Vergadering Gemeenteraad Venray WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN p VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1968 No. 35 NEGEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DffUK EN UFTGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VEN KA Y GKOTE5TRAAT 2* POSTBUS 1 TEL 1727 GltO 10SMS2 De laatste openbare raadsvergadering onder voorzitterschap van de scheidende voorzitter, burgemeester mr. Custers, j.l. dinsdagavond, is wel een van de kortste uit zijn loopbaan geworden. Elf agenda punten gingen binnen drie kwartier onder de hamer door, waar wel uit blijkt dat de raadsleden weinig commentaar hadden op de voorstellen van B. en W. SYMPATHIE VOOR TSJECHO-SLOWAKIJE De VOORZITTER opende de ver gadering met een korte inleiding naar aanleiding van de gebeurtenis sen in Tsjechoslowakije. „Reeds wekenlang leven wij mee met hetgeen zich in Tsjecho-Slowa- kije afspeelt. Acht dagen geleden zijn wij opge schrikt door het bericht van een mi litaire invasie in dit land. Wij Ne derlanders weten wat onvrijheid is; wat ongevraagde en onverhoedse be zetting door buitenlandse troepen betekent. Aan de televisie hebben wij dezer dagen met eigen ogen kunnen zien, hoe de bevolking in Tsjecho-Slowa- kije reageert. Ik herinner aan twee uitlatingen van Praagse mensen voor de t.v.: „De hele wereld moet weten dat de bezettingstroepen weg moeten en dat Midden-Europa vrij wil zijn. Wij vragen aan de vrye wereld: Help ons". Wat ieder van ons persoonlijk kan doen, wil ik hier buiten beschou wing laten. De raad van één gemeente kan op zichzelf ook niet zo héél veel doen. Maar zwijgen zou een tekortschieten zijn. Ook de gemeenten van Neder land kunnen opkomen voor de vrij heid en gerechtigheid van andere Europeanen. Ik stel daarom voor dat de ge meenteraad van Venray zich wendt tot de vereniging van Nederlandse Gemeenten te Den Haag en de Raad voor Europese Gemeenten, Afdeling Nederland, te Maastricht met het volgende telegram: „De gemeenteraad van Venray in openbare vergadering bijeen spreekt zijn verontrusting en ver ontwaardiging uit over de militai re bezetting en de vrijheidsbero ving van het volk van Tsjecho- Slowakije. Dringt er bij de Ver eniging van Nederlandse Gemeen ten en de Raad voor Europese Ge meenten op aan, alle geëigende stappen te ondernemen, die het herstel van de democratische vrij heid en van het zelfbeschikkings recht van de bevolking van Tsje- cho-Slowakije kunnen bevorde ren". Unaniem ging de Raad met de tekst van dit telegram accoord. INGEKOMEN STUKKEN De ingekomen stukken behelsden zoals gewoonlijk diverse goedkeu ringen van Gedeputeerde Staten be treffende aan- en verkopen van grond door de gemeente. De VOORZITTER kon in dit ver band nog mededelen dat overeen stemming was bereikt met de Zus ters van het St. Jozefklooster en die van „Jeruzalem" over grond aan de Molenklef. Nu resten nog slechts het in eigendom verwerven van drie kleine perceeltjes en 1 grotere om 't plan Molenklef te kunnen verwe zenlijken. Met 2 eigenaars is men praktisch al akkoord, terwijl met de 2 andere hopelijk tot overeenstem ming kan worden gekomen. BEZOLDIGINGSVERORDENING B. en W. hadden diverse ontwerp besluiten met betrekking tot de be zoldiging en rechtspositieregeling van het personeel in dienst der ge meente. Aangezien dit feitelijk alle maal positieverbeteringen waren had de Raad geen commentaar. Al leen MEVR. RUTTEN wees er op dat in de bezoldigingsverordening nog sprake was van gemeente geneesheer en gemeentevroedvrouw. Beide funkties bestaan echter niet fa. MARTENS Voor allo reparaties Schoolstraat 30 Tel. 2389 BUITENGEBIED EN CARREEGEBIED Over dit onderwerp vindt U elders in dit blad een uitvoerig artikel, on der de titel „Plannen, Plannen". De Raad ging met de voorgestelde aan vulling c.q. wijziging van de ge bruiksvoorschriften zonder meer ak koord. INTERCOMMUNAAL BOUWFONDS NRD.-LIMBURG Zoals bekend neemt de gemeente Venray deel aan het Intercommu naal Bouwfonds Nrd.-Limburg te Venlo. Er werd wijziging gevraagd van de gemeenschappelijke regeling welke meer vereenvoudigd werkt, o.m. is voor elk wissewasje de goed keuring niet meer nodig van de raad van elk der betrokken gemeenten. Ook werd wijziging aangebracht in de financiële zelfstandigheid van dit fonds, die nu nog werkt met finan ciële binding met de gemeente Ven lo. Aangezien de voorgestelde wijzi gingen verbeteringen inhouden werd besloten hiermede akkoord te gaan. Op een desbetreffende vraag deel de VOORZITTER mede, dat onge veer 15 personen uit onze gemeente gebruik maken van het bouwfonds. Alle andere bouwlustigen regelen hun financiën met plaatselijke ban ken e.d. VERLICHTING OP DE KERKDORPEN In overleg met de raadsfractie van de kerkdorpen is nagegaan in hoeverre de op buiten Venray-kom gelegen wegen aanwezige verlich ting uitbreiding behoeft. Uit dit on derzoek is gebleken dat de verlich ting langs een aantal wegen inder daad ware aan te vullen, waartoe het gewenst is over te gaan tot het aanbrengen van in totaal 79 licht punten. Uitvoerig overleg met de PLEM heeft tot resultaat gehad dat voor de kom van Leunen enige wijzigin gen in de oorspronkelijke opzet zijn aangebracht, met het doel een meer gespreide verlichting tot stand te brengen. Het een en ander heeft o.m. tot gevolg dat er thans meer lichtpunten zijn geprojecteerd dan oorspronkelijk de bedoeling was. Het door de PLEM voorgelegde plan omvat het aanbrengen van 79 lichtpunten, terwijl voorts 3 licht punten worden verplaatst, en wel: Castenray 3 lichtpunten; Heide 9 lichtpunten; Leunen 22 lichtpunten; Merselo-Weverslo 13 lichtpunten; Oostrum 5 lichtpunten; Smakt 16 lichtpunten; Ysselsteyn 5 lichtpunten; Veulen 6 lichtpunten. Met een en ander is een uitgaaf gemoeid van 15.584, Het nader gevoerde overleg houdt tevens in dat in het thans aange boden voorstel niet meer is opgeno men het plaatsen van, te weten: a. 4 langs de Maasheseweg, bij de kruisingen Spurkterdijk en Smakterveldweg b. 1 langs de Wanssumseweg bij Huize Paschalis; c. 1 langs de weg tussen Weverslo en Merselo en d. 2 lichtpunten langs de Steegse Peelweg. Door het ontbreken van een laag spanningsnet zouden de kosten, ver bonden aan het plaatsen van boven vermelde lichtpunten onevenredig hoog zijn, weshalve het thans niet verantwoord is een voorstel tot plaatsing van die lichtpunten te doen (met deze 8 lichtpunten zou een ex tra bedrag van ca. 16.500,ge moeid zijn). EMONTS vroeg of in deze getallen ook zijn begrepen de lichtpunten in de uitbreidingsplannen van de kerk dorpen. Dit was niet het geval, aldus de VOORZITTER. In de uitbreidings plannen zijn aparte lichtpunten ge projecteerd. JENNISKENS wees op het ruil verkavelingsplan Lollebeek, dat ver schillende wegen heeft verlegd en nieuwe kruispunten heeft gemaakt. Is het mogelijk de verlichting daar op aan te passen. De VOORZITTER beloofde dat dit zorgvuldig bekeken zal worden en waar nodig en mogelijk bepaalde lichtpunten verplaatst zullen wor den. Verder vond de Raad alles oké en nu krijgt de PLEM opdracht tot uit voering. GRONDPRIJZEN IN VELTUM Er is een herziene exploitatie- opzet gemaakt met een kaart van grond-uitgifte prijzen in het plan Veltum. Het is echter niet uitgeslo ten dat alsnog wijzigingen moeten worden aangebracht, zowel in de ex ploitatie als in de grondprijzen. Maastricht en Den Haag moeten n.L nog hun fiat geven. Men kan de as pirant-kopers daarop echter niet la ten wachten. Voorgesteld werd dus de huidige prijzen voorlopig te hand haven met de aantekening dat ze ten hoogste met 10 procent zullen stij gen, afgezien van een eventuele ver hoging door belasting wegens toege voegde waarde. Dat „voorlopig" duurt dan tot Maastricht en Den Haag hun standpunt bepaald heb ben. NEDUCO WONINGEN Neduco Industriële Woningbouw N.V. te Helden-Beringe heeft de ge meente verzocht om verkoop van grond in het zogenaamde groen hart van het bestemmingsplan „Veltum voor de bouw van 144 etagewonin gen in drie blokken van 48 wonin gen voor eigen rekening in de pre mie-sector. Het betreft hier een plan voor in dustriële woningbouw, waarvoor Gedeputeerde Staten van Limburg bouwvolumen hebben beschikbaar gesteld. B. en W. stelden voor de benodig de grond te verkopen tegen een voorlopige prijs van 4240,per te bouwen woon-eenheid, tot een totaal bedrag van 610.560,en verder onder dezelfde voorwaarde als hier boven vermeld, n.l. maximaal 10 pet. duurder en bovendien dat eventuele belasting wegens toegevoegde waar de door Neduco betaald moet wor den. DE BRUYN was er van overtuigd dat men zich niet de luxe kan per mitteren om deze 144 etagewoningen af te wijzen. Daarvoor is de woning nood te groot. De vraag is echter of de hoge huur geen weerstand zal op roepen. Verder was hij benieuwd naar de uitslag van een beloofde en- quete omtrent de verlangens naar flatwoningen en normale laagbouw. De VOORZITTER wees er op dat het risico van verhuur geheel voor rekening van Neduco is. De ervarin gen in andere plaatsen, met name Uden, blijken echter zeer gunstig te zijn. Het evenwicht tussen hoog- en laagbouw is moeilijk vast te stellen. Men blijft om bouwvolume vragen voor eengezinswoningwetwoningen, doch die toewijzing blijft te laag. Gezien de te verwachten blijvende aanvraag om arbeidskrachten door Venrays industrie moet men toch enigszins woningen kunnen aanbie den. Daarom is o.m. deze oplossing aangegrepen. Eerst eind september kan men de uitslag verwachten van een gehouden enquete onder wo ningzoekenden naar hun verlangens: of flat of laagbouw. Jammer genoeg zijn daarbij niet inbegrepen de hui dige bewoners van de diverse flats, zodat ook deze enquete niet geheel juist is. Intussen is wel bekend dat de industrieën in onze gemeente voor 70 procent laagbouw prefere ren. De gemeente blijft echter attent om een zo gunstig mogelijke ver houding tussen flats en laagbouw te bewerkstelligen. SCHAKELWONINGEN Het aannemingsbedrijf Verhoeven heeft de gemeente verzocht grond beschikbaar te stellen in plan Vel tum voor de bouw van 50 woningen met garages, z.g. schakelwoningen, bestemd voor de verkoop. B. en W. achten het een gelukkige omstandigheid dat voor de bouw van deze woningen een afgerond gedeel te van het bestemmingsplan Veltum kan worden gerealiseerd. Zij stellen derhalve voor plm. 13.888 m2 grond te verkopen voor de totaalprijs van 428.500,Dat betekent 8570,per woning met garage. De kavels zullen elk onge veer 240 m2 groot zijn. Wederom werd het voorbehoud gemaakt van maximaal 10 pet. prijs stijging en eventuele belasting op toegevoegde waarde. De Raad had er volledig vrede mee. Alleen TIMMERMANS vond de oppervlakte-aanduiding „plus minus" een mogelijke twistappel. Gevraagd werd dat in de koopakten aantekening zou worden gemaakt dat de werkelijke oppervlakte niet meer dan 10 procent mocht afwij ken van de geschatte grootte. OPENBARE WERKEN IN PLAN VELTUM Aangezien te verwachten is dat binnen korte tijd een aanvang zal worden gemaakt met de bouw van woningen in plan Veltum door res pectievelijk Neduco Industriële Wo ningbouw N.V., door het Aanne mersbedrijf en Timmerfabriek Ver hoeven en door de Woningvereni ging St. Oda zal het nodig zijn dat in die delen van het bestemmings plan ook spoedig met de uitvoering van de openbare werken een aan vang zal worden gemaakt Hiervoor is een bedrag nodig van 1.308.502,Reeds eerder werd hiervoor een krediet beschikbaar ge steld van 600.000,welks raads besluit nu werd ingetrokken. Verwacht mag worden dat nog vóór de winter deze werkzaamheden grotendeels gereed komen. Bijzon dere omstandigheden natuurlijk voorbehouden. HOUTEN HOEK Nog steeds ligt de Houten Hoek, de Bergweg en een gedeelte van de Merseloseweg te wachten op een de finitieve afwerking. Het niet be schikbaar komen van de nodige fi- nancieringsmddelen was de oorzaak dat de werken niet voltooid konden worden. Door het vrijkomen van gelden wegens verkoop van elders gelegen bouwpercelen menen B. en W. dat thans demogelijkheid bestaat om de vereiste goedkeuring te krijgen tot afronding van het gehele plange deelte, waarmede nog een bedrag zal zijn gemoeid van afgerond 205.000,Het ligt in de bedoeling nog vóór de komende winter de we gen en trottoirs te doen afwerken en de straatverlichting te doen plaat sen .In het voorjaar 1969 zal ten slotte de beplanting worden aange bracht. En ook dit laatste agendapunt kreeg zonder meer de goedkeuring van de Raad en daarmee was de vergadering feitelijk ten einde. De VOORZITTER nam de gele genheid te baat in deze, voor hem laatste Venrayse gemeenteraad allen hartelijk te danken die meegewerkt hebben aan de goede gang van za ken, met name de raadsleden, de wethouders en de ambtenaren. Er heeft altijd een prettige, vertrouwde en vruchtbare sfeer geheerst, aldus de voorzitter, en hij hoopte dat deze ook na zijn vertrek gehandhaafd zal blijven. Voor afscheid nemen vond hij het nog te vroeg, het is nog geen 16 september Ze is al weer een paar weken terug in Venray, als we tegenover Annemie Sijbers zitten, die in het kader van een uitwisselingspro gramma voor de jeugd, een heel jaar in Amerika is geweest. Voor haar ligt het in leer gebonden diploma van de Kenowa Hills High School, als teken dat ze in datzelfde Amerika haar tyd niet in ledigheid heeft doorgebracht „Het is feitelijk gekomen door een flauwekul", zo vertelt Annemie, die toen ze in 1967 nog op de Venrayse MULO zat, daar op het aankondi gingbord een schrijven zag hangen van de Y.F.U. een Amerikaanse jeugd-uitwisseling-organisatie. Daar op stond vermeld, dat men zich kon opgeven om een jaar te gaan stude ren in Amerika. Met een paar vrien dinnen besloot zij om nadere inlich tingen te vragen, die dan ook prompt gestuurd werden. De voorwaarden, ook financieel, waren behoorlijk zwaar en dat was voor de anderen de reden om het af te laten weten. Maar Annemie zette door, wist zelfs met asperge-steken e.d. ook de fi nanciële moeilijkheden voor een deel te overwinnen en zat vorig jaar augustus in het vliegtuig, voordat ze zich goed en wel realiseerde in wat voor avontuur ze zich feitelijk wel gestort had. IN MICHIGAN Zo stond dan eind augustus vorig jaar de 17-jarige in Marne in de Amerikaanse staat Michigan te wachten op de familie, bij wie ze dat hele jaar zou doorbrengen. De 77 andere leeftijdgenoten, die in het kader van datzelfde uitwisse lingsprogramma mee gegaan waren, waren allen op weg naar hun eigen families, links en rechts over Ameri ka verspreid en zo stond ze toen een beetje verlaten en eenzaam in een haar onbekend stadje van die grote U.S.A. Maar die verlatenheid en eenzaamheid verdwenen snel toen ze in de haar toegewezen familie werd opgenomen, waar een van de doch ters haar metgezel zou worden. Zelfs nu ze bijna een maand thuis is, kan ze nog maar moeilijk haar indrukken van dat voorbije jaar weergeven. „Het was machtig zo is haar bescheid. En ze roemt de gastvrijheid van de mensen, die overal the Dutch girl met open ar men ontvingen. Ze roemt de kame raadschap, waarmede ze op de High School verwelkomd werd en ze komt niet uitgepraat over de ervaringen van dat Amerikaans schoolleven. Neen, het viel niet mee voor een Limburgs meisje op de hoogste klas van een dergelijke school mee te kunnen. „Het heeft iets weg van on ze HBS", zo vertelt ze, alleen heeft de leerling veel meer keuze-moge lijkheden. Ze had drie verplichte vakken te volgen, n.l. Amerikaanse geschiedenis, Amerikaanse literatuur en Amerikaanse staatsinrichting. Voor het overige mocht ze zelf kie zen. Dat werden dan de vakken bio logie, psychologie en spaans. De moeilijkheid in de eerste maanden lagen op taalkundig vlak. Het mulo- Engels was onvoldoende om de lera ren te volgen en de studieboeken volledig te begrijpen, maar dat loste zich vanzelf op, getuige het prach tige diploma, dat ze op het einde van het schooljaar mocht ontvangen, waarbij ze ook de van film en tele visie bekende „professoren hoed en mantel" droeg. De pluim van deze hoed heeft ze als een kostbaar sou venir naast haar diploma mee naar huis gekregen. ZELFSTANDIGHEID Haar indrukken van Amerika zijn dat het nog altijd letterlijk en fi guurlijk het land is van de ongeken de mogelijkheden. Dat geldt op alle gebied. Toen haar Amerikaanse pleegouders bijv. hoorden dat ze 'n broer en zuster in Canada geëmi greerd had, lagen op zekere dag de tickets klaar voor een vliegreis naar Toronto en Ontario, of het de ge woonste zaak van de wereld was. Zoals het ook de gewoonste zaak van de wereld was dat ze duizenden ki lometers vloog over de U.S.A. om dit land en volk nader te leren kennen. Ze heeft het rumoer rond een Ame rikaanse presidentsverkiezing even goed leren kennen als een grote Amerikaanse bruiloft, waarop ze bruidsmeisje mocht zijn; ze heeft de Amerikaanse schrik voor het com munisme ervaren, even goed als hun patriotisme. dat van Amerika Gods own country maakt in de ogen van iedere Amerikaan. Ze heeft de on derlinge verschillen over de kwestie Vietnam ervaren evenals de onaf hankelijk en zelfstandigheid van de mensen, ook in het gezinsleven, waar ieder zijn eigen weg gaat en waardoor de Hollandse gezelligheid wel gemist wordt. Ze heeft Santa Claus gezien, de Amerikaanse Sin terklaas, die op Kerstmis daar zijn goede gaven brengt en de feestelijk heden rond Pasen. En ze kan en thousiast vertellen over de chique van het gala-bal, dat de leerlingen van de hoogste klassen door hun collega's van de lagere is aangebo den, wat een society-gebeuren was van de eerste orde. Neen, voorlopig is ze nog niet uit gepraat over dat jaar Amerikaans leven, dat ze intens ervaren heeft. Zo ook op sportgebied. Alle sport- gelegenheden kunnen door iedereen beoefend worden, waar ze dan ook volop gebruik van gemaakt heeft zoals o.m. waterskieen, paardrijden, vliegen en kegelen, waren enkele van de vele sporten die voordien voor haar onbekend waren, maar die ze daar intensief beoefende. Trouwens er is een gast bij de fam. Sijbers met wie ze die indrukken nog uit kan wisselen. Dat is JIM DE GROOT ondanks zijn Hollandse naam een volbloed Amerikaan, die verleden jaar mee terugreisde naar Amerika in hetzelfde vliegtuig, als waarmee Annemie naar Amerika vloog. Deze nu 18-jarige jongeman had er toen een reis van een maand opzitten door Nederland en Duitsland, ook in het kader van een uitwisselingspro gramma en vond het wel leuk dat een Nederlands meisje bij hem in de buurt in de staat Mitchigan een jaar kwam wonen. Men heeft elkaar in dat voorbije jaar nog wel eens ont moet, maar toen Annemie de thuis reis (ditmaal per boot) begon, was Jim de Groot alweer een paar weken in Europa. Ook nu weer volgens een uitwisselingsprogramma, dat hem ditmaal naar Berlijn bracht, waar hij dan hoorde dat Annemie thuis gearriveerd was. Op zijn Amerikaans besloot hij ze dan maar welkom te gaan heten en zo stond op een ge geven ogenblik Mr. de Groot op de Lange weg Jim de Groot is nu al voor de der de maal in Europa. In 1966 heeft hij in een maand Europa doorzworven, om in 1967 terug te komen om spe ciaal Duitsland eens te bekijken, aangezien hij wel zin had om Duits te gaan studeren. Dat voornemen brengt hij nu dit jaar ten uitvoer, nu hij zich voor de University heeft laten inschrijven en daar Duits en psychologie wil gaan doen. Alweer in het kader van uitwisselingsmogelijk heden is hij nu alweer enkele weken in Berlijn geweest en gaat na zijn Venrays bezoek naar Londen om vandaar uit met verschillende ande ren een studiereis te gaan maken door Frankrijk en einde september aan een cursus Duits te gaan begin nen in Wenen. Op onze misschien wat zuinige op merking dat al dat reizen en trek ken toch wel de nodige dubbeltjes c.q. dollars zal kosten, zegt hij vrij simepl „yes", maar het blijkt dat hij in de loop der jaren de nodige bij- banatjes naast zijn studie uitge oefend heeft om die dollars te kun nen verdienen en dat ook zijn niet onbemiddelde papa van mening is, dat wil men zich een goed oordeel kunnen vormen reizen en verblijven bij andere mensen een eerste vereis te is. Ook een soort Amerikaanse way of live, waar wij nog een tik keltje vreemd tegen aan kijken HOE BESTAAT HET Praat men met deze bereisde 18- jarige dan prijst hij Nederland, niet uit beleefdheid of vriendelijkheid, maar eerlijk gemeend. De manier waarop men in dit in zijn ogen overbevolkte land toch nog „be woonbaar en leefbaar" houdt, heeft zijn oprechte bewondering. Al is hij zeker geen voorstander van de so ciale zorg van wieg tot graf, die men hier kent, van de andere kant heeft hij bewondering voor de wijze, waarop hier de sociale zorg is „uit gerust" en hoe men daarnaast een hoge levensstandaard heeft bereikt, die juist een klein land als het onze een model maakt voor andere. Natuurlijk heeft hij de Delta-wer ken gezien, Amsterdam, Rotterdam en steekt zijn bewondering daarover niet onder stoelen of banken, maar meer dan dat heeft hem gefrappeerd dat hier om 12 uur het eten op ta fel staat en de hele familie aanzit. De gezelligheid en huiselijkheid, die men hier nog overal aantreft, doen hem weldadig aan en even tuele taalmoeilijkheden lost hij met Duits, Engels en handen en voeten met gemak op. Natuurlijk heeft hij zijn eigen mening over de a.s. pre sidentsverkiezingen, over Vietnam, over het vraagstuk in Amerika en hoe gauwer aan de „dirty war" in Vietnam een einde komt, hoe liever het hem is, al is het alleen maar om dat de dan vrijkomende gelden ge bruikt kunnen worden om orde op zaken te stellen in eigen land, dat (vervolg Z.O.Z. onderaan)

Peel en Maas | 1968 | | pagina 11