Deining rond Huishoudschool Eerste steenlegging kerk Smakt INGEZONDEN WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN VRIJDAG 28 JUN11968 No. 26 NEGEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 PRUS PER KWARTAAL (buiten V.nroy 125) Het vertrek van zeven leerkrach- aan de Huishoudschool alhier op het einde van dit schooljaar, heeft nog al enige aandacht getrokken. Dat de dames Tacken en Huys vertrekken in verband met trouw plannen is natuurlijk normaal, doch dat de dames Hilkens, Moors en Beusmans en de heren Sonnen en de Roos ook de mededeling kregen dat hun aanstelling per 1 augustus aan deze school beëindigd wordt, heeft in verschillende bladen het nodige commentaar opgeleverd Commentaar dat reden en oorzaak was dat niet alleen de secretaris van de vereniging voor landbouwonder wijs, de heer de Ponti, verschillen de malen naar Venray is gekomen, doch ook het bestuur van deze ver eniging met Deken Loonen als voor- ziter van de plaatselijke commissie van beheer en het gehele docenten korps maandag j.l. over deze kwes tie heeft vergaderd. COMMUNICATIE-STOORNISSEN Wie als buitenstaander deze hele zaak nuchter probeert te analyseren, ontkomt niet aan de indruk, dat er de nodige communicatie-stoornissen zijn opgetreden tussen directie en docenten, maar vooral tussen het be stuur van de Vereniging van Land bouwonderwijs in Roermond en de school in Venray, die nog altijd on der haar „jurisdictie" valt, terwijl de rol van de commissie van beheer vrij onduidelijk is gebleven. Het bestuur van genoemde ver eniging stelde en ondanks de ver gadering maandag j.l. stelt nog dat er in feite niets anders gebeurt dan dat onbevoegde krachten thans vervangen gaan worden door men sen, die wel bevoegdheden hebben. En dit volgens de instructies van de Minister van Onderwijs, die uitdruk kelijk zegt in haar voorschriften dat zoveel mogelijk bevoegde krachten in het nijverheidsonderwijs moeten worden aangesteld en slechts in die gevallen, als zulks niet mogelijk blijkt, hiervan mag worden afgewe ken. Nu er voldoende vakbekwame en bevoegde krachten voorhanden zijn, wordt dus volgens de ministe riële richtlijnen gehandeld en wor den die leerkrachten in Venray ver vangen, die onbevoegd zijn. Dat kan dan aldus het genoem de bestuur voor enkele docenten niet prettig zijn, maar dan hadden zij toch minstens dienen te zorgen de nodige bevoegdheden in de voor bije tijd te halen. Dat zij dit niet gedaan hebben, mag men het be stuur niet verwijten De betrokken docenten verwijten op hun beurt het bestuur dat van deze beweegredenen totaal niets blijkt uit de aanzeggingen tot ont slag en dat in een geval het zelfs zo is, dat de betrokken leerkracht in mei nog een brief kreeg dat haar tijdelijke aanstelling verlengd was tot augustus 1969, terwijl een goede maand later haar ontslag werd aan gezegd. Het bestuur-in-kwestie wijst er op dat genoemde docente thans benoemd is in Tungeroy en dus vol daan wordt aan de toezegging, die in mei gegeven is. Het bestuur wijst verder het ver wijt van de hand als zouden van haar kant weliswaar rond Pasen ad vertenties zijn geplaatst voor be voegde krachten, maar toen meteen duidelijk gesuggereerd is, dat zulks maar een formele kwestie was. Zij heeft de miinsteriële richtlijnen te volgen, bevoegde krachten op te roe pen en zo die er komen aan te stel len boven de niet bevoegde. Een dergelijke suggestie kan dus niet gegeven zijn, men kan hoog stens gezegd hebben, dat als er zich geen bevoegde krachten zouden mel den op de oude voet zou worden doorgegaanMaar dat is achter haald omdat voldoende bevoegde krachten zich hebben gemeld. BROEDER DE ROOS heeft ook de mededeling gekregen, dat van zijn diensten als godsdienst leraar geen gebruik meer gemaakt zou worden. Werd eerst gesteld dat ook in zijn geval het ontbreken van de nodige bevoegdheden tot dit ont slag aanleiding waren, later kon men dit moeilijk meer handhaven toen bleek dat 'zijn bevoegdheden zeker voldoende waren voor het Mavo-onderwijs. Hier kwam iets anders om de hoek kijken. Broeder De Roos bleek na melijk voornemens wanneer het convict Mariannhill opgeheven wordt om uit de congregatie te tre den. Hij had hiervan behalve de provinciaal van Miriannhill o.m. ook het Dekenaal Centrum op de hoogte gesteld en er tevens bij verteld dat hij alsnog verder wilde studeren voor pastoraal werker. Dat was voor dit Centrum mede aanleiding hem te vragen gods dienstlessen te blijven geven op de scholen in Venray. Nadat men aan vankelijk ontkend had dat het uit treden uit de congregatie het hoofd motief was van zijn ontslag, stelde de voorzitter van het bestuur Drs. Hutsemaekers maandag j.l. duidelijk dat het bestuur dat de beslissing heeft te nemen en niet het Dekenaal Centrum het onjuist achtte dat 'n broeder, die uit zijn congregatie trad, godsdienstlessen bleef geven op de Huishoudschool. Derhalve werden ook op zijn diensten geen prijs meer gesteld Zondag was de kleine kerk van de Smakt geheel vol, toen daar de plechtigheid begon rond de eerste steenlegging van de nieuwe kerk. Een plechtigheid, die geleid werd door Pater Prior, die na een inlei dende schriftlezing en inleidenle gebeden, de gasten welkom heette. Daaronder waren behalve de burge meesters van Venray en Vierlings beek, de heren Custers en Van Heusden, ook de burgemeester van Wanssum en Meerlo drs. Dittrich, Zusters van St. Anna, Jerusalem en St. Jpzef, vele pastoors uit het De kenaat, wethouder Schols, vele be langstellenden uit Adelbert-kringen en praktisch alle inwoners van de Smakt. HET WONDER VAN DE SMAKT In zijn begroetingswoord ging Pa ter Prior ook in op de vraag of het nog zin had in deze tijd met zijn vele veranderingen in en rond de Kerk nog een nieuw kerkgebouw te gaan stichten Hij wees er in dit verband op dat toen een twintig jaren geleden de Carmelieten het rectoraat over de Smakt op zich namen, men feitelijk ook als „erfenis" mee kreeg een ak- tie, die rector Wonders indertijd in samenwerking met Pater Henri de Greeve had ondernomen om in de Smakt een nieuwe kerk te stichten. Toen was de Smakt nog niet uitge groeid, zoals dat nu het geval is en toen had de nog bestaande kerk geen oorlogsschade geleden, die in tussen dan provisorisch is hersteld. Voor het groeiende Smakt is de bestaande kerk te klein, maar dank zij de vele Paters die er waren, kon den er vele Missen gelezen worden en zo dit „tekort" worden opgevan gen. Nu de meeste Paters echter gaan vertrekken of vertrokken zijn, komt deze ruimtenood werke lijk naar voren Verder was er een aktie onder de Pelgrims naar dit enigste bede vaartsoord van St. Jozef gevoerd, die tot resultaat had dat alleen al de pelgrims meer dan de helft van de bouwsom der nieuwe kerk bijeen hebben gebracht. Ook dat is dus een reden, waarom men nieuw moet bouwen, temeer waar de laatste ja ren gebleken is, dat het getal pel grims eerder toe dan afneemt, hoe vreemd dat misschien dan sommigen ook mogen vinden. En tenslotte is er de uitbouw van het „oude" klooster tot bezinnings centrum, dat ook vraagt om een gro tere bijeenkomst-ruimte, die op haar beurt ook bij kan dragen tot een aangepaste liturgieviering. Voeg daarbij dat velen zich garant ge steld hebben om ook het resterende kapitaal bijeen te brengen en aflos sing en rente te garanderen, dan is het duidelijk dat men feitelijk de morele verplichting heeft om te zor gen voor die nieuwe kerk. Welnu, daar is men dan mee begonnen vol gens een aan ontwerp van architect Fanchams, die de nieuwe kerk ge situeerd heeft achter de bestaande kerk en het Pelgrimshuis, die bei den in de toekomst gaan verdwij.- nen, waardoor een groot plein voor de nieuwe kerk ontstaat, die bo vendien via een gang verbonden wordt met het bezinningscentrum. EERSTE STEENLEGGING Na in processie naar buiten ge trokken te zijn, werd de bul voor gelezen, die ingemetseld zou worden in de eerste steen. Nadat de betrok kenen deze bul getekend hadden, werd zij mot enkele geldstukken van deze tijd in een loden bus gedepo neerd, dicht gesoldeerd en door de H.E. Heer Deken Loonen ingemet seld in de eerste steen, die hij dan vervolgens als hoeksteen plaatste in het nieuwe kerkgebouw. De Heer Deken droeg over de liturgische ge waden heden voor het eerst de ka- nunnikken-kap. Dan trok men de nieuwe kerk bin nen, waar Deken Loonen het kruis zegende. Nadat ook hier weer het dames- en herenkoor, evenals in de „oude" kerk enkele psalmen gezon gen had (enkele zelfs meerstemmig), sprak Deken Loonen een woord van gelukwens. Hij onderstreepte daann de woorden van Pater Prior, waar mede deze de noodzaak van deze kerkbouw had aangetoond en hoop te van harte dat met dezelfde voort varendheid. waarmede de bouw be gonnen was, hij ook voltooid zot- mogen worden. Hij hoopte dat een en ander zonder ongelukken kon ge - beuren en dat met de ingebruikne ming van de nieuwe kerk kerk vele problemen, die men thans op de Smakt heeft, bijzonder in de maand maart, zouden worden opgelost en dat ook het bezinningscentrum hier van vruchtbaar gebruik zou kunnen maken. Na afloop van de plechtigheid hadden zowel de architect, als de aannemers de Gebr. Koenen uit Hoïthees, vele gelukwensen in ont vangst te nemen, maar vooral Pa ter Rector, die nu een lang gekoes terd ideaal werkelijkheid ziet wor den. Het resultaat van de besprekingen van maandag j.l. is dus dat het be- stuui de gegeven ontslagen hand haaft. Wel is men ervan overtuigd dat gestreefd moet worden in het komende schooljaar verschillende punten, die tijdens deze besprekin gen naar voren zijn gekomen en waaronder de genoemde communica tie-sloornissen zeker niet de minste zijn verbeterd moeten worden, om de onderlinge verstandhouding tus sen alle ..partijen" weer in orde te maken. Zo zullen dus met het nieu we schooljaar 7 nieuwe leerkrachten hun intrede doen in de Venrayse Huishoudschool, die in de afgelopen dagen wel in de belangstelling heeft gestaan Uw verslag over de jongste V.V.V. vergadering, geachte redaktie. heeft ook mij aan het „overpeinzen" ge zet, een bezigheid, die ook Uw re daktie op gezette tijden pleegt te volbrengen. Daarbij moet ik voor op stellen, dat ik alle respect heb voor die mensen, die zich inzetten om folders te doen vei schijnen, ho- lellijsten gereed te maken, fiets- en wandelroutes uitzetten, wedstrijden organiseren en wat dies meer zij. In een tijd dat het verenigingsleven aan een bepaalde bloedarmoede lijdt is het verheugend te kunnen lezen dat mensen hun vrije tijd be steden voor dergelijke akties ten al gemene nutte Ze verdienen niet alleen de finan ciële steun die ze vragen, doch de daadwerkelijke inzet van ons allen. Wat ik hieronder verder dus over peins wil beslist niet tekort doen aan de waardering en de eerbied voor het genoemde en verzette werk, dat naar ik aanneem praktisch voor niets gebeurt. Doch waar ik rue wel wat over verbaas is, dat de vreemdelingen-industrie, zoals men misschien dan minder chique, maar overigens wel duidelijk net vreemdelingenverkeer in zijn al gemeenheid pleegt aan te duiden, feitelijk wordt overgelaten aan en kele vrijwilligers, die hiervoor hun vrije tijd beschikbaar stellen. Als men de astronomische cijfers hoort, wat hierin omgaat en hoevele miljoenen deviezen vreemdelingen het land binnenbrengen( maar ook hoevele miljoenen Nederlandse va kantiegangers naar het buitenland brengen) dan lijkt het mij geen zaak meer toe van enkele enthousiaste lingen, die hun vrije tijd hieraan geven, doch wordt dan zuiver zake lijk gezien een business, waarvoor rustig speciaal opgeleide mensen moeten worden aangetrokken en door zulke mensen geleid moet wor den. Deze „industrie" is dermate ge groeid, dat men zoiets niet meer kan doen als hobby of vrijetijdsbeste ding. Zolang zulks niet gebeurt, kan m.i. het VW-werk maar moeilijk van de grond komen en 100 procent resultaten hebben. J. K. Antwoord van de redaktie: Steller van bovenstaand ingezon den stuk lijkt ons twee dingen door elkaar te halen. Te weten dat wat voor verenigingen als het A.N.V.V. en de Provinciale VVV's gedaan wordt en wat plaatselijk gebeurt. ANVV, zowel als de Provinciale VW's worden geleid door, wat hij dan noemt, speciaal opgeleide men sen, die inderdaad van de business verstand hebben en proberen hun land en hun provincie zo goed mo gelijk te „verkopen" aan de vakan tieganger, of die nu uit eigen land of uit het buitenland komt. Ze zor gen beslist wel dat de wereld ken nis neemt van dingen als b.v. Delta werken, Madurodam, Marken en Vo- lendam en wat dies meer zij, terwijl de Provinciale WV's op hun beurt weer de wereld in kennis stelt van bepaalde aantrekkelijkheden en schoonheden van deze provincies. Hun werken en streven wordt mo gelijk gemaakt door behoorlijke sub sidies uit Rijks en Provinciale kas- Het plaatselijk VW werk ligt o.i. op een iets ander vlak. Ook zij pro beren in het spoor en wat heel voornaam is in samenwerking met de grotere broeders binnen- en buitenland bekend te maken met be paalde dingen van plaats en streek, di* voor de „vreemdeling" aantrek kelijk kunnen zijn, maar hun do mein is heel wat kleiner en zo men geen uitgesproken toeristenplaats is, zal men ook heel wat minder kun nen bieden. Juist omdat er dus sa menwerking is met provinciale en nationale VW's kan dat plaatselijk VVV werk goed door „leken" ge daan worden, die steunend op de er varing van de groteer broers en met hun hulp langzaam maar zeker het WV werk in eigen plaats en streek aan de gang kunnen brengen en eventueel tot bloei. Zou het zover komen dat inderdaad toeristen Ven ray door het VW werk gaan ont- NIEUWS UIT VENRAY EN OMGEVING ZONDAGSDIENST HUISARTSEN van zaterdagmiddag 12 urn- tot zondagnacht 2 uur DR. W. J. A. BLOEMEN Stationsweg 5 TeL 1465 Uitsluitend voor spoedgevallen ZONDAGSDIENST PAROCHIE GEESTELIJKEN VENRA Y-KOM PASTOOR W. GEERITS Vlakwaterweg 1 Tel. 1274 De zondagsdienst duurt van zon dagmorgen tot maandagmorgen 8 u. ZONDAGSDIENST GROENE KRUIS ZR. TACKEN Tel. 04709-1414 of 04780-1269 GROENE KRUIS ZUIGELINGENBUREAU Zuigelingenbureau kom van 2—3 urn- maandag voor letters A t.m. I dinsdag voor letters J t.m. R; woens dag voor leters S t.m. Z. ZIEKENAUTO Bel. 04780 - 1592 (b.g.g. 2116) ZONDAGSDIENST verloskundige Kruijgen-Meesters Julianasingel 41-43 Venray Tel. 1061 (04780) b.g.g. 04709-1639 SPREEKUREN van mevr. Kruijsen-Meesters blijven op de Julianasingel 41 te Venray, elke woensdag van 2.00-4.00 en 6.30-7.30 uur. Ook de buiten spreekuren in Yssel- steyn, Vierlingsbeek en Overloon blijven ongewijzigd. WIJDINGEN OP HET VEULEN Zondag zal het feest zijn op het Veulen als Mgr. Beel in de parochie kerk van St. Antonius van Padua al daar frater Theo Slangen van de Reguliere Kanunninkken van St. Augustinus tot priester zal wijden. Frater Slangen, 25 jaren oud, zal temidden van zijn ouders en zijn tien broers en zusters, alsmede de gehele parochiegemeenschap in een plechtigheid die om 10 uur begint gewijd worden. Hij bekroont daar mede zijn studie op het Klein Semi narie in Sluys, zijn noviciaat in Zuid België en het Groot Seminarie in Luik. Frater Slangen is bij deze oor spronkelijke Franse congregatie in getreden in navolging van zijn Heer oom. Zondag zullen tevens in deze zelf de plechtigheid de heren Piet en Wim Jenniskens tot subdiaken wor den gewijd, met een Lazarist uit Hel den. Deze zonen van het raadslid Jen niskens zijn bij dezelfde congregatie ingetreden en waren en zijn nog al tijd bevriend met hun oude buurjon gen die thans priester gewijd wordt. Maandagavond zal de neomist in een plechtige concelebratie om 6 u. zijn eerste plechtige H. Mis opdra gen in de genoemde parochiekerk. De buurtschap zorgt intussen dat ook buiten de kerkelijke plechtigheden het nodige te doen zal zijn voor de ze jonge priester. RUZIE OP DE LANGSTRAAT Ruzie tussen kinderen had zater dag tot gevolg dat ook de vaders op de vuist gingen Toen een van die vaders een ijze ren staaf als krijgsmiddel ging ge bruiken, moeiden ook de buurvrou wen zich in het gevecht, zodat de rijkspolitie handenvol te doen had de vechtenden te scheiden. Men bleek elkaar door bijten en krabben, slaan en stompen behoor lijk toegetakeld te hebben. De krijgslustige heer met de ijze ren staaf kreeg een extra bon. GESLAAGD Tc Nijmegen slaagde vorige week de heer J. Eibers voor het di ploma R.M.T.S. Tuinarchitectuur- Bloementeelt en het diploma Tuin- tekenen C.O.C. Voor het diploma Z zwakzinni- genverpleging in Huize „Maria Roep aan" te Otersum slaagden de dames Annie van den Munckhof, Mieke de Bruyn en Odilia van Gerven. Te Utrecht slaagde voor bouw kundig opzichter - tekenaar de heer Herman Kusters. dekken en in die mate dat de kracht, die men in de schouwburg handen tekort gaat komen dan zou men wel licht kunnen overgaan tot aanstel len van een WV directeur, die daartoe speciaal is opgeleid. Intus sen zijn we zover in ons Venray nog niet, hoewel nog velen te weinig waardering hebben voor wat op dit terrein gebeurt. Men kan slechts hopen dat het werk van deze enthousiastelingen en de financiële steun van velen dat re sultaat in de verre toekomst een maal zal gaan opleveren. Maar dan zal er voorlopig door deze mensen nog wel het nodige werk verzet moeten worden Venray-kom werd vcrrUkt met een publieke telefooncel in de Grote straat. Men kan twisten over de plaats van opstelling, feit bliift ech ter dat hiermee aan het publiek een goede service wordt verleend, die navolging verdient in de diverse uit breidingsplannen van onze gemeen te. DRUMBAND EN FANFARE ST. CATHARINA RECIPIEERDEN Zaterdag 15 juni j.l. recipieerden drumband en fanfare „St. Cathari- na" te Leunen in zaal Martens, van wege het behalen van een le prijs van de fanfare op het Bondscon- cours te Merselo, het behalen van 'n eerste prijs met promotie van do drumband te Liessel en vanwege het 12'/»-jarig bestaan van de drum band. Vanaf 8 uur maakte do drumband en fanfare een rondtocht door Leu nen en om 8.30 uur begon de recep tie. Voorzitter A. de Kroon heette alle aanwezigen van harte welkom, in 't bijzonder Pastoor Jonkers en pastoor de Bot, het voltallige college van B. en W., gemeentesecretaris Vorst, de bevriende muziekgezelschappen en vertegenwoordigers van de diverse Leunsc verenigingen. Na het optreden van de fanfare en de drumband die de concours- werken uitvoerden, bracht de voor zitter hulde aan al degenen die met de leiding van drumband en fanfare belast zijn. met name aan instruc teur H. Martens, A. Koonings, tam- boer-maitre W. Camps, direkteur A. Schellens en onder-direkteur G. Koonings. Aan hun echtgenotes werd een bloemenhulde gebracht Hierna volgde een drukke recep tie en burgemeester Custers was de eerste die zijn gelukwensen kwam aanbieden en de leider van de drum band een enveloppe overhandigde, inhoudende een extra subsidie van de gemeente. Van de geboden gelegenheid om een woordje te spreken werd door velen gebruik gemaakt o.a. door Pastoor Jonkers, de heer J. Ruyten namens harmonie Euterpe en de Camavalsvereniigng Venray; de heer Th. Vullings namens de Carnavals vereniging Leunen en de heer Ver vuurt namens JBTB en MBL afd. Leunen. Zij prezen de prestaties van drumband en fanfare en onderschre ven het grote nut van een plaatse lijke muziekvereniging. Aan het slot dankte voorzitter A. de Kroon eenieder voor de getoonde belangsetlling en voor de ontvan gen giften. ROOKBOM KWAM TOT ONTPLOFFING Venrays vrijwillige brandweer werd gealarmeerd voor een begin van brand in de woning van de fam. R. aan de Stationsweg te Venray. De brandweer kon met zuurstofmaskers het begin van brand in de kiem smo ren. Als oorzaak moet worden ge zocht dat de zoon des huizes zelf rookbommen had vervaardigd welke op de een of andere manier tot ont ploffing waren gebracht. De schade bleef beperkt maar de rijkspolitie nam enkele vermoede lijke rookbommen als zijnde overtre ding van de vuurwapenwet in be slag. Deskundigen van de rijkspoli tie zullen uitmaken in hoeverre deze eigen brouwsels gevaarlijk kunnen zijn. BOTSING OP KRUISING Op de kruising Grotestraat—Post- strast werden de voorrangsregels niet in acht genomen, waardoor een botsing ontstond tussen de personen auto's besturud door mej. C. en J. v. R., beiden uit Venray. Het bleef bij materiële schade.

Peel en Maas | 1968 | | pagina 1