aard gas ^aardbeien gulden. vanille sinas sticks noot muskaat slaolie fruit salade vakantie centra op de ronde prijzen tour W5 Regent het op Sint Margriet VAKANTIE Circus Rancy 119 Omschakeling op Oudheidkundige- krlng Venray gemaakt van volrijpe verse aardbeien Banda busje a 50 gram Brillant fles per blik a 425 gram sterk in 't goede merk elke week nieuwe binnen- en buiten landse tijdschriften en illustraties in boekhandel van den munckhof n.v. en werk in het buitenland Limagas is volop bezig in Venray om de omschakeling te bewerkstel ligen van kooksovengas op aardgas. En binnen afzienbare tijd zal door het gasnet alleen maar aardgas stro men. Deze omschakeling heeft plaats in verschillende sectoren, waarin Ven ray is verdeeld. Nu inmiddels het grootste gedeelte van Venray al op aardgas is overgeschakeld blijkt het dat er nog al wat vragen rijzen. Wellicht ten overvloede is het daarom goed te wijzen op de in structies, die iedere gasgebruiker enkele dagen voor de omschakeling thuis krijgt of reeds heeft gekregen via een gele folder. Als men de aan wijzingen, welke in die gele folder zijn opgesomd, ter harte neemt, zijn de meeste vragen reeds opgelost. WIE ER NU AAN DE BEURT ZIJN Gemakshalve geven wij U onder staand een opgave van straten, wel ke vallen in de wijk, die op 29 juli a.s. worden overgeschakeld op aard gas: (Vóór deze datum wordt er niet meer overgeschakeld). Bergweg Biezenvenneke Bontekoestraat Churchillstraat Dempsystraat Doormanstraat Bindstraat Eisenhowerstraat Gerbrandystraat Grotestraat Helfrichstraat 1 t.m. 28 en 30, 23, 34, 30. Henseniusplein 1, 11, 12, 13 Jan Hensenstraat Hoenderstraat Houtenhoek Kerkpad Kruitweg Langeweg 32 t.m. 38 en 40 t.m. 62 en 69 en 71. Bugr. v. d. Loostraat 2b. Markt Marktstraat Merseloseweg, behalve no. 1 Notarisberg Patersstraat, behalve 30 en 32 Poststraat Rooseveltstraat Schoolstraat Tedderstraat 2 t.m. 16, alleen even no.'s. Deken Thielenstraat Westsingel 15-19 Wilhelminastraat 1 en 2 DE REST van Venray wordt op 5 augustus overgeschakeld. De ombouw per sector neemt plm. 1 week in beslag. Dit houdt dus in, dat enkele verbruikers op zijn langst 6 7 dagen de gastoestellen, behal ve de kookbranders (zie gele folder) niet kunnen gebruiken. U komt ech ter beslist aan de beurt! Limagas verzoekt dringend niet te bellen als het niet noodzakelijk is. Als U met vakantie gaat, wilt U dan Uw hoofdkraan, leidingskranen en toestelkranen sluiten? Als U te rug komt van vakantie, stelt U zich dan onmiddellijk in verbinding met het ombouwcentrum van Limagas tel. 3404 - Venray. Men zal U dan zo spoedig mogelijk komen helpen. Dat de belangstelling bij de oud heidkundige kring Venray steeds groter wordt bewees zondag j.l. weer toen twee autobussen ingeschakeld moesten worden om alle deelnemers die de reis meemaakten naar Zoute- Leeuwc en Bokrijk in Belgisch Lim burg te kunnen vervoeren. Te Zout-Leeuwe werd dit grote gezelschap oudheidkundigen rond geleid in de prachtige aloude paro chiekerk die zeer rijk is aan kunst schatten. Door de stadsarchivaris van deze plaats werden de deelne mers, duidelijk en zeer begrijpbaar op alles gewezen, op bezienswaardig heden waaraan deze kerk zo rijk is. Jammer was het dan er geen tijd overbleef voor de vele oude gebou wen die Zoute-Leeuwe bezit. Alleen het marktplein met zijn prachtige Rijkswachtgebouw en zijn verdere oude geveltjes, was een lust voor het oog. Van Zoute-Leeuwe werd via St. Truiden-Hasselt naar het bekende openluchtmuseum „Bokrijk" gereden met zijn 540 ha. oppervlakte. Dit domijn Bokrijk mag beschouwd worden als het voornaamste centrum van volkskultuur en toerisme in Bel gisch Limburg. Het omvat onder meer een openluchtmuseum, een uit gestrekt wandelpark, ruime rekrea- tiegelegenheid een hertenkamp, een rozentuin, talrijke vijvers en prach tig natuurschoon. De voornaamste merkwaardigheid van Bokrijk blijft het openluchtmu seum, enig in zijn aard in België, het omvat hoeven, schuren, molens, zelfs een 12e eeuwse romaanse kerk en een oude Kempische dorpskern werd er gereconstrueerd in een unie ke omgeving. De deelnemers aan deze excursie hebben genoten. De reis stond onder leiding van de voorzitter van de Oudheidkundige Kring Venray e.o. Pastoor Th. Driessen uit Well. O O Aanbiedingen geldig Lm. 13 juli EEN OEROUD GEZEGDE KRITISCH BEKEKEN Ook dit jaar zullen er vast weer profeten zijn die zaterdag 20 juli ex tra-goed op het weer letten. Regent het die dag, dan krijgen we immers zes weken slecht weer, zo beweert een onuitroeibaar gezegde. Het wonderlijke is, dat er zelfs in onze eeuw nog mensen zijn die ge loven dat het weer op één gegeven datum benalend zou kunnen zijn voor een hele volgende periode van maar liefst zes weken. Heeft het weer de neiging, te vol harden bij een bepaald weertype? Op korte termijn bekeken wel. Er is sprake van een zekere mate van persistentie, zoals de geijkte term luidt. Als het K.N.M.I. elke dag de weersverwachting zou formuleren als: „Morgen hetzelfde weer als van daag", dan zou dat een verrassend groot aantal nog uitkomen ook. MAAR 6 WEKEN? Maar dit geldt voor elke willekeu rige datum van het jaar. Het weer van de negende februari zal vaak lijken op dat van de achtste, dat van zestien april op dat van vijftien april en dat van zes juni oo dat van vijf juni enz. Als de befaamde Sinte-Margriet- regel waar was, dan zou niet alleen het weer van 21 juli moeten lijken od dat van 20 juli, maar ook het weer van de hele maand augustus nog, plus van de eerste week van september. (Zes weken na de 20e juli). Nu, dat is na te gaan. Er zijn in ons land al sinds 1736 weerkundige waarnemignen gedaan. En niet al leen gedaan, maar ook opgetekend enbewaard. We kunnen gewoon nakijken of het waar is. GEEN HOUVAST Dr. C. Levert van het K.N.M.I. heeft de bekende spreuk in 1949 eens op die manier getoetst aan de wer kelijke feiten. Als er iets van juist heid in schuilt, dan moet je aan de neerslagcijfers van de maand augus tus kunnen zien, wat het op 20 juli voor weer is geweest. Maar dat bleek onmogelijk. Het curieuze is, dat ook in de ons omringende landen een soortgelijk gezegde bestaat. Maar daar schijnen de weergoden een andere datum te kiezen om er het weer van de ko mende weken aan op te hangen: in Frankrijk is het de 8e juni, in Duits land 27 juni, in Engeland 15 juli en in België 27 juli. (En een tweede verschil met onze Sinte-Margriet- regel is, dat regen op de genoemde data daar veertig dagen slecht weer inluidt twee dagen minder dus dan onze zes weken). NATTE ZOMER Gesteld nu eens we volgen hier een redenering, aangetroffen in „Weersverwachtingen op lange ter mijn" door dr. W. van der Bijl (K.N.M.I.) dat het op 8 juni in Frankrijk regent. Dat betekent dan volgens de spreuk voor Frankrijk 40 dagen regen. Nu is met grote mate van stellig heid te zeggen dat wanneer het in Frankrijk regent, er ook in Zuid- Engeland neerslag zal vallen. De 15e juli (de kritieke dag voor Engeland) valt nog binnen de bewunste termijn van veertig dagen en dat voor spelt dus opnieuw veertig dagen re gen. Maar binnen dié termijn valt weer Sinte Godelieva (27 juli) in België, de dag waarvan wordt beweerd dat zij veertig dagen slecht weer mee brengt Een natte boel dan, alles bij el kaar. Want als al die spreuken juist waren, dan zou het na de regenach tige achtste juni in Frankrijk elke dag van de zomer tot de vijfde september aan toe moeten rege nen in het zojuist beschouwde ge bied. CIJFERS Nu kent U in uw omgeving evenals ik in de mijne vast wel eigenwijze personen die men des noods hele reeksen keiharde feiten en cijfers onder de neus kan duwen en die desondanks daarna volhou den: „Nou ze kunnen op papier zetten wat ze willen, maar tóch komt het vaak uit". Een probaat weerwoord in zo'n ge val is: „O ja? Hoe vaak dan? Hoe was het met name, in 1958, in 1957, in 1956 enz.? Hebt u dat bijgehou den of herinnert u het zich uit het hoofd nog?" Er is niemand die dat nog alle maal uit het hoofd weet. Maar er is, aan de andere kant, niets zo be drieglijk als onze herinnering. De zelfde bedrieglijkheid die sommigen doet zeggen, dat je vroeger elke win ter weken kon schaatsenrijden. GESLAAGD Te Venlo slaagden aan de HTS voor electro-techniek de heren Piet Deckers en Wim van Ham. Het ministerie van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk vestigt er de aandacht op, dat jon geren die naar het buitenland willen voor vakantie of werk er goed aan doen vóóraf inlichtingen te vragen over zelf gevonden adressen, werk vergunningen, arbeidsvoorwaarden e.d. Op goed geluk ingaan op aan lokkelijke advertenties voor baantjes in het buitenland leidt dikwijls tot minder prettige ervaringen. Infor maties worden gegeven door de Maatschappelijke Advies- en Inlich- tingenbureaux van de Nederlandse Vereniging voor Jongeren UNION en de Federatie van Katholieke Ver enigingen van MEISJESBELAN- GEN. Deze service wordt door de overheid gesubsidieerd. De adressen zijn o.m.: het Maatschappelijk Advies- en Inlichtingenbureau te Arnhem, Sonsbeekweg 4, tel. 08300-21890. de Fed. Kath. Ver. van Meisjes- belangen Amsterdam, Heren gracht 162, tel. 020-243184. De kosten van informatie en be middeling zijn gering. De genoemde bureaus geven goede raad. Ook wordt een vertrouwd adres meege geven voor advies en hulp bij moei lijkheden. Deze instellingen bemid delen voor verblijf „au-pair" of als „paying-guest" en lichten jongeren voor over vakantiemogelijkheden in het buitenland. Inlichtingen worden verstrekt over taalcursussen, vakan tiekampen en werkkampen, waar jonge mensen van verschillende na tionaliteiten elkaar kunnen ontmoe ten. Onze moderne sociale zorg strekt zich verder uit dan het verschaffen van een behoorlijk en verzekerd be staan aan de werknemer. Zij be moeit zich ook met zijn levens vreugde. Zo is het een zegen te noe men dat door vakantieregelingen en vakantiebijslagen velen thans enkele weken aan de sleur van iedere dag worden onttrokken en in de gelegen heid worden gesteld hun persoon lijkheid geheel vrij te ontplooien en hun gezinsverband te versterken. Het is misschien wat pontificaal ge zegd en geschreven, maar zo mag men het toch zien, nu de poorten van vele Venrayse bedrijven voor enkele weken dichtgaan en vakantie met hoofdletters in vele Venrayse gezinnen geschreven wordt. De jeugd heeft al enkele weken schoolvakan tie er op zitten en nu is ook vader beschikbaar om samen met zijn ge zin vakantie te vieren. Al zijn er ongetwijfeld bij die met tent of caravan er op uit trekken en in binnen- en buitenland zich zullen gaan voegen bij de velen, die daar ontspanning zoeken en vakantie hou den, voor anderen is deze prettige bijkomstigheid niet weggelegd. Voor hen geen Italië, voor hen geen Duits land, voor hen geen huisje aan de zee, of een caravan ergens aan een meerHun vakantie zal zich af spelen rond hun eigen huis, in hun eigen plaats Dat betekent echter niet dat zij daarom minder plezier hiervan kun nen hebben, dat ze er een stuk min der vakantie hebben dan de anderen. Het ligt grotendeels aan hen zelf, wat zij er van maken, of zij inder daad deze dagen aangrijpen om, zo als hier boven gezegd is, hun per soonlijkheid geheel te ontplooien en inderdaad deze vakantie tot blijde dagen te maken voor het hele gezin. Dat biedt eigen plaats en streek nog zeer vele mogelijkheden, die zo ve len nog te weinig kennen. Wie de moed heeft op de fiets of brommer te stappen en eens te rijden door het wijde Venrayse land, eens wil gaan zwerven door bossen en over land wegen, langs beken en ongekende paden, zal een Venray leren kennen, zoals hij het nooit gedroomd heeft. En het pilsje in een cafeetje achter af zal hem net zoveel deugd doen dan dat aan de Rivièra. De brede stroom der Maas biedt afwisseling genoeg en een wandeling door de Geysterse bossen zal hem opnieuw de schoonheid laten zien van eigen streek. Zo zijn er tientallen dingen op te noemenMen moet alleen de wil hebben om inderdaad die da gen daarvoor te gebruiken. Hoe velen zijn er niet die nog nooit eens in de Peel zijn geweest, terwijl ze feitelijk aan de rand wonen. Hoe- velen kennen het Overloonse mu seum niet eens, de Ysselsteynse do denakker, hoevelen de schoonheid niet van de Merselose bossen en wat weet men feitelijk over de ruilver kaveling Lollebeek. Waar ligt de ballonzuil, waar het natuurreservaat op de Limburgs-Brabantse grens, wie kent de schoonheid van vele kerken op onze kerkdorpen en na buurplaatsen, wie de routes langs de Maasdorpen, nog het plezier van een ponttocht over de Maas. We lo pen dikwijls blind door eigen plaats en streek en zoeken de schoonheid, de rust of het plezier elders. Welnu, de komende vakantiedagen kunnen aanleiding zijn, die blinddoek af te doen en in eigen streek op verken ning te gaan, wanneer een recreatie oord of zwembad eens niet trekt of men eens iets anders wil. Men kan met een zekere jaloezie misschien de wegtrekkers nastaren en hun de verre tochten benijden, maar wie hier op ontdekkingstocht wil gaan zal misschien meer won derbare ontdekkingen doen, dan de wegtrekker Wat er ook van zij, voor velen gaat de fabrieksdeur dicht, blijft het gereedschap liggen en liggen er da gen voor de boeg, waarop men lek ker luieren, lekker uitrusten kan en waarop men die dingen kan doen, die men anders niet doet, of waartoe men niet kwam. We mogen alleen maar hopen dat de weergoden ons een beetje gena dig zijn, en dat men inderdaad in de komende dagen inderdaad volop kan genieten van de weelde, die vakan tie heet Cirque Sabine Rancy, dat a.s. donderdag 18 juli naar Venray komt en standplaats heeft op de hoek KruitwegLangeweg, is Frankrijks mooiste en grootste circus en tege lijkertijd het oudste. Het werd opge richt door Théodore Rancy. De hui dige directie, mevr. Sabine Rancy en haar echtgenoot Dany Renz, beschik ken over twee vaste circusgebouwen in Amiens en Rouen, waar zij elk jaar voostellingen geven. In Neder land reizen zij met hun z.g. vliegend circus. Deze tent biedt plaats aan 5000 toeschouwers en is volledig ge- airconditioneerd. Door een moderne installatie kan dit circus elke dag een andere plaats bespelen .en in Frankrijk bijv. bezoekt het in ca. 10 maanden ongeveer 290 steden, waar overal twee voorstellingen gegeven worden. De tent is met 4 masten, blauwe kleur en ziet er zeer fraai uit. Voorts zijn er twee stallen waarin onder gebracht: indische olifanten, kame len, zebus, zebra's, dromedarissen, buffel, yack enz. alsmede een stal met de prachtige paarden w.o. 12 Li- pizaner-hengsten. Voorts zijn er nog enige wagens met div. dieren o.a. een leeuwengroep, bruine beren, apen, enz. Het circus reist over de weg met 60 wagens, 40 vrachtwa gens, 35 caravans en een vijftigtal personenauto's. Het circus bezit eigen agregaten voor verlichting, eigen vuilauto voor schoonmaking terrein enz. Een reclame-colonne met 12 personen en 7 auto's. Het programma biedt voor de pau ze verschillende internationale at tracties o.a. de hongaarse virtuozen op de springplank Les Cutis, de Ita liaanse clowns Les di Lello, de Fran se luchtacrobaten Les Allarions, de Duitse dompteur Willy Reybeck en zijn boksende beren, de rolschaats- kampioenen Les Bell's, uit Texas Kid Callaghan en zijn wonderpaard Dynamite en de grote goep Atlas leeuwen waaronder Poulito die in 1966 de circusdirecteur Bruno Togni in Rotterdam zwaar verwondde en op 13 maart j.l. de Italiaanse domp teur Gerardi aanviel en dodelijk verwondde. Deze leeuwengroep wordt nu gepresenteerd door de vermaarde Nederlandse dompteur Jean Michon, afkomstig uit Maas tricht. Na de pauze volgt dan het grote spektakelstuk: Een feëriek festijn in Népal: „Féerie au Népal". Aan dit betoverende schouwspel werken me de 40 artisten. De 120 costuums zijn vervaardigd in de ateliers van het Circus Rancy. Deze grote circus show bestaat uit 14 taferelen en stelt voor het bezoek van de Prins van Népal aan de Maharadscha van As sam. In dat onderdeel ziet men o.m. het optreden van de Indische olifan ten gepresenteerd door de Prins van Népal, de Lipizaner-hengsten, een slangenbezweerster, de fakir Brah ma Suz met zijn assistenten en ha rem, de Chinese kunstenaars Tcheng der Dsai, de godin Poana, danseres sen. Als slot een fluorescerende apo- these, dat een waarlijk schouwspel belooft te worden. Circus Rancy brengt echte circus kunst maar met een geheel andere wijze gepresenteerd als de circussen die we vroeger zagen. HINDERWET Openbare kennisgeving verzoek om vergunning Op de secretarie van de gemeente Venray ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van P. J. M. Arts, Beek 6, Merselo-Venray om vergunning tot oprichting van een kuikenfokin- richting met een propaaninstallatie op bovenstaand adres, kadastraal ge meente Venray sectie B nr. 3737. Schriftelijke bezwaren tegen het verlenen van de vergunning kan een ieder gedurende tien dagen na dagtekening van deze bekendmaking inbrengen bij het gemeentebestuur, waar dit verzoek ter inzage ligt. De ingekomen bezwaarschriften worden mede ter inzage gelegd. Mondelinge bezwaren kan een ieder persoonlijk of bij gemachtigde inbrengen op een openbare zitting te houden op 8 juli 1968 om 16.00 uur in het gemeentehuis. Venray, 27 juni 1968 Burgemeester en wethouders van de gemeente Venray, Mr. M. M. L. G. M. CUSTERS, burgemeester H. P. L. VORST, secretaris

Peel en Maas | 1968 | | pagina 2