in WenUU} S.VY Xerografie Minister Luns in Wanssum iliitahriding Nog slechts 1 week VAN OPBERGEN S.V.V. NIEUWS HENGELSPORT verbeterde efficiëncy op kantoren VOETGANGERSACTIE 1888 links-rechts- links gekeken oversteken! SPORT Hoofdprijs Toto half miljoen Het nieuwe toto-seizoen staat weer voor de deur. Op 18 augustus a.s. zal, tegelijkertijd met de aanvang van de competitie in het betaald voetbal, de eerste toto weer uitgespeeld worden. T.o.v. voorgaande jaren zijn er thans aanzienlijke veranderingen aangebracht, die het meespelen in de voetbaltoto beslist zullen bevor deren. Dat is dan op de eerste plaats de registratie. Was het vroeger no dig dat men zich telkenjare opnieuw moest laten registreren, thans is 'n registratiekaart vijf jaar geldig. Die genen. die het afgelopen jaar waren ingeschreven bij de Nationale Tota- lisator behoeven dit jaar niet op nieuw te worden geregistreerd, maar kunnen op dezelfde kaart, zonder bijkomende kosten, nog vier jaar aan de Toto deelnemen. Overigens zijn de registratiekosten aanmerkelijk gedaald; was het voorheen 1.50 per jaar, thans is dat bedrag terug gebracht tot 0.50 per 5 jaar. HALF MILJOEN Een tweede wijziging, die voor de totoïsten belangrijk zal zijn, is dat de hoofdprijs is verhoogd van 1 100.000,— tot 500.000,—. Naast de verhoging van deze hoofdprijs heeft men ook de prijzenpot nog uitge breid met een 2e prijs voor 12 goede uitslagen; 3e prijs voor 11 goede uit slagen en een extra prijs voor die genen die de eerste acht uitslagen, dus van de nr. 1 t.m. 8 foutloos heb ben ingevuld. Was het maximaal in te vullen kolommen tot dusver 8; ook dit is uitgebreid en wel tot 12. De formu lieren zullen er dan ook iets anders uitzien door het vergrote aantal ko lommen. 800 LEDEN De Toto-commissie van SVV heeft, ondanks concurrentie van de Duitse Lotto de laatste jaren, toch een dui delijke vooruitgang geboekt. Thans heeft men bijna 800 leden ingeschre ven en men is er zeker van dat met de veranderingen van prijzenpot en inleg, er geconcurreerd kan worden met de Duitse Lotto. Men verwacht dan ook dat het aantal leden nog uitgebreid zal kun nen worden. Evenals dat de afgelopen jaren het geval was, zullen ook dit jaar de toto-formulieren weer aan huis wor den opgehaald en terugbezorgd. Te gelijkertijd ontvangt men dan het nieuwe toto-formulier. Degenen die er de voorkeur aan geven om zelf hun formuliertje in te leveren kun nen dat natuurlijk ook doen en wel als volgt: De gehele week t.m. donderdag avond 9 uur bij Sigarenmagazijn H. Poels, Langstraat 11; Donderdags van 7.30 10.30 uur n.m. in het restaurant bij het sportveld aan de Oostsingel; Donderdags de gehele dag tot 11 uur n.m. bij dhr. G. Poels. Es doornstraat 15. De reeds geregistreerde leden (dus ook zij die verleden jaar meespeel den) zullen in de komende weken het eerste toto-formulier thuis krij gen. Dit wordt dan donderdags voor de daarop volgende speelzondag op gehaald en vrijdagsavonds of zater dagsmorgens terug bezorgd met het formulier voor de daarop volgende week. Indien nieuwe leden nog aan de eerste toto wensen deel te nemen, gelieven zij zich zo spoedig moge lijk, maar in elk geval vóór 10 aug. in te laten schrijven op bovenstaan de adressen. Verder kan men voor registratie terecht bij: P. Jeuken, Hoenderslraat 4; J. van den Boom, Merseloseweg53 M. Ewalts, Esdoornstraat 1. of bij een der bestuursleden van SVV. Op deze adressen worden echter geen toto-formulieren aangenomen. TOTO ONMISBAAR Naast het aantal Toto-leden is ook het aantal voetballiefhebbers van SVV de laatste jaren sterk gegroeid. In het komende seizoen zal SW met 9 senioren- en 16 of 17 junioren elftallen aan de competitie deelne men. Het zal ieder duidélijk zijn dat voor zulk een grote vereniging de toto onmisbaar is geworden. De on kosten zijn de laatste tijd enorm ge stegen, wat met de toto goeddeels moet worden opgevangen. Het is dan ook te hopen dat de Toto-commissie gelijke tred zal weten te houden. Ook de reiskosten zullen in de toe komst stijgen, zeker nu het eerste elftal, dat een plaats in de tweede klasse heroverde, verre afstanden zal moeten afleggen. Het zal daarom elke rechtgeaarde sportliefhebber goed doen te weten, dat hij, door een kansje te wagen in de Sporttoto, tegelijkertijd de voet balvereniging en daarmee een groot gedeelte van Venrays- jeugd, in de gelegenheid stelt de voetbalsport te beoefenen. In de komende weken hopen we nog enkele keren de toto onder Uw aandacht te mogen brengen. TRAINEN Heden (dondcrdag)avond worden de trainingen weer hervat. Om 7 uur is er een samenkomst van alle spe lers in het restaurant aan de Oost singel voor een eerste kennismaking met de nieuwe trainer, de heer Ad van Thuyl. Na een korte bespreking begint dan de training voor de selec- tiegroep. Om 8 uur beginnen de la gere elftallen onder leiding van de heer W. Arts. JAARVERGADERING SVV We willen de leden van SW er nu reeds op wijzen dat de jaarverga dering zal worden gehouden op maandag 19 augustus a.s. in Hotel De Zwaan. Het bestuur verzoekt een ieder deze avond vrij te houden. VETERAN E N De wedstrijd tegen het sterke GFC uit Grubbenvorst weill door ons verdiend gewonnen en wel met 3-1. A.s. zaterdag gaan wij bij Sparta Sevenum op bezoek, waar wij zoals altijd, wel weer een sterke tegen stander zullen aantreffen. Vertrek vanaf Henseniusplein om 5 uur. De volgende spelers zijn voor deze wedstrijd aangewezen: G. Voermans, Hans Gommans, Jo Gommans, Jan Gommans, A. Swin- kels, H. de Bruyn sr., M. Beerkens, J. Pirlo, V. Lucassen, M. Arts, G. Poels, M. Ooymans. Vrijdag 19 juli hield de voetbal vereniging DIS haar jaarvergade ring. Voorzitter Gommans kon een behoorlijk aantal leden verwelko men. In zijn openingswoord wees de voorzitter erop dat het jammer is dat men de eerste afdeling moest gaan verlaten, maar hij hoopte dat deze weer spoedig terug gewonnen zal worden. Het tweede en derde elf tal, eveneens A- en B-jeugd werd dank gebracht voor de sportiviteit. Geen enkele straf werd dit jaar op gelopen. De heer Nabben had 10 minuten nodig voor zijn prachtig verzorgd jaarverslag. Het financiële gedeelte werd met een batig saldo afgesloten. Vijf nieuwe bestuursleden kwamen daarna het oude bestuur aanvullen. Voorzitter Gommans stelde zich niet meer beschikbaar, hiervoor in de plaats werd gekozen L. Kurvers, met 41 van de 49 stemmen. Met een spontaan handgeklap werd deze als voorzitter geïnstalleerd. Het programma met vele wedstrij den werd daarna bekend gemaakt. De hierna volgende rede die voor zitter Kurvers hield stopd vooral in het teken van de jeugd. De geestelijk adviseur dankte alle oud-bestuursleden voor het vele en moeilijke werk wat zij in het belang van DIS hadden gedaan, waarna de geanimeerde jaarvergadering werd gesloten. DE ROERDOMP VENRAY Zaterdag 27 juli onderling con cours OostrumVenray, aanvang 2.30 uur. Bijeenkomst café Lenssen, Dorpstraat 10, Geysteren om 1.30 u. Daar zal na de wedstrijd ook de prijsuitreiking plaats vinden. Leden kunnen zich opgeven bij de sekreta- ris: Fr. Micheisstraat 3 of bij de voorzitter: Nieuwlandstraat 9. Het bestuur rekent op grote deelname. HET ALVERTJE De leden van HSV „De Roerdomp" Venray en HSV „Het Alvertje" Oos trum worden eraan herinnerd, dat a.s. zaterdag 27 juli de eindwedstrijd zal plaats hebben te Geysteren. Aan vang 2.30 uur. Bijeenkomst bij café Lenssen, Dorpstraat 10 Geysteren, om 1.30 uur. PAROCHIE YSSELSTEYN Zondag: 8e zondag na Pinksteren. 7.00 leesmis voor zekere intentie; 8.30 leesmis voor Pater Jan Moors; 10 u. hoogmis voor de parochie. Maandag: 8.00 leesmis voor Antoon Janssen en echtgenote. Dinsdag: 8.00 leesmis voor de overl. fam. Claessens-Poels. Woensdag: 8.00 weekdienst voor Peter Joh. Verlinden. Donderdag: 19.00 avondmis voor jaarg. v. Louis Arts. •pueeui ap uba SepfuA 9\ :3epruA 8.00 leesmis voor Francisca Cleophas Spreeuwenberg. Zaterdag: 19.30 avondmis voor de overl. fam. van Beers. UNIEKE VINDING WERD KWART EEUW MISKEND De kopieermachine heeft op het moderne kantoor zo langzamerhand een even belangrijke plaats ingeno men als de schrijfmachine. Het is tegenwoordig volkomen normaal, dat een belangrijk document, dat door meerdere mensen moet worden ge lezen, zonder tijdverlies wordt gedu pliceerd, zonder kans op fouten, zo als bU het overtypen zou kunnen gebeuren. CHESTER CARLSON Eén van de mannen aan wie het moderne bedrijfsleven dit unieke at tribuut heeft te danken is Chester Carlson, die in 1930 reeds al zijn vrije avonden en weekends aan de xerografie het Griekse woord voor droogschrijven besteedde. Door zijn volharding is het moge lijk, dat overal ter wereld secreta ressen, zonder gebruik te hoeven ma ken van chemicaliën of speciaal pa pier, brieven en documenten in de gleuf van een eenvoudig uitziend ap paraat kunnen stoppen om er enkele ogenblikken later de kopie te kun nen halen, aldus ,H,et Beste uit Rea der's Digest" van mei. De uitvinder leefde in zijn kinder jaren in de meest benarde omstan digheden. Als enig kind, zijn ouders hadden beiden tuberculose, was de jonge Carlson reeds op zijn veertien de jaar de voornaamste kostwinner. Aangezien zijn moeder overleed toen hij zeventien jaar oud was en hij van dat moment af zijn vader moest on derhouden en verzorgen, leek een universitaire studie een onmogelijke zaak. Niettemin speelde hij het klaar met een graad in de natuurweten schappen, evenwel met een schuld van veertienhonderd dollar, zijn stu-' die te voltooien. In 1930 lagen de baantjes niet voor het opscheppen. Na eindeloze pogin gen kwam hij echter terecht bij een New Yorkse onderneming, welke zich met elektronica bezig hield. Het tijdrovende dupliceren van tekenin gen, brieven en documenten viel hem op en hield hem bezig. Carlson be dacht, hoe praktisch het zou zijn, in dien men een te kopiëren brief slechts in een apparaat zou behoe ven te stoppen om een goede en goedkope kopie enkele seconden, la ter eruit te halen. ELEKTROFOTOGRAFIE In 1935 begon hij geheel zelfstan dig aan dit idee te werken en niet zonder sukses, want twee jaar later vroeg hij patent aan voor een ko pieermethode, die hij „elektrofoto- grafie" noemde. Het verlenen van dit patent was voor de man, die in een kast van zijn eenkamerwoning experimenteerd, een inspirerend suk ses. Om zijn arbeid te bespoedigen en uit te kunnen breiden, nam hij Otto Komei, een natuurkundige, in dienst en betrok een kamertje in As toria op Long Island, dat hij voor dit doel inrichtte. SUKSES In dit grauwe hok werd op 22 ok tober 1938 het opschrift „10-22-38 Astoria" met inkt op een glasplaat aangebracht. Een met een zwavel- laag bedekte metalen plaat werd met een katoenen doek gewreven om elektrische lading op te wekken. Vervolgens liet Carlson gedurende drie seconden het licht van een ster ke lamp door de glasplaat op de me talen plaat vallen. Toen de plaat daarna met een bepaald poeder, ly- copodium, werd bestrooid, kwam tot zijn grote voldoening het eerder ge noemde opschrift weer tevoorschijn. Sterker nog, toen men een stuk was- papier op de zwavellaag van de plaat drukte, verscheen het opschrift ook op papier. Het was de eerste keer dat een kopie werd gemaakt volgens de elektrostatische kopieer methode, later xerografie genoemd. Het kopiëren op gewoon droog pa pier zonder gebruik van chemicaliën was mogelijk gebleken. Helaas bleek geen mens geïnteresseerd te zijn in zijn vinding. Zelfs belangrijke inter nationale concerns op het gebied van bedrijfsapparatuur reageerden nega tief. „Primitief en speelgoedachtig", oordeelde men. Het doorzettingsver mogen, dat Carlson in alle vooraf gaande moeilijke jaren niet in de steek had gelaten, faalde ook nu niet. Hij vocht onverdroten voort, maar het moest 1950 worden alvo- rens de eerste Xerox-machine op de markt kwam. Toen waren er intus sen reeds andere kantoorkopieerma chines in de handel, doch zij alle hadden het nadeel, dat zij of chemi- calië of speciaal papier nodig had den om kopieën te kunnen afleve ren, hetgeen bij Carlson's apparaat juist niet het geval was. REVOLUTIONAIR De uitvinding van Chester Carl son, die tientallen jaren onvermoei baar aan zijn idee heeft gewerkt, kan zonder overdrijving de meest ingrij pende ommekeer in de kopieertech niek worden genoemd. Het apparaat is bovendien een groot zakelijk suk ses gebleken. Kantoren, fabrieken, hotels en ziekenhuizen, om slechts enkele groepen gebruikers te noe men, kunnen hierdoor aanzienlijk efficiënter werken. Het is echter spijtig, zo besluit het Beste in haar artikel, te moeten konstateren, dat Carlson vijfentwintig jaar lang met zijn vinding heeft moeten leuren, omdat niemand er iets in zag. VENRAY Dat mag dan misschien wel znn, zo zal de nuchtere Venrayer zeggen, feit is dat als de Rank organisatie in Engeland niet met de Xerox com pagnie was gaan samenwerken, wij hier in Venray waarschijnlijk nooit of te nimmer de RANK XEROX- vestiging gekregen zouden hebben. Zo heeft waarschijnlijk de lange wachttijd van Carlson zijn voordelen gehad voor onze industrialisatie. Dat mag dan voor hem een schra le troost zijn, voor ons is het mis schien beter dat de zaken zich zo ontwikkeld hebben. Wanssum had zaterdagmiddag niemand minder dan de Minister van Buitenlandse Zaken Mr. Luns op bezoek, die samen met de Staats secretaris van Economische Zaken Drs. van Son en de Gouverneur van Limburg Mr. Dr. Ch. van Rooy daar een plechtigheid kwam verrichten, waarvan hij zelf zei, dat hij ze in zijn politieke leven nog nooit was voorgekomen. Mr. Luns kwam na melijk daar een roos zijn naam geven; een roos gekweekt door de rozenk weker Wij hoven, die uit be wondering voor het werken en stre ven van deze Minister, deze nieuwe roos de naam wilde geven van Mr. Luns. En zijne Excellentie was ken nelijk zeer ingenomen met deze doopplechtigheid, want nog voor zijn bezoek aan Israel was hij met echt genote naar- Wanssum gekomen, dat hem op voortreffelijke wijze wist te ontvangen. In een open landauer werd de mi nister en zijn gezelschap naar de kwekerij gebracht, waar twee klein kinderen van de kweker hem in een gedicht in dialect welkom heetten, Voordat het zover was, had hij de muziek van de Wanssumse fanfare kunnen beluisteren en was hij door een erehaag van gildebroeders uit Geysteren naar het podium geleid. In dat gedicht vertelden de twee kleinkinderen waarom deze nieuwe rose-rode roos, op hoge stengel, de naam van Minister Luns gaat dra gen en ze wensten hem en de nieu we roos een rooskleurige toekomst toe. Burgemeester drs. Dittrich greep de kans aan om voor dit hoge gezel schap iets meer te vertellen over de stand van zaken op agrarisch gebied in Noord-Limburg, maar schoot de roos voorbij, omdat het gezelschap kennelijk de hele plechtigheid in het gemoedelijke wilde houden en de za kelijke dingen liever voor een andere keer wilden bewaren. Minister Luns zelf wees daar even op in zijn spits speechje, waarin hij dankte voor dit blijk van waarde ring, dat een politicus jammer ge noeg maar zelden ontvangt. Men laat hem gewoonlijk meer met de door nen en de distels kennis maken, al dus deze bewindsman, die er overi gens nog op wees dat de agrarische belangen speciaal bij zijn collega Lardinois in goede handen waren. Hierin vertelde hij dat het de eer ste keer was in zijn zestienjarig mi nisterschap dat hij met champagne een roos had mogen dopen en wens te de familie Wijnhoven van harte geluk en goede zaken met deze krachtige roos Zoon Jan dankte namens zijn va der en broers voor de bereidwillig heid van de minister, niet alleen om de roos naar hem te mogen noemen, doch ook dat hij persoonlijk naar Wanssum had willen komen om ze te dopen. Met de wens dat de roos en zijn naamgever zouden mogen blijven leven in een land van wel vaart en vrede besloot hij zijn dank woord. Teruggekeerd op het Wanssumse gemeentehuis werd de Minister en zijn gezelschap nog een vendelgroet gebracht door het Gilde van Geyste ren. De commissaris van de Rowans uit Venray, de heer Frits Linssen, werd door de Staf Veldmeester van de Duitse Padvinderbeweging Schae- der een gouden onderscheidingsteken uitgereikt uit dank voor wat hij en met hem de Venrayse Rowangroep heeft gedaan voor de verboedering tussen beide volkeren. Een en ander gebeurde in Bad Grund, waar reeds eerder de Zangertjes van St. Frans Venrays naam hoog hielden. Men is daar al verschillende malen op kamp geweest en men heeft er vele kontakten met Duitse verken ners, waarmede o.m. gezamenlijke kampvuren werden gehouden. De heer Linssen heeft aan de heer Schaeder o.m. het dankbaarheids insigne uitgereikt van de Kring HorstVenray van de Rowans. INGEZONDEN BEDELEN Ik was in de veronderstelling dat langs de deur bedelen al lang uit den boze was, maar dat schijnt niet het geval te zijn. Deze week liep een oude man de deuren in Venray af om een gift. Krijgt deze man geen o.w., of wil hij met bedelen nog een extra dubbeltje bijverdienen? M. Volop koopjes in onze grandioze seizoenopruiming Uw speciale aandacht vragen wij nog voor: Grote partij magnifieke FLANELLEN LAKENS, guldens goedkoper. Restant KINDERJASJES, moeten weg. Vele spotkoopjes in DAMES BLOUSES, VESTEN en JUMPERS. Bij de vele coupons japonstof, vitrages en overgordij nen, is zeker ook iets voor u. Komt u eens kijken bij: Grotestraat 24

Peel en Maas | 1968 | | pagina 10