Janviers 1 Prei 0 Ber Bouwperikkelen gewaardeerde kermisexploitanten tot ziens bij P'i's GROTESTRAATG28VE POSTBUS^ MTÏLCZ727 F GITOHBMa WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN SÏÏFKTSMKAM*£1 VOETGANGERSACTIE 1968 links-rechts- lïnks gekeken oversteken! Duitse jongeren in Ysselsteyn Roofbouw GOMMANS PEEL EN MAAS volgende week NIET verschijnen VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1968 No. 31 NEGEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS De kermis is weer in het landEen van de exponenten daarvan is het Lunapark van de heer Recmer, de schoonzoon van een der laatste kermiskonmgen, de 73-jarige Laurens Janvier, die beslist nog wel even zal komm kijken, hoe het in Venray reilt en zeilt. Want al is hy dan Tnet pensioen gegaan, al heeft hy zyn stoom- caroussel verkocht aan de Efteling en heeft hy zyn schoonzoon het Lunapark ovygedaan, de belangstelling blyft en door de jaren heen heeft hy vefe, vele vrienden gemaakt, die hy nog graag een keer, by leven en welzyn, opzoekt GESCHIEDENIS Rens Janvier, zo hij voor zijn ver trouwden heet, hoeft de naam Ven ray maar te horen of hij vertelt U hoe zijn vader hier heeft zitten tob ben toen met de mobilisatie in de eerste wereldoorlog de hele kermis op „zijn gat zakte" en vader Janvier niet eens voldoende mensen en paar den kreeg om zijn spullen weer heel huids in Oostrum aan het station te krijgen. Hij vertelt dan meteen over de scherpe concurrentiestrijd, die hij hier heeft moeten voeren tegen de Gebr. van Bergen met hun lunapark, die door meer standgeld te bieden de Janviers van Venrays kermister rein verdrijven wilden. Dat hebben ze dan een paar jaar volgehouden, maar uiteindelijk kwam de oude stoom van L. Janvier weer terug en bioof dio kom on tnt ze naar de Ef- teling ging. Neen, de Janviers lieten zich niet kisten, want met een heel leger broers en neven hebben ze vele ja ren lang feitelijk de Nederlandse kermiswereld beheerst. Nu consta teert hij met wat pijn in zijn stem, dat die tijd voorbij is. „Neen, niet de tijd van de kermiswant die blijft zolang er kinderen zijn en met die kinderen ouders, die hun kinde ren het plezier gunnen rond de draaimolens, de suikergoedkramen. Maar wel omdat de Janviers het kermiswerk de rug toedraaien HOE HET BEGON Het is allemaal feitelijk begonnen met Jean Francois Janvier, die in het Luikse als dragonder diende onder Van Bijland, waar hij kwartiermees ter bij was. Toen hij afzwaaide ves tigde hij zich in Bergen op Zoom, waar hij in 1787 burger- en porter- rechten kreeg en onderwijzer werd. Ze hadden een kind, een dochter, die haar ouders echter op een gegeven ogenblik een minder prettig bericht moest overbrengen, namelijk dat ze in verwachting was van een onbe kende vader. Dit famiiledrama had tot gevolg dat de nieuwe wereld burger niet alleen Johannes Francis- cus heette, maar dat ook de naam Janvier behouden bleef. Een zoon van deze Johannes, Willem genaamd, kocht een draaimolen in het midden van 1800 en daarmede dook het ge slacht van Janvier op de kermissen op. Want ook de vijf zonen van Wil lem volgden het voorbeeld van hun vader en werden kermismensen. De jongste zoon Henricus (18681932) werd de Grote Janvier. Hij was de man, die de stoomcaroussel naar Ne derland bracht. Had het kermisvolk vroeger geen grote en goede naam, de Janviers werden gerespecteerd. Niet alleen op de kermissen, maar ook in hun vaderstad, waar Henricus raadslid was en lid van het Burger lijk Armbestuur. Maar Henricus had ook zeven zonen en vier dochters, waaronder Laurens en niet te ver geten de grote Johannes Wilhelmus, wiens voorletters J. W. praktisch op alle wagens stonden van de voor oorlogse grote kermisevenementen. De man, die alleen al 12 zaken had van lunapark tot spookbaan toe Maar terug naar Laurens, die na zijn lagere school op twaalfjarige leeftijd alleen met een draaimolen de boer op werd gestuurd. Ook hij boerde niet slecht, want al vrij vlot kon hij een eigen huis bouwen en loodsen, die thans nog altijd dienen als opslagplaatsen voor materiaal van kermisondernemers. En hij volgde zijn vader op, ook op Venrayse kermis, waar Janviers stoomcarroussel jaren HET evene ment was. roem kreeg, maar hij had liever ge zien dat die roem van de kermissen afkwam als teken dat de Janviers hun mannetje nog altijd staan. Zo zal ook het bezoek aan Venrays kermis voor opa Janvier zijn goede, maar ook zijn kwade kanten hebben. Want waar eens zijn trotse caroussel stond vol stijgerende paarden, met fonkelende lampjes en gouden ka rossen met rood fluweel, met blin kend gepoetst koper en het glinster- buffet, met de veelkleurige serpen tines en de half blote juffrouwen, die stoer ziin naam ten hemel droe gen zal nu een of ander technisch ding staan, dat van die oude roman tiek zelfs de stoomfluit niet overge laten heeftEn dat kan, zelfs op een kermis, wel eens wat pijn doen. Maar naast hem trokken alle broers weg uit het vak, dat de Janviers toch geen windeieren gelegd had. Het^ zijn nog wat neven, een schoonzoon" die de Janvieiïvfag hoog houden en daar kan de oude heer een beetje sjacherijnig om zijn. Want voor hem is de kermis niet dood en zal ze nooit dood gaan, al is de tijd voorbij dat de eliten uit stad en dorp elkaar met confetti begooiden in de stoomcar roussel en duur bier dronken aan glinsterbuffet Op het Duits soldatenkerkhof in de Peel waar de 31.400 in Nederland t Lgesneuvelde Duitsers een laatste f ËKtplaats hebben gevonden wordt i tS®njare in het kader^y^e aktie ,Ve^*ening over <je jAHBk heen" door de jeugdafdeling van ue orga nisatie Deutsche kriegsgraberfürsor- ge een tentenkamp bevolkt met jon geren uit Duitsland welke door hun persoonlijke inzet iets willen bijdra gen aan de verzoening. De jongere offeren vakantie en geld op voor de ze 14 dagen durende kampen. MET ZIJN 73 JAREN heeft hij er recht op wat te kunnen mopperen over de kermis-van-nu, waarbij de honderden kermis-exploi- tanten de spoeling voor elkaar steeds dunner maken, hoewel dat zijn in ziens niet nodig is, mits men elkaar niet zo bevocht met standgelden en voortdurende overbieding. Als hij dat zo zegt, herkent men in hem terug de man, die vroeger Baas was met een hoofdletter en met zijn ene oog alles zag (het andere verloor hij toen hij tien was in een spijker, maar volgens de diensters in wijlen de stoomcarrousel zat het overgeble vene ook in het achterhoofd). De man, die er de eer in stelde het eer ste uitgepakt, opgebouwd en het eerst geladen te hebben, al moest dat soms de slaap van dagen kosten. De man, die vocht op gemeentehuizen tegen de steeds hoger wordende in schrijfgelden, de man ook, die niet akkoord ging, dat voor twintig ker miswagens maar een waterkraan be schikbaar werd gesteld, door dezelf de gemeente, die duizenden guldens van hem plukte. De man, die door de een een duitendief genoemd werd, door de ander een beul, door de der de minachtend bekeken werd als een van dat kermisvolkDe man, die duivelstoejager was en niet alleen zijn orgel uit elkaar kon halen, maar ook schilderen, timmeren, oplappen kon en op tijd een borreltje dronk. Een waardige vertegenwoordiger van de Janviers, waarvan een broer als advocaat toch weer in het ker misvak teruggekomen is, zij het dan als secretaris van de kermisexploi- tantenbond. Hij op pensioen, kan het niet laten zo nu en dan weer rond te sjouwen door Nederland, eens te gaan kijken naar het lunapark van zijn schoonzoon, naar de bumper- spelen van zijn neven, weer eens de lucht op te snuiven van de kermis, die volgens hem veel te technisch gaat worden en waar men door de onderlinge concurrentie geen snee droog brood meer verdienen kan. Weer eens de kennismaking te hernieuwen op gemeentehuizen en met ouderen van het vak. En met een tikkeltje weemoed in het hart dat er zo weinig wagens meer staan, die de trotse naam van Janvier dra gen. Een naam, die weliswaar thans met ere gedragen wordt door een van de rechercheurs van Commissa ris Maigret en daardoor nieuwe De heer L. Nooyen, Hensenius- plein 9a, heeft moeilijkheden. Moei lijkheden i.v.m. de bouw van een huis, waarvoor hij aan de Beekweg in september 1966 grond heeft ge kocht. De heer Nooyen stelt dat hij voordat hij die grond voor dat doel aankocht bij de gemeente heeft geïnformeerd of hij op dat stuk bou wen mocht. Toen hem hierop beves tigend werd geantwoord heeft hij de bedoelde grond in eigendom verwor ven en plannen laten maken voor het te bouwen huis. De plannen zijn voordat ze officieel zijn ingediend, in oktober al bij de plaatselijke wel standscommissie geweest, wier enige opmerking was dat zij graag zou zien dat de bij de woning geprojecteerde losstaande bedrijfsruimte hierin op de een of andere manier zou worden opgenomen. De heer Nooyen deed aldus en diende in januari 1967. zijn herziene bouwplan in. In maart 1967 kreeg hijals ant woord van B. en W. dat dit college nog geen beslissing zou nemen, voor dat het qgjl^vp ontwerp bestem- mingsplaiJP^-" plaatse rechtsgeldig zou zijn geworden. (In april 1966 nam Venrays gemeentel daartoe nodige vooi sluit). Voor het eerste kamp arriveerden 26 jongens en 5 meisjes, afkomstig uit de omgeving van de Bodenzee, met als uitloper de Alb gedeelte, terwijl deze keer ook een gedeelte uit Schwabenland. Ook dit jaar maken de jongeren zich verdienstelijk met lichte tuin- arbeid, welke bestaat in het zuive ren op het kerkhof, paden een extra beurt geven, kruisen opnieuw rich ten. Ook dit jaar zullen weer kontakt- avonden plaats vinden met de bevol king van Ysselsteyn. Het komend weekend gaan de jongeren een twee daagse trip maken naar de omge ving van Amsterdam om met een geringe indruk straks terug te keren naar Duitsland. Dit jaar staat het gehele kamp o.l.v. Karl Jungel, kapitein van de Bundeswehr. De dagelijkse leiding berust bij Schulleiter Bürger. Op 22 augustus zullen de deelne mers door burgemeester mr. Custers ontvangen worden in det Cultureel Centrum te Venray. Koks van de Bundeswehr uit Bu- del zorgen voor versterking van de inwendige mens. Het wegvervoer heeft nog niet voldoende stroppen geboekt. De re gering heeft het plan ten bate van de schatkist de wegenbelasting met 25 procent en de benzineprijs met 5 cent ter verhogen. Hoe het moet gaan met de tarieven van expedi teurs, taxi's en bv. buslijnen, staat er nog niet bij. Het wordt tijd, dat er eens naar een andere melkkoe wordt gezocht. Er is een tijd geweest dat de benzine 10 cent per liter kostte (en veel meer hoeft dat nu ook niet te zijn), maar de accijns en andere belastingen hebben daar al 40 k 50 cent van gemaakt. Dat is roofbouw op onze economie die door de ben zine wordt aangedreven. het l-a-n-g-s-t-e laken van Nederland voor de laagste prijs! verkrijgbaar bij: Langstraat 61 Venray Telefoon 1281 GRASLINNEN- EN FLANELLEN LAKENS, GLAD EN GEBORDUURD, ook in sets TREFFER PYAMA'S OVERHEMDEN WEEKENDERS DUSTERS De heer Nooyen vreemde zaak en op het betrachte^ hu tevens vroeg ties dan wel konden zijn van dat jnieuwe bestemmingsplan. In juni 1967 kree£ hij als ant woord dat dit plan inhield dat daar waar hij wilde bouweïT geen nieuwe woningen of nieuwe agrarische be drijven gebouwd zoudenYhOS^n wor den. Dit had weer tot gevolg dat toen dit bestemmingsplan moest worden vastgesteld, de heer Nooyen hiertegea protesteerde. Deze protes ten werdén echter door de raad niet geaccepteerd en het bestem mingsplan werd goedgekeurd. Daarmede zou dan dus als dit plan door G.S. zou worden goedge keurd —7 de bouwplannen van de heer Noöyen daar ter plaatse niet meer verwezenlijkt kunnen worden. De heer Nooyen schreef hierover naar jie Koningin (oktober 1967) en tekende beroep aan toen hij van B. en W. in februari 1968 definitief te horen kreeg dat zijn bouwplan op grond van het tot heden door Ged. Staten nog niet goedgekeurde bestemmingsplan daar niet meer mocht bouwen. Over dat beroep had de r^ad zich nu uit te spreken. B. ?en W. tekenen hierbij nog aan, dat a. de heer Nooyen weliswaar stelt dat hij eerst na informaies ten ge meentehuize die grond heeft ge kocht, maar dat onherroepelijk vast staat dat, afgezien van het voorbe- reidingsbesluit voor het nieuwe be stemmingsplan, toen nog gold dat daar ter plaatse alleen gebouwen met agrarische bestemming mochten komen. Dat is hem ook uitdrukke lijk meegedeeld. Dat hij toen ook een plan ingediend heeft waarin een ga rage als agrarische bedrijfsruimte betiteld werd, toont aan, dat hij zulks wist. Een advies van de Wel standscommissie om die bedrijfs ruimte onder te brengen in het ge heel, heeft alleen architectonische waarde, doch spreekt zich niet uit overt het al of niet mogen bouwen aldaar t b. B. en W. op grond van het toen bestaande plan binnen 4 weken in afwijzende zin hadden kunnen be schikken, doch zulks uit „be leidsoverwegingen" niet gedaan heb ben en eerst nadat het nieuwe be stemmingsplan vastgesteld was, zich definitief hebben uitgesproken. c. Zelfs al was dit nieuwe be stemmingsplan er niet geweest, B. en W. onmogelijk toestemming hadden kunnen geven, omdat de ingediende plannen duidelijk geen agrarische indicatie hadden en gezien de juris prudentie, die hierover al bestaat, door Ged. Staten nooit zouden zijn goedgekeurd. Wat de raad over deze kwestie nog te zeggen had vindt U elders in het raadsverslag. Toch willen we naar aanleiding van deze kwestie nog enkele opmerkingen maken. En dat is o.m. dat ook uit deze historie weer eens duidelijk blijkt, dat het voor een particulier in Ven ray toch niet gemakkelijk is om te kunnen bouwen. Deze historie van ruim anderhalf jaar mag dan mis schien een uitschieter zijn en niet gelden voor alle plannen, „ergens" geeft het toch te denken. Men ver drinkt in de plannen, of ze nu uit- breidings- of bestemmingsplannen heten en de burger moet maar zien hoe hij er uit komt. Bij een nuch tere beschouwing van deze hele his torie ontkomt men niet aan de indruk dat er toch wel de nodige communi catie-stoornissen zijn geweest. Had de betrokken ambtenaar duidelijk gesteld, toen de aspirant-grondkoper om inlichtingen kwam, dat op deze grond alleen en uitsluitend op dat tijdstip zgn. agrarische gebouwen geplaatst mochten worden en dat de raad zelfs van plan was om dat via een nieuw bestemmingsplan ook nog te verbieden, zodat er helemaal niet gebouwd zou kunnen worden, dan zou o.i. geen zinnig mens toch grond gekocht hebben en toch andersluidende bouwplannen laten opstellenDat zulks niet gebeurd is, of intedei^geval onvoldoende, heeft ^g^HÉ^Hgkene betreurens- ;ehad en heeft ast op grond dzakenplan al Ike welstandscom- W. betrokkene in verteld hebben, dat onmogelijk doorgang n, is een even treurige zaak, hoe formeel juist beide instan ties dan misschien ook gehandeitf mogen hebben. Waarom B. cn W. „uit beleidsgron- den", zoals zij stellen, dit bescheid eerst veel later gegeven hebben, is misschien uit het raadsverslag te achterhalen, wij voor ons zien die gronden niet. Reeds voor betrokkene de grond kocht stond duidelijk vast dat hier op alleen agrariërs kansen zouden krijgen (al zijn op diezelfde Beek- weg andersluidende voorbeelden te vinden) en was trouwens al bekend üat die zelfs in de toekomst heel summiere kansen zouden hebben, welnu, wat was dan eenvoudiger om direct neen te zeggen. Men kan hieruit alleen conclude ren, dat voorlichting over de bouw mogelijkheden in onze gemeente zo uitgebreid en zo volledig mogelijk dienen te zijn. Want uit de aard der zaak mogen dan de heren ambtena ren hun weg wel weten in de veel heid van plannen en voorschriften, de gewone burger heeft daar nogal eens moeite mee. Hij mag verwach ten dat als hij hierover inlichtingen vraagt, die dan ook zo volledig en uitgebreid mogelijk gegeven worden. In verband met vakantie zal NIEUWS UIT VENRAY EN OMGEVING ZONDAGSDIENST HUISARTSEN 3-4 augustus van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 2 uur DR. W. J. A. BLOEMEN Stationsweg 5 TeL 1465 10-11 augustus DR. L. CO EN EN Henseniusstraat Tel. 1878 Uitsluitend voor spoedgevallen ZONDAGSDIENST PAROCHIE GEESTELIJKEN VENRAY KOM Zondag 4 augustus KAPELAAN J. DRUCS8EN Dr. l'oelsstraat 2 - telefoon 2385 Zondag 11 augustus PASTOOR W. GEERITS Vlakwaterweg 1 Tel. 1274 De zondagsdienst duurt van zon dagmorgen tot maandagmorgen 8 u. ZONDAGSDIENST GROENE KRUIS Zondag 4 augustus ZR. G. IIENDRIX Tel. 1269 of 04763-267 Zondag 11 augustus ZR. J. JANSSEN Albionstraat 15 Leunen telefoon 1361 GROENE KRUIS ZUIGELINGENBUREAU Zuigelingcnbureau voor de kom. Maandag letters A t.m. I; dinsdag 6 aug. letters J t.m. R; woensdag 7 aug. letters S t.m. Z. Kerkdorpen: maandag 12 aug. Oostrum, Leunen, Heide, Veulen en wocnodnfl iAI«I~ Antfiunmv Merselo, Smakt. ZONDAGSDIENST VERLOSKUNDIGEN Vroedvrouw KruUsen-Meesters Julianasingel 41-43 - Venray Tel. 1061 (04780) b.g.g. 04709-1639 ZIEKENAUTO Bel. 04780 - 1592 (b.g.g. 2116) WEDEROM MOEST WINKELPAND HET ONTGELDEN Dat het afgesloten Schouten straatje voor gemotoriseerd verkeer is afgesloten toch gebruikt wordt voor zwaar verkeer, weten nie mand beter dan de bewoners aan die straat. Dit zwaar verkeer heeft onthef fing, maar deze ontheffing is oor zaak dat het zwaar verkeer steeds zwaarder wordt. Er wordt dan ook veel stuurmanskunst gevraagd van de bestuurders der zware vracht auto's om auto en lading schade vrij van de Schoutenstraat naar de Schoolstraat te loodsen. Reeds meerdere rrtalcn is winkel pui en de muur beschadigd van de textielzaak van S. door dit zware verkeer. Ook vonden ver zakkingen plaats. Maandagmiddag werd wederom proces-verbaal opgemaakt omdat de bestuurder van de vrachtauto v.B. uit Vught, zijn wagen langs de muur liet schuren. Zonder te stoppen reed hij maar door en bleef enkele tientallen meters ver der staan alsof er niets was ge beurd. De bewoners van de straat ho pen dat ofwel de ontheffingsver- guunning zal worden ingetrokken ofwel dat bij de ontheffing be paald zal worden dat vrachtauto's alleen ontheffing hebben tot een bepaald vermogen. DIEFSTAL BOVENRONDSE LEIDING Ondanks de verhoogde waakzaam heid van de rijkspolitic hebben de koperdicven wederom hun slag ge slagen. Nu werd de uitloper te Holt- hecs nabij de Loobeck, over een lengte van 1500 meter van de kope ren leiding van het bovengronds electriciteitsnet gesloopt Ondanks het grote ongemak en de gevaren welke aan dit slopen verbonden zijn is de schade nog altijd ettelijke dui zenden guldens. In dezelfde week hebben deze slo pers hun slag geslagen te Milsbeek en te Someren. GESLAAGD Te Sittard slaagde* voor het diplo ma steno Nederlands mej. Jes Poels.

Peel en Maas | 1968 | | pagina 1