POST Boerenleenbank kom even naar DE WASCOMAAT Psychologische test is «in» Verwen met goud tot ziens bij Pijls Camps Filmnieuws Politierechter Koperratten Wij weten het Rooie Sien terug in Venray WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN VENRAY Voor aan- en verkoop van buitenlands geld Uil Peel en Maas VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1968 No. 31 NEGEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 12 et p*r mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 1— (bulten V.nroy 2J5) WEERSTANDEN BERUSTEN VOORNAMELIJK OP ANGST Tienduizenden jongelui hebben dit jaar hun diploma behaald van een inrichting voor voortgezet onderwijs en willen in de maat schappij een beroep gaan bekleden. Anderen zullen reeds direct na de lagere school bij een baas gaan werken. Toch zijn er nog veel jongeren die no gniet weten, welk beroep voor hen het geschiktst is of welke f>V^\£Üe voor hen de meest geëigende zou zün. In zulke twijfelgev*1 een "n de mogelijkheid worden overwogen om zich psycliolog^haar of dè testen. De ontwikkeling van de psychologi sche test i£*fi zijn, k0n'1!Cenn*a enorm geweest. Er bestaan sterke weerstanden r geval ho ivorm van Psychologisch en psychotech nisch onderzoen,.Sfettemin heeft de test zich een markante positie veroverd in onze moderne samenleving. Bij het nemen van belangrijke beslissingen wordt in toenemende mate van dit hulp middel gebruik gemaakt. Sollicitanten, ide een belangrijke positie ambiëren, worden getest; misdadigers, wier persoonlijkheid voor de rechter een raadsel is, worden eveneens aan een psychologisch on derzoek onderworpen, om slechts enkele voorbeelden te noemen. Maar wat is precies de waarde van deze onderzoekingen? TEST IS NOOIT „HET LAATSTE WOORD" Over de testpsychologie en ook over de psychologen in het algemeen heersen vele misverstanden onder het grote publiek. Vaak ervaart men de psycholoog als een gevaarlijk mens, voor wie niets verborgen blijft en die door middel van allerlei test- proeven dwars door ons heenziet. Een deel van het publiek staat scep tisch en afwijzend tegenover de test en noemt het allemaal flauwe kul. Maar dikwijls, zo niet altijd berust dit scepticisme al eveneens op angst voor de psycholoog. Mensen, die het meeste te verber gen hebben, schelden altijd het hardst op psychologen en natuurlijk ook op psychiaters. De psychologi sche test is omgeven met veel mys tiek en geheimzinnigheden, maar die worden er niet door de psycholoog, maar door de mensen zelf ingelegd. Het is natuurlijk niet zo dat de psy chologische test ons een exact beeld kan verschaffen van iemands per soonlijkheid en alle facetten, die daarmee zijn verbonden. Het wezen van een mens is op deze wijze niet te benaderen en de psychologie pre tendeert dit ook helemaal niet. Testonderzoek wil zeggen: een sys tematisch onderzoek van een stuk gedrag. Door de test krijgt de psy choloog een beeld van iemands in telligentieniveau, van zijn tempera ment en karakter en aan de hand daarvan zal hij kunnen concluderen of iemand wel of niet voor een be paalde studie of beroep geschikt is. Met de psychologische test is dus het laatste woord over een mens niet ge sproken, er wordt alleen vastgesteld welke mogelijkheden hij heeft en naar welke richting zich deze moge lijkheden het best kunnen ontwikke len. Moderne herentingen. Karakteristiek en manlijk mooi. Er is keuze in velerlei uitvoerin gen, zoals bijv.: monogram- en zegelringen. Ook met edel stenen zoals onyx en jaspis. Prijzen vanaf f 60.- GROTESTRAAT 16 - VENRAY TELEFOON 04780-1261 WELKE TESTS? Aan de Franse psycholoog Alfred Binet komt de eer toe de eerste test te hebben ontworpen. Dat was in 1906, toen er op de Parijse scholen zoveel kinderen bleven zitten, dat de overheid wilde weten of deze kinde ren te dom waren of eenvoudig niet wilden. Binet ontwierp toen een test, waarmee de intelligentie van het kind gemeten kon worden. Sommige bestanddelen van deze test worden thans nog gebruikt, bijvoorbeeld het aanvullen van onvolledige zinnen. De eerste wereldoorlog zou de testpsychologie krachtig bevorderen. Bij selectie van mensen voor allerlei vitale militaire funkties werd de hulp van de psycholoog ingeroepen. Op deze manier werd de psycholo gische test een belangrijke factor bij de beslissingspolitiek van aanneming en plaatsing. Ook het bedrijfsleven riep de psycholoog nu te hulp. On dertussen kwam de testpsychologie steeds meer tot ontwikkeling. Terwijl in de Ver. Staten het ac cent vooral op de z.g. groepstests kwam te liggen, raakte in Europa de individuele diagnostiek „in". Deze beperkte zich niet langer tot het al leen vaststellen van iemands intelli gentieniveau. Er werden ook tests gecreëerd, die de psycholoog inzicht gaven in de werkinstelling van de betrokkene, zijn flexibiliteit en zijn creatieve mogelijkheden. Bekend zijn bijvoorbeeld de z.g. persistentietes- ten. De onderzochte moet enkele vervelende taken verrichten en uit de manier waarop hij dat doet, blijkt iets van zijn doorzettingsvermogen. HOE EN WAAROM Het spreekt vanzelf dat de psy choloog dus niet alleen taken op geeft, maar tevens de onderzochte zorgvuldig gadeslaat tijdens het ver richten van de opgaven (observatie). Want bij een test gaat het er niet al leen om wat iemand kan, maar ook hoe hij iets doet. Naast de specifieke intelligentie tests zijn er tests, die een inzicht kunnen geven in bepaalde vaardig heden en capaciteiten van de onder zochte, welke weliswaar niet hele maal losstaan van zijn intelligentie, maar die met het oog op een be paald beröep van belang kunnen zijn. We denken hierbij bijv. aan de z.g. motorische tests, waarmee iemands reactiesnelheid en lichaamsbeheer- sing vastgesteld kunnen worden, de concentratietests, die duidelijk ma ken of iemand zich lang op één be paald onderwerp kan concentreren en de tempotests, die onthullen of iemand snel en goed een taak kan verrichten. MIES BOUMAN In sommige gevallen is een dieper inzicht in de persoonlijkheid van de onderzochte gewenst. Talrijke tests staan in dit verband de individuele diagnostiek ten dienste. Een van de bekendste tests op dit gebied is af komstig van de Nederlandse hoog leraar van Lennep, t.w. zijn zoge naamde vier-platen-tests. Deze vier platen bevatten schemerige tekenin gen, die voor velerlei interpretatie vatbaar zijn. Aan de onderzochte wordt gevraagd deze tekeningen te bekijken en er vervolgens een ver haal over te schrijven. Deze interpre tatietest geeft een helder inzicht in iemands verbeelding of fantasie en zegt dus iets over de persoon zelf. Bekend zijn ook de associatietests. De psycholoog noemt een woord of lanceert een zin, en dan moet de on derzochte hierop reageren. Die reac tie is min of meer typerend voor de onderzochte. Van deze interviewtech niek maakt ook Mies Bouman ge bruik in haar programma Mies-en- scène, wanneer zij de man of vrouw „in de stoel" enkele woorden voor legt waarop hij of zij spontaan moet reageren. PROJECTIE-TECHNIEKEN Beroemd en misschien wel be rucht zijn de z.g. projectietests. Deze tests onthullen de psycholoog veel van de onbewuste strevingen en die pere motieven van de onderzochte. Zeer beroemd is de vlekkentest van de Zwitserse psychiater Ror schach. De onderzochte krijgt een aantal tekeningen, die veel lijken op inktvlekken, te zien en moet zeggen wat hij in die tekeningen ziet. In zijn zingeving aan deze tekeningen openbaart hij een stuk innerlijk le ven. Bijna even bekend is de „ap- percation test" van twee Amerikaan se geleerden, Murray en Morgan. Zij ontwierpen een serie tekeningen, waarop allerlei situaties zijn afge beeld. De proefpersoon moet over ieder van deze tekeningen een ver haal schrijven, en dat verhaal geeft weer inzicht in de diepere lagen van zijn persoonlijkheid. Natuurlijk zal een psycholoog nooit op één test afgaan. De onderzochte krijgt verschillende taken te ver richten en tezamen geven zij een beeld van zijn intelligentie, vaardig heden en persoonlijke eigenschap pen. fa. MARTENS Voor allo rep ar alios Schoolstraat 30 Tel. 2389 KERMISPROGRAMMA'S IN VENRAY Volledig in het teken van de lach staan de kermisprogramma's van het Luxor Teater. SAMEN UIT, SAMEN THUIS is een van de meest succesvolle lach films van de laatste jaren. De lach is niet van de lucht en de ene lach bui na de andere davert door de zaal. Drie bekende komieken jagen de Duitse bezetters de stuipen op het lijf wat voor U heel veel hilariteit brengt. Echt een film waar U met de gehele familie heen kunt en die wij van harte aanbevelen. Voornamelijk in nachtvoorstellin gen eveneens een lachfilm, maar dan wel een voor volwassenen. De Zweden hebben ons reeds verrast met de omstreden film „Zeventien". Nu doen ze er nog een schepje bo venop. Lachen om sex is nog altijd beter dan er complexen van te krij gen, is het devies van deze film. Volwassenen zullen er dan ook volop van genieten. BEMIN JE NAASTE heet deze film. Voor degenen die romantiek ver langen is er tenslotte ANGELIQUE EN DE KONING. Vooral het vrou welijke publiek komt onder de ban van deze spannende filmserie. Uiteraard zijn alle films in kleu ren opgenomen. Tijdens de kermisdagen vervalt de tweede bestelling. Overige diensten zijn normaal. Gelegenheid voor af halen van poststukken van 16.00 18.00 uur. ,,'t Is allemaal de schuld van m'n vrouw, uwe edelheid", sprak de huisvader voor de politierechter, die in zijn papieren rommelde. „Zo, had zij u naar de buurman gestuurd?" informeerde de politie rechter. Maar dat had zij niet. Want de ega van deze verdachte had het die dag veel te druk met haar schoonmaak. De nijvere handwerks man voerde echter aan, dat zij haar levenspartner in het algemeen schromelijk verwaarloosde en die ene dag in het bijzonder veronacht zaamde. Vooral haar schoonmaak woede wekte zijn woede op. Hij wil de namelijk aan het werk, maar om dat zijn werkplaats een grote beurt kreeg, had zij alles van zijn plaats gehaald en liep hij van het kastje naar de muur om zijn gereedschap en zijn werkstukken te zoeken. „Dat is nog geen reden om uw buurman af te rossen" dacht de rechter. „Ik kon geeneens geen bruikbare hamer meer vinden!" kreet de man. „Wilde u daarmee uw buurman te lijf?" „Het werk dat die ochtend af moest, had ze bij de vuilnis gezet!" „Dan kon u het toch daar van daan halen en dan hoefde u toch niet naar uw buurman te gaan „En m'n beste overall had ze weg gegeven, edelheid." „Aan uw buurman?" „Néé!" hijgde de getergde am bachtsman, „aan de schillenboer. Kon ik achter die kar aan." „Stond die dan bij uw buurman?" „Buurman?" vroeg een stem in 't harde hoofd. „Wat heeft die er mee te maken?" „Die is door u geslagen!" „Daar weet ik niks van", ver klaarde de verdachte. „Met een fles. Daarvoor staat u terecht." „Ja, ik heb wel een fles gevonden toen ik m'n spullen zocht. Ik dacht dat het een schoolmaakmiddel was." „O, hebt u hem daarom leeg ge dronken?" „Kijk eens hier, als er benzine in go'n fles zit en je laat die bij een tuul staan. Can kan dat veel kwaad, ziet u. Daarom dacht ik, ik zal die fles even wegzetten buiten de deur." „Bent u doof of doet u maar als of?" vroeg de rechter ongeduldig. „Ik heb d's allenig maar even aan geroken en aan genipt om te proeven wat of 't voor schoonmaakrommel was, uwe edelheid." „Jaja, en toen de fles helmaal leeg was bent u naar uw buurman toe- gestapt en hebt u hem ermee op het hoofd getikt om te horen of hij al schoongemaakt was." De verdachte hield bij hoog en laag vol, dat hij van een dergelijke onedele daad niets afwist en daarom ook niet beticht kon worden, wes halve hij wenste te worden vrijge sproken. Maar de buurman getuigde met de littekens nog op het hoofd, de vrouw van de verdachte was op het gekerm komen toelopen en had haar man wankelend bij het slacht offer aan getroffen met de lege fles nog in de hand, en enkele toevallige passanten hadden gezien hoe de ver dachte moedwillig en kwaadwillend op zijn nabuur afstormde en hem te lijf ging. 't Bestaat gewoonweg niet" be weerde de vakman. „Ik kan toch van benzine of ammonia niet bezo pen raken?" ,Nee, maar van cognac wel. Uw vrouw had een verkeerde fles klaar gezet." „Nou, dan was het tóch allemaal de schuld van m'n vrouw. Dan moet u haar straffen" oordeelde de be klaagde. De officier van jutsitie wilde van al die babbels niets weten. Hij achtte het duidelijk bewezen, dat de man cognac had gedronken en dat hij daarna zijn buurman moedwillig met de fles te lijf was gegaan. Hij eiste daarom zestig gulden boete, af an ders 12 dagen hechtenis. De rechter vonniste conform. „Eerlijk is het niet", zei de ver dachte. „Ik sla nooit". KLEDINGMAGAZIJN IGR0TEM5RLT 8 TEL 05780-22371 He bank roor iederéén OVERPEINZINGEN Ongelooflijk grote schade wordt in ons land aangericht en speciaal in deze buurten, door de draaddievcn. Honderden meters, soms zelfs dui zenden meters, bovengrondse elec- triciteitsleiding worden 's nachts weggeknipt. Het koper wordt waar schijnlijk omgesmolten. Het kost de electriciteitsmaat- schappijen veel geld om de leidingen te laten herstellen. Erger is het, dat de stroomgebruikers enorme schade wordt berokkend. Kuikenbroed machines koelen af en de produktie van tienduizenden eieren wordt in één nacht waardeloos. Koelinstalla ties staan te lang zonder stroom. Spoorweginstallaties en beveiligings apparatuur komen in gevaar. Le vensgevaar dreigt, als de woning van een arts of van een zieke met andere medische apparatuur, zonder stroom komt te zitten. Daarom juichen wij het toe, dat er een speciale jacht wordt geopend op de koperratten. Ieder kan daar door enige oplettendheid aan meewerken. Aan dit soort struikroverij moet met harde hand een einde worden ge maakt. Wie iets verdachts opmerkt dient onmiddellijk de politie te waarschuwen. Het aantal doden in het verkeer stijgt onrustbarend. Met de week ends vooral gebeuren veel dodelijke ongevallen op de weg. In Amsterdam is het aantal dodelijke slachtoffers uit de eerste vijf maanden van 1968 anderhalf keer zo groot als andere jaren over dat tijdvak. In mei ver loren 31/* maal zoveel mensen het leven als in '67 en '66 en negen keer zoveel als in mei 1965. Dat ligt aan onveilige wegen en ook aan onbetrouwbare voertuigen. Maar de oorzaak moeten we beslist ook zoeken bij de mensen. Want wij weten allemaal, dat veel wegen on veilig en veel wegsituaties levens gevaarlijk zijn. En wij weten óók, dat onze voertuigen onbetrouwbaar kunnen zijn. Bovendien weten wij, dat wij als mensen feilbaar zijn. Als we daar nu maar eens allemaal re kening mee wilden houden, zou het aantal verkeersongevallen en daar mee het aantal doden belangrijk da len! Nadat reeds 2750 bezoekers in Venray Rooie Sien hebben ge zien, komt dit volksstuk door het Amsterdamse Volkstoneel nogmaals terug in Venray. Het is een stuk dat recht op de man af gaat en wellicht daarom zo veel succes heeft. Inmiddels is het stuk reeds meer dan 1400 maal in Nederland opgevoerd en het stuk blijft maar steeds volle zalen trek ken. Het mag dan wel geen cultuur zijn zoals men die in de eerste serie van de schouwburg aantreft, maar het is wel duidelijk, dat met dit soort voorstellingen en we denken daarbij tevens aan de Gert en Hermien Show, aan een grote behoefte wordt voldaan. van 3 augustus 1918 Van de 19 landstormplichtigen uit deze gemeente, geboren in 1876 en 1877, die deze week te Venlo wer den gekeurd, zijn er 10 goedgekeurd voor den landstorm. Ingezonden - Vakantie! De mensch is niet enkel een werktuig om den economischen arbeid te ver richten, maar hij is het evenbeeld Gods. De industrie is er voor den mensch. niet omgekeerd. De mensch leeft niet alleen van stoffelijke goe deren. Het doel van den mensch kan niet zijn, zooveel mogelijk produce ren en zoveel mogelijk stoffelijke goederen te verzamelen. De dag is de natuurlijke tijd voor den arbeid. De wekelijksche rustdag is, dat wordt algemeen erkend, voor de menschelijke natuur noodzakelijk. Ook de jaararbcid heeft onderbre king noodig. Mgr. Prof. Dr. W. H. Nolens Elke arbeider, die zijn tijd kent wil geen kermis, maar wat hij wel wil, dat is vakantie, echter met bc- ohud van loon, ziedaar niets meer als een mensch waardige eisch. Ecnige dagen vacantie, met be houd van loon, vinden de meeste pa troons een overdreven eisch. Dit zal niet veranderen voor de hecrschen- de begrippen een gezonde hervor ming hebben ondergaan. Vakantie! Wie herinnert zich niet dit tooverwoord uit zijn jeugd. Wie voelt zijn hart niet sneller klop pen bij de gedachte aan dien heer lijken tijd van vrijheid en blijheid. Doch dit alles is voor de arbeiders voorbij (tenminste voor driekwart). Vervlogen zijn de kinderjaren; wij zijn ouder en ernstiger geworden, hebben meer ervaring opgedaan, tal van zorgen zijn ons opgelegd, onver biddelijke plichten roepen ons en hoe kommervol ons bestaan ook is, vakantie, dagen van ontspanning, al zijn ze voor ons ook noodzakelijk, vallen ons niet meer ten deel. Voor*- w a arts is het parool, voorwaarts in den tredmolen van den arbeid, of...„ hongerdood. Moet dit zo blijven? Stoomtram VenloHelden. Tot directeur van den stoomtram Venlo- Maasbree-Helden is benoemd de heer C. J. H. Colette, gep. kol der artille rie te Amsterdam. Horst. Naar de „NVC" verneemt ligt het in de bedoeling genoegzame aansluiting, ook enkele dagen per week electrische stroom voor kracht te verschaffen. De bakkers, timmer lieden, smeden enz. dienen dienaan gaande spoedig opgave te doen voor hoeveel kracht zij wenschen aange sloten te zijn. Conserven fabriek Lambert Trie nekens. Spoorstraat 37, Blerick, ont vangt dagelijks Braambessenbladeren Mocrbessenbladeren Frambozenbalderen 20 ct p. kg Tevens opkoopers gevraagd. Tariefsverhoging in hot Bar biers- en Kappersbedrijf. Minimum tarief: scheren per keer 0.10; haar knippen per keer 0.15. Abonne mentskaart jes geldig voor 12 keer scheren 1.00, Haarknippen voor kinderen (model) 0.15 (geheel ma chinaal) 0.10. Scheermessen aan zetten voor zelf scheerders 0.30. Maandabonnement met inbegrip van 1 maal haarkinppen, 1 maal scheren per weck 0.40; 3 maal scheren per week 1.2 maal scheren per week 0.70; 4 maal scheren per weck 1.25 per maand. Bediening aan huis dubbel tarief. Aldus gedaan te Venray 29 Juli 1918. Joh. Kusters, Schoolstraat Joh. Kennis, Patersstraat W. Sou ren, Eindstraat M. Litjens, Groote Markt Is uw hulp niet gekomen Heeft moeder het druk of is ze ziek Schrikt u van hoge stroomrekeningen Hebt u moeite met het wasdrogen Is het thuis ongezellig vanwege de was? Geopend van 'i morgens 7 uur tot 's avonds 9 uur, op zaterdag geopend tot 5 uur n.m.

Peel en Maas | 1968 | | pagina 9