven en instellingen een bittere noodzaak. Vol trots toonde de leiding van de Levensschool de nieuwe ruimten aan de aanwezigen, waarop niet alleen de Levensschool, maar de gehele streek trots kan zijn. De geslaagden kwamen van de volgende bedrijven: Firma Custers: G. Clevers, Venray. Custers N.V.: W. Comelissen, Leu nen; J. Eibers, Overloon; M. San ders, Ysselsteyn; G. Janssen, Ven ray; W. v. Arkel, Maashees en G. Custers, Horst. Inalfa: J. Nabuurs, Overloon en J. Strijbosch, Venray. Fa. Coopmans: J. Stevens, Venray. J. P. A. Nelissen: G. Heidens, Oos trum; W. van Mill en T. Peeters, Overloon; Sj. Hermsen, Venray. Ponjee, Ayen: G. Janssen, Holt- hees. Rank Xerox: G. v. Dijck, Merselo; P. Vullings, Leunen; H. Baartman, Venray; J. Nellen, Smakt; L. Lens- sen, Maashees. V. D. Venlo: L. Arts, Venray. Muvero: J. Klaassen, Geysteren; R. Klaassen, Overloon; L. Nooyen, Venray. Fa. van Haren, Overloon: Sj. Arts, Venray. Werkplaats: P. v. Rijt, Venray. Geho: K. Wijnhoven, Hegelsom. St. Servatius: Fr. Bonajo, Venray. Zuivelfabriek: J. Martens, Yssel steyn. Barneveldse Eierhandel: W. Arts, Venray. van 31 augustus 1918 Deze week werden aan het Veu len een 4-tal gezinnen uit de armen- woningen op straat gezet. Sinds kamperen deze met al hun hebben en houden onder den blooten hemel. Een tweetal gezinnen hiervan zijn Donderdagavond naar het dorp ge komen, waar zij zich vestigden bij het spuitenhuis aan het Eind. Wie helpt deze lui aan onderdak? Staat ter dekking een zeer schoone taanbok bij Fr. van Lierop. op de Kemp. Heeren Jagers worden beleefd verzocht geen postduiven dood te schieten. Hierop zal streng worden gelet. Postduivenvereniging De Zwaluw van 7 sept. 1918 Steuncomité. - Gaarkeuken en Kleerenvoorziening. Oproep tot de genen, die willen medewerken om de nooden van den minderen man in den a.s. winter te helpen verzachten. A.s. Maandag 9 September verga dering in de groote zaal van het Pa tronaat, des avonds 8 uur. Spreker: de Eerw. Pater Cassianus Hentzen. Flinke opkomst in het bijzonder van jonge dames en meisjes en jonge mannen en jongelingen uit alle stan den, dringend verzocht. Namens het Steuncomité Het Dagelijksch Bestuur: O. van de Loo, voorzitter Jan Poels, onder-voorzitter Jos Aerts P. Schols J. Janssen, secretaris. Ondergeteekende beveelt zich beleefd aan voor Scheren en Haar knippen. Gelegenheid ieder avond na 7 uur. Zaterdags vanaf 12 uur, Zondags tot 12 uur. Scheren 6 ct., model haarknippen 10 ct. Ook gene gen aan huis te komen scheren. TH. VAN MEEL, Kruissen Prijs roggebrood. - De Burge meester van Venray brengt ter alge- mheene kennis, dat de prijs van het roggebrood ingaande 9 Sept. e.k. is vastgesteld op 42 ct. per brood, we gende 2.8 KG. Bond voor Groote Gezinnen af- deeling Venray. - Algemeene Ver gadering Zondagavond 8 Sept. om half 7 in het Patronaat. Trouwe op komst wordt dringend verzocht. Roomsch Katholieke Werklie- denvereeniging. - De leden worden verzocht mede te gaan ter bedevaart naar Oostrum, morgen Zondag 8 Sept. Vertrek der processie uit de Parochiekerk om 8 uur. Melkrantsoeneering. - Bij de regeering bestaan plannen om even als het vorig jaar, gedurende de win termaanden, wederom een melkrant soeneering in te voeren. Het rant soen zou dit jaar kleiner zijn dan het vorig jaar. Waarschijnlijk zal in de maand October met de rantsoe neering een aanvang worden ge maakt. Carbid-verlichting. - Degenen welke nog eene Carbid-lamp wen- schen aan te schaffen, worden ver zocht deze spoedig op te geven, wijl men in den winter zeker uitsluitend op carbidverlichting zal zijn aange wezen, is de vraag naar deze lam pen zeer groot en zullen deze dan ook spoedig, wegens materiaalge brek, niet meer leverbaar zijn. Aanbevelend, J. Tillemans-Verbeeten fa. MARTENS Voor alle reparaties Schoolstraat 30 Tel. 238» Gebruik voor het oversteken de zebra. Ernaast bent u bijzonder kwetsbaar. Let steeds op of het rijverkeer u op de zebra laat voor gaan. Blijf uit kijken, vooral naar afslaand ver keer. Waar u ook oversteekt, altijd geldt: éérst stilstaan en dan links rechts links gekeken en oversteken. Is er een voetgangerslicht, begin dan uitsluitend bij groen licht over te steken en loop door als het licht op rood springt. U hebt de tijd om de overkant te bereiken. Op buitenwegen wordt dikwijls snel gereden. Het verkeer is vlugger bij u dan u verwacht. Wacht daar om liefst met oversteken tot er niets meer gebeurt. Rijverkeer, rem bij een zebra ge leidelijk af zodat de voetganger ziet dat u gaat stoppen. Rem ook tijdig af bij verkeersbrigadiertjes. Haal nooit in bij het naderen van een zebra, het is niet alleen verbo den maar ook zeer gevaarlijk voor de overstekende voetganger. Pas steeds uw snelheid aan in de nabijheid van scholen, kinderspeel plaatsen en in woonstraten. Let nooit alleen op de rijbaan, maar ook op de trottoirs. Voetgan gers vooral kinderen kunnen onverwacht de rijbaan oplopen. Het gedrag van aarzelende bejaarden is vaak onberekenbaar. Houdt in het bijzonder bij duis ternis rekening met de mogelijkheid dat er voetgangers op buitenwegen kunnen lopen. Dit geldt vooral ook voor bromfietsers op de fietspaden. A RECHTDOOR k OP DEZELFDE WEB GAAT VOOR g Hel afbuigende verkeer mag hef rechf. j doorgaande verkeer op dezelfde weg I mef hinderen. Ook de voefoanoer maf de Tram vorm! een uitzondering.' Hij gaal als af - buigend verkeer vóór het rechtdoor GESLAAGD Voor het diploma Vakbekwaam heid Hovenier slaagde te Amsterdam de heer J. Arts, Gussenstraat, Leu nen. Aan de L.K.S. te Schaarsbergen slaagde de M. van Mil voor onder officier. MEISJE TEGEN AUTO De 16-jarige v. d. M. uit Venray liep op de Veulenseweg tegen een personenauto. Het meisje werd licht gewond en kon na behandeld te zijn naar huis worden vervoerd. BLIKSCHADE Op de Horsterweg te Leunen bots ten twee personenauto's door onver klaarbare oorzaak tegen elkaar op. Het bleef bij behoorlijke blikschade. AUTO GESTOLEN Op de Beukenlaan werd de voor zijn woning geparkeerde auto, toe behorende aan C. gestolen. De rijks politie van Lieshout vond aldaar de in Venray gestolen wagen vrijwel onbeschadigd en deze kon aan C. weer worden teruggegeven. BROMFIETS GESTOLEN Te Veulen werd ten nadele van de heer V. uit Leunen een nog vrij nieuwe bromfiets gestolen. Naar de ze diefstal stelt de rijkspolitie een onderzoek in. AUTOBAND GESTOLEN Ten nadele van V. in de Grote straat werd een nieuwe autoband gestolen. De rijkspolitie tracht klaar heid te verschaffen in deze ongewo ne diefstal. REE GEDOOD Wederom moest een prachtige ree bok zijn leven bekopen door 't snel verkeer op de Midden-Peel weg. Nu werd de personenauto van H. v. H. uit Deurne ernstig beschadigd en zit met de brokken. De opbrengst van de reebok mag dan een schrale troost zijn.

Peel en Maas | 1968 | | pagina 11